NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 10 DECEMBER 1926 DAG-AGENDA. Vrijdag 10 Dec., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Gecomb. uitv. der Chr. Zanver. „Halleluja" en de Chr. Reciteerclub „U. V. H." Vrijdag 10 Dec., 's av acht tot elf u. Oud-Hortus zicht, Witte Singel: Radio tentoonstelling. Zaterdag 11 Dec. 26 en 811 uur. Oud-Hortuszicht, Witte Singel: Radio tentoonstelling. Maandag 13 Dec. 's avonds acht uur ,.Jeruël". Middelstegrcht 3: Lezing met lichtbeelden door den heer v. d. Horst. MaaAiag 13 Dec., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Symphonie Concert Maandag 13 Dec., Geb. v. d. Ned. R. K. Volksbond, Steenschuur 15: Ten toonstelling op Veiligheidsgebied. Ge opend: 10—12, 2 H5, 8—10 uur. Dinsdag 14 Dec., Geb. v. d. Ned. R. K. Volksbond, Steenschuur 15: Ten toonstelling op Veiligheidsgebied. Ge opend 10—12, 2^—5, 's av. acht uur lezing met lichtbeelden. Vrijdag 17 Dec., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering van het gemengd koor „Sursum Corda". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 December a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. importen, dit waren accijnzen op al- lerfhanden waren. Eerst in 1839 kregen we een geheel ander systeem van be lasting. Toen werd de inkomstenbelas ting in principe ingevoerd en sedert dien zijn de belastingen een stelsel gaan vormen, dat tot beginsel heeft een ieder te heiasten naar de draag kracht, teneinde den Staat in de gele genheid te stellen om in zijn talrijke, van die der vorige eeuwen sterk af wijkende, uitgaven te voorzien. Nu vol doet elke belasting afzonderlijk aan bovengenoemd beginsel, maar geza menlijk willen ze den burger belasten naar draagkracht. De inkomstenbelas ting neemt in dat stelsel de voornaam ste plaats in, de overige belastingen dienen dan om die belasting te corri- geeren en tevens om bijzondere ele menten van draagkracht tot hun recht te doen komen. Vandaar dat de inkomstenihelasting onze voornaamste beschouwing ver dient. De wetgever is hij de samenstel ling uitgegaan van de z.g. brorïhentlhe- orie, d.w.z. hij heft geen belasting vooruit noch achteraf, noch direct bij de bron, doch wanneer de inkomsten worden genoten. Dit bereikte hij door een zeer vernuftige theorie, die zoowel licht- als schaduwzijde heeft, maar toch over het algemeen uitnemend voldoet. Reeds lang geleden wilde men een ,impot uniqué" hebben, maar de prac- tijk heeft bewezen dat dit een onmo gelijkheid is. Er zal dan ook steeds een verscheidenheid van belastingen moeten blijven bestaan, die tezamen enkele principes moeten verwezenlij ken: no. 1 belasting naar draagkracht en vermeerdering der draagkracht. Te betreuren is, dat tegenwoordig de be lastingen bij bun verscheidenheid een drukkend karakter hebben gekregen. De regeering ziet dit zeer goed in, maar inplaats van haar tering naar de nering te zetten, gaat zij tot drukver andering over, door de successierech ten te verlagen en het daardoor ver lorene door een nieuwe belasting te herwinnen. Dit gaat tegen de levens belangen van den Middenstand in, die het leeuwenaandeel in de verschillen de belastingen opbrengt. En een neer drukken van de Middenistan-dswel- vaart door een destructieve belasting- politiek is een stoppen van een goed bloeiende belastingbron Vergeten mag nooit worden dat een kerngezonde Middenstand de levensvoorwaarde is voor de natie en de levensvoorwaarde voor den Middenstand is een gezond belastingstelsel. Op deze inleiding volgde een lang durig en zeer geanimeerde discussie, waarna de voorzitter den beer Roo- denbubg bedankte. Berjaald werd nog dat in de Januari vergadering de heer Roodenburg weer over hetzelfde onderwerp een inlei ding zou houden. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. ARMENRAAD. In de gisteravond onder leiding van Dr. S. C. Meijering gehouden vergade ring van d. Armenraad, is in de vaca ture van den heer Dr. J. G. van der Sluys, benoemd tot lid van het be stuur, de heer S. de Boer Azn. plaats vervangend bestuurslid. Bij Kon. besluit van 26 November «lijn herbenoemd tot lid van den Voog dijraad de heeren J. P. Creyghton en C. L. van Buuren. BUITENLAND. DE KABINETSCRISIS IN JOEGO- SLAVIë. Oezonowitsj legt zijn opdracht neer. Oezonowitsj heeft zijn pogingen tot het vormen van het Joego-Slavisohe kabinet gestaakt om onderhandelin gen op breederen grondslag moge'.ijk te maken. Alvorens een nieuwen kabi- netsformatuer aan te wijzen, zal ko ning Alexander thans eerst overleg RECLAMn. Verstopping of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnharrïi's Laxeeriabletten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. plegen met de verschillende partijlei ders. Volgens geruchten die te Belgrado de ronde doen, zou de Italiaansche re geering onderhandelingen hebben voor gesteld tot herstel van de goede betrek kingen tusschen Rome en Belgrado. DE BESPREKINGEN TE GENèVE. Een accoord tusschen Briand en Stresemann. Briand verklaarde gisteren aan ver tegenwoordigers der pers, dat Strese mann en hij over de kwestie der ophef fing van de intergeallieerde militaire controle 't eens zijn geworden, met uit zondering van twee punten, die nog door den Gezantenraad moeten worden onderzocht, namelijk den uitvoer van oorlogsmateriaal en de vestingen. Ook met betrekking tot de investi- gatie is tusschen hem en Stresemann naar hij mededeelde, overeenstemt ming bereikt. Voordat de vertegen- v oordigers der vijf mogendheden die hij het Rijnlandpact geinteresseerd zijn, de getroffen overeenkomst kun nen ratificeecen, moet men thans nog het rapport van den Gezantenraad af wachten, dat momenteel nog niet be- kc-nd is. Eerst dan zal men met betrek king tot de vaststelling van den datum waarop de intergeallieerde militaire controle-commissie uit Duitschiand zal worden teruggeroepen, een defini tieve beslissing nemen. Hedenmiddag zou een conferentie plaats vinden, waarop men, naar men hoopt, algeheele overeenstemming zal kunnen verkrijgen over alle te Genève behandelde aangelegenheden. De inhoud van het accoord. Het accoord tusschen de geallieerden en Duitschiand over de investigatie bevestigt het in 1924 door den Volken- bondsraad aangenomen plan. De door den Raad in 1924 en 1925 goedgekeur de resoluties blijven dus naur letter en geest van kracht. De Duitsche re serves krijgen den vorm van een toe lichtende resolutie, welker aanvaar ding aan den Raad zal worden ge vraagd, Bovendien is een accoord be reikt betreffende de practische aam passing der situatie die ontstaan is door het lidmaatschap van Duitsch iand van den Raad, aan het plan van 1924. Het accoord heeft betrekking op 3 punten: ten eerste is de wijze van functionneeren der investigatie-com- missies nauwkeurig gespecificeerd. Geen enkel onderzoek zal plaats heb ben zonder een op de voorgeschreven wijze ontvangen klacht en er zal geen permanente of periodieke controle plaats vinden. Ten tweede is overeen stemming verkregen ten aanzien der bevoegdheden der investigatie-com- missies. De maatregelen van 1924 zijn aangepast aan de Duitsche wetgeving betreffende huiszoekingen en bij even- tueele bezoeken van controleurs van den Volkenbond zullen deze begeleid worden door een Duitsche magistraat. Ten derde zullen Duitsche officieren toegevoegd worden aan de investiga- tie-commissies, die in andere landen dan Duitschiand zullen optreden. Ten slotte is overeengekomen, dat de kwes tie van het toekomstige controle-sy steem in het Rijnland het onderwerp zal zijn hij latere afzonderlijke bespre kingen. MELLON OVER DE SCHULDEN AAN AMERIKA. Geen annuleering. Uit het rapport, dat door den Ame- rikaanschen minister van Financiën Mellon, hij het Congres is ingediend, blijkt in de eerste plaats, dat de Ver- eenigde Staten er op het oogenblik niets voorgevoelen, eenige overeen komst met betrekking tot de oorlogs schulden te herzien. In dit rapport wordt gezegd, dat 97 pet. van het tota le bedrag aan obligaties, dat in han den van de Vereenigde Staten is, ge dekt wordt door overeenkomsten en dat een billijke regeling getroffen kan worden, niet alleen in theorie, doch ook in de praktijk. De commissie voor de buitenland- sche schulden wordt op 9 December 1927 ontbonden. Haar taak is vrijwel afgeloopen en Mellon gelooft niet, dat liaar bestaan verlengd zal moeten wor den. Geen schuldenaar, aldus het rap port, zal ontkennen, dat de betalingen, welke in de eerste jaren der periode van 62 jaar overeengekomen zijn, zeer zekér binnen zijn capaciteit liggen, terwijl in de acht jaar sinds den wa penstilstand de schuld aan Amerika voor de staten van het Europeesche contignent feitelijk van geen beteeke- nis is geweest, daar de schuldenregelin gen, die met Engeland uitgezonderd, eerst kort geleden zijn tot stand ge komen. Met nadruk verklaarde Mellon, dat de regeering der Vereenigde Staten ge kant blijft tegen het annuleeren van schulden en hij citeert zoowel de be sprekingen, welke tusschen de buiten- landsch^ vertegenwoordigers en de Amerikaansche autoriteiten zijn ge voerd, als de verklaringen van presi dent Wilson, om aan te toonen, dat aan annuleering niet is gedacht. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Tengevolge van de stijging van den l'ranschen frank begint nu ook in Frankrijk werkloosheid te komen. Er zijn tot nu toe geen olTicieele sta tistieken gepubliceerd, maar zelfs in dien cijfers hierover werden hekencl gemaakt, zouden deze nog geen beeld geven van den werkelijken toestand op de arbeidsmarkt in Frankrijk. Dc Fransche werkman zal namelijk in het algemeen genomen liever zijn spaarduiten aanspreken, dan een ver zoek indienen om werkloo zen steun. De verschillende aanvragen om werk, welke deze week echter te Pa rijs werden ontvangen, geven een aan wijzing hoe snel de werkloosheid toe- noemt. In normale tijden worden we kelijks circa honderd aanvragen ont vangen, terwijl deze week reeds op Maand, dit cijfer werd bereikt. Op Dinsd. was 't aantal tot 500 gestegen en op Woensdag zelfs tot meer dan dui zend. Gisteren heeft de federatie van Fransche meubelfabrikanten een brief aan den minister-president gericht, waarin wordt medegedeeld, dat 45 pet. der arbeiders in die industrie werk loos is. Tengevolge van het gebrek aan orders bestaat er groote kans, dat de geheele industrie wordt lam gelegd. In Parijs is de handel in luxe arti kelen het zwaarste getroffen. Volgens den president van de arbeidscommis sie uit den algemeenen raad in het Seine-departement is de omzet met dertig procent verminderd in verge lijking met het vorige jaar. De algemeene raad van het Seine- departement heeft verder de kwestie van de werkloosheid besproken en is tot de conclusie gekomen, dat direct een begin moet worden gemaakt met oe openbare werkverschaffing. Voorts moet de werkloozen-uitkeering, die sedert 1919 onveranderd is gebleven, worden aangepast aan de huidige kos ten t van het levensonderhoud, terwijl de regeering voor een grooter gedeelte moet bijdragen in de uitkeeringen. De regeering betaalt thans een derde der uitkeering. korte berichten. De Grieksche Kamer heeft met groote meerderheid een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. Birkenhead heeft het verzoek om amnestie voor de misdrijven, gepleegd in verband met de mijnwerkerssta king van de hand gewezen. De Albaneesche Kamer heeft het verdrag met Italië geratificeerd. Van de door het ijs ingesloten schepen op de rivier Sainte Marie tusschen de Canadeesche meren is een honderdtal vrijgekomen. De termijn van inzending van de plannen voor het nieuwe Vollcenbonds gebouw zal niet worden verlengd. De eerste resultaten van de ver kiezingen in Hongarije zijn gunstig voor de regeering-candidaten. In de Spaansche provincie Astu- rië zijn, tengevolge van aardschuivin- gen, 7 personen gedood, waaronder 5 kinderen. In Argentinië heerscht een hitte golf. Er zijn in de laatste 24 uur 25 per sonen tengevolge van zonnesteek over leden. De Fransche Kamer heeft met 345 tegen 203 stemmen een soc.- amen dement tot vermindering van het cre- diet voor de bezettingstroepen in het Rijnland verworpen. Een commissie van de Belgische Werkliedenparij' voor de bestrijding van de werkloosheid stelt o.m. voor het graven van het Antwerpen Moer dijk kanaal. RECLAME. Breestr. 128, Tel. 1936. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Vergadering van Donderdag 9 Dec. Bij de voortzetting van de behande ling der begrooting van financiën, vraagt de heer BAKKER (C. H.) gelijk stelling in salaris van assistenten hij de directe belastingen, enz. met ad- j unctcorrumieizen. De heer J. TER LAAN (S. D.) zegt, dat het personeel onder het departe ment van financiën zich terrecht be klaagt over het ontbreken van een be hoorlij'ke rechtspositie en over een te groot aantal verplaatsingen. De heer OUD (V. D.) pleit voor ge lijkstelling in salaris van Rijkskler ken en kommiezen en voor verhoo ging van de bezoldiging van ontvan gers. De heer SMEENK (A .R.) wenscht een scheidsgerecht voor het belasting personeel. De heer VAN DER BILT (R. K.) wenscht dat de ontvangersrang al leen wordt opengesteld voor surnume rairs en ambtenaren, die een gelijk soortig examen hebben afgelegd. De heer KERSTEN (S. G. P.) klaagt over den Zondagsdienst bij de invoer rechten en accijnzen te Hansweert. De Minister van financiën, de heer DE GEER wlJ verschillende tea* spra ke gebrachte punten ernstig nagaan. De a sis tenten functie «moet worden gehandhaafd. Voor zoover het dienst belang toestaat zal naar Zondagsrust gestreefd worden. öp een vraag van den heer DROP (S. D.) zegt de MINISTER overweging toe om in het oestergeschil tusscheen heide te komen. Eveneens zegt de MINISTER op 'n vraag van den heer VAN DER HEI DE (V. D.) toe, te overwegen de in stelling van een Commissie voor een wet op de geestelijke goederen van den eeredienst. De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) bespreekt de extra garantie aan de Alg. Genitr. Bankvereen. voor den Mid denstand. Spr. ziet een ongelijke be handeling tusschen nu en die van de Hanzebank te Delt. Spr. vraagt ver mijding van den indruk van willekeu rige behandeling en vraagt om alsnog te overwegen hulp aan de Deutsche Hanzebank. De heer J. B. VAN DIJK (R. K.) vraagt hoe het mogelijk was, dat de A.C.B. zoo groot verlies kon krijgen, zonder dat de Nederlandsche Bank dit bemerkte. D heer VAN GIJN (V. B.) merkt op 'dat het mdddenstandscrediet duur 'moet zijn. Spr. pleit voor een intensief 'toezicht. De heer VAN DEN TEMPEL acht de wijze van middenstandssteunverlee ning onjuist. De heer VAN DEN HEUVEL .(A.R.) acht de garantie het minst gevaar lijke middel van staatshulp, maar vraagt toch voorzichtig te zijn. De heer OUD (V.B.) meent.dat wan neer deze garantie niet gegeven wordt een geforceerde liquidatie moet volgen 'Wordt daarentegen de garantie ver leend, dan zal het reeds verstrekte be drag niet verloren zijn. Bovendien is de Staat z.i. moreel 'gebonden en moet opvoedend werken. De MINISTER wijst de partijdigheid af. De Hanzebank heeft boekenonder zoek door de Ned. Bank geweigerd. Spr. sluit zich aan bij de meening van den heer Oud. De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) heeft bezwaar niet tegen het instituut als zoodanig, maar tegen de werkwij ze van het rijksinkoopbureau. De heeren TILANUS (C.H.) en STAALMAN (V.B.) sluiten zich hierbij aan. De MINISTER zal de gemaakte op merkingen overwegen. Daarna is aan de orde de begroo ting van Onderwijs. De heer Moller (R. K.) vraagt strenge selectie bij de toekenning van beurzen met het oog op den grooten toeloop van studenten. De heer GERHARD (S.D.) is hei daarmede eens voor- wat de universi teiten aangaat, niet voor het middel baar onderwijs. De Minister van Onderwijs, de heer WASZINK deelt, mede, dat op de beur zen streng toezicht wordt uitgeoefend Voor het Middelbaar onderwijs doen de gemeenten veel. De heer GERHARD (V.D.) bepleit de theoretische opleiding van leeraren hij het Middelbaar onderwijs in de pae- dagogiek. De heer MOLLER bepleit invoering van verplichte wijsgeerige propadeuse voor alle faculteiten. De taak van den Staat is het stichten van bijzondere leerstoelen, maar overigens moet de wetenschap worden overgelaten aan de bijzondere vereenigingen. Daarna wordt de vergadering ge schorst. AVONDVERGADERING. Aan de orde begrooting Waterstaat. De heer BAKKER (C.H.) bespreekt de onbewaakte overwegen en het per soneelsvraagstuk der spoorwegen. Spr. wenscht meer aandacht van de Directie voor autobusbedrijven. Spre ker heeft vernomen, dat de onderne mers niet op Zondag wilden rijden, terwijl de Directie dit eisclite. Spreker vraagt een onderzoek. Spr. vraagt handhaving van den 8-urendag voor het locomotietfpersoneel. Hij betreurt het maken van propaganda voor Zon dagsreizen ook om het personeel. De heer HEEMSKERK (A.R.) hoopt dat de Minister, die de tarieven moet goedkeuren aan de Zondagsreizen zoo veel mogelijk een einde zal maken. Voorts bespreekt hij dè spoorwegon gevallen. Spr. komt op tegen belemme ring van de Pers en vraagt of de in spectie wel voldoende werkt. De heer KRIJGER (C.H.) betreurt de eenzijdige samenstelling van de Com missie Krau'S. Spr. vraagt of reeds maatregelen ter beveiliging zijn geno men. Als steenslag het beste materiaal is, mag naar zijn mee ning de kosten- vraag niet gelden. Spr. vraagt of de Minister wil onderzoeken of reorgani satie van den Dienst van Weg en Wer ken noodig is. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.) meent dat er geen verband bestaat tusschen het groot aantal ongelukken en de onveiligheid van de baan in het algemeen. Spr. noemt enkele gevallen waaruit blijkt, dat het toezicht onvol doende was. Een groote fout is het werken met los personeel en het aan besteden van werken. Spr. dient de volgende motie in: „De Kamer van oordeel, dat een grondig onderzoek naar den alge meenen veiligheidstoestand bij de spoorwegen door een deskundige commissie waarin ook de vakver- eenigingen vertegenwoordigd zijn, gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag". De heer OUD (V.D.) bestrijdt het recht van de Anti-revolutionairen om hun Zondag-opvatting voor de open bare diensten voor te schrijven. Ook deze spr. meent, dat niet de noo die voorzichtigheid betracht wo.rdt Gemeentelijke Aankondigingen 1 Hinderwet. t Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene k'ni"'3 dat door hen de beslissing op het ver zoek van: a. de N.V. Leidsche Zout- keef, tot het uitbreiden van de zout- keet op het perceel Oude Singel Nos. 248a en 250, kadastraal bekend gem- Leiden, Sectie B No. 2862, en b. W. S. van der Noordaa, tot het oprichten van een fabriek voor machinale hout bewerking in het perceel Mare-dijk Nos. 8789, kadastraal bekend gem. Leiden, Sectie L Np. 512, is verdaagd. Leiden, 10 December 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. bakKersnachtarbeid. De Burgemeester van Leiden brengt bij dezen ter algemeene kennis, dat beden door hem aan P. de Ru al'hier, voor het tijdvak van 9 December 1926 tot en met 8 December 1927 vergun ning is verleend tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Groenesteeg No. 10, al hier. Leiden, 9 December 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. gen dat tot veel te ver doorgevoerde be zuinigingen is overgegaan. De heer KNOTTENBELT (V.B.) be spreekt de tarieven voor het kolenver- voer. Is de vracht voor de Duitsche kolen lager dan voor dc Limbinrgsche? Zoo ja, dan is dat onjuist. De Minister moet dan ingrijpen. Spr. vraagt of het waar is, dat do Minister de Directie van de Zutplien Emmerik tram met intrekking van ifc subsidie gedreigd heeft in het bekende conflict. Spr. hoopt op een duidelijk antwoord. Het Zondagsreizen is pen eminent belang voor de stadsbevolking, dat kan niet in de week. De reinheid der treinen liet te wen- sehen over niettegenstaande 's Minis ters ontkenning omdat er geen klach-| ten inkwamen. De heer KAMSCHOëR (R.K.) betoogt, dat de opheffing van de bewaking van sommige overwegen heeft plaats ge had zonder dat aan daarvoor gestelde i voorwaarden was voldaan. Spr. wijst op de overweg RijswijkDelft bij hetj Laantje. De heer HERMANS (R.K.) bespreekt eveneens de kolenvervoer tarieven, waqrbij hij met cijfers aantoont, dat de nieening van den heer Knotenbelt juist is. liet ongekend dat deze deloyale concurrentie wordt bevorderd dpor de vrachtenoolitiek der Nederl. Spoorwe gen. Voorts bespreekt ook hij de on veiligheid op^de baan en op de over wegen. De heer EBELS (VD.) vraagt voor ziening voor enkele overwegen, waar op herhaaldelijk ongelukken voorko men. De heer LEENSTRA (A.*R.) zegt dat de opheffing der bewaking vaak on oordeelkundig heeft plaats gehad. Het is spr. bekend, dat vele wachters voor, minder loon willen werken. De heer SCHAPER (S.D.) is ook van meening, dat de zondagsreizen een stadsbelang zijn. Op rooden Zondag heeft het personeel met genoegen wat langer gewerkt. Het personeel kan nu eenmaal niet rekenen op absolute Zon dagsrust. Het Nederl volk streeft niet naar Zondags stop te zetten van trein verkeer. Loopt geen trein dan gaat men per autobus. Verder bespreekt hij de reclame op de stations. Be heer BRAUTIGAM (S.D.) vraagt betere verbinding den HaagAnt werpen en Rotterdam—Amsterdam' via Gouda. De heer J. TER LAAN (S.D.) consta teert een verslechtering van spoorweg toestanden sinds de fusie der twee Spoorweg Maatsch. De noodzakelijke wijzigingen en verbeteringen zouden duizenden werkloozen aan werk kun- Tien helpen. De heer ZANDT (S.G.P.) betoogt, dat men niet naar de redeneering van den heer Schaper mag luisteren omdat die niet luistert naar Gods Woord, of schoon spr. meent dat de heer Schaper dat moet doen. De MINISTER, de heer VAN DER VEGTE verklaart zich bereid bij een volgende tarieven-wijziging in 1928, waartoe hij niet eenzijdig kan over gaan met de gemaakte opmerkingen rekening te houden. Spr. heeft de tram cijrectie ZutphenEmmerik niet ge dreigd. Wat in een nog niet geconci pieerde brief zou hebben gestaan be hoeft spr. niet te zeggen. Verontreini ging van de spoorwagens heeft plaats onder het rijden, daarvoor kan spr. de Directie niet aansprakelijk stellen. Spr. is persoonlijk tegen de Zondags treinen, maar hij heeft als Minister niet het beheer, maar de Directie. Vol gens het systeem van goedkoope trei nen rijden er meer in de week dan Zondags, enkele acht de Directie ech ter noodig in verband met de rentabi liteit van het bedrijf. Spr. is bereid zooveel mogelijk te bevorderen, dat weinig of geen Zon- dagstreinen rijden. Met betrekking tot de spoorwegon gevallen zegt spr., dat men niet moet meenen, dat de boel niet in orde i9. Indien de rapporten daartoe aanlei ding geven is spr. bereid een Commis sie in te stellen om de algemeene vei ligheid te onderzoeken. Spr. is teleurgesteld* dat de spoor- weg-personeel-organisaties geen rui mer gebruik hebben gemaakt om zich door de commissie Kraus ie doen iioo- ren. Indien de motie wordt aangeno men zal spr. die niet naast zicli neer- leggen, maar spr. acht het tijdstip»

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2