NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 10 DECEMBER 1926 HAZESSWOUDE. De raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag 14 Dec. a.s., desivoor- middags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderhandsche verhuring van de conciërgewoning bij het raadhuis aan J. van Pijlen alhier. 3. Onderhandsche verhuring van het voorma.'ig tolhuis aan den Rijksveldwach ter Th. W. van Niekerk. 4. Voorstel om op Zondagen de tol boom open te zetten. 5. Regeling belooning van den tol gaarder. 6. Benoeming tolgaarder voor één jaar. 7. Salarisregeling van den aden amb tenaar ter Secretarie. .8 Onts'agaanvrage als ambtenaar van den Burgerlijken stand, door L. H. F. Bertel. 9. Verordening ingevolge art. 178 der gemeentewet, vermeldende de strafver ordeningen, welke nog gelden. 10. Af- en overschrijving op de be- gPooting voor 1926. H. Uitloting 13 obligaiiën geldleening nog groot f 19.500. 12. Besluit tot aangaan éener geld leening, groot f 24.000. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Geboren: Geer truida Apollonia, d.v. W. P. v. d. Geest en L. M. Belt. Ondertrouwd: Lambertua Wilhelmus, Abspoel, jm. 20 j. te Leiden en Antho- nia Wesdijk, jd. 21 j. LISSE De A. R. kiesvereen. „Nederland en Oranje" alhier hield een vergadering in de Kleine Vereeniging voor'het sa menstellen van de groslgst voor de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten, ter wijl daarna de heer R. Zuidema het londerwerp behandelde: „Onze taak in deze tijden". Gekozen werden in volgorde: W. Wamaar 348 J. v. d. Steen 238 J. H. Grotenhuis 228 J. P. Segers 208 J. Noorlandt 203 J. 0. Venneer 117 C. Eggink Jr. Dr. J. G. van Es 109 96 Dr. G. A. de Bruyne 80 A. Bergman 69 T. S. Goslinga 60 H. v. Zonneveld 45 A. Warnaar Jr. 52 J. Veldhuyzen v. Zantan 51 F. Eikerbout 49 S. Schoneveld 33 T. v. Egmond 3i T. Kralt 26 R. Ouwehand Mr. F. H. v. d. Tas 8 WASSENAAR. Burgerlijke stand. Geboren: Aart, £.w. J. van Egmond en J. SI. L. P. Kooien. Overleden: J. P. van der Kroft, wed. van J. Boezaart, 80 jaar. Ondertrouwd: H. w. Ferlemari en E. C. R. Hetman. H. va,n den Hoek en B. Kisslinger. W. Fr. Blieker en W. van Beek. Gehuwd: A. Wielders en G. van Eg- mond. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Dorp. Voorm. 10 uur, Ds. Hoogenhuizen vanAmsterdam. Nam. 5.30 uur, Ds. Donszelmaan. Kievitskerk. Voorm. 10 uur, Ds. Donszelmann. Geref. Kerk. Voorm. 10 en naan. 5 uur Ds. v. d. Heyden. UIT ONZE INDIEN. HET INTERNEERINGSKAMP. Kapt. L. T. Becking is aangesteld tot commandant van het internee- rihgskamp, dat aan de Boven-Digoel in Zuid Nieuw Guinea zal worden in gericht. Zoo spoedig mogelijk züllen er vier brigades worden heengezonden OVERVAL VAN EEN HUIS. Een 30-tal personen heeft in het So- loksche een huis overvallen. Een be woner werd gedood en één zwaar ge wond. Twee leden van de bende zijn gearresteerd. TWEEDE PERS AUDIËNTIE. Burgerwachten. Op de jongste persaudientïe heeft de landvoogd in antwoord op vragen van den heer Zentgraaff (,,Soerab. Han delsblad") gezegd, dat de regeering geen bezwaar heeft tegen burgerwach ten op het platte land en in steden zonder garnizoen. Ten behoeve van een onmiddellijke keering van een eventueel opnieuw komend verzet is uitbreiding van het leger reeds in voorbereiding en die van de stads- en de veldpolitie in overweging. Disloca tie van verschillende gebieden is het eerste wat hierbij bestudeerd moet worden. Een politiek onderzoek, gelijk in Bantam is toegezegd, zal waarschijn lijk eveneens in andere gewesten wor den gehouden. De landvoogd ontkende dat er verschil was geweest in de ac tie van de troepen bij het begin en bij het verdere verloop van de situatie. Neg neen wijziging strafwetboek. Op vragen van den. heer De Keizer („Locomotief") of het niet gewenscht zou zijn om de wet in dien zin te wij zigen, dat het mogelijk zou zijn vor men van verzet volgens het strafwet boek te behandelen, met verzwaring van straf, heeft de lan.dvocgd ontken nend geantwoord. Wellicht kan hier van later sprake zijn, indien het aan hangige justitieele onderzoek uitwijst, dat het noodig zou zijn. De jongst© gebeurtenissen ge-ven geen aanleiding tot de meenime. dat de bestuurshervor min verkeerd werkt inzake de positie van de inlandsche hoofdambtenaren. De G.G. naar Sumatra. Jhr. de Graeff deelde op een vraag van den heer Crayé ((Preangerbode'') mede, dat hij op 29 Jan. a.s. met een oorlogsschip naar Padang zal gaan. Hij zal een week in West-Sumatra blij ven, vijf dagen in Oost-Sumatra en 14 dagen in Atjeh. Sb interneeringen. De landvoogd verklaarde ten slotte nadrukkelijk, dat de in Indië geboren, geïnterneerden nooit toestemming zul len krijgen om Indië te verlaten, ge lijk tot dusver meermalen is voorge komen. De eerste 45 interneeringen zijn zeer spoedig te verwachten. Het inschepen is afhankelijk van het ge reedkomen van de huisvesting, provi andeering en ziekenverpleging. De pers, die op spoed aandringt, moet bedenken, dat interneeringen op zoo'n groote schaal de noodige voorzichtigheid ei-schen, opdat geen onschuldigen getroffen worden. Het Bataviaasch Nieuwsblad wijst er op, dat e en deel van de te internee ren personen hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Na het beëindigen van den straftijd volgt interneering, zoo dat het zou kunnen gebeuren, dat het interneeringsbesluit nooit tot uitvoe ring komt Het blad roemt verder de groote beslistheid en stelligheid van den landvoogd, uit wiens onmiddellij ke en ondubbelzinnige antwoorden een diepe overtuiging sprak om met de grootste krcht de staatsgevaarijke actie tegen te gaan. De Javabode had een interview met den onlangs afgetreden procureur-ge neraal mr. Wolterbeek Muller, die meende, dat interneering van een paar duizend man noodzakelijk zou zijn, terwijl de straf, die het duidelijkst tot cie bevolking zou spreken de dood straf op min of meer ruime schaal zou zijn. Het Nieuws van den Dag laakt de maatregelen, die tot huisvesting, pro viandeering en verpleging van de ge in temeerden getroffen zullen worden. INDISCHE VRUCHTEN. Op het a.s. Zaterdagavond in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden Drenthe-feest zal een groote zal een groote verzameling versche Indische vruchten ten verkoop wor den aangeboden. De directie der stoo* t vaart-maatschappij Nederland liet die vruchten in de koelka-mer van het stoomschip Prinses Juliana uitvoeren. Daarna werden ze nog enkele dagen opgeslagen in het koelhuis der N.V. Blauwhoedeniveem-Vriesseveem. Het is de eerste maal, dat een der gelijke uitgebreide collectie Indisch fruit in goeden staat in Nederland aankomt. Men treft er bij aan: zeer groote ananassen, pompelmoezen, en kele soorten mangga's, djamboé's, be- limh-inigs, advocaatvruchten, sawoh- manilla's en granaatappels. CHRISTELIJK ONDERWIJS ÏN SURINAME. Jïïet Hernhutter-onderwijs in Suri name verkeert in grooten nood. Ten einde dit onderwijs voort te zetten, zullen de inkomsten met f 12.000 per jaar dienen te woFden verhoogd. Zoo als men weet, wordt genoemd onder wijs voor een groot deel mogelijk ge maakt door de „Haagsche Maatschap pij", een vereeniging, in 1828 in Neder land opgericht om den arbeid der Hernhutters in Suriname, met name hun christelijk onderwijs aan de ne ger-bevolking, te bevorderen. De .,Haag srhe Maatschappij" putte haar kapi taal uit aan bijzonderen steun en was tenslotte uitsluitend aangewezen ap haar eigen kleine kring. Thans dienen buitengewone maatre gelen te worden genomen. Tezamen met de Vereeniging tot steunverleening aan het hristelijlc onderwijs buiten ons land leed het bestuur der „Maatschappij' een bro chure het licht zien waarin de moei lijkheden der Hernhutters in Wcst- Indië breedvoerig worden uiteengezet. Wij raden belangstellenden het lezen van dit vlugschrift aan; het kan wor den aangevraagd bij den secretaris der „Haagsche Maatschappij", den oud-gouverneur van Suriname G. J. Staal, Koninginnegracht 141, Den Haag. Men kan zich natuurlijk ook di rect wenden tot den penningmeester O. C. baron van Asbeck, Alexanderstr. 24, aldaar. GEMENGD NIEUWS. DE PAUW ALS BAROMETER. Barometers bestaan er in alle vor men en afmetingen. Daar zijn demen- schelijke, die met verbluffen/de zeker heid weten te vertellen, dat er onweer komt een schele hoofdpijn verraadt het ons, dat er regen op til is dat yertellen stekende eksteroogen dat er storm in de lucht zat hetgeen te constateeren valt uit het feit, dat de slaap des rechvaardigen eens zoo diep geslapen wordt als anders. Verder heeft hot menschelijk ver nuft allerlei ingenieuze instrumenten uitgedacht, waarop men den stand van het weer getrouw kan aflezen. En tenslotte zijn daar nog de „dier lijke" barometers; de zwaluw, die, als hij dicht over het water scheert, re gen voorspelt, de meeuwen, die met hun schril gekrijsch voor storm waar schuwen, kippen, die door eigenaar dig geklok profeten zijn van een on weershui. En nu heeft men een nieu wen „g«e>v©derden b?^"meter" ontdekt. Op een groot© boerderij liep, tus- sohen ganzen, eenden en kippen ook een pauw. Trots spreidde hij een en kele maal zijn kleurigen waaierstaart ten toon en het viel den boer op, dat de koninklijke vogel bijna nooit op de zelfde ülaats van het erf zijn. Dracht en praal vertoonde. Nu eens stond hij voor een open schuur, een ander maal liet hij zich tegen een achter grond van lage boschjes bewonderen en weer een anderen keer paradeerde hij met slepen den blauwgroenen staart zoo lang roncl, tot hij op een laag steenen walletje blijkbaar zijn ideaal pronkplekje gevonden had en zijn pracht daar uitwaaierde. De eige naar van de boerderij stelde, na lan gen tijd zijn niooisten vogel te hebben gadegeslagen, vast, dat de pauw zich naar den wind richtte om ongestoord zijn jnajesteitelijke pracht tentoon t© spreiden. Sinds dien tijd volgt de boer zorgvuldig alle beweringen van zijn pauw en wordt daardoor op een mak kelijke manier op de hoogte gehouden van de weersgesteldheid. SILICOSIS. Het is gebleken, dat het inademen van kiezelzuurhoudend stof een. ge vaar oplevert voor de werklieden, die in zulk een stoffige omgeving verkee- ren. Het belangrijkste gevaar levert de arbeid in steenzagerijen enz., waarin siliciumhoudende steenen worden ver werkt. Thans is er een Engelsch rap port verschenen over het voorkomen van silicosis bij pottenbakkers. Het inademen van kiezelzuur en kie zel zuurverbindingen veroorzaakt n.l. belangrijke longveranderoingen, die dikwijls met tuberculose zijn verward. Deze silicosis komt niet zelden voor bij arbeiders in pottenbakkerijen, en dit was niet algemeen bekend. De meeste dezer aandoeningen zijn vroe ger vermoedelijk voor tuberculose ver sleten. Niet alleen die arbeiders, die in d'*oog stof werkten vertoonden silicose maar ook zulke, die jchtige stoffen verwerkten: b.v. vormers en derge- lijken. De longafwijkingen treden pas lang zaam op, meestal pas nadat de arbei ders 12 jaar in de industrie hebben ge werkt, zegt het „Brit Mod. journal' Daar ook wij pottenbakkerij.m heb ben, zal onze arbeidsinspectie zeker met aandacht van dit Engelsche rap port kennis nemen. DE GENEZING VAN LONGONT STEKING. Longontsteking wordt in een groot aantal gevallen veroorzaakt door een bacterie, den pneumococeus, waarvan tegenwoordig een viertal ondersoorten bekend zijn. Sinds de ontdekking van den pneumccccus, heeft het niet aan pogingen ontbroken om de ziekte gun stig te beïnvloeden door sera. Bij dei ïdierproeven bleek een bloedserum van paarden, die herhaalde malen met: pneumccokken bij den mensch waren ingespoten, wel te helpen, maar biji den mensch waren tot nu toe de re sultaten zeer matig. Evenmin hebben de pogingen van Rorgenroth, om door. een chemische stof het optochine, opi longontsteking bij den mensch gunstig te infiuenceeren nqg veel sucoes gehadl Het optochine doodt pneumoookken in het reageerbuisje in een concentra tie van éen op honderduizend', maait het werkte bij den mensch niet altijd) even duidelijk en het bleek ook tame lijk giftig, vooral voor oor en oog. Het oordeel over het optochine is nog niet afgesloten; er zijn voor- en tegen standers, die beiden statistisch mate riaal voor hun meening kunnen aan voeren. In Amerika is men in dén laats ten tijd weer teruggekomen tot ds serum therapie, maar men heeft deze Veel we tenschappelijker opgevat dan tot nu toe mogelijk was. Men heeft in de eerste plaats het aardenserum kunnen ontdoen van, et grootste deel van zijn ballaststof- fen, zoodat de oplossing, die men nu fabriceert, slechts ,heel weinig eiwit bevat. Het bleek verder, dat men van het ongeremigde serum slechts dan gpede resultaten kon verwachten, als men ©enige honderden kub. c.M. serum inspoot, wat in de praktijk groo te bezwaren meebracht; van het ^gerei nigde behoeft men slechts 1015 kub. em in te spuiten om hetzelfde te be reiken. Het is gebleken, dat in het bloed van genezen lijders aan long ontsteking een stof voorkomt, die ver hindert, dat de pneumococcus in het bloed kan leven. Spuit men zulk een stof in bij 'lijders in het acute stadium van de ziekte, dat ziet men, dat de bacteriën uit het bloed verdwijnen en idat de ziekte geneest. Men kan hier toe het gereinigde en geconcentreer de pneumoookkenserum van het paard! gebruiken. In het Journal of the Am. IMed. Ass." worden een aantal ge vallen meegedeeld, die op die manier zijn behandeld en genezen. Nader on derzoek moet uitmaken, of inderdaad! de in Amerika gevolgde weg de juis te is; blijkt dit zoo te zijn, dan kan dit een zeer belangrijke vermindering geven van de sterftegevallen aan long ontsteking, een in ons klimaat veelvul dig voorkomende ziekte. DE ECHTSCKEIDINGSEPIDEMXE. De statistieken, uitgegeven door het departement van handel van de Ver- eenigde Staten, wijzen op een onge hoorde vermeerdering van echtschei dingen. In het vorige jaar liepen van de dertig Amerikaansche huwelijken er twee op echtscheiding uit. Het aantal huwelijken bedroeg in de Vereenigde Staten 1.181.838, het aantal echtschei dingen 175.485. Van de 48 staten der groote Amerikaanscihe republiek we- zenen 33 een vermeerdering van echt scheidingen aan tegenover het voor afgaande jaar. In Washington bedroeg die vermeerdering zelfs meer dan 25 procent. Waar velen zich buitenslands, met name in Frankrijk, laten scheiden, om eer van geheimhouding verzekerd te zijn, moeten, de officieele ciifers al licht nog met ettelijke tientallen wor den vermeerderd. OPGRAVINGEN IN JERUZALEM. Op de plek van den Derden Muur te Jeruzalem, waar de Joodscihe Explo ratie Vereeniging en de Hebreeuw- sc'he Universiteit opgravingen uitvoe ren, zijn de overblijfselen aangetroffen van een stadspoort. De plek is gelegen bij den ingang van de nieuwe gebou wen van de Amerikaansche Arohae- ologische School. Deze overblijfselen omvatten de fundamenten van twee torens, waartusschen zich een recht hoekige kamer bevond en een opening met groote steenblokken gedicht, maar die blijkbaar vroeger een poort is geweest. Thans wil men onverwijld gaan gra ven t©n westen van,Herodes' Poort, waar de bestaande muur, die gebouwd was door Sultan Soeleiman den Groo te, overblijfselen bevat van Herodiaan sohen steenhouwersarbeid. Leveren deze uitgravingen succes op, dan i3 het beloop van den Derden Muur over een afstand van een K.M. vastgesteld. ETRUSXISCHE OVERBLIJFSELEN OP LEMNOS. Gedurende de laatste maanden zijn op het eiland Lemnos door de Itali- aansche Archeologische school van Athene opgravingen gedaan, welke be langrijke resultaten hebben opgele verd. Reeds eenige jaren gelden werd op het eiland een inscriptie gevonden, waarvan de letter tee kens een groote overeenkomst vertoonden met die der Eirusken. De recente opgravingen nu hebben de overblijfselen van de oude hoofd stad Hethaispa aan het licht gebracht, met graftomben uit de vijfde eeuw vóór Christus en eenige gehouwen uit de derde eeuw. Op een begraafplaats werden bronzen voorwerpen en vazen gevonden, alsmede andere bewijzen van een ter plaatse bestaan hebbende Xhyreenische beschaving en eere dien st. De politie als inbreker. Nadat de Dordtsche politie het ver moeden had gekregen, dat den laat- sten tijd des nachts eenige diefstallen die onopgehelderd bleven, gepleegd: konden zijn door een agent-majoor van politie, werden door den commis saris uitgebreide maatregelen geno men cm den vermoedelijken dader op he eterdaad te kunnen betrappen. Dit scheen uit den aard der zaak hoogst) moeilijk, daar de politieman het feit zou bedrijven 's nachts in diensttijdl terwijl hij op surveillance was. Het had de aandacht zijner superieuren getrokken, dat hij zoo bijzonder actief was in hef open vinden van buiten deuren, (speciaal van niet-bewoonde) panden. In den afgeloopen nacht werd dei agent-majoor in perceel 23 aan dei Groote Kerksbuurt, in gebruik bij dei firma Giltay's boekbinderij, aangehou den door éen inspecteur en een re chercheur, die zich daar verdekt had den opgesteld en wel op het oogèn- blik, dat hij genoemd perceel was bin nengekomen door middel van een val- schen sleutel. Hij was in het bezit^ van verschillende loopers. Hij heeft be kend aan andere diefstallen, op de-, zelfde wijze gepleegd, zich te hebben, schuldig gemaakt. Het onderzoek is nog in vollen gang. De onbetrouwbare! politieman is gisterenmorgen ter be schikking der justitie gesteld. Oplichter gearresteerd. Eenige weken geleden bezocht een jonge man Roosendaal, zich voordoen de als vertegenwoordiger van een in Noord-Brabant gevestigde firma en belast met de aanstelling van agenten en colporteurs. Te dien einde vervoegde hij zich bij. een aantal werkloozen en verzocht hun als agent van die firma te willen op treden. Zij zouden dan een behoorlijk! weekloon kunnen verdienen, maar zij moesten meneer vooraf een zeker bé- drag betalen voor hun zoogenaamde! aanstelling. De al te goed geloovigen gaven meneer van het weinige, dat zij bezaten en meenden nu hun dage>- lijksch brood te kunnen verdienen. De zoogenaamde vertegenwoordiger vertrok met de ontvangen duiten en liet niets meer van zich hooren. De bedrogenen brachten deze aangelegen heid *-er kennis van de politie. Uit het onderzoek bleek al spoedig, dat wederom voor de zoo veel ste maal een oplichter aan het werk was geweest en van de argeloosheid van het publiek had misbruik gemaakt om zich op oneerlijke wijze te bevoordeslen. Hét 'heerschap in inmiddels aangehouden en logeert thans in het huis van be waring. Op bovengenoemde wijze heeft ver dachte in niet minder dan 16 gemeen ten van *ons land zijn slag weten te slaan. Door den stroom gedood. [Woensdagavond ruim 5 uur toen te Herwijnen de 18-jarige zoon van C. van Arkel bezig was een looplamp m te schakelen, kwam hij in aanraking met de electrischen stroom. Hij nep om hulp en verzocht het licht uit te draaien. Zijn broer draaide het licht af, doch het slechtoffer was reeds be wusteloos. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch de pogingen om de levensgeesten weer op te wekkn, wa ren vergeefs. Brand. Te Vriescheloo is heden: nacht geheel afgebrand' het café Beu- kinga. Weinig werd gered. Alles was verzekerd. Vrouw verdronken. Een ongeveer 55-jarige vrouw is gister avond door onbekende oorzaalc tus- schen den walkant en een schuit in de N. Heerengracht te Amsterdam geval len. Zij werd spoedig op het droge ge bracht en in een in de nabijheid ge legen perceel binnengedragen, waar de inmiddels gewaarschuwde G. G. en G. D. kunstmatige ademhaling toe paste. Alle moeite was echter vergieefsch; men kon slechts den dood consta teeren. Verdronken. Gisteravond i3 in de Broekslo ot nabij de Vondel straat te Voorburg het vier-iarige dochtertje van den heer Van W. verdronken. Een 20-jarige man is van een Rijnschip, liggende in het Johan van Hasseltkanaai gevallen en verdron ken. Verkeersongeval. Gisteren avond omstreeks halfacht is de 31- jarige zadelmaker M. C. N. uit de! Sumatrastraat in Den Haag nabij de Boschbrug aldaar door een auto aan gereden. Met een gebroken knieschijf werd de man door den Eerste Hulp Dienst naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Boerderij afgebrand. Gis teren verbrandden door tot nog toe onbekende oorzaak de schuur en stal ling van den landbouwer Backers aan de Kapel in 't Zand te Roermond. Het vee en een klein gedeélté van den inboedel konden worden gered. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke ischade. Auto op een zolderschuit. Gisteravond is op de Geldersche- kade te Amsterdam een auto-ongeval gebeurd, dat merkwaardig goéd afge loopen is. Een taxi wilde, m do rich ting Nieuwe Markt gaande, een tram voorbij rijden; de autobestuurder week links uit doch een fietser voor zich ziende, wilde hij weer achter de tram komen, waarbij plotseling de automo biel slipte. De chauffeur raakte zijn stuur kwijt. Hij trachtte nog de auto tegen een boom te doen rijden, het geen mislukte, waarna de taxi 'op het water afschoot, over de walkant gleed! enmet het voorstuk op een zol- desrohuit terecht kwam. De taxibestuurder en een inzittend heer konden ongedeerd het leven réd den. De geslipte auto werd later be schadigd op den vasten grond ge bracht. Over de grenzen gezet. Paul Beer, de schrijver van het vre- desstuk A, is gisterochtend over de grenzen gezet. Met den trein van kwart over acht uit Den Haag is hij onder politiegeleide naar Zevenaar vertrok ken. Schaking. Dé Haarlemschfl recherche hoeft aangehouden en op gesloten den 24-jarigon chocolade-be werker H. de H., gewoond hebben de te Amsterdam, verdacht van scha king van het 18-jarig meisje J. H. F., die sinds 17 Februari uit de ouder lijke woning te Haarlem vermist werd. Haar verblijfplaats is de Haarlem op gespoord. Mist. De goederenboot van Groningen op Leek is Dinsdag door den mist op het Leekstermeer op een zandplaat geraakt. Ondanks alle po gingen zit het vaartuig nog vast. De veelading is gelost. Ontploffing. In die autoge- nische laschmrichting van den heer de Gr. aan de Rcggeveenstr. te Den; Haag heeft een ontploffing plaats ge had, doordat zich in het toestel gassen ontwikk.hadden, welke geen uitweg! konden vinden. De 26-jarige v. d. K. bekwam lichte brandwonden. Antieke kruikjes gevonden. Men schrijft uit Roermond: Bij de afbraak van het hotel Kissels te Roermond zijn twee antieke terra cotta kruikjes te voorschijn gekomen met zeer" fijn afgewerkt steekweik: van kopjes en vechtende leeuwen; zonder datum. Eén is geheel gaaf 'het ander beschadigd. Overreden. Op de Maurits- kade te Den Haag is de 7-jarige T. R„ bij het plotseling, oversteken van den rijweg aoor een auto overreden. Het meisje bekwam een hersenschudding en wera'm het ziekenhuis opgenomen. Van een toren gevallen. Een 25-jarige arbeider uit Utrecht, werkzaam bij de afbraak der oude R.- K. Kerk te Poeldijk, is gistermiddag van den kerktoren gevallen. Zijn toe stand is hopeloos. Inbraak. Gisterochtend be merkte personeel van den wijnhandel v. D. aan die Bierkade te Den Haag, dat ingebroken was. Men had zich! door de verbreking van garagei-deu- ren, toegang verschaft tot het kan toor en uit een lade van een lesse naar zijn ruim f 600 gestolen. Aanranding. Op 2 Novem ber, des avonds werd een juffrouw! die naar Westervoort moest, aan de pont te Nijmegen door een chauffeur van een vrachtauto uit Bennekom tut genoodigd om mede te rijden, omdat 3e juffrauw de autobus, die haar thuis moest brengen, had gemist. De juf frouw reed mede, doch onderweg na bij Eist, werd zij door den chauffeur aangerand. Bij het naderen van een anderen auto heeft hij de vrouw ach tergelaten en is hij alleen weggere den. De politie is het thans gelukt hemi op te sporen en tot geheel© bekentenis te brengen. Ontsporing. Woensdagmor gen is te O, Pekela de stoomtram gedeeltelijk ontspoord. Een stuk boom was over de rails gevallen. Het rij tuig achter de locomotief liep uit ae rails, van den 1ste klasse-wagen werd het balcon geheel ingedrukt, de rui ten werden alle vermeld. De conduc teur kreeg een vrij ernstige hoofdwon de en moest worden verbonden. Het ongeval veroorzaakte een uur vertra- «mg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7