NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 DECEMBER 1926 DAG-AGENDA. Vrijdag 17 Dec., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering van het gemengd koor „Sursum Corda". Maandag 20 Dec., 's av. acht uur, gebouw „Prediker" .Tan Vossensteeg, Kerstfeestviering" v. d. Stads-Evang. Maandag 20 Dlc., 's av. acht uur, Remonstr. Kerk, Hoogl. Kerkgr. 34: Godsdienstige samenkomst. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 December a s. waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. steeds zijt gij rijk gebleven aan onver zwakte idealen. Spr. sprak vervolgens eenige woor den van troost tot de vrouw en de beide kinderen van den overledene, en wekte hen op, om in den geest van hun vader den strijd voor de vrijma king van Vlaanderen voort te zetten. •Moge, aldus besloot spr. de Dietsclie aarde u liciht zijn en een triomfkreet van de Vlaamsche gedachte ook uin uiw laatste rustplaats komen verheu lgen. t Ai Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren Prof. R. Speleers, uit Eindhoven, namens het corps van vroegere hoogleeraren aan de Univer siteit te Gent; Mr. P. W. Koning uit A'dam, namens den Dietschen bond; H. Vos, Belgisch volksvertegenwoordi ger, namens Vlaanderen en de T'iaamsche nationalisten; Mej. Rosa de Guchtenaere, uit Gent, namens de Vlaamsche vrouwen; Dr. Waternaux, namens het Verbond van Vlaamsch Hollandsche vereenigingen; en ten slotte de heer Kampschuur, namens ae Loge van Vrijmetselaars te Leiden. Een zoon van den overledene dank te voor de belangstelling. KAMPSTROOISEL. Wij ontvingen het Kerstnummer van „Kampstrooisel", het orgaan der Leidsche C. J. M. V .-kampen. Het bevat verschillende stukjes in verband met het Kerstfeest; voorts o. a. een arikel van Jan Feith „Over Mij zelf en mijn Boeken", waarin hij een overzicht geeft van de door hem ge schreven en geïllustreerde jongenboe- ken. Voorts schrijft (Ds.) J. G. W. Goed hard) over de Jeugdkerk; hij zegt daarvan o.a. het volgende: „En nu kan men theoretiseeren over „de jon geren die met de ouderen behooren op- te-gaan" enz., en die redeneering kan wel tot „beginsel" (met een verdedings muur er omheen) verheven worden, maar intusschen is de jeugd van on zen tijd allang onder het „gehoor" van de theoretici uit, en gevoelt, dat het goed is, wanneer menschen hun het Evangelie van Jezus Christus brengen .zóó, dat dat er rekening gehouden wordt met hun vreugd en leed, met de kijk 'lie zij op het leven hebben en met de vragen die woelen door hun jonge harten en hoofden". In dit nummer treft men als bijlage aan een houtsnede, vervaardigd door den heer T. van Doorn, die de genoem de kampen een wann hart toedraagt. Het stelt voor de aanbidding van het Kindeke door Maria en Jozef, en den ezel, boven wiens hoofd een ster flon kert. Over de kunstwaarde dezer hout snede kan men verschillen; wij voaden heel aardig. DE VERKOOP VAN PATENT GENEESMIDDELEN. Zooals wij gisteren vermeldden, diende gisteren voor het Kantonge recht de zaak tegen den heer Ghris- tiaanse. De heer Christiaanse, drogist te Lei den wordt vervolgd, ter zake, dat hij te Leiden op 15 Juni 1926, in zijn win kel aan. de Hoogewoerd aan J. Mid dendorp als geneesmiddel heeft ver kocht in verpakking eenige zooge naamde Gistaminetahletten, welke voor een klein deel bevatten dimethy- lamidoantipyrinum, een geneesmiddel dat anderen dan apothekers niet mo gen verkoopen hen-eden de hoeveel heid van 25 gram. Het O.M. eitschte wegens overtre ding van art. 30 van de Wet van 1865, regelende de uitoefening van de art- senijbereiidkunst, een geldboete van f 10 of 5 daigen hechtenis. Als gemachtigde van verdachte trad op ïvlr. Dr. C. M. A. R. van Roy, Ad vocaat te Leiden. Pleiter stelde voorop dat, al is de vervolging ingesteld door toedoen van de Inspectie van de Volksgezond heid van de Pharmaceutische Afdee- ling, de Volksgezondheid niets met het geval te maken heeft. De gistaminetahletten worden ver vaardigd door de Irvings Yeast Labo- ratjes to Londen, waaraan 16 chemi sche doctoren zijn verbonden. De formule van het preparaat gaat uit van den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te Londen. Dezelfde Gistaminetahletten worden dan ook evengoed verkocht door apothekers als door drogisten. Alleen zijn zij bij apothekers duurder. Het gaat hier tusschen apothekers en drogisten om een strijd om den broode, waarbij van de zijde der apo thekers een ongerechtvaardigd en ook ongegrond beroep wordt eedaan op de Wet. De onderhavige zaak maakt deel uii van een serie vervolgingen, die eigenlijk beoogen den verkoop van verpakte geneesmiddelen en hygiëni sche bereidingen, de z.g. speciality's aan da drogisten te onttrekken ten uitsluitenden behoeve van de apothe kers, omdat aan den verkoop van zul ke bereidingen, wanneer die gaarne door het publiek worden gewild, ruim te verdienen is, hoofdzakelijk wan neer de prijzen daarvan, zooals hij apothekers het geval is, hoog worden gehouden. Mr. van Roy betoogt, dat de beruchte lijst C. op grond waarvan de vervolging is ingesteld, niet ver bindend is. Aan de hand van het arrest van den Hoogen Raad van 20 April 1925 betoogt pleiter, dat de gistamineta hletten niet zijn verkocht als genees middel, d.i. zooals de Advocaat-Gene raal het in zijn conclusie betreffende dat arrest uitdrukte, met de bedoeling dat ze als geneesmiddel worden aan gewend. Hier toch is bewezen, zegt pleiter, dat de tabletten alleen verkocht zijn met het doel om, na onderzoek, tot grondslag te dienen van een vervol ging, dus niet om als geneesmiddel te worden aangewend. jGistamdneltabletten' zijn overigens geen geneesmiddel in den eigenlijken zin, wel een middel tot voorkoming van ziekte. Verdachte ontkent, dat gistamine tahletten de in de te laste legging ge noemde stof bevatten. Hij vraagt, dat de Kantonrechter deskundigen zal be noemen. Indien dit telkens in zaken als deze geschiedde, zouden dergelijke vervolgingen om bezuinigingsredenen, wel spoedig achterwege blijven. Wat de apothekers eigenlijk willen is een monopolie. De volksgezondheid, die eischt, dat geneesmiddelen goed koop te verkrijgen zijn, zou daarmede niet zijn gediend. Pleiter verwijst ten slotte naar de rede, uitgesproken door Dr. Schoorl bij de aanvaarding van het ambt van hoogleeraar in de artsenijbereidkunde aan de Universiteit te Utrecht, waar in deze het in den strijd van de apo thekers tegen de drogisten, het ge heel voor deze laatsten opneemt. Zooals reeds meegedeeld, vroeg Mr. Van Roy voor zijn cliënt vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Voor het examen Staatsinrich ting M. O. is te Amsterdam geslaagd d© lieer C. Kooien alhier. BINNENLAND. MR. DRE5SELHUYS. f Gister is, in den ouderdom van bij na 56 jaar, overleden mr. H. C. Dres selhuys, lid der Tweede Kamer, voor zitter van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond en van de Tweede Ka merfractie van dien bond. De heer Dresselhuys was op Oude jaarsdag 1870 te Culemborg geboren uit een familie van kooplieden en in- dustrieelen. Hij bezocht het gymna sium in Den Bosch en daarna de Uni versiteit te Utrecht, waar hij in 1894 in de rechten promoveerde op het proefschrift „De wet op de handels- en fabrieksmerken van 1893". Zijn maatschappelijke loophaan is hij toen als advocaat te Tiel begonnen, waar hij zich weldra associeerde met mr. P. Rink. Uit de advocatuur kwam hij na tien jaar als lid van de rechtbank in de zelfde plaats bij de zittende magistra tuur. Dit heeft echter niet lang ge duurd. Minister Van Raalte benoemde hem, als opvolger van mr. Simon van der Aa, tot administrateur-chef van het gevangeniswezen en het rijks tucht- en opvoedingswezen, en zoo verhuisde hij naar Den Haag in een tijd, waarin er op het gebied van indi- vidualiseering der straffen, reclasee- ïing en tuchtwezen nieuwe denkbeel den opkwamen. Deze omstandigheid moet hem vooral hebben aangetrok ken. In 1905 is hij in Wijk bij Duurstede unie-liberaal candidaat voor de Twee de Kamer geweest en met denzeifden negatieven uitslag werd dat in 1909 herhaald, totdat in 1916, na den dood van mr. Tydeman hij als vrij liberaal in Tiel, zijn oude woonstad, g;kozen werd. De heer Dresselhuys was spoedig Tydeman's opvolger ook als voorzit ter van den Bond van vrije liberalen; daarna werd hij voorzitter van den in 1921 opgerichten Vrijheidsbond, in welke organsatie de liberalen van ver schillende groepeering zich hadden vereenigd. Toen mr. Rink, de aanvan kelijke leider van de Tweede Kamer fractie verdween, nam hij ook deze plaats in. Van de vele andere, door hem be- kleede functies noemen wij die van voorzitter van den Anti-Oorlogsraad; voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad; voorzitter van de Ver- eeniging voor Landverhuizing; secre taris-generaal van het Ned. Roode Kruis; voorzitter van de Vereeniging Volkenbond en Vrede; bestuurder van de gestichten voor de reclasec- ring; twee jaar voorzitter van het scheidsgerecht voor de Nederlandsche Spoorwegen; commissaris van ver scheidene maatschappijen Hij was verder commandeur in de orde van Oranje Nasau, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, officier in der Orde van het Legioen van Eer, commandeur der Kroonorde van Bel gië; commandeur le klasse der Dane- brogsorde, ridder 2e klasse in de Orde van den Gulden Rijsthalm van China, en bezat het Kruis van Verdienste van het Roode Kruis. Tot opvolger van nu wijlen mr. H. C. Dresselhuys, als lid der Tweede Ka mer is Dr. S. E. B. Bierema te Usquert (Groningen). De begrafenis van het stoffelijk over schot van Mr. H. C. Dresselhuys zal Maandag a.s. om half twee in het fa miliegraf te Culemborg geschieden. Z. K. H. DE PRINS. Men meldt uit Hengelo d.d. gisteren: Z. K. II. Prins Hendrik bracht lieden middag een bezoek aan de fabriek der N.V. Hazemeyer. Z. K. H. arriveerde per auto met zijn adjudant te om streeks 2 uur aan de fabriek, waar hij werd ontvangen door de directie en den burgemeester dezer gemeente. Na dat verschillende heeren aan den Prins waren voorgesteld werden on der geleide der directie de af deelingen waar de seriefabricage van sterk stroomapparaten vogens de modern ste methoden plaats vindt, bezichtigd. Hierna volgde nog een bezoek aan de onder dezelfde directie staande fa briek van signaalapparaten, waar eenige installaties van vuurleidings apparaten, o.m. voor de Nederland sche Marine bestemd, werden in oogen schouw genomen. Z. K. H. betuigde zijn groote voldoening over het geziene. WERKLOOSHEID IN ZEÉUWSCH- VLAANDEREN. Door den heer Loerakker zijn tot den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw de volgende schrif telijke vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat de werkloosheid op vele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen, door allerhan de omstandigheden, zeer groot is? Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat er van Overheidswege maatregelen moeten worden genomen waardoor de werkgelegenheid wordt vergroot en verdere inzinking van het levenspeil der bevolking in dat gewest wordt tegengegaan? NEDERLANDSCHE KINDEREN IN BUITSCHLAND. Om «enigszins tegemoet te komen aan de slechte omstandigheden, waar in op het oogenblik vele Nederland sche arbeidersgezinnen in Duitsch- land verkeeren, heeft het Hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roede Kruis op zijn kosten een 11-tal kinde ren uit de omgeving van Bentheim naar Nederland doen komen en gedu rende zes weken laten opnemen in een~i kindertehuis te Katwijk aan Zee. Door een goede voeding en gezonde zeelucht zullen deze thans als „erho- lungsbedürftig" genoteerde kinderen, zooals verwacht wordt na hun ver blijf in Nederland weer geheel her steld naar de ouders kunnen terug- keeren. Het aantal bij het Nederland sche Roode Kruis van Nederlandsche gezinnen in Duitschland inkomende verzoeken om steun neemt den laat sten tijd grootere afmetingen aan, ter wijl 'de hiervoor beschikbare fondsen nagenoeg uitgeput zijn. Gelden ten be hoeve onzer noodlijdende landgenoo- ten in Duitschland worden gaarne door het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis, Princessegracht 27, 's-Gravenhage, Postgiro no. 22120, in ontvangst genomen. BUITENLAND. DE POSITIE VAN HET KABINET— MARX. Be crisis schijnt onvermijdelijk. De val van het kabinet-Marx schijnt op dit oogienblik onvermijdelijk. Het rijkskabinet heeft geweigerd1, gei volg te geven aan het verlangen van de sociaal-democraten om vrijwillig heen te gaan. De sociaal-democraten hebben zich echter bereid1 verklaard, te wachten tot midden Januari, om de regeering in staat te stellen, alsnog een groote coalitie te vormen. De on derhandelingen daarna leverden geen enkel resultaat op. Na het mislukken van al deze besprekingen heeft de so ciaal-democratische fractie de volgen de motie ingediend: „De rijksregee- ring heeft het vertrouwen van den Rijksdag niet". Thans is slechts redding mogjelijk„ indien de Duitsch-nationalen niet voor deze motie stemmen, maar zullen ziji zich onthouden Ze zijn niet in staat, het kabinet te steunen. Men heeft ge- poogtt, de groote coalitie tot standi te brengen en de Duitsdk-nationalen, -uit de regeering te houden. Scholz, de parlementaire leider van de Duitschei volkspartij, heeft weliswaar nog ge tracht, samenwerking tusschen de re- gieeringspartij en de Duitsdh-nationalei* mogelijk te maken, maar zoo wei Strei- semann als Curtius, beiden vertegten- woordiglers van de volkspartij1 in d'en Rijksdag, waren van meening, dat het zelfde kabinet, dat zidh neg gisteren voor da groote coalitie heeft uitge sproken, nu niet plotseling het tegen overgestelde van het bürgarblok kanl vragen. Rijkskanselier Marx zou ook leien beslist tegenstander van elke sa menwerking mat de Duitsoh-nationaleni zijn. D© motie van wantrouwen 'der so ciaal-democraten zou heden in stem ming, worden gebracht. Indien del Duitsdh-natiomalen zich onthouden, wat nog lang niet zeker is, en de com munisten en volkschen voor de motie stemmen, is het voortbestaan van het kabinet afhankelijk van de Duitscha volkspartij. De socialisten, communisten en volki schen beschikken samen over 190 stemmen, de regeeringspartijen samen» over 171; het is mogelijk, dat de eco nomische partij zich aan de zijde van. da regeermg zal scharen. De kans voor de regeering om een meerderheid te behalen is, zooals men ziet, zeer) gering. Blijft zij in de minderheid, dan; neemt het kabinet ontslag en zal waar schijnlijk Marx door den rijkspresi dent worden uitgenoodigd, een nieuw kabinet samen te stellen. DE POOLSCHE OORLOGSBEGROO- TING. Pilsoedski in den Landdag. Pilsoedski is voor het eerst sinds den staatsgreep van Mei in den Land) Idag verschenen en wel in de nacht- vergaderins" die, gisternacht dó,or, dei begrootingscommissie werd gehouden. Pilsoedski wilde namelijk persoonlijk! de militaire uitgaven toelichten, die) ongeveer het derde 'deel van d? ge- heele begrooting uitmaken, 712 mil- lioen op 2.1 milliard. Hij verklaarde, dat de algemeene toestand niet pessimistisch behoorde! te werden ingezien. Polen heeft echter leen sterk leger noodig. Hot stelsel van» 'maande! ij ksche begroot in gen, zooals in den laatsten tijd door den Landdag wordt gevolgd, is volgens den maar schalk onmogelijk voor het leger. Voorts zeide hij, dat het aantal of ficieren van 'de adipinistratie veel te) groot is en aanmerkelijk verminderd] 'kan worden. (Wat de eischen der sociaal-democra ten aangaande den verkorten dienst tijd aangaat, meende Pilsoedski, 'dat een dergelijke verkorting misschien bïji enkele wapens mogelijk is, maar een algemeene verkorting van den dienst tijd achtte hij uitgesloten. De rede van den maarschalk werd over het algemeen gunstig beoordeeld. PRINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRID. Prins Delopold en prinses Astrid be vinden zich tnans te Parijs, waar zij' in cognito in een hotel van de Rue de Rivoll verblijven. Tegen het einde der week zullen zij te Brussel terug zijn. PROFESSOR VERCOULLIE. Prof. J. Vieroöullie, de bekendei Vlaamsche hoogleeraar in de Germaan sche filologie aan de Universiteit te» Gent, onlangs door de Nederlandse-hei regeering bevorderd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau, thans benoemd tot doctor honoris causa van dei,letterkundige faculteit van de Uni versiteit -te Utrecht, heeft legen 1 Januari ontslag als hoogleeraar ver zocht. In April 1927 wordt hij 70 jaar, bij welke gelegenheid deze fiere, taaié Vla ming, die een trouwe vriend is van Nederland, door zijn oud-leerlingen en zijn vrienden en vereerders zal .wor den gevierd. OPSTAND IN ZUID PORTUGAL? Een telegram uit Portugal meldt, dat het gerucht gaat, dat in het Zuiden van Portugal een militaire opstand is uitgebroken. De regeering heeft troe pen gezonden om den opstand te on derdrukken. DE VOLKENBCNDSRAAD IN JUNI NAAR BERLIJN? Volgens de agenda voor de verga deringen van den Volkenbond zal do 44ste bijeenkomst van den Raad op 6 Maart a.s. te Genève -plaats hebben. Naar de „Voss. Zeitung" uit Ge nève meldt, neemt men m Volken bondskringen aan, dat nu de volgen de Raadszitting te Genève bijeenkomt de Tuni-vergadering te Berlijn plaats zal 'nebben. WENSCHEN DER CANADEESCHE ARBEIDERS. Een deputatie', die het congres van Canadeesche vakvereenig'ingen verte genwoordigt, heeft aan het kabinet verschillende voorstellen overhandigd, betreffende de invoering van den ac-ht- urendag in alle fabrieken, ónder con trole der regeering, verzekering tegen werkloosheid, een nationale politiek in zake brandstof, ten einde te komen tot een ontwikkeling van de Canadeesche steenkoolmijnen, de instelling van een consultatieven Canadeeschen raad in zake de immigratie, terwijl ten slotte aangedrongen werd op een strenge toe passing van de wetten, waarbij Aziaten, van immagratie worden uitgesloten. DE NIEUWE ZW1TSERSCHE BONDS PRESIDENT. De vereenigde bondsvergadering te Bern heeft met 155 van de 165 gleldigei stemmen den vice-president van den Bondsraad Giuseppe Motta tot bonds president voor 1927 gekozen. Tot vice- president werd bondsraad Schuthess gekozen. Giusecce Motta, die in de jaren 1915» en 1920 eveneens de functie van pre- sidentt bekleedde, is een der populair ste politici in Zwitserland. Hij is katho- tiek en conservatief. KORTE BERICHTEN. In een verklaring, ter bean two or ding van Scheidemann's rede, afgelegd heeft de rijkskanselier stelling geno men tegen de beschuldiging diat de| rijks weer .„verpolitiekt" wordt en ove rigens dit defensie-instituut verdedigd. Briand heeft een formeele tegen spraak gegeven van de geruchten over z.g.n. meeningsversohillen op het ge hield der buitenlandsChe politiek tus schen hem en Painoaré. Gedurende de week, die op 4 December eindigde, heeft 'die opbrengst der Britsche mijnen 3.126.000 'ton be dragen. In het geheel waren 730.100 man aan het werk. De Moskousche correspondent v. da Daily Express meldt, dat Cook! overspannen is en naar het Kremlin- ihospitaal overgebracht. Een Spaansch detachement iiï •Marokko is in een hinderlaag; geval len. De Canton-troepen hebben Lün- ping aan den spoorweg Sjanghai Hangtsjau bezet. Tusschen Panama en de .V.S,. is een verdrag gesloten, waarbij eerst genoemd 'land zioh verplicht de Y. Ss in gevai van oorlog, te steunen. RECHTZAKEN. DE ZAAK.VERSCHOOR VOOR HET HAAGSCHE GERECHTSHOF. In hooger beroep is Woensdag voor het Hof te Den Haag behandeld de zaak tegen den 46-jarige M J. Ver schoor, koopman te Rotterdam* die in eerste instantie door de rechtbank al daar wegens verduistering van gelden welke waren ingezameld ten behoeve van de noodlijdenden in de Drentsclie venen, veroordeeld is tot één jaar ge vangenisstraf, met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis Verdachte verklaarde voor het Hof in appèl te zijn gekomen, omdat hij zich onschuldig acht aan de verduis tering, welke hem ten laste is gelegd. Hij erkende, dat hij in het geheel rond 10.000 heeft afgedragen. De rest was noodig geweest voor onkosten enz Op desbetreffende vragen gaf verdachte nog toe, dat hij ook voor zichzelf wel iets van het ingekomen geld gebruikt heeft. Verschillende getuigen worden ge hoord. In de des namiddags voortgezette behandeling van de zaak-Verschoor was het woord aan mr. Brants, advo caat-generaal, tot het nemen van zijn requisitoir. Ten aanzien van de verleende dé- charges wees spr. er op, dat deze mis schien in het civiel recht afdoende is, maar strafrechteijk is zij dat geens zins. In het strafrecht heeft men te kij ken naar de materieel e waarheid en deze is, dat er Vhn de 03.000 slechts j 10.000 is afgedragen. De gelden werden gegeven om te worden bestemd voor de Drentsclie be volking. Dat van die gelden noodzake lijke onkosten af moesten, zullen ook de gevers wel begrepen hebben. Wan neer men er echter meer afneemt, dan dat noodzakelijke, dan maakt men zich schuldig aan verduistering, üii 'dat is naar spivs meening hier het ge val geweest. Neemt men dit eenmaal aan, dan is, zooals de rechtbank te Rotterdam ook opgelegd heeft, een ernstige straf op haar plaats. Iemand, die, zooals ver dachte, optreedt als bloedzuiger van een bevolking, welke iedere cent, die voor haar gegeven wordt, noodig heeft moet ernsfig gestraft worden. Spr. eischte ten slotte, overeenkom- sig het vonnis der rechtbank, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 mild. voorarrest. Hierna was het woord aan mr. A. W. Schippers, verdediger van den ver dachte, Pi. deelde allereerst een en ander mede uit het verleden van ver-, daclite, waarop z.i. niets is aan te mer ken. Tot de onkosten komende, welke ver dachte bij het inzamelen der gelden meest maken, wees pl. er op, dat der gelijke onkosten juist in het bes in zeer hoog zijn Vervolgens behandelde pl. de vraag aan wie de gelden, welke verdachte verduisterd zou hebben, toebehoorden. Pl. betoogde, dat de ontvangen gelden in eigendom kwamen van het lid van het lichaam, dat de gelden i.e. ontvan gen had. Pl. merkte op, dat in d© dagvaar-, ding zelf is gesteld, dat verdachte de» gelden zou hebben verduisterd als „lid-penningmeester van het comité. Verder achtte spr. niet bewezen, dat de kwestie van 40 en 60 definitief is afgesproken. Wanneer men dat ech ter eventueel wel zou aannemen, dan moet men volgens hem daarnaast toch begrijpen, dat van het begin af niet voor ieder luttel bedrag 60 moet worden afgedragen. Dat zou eerst op den duur terecht kunnen komen. Maar de tegenpartij heeft zelf ontijdig, toen er nog maar een jaar gewerkt was, de zaak stopgezet en van den verdachte de GO gevorderd. "Dat kon men toch nooit van hem eischen. Pl. concludeerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 29 dezer. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 16 Dec. Besloten wordt, de Indische begroo ting aan de agenda to8 te voegen. Len groot aantal wetsontwerpen en conclusies wordt zonder stemming aan genomen. Dr. DE VISSER (C. H.) stelt daarna bii de voortzetting van de behandeling van de begrooting van onderwijs een iamendement voor, om een post van 3000 gulden subsidie voor het R. K. internaat voor schipperskinderen te Ruhrort- te Bchrappen. Hij acht het onbillijk, dat daartegenover aan belangrijke instellin gen subsidies geweigerd wórden. Het amendement "wordt verworpen met 57 tegen 8 stemmen. De heer KLEEREKOPER (S. DJ pleit voor meer steun aan de kunst. De heer LANGMAN (G. H.) bestrijdt dit, en toont aan de hand van dagblad artikelen aan, dat ons volk de drama tische kunst niet meer wil. De heer VLIEGEN (S. DJ vraagt on middellijke voorziening inzake de af graving van den St. Pietersberg. De heeren VAN RIJCHEVORSEL (R. K.) .en MOLLER (R. K.) vragen even eens om steun voor de beeldende kun stenaars. De Minister van Onderwijs, de heer WASZINK zou wenschen, meer voor de kunst te kunnen doen, maar er is geen geld meer beschikbaar. Inzake de St. Pietersberg is dezer da gen een wetsontwerp gereed gekomen, Spr. is diligent, waar het betreft be houd van monumenten. De heer ZIJLSTRA (A. R.) stelt voor 'f 10.00a te schrappen en dan de sub sidie aan het Haarlemsche orkest en Co-opera-tie niet te verleenen. In de eerste plaats om financiëele reden. Hiertegen komen in verzet de hee ren KLEEREKOPER (S. DJ, die dan eerder andere (nieuwe) subsidies zou willen schrappen. MARCHANT (V. D.), die een oratorium beter vindt dan een vervelende preek, en de heer BOMANS, (R. KJ, die de subsidie wil geven, om dat dan ook een provinciale subsidie gegeven zal worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2