WAALS NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 DECEMBER 1926 DAG-AGENDA. Dinsdag 14 Dec., Geb. v. d. Ned. R. K. Volksbond, Steenschuur 15: Ten toonstelling op Veiligheidsgebied. Ge opend 10—12, 2M—5, '3 av. acht uur lezing met lichtbeelden. Dinsdag 14 Dec., '3 av. acht uur. Hooigrachtkerk: Winterlezing door Ds. A. M. Berkhoff, van Amsterdam, over: „Kunnen we nog op onzen Bijbel aan?" Sassenheim. Dinsdag 14 Dec., 's av. kwart voor acht. „Concordia": Verg. der A.-R. Prop. Club: Spr. de heer D. Huinink, van Leiden, over: „Het Com munisme in Indië". Woensdag 15 Dec., 's midd een uur en 's av. zeven um*, Stadsgehoorzaal: Openb. lessen der Mij. voor Toonkunst Sassenheim, Woensdag 15 Dec., s av. zeven uur, Geref. Kerk: Winterlezing: door Ds. R. Dijkstra, van Amsterdam, over: „De tragische geschiedenis van twee princessen". Donderdag 16 Dec., 's av. acht uur. Nutszaal, Steenschuur: Lezing door Mevr. Hakkenberg, over: „Selma La- gerlöf" voor den Ned. Chr. Vrouwen bond. Vrijdag 17 Dec., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering van het gemengd koor „Sursum Corda". Maandag 20 Dec., 's av. acht uur, gebouw „Prediker" Jan Vossensteeg, Kerstfeestviering v. d. Stads-Evang. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 December a.s. waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. was aangewend om tot een eigen Bur van Beroepskeuze-voorlichting te ko men, en die toen mislukt is. Voorts besprak spr. de wenschelijk- heid om opnieuw een poging te doen een dergelijk bureau op te richten. Spr. toonde met citaten van verschil lende deskundige personen, zooals Dr. Brugmans, Dr. van Ginneken, H. J. v. Pet, Detiger en anderen, aan, dat het noodzakelijk was, dat er op het gebied van Beroepskeuze-voorlichting aange pakt werd. Voorts wees spr. er op, dat het nood zakelijk was, dat Beroepskeuze-voor lichting werd gegeven, door mannen die met ons de Chr. beginselen aanhan gen en liefhebben en ook op maatschap pelijk terrein de Chr. beginselen willen laten doorwerken, en die met ons de gróote gevaren zien, die onze kinde ren op maatschappelijk terrein bedrei gen. Voorts gaf spr. nog eenige practi- sche wenken, n.l. dat er contact ge zocht zal moeten worden met onder wijzers en doktoren, dis in onze kring genegen zijn om mede te werken en goede voorlichting willen geven. Na.de inleiding ontspon zich een le vendige discussie, waaruit bleek, dat men algemeen van de wenschelijk- heid overtuigd was, dat "er een bureau Voor Beroepskeuze-voorlichting ge sticht en in stand gehouden zou worv den. Men besprak ook de practische moei lijkheden die zich voor zouden doen. Een ding van belang was, dat het Bureau in Amsterdam toegezegd heeft, dat voor eventueel psychotechnisch onderzoek het laboratorium in Am sterdam grotis te onzer beschikking staat. Aan het eind der discussie kon dan ook geconcludeerd worden dat allen persoonlijk voor een eigen Bureau voor Beroepskeuze-voorlichting waren. Ten slotte werd een commissie be noemd, om de zaak verder voor te be reiden. Deze commissie bestaat uit de navol gende heeren: J. B. H. Grotenhuis, voorzitter C. B. B., J. Ziegelaar, secr. Chr. Middenstandsorganisatie, afd. Leiden; L. Questroo, voorzitter J. V. Pred. 12la; terwijl als secr. aan de comm. toegevoegd is J, Slegtenhorst, seen C. B. B., wiens adres is Koning- raat No. 16. m. dubbeldeman. De heer M. Dubbel demon, soc. "öem, raadslid onzer gemeente, stelt zich na het einde van het loopende zittingsjaar niet meer beschikbaar. benoeming, heer J. Over du In, directeur van de Bank van Leeniiig alhier, is benoemd tot directeur van de Bank van Leening te Rotterdam. Naar wij vernemen, heeft de heer Overduin de ze benoeming ook reeds aangenomen. y— Door G. H. S. is bij de politie aangifte gedaan, dat hij Zondagmor gen half 10 op de Mare van HL V. zoo'n klop om zijn ooren kreeg, dat hij be wusteloos neerviel en door een voor bijganger moest thuisgebracht worden De reden van deze mishandeling is minnenijd. Door de politie alhier is aange houden H. J. S. die wegens diefstal 6 maanden hechtenis te goed had, welke hij nu zal uitzitten. BINNENLAND. Rijwielbelas tingmerken 1927. In verband met de drukke werk- ihamheden op de postkantoren gedu rende de laatste dagen van het jaar, zal met den verkoop van rijwielbelas- tingmerken yoar het jaar 1927 op die kantoren eerst worden aangevangen op 1 Januari 1927. Ten einde aan het publiek geduren de eenige dagen de gelegenheid te ge ven, zich van een belastingmerk te voorzien, heeft de Minister van Finan ciën de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen opgedragen de controle op de naleving van de rijwielbelas ting gedurende de eerste zes dagen van de maand Januari 1927 niet uit te oefenen. Met ingang van 7 Januari zal die controle echter worden her vat. De aandacht v. belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een post kantoor en in het bijzonder op een hulppostkantoor tijdelijk geen be- lastingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koo- pen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop men dit moet gebruiken. MERKWAARDIGE ANTIREVOLU TIONAIREN. De Standaard schrijft: Vlak onder het uitmuntend verslag in het Utrechtsch Dagblad over den Colijn-avond, slechts door een „onder- kopje" er van gescheiden, (dus niet in de rubriek ingezonden stukken) kwam de volgende me de deeling over „het strooibiljet, dat de. heer Colijn gister avond ter sprake bracht." „Uit de rede van den heer Colijn gisteravond in Tivoli uitgesproken, viel op te maken, dat de heer Collin van meening was, dat de verspreiding van de oranje-biljetten met de artike len van Prof. Dr. Hugo Visscher in zake het Nederlandsch-Belgische ver drag: „Antirevolutionair" dus te gen" uitging van politieke tegenstan ders. Medegedeeld zij, dat de gedach te en de uitvoering van de versprei ding van de artikelen van Prof. Vis scher zijn uitgegaan van eenige Utrechtsche anti-revolutionairen, die daarmede hopen te bereiken, dat de verkeerde opvattingen omtrent het verdrag thans in de A.R. partij voor komende door do houding van de lei ding en van De Sandaard, zullen wor den weggenomen." FABRIEKSARTSEN-ïNSTITUUT. In verband met de kwestie in zake de aangifte van ongevallen in het mijn bedrijf had, gelijk men weet, de minis ter van Arbeid de samensteling van een coimmissie tot onderzoek naar de beteekenis van het fabrieksartseninsti tuut toegezegd. Thans heeft de minister deze com missie ingesteld en tot voorzitter be noemd mgr. Nolens. Verder zijn o.a. benoemd tot leden dr. Van Eden, me disch adviseur van de R:V.B.; mr. H. W. Groeneveid, referendaris bij het Dep. van Arbeid; dr. Vossenaar, hoofd- mijnarts; dr. Buysrogge, geneesheer van bet Mijnwerkersfonds, te Simpel- veld; H. Stins, voorzitter van den R. K. Mijnwerkersbond, en C. v. d. Bilt, voorzitter van den Alg. Ned. Mijnwer kersbond. OVERWERKVERGUNNINGEN. De Min. van Arbeid beeft overwerk- vergunningen verleend: voor het poeliersbedrijf van 20 Dec. tot en met 1 Jan. 1927; voor het slagersbedrijf van 20 Dec. tot en met 31 Dec.; voor het boekbindersbedrijf van 1 Jan. '27 tot en met 26* Maart '28 DE ARBEIDSTIJD IN DE KALK- ZANBSTEEN ABRIEKEN. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van kalkzan'dsteenrfabrieken in alle ge meenten des Rijks vergund, dat man nen van 1 Jan. tot en met 30 Juni 1927, in afwijking van liet bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, gedu rende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid yerrichten, onder voor waarde, dat de arbeidstijd in zijn ge heel is gelegen hetzij tusschen 6 uur voonm. en 6 uur nam. hetzij tusschen 7 uur voorm. en 7 uur nam. HET DRENTSCHE VEENKIND. Hare Majesteit de Koningin heeft aan de Propaganda "Commissie van het Landelijk Comité, fusie van Onderwij- zerscorporaties en Vereenigingen voor Gezondheidskolonies van alle gezind ten, een schrijven doen toekomen, .waarbij H. M. mededeelt met belang stelling kennis te hebben genomen van den heilzamen arbeid der Vereeni- ging, terwijl H. M. tevens een belang rijke gift beschikbaar heeft gesteld. Bovendien is een gift ingekomen vaji Z D. H. den Aartsbisschop van Utrecht,-Mgr. van de Wetering. BIJSLAGEN OP PENSIOENEN EN ONGEVALLENRENTE. De Stichting tot het toekennen van bijslagen op bepaalde ongevallenren ten en pensioenen is thans nagenoeg gereed met het verzamelen van gege ven® nopens de personen, die even tueel daarvoor in aanmerking komen. Naar wij vernemen is dan ook aan de meeste gemeentebesturen reed3 me- dedeeling gedaan van degenen, aan wie een bijslag zal worden verstrekt, zoodat deze maand de eerste uitkeerin gen zullen worden gedaan. Aan de gemeentebesturen, ten op zichte waarvan zulks tot nu toe nog niet is geschied, zal binnenkort kennis worden gegeven van dc namen van degenen, aan wie een bijslag zaj wor den verstrekt. De uitkeeringen hebben terugwer kende kracht van 1 November j.l. af. GEMEENTELIJKE WONINGBOUW TE RIJSWIJK. Het plan tot den no uw van gemeen telijke arbeiderswoningen te Rijswijk, waartegen *21 eerste instantie door Ged. Staten bedenkingen werden ge opperd, is thans door genoemd college goedgekeurd. De aanbesteding van zestien onder-- en bovenwoningen en van 23 ééngezinswoningen, benevens van de daarvoor aan te leggen rio- leering en bestrating, zal 5 Jan. a.s. geschieden. ONDERWIJS CENTRALE. Gisteren had een deputatie van de Onderwijs-Centrale een audiëntie bij Minister De Geer ter bepleiting van een spoedige uitvoering der moties- Ter Laan, Su'ring en Bulten. Aangaande de motie-Ter Laan meen de de delegatie het ontwerp-Doimer te moeten afwachten, hetgeen de Mi nister juist oordeelde. De Minister verklaarde, voor een uitkeering in eens niets te voelen; bij beschouwde die als uit den tijd. Voc<r een algemeen© herziening van het Bezoldigingsbesluit achtte de Minister den tijd nog niet gekomen, wat echter niet zeggen wil, dat duidelijk gebleken onbillijkheden niet zouden kunnen worden weggenomen. Inzake de motie-Suring achtte de Minister het gelegenheid scheppen voor het volgen van het 7e leerjaar voor 'toogenblik wel voldoende. HET MIJNVELD VLODROP. Naar de N.K. met zekerheid kan mededeeJen, ïs het bericht van de L.K. dat de exploitatie van het mijn- veld Vlodrop is verzekerd en dat het consortium onderhandelingen voert over den aankoop van het Godshuis te Roermond, waar de bureaux van ingenieurs en teekenaars worden ge vestigd, totaal uit de lucht gegrepen. ONTEIGENINGSGNTWERP INGE TROKKEN. Het onteigehings-ontwerp in ver band met den aanleg van twee provin ciale wegen in de Alb las s er wa ar d Is ingetrokken. DE HERTOG VAN GUISE TE ROTTERDAM. Do hertog van Guise, de Fransche kroonpretendent, is met zijn zoon, prins Frederik en twee leden van hun gevolg te Rotterdam aangekomen en afgestapt in hotel Weimar. Zij zullen Woensdag met het stoomschip Tjera- mi van den Rotterdamschen Lloyd naar Tandzjer vertrekken. De hertog heeft n.l. groote bezittingen bij Lar- rasj, waarheen hij, nu hij uit Frank rijk verbannen is, via ons land zal gaan. BUITENLAND. NA HET BRITSCHE MIJNCONFLICT Het optreden van Ccok. In liet Lagerhuis vroeg sir Williami Davison, of het departement van bm- nenlandsohe zaken aandacht had ge schonken aan de verslagen van de redevoeringen, die Cook op het con gres van Russische vakveieenigingen heeft gehouden, - eri of de regeering zou toelaten, dat Cook naar Engel land terugkeerde:, voorzien van eeni vollen buidel om zoo spoedig mogelijk revolutie te maken,? Kapitein- Recking, de onderstaats secretaris, .antwoordde, dat de regee ring niet alleen de Russische, maar alle redevoeringen van Cook uit den jongsten tijd aan een nauwkeurig on- iderzoek onderwierp. Van het resul taat hiervan zal het afhangen, ot dei regeering nadere maatregelen zal ne- men. EEN WERKWEEK VAN VIJF DAGEN Henry Ford, heeft thans in zijn autofabrieken £e Manchester de werk week van vijf dagen ingevoerd, waar bij maatregelen zijn genomen, waar door ijverige werkers in vijf dagen; evenveel kunnen verdienen, als voor dien in vijf en een halve dag. ONTBINDING DER LATIJNSCHE MUNT-UNIE? Daar de Belgische regeenng uit de Latijnsche munt-unie is gecneden, is de Zwitsersche federale raad tot de 'con clusie ig^ekomen, dat deze opzegging per 1 Febr. a.s. de geheel© ontbinding, der unie met zich brengt. De raad heeft zijn standpunt in dezen aan de betrokken regteeringen medegedeéld. DE OPSTAND IN MEXICO. De (Mexicaansche opstandelingen hebben giepoogd, zich van de stad ban Miguel de Allende meester te maken, maar zij werden door de regeerings- troepen na een gevecht teruggeslagen., Zeven opsta-ndehng.en~welke gevangen genomen waren, zijn terechtgesteld. NICARAGUA EN MEXICO. President- Diaz vkn" Nicaragua heeft een manifest openbaar giemaakt, waar in hij zijn beschuldiging^ herhaalt, dati |d© Mexicaansche vegeering de revolu tie in Nicaragjua steunt. Diaz verklaart, dat de Mexicanenl Ibezig zijn, een schip uit te rusten,, waarmede eerlang gewapende expedi ties naar Nicaragua zullen gebracht worden. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN ITALIë. Wat het fascisme bereikt heeft. De Italiaansche minister van Finan ciën. graaf Volpi, heeft in den Se naat een rede gehouden, in welke hiji .wees op den -gunstigen financieel© n) en economischen toestand van Italië. De begroeting is in evenwicht ge bracht door het toenemen der inkom sten en vermindering van uitgaven. De vermindenng der openbare schul den heeft hiertoe zeer bijgedragen. Graat'Volpi wees er op, dat in het jaar voor het aan het bewipd komen van Mussolim de begrooting sloot met een tekort van meer dan 15.75 mil liard lire. In vier jaren heeft het fas cisme dit enorm deficit veranderd in een overschot van 2.268 millioen lire. De inkomsten zijn in het financieels jaar 192526 gestegen van 15.75 mil liard per jaar tot bijna 20.5 milliard! RECLAME. UITNOODIGING Wij hebben gemeend de eerste Kerstmis in ons nieuwe gebouw niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan en hebben daartoe in onze lichthal een Kerstversiering gemaakt als nog nooit te Leiden is gezien. Het geheel te beschrijven is bijna ondoenlijk doch als cijfers noemen wij, dat hiervoor 25000 zakdoekjes zijn gebruikt en I! 1500 electrische lichtjes, 't ge heel een tooverachtig effect geven. Onze magazijnen zijn geheel vrij te bezichtigen en wij noo- digen U dan ook beleefd uit om deze zeer origineele Kerstver siering met uwe aandacht te willen vereeren. HRRRLEMMERSTR. 130-136. per jaar. De uitgaven zijn verminderd) van 35 milliard tot minder dan 19 milliard per jaar. Omtrent de handelsbalans van Ita lië toonde graat Volpi aan, dat het invoeroverschot dat in de maand Juni van dit jaar 1.160 millioen lire be- Idroeg, in de maand October veran derd was in een uitvceroverschot van. meer dan 84 millioen lire. Hij waar schuwde evenwel tegen te hóóg ge spannen verwachtingen op Hit punt, klaar de verbetering niet geheel mag worden toegeschreven aan permanen te oorzaken. HET ITALIAANSCHALBANEESCH VERDRAG. Uitingen van de Italiaansche regco- ningspers. Te Rome heeft men met voldoening kennis genomen van het feit, dat in weinige uren trjds de beide Kamers van Albanië hun goedkeuring aan het ver drag met Italië hebben gehecht. De regeeringspers schrijft hierover, dat het verdrag beantwoordt aan de ge voelens en belangen van het Albanee sche volk, hetwelk Italië als hulpvaar dige onbaatzuchtige vriend beschouwd, terwijl het: Zuid-Slavië nog steeds wan trouwt. De door Zuid-Slavië tegenover Italië gevoerde propaganda heeft op jammerlijke wijze schipbreuk geleden en eveneens de actie die te Parijs tegen het verdrag werd gevoerd. Verder wordt dan gezegd, dat Albanië dit verdrag als de grootste waarborg van zijn onafhankelijkheid beschouwt en het nimmer zou hebben aanvaard, als het er een zweem van bedreiging van zijn autonomie of zijn rust in zou hebben ver moed. OP DE LIJN OOSTENDE—DOVER. Van i Jan. tot 30 Nov. hebben de Belgische paketbooten 298.736 passa- fiers vervoerd, tegen 286.865 gedurende etzejfde tijdperk van 1925. In 1913, het gunstigste der vooroor- logsche jaren, toen er drie diensten per dag in stede van 2 in beide richtingen plaats hadden, werd slechts het totale cijfer van 245.938 reizigers bereikt. KORTE BERICHTEN. Chamberlain is Zondagavond uit Genève vertrokken. Hij arriveerde giste ren te Parijs, vanwaar hij onmiddellijk over Calais zijn reis naar Londen voort zette. De Belgische vakbeweging bereidt zich zorgvuldig voor op den komenden loonstrijd. Te Saint Auban (Z.O. Frankrijk), is een reservoir, inhoudende 20.000 K.G. vloeibaar chloor, gesprongen. Br wer den 19 personen gedood en 30 gewond. De Koeömintang in China heeft tot een verscherpten boycot tegen En geland besloten. - Generaal Ludendorff, die in ver band met een operatie eenigen tijd in het ziekenhuis te Munchen neeft gele gen, is thans in zooverre hersteld, dat hti daaruit kon worden ontslagen. In antwoord op den gelukwensch van de Duitsche rijksregeering met zijn Nobelprijs, heeft Stresemann geseind, dat hij in aie toekenning de waardeering ziet door de wereld van politiek door de rjjksregeering in den laatsten tijd gevoerd. In de Saksische textielindustrie dreigt een staking wegens loongeschillen waarbij 400.000 arbeiders betrokken zijn Volgens de voorloopige opgaven zijn tot nu toe gekozen 187 regeerings gezinde afgevaardigden, waarvan 158 tot ae eigenlijke regeeringspartij behooren. Hiertegenover staan 10 leden van de oppositie. Over 46 zetels moet nog be slist. UIT DE OMGEVING. OEGSTGEEST. Ma Dr. J. Schokking over de komende Statenverkiezing. Voor de afdeeling 0egstgee3t der Chr. Hist. Unie hield gisteravond in de Herv. School. Mr. Dr. J. Schokking een rede over ae komende Statenverkiezing. De voorzitter, de heer B. J. v. d. Meene, opende de slechts matig bezoch te vergadering, liet zingen Psalm 84:3, ging voor in gebed en heette daarna ae iaanwezigen welkom, in 't bijzonder zijn Exc. Mr. Dr. Schokking. Spr. memoreert voorla het verlies, dat de kiesvereeniging geleden heeft in het overladen van den secretaris, den heer Verhaar, wien wij1 met veel piëteit gedenken. Spr. gaf vervolgens h#t woord aan Mr. Dr. Schokking tot het houden zij ner rede. Spr. begon met te wijzen op dö nauwe betrekkingen tusschen Leiden en Oegst- feest; toch is het thans de eerste maal, at spr. voor ae Chr. Hist, kies vereen, •te Oegstgeest optreedt. Het is noodig, dat we ons rekenschap geven van het vereenigingsleven van onzen tijd; naarmate de belangstelling ju eer verdeeld wordt, is er weinig leven de, daadwerkelijke belangstelling. Het gaat er mee als met de differentie in het arbeidsleven. Ook met de lectuur gaat het zoo: elke kring, elk beroem elke leef tijd heeft zjjn eigen blad 01 blaadje, terwijl vroeger meer algemeen kennis genomen werd. Gevolg daarvan is, dat „de menschen elkaar minder beginnen te verstaan en de kans op het vinden van een oplossing voor de levensmoeilijk-! heden wordt geringer. Spr; wijst in dit verband op de Herv. (Geref.) Staatspartij, die alleen maaiy met een leuze optreedt en doet, alsof zij* het alleen weet en de andere partijen er niets van weten. Wie eerlijk met zijn publiek en met zichzelf wil omgaan zal er zich wel voor wachten op een derlijke wijze op te treden. Wij hebben elkander noodig; 'daarom is allereerst noodig dat wij elkander ver staan en kennis nemen van elkander. Op politiek gebied moet niet slechts de belangstelling, doch de daadwerke lijke belangstelling zijn. Wij aanvaarden het feit, dat mannen en vrouwen medezeggenschap in po litieke zaken hebben; deze democratie kan alleen dan geen mislukking wórden als wij daadwerkelijk kennis nemen van wat op politiek gebied geschiedt. Spr. legt den nadruk op de moeilijk heden. Wie het meest weet; treedt net bescheidenst op. De Chr. Hist, partij behoort tot de meest bescheiden partijen. Wel zijn ook onder hen onbescheiden na turen, doch spr. bedoelt dit, dat liet politieke beginsel, dat de C. H. belijden met zich brengt, dat ze bescheiden op treden. Bij hen geen fanfares; dit ligt niet in den aard hunner partij. Wanneer we maar eenigszins onder den indruk zijn van de ontbindende be ginselen, die in onzen tijd werken, be grijpen we de noodzakelijkheid der saam bindende Chr. beginselen. Indien ooit, dan is het nu de tijd om plaats te vragen voor de Chr. beginse len. Wie al zrjn aandacht vestigt op de tegenstelling Protestantsch- Katholiek:, ziet voorbij, dat in onzen tijd de tegen stelling een gansch andere is, Er is onderscheid tusschen A. R. en C. H., maar men make dit niet tot een hoofdpunt van de C. H. politiek. In on zen strijd echter gaat het er allereerst om, of zooals in Rusland de staat de plaats van God zal innemen, of dat het in (len staat, evenals in alle men- schelijk leven zal gaan naar den vjl Gods. In college's als de Eerste en Tweede Kamer, de Prov. Staten en de Gemeen teraad, gaat het over zaken, doch de hoofdmotor dadrin is tenslotte de gees telijke overtuiging omtrent de banen, waarin het volksleven moet worden ge leid. In dit licht moeten ook gezien wor den de verkiezingen voor de Prov. Sta ten. en voor de gemeenteraden, die even eens volgend jaar plaats hebben. De Prov. Staten en de Gemeenteraden zijn deelen van het geheel; hun samen stelling is van groot belang voor de po litiek van ons volk in zijn geheel. De provinciën staan niet meer, zoo als in vroeger eeuwen, tegenover elkan der* zij zijn thans deelen van het eene Nederlandsche volk. In zoover is staats rechtelijk de beteekenis der Prov. Staten minder. Toch moet men hieruit niet afleiden, dat deze van weinig beteekenis zpn. Ons land is een waterland, waarin de polder een voorname rol speelt; in dit opzicht en ook voor het wegenvraagstuk heeft de provincie een groote taak. Ook zijn er de Ged. Staten, die belang rijk werk verrichten met betrekking tot dé uitvoering van tal van wetten om beslissing te doen in gerezen geschillen b.v. onderwijskwesties. Sfrr. wjjst'er voorts op, dat het hoofd verschil tusschen de rechter- en linker partijen ligt in de opvatting van het gezag. De Staten zijn het bestuur van cïe Provincie, zooals de raden het be stuur zijn van de gemeenten. Deze col lege's moeten oog hebben voor de on derscheidene belangen, zü moeten ze te gen elkaar opwegen en zoo mogelijk met elkaar verzoenen. Daarom is het niet foed, dat een partij slechts één belang, .v. van het platteland op het" oog heeft Voorts merkt spr. op ,dat#we leven in een tijd, waarin de groote vraag is, of de staat alles zal omvatten, dan wel de Overheid slechts regelend zal' optre den. De C. H. staan op net Iaatste-stand punt: niet alle burgers moeten staats ambtenaren zijn, doen de Overheid moet regelend en leidend optreden. De Ove-r- heidsexploitatie moet niet verder gaan, dan eenigszins noodig is. De Staat is niet in staat het leven zoo in handen te nemen, dat het volksleven tot ontwik keling komt. Tenslotte wijst spr. op den eigenaardi gen politieken tijd, waarin we leven, nu de samenwerking Jusschen de recht sche groepen verbroken is. Sommigen juichen, anderen treuren daarover. Weest,niet al te blri.en niet al te be droefd", zóu spr. met den spreukendich ter willen zeggen. Dat we toezien, dat degenen, die veel verder van ons afstaan, geen misbruik maken van het feit, dat de samenwer-, king tusschen de Chr. partijen verkro- ken is. Wij hebben elkaar noodig, omdat wij leden zijn van een klein volk, dat een rijke geschiedenis en onder den zegen ,Gods nog een groote toekomst heeft. Van de gelegenheid tot discussie na de rede van Mr. Dr. Schokking werd gebruik gemaakt door den heer H. Vroom, die niet begreep, hoe er samen werking mogelijk was met de R. K. en de A. R., die inzake het Belgisch ver drag zoo weinig verantwooiraeliikheids-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2