NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 DECEMBER 1926 voor K. en W. te Utrecht gehouden. Op dezedeze vergadering zal o.m. behan deld worden: „He vak Nederlandsch op de scholen voor M.u.l.o., meer in het bijzonder in verband met den in vloed der nieuwe richting in dit onder wijs en het letterkundig gedeelte". In leider de heer K. van der Kooi. 'Aan. het jaarverslag 1926 der Veree- niging voor Chr. M.u.l.o is het volgen de ontleend: „Nog zit het m.u.l.o, bij vroeger ver geleken niet alleen, maar ook als men let op de huidige regelingen, voor het M. O. geldend, schromelijk in de ver drukking. De door het hoofdbestuur gehouden enquête toont duidelijk aan, dat de leerlingenschaal 1924 op steeds meerdere scholen het onderwijs be dreigt. De toestanden zullen hoe lan ger hoe erger worden, zoolang met 't fa tale „afvloeiingsstelsel" niet wordt ge broken. Op het komend Chr. Nat. Schoolcon- gres zal op voorstel cler vereeniging behandeld worden: Klassikaal en in- invidueel onderwijs bij het M.u.l.o De vereeniging heeft een enquête in gesteld naar de personeelsvoorziening op de scholen voor M.u.l.o; als voorloo- pig resultaat kan worden medegedeeld dat de 143 scholen, waarvan gegevens inkwamen, tezamen in de kopklassen pi.m. 9100 leerlingen tellen, gemiddeld dus 64 leerlingen per school. Ruim 40 scholen hebben een 4-ja- rigen cursus. In 1927 zal de vereeniging haar zil veren jubileum vieren. Ingeschreven werden 57 nieuwe le den. terwijl 33 moesten worden afge schreven. Eén nieuwe afd. (Utrecht) werd opgericht. Uit het Sociale Leven. ZAKAGENDA 1927. Verschenen is de Zakagenda 1927, uitgegeven door en ten bate van het T. B. C.-fonds „Draagt Elkanders Las ten", afdeeling van het^hr. Nat. Vak verbond. Hot is voor de vijfde maal, dat deze zakagenda de wereld ingaat, ditmaal in een oplaag van 12.000 exemplaren. W ij behoeven niet veel tot haar aanbe veling te zeggen; wie haar eenmaal gebruikt heeft zal haar volgende jaren niet willen missen^ wij schrijven dit uit ervaring. Zij is met haar karton nen bandje bij uitstek practisch inge richt: men vindt er alle gegevens in, die bij een agenda behooren; voorts adressen, cijfers, data, enz. uit de Chr. vakbeweging, citaten van onze voormannen, plaats voor notities, aan teekeningen, enz. De prijs is slechts f 0.25 per stuk. BOLSTER GRAVEN DOOR WERK- LOOZEN. Vele werklooze arbeiders uit de ge meente Schoonebeek onder wie ook de tewerkgestelden bij de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffingen, hebben met ingang van Maandag j.l. arbeid gekregen bij den vervener V te Erica, die op groote schaal bolster laat graven De arbeiders, en vooral zij die m de werkverschaffing werkten, zijn echter niet tevreden, daar het tarief, voor het bolstergraven zóó laag is ge steld, dat bij flink werken f 9 per week kan worden verdiend. In verband hier ■mede hebben de hoofdbesturen der landarbeidersbonden een bespreking aangevraagd bij den vervener. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 14 December 1928. Het verwonden me steeds, dat ve len ondanks het geroep in tegenge stelden zin zoo weinig waardeering toonen te hebben voor betgeen uit het particulier initiatief is opgekomen. 'k Denk b.v. aan de autobussen, die in zoo menige streek in een behoefte voorzien en plaatsen, die tot dusver afgelegen waren nu voor ieder bereik baar maken. Het Gemeentebestuur van Den Haag heeft al jaren die bussen op de klein- geestigste wijze tegengewerkt en ze nu na 1 Jan. a.s. heelemaal verboden. Zulks ten voordeele van de H. T. M. En in de bollenstreek gaat het al net zoo: ook daar zullen de autobussen moeten verdwijnen in het belang der N.Z.H.T.M. Laten de Trammaatschappijen lie ver de tram zoo goed en goedkoop maken, dat het publiek de bussen niet meer noodig heeft' Doch laat niet de Overheid (i.e. de Gemeentebesturen) baar macht ge(mis)bruiken om aan de concurrentie der autobussen een eind tn maken; althans niet op overwegin gen enkel door de concurrentie inge geven. OBSERVATOR. den bij hem aangesolten leden werd geadviseerd zich door vakorganisaties te laten leiden. Aan dien raad is geen gevolg gegeven, want twee U"r later is een kleur! ooze vereeniging van Bies boschwerkers opgericht, waarbij 150 personen als lid toetraden. Het be stuur bestaat uit negen leden (moder nen, cliristelijken, katholieken en fe- cleratieven, elk twee met een ongeor ganiseerde als negende lid). Een dage- lijksch bestuur van drie man zal de noodige maatregelen overwegen. STEENBAKKERIJEN IN DRENTE? De inspecteur-generaal van liet Nij verheidsonderwijs, de lieer H. G. de Groot heeft, naar ,,Het Volk' meldt, in overleg met den minister van Binnen- nenlandsche Zaken een onderzoek doen instellen naar de aanwezigheid van voor steenbakkerijen geschikte klei (leem) in de gemeente Emmen en aan de rijksschool voor klei- en aarde werk-industri© te Gouda de bruikbaar beid van kleimonsters uit Emmen deen onderzoeken. De aanvankelijke resultaten van beide voorloopige on derzoekingen zijn van dien aard,- dat het alleszins gewettigd is na te gaan of in de gemeente Emmen en dan wel meer speciaal in den Hondsrug voldoende hoeveelheden klei, voor het beoogde doel geschikt, aanwezig zijn. Eerst daarna zal kunnen worden beoordeeld de vraag of het oprichten van steenfabrieken economisch uit voerbaar zou zijn. De centrale commissie voor den cul- tureelen en economischen opbouw in Drente, wil thans voor een nieuw gron dig onderzoek een kleine commissie in het leen roepen, die na beëindiging van haar werk een rapport aan de een trale commissie zal uitbrengen. In de ze kleine commissie zijn aangezocht zitting te nemen de heeren: P. W. de Jong, lid der Eerste Kamer te Tilburg; jhr. W. M. de Jonge, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat van Drente te Assen en A. Meintema, lid van de Prov. Staten van Drente en gemeen te-architect te Emmen. i TWEEDE BLAD. [iy Wfli DE BLADEN ZEGGEN. ivr! Inteineering. Uit een artikel in de N.R.Ct. over dit onderwerp knippen we het volgende: „De administratieve maatregel der verwijdering van personen, voor rust en orde gevaarlijk, uit een bepaalde streek en hun interneering in een an dere streek, welke krachtens art. 37 der Indische Staatsregeling ten aan zien van binnen Ned.-Indië geboren personen mogelijk,,is (z.g. externeering buiten Ned.-Indië, geldt ten aanzien van personen niet binnen Ned.-Indië geboren) zal toch, blijkens de Zater dag afgelegde regeeringsverklaring, plaats vinden ten aanzien van hen, die de kern vormden van de commu nistische organisatie, welker schuld aan het op Java gepleegde complot is komen vast te staan. Zij worden ge ïnterneerd, voor zoover er geen ter men zijn, om hen justititeel te vervol gen en op de Donderdag gehouden persaudientie heeft de gouverneur- generaal nader vei'klaard, dat de eer ste 45 interneeringen spoedig zijn te vewaóhten. Hiermede zullen dus in één slag meen intermeeringsbesluiten worden uitgevaardigd, dan sinds het bestaan van het instituut zijn genomen. Uit andere berichten weet men, dat er zelfs kans is op een toepassing van dit zjg. „exorbitante recht" van den landvoogd ten aanzien van eenige hon derden inheemschen. In vroeger jaren werd elk geval van hanteering van het in- en externee- ringgrecht een „cause célèbre", en het puibliek gerucht, dat met de toepas sing gepaard ging, werd door onze staatisgeleerden beschouwd als een nog beter waarborg tegen willekeur dan de garanties van het drieman schap Douwes Dekker c.s. in 1913, toen mem sinds lang© jaren niet van een gebruik van het recht had gehoord, kon- nog een geweldig opzien baren. Het* betrof toen een nationalistische agitatie. Sindsdien is de maatregel dóór opvolgende landvoogden meerma len, de laatste jaren vooral, op com munistische onruststokers tegepast. De gevallen van Sneevliet en Se- maoen zijn wel de allerbekendste. De regiering maakte in de laatste jaren meiermalen met overtuiging gebruik vaja een bevoegdheid, welke haar als gegeven scheen voor dit bizonder doel eni welke door de ontwerpers van het regeeringsreglement, waaruit de arti kelen in 1925 in de Indische Staatsre geling zijn overgenomen, als met voor- uiteienden blik was genoemd „een le vensbeginsel van koloniale politiek." Inderdaad kan vooralsnog de laatste aanslag op het gezag heeft het weder bewezen de Indische regea- ring niet buiten een middel, dat haar mogelijk maakt, politieke complottan- ten, die langs het prikkeldraad der wet weten te scheren en op wie de strafrechter geen vat heeft, uit de sfeer waar zij schade doen, en zouden kunnen blijven doen tijdelijk of'voor goed te verwijderen. De wet geeft haar dit middel en zij is voornemens dit, zooals zij in den Volksraad verklaar de, „strikt" toe te passen." Volgens Bartjens. Uddo driestart in Friesch Dagbl.: Men rekent het u maar voor vol gens Bartjens. „Zooveel jaren maal zooveel uren maal zooveel onderwijzers geeft zoo veel vrucht." Maar de waarheid is een weinig an-, ders. Er hangt zooveel van den onder wijzer af. Je hebt ze in soorten. Daar zijn er, die liefst hun werk zoo weinig mogelijk vertoonen. Die steevast genaderd zijn tot het punt: „Leien schoonvegen!" als ge hun lokaal binnentreedt. Die al maar met het horloge in de hand op de lessenaar hangen, om' te kijken of het haast half vier is. Met zulke lui doe je niets. Niet in zes, maar ook niet in zeven jaren. FEUILLETON. Opoffering beloond. U) Het is een schitterend mooie dag, de zon begint te schijnen, het verschiet bakent zich duidelijk af. Naar welken kant de oogen van den wandelaar zich wenden, altijd rijzen op voor zijn oogen de wonderen van die smarag den kust. Achter hem teekent Sint Malo tegen de azuren lucht het beeld af van zijn fieren klokketoren, ver derop bij St. Servan liggen het kas teel Aleth en de toren Solidor, die de bewondering van den jongen man op wekken en hem spreken van lang ver.- vlogen tijden. Voor hem liggen de kloosterbëzittin- gen met haar frisch-groene bosschen, daaromheen spreidt Dinard zijn ele gante villa's, zijn deftige kasteelen, i opgetrokken in groen en bloemen. -Daar ligt Malounie met zijn glazen .huisje, zijn krans van kleine villatjes in alle stijlen, met elkaar wedijverend in luxe en oorspronkelijkheid, zijn gouden zand met mica vermengd, zijn badkoetsjes in onberispelijke rangorde opgesteld. Verderop ontrol len zich Paramé en Rothéneuf en ver doezelen ip bekoorlijk zachte tinten. Kleine schepen niet ontplooide zei len glijden over de oppervlakte van het water, gelijkend op een zwerm Je hebt er ook andere! Die ijver toonen bij hun werk. Wier plichtsgevoel hen drijft -tot noesten arbeid. Of die (nog beter) werken als voor Gods Aangezicht. Dat zijn je menschen! Die bereiken veel. Met of zonder leerplicht. In zeven, maar ook in zes jaren! Neen, neen, zoo ergens dan gaat de regel van Bartjens op schoolgebied niet op! Men late zich toch ten deze niet mis leiden door voorstellingen als van „Volksonderwijs" die met de werke lijkheid in strijd zijn. Men waardeere toch beter den on derwijzer en minder het cijfer. Hij is het leermiddel bij uitnemend heid: het levende boek. Wat ons betreft. Wat ons betreft, wij zouden wen- schen: 1. zoodra er geld is, het leerlingen tal per onderwijzer verlaagd, vooral wat betreft de één- twee- en driemans 'scholen. 2. zoo er geld is, teruggave van wat men den onderwijzers en ambtenaren heeft gekort, om den gulden ie red den. (Dat was toch de reden?) 3. Een facultatief zevende leerjaar, ter vrije keuze van de ouders. Nooit: verlenging van den leer plicht. Nimmer: vergrooting van den pa pierberg. waaronder bet onderwijs, tengevolge van den leerplicht zucht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Maassluis, B. C. Verhagen te Wateringen Te Schoon hoven, J. J. Timmer te Ermelo Te IJlst, Jac. J. H. Pop, te Maassluis. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Ambt-Vollenhove A. J. J. Bouw man, te Urk Te Hoorn, W. H. v. d. Vegt, te Drachtster-Compagnie. Te Franeker, S. J. Popma, te Engwierum. Te Barendrecht J. W. Esselink, te Eindhoven. Aangenomen: Naar Hillegers- toergStraatweg, D. J. Couvee, te Brussel. Bedankt: Voor Nieuwendam, C. von Meyenfeldt, te Vrouwepolder. Voor Meliskerke, E. J. van Voorst, te Kootwijk. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor den Haag, A. M. Berkhoff, te Amsterdam. Ds. R. MULDER f In den ouderdom van 82 jaar is te Haarlem overleden ds. R. Mulder, emeritus-predikant der Gereformeerde Kerk aldaar. Hij is te Haarlem meer dan 33 jaar als predikant werkzaam geweest en nam in 1914 afscheid. Ds. Mulder was ridder in de orde van Oranje Nassau. D© ter-aarde-bestel- ling zal Donderdagmiddag 12 uur op de begraafplaats aan den Schoterweg plaats hebben. Ds. P. I. JONGBLOEDT. In den ouderdom van 61 jaar is over leden Ds. P. I. Jongbloed, in leven predikant bij de Geref. kerk van. De venter B. Ds. Jongbloed werd 11 Juli 1865 ge boren en werd candidaat in April '95. Den 6en October van dat jaar verbond hij zich aan de gemeente van Ooster- Nijkerk, om 3 Nov. 1901 naar Deven ter te vertrekken. Met Ds. Jongbloed verliest de Geref. Kerk B van Deventer een man, die steeds met groote toewijding zijn ar beid verricht heeft. In de classis nam hij een vooraanstaande plaats in, ter wijl hij verschillende functies in het plaatselijk vereenigingsleven bekleed de. Dr. N. ADRIANI. In de gisteren te Amsterdam gehou den bijeenkomst der Kon. Academie van Wetenschappen heeft Prof. Dr. Ph. S. van Ronkel, van Leiden, een rede gehouden over de wetenschappe lijke verdiensten van wijlen het lid der' afd. Geschied, en Letterk. Dr. N. witte zeemeeuwen. De pijp van een stoomboot uit Southampton, blaast krullen rook in de lucht, die zich spi raalvormig omhoog heffen en weldra oplossen in de'ijle wolken. Daar wekt zijn verwondering St. Lunaire met zijn beroemd voorgebergte, een wilde mas sa grillig gevormd© rotsen,, door de golven uitgehold. En een intens ver langen komt op bij den jongen man om af te dalen in. de grotten, die, naar men zegt, dertig meter diep zijn. Maar de weinige tijd, waarover hij beschikt en de opkomende vloed, die met ge weld de rotsspelonken binnendringt, beletten hem op 't oogenblik aan 2ijn verlangen gevolg te geven, en hij ver wijdert zich met het vaste voornemen spoedig op die bekoorlijke plek terug te komen. De zee is'kalm, de golven achter volgen elkaar lustig, tot zij spelend bezwijken op de kust en den rand der zee afzetten met een zilveren streep. In de verte 'vonkelen de .gele. zandige oevers van het eiland Cézembre in de- stralen van de zon en aan de uitersie grens van den horizon strekt zich kaap Fréhet uit als een dun licht blauw lint. Duizenden insecten gonzen in de bremstruiken. Van alle kanten open baart zich het leven, het ontluikende, juichende leven. En heel het wezen van Walter beeft. Zijn ziel wordt be wogen door vage verlangens, di© den jongen man heenstuwen naar een on- Adriani, die den len Mei op 60-jarigen leeftijd te Posso (Celebes) overleden is. Spr. schetste de werkzaamheden van d'en overledene op drieërlei gebied: le. de taalkunde. Een groot aantal bijdra gen tot de kennis der Centraal-Cele- beesche en Minahassische talen, is door Dr. Adriani geleverd; het alles omvattend -werk was het groote boek over de Béreesprekende Toradja's, in drie deelen, waarvan deel 1 en II (Land en volk) door Dr. A. C. Kruyt bewerkt waren. 2e. de letterkunde. In verscheidene opstellen en in het twee de gedeelte, van genoemd werk heeft Dr. Adriani een volledig beeld gege ven van het zieleleven der Toradja's, zooals dat zich uitte in taliooze sagen en verhalen, 3e. de volk- en godsdienst beschrijving. Voor de wetenschap der psychologische ethnologie als gods dienst heeft Dr. Adriani artikelen en boeken geschreven, die een nieuw licht hebben ontstoken en aan geen godsdiensthistoricus onbekend mogen blijven. Daarna wijdde spreker eenige woorden aan het karakter van den overleden geleerde, dat hem, die een zwak, bijna ziekelijk mensch was, tot het volbrengen van zijn grootsche le venstaak heeft in staat gesteld. DE NED. HERV. KERK TE OLDENZAAL. Door Mej. G. J. Palthe, te Oldenzaa], zijn aan de Ned. Herv. Kerk aldaar, twee geschilderde ramen aangeboden, welke eerlang" links en rechts van den preekstoel, op de plaats van twee bestaande ramen, zullen worden aan gebracht. Het een© raam zal de voor stelling dragen van „De Zaaier", het ander© die van den terugkeerenden Verloren (jbehouden^ Zoon" uit de bekende gelijkenis alzoo tot uitbeel ding brengend het zaaien van het woord des Evangelies en den door God gegeven wasdom. Onnoodig te vermelden, dat dit aan bod door Heeren Kerkvoogden met groote dankbaarheid is aanvaard. GIFTEN EN LEGATEN. Door wijlen den heer S. J. van dér Leest te Birdaard is aan de Geref. Kerk van Wanswerd aan de Streek- Birdaard (Gr.) een legaat ter waarde van pl.m. f 1250 besproken. VARIA. De Kerkeraad van de Geref. Kerk van Leeuwarden heeft zich naar aan leiding van een ingekomen schrijven uitgesproken, dat het onbestaanbaar is met het lidmaatschap der Geref. Kerken een actie financieel te steunen welk© tegen die Kerken gekant is. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST Het Chr. Nationaal Zendingsfeest zal Woensdag 6 Juli 1927 worden ge houden op het landgoed „Raaphorst" onder Wassenaar, dat de Koningin hiervoor welwillend heeft afgestaan. ADRES M. U. L. O.-SCHOLEN. D© besturen der Ver. voor M.u.l.o., voor R. K. M.u.l.o. en voor Chr. M.u.l.o. hebben in een adres aan den Minister van Onderwijs o.m. verzocht: le. art. 28, lid 3 en 4 der L.O.-wet zoo te wijzigen, dat de redactie weer luidt zcoals vasgesteld is bij wijziging van 16 Februari 1923 (de z.g. technische herziening); 2e. het toelaten van onderwijs in een vreemde taal in het 5e en 6e leerjaar; 3. marge voor hoofdschap van u.l.o. scholen met minder dan 91 leerlingen in overeenstemJning te brengen met die voor kleinere scholen voor L. O. en dus te bepalen op f 400; 4e. de vergoeding van 50 voor een akte zooals die geldt bij het gewoon L. 0„ ook toe te kennen voor de bevoegd heid of bevoegdheden van onderwij zers bij het U.L.O. wanneer deze be voegdheid een vak betreft, dat niet aan de school wordt onderwezen. Voorts word nog een aantal wc-nschen betref fen-de de salarieering geuit. BOND VAN BESTUREN CHR. M.U.L.O. De Bond van Betsuren van Chr. M. U. L. O.-Scholen zal zijn algemeene vergadering te Utrecht houden op Woensdag 9 Febr. 1927. VEREEN. VOOR CHR. M.U.L.O. De algemeene vergadering der Ver eeniging tot behartiging van de belan gen der Chr. scholen voor M.U.L.O. wordt Vrijdag 24 dezer in het Gebouw bekende toekomst. Die toekomst droom, dat verlangen van den offi cier, vat zich samen in vier woorden: de liefde van PiëtaEn eensklaps komt een visioen van oneindig groot geluk voor zijn geest en verblindt hem Naarmate hij dichter komt bij het einddoel zijner korte reis, klopt snel ler zijn hart. Hij zou zijn stap willen vertragen om zich nog wat bezig te houden met d© beschouwfbg van zijn stralend visioen, maar tevergeefs be proeft hij het, een geheimzinnige kracht schijnt hem voorwaarts te drijven. Reeds vertoont zich het kasteel Nessey met zijn valbrug en ziin toren tjes; nog ééne kronkeling van den weg verbergt „De Zeemeeuw" voor zijn blikken, een paar stappen nog en hij zal ze zien. Vj'eugde overmeestert hem. De zon bestraalt de zandige oevers, het zucht je van den wind, de machtige stem der golven, alles spreekt hem van zijn geliefde. Pe naam Piëta klinkt •in zijn ooren in eindelooze, veront rustende herhaling, het gonzende in sect. de vogel, die zweeft in de lucht, schijnen te herhalen: Piëta! Piëta!.. De cnuitgedrukte hoop eens dat ide ale kind te mogen huwen, was dat niet gedurende lange jaren het eenig doel geweest van al zijn streven? Zou ooit fret gezegende uur voor hem aan breken, waarop het hem gegeven zou zijn haar te beminnen, haar te be- NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND. •Te Witteveen, de ontginning van het Landschap Drente, heeft de N. C. L. B. onder daar gevestigde arbeiders een af(J. opgericht. CONTACTCOMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF. Donderdag a.s. vergadert de contact commissie voor het mijnbedrijf. Het eenige punt van de agenda is: bespre king van de loonregeling die na 1 Jan. in de mijnindustrie zal gelden. NEUTRALE 3IESBOSCHWERKERS. Bij de inpolderingswerken in den Biesbosch is begonnen met het ont- griendingswerk. Over het tarief van zeven cent per vierkante meter zijn de werkloozen echter ontevreden en er heerscht gisting. De moderne bestuurdersbond hield Zaterd.avond een vergadering, waarin schermen, haai* te bezitten voor zich alleen? Piëta!.... Piëta! fluisterde steeds een woelige stem in zijn ooren. Maar zijn droom vervloog plotse ling, een vreemde bangheid overviel hem voor de onverbiddelijke logica van zijn koel verstand. 'Wat voor gemeenschap bestond er tusschen Piëta De Verbrugge, de schatrijke erfgename en den eenvou- digen luitenant Lenooy, die slechts zijn eer en zijn degen rijk was? Alleen die vriendschap uit hun jeugd, di© hem zoo gelukkig maakte! Maar welke spotzieke tooverheks had dan met 'm gesold door hem dien verlok- kenden gooclielspiegel voor. te hou den? Een zucht ontsnapte aan zijn lippen, zijn hoofd boog zich een oogen blik als onder het gewicht van een te zwaren last. Maar Walter is krachtig, hij herstelt zich met een beweging van energieke trots. „Ik zal werken!En als 't moet, dan zal ik gehoorzamenfluisterde hij met gedempte stem. 'Hij was aan het eind van zijn wan deling voordat hij den tijd had aan de bel te trekken, werd het hek geo pend: een blinkende, blanke gestalte, werkelijk nu, stelde zich glimlachend voor hem. „Juffrouw Piëta!" zeide hij eerbie dig buigend tot de jonge dame, terwijl hij met ontroering de hand drukte, die zij hem hartelijk toestak. RECHTZAKEN. DE KWESTIE BIJ DE VEREENIGING „DE VOLHARDING Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tus schen de Coöp. Vereeniging „De Vol harding" en de vroeger aan de polikli niek van het ziekenfonds dezer ver eeniging verhonden specialisten. Deze specialisten hadden, geiijk bekend, op gevorderd de boeken en de negatieven van Röntgenopnamen, die zich in de kliniek bevonden, en aldaar door hen revindicatoir in beslag waren geno men. De vordering werd door „De Vol harding" bestreden. De rechtbank wees de vordering toe, doch het Hof vernie tigde thans dit vonnis en ontzegde als nog d© ingestelde vordering. „Oh!juffrouw!" riep 'zij lachend uit, „zijn dat je sterren, die je zoo hoffelijk maken, Walter?En waar om heb je ons het uur van je aan komst niet geschreven?zeide zij, zacht verwijtend. „Kees zou je dan af gehaald hebben, terwijl hij nu nog op bed ligt, alsof 'tpas -vijf uren in den morgen was. Kom. we gaan hem wek ken, je kamer is vlak naast de zijne; dan kunnen jullie saimen ontbijten. Ik zal je gaan aandienen bij ma." Juli liep ten einde en met zijn laat ste dagen eindigde ook het intieme eenzaamheids-leven, zoo dierbaar aan Piëta. Vaarwel, heerlijke uren, waarop t jonge meisje in de open lucht voor haar schildersezel gezetein had en do schoon© tafereelen. die haar omring den, had trachten uit te heelden! Vaarwel lange morgenwandelingen, die zij barrevoets gemaakt had tus schen de rotsen om gamahm te van gen! Vaarwel, heerlijke achitermidda- dagen, doorgebracht in lezi&n of het vervaardigen van fraaie handwerken, rustige avonden, waarop zij zich In slaap had laten wiegen door het ge zang van den wind door de takken der dennen, geaccompagneerd door de golven, die zich stuk sloegen op de steile kust. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5