NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 DECEMBER 1928 EEN ERNSTIG WOORD TOT DE BE LIJDENDE CHRISTENEN VAN NEDERLAND INZAKE DE NA TIONALE D. I. EENZIJDIGE ONT WAPENING. OUDE WETERING. Donderdagavond vergaderde ten veraeaivmv woruen u&iik—weuu. i L. p buize van den neer A.^ van den Boech Ineer niet bereikt kan worden het van Deflt, d. Chr. van Vliet, geb. Old, de visclub „Prins Hendrik der Nederlan- ,-enschte doel: door gereed te staar. M. van Teraeij, geb. Wieman, z. J. den"'. stenid om aan te vallen, dat ontkent wel niemand, maar het zal ook eerst ter verdediging worden aangewend, wanneer gewenschte doel: door gereed Burgerlijke stand. Bevallen: Chr. Boog, geb. van Dam. z. A. B. van der Laken, geb. Meerveld, d. G. Spaan, geb. III. Volkomen zeker en stellig wordt de houding van den Christen bepaald, wanneer het geldt de bescherming van anderen, van degenen, die aan zijne zorgen zijn toevertrouwd. Hetgeen dan van de liefde gevor derd wordt, lezen wij in Joh. 15:13: „Niemand heeft grooter liefde dan de ze, dat iemand zijn leven zette voor zijn vrienden." En nog krachtiger wordt het woord van den Heiland, wanneer Hij zegt. (Joh. 10:11): „Ik ben de goede Herder. De goede Herder stelt z ij n 1 e v e n 1) voor de schapen. Maar de huurling, en die geen Herder is, wien de schapen niet eigen zijn, ziet den wolf komen, en verlaat de schapen en vliedt; en de wolf komt en grijpt ze en ver strooid de schapen." Dat is „het offer", dat is het actieve christendom, dat van de daad. Zij, de weerloosheidsapostelen, prediken een passief, een lijdelijk christendom, waardoor de misdaad, ten koste van 'dogene, die beschermd moeten worden zal zegevieren. Zij eindigen met hunne christelijke liefde, waar eerst het bewijs door het offer, zelfs van het leven moet worden geleverd, dat die liefde van he teekenis, van waarde is voor ande ren. voor de maatschappij. En nu is ieder op de, hem door God aangewezen plaats h e r d e r 1); de man, het hoofd van het gezin voor vrouw en kinderen en ouders, en als zoodanig moet hij desnoods zijn leven stellen om die zwakkeren te beschei' men. Het huisgezin is de cel, en uit de vereeniging van cellen is de maat schappij, is een volk opgebouwd, daarover is van Godswege de Over heid als herder gesteld. Wij, Nederlanders, hebben den ze gen, dat door Oranje, een geschenk Gods, het gezag gevoerd wordt, een gezag, rein en verheven, geboren in den reuzenstrijd voor onze vrijheid, staatkundig en godsdienstig, gewijd door het gemeenschappelijk op het al taar des Vaderlands geplengde bloed der Oranje's en van duizenden der landszonen, een gezag wortelende den rotsvasten ondergrond van liefde en dankbaarheid. En wanneer nu de draagster van het hoogste gezag in Nederland, onze Koningin Wilhelmina, met de trouw der Oranje's steeds voor oogen hou dende het „salus rei publicae summa lex" d.i. „het weteijn des volks is de opperste wet", ter wille van de verde diging van de rechten en van 'de vrij heid van het, door God aan Hare zor gen toevertrouwde Volk, den jonge ling oproept om weerbaar gemaakt te worden, dan moet die jongeling „om des gewetens wil" aan dien oproep gehoor geven en met algeheel© toewij ding zijn taak vervullen, gedachtig aan het woord van Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman:: „Waar de Over heid ons oprpept ter verdediging van recht en gerechtigheid ten bate van allen, vergeten wij niet. dat zij op treedt krachtens Goddelijke instelling, en dus op gehoorzaamheid mag moet rekenen. Krijgsdienst is dus zóó verstaan: vervulling van Christen plicht." Beantwoordt de jongeling aan dien plicht niet, of niet ten volle, dan maakt hij zich schuldig aan Christen- 7pl i chtverzaklng. Maar cfegenen, die door woord of geschrift tot die verzaking van plicht hebben medegewerkt, handelen mis dadig, door onze Koningin de midde len te onthouden om gestand te doen Haren eed: „Ik zweer aan het Neder- landsche Volk..«. dat Ik de onafhan kelijkheid en het grondgebied van den Staat met al Mijn vermogen zal verdedigen en bewaren.^., zoo waar lijk helpe Mij God Almachtig." Ten bewijze waartoe het zich ont houden van geweld tegenover mis daad voert, moge het navolgende dienen. In een vergadering trad een woord voerder voor de passieve, lijdelijke christelijke houding op. Hem werd ge vraagd: „Wanneer u met uwe vrouw wandelt en een misdadiger randt voor uw oogen uw echtgenoot© aan in dat gene, wat een vrouw het heiligst is, blijft u dan met de armen over elkaar toekijken?" „Neen** was het antwoord ,-Dan komt de hartstocht en dan grijp ik aan." Die blijkbaar onwetende met bet geen in deze wereld door zonde en misdaad bestaat, had beter goiaan toen hij uitging, een knuppel mede te nemen, niet om, daarmede 'den misda diger onmiddellijk te lijf te gaan, maar den booswicht het wapen drei gend voor te houden waardoor deze de misdaddger is over het meen laf zou zijn afgedeinsd an zoo niet, het wapen te gebruiken. Op d;<? wijize zou christelijk prac tised gehandeld zijn; de vrouw zou gespaard zij,7i, de misdadiger in zijn wandaad gestoord, de man had zich zelf be waai* d voor het zich laten be- heerschen door hartstocht. Dit vooitbeeld moge als gelijkenis ■voor de Ijestemming van het leger dienen. De knuppel is het leger, gereel ge houden oua een misdadiger, die óf on wettig nu ar het ge-zag wil grijpen, óf van over de grenzen ons grondgebied zou will.en schenden dreigend te wor den volgehouden, hem te doen op schrikken, en zoo niet, met kracht te worden gebruikt. Het Nederlandache Leger la niet be- met het voor ieder duidelijke voorne men geen schending van ons gezag of van onze rechten toe te staan, dus evenals in 1914—1918 het geval :s ge weest preventief te werken, oorlog te voorkomen. Maar Nederland moet zich ook ver dedigen als het daartoe genoodzaakt wordt, dat is christenplicht. Wij, belijdende christenen, zien in onze schoone historie de lijdende ge zegende hand Gods; wij danken voor de gena/de, dat wij onder Oranje, ten koste van veel edel bloed, de vrijheid staatkundig en godsdienstig, als heer lijk erfdeel verkregen hebben. Welnu, dan is het ook onze .onafwijs bare plicht dat erfdeel der Vaderen ongerept en ongeschonden aan onze nakomelingen achter te laten, die ge zegende vrijheid te verdedigen tegen eiken belager, desnoods ten koste van alles-. Zoo moet dan ook het antwoord op de vraag: „Kunnen, mogen en moeten wij ons verdedigen? een beslist: „Ja" zijn. Mogen de weerbaarhéidsapeste- len zicb tot nu toe blind starende op hun ideaal, inzien de diep treurige ge volgen van hun heilloos werken: ver slapping van het Nationaal gevoel en van de energie, ondermijning van het zelfvertrouwen en van het verantwoor delijkheids-besef van het volk, dat al dus overgeleverd wordt aan de min achting van de wereld, van andere naties, die wel offers willen nrengen en die niet kunnen begrijpen, dat een krachtig, levend, volk als het on ze, deze offers niet durft of wenscht te brengen. Ik waarschuw dan ook met alle kracht, die in mij is, de belijdende christenen mijne geestverwanten gen het zoo schoonschijnende, maar verderfelijke drijven van die christelij ke vereenigicgen en godsdienstige voorgangers, %elke zich niet ontzien in plaats van zich te bepalen tot hei ijveren voor de, zoo zeer gewenschte (internationale) ontwapening, te pre diken de éénzijdige (nationale) ontwa pening; d.i. het weer losmaken van ons volk en daardoor het propageeren voor zoo heerlijke, door ieder welden kende toe te juichen vredesgedachte in banen te. leiden, die ik voor ons ge liefd Nederland durf te noemen: ontrouw aan onze grondwet, die in art. 181 voorschrijft: „Alle Nederlan ders, daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tpt handhaving der onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied; verzet tegen het wettig gezag, door ontrouw aan het gebod in Romeinen 13 verkondigd, n.l. „dat de overheid de dienares is van God en dus gehoor zaamd moet worden ook om des ge- wetenswil." onwaardig, omdat aan onze Konin gin, de draagster van het hoogste ge zag, aldus de middelen worden ont houden om Haren eed, bij Hare inhul diging afgelegd, gestand te doen; oneerlijk, door Nederland als lid van den Volkenhond, wanneer het plicht is te helpen een misdadig lid door kracht van wapenen tot red© te brengen, daartoe onmachtig te doen zijn; ontrouw aan het goede rentmees terschap, door na te laten het erfdeel der Vaderen, de vrijheid, staatkundig en godsdienstig, onverkort aan onze nakomelingen na te laten; misdadig, door bij onze belijdende geestverwanten den eerbied vöor Tiet gezag te ondermijnen, en door onze jongelingschap aan te zetten tot dienstweigering. Dat alles samenvattende noem Ghrist enplicbtverzak ing Ph. W. WEBER. 's-Gravenhage, December. Groenendijk, geb. van der Neut, d. M. Vis, geb. de «Jeu. Z. Gehuwd: C. Meger, jm. 23 j. en N. de Gans, jcL 22 j. BOSKOOP. Donderdag 16 Dec., nam. 7 hur, hoopt voor de afd. „Pro Rege" alhier in de Geref. Kerk op te treden Ds. H. Jansen, leger- en yloótpredikant in al- gemeenen dienst Burgerlijke stand. Ondertrouwd: C. Bekenkamp en J. C. v. d. Stam. Geboren: Dirk Leendert, z.v. D. de Regt en L. v. d. Werff. Catharina Wil- hetmina, d.v. F. Fopma en A. V. d. Heijden. Catharina Wilhelmina, d.v. N. Groeneveld en W. E. Vergragt. Theresia Maria, d.v. A. Rijnbeek en M. C. Blonk- Akke, d.v. D. Bgland en A. Adema. Ja- doba Theresia, d.v. J. C. Vermeulen en J. M. Meijer. Overleden: M. Boekestegn, wed. van A. Hoogendoorn. 82 jaar. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Corne lls Geraraus Franciscüs, z.v. O- J. F. Braun en P. M. Alketnade. Jaeoba, d.v. E. de Jong en G. Haasnoot. Willem', z. v. Er waren 84 leden aanwezig. Wegens ongesteldheid van den isten voorzitter, de neer J. H. Vesseur, werd de vergadering geleid door den 2den voorzitter, de neer W. Los. Precies te half acht opende deze <re vergadering en heette allen van harte welkom. - Door den secretaris, de heer W. Boot. werden de uitgebreide notulen gelezen, welke onveranderd werden vastgesteld. De penningmeester, de heer A. Deters bracht hierna financieel verslag uit. waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f 198. Wegens de feestelijke herdenking van het 25-iarig bestaan dervereeniging waren de uitgaven tamelijk hoog ge- P. de Mol en M. de Jong. Martinus Gijs bertus, z.v. W. Ouwehand en A. r. Begerinck. Arendje, d.v. A. van der Bent en W. Gunt. Cornelis, z.v. J. Ouwe hand en C. de Mol. Ondertrouwd: T. Gunt en W. Varke- visser. W. de Jong en K. van der Plas. G. Dubbelaar en L. Guijt M. Plug en A. den Haas. Z. Varkevisser en M. Guijt. D. Meijvogel en A. Haasnoot C. Smit en L. den Haas. G. van Duijn en I. de Vreugd. LISSE De raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag 16 Dec. a.s., des nam. te 2.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Verzoek van den heer J. O. Zane veld, om hem met ingang van 1 April 1927 eervol ontslag tè verleenen als ont vanger en Ambtenaar van den Burger lijken stand der gemeente. 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwterreinen langs de Julianastr. aan de heeren A. van Riet, T. Kranen burg en N.' J. Dol. 3. Verzoek van de ij-club „Lisse", om gedurende den winter 19261927 zoo noodig wederom gedurenJe 25 werkda gen een werkkracht van gemeentewege ter hare beschikking te stellen. 4. Voorstel van B. en W., om in de Kanaalstraat een verkeersheuvel te leg gen ten behoeve van het verkeer naar en van den Heereweg. 5. Voorstel van B. en W., om aan ae N.V. Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom vergunning te verleenen tot het leggen van een brug in den Looster- weg. 6. Voorstel van B. en W., om van Mevr. E. C. A. A. Baronesse Van Lijn den te Wassenaar verschillende wegen en strooken grond ter verbreeding van die wegen aan te koopen. 7. Voorstel van B. en W., om het ge deelte Delfweg vanaf de Leidsche Vaart tot de grens der gemeente N oord wij- kerhout te bestrajten. 8. Voorstel van B. en W., om met het Weduwen- en Weezenfonds voor Euro- peesche Burgerlijke ambtenaren in Ned. Indië te 'e Gravenhage een geldleening aan te gaan, ter converteering van loo- pende leeningen. 9. Voorstel van B. en"W., om aan het gasbedrijf m. ingang van 1 Jan. '27 de som van f 15.000 voor tijdelijk kasgeld te verstrekken uit de gewone middelen der gemeente en dit bearag bij de Coop. Boerenleenbank voor Lisse en Omstre ken af te lossen. 10. Gomptabiliteitsbesluiti 11. Ingekomen stukken en mededee- lingen. NOORDWIJK. a.s., des avonds te De rekening en bescheiden werden nagezien door de heeren P- du Pau en A. P. van Pelt en in orde bevonden. Hierna volgde bestuursverkiezing. De periodiek aftredende bestuursleden wer den alle bij acclamatie herkozen. Daar er in het bestuur drie vacatures - waren moesten nog drie heeren gekozen wor den. Na een langdurige .stemming wer den gekozen de heeren Jan Zoet Wz. Jan Roeloffs en Jan Vreeken. De hee ren namen hun benoeming aan. Hierna volgde de verloting. Een 17- tal prijzen en prijsjes waren beschikbaar gesteld, welke allen door den. Voorzitter aan de gelukkige winnaars werden uit gereikt. Daar van de rondvraag niemand ge bruik maakte, sloot de voorzitter de ver gadering op de gebruikelijke wijze. SASSENHEIM. Donderdagavond a.s. te 7 uur, hoopt voor de Chr. Geref. Gem. op te treden Ds. Joh. Jansen van Leiden. WOUBRUGGE. Het waarn. hoofd der openbare school in ons dorp, de heer De Koning, is benoemd tot onderwijzer aan een der gelijke school te Harderwijk. Tot leden van het Kiescollege Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren Joh. Mooré, «Jac. Jongeneel en J. Jobsen en herkozen de heer P. Vromans tot ouder ling en de heer N. de Bruin tot diaken, GEMENGD NIEUWS. Een avontuur in een bak- kerswinkel. ■L— Zaterdagavond on- fsveer elf uur, vervoegde zich aan den akkerswinkel van de firma Henri J. Carels, Weteringschans no. 3 te Am sterdam eenman, gekleed in grijze winterjas en met ëen bolhoed op. rüj' vroeg een halt 'broodje. Een van de beide vrouwelijke winkelbedienden, die rhan- 1) de cursiveering is van mij. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Fran ciscüs Henricus, z.v. Dirk Busketmolen en A. M. V. Maas. Henricis Joannes, z.v. Th. C. van der Geest en Th. Los. Overleden: Jacobus Johannes van der Meter, 70 jaar. ALPHEN AAN DÉN RIJN. Gevestigd: Sophia M. Bosman, Pr. Hendrikstraat 15, van Amsterdam. Elisabeth Durieux, Emmalaan 32, van de Bilt. Kinderen Ligtermoed, Raadhuisstraat 44, van Am sterdam. D. Bonihof, Oiidshoornschewég 116, van ZwollerkerspeL Maria van Tol, Hoorn 91, van Uithoorn. Adriana de Jager, Hoorn 276, van Leiden. Margja Vonk, 's Molenaarsbuurt 6, van Kou dekerk. Johanna van Wijk, Gouwekade, •i, van Woerden. Kinderen Milikan en Kinderen Kortman, Raadhuisstraat 44, van Rotterdam. G. van Wageningan, Oudshoornscheweg 34, van Oostzaan. Vertrokken: L. Stoffer naar Ter Aar. Lena van Staalduinen, naar Bodegraven. Cathari na A. van Begeren, naar Woubrugge. J. H. J. Kerkhoven, naar Apeldoorn. H: van Veen en gezin, naar Ouder Arastel. J. Simons, naar Grootegast. A. de Vo gel, naar Aalsmeer. Maria H. van der Meer, naar Nieuwer AmsteL T. C. Ver- rug t en gezin, naar Roosendaal en Nis pen. Geertje Schaag', naar Leiderdorp. Agatha H. van Zijl, naar Woerden. Ma ria A. Rohreij, naar Leiden, Rgnsburger- weg 147. Cornelia C. de Koster, (ge huwd met J. Harthoorn, naar Leiden, Dahliastraat 2a. W. van der Broek en ^ezin, naar Gouda, Boschweg 3. H. van en, flaar Wilnis. 7.30 uur, h^udt de kies vereen. „Neder land en Oranje" een ledenvergadering in de ZaaL Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Stemming groslijst v. d. Statenver- 4. Lezing Ds. Koers: „Scheiding Kerk en Staat". 5. Rondvraag en sluiting. Donderdagavond a.s.f in de Geref. Kerk, Dankstond voor Gewas en Vis- scherij, door Ds. Koers. Zaterdagmiddag maakte, onder veel belangstelling de reddingsboot een goed geslaagden proeftocht. NOORDWIJK AAN ZEE. De collecte tijdens den Dankstond voor Visscherii en Gewas, in de Herv. Kerk gehouden, heeft ruim f 313 opge bracht. Woensdagavond a.s. te half acht, hoopt voor ae Ned. Herv. Gem. Ds. L. C. W. Ekering van Amsterdam en voor de Geref. Kerk Ds. Koers op te treden, tot het houden van een Dank ure. Noordw. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Theodorus Jacobus Kapel, 24 j. en Geer trud Becker, 23 i. Geboren: Cornelis, z.v. J. Geer vliet en C. van Delft. Johannes Jaoo- bus, z.v. N. Korbee en L. Klinkenberg. Francisca Joanna Gerarda, d.v. H. J. Ruigrok en C. M. Alkemade. Cornelis, z.v. C. Barnhoorn en J. Smit. Johannes Cornelis, z.v. N. Smit en S. N. Martijn. Leonardus, z.v. Jac. v. d. Linden en P. K. Weterings. Adrian us Nicolaas, z.v. F. P. Bierman en ÏL A. Jansen. Neeltje Wilhelmina- d.v. G. Vogelaar en J. Ouds hoorn. Wilnelmina Cornelia en Cornelis Elizabeth Hendricus, d. en z.v. L. A. v. d. Zalm en A. M. Koelewgn. Theo dora Hendrica, d.v. E. Wgnands en P. M. Meeuwenoord. Diederich Heinrich, z.v. H. O. G. Luschen en A. Chr. Meijer. Gerardus Theodorus, Z.v. G. L. v. d. Berg en A. M. Alkemade. juist bezig was met sluiten,, over! digde den laten klant het gevraagde Hu betaalde met'twee dubbeltjes. De juffrouw opende de cassa-, en wilde zes cent teruggeven. Op dat oogenblik duwde de bezoe ker haar plotseling een revolver, ot althans iets, dat zij er voor aanzag, on der den neus, terwijl hij nep: „Én nou geen woord meer r- D© tweede juffrouw, die in het kleed! kamertje a chter den winkel was, hoor de, wat er gebeurde. Zij kwam te voorschijn en zag hoe de man haar collega oedréigde. Zij liep naar de te lefoon. De „aanvaller" was door deze beweging ai zeer gekalmeerd en mom pelde iets van: „Ach, doe het niet, ik neb honger". Toen de meisjes ook nog begonnen te schreeuwen, koos de be zoeker al spoedig het hazenpad. Zoo hij het al op de kas gemunt haxl, heeft hij daar toch niets uit kunnen mede- nemen. A uto-onge vallen. Gistérmor gen is-óp den Middenweg te Amster- I dam een auto in de sloot geraakt en gistermiddag is in de Valeriusstraat een auto tegen een boom gereden. De beidie ongevallen liepen vrij goed t. De auto op den Middenweg was een taxi, waarin zich .vier personen bevon den. De chauffeur wilde voorbij den Nieuwen weg rijdende, in de richting, Diemen uitwijken voor een autobusi van lijn !A, aie' van de tegénovergek- sttelde richting kwam. 'Bij Tiet uitwij ken naar rechts gaf "hij vol gas en ver moedelijk (dl&ardioor week de auto te veel van den rijweg al en reed in (de sloot. Eenige der inzittenden werden licht gewond aan het gelaat. Tegen den chauffeur is prooes-ver- baal opgemaakt. IWat het ongeval in de .Valerius straat betreft, vernemen wij, dat del bestuurder van deze particuliere auto, tegen een boom opreed' vlak bij den hoek van Valeriusstraat en Emma- etraat, vermoedelijk doordat Mj dean draai te kort genomen heeft. Het zoon tje van den 'bestuurder, een jongen van 10 jaar, kreeg glasscherven aan de kin, doch kwam overigens met den schrik vrij, de bestuurder kreeg het stuur tegen de borst. De auto is ern stig beschaadigd. In beslag genomen. In ver band met de inbraken, gepleegd door iden agent majoor van politie A. L. A. te Dordrecht, wordt nog gemeld,, dat een huiszoeking in zijn woning, goéde resultaten heeft opgeleverd. Men heeft een heele lading huishouj delijke artikelen in beslag genomen,, o,a. kammen, sigaren, flessoben wijn pakjes maizena etc. Ook een aantal boeken, waaronder zelfs exemplaren welke nog niet in den handel zijn, uiC de boekbinderij van de N-V. v.h. G. en Zn., waar hii betrapt werd> is er ge vonden. Gebleken is, dat haj 'in aat perceel zeker driemaal heeft ingebro ken. Vecht partij te Groningen. 'Zaterdagavond geraakten pp hgt Ge dempte Zuiderdiep te Groningen twee personen handgemeen. Twee surveil- leerende marechaussees trachtten de vechtenden te scheiden. Zij stuitten op verzet. Toen ook het publiek zich met het geval bemoeide, kwamen de po litiemannen in het nauw, zoodüat zij ge bruik moesten maken van hun wapensi Daarbij werd' een der vechtersbasen. J S., door een revolverschot aan den pols getroffen. Een der marechaussees zijn eigen revolver, even raakt aan werd, vermoedelijk door ©en schot uit de hand. S. wilde niets van medisch© (hulp weten en liep verder. 'Weldra zakte hij ten gievolge van bloedverlies! ineen. D© pohtiedokter heeft hem ver- volgtens verbonden. Zijn toestand is niet ernstig. Vervalsching. Naar wordt gemeld, heeft de Rottefdamsch© po litie zekeren L. W. H. aangehouden^ 'die te Roosendaal en Maastricht ge signaleerd was als verdacht van net vervaardigen en uitgeven van valschl Engelsöh bankpapier. H. is iemand, die zijn sporen op dit gebied1 reeds! heeft „verdiend". In 1915 'heeft hij n.l. wegens een dergelijk misdrijf al gevan genisstraf ondergaan. Hij volgt bij zijn; vervalsching een eigenaardig procédé. De biljetteni worden door hem getee- kend met Oost-Indische inkt, en well op een zoodanige wijze, dat zij vani echte bankbiljetten op het eerste ge zicht niet te onderscheiden zijn. Inbraken te Heerlen. In laatste dagen zijn in Heerlen niet minder dan tien inbraken gepleegd. In den afgeloopen nacht is weder in gebroken m het café van den heer P„ op de Markt. Telkenmale werden klei ne geldbedragen _en kleedingsrijkken en driemaal een revolver medegeno men. Men vermoedt dat hier meerdere dieven werkzaam zijn geweest. In de Maas verdronken. Gistermiddag is onder de gemeente Maasbracht een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan den 26-jangen dhaut- feur J. Dahmen uit Echt liet leven ge kost heeft. Dahmen, die op de los plaats 'n tractor wilde draaien, schoot door een tot dusver onopgehelderde) oorzaak door, en verdween met trac tor en al in ae Maas. Hoewel de man zich nog uit zijn benarde positie kon loswerken en tweemaal boven water kwam, kon men niet verhinderen, dat hij door den ter plaatse zeer snellen stroom werd meegevoerd, en verdronk Zijn lijk is nog niet gevonden. Dahmen was eerst vier weken gehuwd. Mishandeling. Zondagnaidu dag kregen in het Amsterdamscïte kwartier ie Haanem een jongen en e-en. meisje ruzie. De twist liep zoo hoog, dat de jongen het meisje mishnadekTei en haar zelfs een hoofdwonde 'toe bracht. Dit scheen hem nog niet vol doende te zijn, want hij sloeg haan ook nog een blauw oog. Het meisje! moest naar het St. Elisabeth Gasthuis1 worden overgebracht, waar gelukkig bleek, dat de wonde niet ernstig was.. Zij is echter ter observatie opgeno»- men. Tegen den dader, zekeren P. uitl Schoten, is proces-verbaal opgemaakt Van eèn zolder gevallen. Toen de timmerman Thijssen uit Mill werkzaam was op den zolder eenen leerlooierij te Cuijk, viel kil plotseling door een luik naar beneden. In bei- wusteloozen toestand werd hij opge nomen en naar het R.K. Ziekenhuis te» Cuijk vervoerd. Zijn toestand bleek van dien aard, dat hem de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend. Zijn toestand is thans vrij goed. Verdronken. Te Zaandam is Zaterdagavond de 55-jange YVea. R. in een sloot geraakt en verdronk 3ü. Kind verbrand. Toen Zater dagmiddag de vrouw van den arbeider H. R.. wonende in het Hoornerveen te Heerde, een buurpraatje ging maken, liet zij haar 2-jarig kind alleen thuis. Door onbekende oorzaak is het kindf tijdens de afwezigheid met vuur, ver moedelijk uit de kachel, in aanraking f gekomen. Toen die moeder thuis kwam ag haar dochtertje dood en halt ver koold voor de deur van het huisje, meldt de „Zw. ,Crt." Brand. Vermoedelijk door kort sluiting is te Hallum brand ontstaan! in de schuur van den landbouwer S* Behalve een stier, kon al het vee wor- Iden gered. De geheel e oogst werd eén prciOü der vlammen. Verzekering! dékt tie .schade. (Een oud wapen geivomden.1 (Een arbeider bij 'heit nieuw te graven kanaal heeft tusschecn Borger en Wiest- dorp (Dr.) op ongeveer 70 cm. diepte een bronzen speerpunt gevonden. Het! voorwerp dat ongeveer 16 cm lang is; heeft aan den eenen kant twee vnji diepe' gleuven, die vermoedelijk in een gespleten stok gestoken werden, waan na, het geheel met het een of ander1 bindmiddel stevig bevestigd kon wor den. De speerpunt zelf loopt waaier vormig uit en is op tie snede 5}/s. cm- breed. De inbraak te Delft. Dei smid F. J. L. J. uit Den Haag ver dacht van de inbraak in het Prinsen hof te Delft, wordt vandaag, voor den officier van justitie te '^-Gravenhage geleid^ De man blijft nog steeds ont- Ernstige val. Te Mall viel de landbouwer B. van zijn paard tenge volge waarvan hij beide beeiaen brak. Hij werd 'direct voorzien van de laatste H. H. Sacramenten. Door den trein overreden. Oph et spoorwegemplacement te Eist is Zaterdagavond de schoolmees ter R. door den trein uit Nijmegen gegrepen en dopdelgk gewond,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6