WAT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 10 DECEMBER 1926 TWEEDE BLAD. Een moeilijke les. Mussolini, zoo dries tart De Amster dammer, de groote dictator van Italië, heeft een boodschap tot zijn volk ge bracht. Hij heeft het volk bevolen nu rustig aan den arbeid te gaan. De periode van ceremoniën, inwij dingen en feestvieringen is voorbij, zegt de Minister-President. Werken, rustig werken, is nu het devies van den opperfascist. We hopen, dat het Italiaansche volk zoo verstandig zal zijn, zich aan dit parool te houden. Het ltfnd zal er wel bij varen. Als dat rustig werken echter iets te wenschen zal overlaten, behoeft dit geen verwondering te baren. Rustig arbeiden is altijd een moei lijk iets. Maar voor het Italiaansche volk is dit wel bijlzonder moeilijk. Vooral nu het sinds jaren en maanden leeft on der de bekoring van het fascisme. Mus solini heeft de gemoederen van het volk langzamerhand op kookhitte ge bracht. 1 En nu op eens kalm te zijn en kalm te blijven. Nu rustig aan t' werk te gaan. Neen, dat is teveel gevergd. Welk een nstige invloed er van het fascisme ook moge uitgaan, om 't volk tot rust te brengen, zal wel niet aan deze partij gelukken. Daarvoor is andere leiding en daarvoor zijn an dere beginselen noodig. Mussolini heeft het er ook niet naar gemaakt. Wie het volk' zoo in span ning weet te brengen, als hij, kan niet rekenen op rust en kalmte. Eens sprak hij tot zijn aanhangers: „Als ik voorwaarts ga, volgt mij! Als ik aarzel, doodt mij! Als ik gedood wordt, wreekt mij! Wie zulke opwin dende woorden spreekt, kan geen be roep doen op de rustlievendiheid <Jes volks. Daarvoor is een andere geest noo dig. Dan moeten wij het volk kuimen wijzen op hetgeen waarlijk kalmte en rust aan het menschenkind biedt. De politieke idealen van het fascis me brengen onrust en strijd. Alleen het Christendom is in staat de gemoederen des volks tot kalmte te brengen, omdat het gelooft in den girooten Rustaanbrenger der eeuwen. Als Mussolini zijn staatkunde bouw de op de beginselen van liet Christen dom, had een beroep op rust en kalm te eenigen zin. Nu doet die boodschap uit z'nmond zoo vreemd,aan. Zeker, de discipline gaat ver bij de fascisten, maar of het Italiaansche volk op commando van Mussolini zich rustig zal gedragen, moet worden af gewacht. We vreetzen, dat-er heel wat aan ontbreken zal. Evenals het socialisme en het com munisme, rotpt 't fascisme geesten op die niet meer terug te dringen zijn. Het volk, dat in vroeger eeuwen riep om brood en spelen, droomt thans van de glorie van het oude keizerrijk. En wie uitziet naar de schittering van het oude, verdorven Rome, met zijn uitwendige en luidruchtige heerschap pij, is niet geschikt om behagen te hebben in de stille glorie, die gelegen is in rustigen arbeid. Nog nooit heeft Mussolini zijn volk zulk een moeilijke les opgegeven. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Burum c.a., U. P. Okken te Eexta (Gr.), 'Te I'eiienoord, G. B. Westenburg te Beverwijk. Te IJlst, J. J. Pop te Maassluis. Aangenomen: Naar Zegveld, A. J. Hoekzema te Willige Langerak. Naar -Dantumawoude, Ph. Hettinga te Hin- deloopen. Bedankt: Voor Terkaple e.a., A. C. van Uohelen te Paessens. GEREF. KERKEN. T w e e t a 1Te Hoorn, D. Ringnalda te. iLeimuiden en W. H. v. d. ,\regt jte' Drachtster-Compagnie. FEUILLETON. Opoffering beloond. 13) Zoodra je de witte poort van ons tij delijk buitengoed door bent, kom jein een Engelschen tuin; een breede laan is rechts omgeven door dicht, groen houtgewas, wat den moestuin, die er achter ligt, voor het oog verscholen houdt; ter linker zijde ligt een mag nifiek grasperk, bezet met rozen en geraniums, dat zich uitstrekt tot aan het huis en daarachter voeren scha duwrijke paden naar een groot den- nenboscih, dat zich kronkelend opheft tot de rotsen, die de zee omringen. Verbeeld je echter niet, dat de dennen, waarvan ik spreek, kleine 'heestertjes 'zijn, schraal en klein, als Neurenberg- sche speelgoed-boompjes. Neen, het zijn werkelijke hoornen, oude, mooie hoornen, door welker takken men ont waren kan den helder zilveren glim lach van de zee. Een open laan, afgezet met bloemen, voert naar een lief, wit kapelletje., gebouwd. op een van de hoogste rot sen. Keer je een weinig naar rechts en je liebt voor je de haai van St. Brieux met haar vlakke goud-zandige oevers en aan den anderen kant over den muur, die het buitengoed met zijn lan derijen omgeeft, groene korenvelden, bezaaid met klaprozen van een schit- Beroepen: Te Enschedé (3de pred- plaats), D. Ringnalda Jr. te Leimuiden. Te Meppel, P. Deddens te Rijswijk (Z H.) BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Nader meldt men a-an de Stand., 'dat ►Dr. Bavinck niet 2, maar q {januari intrede hoopt te doen in de Geref. kerk te Heemstede. BEROEPINGSWERK. In de Ned. Herv. Gemeente te Lith' (N. Br.) is de aanslag van den raad van beheer voldaan, zoodat men thans tot het beroepen van een predikant kan overgaan. EMMER COMPASCUUM ZELFSTAN DIGE GEMEENTE. Het classicaal bestuur der Ned. Herv. Kerk van» de classis Emmen heeft, be houdens hcogere goedkeuring, Emmer Compascuum als zelfstandige gemeente erkend. Ds. C. VAN REENEN. Ds. C. van Reenen. predikant te Bige- low-Sebley (N. A.) aie het beroep naar de Geref. Kerk van Woerden aannam, izal zich, alvorens in den dienst des Woords te worden bevestigd,_ hebben te onderwerpen aan een colloquium dootum Het onderzoek zou zich dan hoofdza kelijk bepalen tot de vakken Dogmatiek en Exegese. ZENUWZIEK. Ds. G .van Dorssen Jr., Ned. Herv. predikant te St. Jansga en Delfstrahuy- zen (ring Joure) is door zenuwziekte aan getast. De hulp van den ring is inge roepen. G. KLOOSTERSUIS. Te Winschoten herdacht gisteren de nog krasse heer G. Kloosterhuis, de medestichter der Geref. Kerk aldaar, zijn 99sten verjaardag. Hij is de oudste ingezetene van Win schoten. NED. HERV. GEM. TE NIJEHORNE. Bij de Herv. Gem. te Nqehorne is de lijst der stemgerechtigde leden nog niet vastgesteld, zoodat cfe leden van den kerkeraad niet verkozen kunnen worden Oorzaak is de verffbuaing tusschen den rechtzinnigen predikant, Ds. Pijn- acker Hordijk en den vrijzinnigen ker keraad, die niet bij elkaar komen ter bespreking van een' en ander. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Woensdagavond hield de aftredende Rector, Prof. Dr. T. Hoekstra in de groote aula der Theol. School te Kam pen een rede over „Twijfel." Spr. gaat eerst na wat onder twijfel, meer bepaald religieuze twijfel, voor namelijk zooals hij voorkomt in den kring der Gerefomierden is te ver staan. Twijfel ontstaat, wanneer het waarheidsgeivqpl in zijn zekerheid ge schokt wordt, omdat ten opzichte van een of andere stelling de daarvoor aan gevoerde gronden en de tegengronden elkander in evenwicht of ongeveer in evenwicht houden. Er is padsschien geen gebied, waar de twijfel .zóó zijn invloed doet gelden als op dat der religie. Bijna ieder christen kent iets van den strijd tegen den twijfel. De ernstige religieuze twijfel kan in hoofdzaak twee vormen aannemen n.l. dien van den objectieven twijfel, waar bij het waarheidsgevoel ten opzichte van God en Zijn openbaring wordt ver zwakt en den subjectieven twijfel, die betrekking heeft op den staat des menschen ten opzichte van het heil in Christus. Deze twee soorten van twij fel kunnen tot elkander in verschil lende betrekking staan. Ten tweede wordt nagegaan, welke de oorzaken van den religieuzen twij fel kunnen zijn. Behalve in recht- streeksche inwerking van Satan, kan de oorzaak liggen in een bepaalde gesteldheid van den christen (b.v. ner veuze en melancholische karakters), in de levensleiding die gansch anders is dan men zich had voorgesteld, in de zonden der christenen, in den om gang met menschen en in ongeloovige lectuur, in de studie, in den leeftijd, (waarbij vooral de leeftijd van den jongeling en de jongedochter ter spra ke komt), enz. In de derde plaats wordt gevraagd, hoe wij over den twijfel hebben te oor- terend rood, dat in trillende beweging komt bij het minste zuchtje van den wind. Je zult me misschien vragen: „Maar woon je dan in den tuin? Of heb je als Robinson, wiens avonturen ons vroeger in verrukking brachten, je verblijfplaats gekozen in een van de oude holle boomstammen, dat je me niet spreekt van een huis?" Geduld, vriendje, je weet al dat er een is, omdat ik je gesproken heb van het grasperk, dat zich voor het huis bevindt. Hier zijn wij er. Het is geen min of meer origineeïe villa, maar een klein lief, Zwitsersch landhuisje. Het staat boven op de oppervlakte, waarvan ik je zoo juist dé omtrekken geschetst heh; al zijn vensters geven uitzicht op de zee en men heeft er van alle kanten een heerlijk vergezicht. In de benedenverdieping is de keu ken, de linnenkamer, de afdeelingen voor 't dienstpersoneel. Op de eerste verdieping is een groote salon, geschei den van de eetzaal door schuitfdeuren die het mogelijk maken van de twee vertrekken één te vormen. In elk ver trek zijn twee vensters, éen aan den voorkant en één op zij, zoodat men, waar men zich ook opstelt, nooit zijn oogen op kan slaan of men ziet de zee, de eeuwig-hetooverende zee. Het is heerlijk! Op dezelfde verdieping zijn nog drie mooie kamers, ieder met haar eigen slaapkamer: de tweedever dieping heeft hetzelfde aantal vertrek ken en dezelfde inrichting, zoodat al ie deelen. In tegenstelling met hetgeen hierover is gezegd door Starbuck, Nie- bergall, Chantepie de la Saussaye Jr., Dr. Stegenga en den arts Van der Spek acht spr. den religieuzen twijfel een gevolg van de zond© en niet on schuldig. Twijfel komt bij den christen niet voort uit den nieuwen mensch, maar uit den ouden mensch, hij is geen fase in een normaal ontwikkelingsproces, geen uiting van herwonnen levens kracht, maar een ziekte, die bestreden moet worden. Het slot der rede wijdt spr. aan de medische behandeling van den twijfe!, door de daartoe van God gegeven or ganen, n.l. de ambtsdragers, zoowel ouderlingen als dienaren des Woords. Ook de dienaar des Woords is daartoe verplicht Het is voortreffelijk, wanneer een dienaar des Woords werkt op weten schappelijk gebied, op sociaal of po litiek terrein, voor de pers, enz. maar nooit mag hij dergelijk werk doen ten koste van de geestelijke verzorging der hem toevertrouwde zielen. Men spreekt tegenwoordig van re formatie der Gereformeerde kerken. Welnu, in dezen zón is reformatie be slist noodig, dat ieder dienaar des Woords het religieuze leven van de schapen en de lammeren zijner kudde kent en leidt. Nu, naar het schijnt, in sommige kringen een twijfelepidemie ïs uitge broken. moet de geneeskundige dienst gemobiliseerd worden, om hot kwaad te bestrijden. Twijfel leidt tot twijfelmoedigheid, en twijfelmoedigheid kan overgaan in twijfelzucht, die soms de voorbode is van bewust ongeloof. Dat de die naren des Woords en de ouderlingen de krankheid onderkennen en in Gods ka-acht bestrijden! Na het uitspreken der rede en het' verhalen van de facta academica werd het rectoraat overgedragen aan Prof. Dr. S. Greijdanus. DE NED GEREF. KERKEN. Woensdagavond is in de Parkkerk te Amsterdam-Zuid een vergadering ge houden van belijdende leden der Ned. Geref. Kerk. De opkomst was zeer goed. De verga dering stond onder leiding van Dr. Geel kerken. Eerst werd de stemming gehouden voor de vacante plaatsen van ouderlin gen en diakenen. Daarna kreeg het woord de voorzitter der Commissie van Beheer, de heer Koster, die verslag uitbracht over den toestand van de financiën der gemeente De toestand is over het algemeen zeer bevredigend. De gemeente heeft drie kwart van de schulden der vroegere ongedeelde Geref. Kerk van Amsterdam Zuid op zich genomen. Overigens zullen verschillende verbeteringen der locali- teiten, die in gebruik zijn bij de jeugd organisaties, enz., financieel© offers ver gen. De voorzitter van de commissie van Beheer sprak evenwel als zijn ver wachting uit, dat de gemeente zóu zor gen voor de bencodigde gelden. Hierna deed Dr. Geelkerken verschil lende mededeelingen over het verloop der kerkelijke conferentie, die in Nov. gehouden is en over.den geestelijken toestand der Gemeente. Dr. Geelkerken zeide voorts, dat nog in den ioop van dit jaar enkele gemeen ten in Nederland zich bij de Ned. Geref. Kerken zullen voegen, en deed verdgr de mededeeling, dat vermoedelijk op 28 Dec. a.s. de eerste .ciassicale verga dering der Ned. Geref. Kerken zal wor den gehouden, en wel in Amsterdam- Zuid. Nadat enkele aanwezigen nog enkele vragen hadden gesteld, werd de ver gadering te half elf gesloten. HERSTELD APOSTOLISCIIEN. Eenige jaren geleden is er in de Hersteld Apostolische gemeente te Enkhuizen verschil van meening ont staan tusschen den plaatselijken voor ganger en den Apostel, leider der Her steld Apostolischen, die te Amster dam woont. Deze Apostel heeft toen den voorganger uit zijn ambt ontzet, en zijn plaats door een ander doen in nemen. De afgezette voorganger heeft zich thans van de Hersteld Apostoli sche Gemeente afgescheiden. Met een kleine groep medestanders houdt hij vensters ook wéér uitzicht ge-ven over de zee, want we zijn bijna geheel door water omgeven. I'k logeer op de tweed© verdieping, vlak boven de kamer van ma en ik verzeker je, dat ik er uitstekend op schik ben. Mijn venster ziet uit op de kust en terwijl ik je schrijf, vermengt het geluid van de golven, die op de rotsen stuk slaan zich zacht met het gekras van mijn pen, wat ik echt leuk vind. Zwermen meeuwen vliegen ra kelings over de golven een voortee ken van onweer of storm, zeggen de boeren. In afwachting, dat die voor spelling zich verwerkelijkt, geniet ik op 'toogenblik van 't liefelijkste, rus tigste schouwspel, wat men zich den ken kan. Er waait een scherpe; geurige zee- wdnd, die met zijn levenwekkenden adem vei'frissching brengt aan de rus- telooize werkers, wier zeisen in het zon nelicht als 't ware vonken strooien over het veld bij hun' regelmatige be wegingen. De ondergaande zon giet een warme gouden tint over het bloemveld, dat aan onzen tuin grenst. De golven schij nen goud aan te rellen: de hemel wordt oranje, groote wolkstukken ra felen zich uit in allerlei kleuren: de vuurbol daalt steeds dieper en zinkt weg in de eindelooze verten van den horizon, waar de zee zich schijnt te verbinden met den hemel. Aan den anderen kant merk ik groote hoornen, godsdienstoefeningen in het gebouw der Friesche Munt. De groote meerder beid van de gemeenteleden is echter aan het oude kerkverband trouw ge bleven. STUDENTEN-ZENDINGS CONFERENTIE. Van 14 tot 17 Januari 1927 wordt op (,,H ardenbroek" een Studenten-Zm- dingsconferentie gehouden, georgani seerd door den Zendingsstudieraad. Voorzitter is Dr. K. J. Brouwer, zen- dingsdirector te Oegstgeest, na wiens openingswoord Mr. N. Stufken9 spre ken zal over: „Ontwaking van het Oosten", Prof. Dr. Julius Richter, van Berlijn, zal drie voordrachten houden: „Die neue Zeit und ihre Missionpro- bleme in Afrika", „der Zusammen- bruch in der Welt de9 Islam und die Mohammedanermission" en „Rassen- problem und Mission". Verder zullen spreken Ds. Joh. Rauws, zendingsdi- rector te Oegstgeest, over „de crisis der Christelijke kerk in China" en Ds. D. Crommelin en Dr. H. C. Rutgers over „Jeugdbeweging in Indië en de houding der Zending". Des Zondags morgens wordt de preek gehouden door Ds. JE. L. Smelik, Ned. Geref. pred. te Tienhoven. DE PSALMEN IN CANADA'S KERK. De in 1925 samengesmolten Canadee- sche Kerken staan voor het vraagstuk van een gemeenschappelnk gezangboek. Het Presbyteriaanscne aeei der Kerk gebruikt nog haar vroeger eigen boek met 122 psalmen en 609 hymnen. Het methodistisch en congregational is tisch deel kent de psalmen met. Hierover is nu discussie. Er moet namelijk wel eenheid in den kerkzang komen, „The New. Outlook", het orgaan der vereenigde Kerk, schrijft nu, dat er zeer veei geneigdheid bestaat onder alle deelen dezer kerk om aan de psalmen in het toekomstige gemeenschappelijk gezangboek een waardige plaats te ge ven. „In den godsdienst op aarde, zoowel als in den hemel is ruimte zoowel' voor den Psalm van Mozes als voor het lied van het Lam", zegt dit blad. „Taal en inhoud van de Psalmen helpen ons om het Oude Testament te verstaan, het welk toch altoos nog het omvangrijkste deel van het Woord Gods is". PROTESTANT EN R.-K. IN ZWIT SERLAND. In de Duitsche ,,Wartbur£' lezen we het een en ander over de cijferverhou ding tusschen de R. K en Protestantsche bevolking in Zwitserland, volgens de jongste volkstelling. Het bleek dat de R. K. 1.593.538 zie len in 1910 telden, n.1. 42.4 pet. van het totaal, de Protestanten 2.107.814, dat is 56.2 pet. Thans zijn deze cijfers aldus: de R. K. tellen nu 1.585.311 zielen, dat is 49.9 pet de Protestanten 2.2304 97,, dat is 57.5 pet. Voor Zwitserland geldt dus zeker nia dat het Katholicisme er gunstige vorde ringen maakt. Op te merken valt, dat de ingezetenen van het land aan den protestantschen kant toenamen met 150.880, aan den R. K. kant met 111.329, cijfers, die ge heel overeenstemmen met de verhouding der totalen. De buitenlanders namen aan den pro- tenstantschen kant af met 28097, aan den Roomschen kant met 119.555. De Wartburg harerzijds concludeert, dat tpeneming van het katholicisme in Zwitserland voornamelijk ontspruit aan het feit, dat zeer veie Franschen en Italianen in Zwitserland immigreeren en overigens onder de Zwitsers zelf het Protestantisme aanmerkelijk veel meer aantrekkingskracht blijkt te hebben dan het katholicisme. DE GODSDIENSTEN IN BULGARIJE. Van de 4.804.971 inwoners, welke Bulgarije bij de jongste becijfering telde zijn er volgens de „Semeur Vaudois" 4.061.829 orthodox, terwijl het kleine ge tal niet-orthodoxen onderscheiden kan worden als volgt: 21072 R.K., 5617 Pro testanten, 10.848 Armeniërs, 43332 Jo den en 690.734 Mohammedanen. De Bulgaarsche grondwet erkent of ficieel alleen de Orthodoxe Kerk, doch duldt de andere kerken. De R. K. kerk telt onder haar leden niet minder dan 574.9 vreemden. Een deel der R. K. is afkomstig van Fran ciscaner missies in de 17 de en 18de eeuw. waarvan de toppen, verlicht door de laatste zonne-weerkaatsingeen som bere stemming werpen over het don kere benedenste gedeelte hunner stam men, waardoor heen men de zee ziet blinken als een reusachtige spiegel. Wat is dat schoon!Welke schouw spelen door menschenihanden gemaakt zouden een vergelijking kunnen door staan met deze, door God uitgestrooid met volle handen in de wonderwerken zijner schepping. Nn zul je wel willen weten, waar jij logeeren mag als je bij ons komt. Volg me. Ik ga uit het huis en sla een van de schaduwrijke laantjes in langs het boscüi waarvan ik je in 't begin van mijn brief gesproken heb, ik open een poortje van traliewerk en kom op het binnenplaatsje van een klein gebouw tje, de ylioeve" genaamd. Twee ver trekken slechts vormen de beneden verdieping, boven die vertrekken voert een glazen terras naar een billardtzaal die. in verbinding staat met het zomer huis van drie verdiepingen, elk van twee vertrekken. Dit zomerhuisje, dat als schildwacht aan den ingang van ons huis is ge plaatst, heeft eveneens uitzicht op de zee en op de landtong, die ons schier eiland met den grooten weg verbindt. Het is bet verrukkelijkste gebouwtje voor jou. wat je je maar denken kunt. Ma houdt het voor jou gereserveerd, De Protestanten beetaan wel voor de helft uit vreemdelingen, meest ^Det achers en Hongaren, verder zijn het grootendeels Baptisten en ook Adven*' tieten. De missie van deze zijde ie voor namelijk Amerikaansoh. Roomschen en Protestanten hebben zich gelijdelijk beijverd om de gregori- aanscne Armeniërs naar hun kant te krijgen .beiden echter zonder resultaat. fVermoeaelnk zullen deze zich bjj de; lorthodoxe kerk aansluiten. CHINEESCHE ONDERWIJS- A WETGEVING. De Zendingsmedewerker van 't Hbld. schrijft: 'f Trots alle verwarring in het fend blijft de Chineesche regeering te Pekine be palingen maken en voorschriften uitge ven op het gebied van het onderwijs. Het is de vraag of deze practisoh effect zullen hebben. Dat hangt inzonderheid af van de houding, die ae regeering te Kanton er tegenover zal aannemen. Natuurlijk erkent deze niet de autori fceit van de regeering te Peking, maar in de practük sluit zü zich menigmaal aan b$ wat te Peking gedecreteerd is. vooral op een terrein als het onderwijs. Daar om moet men rekening houden, met wat te Peking gedaan of besloten wordt. Reeds vroeger werd de aandacht gevestigd op ae bepalingen, die de re geering te reking gemaakt heeft voor scholen, die met geld uit het buitenland onderhouden worden. Daarin waren er een paar, die bn onwelwillende inter pretatie schadelijk voor "het Zendings- onderwijs konden zijn. Het zijn deze twee: „het doel der school mag niet verbreiding van den godsdienst zijn", en: „onder de verplich te vakken mag geen godsdienstonderwijs worden opgenomen". De voorzitter van de ..China Christian Education Association Timothy Ting- fang Lew heeft zich toen tot zijn re geering gewend met het verzoek ora nadere toelichting. Het antwoord iqerop werd dezer da gen gegeven en, gepubliceerd. Gevraagd was, of de eerste bepaling slechts het doel der school1 wilde aan geven dan wel, of zij1 ingaat tegen de vrijheid van godsdienst en geloofspro- paganda. Geantwoordt werd, dat dit slechts be doeld is, dat een nieuw te stichten school moet overeenstemmen met die paedago- gische doeleinden, welke het Ministerie van Onderwijs heeft geformuleerd en be kend gemaakt. Op de leerlingen mag geenerlei dwang geoefend worden om eenig godsdienstig geloof aan te ne men 01 deel te nemen aan eenige gods dienstige gebruiken en ceremoniën. Het faat dus niet in tegen vrijheid van gods ienst en geloofspropaganaa. Ook de regeering van Kanton heeft nu hare bepalingen gemaakt voor bij zondere scholen. Zü stelde 14 bepalingen vast, die op het eerste gezicht nog min der vriendelijk geformuleerd zijn dan de Pekingsohe, maar die toch ook niet het bestaan der Zendingsscholen willen belemmeren. Ook hiermede is het echter zoo gesteld, dat een onwelwillende uit leg aer bepalingen veel kwaad kan doen alles hangt af van de willekeur van de lagere ambtenaren. Ook in Kwantoeng blijft de bepaling betreffende de vrijheid van godsdienst gehandhaafd. Welke houding heeft nu de Zending tegenover deze bepalingen aan te ne men? Zoover als zij maar zonder ver loochening harer beginselen gaan kan, moet zij de Chineesche regeering ter wille zijn in het zich onderwerpen aan deze bepalingen. Wel heeft zjj er zich op te bezinnen, of er reden voor haar bestaat zich met het geven van onderwijs in te laten, als dat onderwijs alleen zou bedoelen het aanbrengen van kennis, en niet ook karaktervorming, waarbij zij de levens krachten van het Evangelie wil inzetten Of het godsdienstonderwijs al dan niet verplichtend gesteld wordt, is niet van principieele beteekenis, als het maar gegeven kan worden. 'Als men de Zending mocht verhinde ren door middel van nare Chineesche en buitenlandsche Onderwijzers invloed te oefenen op karaktervorming, dan zou niet anders overblijven dan een krach tig .protest tegen een zoodanige belem mering van godsdienstvrijheid. En beter nog i£in va nde Europeesche en Ame- rikaansche zendingscorporaties zou een dergelijk protest moeten uitgaan van de Chineesche Christenen zelf. je kunt er over Beschikken voor jezelf en je vrienden zooalis je verkiest. Over vrienden gesproken, jeweet dat Walter eerste lu;. tenant geworden is!.. Hij krijgt binnenkort twintig dagen vacantie; pa heeft hein uitge- noodigd die bij ons door te brengen; koon dan gauw, want ik denk dat het gezelschap van ma en mij al'een hem niet veel afleiding zal geven. Ik denk dat je, na al mijn beschrij vingen aandachtig gelezen te hebben, nu „De Zeemeeuw" wel evengoed zult kermen, alsof je haai' zelf gezien hadt. Maai* neen, toch niet. Want met 'y mijn gesnap heb ik je haast nog niets, geen idee kunnen geven van al de be koorlijkheden van dit betooverend ver blijf. Kom gauw en je zult zelf kunnen oordeelen over alles. Als je nu geen bekoring krijgt om onze lieve kluis te kiomèn bezoeken, die een lieve! ings- voorwerp is voor eiken dichter om te 'bezingen, en voor eiken schilder om uit te beelden, des te erger voor jou. Je bent dan 'niet waard om van deze schoone natuur te genieten. Ma draagt mij op je duizend kussen over te zenden. Je klein© Piet is niet zoo kwistig, ze zendt er je maar een, maar dit is een lnnigHhaiteliJke, diep uit het hart. PIËTA. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5