CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN JAARGANG VRIJDAG 10 DECEMBER 1926 NUMMER 19991 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bulten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Oil nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Y Onze spoorwegen. Er is bij onze spoorwegen iets niet in orde. In de Tweede Kamer is gis teren door een der leden er op gewe zen dat sedert de fusie van de beide Maatschappijen verschillende toestan den verslechterd zijn. Nu de concur rentie niet meer noopt tot het reke ning houden met bepaalde wenschen schijnt het wel of de Directie koud blijft voor die wenschen. In de tweede plaats, de invloed die de Minister heeft op den gang van za ken is blijkbaar zoo gering, dat daar van geen verbetering is te verwach ten. Terecht werd door den heer Her mans en anderen critiek geoefend op de verschillen in vrachtprijs van Duit- sche kolen en Limfourgsche kolen. Ge middeld is het vervoer va-n cle laatste 53 cent per ton duurder dan van de eerste. Ook bij vervoer van kolen per extra- trein, zoo zeide de heer Hermans blij kens het couranentverslag, is het ver voer van Duitsche kolen veel goed- kooper. Voor de staking in Engeland hebben de Duitsche kolenhandelaars het dumpimg-systeeim toegepast, en na die staking zullen zij daarmede waar schijnlijk weder aanvangen, daarbij krachtig gesteund door onze eigen regeering. Het is ongehoord, dat de ze deloyale concurrentie wordt bevor derd door de vraclitenpolitiek der Ne- derlandsche spoorwegen. De minister antwoordt daarop in de Memorie van Antwoord, dat de spoor wegen geen lageir tarieven kunnen vaststellen voor de Nederlandsche ko len met het oog op de concurrentie door het vervoer te water, doch dit ar gument is niet te accepteeren. We hebben hier te doen mét een economi sche politiek die funikend is voor een om haar bestaan vechtende Neder landsche nijverheid. Dit acht spr. on ver an tw oor de 1 i j k Dóór delf heer Hermans en anderen werd dan ook aangedrongen niet op een tusschenkomst van den Minister, dat toch niet helpt, maar op de tus schenkomst van den Spoorwegraad. Dan is er ook altijd nog de ons Anti-revolutionairen ergernis gevende moedwillige propaganda voor Zon- dagtreinen. Ook daarin blijkt de Mi nister machteloos te staan. Inderdaad, hier ontbreekt een scha kel. De spoorwegen drijven voor een groot deel op de schatkist en hebben zeer kostbare haanconcess-ies Maa^ als de Regeering dan on invloed aan dringt, wordt deze stelselmatig tot nul gereduceerd. Dit wekt terecht ontevredenheid. STADSNIEUWS. SAMUëL DUSHKIN. De Leidsche kunstkring „Voor Al len" .is%gisteravond al weer bijzonder gelukkig geweest, door den johgen Russischen violist Samuël Dushkin te laten optreden. Dushkin is een leer ling van den wereldberoemden violist Fritz Kreisler; en daar we hij Dushkin een bewogen Slavisch sentiment vin den, geadeld door innerlijke muzikali teit, spreekt het wel van zelf, dat met behulp van een techniek onder een der allereersten geschoold, Dushkin een verrassende verschijning in de muziekwereld is, iemand die stormen derhand de harten verovert. Een en ander wordt mede bevorderd door een hoogst sympathieke manier van optre den en de ernst waarmede Dushkin evenals verleden week Wolfsthal zijn programma uitvoert. Moest men een vergelijking maken, dan zou men kunnen opmerken, dat Dushkin in technische bravour verre weg de meerdere is en schittert met brillante effecten, terwijl Wolfsthal in her lijk warmer is. Maar nu moet men niet denken dat Dushkin louter virtu oos en technisch kunstenmaker is. 'Zijn spel tintelt meer, is brillanter van toon, culmineert meer in de gratie van den schoon en vorm, die toch we l •warm en levend aandoet. Begonnen werd met eert Sonate van César Franck. En bij den eersten streek van het Allegretto voelde men 'onmiddellijk, dat hier een meester hand het instrument beheerschte; een Verfijnd-gecultiveerde streek waarmee het cantilene breed en forsch werd •uitgezongen. En onmiddellijk viel te vens op, welk een uitnemend begelei der de violist had in Hans Rosbaud. 'Een prachtig wisselspel werd door heiden geleverd. Maar tevens kon men Opmerken, dat le bon père Franck het hoch den vertolkers noch den toehoor- BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ders van zijn werk gemakkelijk heeft gemaakt. De- sonate is geheel het werk van een rijpen, bezonken geest, waar in de diepe mijmerzin van den Ger maan gepaard is aan Fransche gratie. Zelfs meent men in de wijze, waarin violist en pianist het thema van el kaar overnemen en het wederzijds chc antwoorden den organist te herken nen, die telkens-een nieuwe stem laat spreken. In overeenstemming daarmee dacht ons ook de wijze, waarop in het Alle gro weer die prachtige breede streek tot haar recht kwam en het magni- fique aanzwellen der tonen, de cres cendo's en decrescendo's, die we zel den zoo mooi hoorden, een wonder van stokvoering. Zeer moeilijk was pok het Recita- tivo en daarna bekoorde weer de zeld zame glans van de Fantasia. Dat was echt César Franck op zijn allerbest. Zoo'n Fantasia mist de romantiek van Schumann of Schubert of Chopin. Het is alles meer hymnisch, een weefsel van za oh tv loeiende melodieën, zeldzaam innig, van een spiritueele verfijning, rein en klaar, maar waar aan alle hartstocht vreemd is. Dushkin wist door zijn prachtig be- heerscht spel, waaronder men zijn be- woa-eh temperament voelde, dit ge deelte met groote verinnerlijking voor te dragen en weer trof ons de breede spanning van de melodische lijn. Het slot-allegretto, een eenvoudige lieflijke melodie, rhythmisch zeer schoon geformeerd met zijn vele vari aties bracht ons de bevredigende op lossing van deze schoone Sonate. Na den bespiegelenden Franck de meer dramatische Edouard La]o, wiens Symphonie Espagnole werd vertolkt: een sterk gepassioneerd al legro, doonglceid van een donkeren gloed. Geheel andere muziek dan de klare, serene ziel van César Franck gaf. Voor Dusihkin was het een lichte opgaaf, ons deze sterk bewogen mu ziek te vertolken: Na het hartstochtelijk Scherzo het Andante, als een machtig koraal in gezet door den pianist en na de de monstratie van het breede thema door den violist overgenomen. Breed en fceheerscht werd door dezen het canti lene uitgezongen, vrij sentimenteel aandcende glissando's en op valsch gevoel spelende vilbrato's. Het vibrato wordt beheerscht door den ernst van een krachtige gemoedswarmte, door de bewogenheid van een sterk tempe rament. En weer merkte men die ge perfectioneerde techniek, feilloos in de hoogste positiegrepen, in de zuiver heid van trillers en flageoletten. Een brillant gespeeld Rondo besloot deze vioól-symphonie. Na de pauze krijgen we een verras sende demonstratie van de technische bekwaamheid van Dushkin, een de monstratie van overweldigende virtu- oziteit. Pugnani's „Praeludium en Al legro", dat we verleden jaar ook van Schmüller hoorden, maakte thans die per indruk dan toen, omdat we on danks de technische bravour ook de zingende ziel beluisterden. Eerst het Praeludifum met de bekende groote in- tervallensprongen en daarna het ge passioneerde allegro, waarbij de kun stenaar aan den vleugel niet minder onze aandacht vroeg dan Dushkin. Schitterend was de vertolking van heit eigenaardig monotoon gedreun, dat een tijdlang de variaties van den violist draagt en dat aan het geheel een demonische kracht geeft. In het „Andantino et Ritournelle" van F ran go is Rebel kon men 't prach tige liedthema, dat door de viool met innigheid gezongen werd bewonderen en weldra hét prachtig spel van dub- belgrepen. Maar 't werd alles nog verb luff ender in Moussorgky's „Le Ruisseau", waar in de kunstenaar in 'tbijzonder zijn flageoletspel en flageolet dubbelgre- pen demonstreerde. Hetzelfde, maar nog meer virtuozer kon men opmerken bij „Carnavale Russe" van Wiemiawsky, waarbij men heel uit de verte een ho-bo meende te hooren en even daarna fluitspel. Schit terend werd alles begeleid. De stampvolle gehoorziaal was opge togen en riep de kunstenaars herhaal delijk terug. Een toegift, waaruit bleek, dat ook het imiteeren van de xyloplh'oon voor Dushkin een klein kunststukje is, be sloot dezen avond. BUURTVEREENIGING „CENTRUM- BELANG." Gisteravond had in de versierde Graanheurs 'de sluiting der zoo schit terend geslaagde winkelweek, uitgaan de van de Buurtvereendging „Centrum belang" plaats. De voorzitter, de heer L. C. Schrij vers, opende de samenkomst met een woord van welkom tot de in grooten getale opgekomen aanwezigen, in het bijzonder tot wethouder Reiimeringer, die steeds zoo groote belangstelling voor het welslagen dezer winkelweek had getoond; vervolgens heette spr. welkom de leden der vereeniging, de afgevaardigden der middenstandsor ganisaties, de pers. Vervolgens had de uitreiking der medailles aan de prijswinners plaats, die op verzoek van den voorzitter door wethouder Reimeringer geschiedde. De medaille, uitgeloofd door den burgemeester, werd toegewezen aan den heer Vlieland; de medaille van weth. Reimeringer aan de fa. de Haan; de medaille van weth. Sanders aan Mej. Hollants; de medaille van de Neutr. Midden standsver. aan den heer Rippe; de medaille van de Hanze aan den heer Dévilé; de medaille van de Ghr. Middenst. ver. aan den Leidschen Ijzerhandel; de medaille van de „Leidsche Gt." aan den heer Slegtenborst; de medaille van de „N.L.Ct."' aan drt fa. Hhher en Schrijvers; de medaille van het L. Dagblad aan den heer de Wilde; ide medaille van iemand die onbe kend wenscht te blijven aan de firma Wanné; de medaille van de fa. de Haan aan de fa. Lens en Co; de medaille van de Leidsche Post aan de fa. Meyers. Na de uitreiking der prijzen wijst de voorzitter op het merkwaardige feit, dat er nogal prijzen onder het bestuur zijn gevallen, hetgeen aan den ande ren kant ook weer niet te verwonde ren is omdat de bestuursleden uiter aard tot de ijverigste deelnemers aan den etalagewedstijd behooren. Het pu bliek is in dezen jury geweest en de biljetten liggen ter inzag Op de eerst volgende vergadering der buurtcom- missie zal een commisise van controle benoemd worden om de biljetten na te zien. Vervolgens had de uitreiking der geschenken' aan de 44 winners van den Etalagewedstrijd plaats. De voor zitter wist elk dezer geschenken met een toepasselijk woord uit te reiken, dikwijls onder hilariteit der aanwezi gen. Nadat de heer Vlieland ons op een stukje muziek had vergast, was het woord aan den heer Reimeringer tot het officieel sliuten der winkel week. De heer Reiimeringer begon met de vereeniging geluk te wenschen met het goed. succes der winkelweek. Spr. heeft zich daarin verheugd; hij juicht •het zeer toe, dat de Middenstand zich verheft. Er was een tijd, dat men meende dat de middenstand in het gedrang was, doch de middenstand heeft zich geweerd en neemt weer met eere de plaats In die hij in de maat schappij behoort in te nemen: de scha kel te zijn tusschen consument en pro ducent. Men heeft gebroken met de oude sleur. Wie zich in d.en handel wil be kwamen, vinden overal goede cursus sen om zich theoretisch te ontwikke len teneinde dan later de practijk te beoefenen. Spr. hoopt dat dit zoo mag blijven, want de middenstand is de zuil eener goed georganiseerde maat schappij. Een zoo mooi beeld als Leidens cen trum met z'n oude Korenbeurs vindt men bijna nergens; door de verbree ding van het Gangetje zal dit stads gedeelte nog ini aanzien winnen. De oude Botermarkt is door alle eeuwen heen bekend geweest; beroem de Leiidenaars hebben daar gewoond. Van deze historische herinnering weer tot het doel zijner rede komend, spreekt spr. zijn beste wenschen uit voor den bloei der vereeniging, tot nut niet slechts van de winkeliers die daar wonen, doch vaji de geheeleSleu telstad. Met deze woorden verklaarde spr. de winkelweek voor gesloten (ap plaus). De voorzitter hoopt dat de vriendschapsband die tusschen de win keiiers in het Centrum bestaat, moge blijven voortduren. Goede collegiali teit geeft een band van vertrouwen, die niet anders kan zijn dan in het be lang der maatschappij. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken dat bij een volgende winkelweek alle bewo ners dér Centruimiwijk de vereeniging zullen steunen. Hierna werd de avond nog verder gezellig met voordrachten, muziek enz. doorgebracht. Ook werd het „Cen trum lied" gezongen. Het was reeds diep in den nacht, teen de aanwezigen huiswaarts keer den. WETENSCHAPPELIJKE VOOR DRACHTEN OVER het KATHOLICISME. Nadat Prof. J. P. Verhaar van War mond voor veertien dagen in zijn voordracht over „Bijbel, Traditie en Leergezag" de vraag: hoe kunnen .wij de door God geopenbaarde en door Christus gepredikte religie volledig en zeker kennen, in dier voege had be antwoord, dat er twee objectieve ken- bronnen bestaan, waarin de volledige Godsopenbaring vervat ligt: vooreerst de Bijbel, die onder goddelijke inspi ratie is geschreven en dus onfeilbaar- goddelijk gezag heeft, en op de tweede plaats de Apostolische Traditie, hield hij gisteravond zijn vierde academie- voordracht over de Katholieke gebeds opvatting. Men zendt ons daarvan het volgen de verslag: In een eerste deel gaf spreker een definitie van het gebed: bidden is ons hart verheffen tot God, om Ham te lo ven en te danken en gunsten of gena den te vragen. En zoo kunnen we on derscheiden: het lofgebed, het dank gebed en het smeekgebed. Van elk af zonderlijk gaf spreker een korte toe lichting. In een tweede deel bewees spreker cle noodzakelijkheid van dit drievou dige gebed voor iederen mensch, vooreerst uit 's menschen natuurlijke rede,( en vervolgens uit de Godsopen- boringen, vooral uit de leer en het voorbeeld van Jezus Christus. Boven dien liet spreker zien, dat het smeék- gebed, volgens Gods belofte, een onfeil bare kracht heeft, mits het in overeen- stemmmg is met het door God veror dende einddoel en mits het goed ver richt wordt. Daarom werd in een derde deel ge vraagd: welke eigenschappen moet het gebed hebben, wil het een goed ge bed zijn? Vooral aan de hand der Godsopenbaringen toonde spreker aan dat elk gebed moet verricht worden met eerbied en aandacht en dat spe ciaal het smeekgebed moet geschie den met vertrouwen en volharding, gelijk zoo duidelijk blijkt uit Matth. 15 21—28. In een vierde deel werd de vraag be antwoord: in welken vorm moet het gebed geschieden? De kath. kerk on derscheidt een uitwendig en een in wendig gebed. Vooreerst liet spreker zien, dat het uitwendig gebed (mond- gebed) moet zijn: een opstijgen van den geest tot God door middel van woorden. Zoudeif de uitgesproken woorden een louter lippengebed zijn en niet dienen om den geest tot God te doen opstijgen, dan is een dergelijk gebed waardeloos, gelijk blijkt uit ver schillende veroordeelingen van Chris tus. Wanneer echter het mondgebed een middel is voor het verheffen van ons' hart tot God, dan is het wel goed (gelijk blijkt uit Christus' woordert en daden) en zelfs in vele gevallen nood zakelijk, vooral in de openbare Gods- vereering. Vervolgens liet spreker zien, dat echter het inwendig gebed veel hooger staat en daarom in de kath. kerk ook practisch de voornaam ste plaats inneemt. Op 3 Februari 1927 zal spreker zijn academielezingen voortzetten, waarin hij vooral de tweede groote daad van Godsvereering hoopt uiteen te zetten, n.l. het offer. Bij deze gebedsopvatting moet men uiteraard rekening houden met de speciale Roomsche kerkgebruiken. Ontdaan van deze kerkinmenging ook in het persoonlijk gebed en van de roomsche onderscheiding in uitwen dig en inwendig gebed kunnen wij met het hier verdedigde instemmen Voor ons geldt slechts een regel: alle gebed is het voortbrengen van al le onze nooden en behoeften met dank- z» gging bij God. l.a.w.e.t. Vrijdag 17 dezer zal in de bovenzaal van „De Harmonie" de algemeene le denvergadering der L.A.W.E.T. plaats hebben. Op de agenida staat o.a. de ver kiezing van een voorzitter en van een bestuurslid, alsmede een bestuursvoor stel tot reglementswijziging in ver band met de besprekingen der gecom bineerde Middenstandsvereenigingen. Ook zal besproken worden de te hou den Lawet in het voorjaar 1927. c.h. jeugdclub. Hier ter stede worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting eener Jeugdclub, uitgaande van de Christ. Hist. Unie. Vrijdag 17 dezer zal in Prediker een vergadering plaats hebben, waar de predikanten Goedhard en Groot Enze- rink het woord zullen voeren. Het ligt niet in de bedoeling eon nieuwe /vereeniging" te stichten, doch om door cursussen de jongeren van Clhr. Hist, huize eenige algemeene ont wikkeling op politiek en maatschap pelijk gebied hij te brengen. vereen. tot bev. der oplei. ding tot instrumentmaker. Aan de Leden, oud-bestuursleden, oud-Ieeraren en oud-leerlingen van de Vereeniging tot Bevordering van dé Opleiding tot Instrumentmaker te Lei den is door het bestuur een circulaire gezonden, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Zooals ih het eerste ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert entiën per regel 22f'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariai.' Bi) contract, belangrijke redactie. 1 Kleine advertentiën bij vooruitbetaling j van ten hoogste 30 woorden, worden dege lijke geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Buitenland. Oezonowitsj heeft de opdracht tot vorming van het nieuwe Joegoslavi sche kabinet neergelegd. Een accoord tnsschen Briand en Stresemann in zake de controle bei reikt; de beslissing van den gezanten- raad nog onzeker. Staatssecretaris Mellon over de schnlden aan de Ver. Staten. Toenemende werkloosheid in Frank rijk. Vereeniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker te le- zen staat, werd den 5en Maart 1901 de eerste algemeene Vergadering gehou den, hij welke gelegenheid de door een voorloopige commissie van voor bereiding ontworpen statuten werden goedgekeurd en de leden dier commis sie, n.l. de heeren wijlen prof. Dr. II. Kamerlingh Onnes, Dr. L. H. Siertse- ma, A. J. van Achterberg, wijlen Dr. E. H. Groenman en J. H. Wilterdink, tot eerste bestuur werden ge-kozen. Het is dus den oen Maart 1926 25 jaar geleden geweest, dat de Vereeniging, die een vasteren vorm zou geven aan de toen reeds op kleinere schaal be staande instrumentmakers- en glasbla zersopleiding in de werkplaatsen van het Natuurkundig Laboratorium te Leiden, en deze opleiding zou uitbrei den en tot een hoogeren bloei bren gen, werd opgericht en het komt ons voor, dat de wijze waarop de vereeni ging zich van' haar taak gekweten heeft, een herdenking van de oprich ting rechtvaardigt. In Februari van dit Jaar werd aan velen van u door het toenmalige be- stuur van bovengenoemde Vereeni ging een circulaire verzonden in ver band met_ een voorgenomen viering van het 25-jarig bestaan der Vereeni ging. Het is u bekend, dat deze vie ring niet heeft kunnen plaats vinden tengevolge van het overlijden van den voorzitter Prof. Kamerlingh Onnes, den 21 en Februari 1926. Oorspronkelijk is het de bedoeling geweest de voorgenomen plechtigheid geheel te doen vervallen, doch bij na der overleg hebben wij ingezien, dat het zonder twijfel in den geest van Prof. Onnes zou zijn, wanneer wij toch tot een herdenkingsplechtigheid, waarvan hij zelf zich zooveel had voor gesteld, zouden besluiten. Derhalve is, zooals wij reeds eerder meldden, besloten om den llen December a.s. te 2 uur in de Groote Collegekamer van het Natuurkundig Laboratorium samen te komen en bij deze gelegen heid de oprichting der Vereeniging te herdenken. Deze samenkomst zal een eenvou dig en huiselijk karakter dragen. Na dat eenige sprekers het woord zullen gevoerd hebben, zullen de aanweaigen in de gelegenheid zijn de werkplaat sen te bezichtigen, waarna ten slotte het gezelschap zich in een der loka len van het laboratorium zal vereeni gen om thee te drinken. het ongeluk bij de vink. De door den Minister van Water staat ingestelde comissie-Kraus, die een onderzoek instelt naar het spoor wegongeluk bij de Vink, zal haar werk! zaaimheden binnenkort beëindigd heb ben en haar rapport kunnen indienen, dat daarna, naar verwacht kan, wor den, zal worden gepubliceerd. chr. Middenstands vereeni ging. Gisteravond vergaderde de Chr. Mid denstandsvereen. afd. Leiden in het Nut. Nadat de voorzitter, de heer J. van der Steen de vergadering had ge opend met gebed en allen had welkom geheeten, werden de notulen gelezen en verschillende ingekomen stukken behandeld. Hierna werden nog enkele huishou delijke zaken afgedaan, waarop de heer A. Roodenbung, surnumerair der Registratie en Domeinen, het woord kreeg om te spreken over: de voor naamste Rijksbelastingen. Met groote belangstelling werd deze inleiding aan 'gehoord. Reeds zeer vroeg is er sprake van belastingen. De Heilige Schrift maakt er verscheidene malen gewag van. In het oude testament tijdens Isr&ëls ver blijf in Elgypte, onder Sauls regeering en in het nieuwe testament, waar ons medegedeeld wordt, dat de Heere Je zus zijn aanslag voldoet. In onze va der landsche geschiedenis zien we dat de poorters moesten opbrengen om de beden te kunnen voldoen tot betaling van de oorlogen van den Graaf. In latere tijden, in de Jaren tusschen 1600 en 1800 werden de belastingen ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1