NIÉUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 DECEMBER 1926 f DAG-AGENDA, Donderdag 16 Dec., 's av. acht uur. Nut9zaaJ, Steenschuur: Lezing door Mevr. Hakkenberg, over: „Selma La- gerlöf" voor den Ned. Chr. Vrouwen bond. Donderdag 16 Dec., 's avonds acht uur, Stadsgehoorzaal: Generale Repe titie „Sursum Corda". Vrijdag 17 Deo., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering van het gemengd koor „Sursum Corda". Maandag 20 Dec., 's av. acht uur, gebouw „Prediker" Jan Vossensteeg, Kerstfeestviering v. d. Stads-Evang. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 December a s. waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. van Den Haag, ten gebruike bij de verpleging der 400 roodvonk-patienten welke in eenige daarvoor ingerichte scholen opgenomen werden. Teneinde tegemoet te komen in het door het noodzakelijk onttrekken van verpleegsters aan de ziekenzalen, ont stane tijdelijk tekort aan verpleeg krachten, werd een tiental Roode-Kr.- helpsters door de afd. Den Haag van het Ned. Roode Kruis op verzoek van dr. Koch ter beschikking gesteld. DE REEUWIJKSCHE EN SLUIP- WÏJKSCHE PLASSEN. Eenigen tijd geleden is van de hand van prof. J. van Baren, hoogleeraar- aan de LancLbouwhoogeschool te Wa- geningen, een critisohe beschouwing verschenen betreffende het rarmort over de hoedanigheid van den grond, die bij inpoldering van de Reeuwijk- sche plassen zou droogkomen. In te genstelling met de directie van het rijkslandbouwstation. die dit rapport uitbracht, meende prof. Van Baren de economische uitvoerbaarheid van het droogmakingsplan te moeten betwij felen. Naar thans gemeld wordt, heeft het Provinciaal Bestuur van Zui^ Holland een nieuw onderzoek naar de gesteldheid van den bodem der plas sen gelast. [STATEN-GENERAAL, TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 15 Dec. Het amendeanent-Kuiper om leden van het personeel van de Hollandsclie Spoor, die indertijd ontslagbn zijn we gens kleine vergrijpen, alsnog pensir oen te verteënen, eveneens hun wedu wen en weezen (sub-am. van Braam beek) wordt verworpen met 41 tegen 36 stemmen. Het amendement van Braambeek, om ook ten aanzien van de gepensioneerden van het spoorwèg- jpersoneeil uitvoering te doen geven aan de in Mei aangen. motie-Dressel- hnis, wordt verworpen met 48 tegen 30 stemmen. Het voorstel Duymaer van Twist om de beraadslagingen over een artikel van de waterstaatsbegrooting te her openen, wordt verworpen met 72 te gen 7 stemmen, nadat de voorzitter zich er tegen verzet had. Aan de orde is de voortzetting van 'de behandeling van het subsidie voor te plaatsen A. N. W. B.-borden met de namen der gemeenten. Na eenige discussie, waarbij de heer VAN GIJN (V.B.) zich tegen verklaar de, wordt het voorstel aangenomen met 63 tegen 16 stemmen. D,e begrootng van Waterstaat wordt z.h.st'. aangenomen. Aan de orde is de voortzetting van 'de begrooting van Onderwijs. De heer GERHARD (S. D.) heeft be zwaar tegen de onderbrenging vaneen stuk lager onderwijs onder het aan vullend onderwijs. Dit legt aan den uitbouw van het L.O. moeilijkheden indien weg. Spr. pleit voor een behoorlijke be zoldiging van de assistenten. De heer VAN ZADELHOFF (S.D.) bespreekt het salarisvraagstuk der on derwijzers en vraagt onderbrenging in tabel E en schaal 14 van het Bezoldi gingsbesluit. De heer KETELAAR (V.D.) hoopt, 'dat de Minister de vragen die gedaan worden zelf zal beantwoorden en niet zal verwijzen naar de Staatscommis sie. Spr. wenscht ingrijpen in de slech te schooltoestanden tengevolge van te groote klassen. Hij komt op tegen de uitwassen van het instituut der assis tenten. De heer BULTEN (R.K.) heeft niets tegen de assistenten, maar komt erte gen op dat van 406 z.g.n. assistenten er slechts 32 echte zijn, de andere zijn volledig bevoegd. De heer LINGBEEK (H.G.S.) eischt herstel van protest, christelijk onder wijs in protestantsche streken. Hij is tegen subsidie aan kloosterscrolen, die alleen dient om de kloosterkas te spekken. Hij dient een daartoe strek kende motie in. De heer MOLLER (R.K.) zegt, dat de heer Lingbeek geen verstand heeft van roomsche zaken. Een kloosteron- derwijzer heeft een kapel, een tuin enz. noodig. Spr. pleit voor een sterke selectie op de Kweekscholen om- het getal onderwijzers niet nog meer te doen stijgen. De heer TILANUS (C.H.) zegt, dat de stijging der onderwijsuitgaven meer het gevolg is van de hooge sa larissen dan van de wet 1920. Voor 1920 exploiteerden de schoolbesturen de gebouwen, dit kwam dus niet in de begrooting voor. Spr. acht tege moetkoming noodig voor de kleine scholen inzake de 48 schaal. De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) vraagt een overzicht van de scholen, die het 7e leerjaar nu reeds hebben. Voorts vraagt spr. goed toezicht op de resultaten van het kweekschoolonder- wijs; de bijzondere kweekscholen le veren meer af bij minder kosten. Spr. meent ook dat het onderwijs duur is, maar ziet geen verbeterings mogelijkheid. In het optreden van den heer Ling beek ziet spr. neg meer afkeer van religieus gevoel dan protestantschen ijver. De heer BOON (V.B.) bepleit gelijke behandeling van openbaar en bijzon der onderwijs. Hij bespreekt voorts het geval Ak- krum. De heer DE VISSER (C.)H.) merkt, in antwoord aan den heer Lingbeek op, dat wanneer de ouders van zes kinderen het eens geworden, zijn over een geestelijken leidsman, zij den godsdienstleeraar kiezen dien het Rijk betaalt. De heer KERSTEN (S.G.P.) vraagt hulp voor kleine scholen door assis tenten en komt op tegen verplichte gs- bouwenverzekering door schoolbestu ren. Spr. is voor eenheid van belijden maar wenscht toch niet een staats school met den bijbel. Niet de Geref. eenheid achtergesteld bij de nationale De heer BIJLEVELD (A.R.) be spreekt ook het geval Akkrum en be strijdt den heer Boon. De Minister van Onderwijs, de heer WASZINK is van meening, dat de we derinvoering van het 7e leerjaar de voorkeur verdient boven eenigen an deren maatregel. De wijziging van het 48 stelsel moet daarop wachten. Spr. zegt een onderzoek naar de hulp voor de kleine scholen toe. In de opleiding moet rust komen. Spr. ontkent niet dat er een teveel aan onderwijzers is, maar voor het 7e leerjaar zijn er 2000 noodig. Spr. geeft inlichtingen over plaatselijke aangelegenheden te: Peürsum, Vianen en Akkrum. Spr. zal de kwestie der tuberculeuse onderwijskrachten be spreken. De zaak der vreemdelingenscholen hangt nog in de lucht. Spr. zal een onderhoek instellen naar de resultaten van de kweek scholen. Inzake de salarieering van de on derwijzers staat de regeering op het standpunt, dat er op het oogenblik geen geld is voor verbeteringen. Als er fouten worden aangetoond, zullen die hersteld worden. De vergadering wordt te kwart voor 7 uur verdaagd tot Donderdag. BUITENLAND. EüIÏSCHE PARTIJBESPREKINGEN. Naar de groote coalitie. De democraten en het centrum hebben zich gisteravond bereid ver klaard, met de s.ociaal-democraten een groote coalitie te' vormen. De. sociaal-democraten hebben zich bij hun laatste besprekingen met den rijkskanselier bereid verklaard, om wegens de redenen, door den minister van buitenlandsche zaken aangevoerd, voor Kerstmis af te zien van een debat over de buitenlandsche politiek en de vraagstukken betreffende de rijksweer STRESEMANN's POLITIEK GOED GEKEURD. Naar het Wolff-Bureau verneemt, lieeft de gisteren gehouden zitting van het rijkskabinet ongeveer twee uren geduurd. Na het rapport van den rijksminis ter Dr. Stresemann over de Oeneef- sche onderhandelingen, had een ge- dachtenwisseling plaats, waarin Ie in stemming der overige ministers met de politiek van Stresemann tot uiting kwam. Verder bespraken de ministers de ontwikkeling van den buitenlands ch- politieken toestand. SLUITING VAN HET BRITSCHE PARLEMENT. De Troonrede. De Britsche koning sprak een rode uit tot het sluiten van de zittingen van het parlement. Hij wees op het aanstaande bezoek van den hertog en hertogin van York aan Australië tot inwijding van Canberra, de nieu we hoofdstad van het Gemeenebest en gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat het werk der Rijkscónferentie van duur zame beteekenis zal blijken voor alle deelen des rijks. „De toestand in China" zeide de koning verder „wordt door mijn re geering met de grootste aandacht ge volgd. Ons land wordt bezield door groote sympathie voor de overgroote meerderheid der Chineezen, wier ver langen uitgaat naar geregelde toestan den, naar een nieuw tijdperk van wel vaart, naar vriendschappelijke betrek kingen met de vreemde mogendhe den". De koning herinnert er aan, dat ge durende het grootste deel des jaars Engeland heeft geleefd oqder den druk van het langdurigst ruïneus industri eel conflict in zijn géschiedenis, en zegt verder, dat thans op allen de taak rust om alle bittere herinneringen uit het verleden uit te wisschen en stand vastig het oog te richten op een toe komst, geïnspireerd door het gemeen schappelijk verlangen naar oprechte broederschap en een volgehouden krachtsinspanning, waarop alleen de welvaart en het geluk van het volk stevig kunnen worden gegrondvest. Be naam van het Parlement. In het Lagerhuis deelde Baldwin mede, dat als gevolg van de resolutie der imperiale conferentie de titel „im periaal parlement" zal worden veran derd in „parlement van het Vereenigd koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-I erl and". Beide Huizen van liet parlement zijn tot 8 Februari verdaagd. Dr. STRESEMANN NAAR EGYPTE. Stresemann zal onmiddellijk na Kerstmis naar Egypte vertrekken, waar hij geruimen tijd denkt te blijven om er uit te rusten van zijn vermoeie nissen in den laatsten ,tijd. In verband met deze vacantiereis van den minister duiken er opnieuw geruchten op, dat hij binnenkort een onderhoud in Italië zal hebben met Mussolini. In de Wilhelmstrasse wor den deze geruchten niet tegengespro ken, men bepaalt er zich toe te verkla ren, dat êr omtrent een onderhoud Stresemann-Mussolini nog niets vast staat, waaruit m/en kan opmaken, dat het inderdaad wordt overwogen en eerlang wel zal plaats hebben DE TOESTAND VAN DEN KEIZER VAN JAPAN. Volgens een gistermiddag uitgege ven bulletin is de 'toestand van den keizer van Japan iets verbeterd. De premier, die te Hayama vertoef de, had. zich voorgenomen naar Tokio terug te keeren, doch heeft onver wachts medegedeeld, dat hij in de keizerlijke villa zal blijven. Er is geen reden voor het uitstel van vertrek ge- gegeven. DE RELATIES TUSSCHEN RUSLAND EN DE VEREENIGDE STATEN. Jjaakof leider der handelsdelegatie. Uit Moskou wordt gemeld, dat Pja- takof, die hooge functies bekleedde bij de economische organen der Sovjet- regeering, totdat hij als gevolg van. zijn actieve deelname aan de oppositie zijn ontslag moest nemen, de leiding der niet-officieele handelsvertegen woordiging van Sovjet-Rusland in de Vereenigde Staten op zich zal nemen en binnenkort naar New-York zal ver trekken. Zijn benoeming wordt beschouwd als een blijk van waardeering van het. verlangen der Sovjet-regeering naar toenadering tot Amerika. Nadat de regeering te Washington kort geleden de toelating van Sokolnikof tot haar gebied geweigerd had, trekt de toela ting van Jjatakof de aandacht. TEGEN CREMATIE. Een voor de orthodoxe Zuid-Afri kaners pijnlijke plechtigheid is de plechtige bijzetting der urn met asch van miss Emily Hobhouse te Bloem fontein geweest. Bs. T. Hamersma, de grijze prediker van Colesberg, schrijft in zijn unieke Afrikaansch o.m.: „Dit'het my erg gehinder, dat daar so baie van ons ernstige en streng godsdienstige Afrikaners agter die urn met as te'Bloemfontein aangeloop het. Straks sal met Dingaansfees weer oral in ons land aan ons mense voor- gehou word, dat hul tog moet vasthou aan die tradiesies en die beginsels van die ou voortrekkers, wat mét die By- bel op die voorkis die wildernis in ge trek het, en nou was ons mense uitge- nooi tot iets wat heeltemal nie by ons Afrikaners pas nie: Elk het alle agting vir die werk en d-ie toewyding van die heldhaftige en liefdevolle dame Emily Hobhouse, maar nou sy haar lyk laat verbrand het, moes ons liewerster 'n standbeeld vir haar opgerig het. Dan was ons in die lyn gebly, en het ons nie nodig gehad nie, om aan die „pyn- like" plegtigheid deel te neem nie.." KORTE BERICHTEN. Een officier der intergeallieerde controle-commissie ,is te Koningsber gen aangekomen, ter inspectie van de fortificaties aldaar. Melding wordt gemaakt van een nieuw DuitsehPoolsch grensincident In de onderzoekingscommissie uit den Duitschen rijksdag tot het na gaan der vredesmogelijkheden van 1917 is gisteren staatssecretaris von Kühlmann gehoord, die o.a wees op de annexionistische geneigdheid te genover België van een belangrijk deel der openbare meening en van de opperste legerleiding in Duitschland. i De Azoren zijn door een water hoos geteisterd. Zeventig personen zijn vermist. Volgens de „Soir" zal de aarts bisschop van Mechelen, mgr. Van Roey, binnenkort tot kardinaal wor den benoemid. Inzake de loónkwësfie in de Bel gische diamant-industrie is den gou verneur van de provincie Antwerpen verzocht te beslissen hoe groot de loonsverhooging zal zijn. Verscheidene Joego-Slavische ge zanten zijn naai* Belgrado geroepen, naar verluidt, om een nieuwe Balkan- politiek vast te stellen. De .positie van Lloyd George in de liberale partij is versterkt door aan neming van zijn voorstel inzake finan- cieelen steun aan candidaten. UIT DE OMGEVING. AUTOBUS OF TRAM IN DE BOLLENSTREEK. Bij de openbare behandeilng van het bezwaarschrift van de N.Z.H.T.M. ondersteund door de gemeentebestu ren van Hil]e$om, Lisse en Sassen- heim, tegen een concessie voor de autobuslijn der Brockway-Maatschap pij, j.l. Donderdag voor de Commissie uit Gedeputeerde Staten, zijn. naar het „Weekblad voor Bloembollencultuur" meedeelt, de aan het bezwaarschrift ontleende argumenten door den Di recteur der Trammaatschappij, jr. Bur- gersdijk, naar voren gebracht. Tevens heeft de heer Burgers dijk nog nadere mededeelingen gedaan over de in het bezwaarschrift gedane toezegging, dat de tram bij niet-verleenen der con cessie langer dan voor 1 jaar ge- electrificeerd zal worden, een 20-minu- tendienst zal invoeren en over het be staande traject zal rijden. Een train'èn een bus kunnen niet naast elkaar bestaan. De tram ver dwijnt dus, als de bus concessie krijgt, liet zou niet verstandig zijn, aldus de heer Burgersdijk, om de tram kunst matig in bedrijf te houden, is zij ech ter onmisbaar, dan behoeft zij geen sleepend bestaan te hebben. De voorgeschiedenis van de electri- ficatie werd door den woordvoerder van de tram nog eens gereleveerd. Aan de maatschappij leek het ongeschikt, om: op enkel spoor te electrificeeren. Rijkswaterstaat bleek plannen te heb ben tot wegverbreeding. Daarna kwam de bezuiniging. Toen n%oest ook wor den afgezien van electrificeering van de lijn. Later werden pieuwe plannen tot wegverbreeding ontworpen en in de laatste jaren is de v^eg op vele plaatsen zoo, dat een dubbel spoor mo gelijk zou ^worden. Toen echter kwa men de autobussen en de maatschappij moest van electrifieatie wel afzien. Het is niet juist, zeide de heer Bur gersdijk, dat de tram pas wilde gaan electrificeeren, toen de autobus kwam. Nu is er de wet, die ook voor dit geval de zaak regelen zal en zal uitmaken tram of autobus. Als aan de tram de voorkeur zal worden gegeven, dan zullen wij oogen blikkelijk de lijn electrificeeren op de oude .baan en die dus voorzien van een bovenleiding. Zonder dubbel-spoor zou dan reeds een 20-minutendienst inge steld kunnen worden. Daarop werd het woord gevoerd door den heer H. M. N. Balvers, als wnd. Burgemeester van Hillegom, mede na mens de gemeentebesturen van Lisse en Sassenheim. In het aan Ged. Sta ten van Zuid-Holland ingezonden adres is, naar de heer Balvers zegt, verklaard, dat bij keuze tusschen tram en bus, het absoluut heeten moet: tram. Onze bollenstreek heeft de tram noodig. Tegenover buitenlanders zou de welvarendheid van onze streek een geheel verkeerden indruk vestigen. In de bollen-bloeitijd komen vele vreem delingen. Gesteld, dat ze een uur of langer zouden moeten wachten met de boodschap: „Mijnheer, de bus is vol" De breedste wegen zouden ook nog te smal zijn voor de passage van de busssen» Het request met handteekeningen, dat ingediend is tot behoud van de autobus, achtte spr. onjüist toege licht. Er is niet bij de menschen ge zegd, dat bet ging tusschen tram of bus. Het is spr.'s overtuiging, dat de bussen nooit zouden gekomen zijn, als de tram 10 jaar eerder geëlectrificeerd had. Spr. hoopt, dat Ged. Staten bij deze keus de tram zullen doen blijven bestaan en verder eens zullen onder handelen met de directie van de Tram maatschappij om de belangen der streek te bevorderen. De voorzitter, de heer Hendrix, zegt, dat de Brockway Bus-Mij. niet gezgd heeft in dat request dat ter teekening rondgegaan is: ram of bus! De heer v. d. Wall directeur -van de Nederl. B. B.-Mij.. merkt op, dat het inderdaad niet gaat om een keuze tus schen tram en bus. In de 4 jaren dat de bus bestaat, had de tram verdere stappen tot electrifieatie kunnen doen. Wij hebben weinig gelegenheid gehad om autobuslijnen, te ontwikkelen, daar we tegenwerking ondervonden van de gemeente Leiden. Wat de burge meester zeide is niet geheel juist. In Amerika b.v. hebben de autobussen bijna overal tot electrifieatie der tram lijnen gedrongen. Geen enkele Ame rikaan zal er om lachen, dat een Ame- rikaansche bus een dienst zou onder houden in deze welvarende streek. Een underground kan, volgens spr., in 't geheel niet vergeleken worden met de bus. Spr. verheugt zich er over dat een zoo groot aantal handteekeningen was verzameld, het - bewijst dat men de bus wenscht. HILLEGOM. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer ge meente. Met kennisgeving afwezig de heer Hoogmoed. Wegens ongesteldheid van den Bur gemeester treedt als voorzitter op weth. J. H. M. Balvers. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen. Subsidie aan „Pro Juventute" te Haar lem. De gevraagde subsidie, groot f 25, wordt verleend. 4. Subsidie „Kracht door Oefening". De vereeniging vraagt f 200; R. en W. stellen voor f 150 te geven. De heer Fijma wil f 200 geven en spreekt over een nalatigheid der Gemeente, dat we geen gem. gymnastieklokaal meer heb ben. Voor de vroegere som is geen zaal meer te krijgen en waar het hier 'n nuttige vereeniging geldt, stelt spr. voor, het gevraagde toe te staan. De heer Vooren kan zich bij het ge sprokene aansluiten, de gemeente kon weinig voor de lichamelijke opvoeding doen, omdat zulks veel geld vraagt. Deze vereeniging doet haar best, om veel in de bedoelde richting te doen en wil daarom ook f 200 geven. De heer Klaver verwondert zich, dat de heeren het vorig jaar niet met de zelfde motieven kwamen; we zetten de deur open om andere vereenigingen ook meer te geven. B. en W. wijzigen nu Kun voorstel, hetgeen met alg. st. wordt aangenomen. De vereeniging krijgt dus f 200. 5. Periodieke verhooging salaris kan toorbediende gemeentewerken. Het voor stel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen. De betrokkene krjj£t daar: 1 - 1 Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het ver zoek van W. de Laat om vergunning tot het uitbreiden van de banketbak kerij in het perceel Sopbiastraat No. 17, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie K No. 2241, is verdaagd. Leiden, 16 December 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris door vanaf 1 October 1926 f 300 meer. 6. Eervol ontslag .wordt verleend aan. D. H. Veen als onderwijzer bij: het U. L. onderwijs. Eveneens aan J.' J. Huus- sen a's onderwijzeres. Voorziening vacatures onderwijzend personeel U. L. 0.school. Het -voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aange^ nomen; er zal dus één boventallige' leer kracht worden benoemd. Bouw arbeiderswoningen door „Goed Wonen". Hierover wordt zeer breed gesproken. De heer Klaver vraagt, hoe B. en W. er toe gekomen zijn ,den grond ad f 1,50 te verkoopen. De grond is veel duurder geweest. De heer Fijma juicht het plan toe, maar acht de aangewezene niet de juiste laats. Daar moeten komen de zwem- assins en industrieën en dan zijn er de woningenbelemmeringen. Is ei; geen andere plaats T Weth. de Vreugd geeft toe, dat de grond veel meer gekost heeft en zou bit particulieren veÜKoop er ook niet voor van de hand gaan. Doch waar het om gaat ""is, dat die huizen uitsluitend ge bouwd worden voor bepaalde doeleinden Daarom moeten wij medewerken. De Keer Loerakker onderschat in het algemeen, hetgeen de heer Klaver te berde bracht: geeft men een doucheurfcje'' aan één vereeniging, dan moet meii zulks ook aan andere doen. Maar we zit ten met menschen, die een woning moe ten hebben. Het doel wordt anders niet bereikt; het kan daar geschikt. We krij gen eindelijk een gelegenheid, de krot ten op te ruimen; het is een uitzonde ringsgeval. Besloten wordt dit punt aan te hou den tot na de besloten vergadering. Voorloopige vaststelling gemeente-re kening 1925. Goedgekeurd. Aanbieding begrooting van de ge meente en van de bedrijven, dienstjaar 1927. De voorzitter zegt, dat de begrooting Steeds meer omvang krijgt. De bedoelde commissie kan de behandeling verge makkelijken. De raad is competent de benoeming aan zich te houden dan wel zulks aan de voorzitter over te laten. De lieer Loerakker: Ik ben er voor, dat de raad benoemt. De Voorzitter: En ik'ben daar niet tegen. De heer Loerakker; Ik acht dit beter, voor eventueele critiek. De Voorzitter geeft den wenk, met de verschillende denkrichtingen rekening te houden. De heer termeer geeft ditmaal de - voorkeur aan een benoeming door den "Voorzitter. De heer Loerakker verdedigt zijn standpunt. w, De Voorzitter adviseert, of het voor stel te renvoyeeren naar B. en W., - of de benoeming ditmaal aan hem over te- laten. Besloten wordt de benoeming aan den Voorzitter over te laten. De Voorzitter benoemt de heeren Fij ma, Loerakker en Vooren, die de be noeming aannemen. Benoeming leden gascommissie. De heeren J. H. A. Vooren, P. Klaver J. O. Vermeer en P. H. Fijma worden met nagenoeg alg. st. herbenoemd. Schrijven van den Hillegomschen Be- stuurdersbond betreffende werkloosheid" bestrijding. De Voorzitter zegt ter verduidelijking, dat tot heden 4 leden in de commissie zaten; het gaat-immer zeer gemoedelijk, maar het is tegen de wet, er moet een oneven getal zijn. De commissie blijft een commissie wan advies, het recht van uitvoering berust bij B. en .W, De heer Loerakker wenscht: a. overleg met de besturen der werk lied enorganisaties b. een commissie. Spr. heeft in dezen een bespreking gehad met anderen en vraagt, of B. At W. bereid zijn de redactie zoo te wei zigen. Met de formeele kwestie is spr. het eens, maar dan moeten we er een maar huis sturen. Daarom wil spr. er voor dit jaar 4 laten» De Voorz.: De requestranten wisten m.i. alles; spr. heeft geen bezwaar: tegen hetgeen de heer Loerakker wenscht. De besluiten werden altoos met alg. st. ge nomen. Dp heer Fijma betreurt het toch, dat een adres, ingekomen 8 November, eerst 10 Dec. wordt behandeld. Er zijn reeds werklqozen te werk gesteld, hetgeen spr toejuicht. De Voorz.: Ik zou geen bezwaar heb ben tegen een permanente commissie, Er is echter geen geld in kas. Officieel - Zouden we dus pas mogen beginnen met 1 Jan. Doch B. eni Wt werken reeds in de gewenschte lijn. Helaas zijn er. thans reeds 151 werkloozen en om de 3 dagen worden er 60 te werk gesteld. De heer Loerakker: De toezegging is mü genoeg. Spr. is er voor, dit jaar 4 leden te benoemen. Benoemd worden de zittende leden, de heeren Fijma, van Houten, van de Loo en Selhorst, die de benoeming aan nemen. De Voorzitter feliciteert hen en zegt. dat B. en W. de heeren spoedig bij el Laar zullen roepen. Bij de rondvraag deelt de Voorz. na mens B. en W. het volgende mede: We staan aan den vooravond van ds

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2