NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 13 DECEMBER 1926 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. /p tt'-t Drievoudige vrucht. Het huisgezin, zoo hesluit 't.Friesch Dagblad, een artikel over Staat en •Huisgezin, levert drievoudige vrucht, waaruit de Staat weer leeft. Uw leven ligt gestrengeld door dat •uwer ouders en daarom gevoelt ge u met uw ouders één. Gij aanvaardt ze: hun eere is uw eere; hun schande uw schande. Gij voelt de band, die u bindt aan de voorgeslachten. Gij voelt u als leden van één familie; het ware bur gerbesef wordt in u levendig. Dat is eén van de pijlers, waarop het Staats gebouw rust en tegelijk één der rotsen 'die het Communisme verpletterd. Om dat zij u doet gevoelen, dat gij niet ,<moogt leven enkel om en voor uzel- ;ven, noch ook over u zeiven kunt be schikken zonder anderen in de gevol gen uwer daden te betrekken. Uit het huisgezin vloeit tevens voort- een zeker standsbesef, een zekere te vredenheid met den stand, waarin ge geboren werd en u thuis gevoelt. De rijke verscheidenheid die ge vindt is niet uw, maar Gods werk en het zoe ken en dorsten naar sociale gerechtig heid, sluit niet uit een tevredenheid, met hetgeen God voor u beschoren had. Ook daarin ligt de mogelijkheid :van een Staatslichaam met handenen voeten, met oogen en ooren, met le den, die elkander van noode hefoben- ;:de, ook elkander kunnen en willen dienen. Het is juist het tegengestelde jvan Socialisme en Communisme. In de derde plaats kweekt het huis gezin de liefde tot het leven van zijn eigen volk, tot het verleden van dat 'volk, tot de toekomst van dit volk. >De echte vaderlandsliefde steunt in ,het huisgecin. Zóó als ge uiw ouders leerdet liefhebben en u één met hen gevoelt, zóo ook wordt ge éen met uw '/volk als burger van den.éénen Staat. En deze drievoudige vrucht ont spruit uit dat éene huisgezin. Al de pijlers, waarop het Staatsge bouw rust, hebben hun fundeering in ■dat éene huisgezin, in dat ééne feit, dat wij geboren werden, uit één man en den vrouw, die God had verbonden tot éen vleesch Maar indien dit nu zoo is, dan over een wij ook als met één oogopslag de Onberekenbare schade, die de Staat .zou lijden bij vernietiging van het •'huisgezin. i Het Communisme doorziet dat. Van- Jdaar dat het zich toelegt op de ver nieling van den onderbouw voor het Staatsleven. Maar ook het zooveel be: scheideper Socialisme en het deftige (Liberalisme doorziet het. Vandaar die iloswrikking van alle steunsels, die 't huwelijk nog vindt in de Wet. Vari- daar die 'aantasting van het Staats leven in. fden hartader. Alle drie leven uit gelijk beginsel. Maar de liberaal, die huiselijk geluk kende, zou nog gaarne halverwege blijven staan, om zelve van de zonde te genieten en de „werkers" door Bij- jbelsch e moraal in bedwang te houden. De Socialist bestrijdt al duidelijker de grondslagen van ons volksleven, omdat hij geen belang heeft hij het pauseerem ter helfte. En de Communist werpt alle bedek- eelen zijner schande af, om ons te too rnen zijn vuile en naakte haat tegen ial wat door het huisgezin hijeen ge houden werd. Maar het is dezelfde verderfelijke matuur, die in alle drie tempo's be zielt. 'tls dezelfde kracht van ontbin ding, die in de drie stelsels woedt. En die ontegenzeggelijk eindigen moet in een totale ineenzinking van het Staatsgebouw. Beseffen wij, dat de strijd hier gaat qm onze sterkste vesting? Laat dan geen judasloon onze vtn- geren besmetten! Laten wij dan niet om een schotel •Hazen ons eerstgeboorterecht ver- ikoopen. Patroons en arbeiders in het j' Zuiden. De Tijd, welke een serie zeer lezens waardige artikelen wijdt aan de ver houding tu&sohen katholieke werkge FEUILLETON. Opoffering beloond. 16) „Ik zou liever over zee teruggaan, of- te voet langs de steile rotsen, maar /toch zal ik doen wat je van me ver langt. Je zult me dan een anderen dag wel vergezellen, morgen misschien. Sinds dat we hier zijn heb ik altijd al zin gehad, die wandeling te voet te maken." Hij schudde weigerend het hoofd. „Morgen?.... neen, morgen om de- Ben tijd wil ik te Rennes of te Laval ■jjn.'' „Verveel je je dan bij ons, Kees. Ma Is zoo gelukkig, dat. je bij haar bent. Je moest haar het pleizier aandoen, eenige weken te blijven. Ze is zoo goed voor je." ,JZe is veel te goed voo me, dat geef ik toe. Maar nu zij me die auto gege- l'Ven heeft, moet ik haar cadeau ook eer aandoen en gebruik van maken." „Het zou veel aardiger van je zijn als je begon met ons de omstreken te laten zien en vervolgens Bretagne; er Zijn van die verrukkelijk mooie stre ken." Het gelaat van den jongen man be trok. „Misschien zou ik dat wel doen als pa niet -eiken dag kon komen" ant vers en werknemers in Noord-Brabant en Limburg, neemt de woorden van de Rotterdammer, waarin deze betoogt, dat de toestand in het Zuiden toch den katholieken niet iöt tevredenheid kan stemmen, over en voegt' daaraan toe: Werkgevers en werknemers, die bij de constructie der sociale toestanden in het Zuiden betrokken zijn, mogeft in deze woorden van een ons ook op christelijk-spciaal gebied verwant or gaan reden vinden tot verootmoedi ging. War.t. indien wij op maatschap pelijk terrein de „versplintering" la ten voortbestaan, die bij onze protes- tantsche medeburgers o-p kerkelijk ge bied te betreuren valt; indien katho lieke patroons en arbeiders voortgaan „elkander niet te begrijpen"; indien de katholieke gemeenschap in het Zuiden niet wordt geordend naar de geboden der rechtvaardigheid en naastenliefde, dan wordt inderdaad door eigen schuld de weg geeffend voor de ge- Jocfsvernielers van het materialisme. Inderdaad, zoo merkt De Rotterdam omer naar aon lei ding daarvan weer op, is alle ónnoodige versplintering te be treuren. Komt zij toch voor, dat d^p door het zoeken naar een betrouwbare basis, toch een gemeenschappelijk werkterrein worde gevonden. Indien de positieve protestanten hier steeds aan denken, zoo kan, ondanks de ver splintering, op maatschappelijk gebied nog veel kracht van hen uitgaan. KERK EN SCHOOL, NED. HERV. KERïC Drietal: Te Krabbendijke, W. O. Krnkamp te Sassenheim, N. Luijendijk te Nieuwerkerk a. d. IJssel en Dr. J. J. Woldendorp te Warmond. .Beroepen: Te Opheusden, D. Th. Keek te Garderen. Te St. Anna-Parochie (toez.), C. A. Snoep té Gaast. Te Gouda, F. H. v. Oosten, te Ferjenoord. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Laren (N.H.), L. Oranje, hulpprediker te Alphen aan den Rijn. CHE. GEREF. KERK. Bedankt Voor Haarlem, G. Salomons te Amersfoort. Voor Delft, S. v. d. Mo len te Zierikzee. TOEGELATEN TOT DEN DIENST DES WOORDS. Door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken is de heer G. Y. P. A. G. Forget als candidaat tot den H. Dienst in de Ned. Herv. Kerk toegela ten. AFSCHEID Ds. M. SCHUURMAN. Gisteravond nana Ds. M. Schuurman in de Nieuwe Zuiderkerk afscheid van de Geref. Kerk van 's Gravenhage-West Nadat gezongen was Ps. 123:1, werd gelezen Hebr. 13:1321. In zijn voorafspraak sprak Ds. Schuur man er zijn teleurstelling over uit, dat hg zgn arbeid nog niet aan zgn opvol ger kan overdragen. Wel is er weemoed in spr/s hart, wanneer hg terugdenkt aan zijn intrede in het vrieiidelgk dorpje De Leek op 12 Dec. 1882, doch wan- neer'hg opziet naar Boven is daar dank baarheid in zijn hart voor alle zegenin gen in de bediening van zgn ambt ge noten. Spr.'s tekst was Hebr. 13:20 en 21; het thema van zijn preek de zegenbede van den scheidenden dienaar voor zgn gemeente. Hg behandelde achtereenvolgens: ie. de heenwgzing naar het rgke be zit dier Gemeente; 2e. de begeerte voor de volmaking dier Gemeente, die in deze zegenbede ligt. In een ernstige en treffende prediking wees de scheidende leeraar de Gemeen te op den eenigen Weg, die «tot den waarachtigen vrede leidt en vermaande hij .haar, voort te gaan tot de heiligma king, die bestaat in het steeds meer conform (gelijkvormig) worden van on zen wil aan den wil van God, Na de predicatie richtte spr. aller eerst een woord van afscheid tot de gemeente, die hg 17 jaar heeft gediend, waarvan 15 jaar de ongedeelde kerk van 1s Gravenhage. Spr. kwam hier als op volger van wglen Ds. W. Doorn; hg herdacht de overleden dienaren Ds. v. d. Linden en Dr. de Moor, waarom wg thans nog treuren. Ds. Ringnalda, die woordde hij. „Ik wil niet met hem al leen zijn als er geen anderen hij zijn. Hij zou me allerlei dingen verwijten, ik heib er genoeg van, ik wil het niet meer!" voegde hij er trotsch aan toe met een flikkering van wrok in zijn oogen. „O Kees, pa is zoo goed en hij houdt zooveel van ons!" onderbrak het jon ge meisje hem levendig. „Hij heeft zoo hard gewerkt en je weet, dat het zijn hartewensch is, je gevestigd te zien in een flinke positie." „Liever dan mijn tijd voorhij te la ten gaan met niéts-doen, zooals mijn moeder gewild heeft om mij hij zich te houden?Dan te erger voor hem dan had hij anders moeten optreden!" antwoordde hij met een valschen glim lach. Een diepe droefheid en medelijden teekenden zich af op Pieta's gelaat; die Woorden van haar broeder riepen die pijnlijk-droeve familie-tooneelen in haar geest terug, waarvan zij zoo dikwijls getuige geweest was en waar van de herinnering alleen haar hart deed bloeden van simart. Zij richtte op Kees een ernstigen strengen blik en op overtuigenden toon ging zij voort „Be9te Kees, je bent nog jong! Het hangt van jou alleen af, -om de gaven die je ontvangen hebt, te gebruiken, om je voor 1e bereiden voor een geluk kige toekomst: gezondheid, doorzicht, door ongesteldheid verhinderd was, is met spr. de eenigst overgeblevene van de vier predikanten, dis in Den Haag waren, toen spr. daar de bediening aan vaardde. Spr. richtte zich vervolgens- tot de beide predikanten van Den Haag-West Dr. K. Dijk en Dr. J. Hoek, tot de ouder lin'gen en diakenen, en de commissie van beheer; van zijn catechisanten neemt spr. nog geen afscheid, omdat hij op verzoek van den kerkeraad nog heili gen tijd de catechisaties blijft waarne men. Nadat van den Avondzang gezongen was vers 4 en 7, waarvan het laatste vers staande, werd Ds. Schuurman op hartelijke wijze toegesproken door Dr. K. Dijk. namens de Kerk van Den Haag West, die o.a. memoreerde Ds. S.'s mede leven met de jongens en meisjes 'in hun vereenigingsleven; door Ds. J. Dou ma namens de kerk van Den Haag- Oost, die Ds. S. teskende als den her der met den staf Liefelijkheid en Sa- menbinding; door Ds. T. J. Hagen van Delft, namens de classis 's Gravenhage die Ds. S. een gezagenden rusttijd toe- wenschte, waarin hij in eigen persoon lijk leven de gunst Gods moge ervaren en zien, dat de Geref. Kerken, die hij heeft zien groeien en bloeien, vast houden aan Gods Woord en Znn Ver- hond. Op verzoek van spr. werd Ds. S. toegezongen Ps. 121:2 en 4. Nadat Ds. Schuurman was voorge- aan in dankgebed, werd noe gezongen salm 119:83. Een talrijke schare woonde deze godsdienstoefening bij. Het was een weemoedige ure zoowel voor den leeraar als voor de gemeente, bij wie Ds. Schuurman om zijn sympa thieke ^persoonlijkheid en zijn trouwen herderlijken arbeid zeer gezien is. In de omgeving van Leiden is Ds. Schuurman vooral bekend, doordat, hjj van 5 Nov. 189317 Aug. 1903 da kerk te Alphen diende. Tengevolge van de bekende ineen- smelting van de kerken A en B in 1S92 vielen hier zeer groote moeilijkheden te overwinnen. Toch mocht Ds. S. rij ken zegen op zijn arbeid aanschouwen De Geref. kerk van Woubrugge kwam mede onder zijn leiding tot openbaring in 1895. Uit waardeering voor zijn arbeid be noemde de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag in 1902 Ds. Schuur man tot haar eerelid. Van Alphen vertrok Ds. S. naar Kam- n en vandaar in 1909 naar 's Graven- lis. Schuurman blijft, ook na het neer leggen zijner ambtsbediening in Den Haag wonen. GEREF. KERK VAN DELFSHAVEN. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Delfshaven heeft besloten een commis sie te benoemen om te onderzoeken wat fedaan kan worden voor de oplossing er uit den groei en den geestelijken nood der Gemeente voortvloeiende vraag stukken, daarbij rekening houdende met de financieele draagkracht der gemeente en daarbij speciale aandacht te schenken aan bet beriepen van een vierden pre dikant. Ds. H. T. HOEKSEMA. Gisteren herdacht Ds. H. T. Hoeksema pred. bij de Geref. Kerk van Nieuwolda (Groo.), znn 35-jarige ambtsbediening. Ds. Hoeksema aanvaardde het pre dikambt te Zevenhuizen (Gron.) en deed 2 Oct. 1898 in zijn tegenwoordige ge meente intrede. SCHEURING IN DE GEREF. KERK TE HAARLEM. Een aantal bezwaarden van de Gerei kerk van Haarlem hebben zich gewend tot den Kerkeraad der Ned. Geref. Kerk van Zandvoort, met verzoek in Haarlem godsdienstoefeningen te willen houden Het ligt voor de hand, dat dit als inleiding moet worden beschouwd tot de scheuring in de Gerei Kerk te Haar lem. Voorloopig zullen nu te Haarlem des Zondags geregeld kerkelijke samenkom sten worden gehouden jn het kerkge bouw (voormalige Chr. Geref. Kerk) Zui derstraat 15, des morgens om 10 uur en des avonds om 5 uur. De commissie van voorbereiding te Haarlem bestaat uit de heeren R. Bos man, D. A. C. van den Hoorn, M. Petrie J. Warner en M- J- Bijlsvela. Wij lezen nog in het Kerkblad voor de Gerei Kerken van Haarlem en Om fortuin, niets ontbreekt je." „Dat weet ik wel! Maar wat wil je, dat ik doen zal?" ,,'Werk!" Een spottende glimlach kwam over zijn lippen. „Wil je me soms raden mij te be- keeren en mijn verkwistend leventje te stakenEn denk je, dat ik mij neer zou werpen voor de knieën van mijn vader en hem smeeken zou mij de laagste plaats te geven in zijn bu reau. Neen duizendmaal neen! Ik be ken, dat ik daar den moed niet toe heib." „Het is ook niet noodig je op dat. punt geweld aan te doen. Je weet best, dat niemand dat van je eischt. Kies een of andere carrière, 't komt er niet op aan welke, de diplomatie, bijvoor beeld. Je zoudt dan veel reizen, daar bou je van." „Je praat er makkelijk over, lieve, en de examens dan, die ik moet pas- seei'en, alvorens toegelaten te worden, tel je die niet mee? Alleen als ik er aan denk, beef ik er al van. Ik heb er dan ook absoluut geen zin in. Denk eens wat anders uit. wat gemakkelij ker is. Kees De Veribrugge, attacbé d' ambassade. Dat zou anders wel goed klinken. Maar de keerzijde van de me daille is, dat ik me te veel zou moe ten inspannen om dat te bereiken, en daar theb ik geen zin in." „Je zult moeilijkheden te overwin streken" in h$t Kerkeraadsverslag, dat naar aanleiding van het boven aange haalde schrijven van de bezwaarde leden besloten is, 'lat met de brs. en zrs., die dat schrijven onderteekenden, ieder persoonlijk nog eens zal worden onder handeld, om hen mede, te deelen, dat zjj Zich, zoo hun bezwaren nog niet zijn weggenomen, ieder persoonlijk tot den kerkeraad met hun bezwaren kunnen richten. DIACONALE ARBEIDS- 'M BEMIDDELING. Vanwege de diaconie der Geref. kerk te Rotterdam is opgericht een „Bureau voor Arbeidsbemiddeling" in den uitge- breidsten zin. Reeds bestond een commissie ter be strijding der werkloosheid, wier arbeid in dit bureau meer uitgebreidheid zal krijgen. Het bureau houdt 'te beginnen met Jan. 1927 elke week een avond zitting voor belanghebbenden in het kerke- raadsgebouw Ammanstraat. DE TOESTAND TE NIJE HORNE. Naar aanleiding van een bericht, dat Ds. H. J. Pijnacker Hordijk te Oude en Nije Home met zijn kerkeraad niet zou willen vergaderen en dientengevolge de kiezerslijst niet kan worden opgemaakt, schrijft Ds. A. J. Ruys, em. pred. te Oegstgeest aan de „N. R. O., dat dit „met willen" minder juist is en dat felezen moet worden „niet kunnen"., aar de bejegening van Ds. Pijnacker Hordijk door den kerkeraad vau Oude en Nije Horne een samenwerken uit sluit. DE GEREF. KERK VAN DELFT. In de Geref. Kerk te Delft werd een Gemeentevergadering .gehouden, om te spreken over het tekort, waarmede 1926 sluiten zal, voor de kerkelijke kas, en de jiegrooting voer 1927. Ds. Hagen, die de vergadering leidde, deelde mede, dat 1926 vermoedelijk zal sluiten met een tekort van f 4000. De commissie, door den kerkeraad met het oog hierop benoemd, was reeds voor dit tekort aan het werk getogen, en had een bedrag van f 1500 bp een ge bracht. Gok tijdens de vergadering werd voor ruim f 600 geteekend. Op Oudejaarsavond hoopt men een collecte voor dit doel in de samenkomst der Gemeente te houden. De begrooting voor 1927 wijst een tekort aan van ruim f 5000. Door verschillende aanwezigen wer den opmerkingen gemaakt op welke wij ze dit tekort kan worden weggewerkt. Kerkeraad en commissie van Beheer zullen een en ander overwegen. DE GEREF. KERK VAN AMSTERDAM In de Donderdag a.s. in de Keizers- grachtkerk te Amsterdam te houden samenkomst ter herdenking der Dole antie in Amsterdam, zullen als sprekers optreden: Ds. B. van Schelven, Ds. N. A. de Gaay Fortman, Prof. Mr. D. P. D. Fabius, en Ds. K. Fernhout. Ds. S. Doornbos zal de samenkomst openen. GIFTEN EN LEGATEN. Dr. K. Dijk, Geref. pred. te 's Gra venhage-West, ontving vorige week drie iften van f ioo, waaronder een van 100 tot bestrijding van de kosten der Asser Synode. ZENDINGSSTUDIE-RAAD. In znn jongste bestuursvergadering werd door den Zendingsstudieraad tot 2de secretaresse in de sinds 1922 be staande vacature benoemd mej. Mr. L. Gallois te Den Haag, die deze benoeming aangenomen heeft en met 1 Jan. a.s. haar nieuwen arbeid hoopt a'an te van- jfeiv. VOETBALWEDSTRIJDEN OP ZONDAG. De Kerkeraden der Ned. Herv. Gem. der Geref. Kerk en der Vrije Evang. Gemeente te Nijverdal, hebben een adres aan den gemeenteraad al daar gezonden, met verzoek een ver ordening in het leven te roepen, waar bij het houden van voetbalwedstrijden op Zondag verboden wordt. GYMNASIUM BERGEN OP ZOOM? Men schrijft uit Bergen op Zoom: Daar het onlangs in den gemeente raad van Bergen op Zoom bleek, dat B. en W. frïïlen voorstellen aan de Kroon ontheffing te vragen van de ver plichting tot stichten van een gymna- ysium, op grond, dat daarvoor met de uen hebben, ongetwijfeld, maar je hebt al veel gestudeerd en het zal je bij een beetje goeden wil niet zoo zwaar vallen. En je welbekende naam zal je ook over veel moeilijkheden been helpen. Een weinig inspanning van jouw kant zou pa zoo gelukkig znaken. Beloof me er eens over na te denken, wat je aanvangen zult en een flinke beslissing te nemen. Ik verze ker je. dat bet in je eigen belang is" zeide zij ernstig. „Kijk eens, je 20U me nog bekeeren gaan, jou kleine Piëta. En dat je oud sten broer. Maar dat zou te erg zijn. Wacht, ik zal je naar Casino brengen, we komen juist op tijd voor het con cert. Geloof me, als men twintig jaar oud is, is het beste devies: „Leve de vreugd" besloot bij met een spotten- den lach, terwijl bij de riemen binnen baalde en den stuurman gelastte aan te leggen. Het sloeg zeven uur op den ouden toren van Notre Dame-Auxiliatrice, toen de trein uit Parijs op het station aankwam. Walter Lenooy schudde het stof, wat zich tijdens den afstand van Ren nes naar St. Malo aan zijn kleeren bad vastgehecht, van zich al en infor meerde, wanneer de eerste pont over stak naar Dinard. Met opgeruimd hart bij de gedach te, zijn oude bekenden weldra te zul len weerzien, richt de jonge luitenant AAN HET ZOEKUCHT. Lelden, 18 Dec. 1926. Minister Waszink wil 't spelling vraagstuk aan de orde stellen. Geluk kig, want daarin treft men tegenwoor dig de grootste willekeur aan. Toch koop ik niet, dat hij rich geheel hou den izad aan dien veelgeprezen regel: Schrijf, zooals ge spreekt Ban denk ik daarbij nog niet eens aan de vele dialecten. Veel stadsmen- schen, ook uit den beschaafden stand, zouden zich schamen hun spreektaal „voor zich" te zien. Van de Dordtena- ren is 't bekend, dat ze vaak de t of d weglaten en een wandeling naar het Groo(t)hoof(d)" maken! Een van mijn kennissen, een eerwaardig man, heeft de gewoonte een t of d bij te voegen. Op een gezellig avondje kan hij 't dan „bont" maken: dan verwacht hij met de Kerstmist strenge vorst; dan heeft de kapper z'n haard verknipt. Voor hem kan een nietig insect een groot gevaart zijn; Z'n vrouw kon in d'oorlog niets krij gen zonder bont Z'n poelier heeft wei nig haast meer of wel z'n kast klopte niet. Zoodat ik maar zeggen wil, dat het: Schrijf, zooals ge spreekt, nog zoo een voudig niet is. Ik kom er nog eens op terug. OBSERVATOR. noodige leerlingen aanwezig zouden zgn, heeft zich uit de burgerg thans reen commissie gevormd om te onderzoeken of hier en in de omgeving ^niet een voldoend aantal ouders gevonden wordt die hun kinderen van dit ohderwgs zul len doen gebruik maken. BINNENLAND. HET NEDERLANBSCH-BEL6ISCH VERDRAG. Hoogleeraren en oud -hoogleeraren van de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen hebben tot de Eerste Kamer een request gericht, waarin zij, even als hun amhtgenooten te Utrecht en Groningen aan dat college verzoeken te voorkomen- dat het ontwerp-ver drag met België ongewijzigd worde bekrachtigd. Van de 32 hoogleeraren en oud-hoog leeraren plaatsten 27 hun naam on der liet verzoekschrift. Van de 5, die niet toekenden, gaven 2 te kennen, dat zij als voorstanders van het verdrag beschouwd wrenschen te worden De redenen van het niet onderteekenen door de andere 3 zijn niet bekend. DELFTSCH HOOGESCHOOLFONDS. Op Donderdag 16 December a.s. des avonds te 8 uur zal in het gebouw voor werktuig- en scheepstoouwkunde aan de Nieuwelaan te Delft prof. dr. R. von Misés, leider van het Institut fur angewandte Mathematik van de Friederich Wilhelm Universit. te Ber lijn, op uitnoodiging van het Delftsch HoogeschooLfonds een voordracht hou den over: Die Aufgabe der Mathema tik im Rahmen der Techniek. Tot het bijwonen hiervan worden alle belangstellenden uitgetioodigd. 60-JARIG BESTAAN NED. ROODE KRUIS. De vereeniging „het Ned. Roode Kruis" zal op 19 Juli 1927 60 jaar be staan hebben. Waar aan het 50-jarig bestaan door de mobilisatie geen aan dacht kon worden geschonken,, is door bet hoofdbestuur dier vereenigIng be sloten het 60-jarig jubileum niet ge heel onopgemerkt te laten voorbijgaan Te dien einde wordt een sobere wijze van herdenking voorbereid en zalo.m. een wedstrijd van groepen van de transportcolonnes van het Ned. Roode Kruis uit het geheel e land op Zater dag 18 Juli 1927 in den Dierentuin te 's-Gravenhage plaats hebben. VERZEKERINGSRAAD. Naar wij vernemen, wordt, in ver band met aan den Verzekeringsraad ter oore gekomen geruchten omtrent minder gewenschte handelingen van agenten hij het aanwerven van verze kerden bij de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering, door dat college een on derzoek ingesteld. zich naar de plaats van inscheping, en 't speet hem niet, niettegenstaande zijn vurig verlangen om zoo spoedig mogelijk de plaats van bestemming te bereiken, dat hij door de lage zee ge dwongen was het kleine eigenaardige stadje van de oude zeeschuimers door te trekken om den dijk te bereiken, waar reeds verschillende reizigers stonden te wachten op de aankomst van de pont, aan den voet van de rots, welke de onsterfelijke Chateaubriand als zijn laatste rustplaats had uitge zocht. Een doorzichtige nevel dreef tus- schen de zee en de lucht in en onder schepte met haar gazen sluier 't licht van de rijzende zon. Maar plotseling scheurde dat zwakke zonnescherm vaneen, de stralen openden zich zege- vireend uit en strooiden over de hel dere golven een onnoemelijke menigte gouden vonken. Walter ging op het bruggetje ritten. En terwijl hij rechtop zit en zijn oogen laat weiden, nu eens over de bewege lijke onmetelijkheid, die zich einde loos ver voor hem uitstrekt, dan weer over het prachtige panorama van de steden Dinard, St. Servan, St. Malo en Para mé, haalt hij met volle teugen de frissche lucht in zijn Jongen en over denkt, hoe heerlijk toch het leven is en dat zij, die het tegendeel beweren, verbitterde, ondragelijke karakters moeten zijn. (Wordt varvoted^.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5