Oil nummer bestaat uil TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7d# JAARGANG DONDERDAG 16 DECEMBER 1926 NUMMER 2004 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 EERSTE BLAD. V De bocht des doods. Onlangs deelden wil mede, dat na de Russische film „potemkin" reeds een tweede op komst is. Dit stuk draagt den luguheren titel van „De bocht des doods." „Ik zal handhaven", het orgaan van den Nationalen Bond tegen de Revo lutie, deelt den inhoud van deze film mede. Terecht wijst het orgaan er op, dat *0ok deze film, hoewel een stuk kunst, een kunst van zoo verderfelij- ken aard is. dat daartegen moet ge waarschuwd worden. Ziehier de korte weergave: De film speelt tijdens de Russische revolutie. Iwan R. is machinist op een oorlogs schip. Hij vervult trouw zijn plicht en laat zich niet in met --Mtiek. De be manning, waaronder zijn zoon Niko- laas, is vóór de revolutie en spant sa men tegen de officieren. De revolutio nairen stelen bij elke gelegenheid mu nitie, om die aan hun vrienden te ver schaffen, die zich, in een vuurtoren hebben verschanst. Nikolaas neemt 'n werkzaam aandeel in deze diefstallen en wordt op keeterdaad betrapt. Door een officier neer te schieten, krijgt hij gelegenheid te ontvluchten en voegt zich bij de bezetting van den vuurtoren. Een spion der witten wordt als sto ker op het oorlogsschip geplaatst, om de bemanning gade te slaan. Deze spion heeft het op Iwan gemunt, van wege diens gestrengheid in den dienst en om hem in het ongeluk te storten, werpt de spion een manometer in zee, tengevolge waarvan Iwan van sabota ge, wordt beschuldigd. De „witten" gewaarschuwd, dat een revolutie wordt voorbereid, overmees teren de roode bemanning, dood en een gedeelte ervan en nemen de anderen, die niet meer konden ontvluchten, ge vangen. Vele gevangenen worden op de gru welijkste wijze eiken dag gefolterd om hen te dwingen hun kameraden ie verraden. Eiken dag ook wordt een gedeelte hunner op beestachtige wijze vermoord. Om den opstand te dempen, maakt het oorlogsschip zich gereed den vuur toren aan te vallen. Het deiachement, dat den aanval moet ondernemen, slaagt hierin niet en moet vluchten. In de grootste wanorde moet het zich weer inschepen. Iwan, die gedwongen is, zijn plaats als machinist weer in te nemen, laat het schip in de lucht vliegen, om een eind te maken aan de wraakoefenin gen der „witten." Hij tracht nog vóór de catastrophe een meisje de vrien din van zijn zoon te redden, doch stort, door een kogel getroffen neer, juist wanneer hij de kust heeft be reikt. De gruwelscènes nemen in deze film een belangrijke plaats in. terwijl de handelingen der rebelleerende beman ning het stelen en uitleveren van mu nitie, de actie der opstandelingen op den vuurtoren en ten slotte „dé vonk in het kruit-' aan boord van het oor logsschip, een geweldigen indruk moe ten maken op een volksmassa, die, zoo als in ons land, reeds maanden en maanden achtereen dopr revolutio naire en anti-militairistische propa ganda is vergiftigd. Nog geweldiger .dan in „Potemkin" nog wreed er, nog feller worden de te genstellingen aan boord van het oor logsschip geschetst. Evenals bij „Potemkin" vergeet de toeschouwer geheel, dat de film is ge- ensceneerd, dat het hier „spel" betreft. Wat dunkt u, moeten wij het niet prijzen dat onze burgemeesters deze vertooningen wedgeren? V Kerstmis op 1 Mei. Wanneer de S.D.A.P. speculeert op de stemmen van de Christelijke arbei ders. dan wordt er altijd de nadruk op gelegd, dat Socialisme en Christen dom los naast elkaar staan. Men kan, zoo heet het dan. God die nen en tevens het Socialisme aanhan gen, men kan van de S.D.A.P. zijn heil verwachten en toch, wanneer men dit wenscht buigen voor het Kruis van Christus. En telkens weer blijken er te zijn, die zich laten misleiden; die zich wel niet aansluiten bij de S.D.A.P. en open lijk het roode vaandel gaan volgen, maar die toch, wanneer ze zich in het stomhokje bevinden, misleid als ze zijr. door de roode leugens, op den so- cialistischen candidaat hun stem uit brengen. Het kan daarom goed zijn even de aandacht te vestigen op een uitlating BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 van den heer Kleerekoper in „Het Volk" waarin «het misleidende van de ze bewering zoo duidelijk wordt aan gegeven. Schrijvende over het besluit van den Amsterdamschen burgemeester om voor den eersten Kerstdag het dansverbod op te heffen, zegt hij: Had onze samenleving één spoor Christendom, dan was het Kerstmis op 1 Mei en het dansen zou de heiligste uiting zijn van de innerlijkste vreugde Dit komt overeen met wat vroeger geschreven werd, n.l. dat volgens de leer van het Socialisme, de mensch- heid geen verlossing verwacht van den Christus dér Schriften, maar dat zij haar eigen heiland wil zijn en dat zij op aarde door eigen krachtsinspan ning, verlost en zalig wil wezen. Hier wordt dus de Christus, wiens komst in het vleesch wij straks her denken, op de meest volstrekte wijze verloochend. Had de S.D.A.P. het voor het zeggen dan zou het Kerstfeest op 1 Mei wor den gesteld en dan zou op dat feest niet gesproken worden van Jezus Christus den Zoon van God, die in de wereld kwam om zondaren zalig te maken, maar dan zou gepredikt wor den het evangelie van den haat en van den klassenstrijd en van de revolutie De S.D.A.P. aanhangen, de heer Klee rekoper heeft het weer duidelijk in het licht gesteld, beteekent den Chris tus verloochenen. En den Christus aanhangen, den te Bethlehem geboren Koning erkennen, beteekent het Socialisme verlooche nen. Een tusscheniweg is er niet. Hier moet gekozen worden. Van een hinken op twee gedachten kan hier geen sprake zijn. Z. STADSNIEUWS. muziekschool der maat schappij voor toonkunst, v openbare les. Gistermiddag om 1 üur begon de Openbare les van de muziekschool van de Mij. voor Toonkunst. Een open bare les is gewoonlijk meer een demon stratie van bereikte resultaten, dan een aanwijzing hoe er practisch les ge geven wordt, al kan men daaromtrent nog Wel iets opmerken. In ieder geval toont de openbare les, dat er goed en verdienstelijk onder richt wordt; en dat is de hoofdzaak. De openbare les toont aan het groote publiek, dat zich voor deze dingen in teresseert, dat de Leidsche muziek school van Toonkunst een onmisbaar instituut is voor Leiden en dat het zijn opdracht op de meest bevredigen de wijze vervult. Er blijkt uit alles, dat door leeraren en leeraressen met zorg en toewijding is gewerkt en dat er voor verschillen de solistjes en solisten en vocale of instrumentale ensembles met zeer veel smaak en muziekpaedagogischen takt composities gekozen zijn. Van de eerstbeginnenden hoort men natuur lijk gemakkelijke composities; maar banaal zijn ze .nooit, 't Is altijd mu ziek. En 'tis altijd aardig op te mer ken, hoe vopral de jongsten zich van hun taak kwijten. Zoo'n eerste optre den in de Stadsgehoorzaal is soms niet van een zekeren humor ontbloot, vooral wanneer ze voelen dat ze heter technisch knap hebben afgebracht en geen nootje verongelukt is. Jongens, dat is een sensatie! Vooral als meneer of de juffrouw na afloop goedkeurend knikt. Wij zullen natuurlijk geen overzicht geven van de 27 nummers, die in den middag werden gegeven, noch de ver schillende uitvoerders afzonderlijk noemen. Zij allen hebben zonder uit zondering hun uiterste best gedaan en waren vol toewijding. Door velen werd accuraat gespeeld en gezongen; er wa ren zelfs aardige momenten in som mige voordrachten; er was ook wel eens een kleine weifeling hoe kan het anders bij leerlingen. Ook de groot ste componisten en virtuozen hebiben in hun jeugd hun kleine ongelukjes gehad. Maar die zijn er juist om den mensch sterk te maken. We weerstaan dus de verleiding om enkele afzonderlijke pluimpjes uit te deelen en roepen allen toe: Ga zoo voort, dan bereik je iets. Je onderricht is aan goede krachten toevertrouwd. Een deel van de les werd bijge woond door den burgemeester. Des avonds om 7 uur begon het tweede gedeelte van de openbare les, ditmaal voor de verder- en_ meestge- vorderde leerlingen. Het geheele avondprogramma telde 18 nummers, alle composities van eer ste rangs kunstenaars: klassieken en meer modernen. Hm was bovendien zeer afwisselend se ngesteld uit wer ken voor solo- en emblezang, solo instrumenten en orkest. Het is wegens de vele nummers die geboden werden, weer hoogst moeilijk een eenigszins gedetailleerd overzicht te geven van al het gehoorde en genotene. En doet men uit de nummers een keuze, dan is er allicht kans om on rechtvaardig te worden, daar de'uit voerenden leerlingen eener school zijn, die in haar geheel zulke uitmuntende prestaties levert. Veel hangt irp'mers af van de vrijmoedigheid, de zeker heid, de durf, waarmee de jongelieden optreden. Over 't algemeen mogen we verkla ren dat de technische zijde der ver schillende voordrachten goed ver zorgd was. Maar daarvoor is toch ook deze muziekschool: jonge menschen de tephniek van zang en spel leeren en dat naar klasse en leeftijd zoogron dig mogelijk. Zang en spel, die behalve aan tech nische ook aan hooge kunsteischsn voldoen, mag men nog niet vragen. Daarvoor zijn de leerlingen meestal te jong. Er is nog te weinig diepere gemoedservaring. Een beheerschte techniek doet de middelen aan de hand, waardoor later muzikaal gevoel vrij en onbelemmerd kan uitvloeien. En toch hoorden we prestaties met de stem, op de piano, op cello en viool, die niet alleen technisch verdienste lijk waren, maar waaraan men reeds het kunstenaarstemperament van ee- nige uitvoerenden kon opmerken. Er was een zang en spel, die reeds boven het dilettantisme van den leer ling waren uitgegroeid, en het zeer talrijk opgekomen publiek wist dit te onderscheiden en te waardeeren door warm applaus en enkele uitvoerenden herhaaldelijk terug te roepen. Een woord van warme hulde komt de Maatschappij voor Toonkunst toe, dt zij met zoo groote zorg de leerkrach ten van haar school heeft kunnen kie zen en die leerkrachten dient hulde en dank gebracht voor den ijver en toe wijding, waarmee zij hun taak vervul len. Hun arbeid, zoo moeilijk en zoo zwaar, is boven allen lof verheven. a.r. beginselen in staten. en raadspolitiek. Over bovengenoemd onderwerp sprak gisteravond de heer T. S. Gos- Jinga in Amicitia voor de A.R. Prop. club „Dr. A. Kuyper." Spr. begon met er op te wijzen, dat de gemeente van den Heere Jezus Christus in de H. Schrift dikwijls ver geleken wordt met een leger, dat strijd voert. Ook thans nog is de vergelijking jdist en op tal van manieren wordt er ook nu nog gestreden door hen die den Heere Christus liefhebben in on verderfelijkheid tegen de machten van den Satan. Ook nu nog is volkomen waar het bekende en diepzinnige woord van den Apostel: „Want wij hebben den strijd niet tegen vleesch en bloed, maar tegen de overheden, tegen de machten, tegen de geweldhebbers der wereld, der duisternis dezer eeuw, te gen de geestelijke boosheden in de lucht. Daarom neemt aan de geheele wapenrusting Gods Hierna sprak hij over de Kerk. de Zending, de Schoolstrijd e.a. in ver band met onze worsteling tegen de vrijzinnige bolwerken, die onze voor mannen tenslotte in de kracht des Heeren wisten te overwinnen. Na ten slotte de aandachtige hoor ders te hebben uiteengezet de zeer dringende noodzaak van Reshtsche Staten en Raden, zegt spr. dat wan neer in de publieke colleges Gods naam wordt beleden, en de beginselen die naar Zijn Woord zijn daar worden verdedigd en practisch beoefend, dit vruchten moet afwerpen en ons z a 1 vooruitbrengen. Aan u geachte leden van deze pro- pagandaclub de schoone taak om aan de voorbereiding van den strijd en aan den strijd zelve een werkzaam aan deel te nemen. De eenvoudigste taak in dit groote geheel is werk voor Gods aangezicht en in Zijn dienst. Moge Hij die ons de genade schonk, ook op dit terrein werkzaam te zijn tot eere Zijns Naams, u toerusten en aangorden tot den komenden strijd. Aldus besloot spreker zijn zeer leer zame lezing. Helaas was deze vergadering slecht bezocht. begrafenis prof. josson. Naar wij vernemen, is de teraarde bestelling van het stoffelijk overschq£ van prof. M. Jossen. Vrijdag a.s. op „Rhijnhof" nader vastgesteld op des middags 12 uur, opdat de vele vrien den en medestrijders van den overle dene, die daarvoor speciaal uit Vlaan deren overkomen, tegenwoordig kun nen zijn. melkbezorging op de komen de feestdagen. Naar wij rnemen in het volgende verzoekschrift den Gemeenteraad aan geboden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden F. G. van Duuren en H. Beij, respect. Voorzitter en Secretaris van de afdeeling Leiden van den Centralen Bond van Trans portarbeiders. dat in het artikel van de Alg. Poli tie-Verordening betreffende het ver bod om Zondags aan Particulieren melk te doen bezorgen, niet is openge laten de mogelijkheid, dat in zeer bij zondere gevallen, ontheffing van dit verbod kan worden verleend. dat dit tot gevolg zal hebben, dat op den a.s. Eersten Kerstdag en Nieuw jaarsdag als gewoon de melk en melk producten bezorgd zullen moeten wor den, wat in verband met het karakter van deze feestdagen niet mogelijk zal zijn, terwijl daarnaast gevreesd moet worden, dat op die feestdagen geen voldoende hoeveelheid melk aanwezig zal zijn om het publiek in voldoende mate van dit product tot 's Maandags- morgens d.a.v. te voorzien. Redenen waarom zij uwen Raad dringend verzoeken te besluiten dat de bezorging van melk op Zondag 2 Januari zal worden toegelaten, of een wijziging in het betreffende artikel van de Alg. Politie-Verordening op genomen wordt, waardoor Uw Raad in bijzondere gevallen ontheffing van het bepaalde in de verordening kan verleenen. Ondergeteekenden veroorloven zich nog uw aandacht te vestigen op een soortgelijke beslissing door den Ge meenteraad van 's-Gravenhage den tweeden December 1.1. in zijn verga dering genomen. VEILIGHEIDSTENTOON STELLING. In de zaal van den R.-K. Volksbond, waar dezer dagen een veiligheids ten toonstelling is gehouden, hield Dins dagavond ir. R. A. Gorter, directeur van het Veiligheidsmuseum te Am sterdam voor de leden van den R.-K. Volksbond een lezing met lichtbeel den over veiligheid. De zaal was maar matig bezet. Ir. Gorter begon zijn lezing met een uitweiding over de geschiedenis der bedrijfsongevallen. De veiligheidstech niek, aldus spr., is in de laatste jaren zeer verbeterd, maar toch zeker zou van de 120.000 bedrijfsongevallen, die per jaar voorkomen, da helft te voor komen zijn. Voor het begrip veilig heid moet reclame worden gemaakt, een grootsche reclame, zooals fabri kanten doen voor hun producten, want het Naderlandsche volk is vasthou dend en conservatief en niet gemakke lijk tot het nieuwe over te halen. Spr. vertelt dan de geschiedenis van het Nederlandsche Veiligheidsmuseum het eerste museum, waar' alles, zoo veel mogelijk op ware grootte is opge steld. Door particulieren werd het ge sticht met het batig saldo, dat over bleef van de Veiligheidstentoonstelling die in 1891 in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam gehoulen werd. 40.000 werd bijeengespaard, waar toen van Rijk en gemeente een subsi die van 70.000 bijkwam. In lichtbeelden laat spr. dan het Amsterdamsche V eiligheidsmuseum zien, het exterieur en de geheele in richting, waarna volgen de veiligheids musea van Weenen, Munchen, Char- lottenburg en Parijs. Ook laat spr. zien, hoe elk bedrijfsongeval ter plaat se onderzocht wordt en spr. raadt dan aan het pas verschenen boekje te koo- pen: „Doe het veilig", dat juist ge schreven is voor den werkman. Na tal van platen, betrekking heb bende op de dagelijksche arbeid te hebben vertoond gaat spr. over tot de theorie van de veiligheid, welke hij in drie schema's verdeelde en weer on derverdeelde. Schema A. Technische maatregelen. Bekende middelen, nieuwe ontwer pen, verlichting, orde en netheid, brandweer, en statistiek. Schema B. Opvoedkundige maatre gelen, Goed onderlegde hazen. Aansporing door belooning, zooals dit in Amerika op groote schaal ge schiedt, organisatie, bijzondere bijeen komsten en veiligheidsplaten. Schema C. Hygiënnische maatrege len. Beroepsgeschiktheid, medische af deeling, speciaal technische maatre gelen en tijdelijke hulp. Na een uiteenzetting en verklaring te hebben gegeven van al deze ver schillende deelen en haar onderdeelen wijdde spr. als het meest practische punt voor de aanwezigen uit over de veiligheidsplaten. Spr. zelf had inder tijd dergelijke platen in Amerika aan gevraagd, waarna hem er aanstonds 600 waren toegezonden. Hiermede werd een tentoonstelling gehouden, een prijsvraag van eigen ontwerpen voor zulke platen werd uitgeschreven en zoo burgerden de veiligheidsplaten ook hier langzamerhand in. Nog zeer vele van deze platen, die voorstelden oogbescherming, electri- sche gevaren enz. liet spr. zien met de uitlegging waarvan spr. zijn interes sante lezing besloot. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertent!6n per regel 22P/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief.s Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advert entiën bij vooruitbetaling van tan hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Buitenland. In Dnitschland worden andermaal besprekingen gevoerd over de vorming van een groote regeeringscoalitie. De Britsche Troonrede tot slotting van de zittingen van het parlement. Dr. Stresemann zal met langdurig verlof naar Egypte vertrekken. Een Russische handelsdelegatie naar de Ver. Staten. HET TREIN-DÉRAILLEMENT Naar wij vernemen zal den adjunct opzichter van Weg en Werken, die de leiding had hij het demonteeren van den wissel bij Leiden, ten gevolge waarvan goederentrein 4016, gelijk men weet, ontspoorde, door de direc tie dei* Nederlandsche Spoorwegen geen straf worden opgelegd. Deze beambte, die met het directe toezicht Op de werkzaamheden was be last, wordt niet verantwoordelijk ge acht, wegens de ongunstige omstan digheden waaronder gewerkt moest worden. Meerdere wissels waren on der zijn leiding reeds op dezelfde wij ze vernieuwd. Daar de adjunct-op zichter hij de spoorwegen in lossen dienst is, zou bestraffing trouwens niet wel mogelijk zijn. BINNENLAND. HET NED.-BELGISCH VERDRAG. Op een vraag van het Tweede Ka merlid Staalman: Kan de minister iets mededeelen om trent de al of niet juistheid van pers berichten, dat België na het sluiten van het kortelings door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedge keurde tractaat met Nederland zich' maritiem gaat toerusten, en dat de plannen hiertoe voor den bouw van breede monitors met zeer zware ka nonnen reeds in 1924 gemaakt zouden zijn? heeft de minister van buitsn- landsche zaken geantwoord: Het persbericht, volgens hetwelk België het voornemen zou hebben, zich maritiem te gaan toerusten, met gebruikmaking van in 1924 opgemaak te plannen voor den bouw van breede monitors met zeer zware kanonnen, is reeds van officieel© Belgische zijde op de meest stellige wijze tegenge sproken. DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 de»zer des avonds te halfnegen. DE LEIDING DER R.K. STAATS- - PARTIJ. Naar „De Tijd" meldt, vergaderde Zaterdag j.l. het nieuwe Partijbestuur der R.K. Staatspartij te Utrecht. De voorzitter, jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck sprak over de taak der lei ding. Eep leider, aldus spr. moet veel gemeen hebben met een paedagoog, vooral twee eigenschappen: le. liefde voor zijn taak; 2e. geen heerschzucht, maar opvoedende overtuigingskracht. Tusschen de beide bestuursorganen Partijbestuur en Dagelijkscht Be stuur heerschte een zelfde vertrou wen en waardeering. Spr. verzekert er steeds naar te zullen streven, dat de bevoegdheden van het Partijbe stuur, als hoogste orgaan der leiding in alles en immer worden erkend en geerbiedigd. Aan het Dagelijksch Be stuur worde vertrouwvol initiatief, voorbereiding en uitvoerende zorg toe vertrouwd. Tot Pastij secretaris werd benoemd Mr. Frans Teulings te 's Hertogen bosch. Tot adjunct-secretaris (met in gang van 1 Jan. a.s.) Mr. H. Kolfscho ten te 's Gravenhage. EEN BRUG IN 't BEERENGAT? Op vragen van het Tweede Kamer lid Braat betreffende het baggerwerk' in het Beerenga.t heeft de minister van waterstaat geantwoord: Klachten over de aanwezigheid van een rug in het Beerengat hebben den on lergeteekende niet bereikt. Na de uitvoering van het jong9te bagger- werk wordt over ruim 25 M. doorgaan de breedte een minste van 22 d.M. bi| gewoon laag water gepeild, zoodat schepen met een diepgang van 1.85 M. bij gewoon laag water in de vaargeul niet aan den grond kunnen raken. ROODVONK TE -GRAVENHAGE. In den Haag is in vrij hevige mate roodvonk uitgebroken. Verschillende maatregelen worden getroffen. Het hoofdbestuur van het Ned. Roo de Kruis stelde uit rijn kringmagazijn te Delft 150 volledig uitgeruste bedden ter beschikking van den geneesheer- direoteux der gemeenteziekenhuizen

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1