NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 DECEMBER 1926 UIT DE OMGEVING. SASSENHGIM. De heer Dlemer over Medezeggenschap Pnder groote belangstelling ran de aanwengen. .die in vrn groote 'getale op gekomen waren, hield de heer H. Die mer 'uit Rotterdam, onder voorzitter- eehap van den heet A. Warnaar Jr. voor „Patrimonium" een uitvoerige uit eenzetting over het thans zoo aotueele thema „Medezeggenschap". Nadat gezongen was Psalm 75:4, ge volgd door gebed, opende de voorzitter de vergadering. Hij heette den spreker hartelijk welkom en gaf dezen daarna het wóórd. Alle eeuwen door, zoo ving spreker D heeft het vertangen der menscli- bestaan naar terugkeer van „Het verloren Paradijs". Dante bezong het In zijn liederen. Michel Angelo verle vendigde het op doek. Steeds heeft in 'de menschheid de wensch bestaan, naar vrede, geluk en welvaart op deze aarde. Met alle middelen is dan ook getracht deze idealen te bereiken. De historie van allo landen getuigt er van. Verschillen de experimenten werden en worden ge maakt om dit doel te. bereiken. Een lideaal van volkomen geluk op aarde. De een heeft deze leuze, de andere gene. Zoo denken de so<Sa!isten o.a. de leuze v. ontwapening en socialisa tie in toepassing te brengen, dit doel te kunnen Dereiken. Al dit streven komt echter neer op het najagen van onbe reikbare idealen, daar er nooit een toe stand van volkomen aardsch geluk in treden kan. Zoo heeft men nu sedert een paar Jaar een andere leuze, waarvan de toe passing dit doel moet naderbij brengen, n. 1. do medezeggenschap. Om nu tot 5e beteekenis te komen van medezeggenschap, zoo vervolgt spr. is het niet makkelijk te zeggen, wat te verstaan is onder deze leuze. Overal heerscbt dan ook het verlangen om te weten wat medezeggenschap zeggen wil Er wordt dan ook veel en uitvoerig over gesproken. Zoo heeft de heer Ooliin in een ver leden jaar te Utrecht gehouden verga dering zich hierover zoodanig uitgela ten ,dat vrij levendige debatten volg den. Dr. Dooyeweerd b.v. komt tot de con olusie. dat de toepassing van deze leuze in strijd zou zijn met onze A. K. be ginselen. De verleden maand in Den Haag gehouden vergadering van het. Centralen Convent van de A. R, partij bracht geen duidelijkheid. Om nu de historische beteekenis van Medezeggenschap" te definieeren komt spr. tot het resultaat, dat medezeggen schap bedoelt, dat de leiding van het be drijfsleven op het gebied v. 't productie proces en tevens 00c op commercieel en technisch gebied, niet uitsluitend be rust in handen van de patroons, doch. ten deele ook in die van het personeel. In aansluiting hierop gaf spr. een be schouwing over het verschil in de thans heerschende toestanden in die landen van Europa, waar dit principe het meest wordt toegepast, n.l.- in de Noordelijke ©n in die, waar ze niet of in zeer geringe mate is verwezenlijkt en wel in Zuid- Europa. Hoewel men b.v. in Italië direct na afloop van den wereldoorlog wel be proefd heeft de theorie van médezeggen schap in practqk om te zetten en de arbeiders in Aug. 1920 er zelfs' toe over gingen de fabrieken te bezetten, was het gevolg hiervan een zoodanige ch os, dat men reeds in October 1920 weer besloot de bezette fabrieken, te ontruimen. Men gaf dit voornemen dan ook de Regeering te kennen, doch verklaarde zich daartoe bereid onder voorwaarde, dat de eischen der arbeiders ten opzichte, van de Mede zeggenschap in de bedrijven wettelijk zouden worden geregeld. Zooals bekend, kwam het daartoe echter niet doordat Mussodni op 't tooaeel der Italiaansche folitiek verscheen en die in gansch an dere banen leidde. Daarmee is in Italië de kwestie van het al of niet meespre ken der werknemers in de bedrijven voorloopig van de baan. Om nu even op het Fascisme te komen, zoo meende spr., dat dit zoowel voor ons land als andere democratische landen in practijk ondeug delük zou blijken. Verder terugkomende op zijn onder werp en daarbij den toestand in Spanje aanroerend, meende spr., dat deze natie in het algemeen te indolent en achter lijk is zien ernstig met sociale problemen bezig te houden en men vandaar voor- loopig dus niet kan verwachten, dat de kwestie der medezeggenschap ernstig on der oogein zal worden gezien. Vervolgens ging spr. over tot den toe stand in de noordelijke landen van het Continent, zoóals' in Rusland, waar het Bolsjewisme een volkomen Oligarchie heeft geschapen en de groote meerder heid door enkele kopstukken der min derheid geringeloord wordt. Daar hebben ■de arbeiders dan ook slechts in theorie medezeggenschap in de bedrijven, doch in practrjk is dit thans geheel anders. ,Wat nu Duitschland betreft, zoo is het bekend, dat daar tegen afloop van den (oorlog op 9 Nov. 1918 de z.g. sol daten- en arbeidersraden ontstonden, welke na korten tijd eveneens fiasco maakten. Gevolg hiervan het z.g. „Be- Itrieberategesetz hetwelk in februari 1920 tot stand kwam. Verder toont spr. aan, dat overigens ook deze bedrijfsra- den een sinecure zijn en deze in prac tijk meer dienen oui het Bestuur der Iverschillende bedrijven van advies te dienen. Er zijn in DuitBchland echter een paar bedrijven, volgen? spr., waar de bedrijhsraden invloed uitoefenen op het Bestuur. Hoewel het raderwerk dezer ónkele ondernemingen er nog geen sto ring door ondervindt, betreft het hier echter een enkel op zich zelf staand feit, waaraan men de doelmatigheid van een algemeene invoering geenszins toet sen kan. Spr. heeft dan ook redenen ©m aan te nemen, dat daar een buiten gewoon goede verstandhouding heerscht ■tussohen patroons ©n personeel, want indien b.v. één der partijen het eigen belang zou stellen boven het algemeen, dit reeds de algeheels ruïne der betref fende zaken zou hebben ten gevolge ge had.- Doch zooals gezegd, is dit slechts een uitzonderingsgeval netwelk van rui men blik getuigt en bn patroons en bij werknemers. Ook dient men daarin Je toekomst niettegenstaande deze gunstige factoren, de resultaten.nog verder af te wachten. Deze kan men eerst na ver loop van 1020 tot 30 jaren vast stellen. Over het algemeen is van eigen-, ljjke medezeggenschap van de werkne mers in het bestuur van 'tDuitsche be- drijfeleven geen sprake en waar dit in meer of mindere mate wel het geval is, hoort men slechts klachten. Hoe het ook zij, in landen waar medezeggen schap zjj het geheel of gedeeltelik in practijk is gebracht, heeft men nog geen groote resultaten te boeken. Men be- perke zich dan ook voorloopig beter tot het terrein van de „arbeidsvoor waarden". Waar het advies betreft, zoo is dit natuurlek geheel iets anders. Een ver standig patroon zal dit van vakkundig personeel nimmer versmaden. Doch vol gens spreker zijn er ook bedrijven, waar adviezen door liet personeel niet uitge bracht kunnen worden'. Zooals b.v. in de U.S.A. voornamelijk in die reuzenbedrijven, waar de arbeider den geheelen dag b.v. niets anders dan één bepaalden handgreep honderden ma len te herhalen heift, en dus maar een zeer klein onderdeel vormt in het ener me raderwerk van heel het produceerend en technisch bedrijf,, geheel afgezien nog van het commercieele. Vervolgens gaat spr. er toe over de kwestie der medezeggenschap uit een Nationaal oogpunt te bezien. De socia listen, zoo merkt spr. op, meenen er al- geheele socialisatie door te kunnen ver Onder Christelijke arbeiders daarente gen verwacht men hierdoor meer een ander soort be.ch.klnng.r :cht over hun eigendom te kunnen verkrijgen, en moet dit volgens spreker dan gaan langs fe deratieven weg. Hoewel volgens spreker de medezeggenschap, zooals die door de Chr. arbei ivrs wordt opgevat, niet te gen het Christelijk beg.nsel indruischt, vreest hij zeer, dat deze kwestie door ontijdige propaganda een groot gevaar voor het economisch leven met zich brengen kan. Hij meent dan ook onze Christe.ijke arbeiders te moeten afraden zich veelbelovende vcorspiegel.ngen te maken, teneinde hierin zich teleurstel lingen te besparen. V erder wijst spr. er óp, dat men ook in deze zaak en het verloop welke zij nemen kan, God's hand moet zien en men vol vertrouwen op Hem afwachten moet, wat de toekuiiisi ons in betrekking tot dit socia.e probleem brengen kan. Spr. ziet dus ook ge«n reden v^or Chr. patroons en Chr. werknemers zich on gerust te maken. Wat nu den wensch onzer Chr. arbei ders naar een ander soort beschikldngs recht over het eigendom beireft, kan spr. die zeer wel toiereeren, en haalt in verband hiermede een voorbeeld aan, langs welke lijnen deze wensch haar eventueels vervull.ng zoude kunnen vin den. Iemand is b.v. bezitter van «oen schip, maar dit is onaeewaaruig. Hij wil z.ch echter hieraan niét storen, doch er het ruime sop mede kiezen. Doch dit v.-ordt hem echter door den Raai van Scheepvaart beiet, hoewel het senigzijn rechtmatig eigendom is en wel op grond daarvan, dat hij z.ch in levensgevaar zou begeven. Aan de hand van dit voorbeeld kun nen z.ch dus gevallen voordoen, dat de beperking van het besouikkingsrecht over eigendom ni.-i a.leen gewenscht doch ze.is noodzakelijk blijkt. Spr. srnat echter geheel op het stanipunt, dat het privaatbezit abso.uut n .0zakelijk is voor een goede Chr. samenleving, daar dit de groufete drijfveer van het econo mjsche leven vormt en „het gezag" het fundament hiervan uitmaakt. Ook vroeger hebben mannen als Dr. Kuyper en Ds. Sikkel de kwe3tie van meat zeggenschap b.liande.d, welke toen tertijd s.echts uitjuitend van een theo retisch standpunt te bezien was, daar men het nog nergens in praktijk aan- schouwd haa. Na afioop van de rede van den heer Diemer stelde de voorzitter de gelegen heid tot het doen van vragen open, hiervan werd echter mede in verband met de terugreis van den heer Diemer een matig .gebruik gemaakt. Vervolgens riciitte de voorz. een har telijk woord van dank tót den heer Die mer en sloot laatstgenoemde de verga dering met gebed. KATWIJK. -Burgerlijke stand. Geboren: Arend je, d.v. A. van Leeuwen, en A. van Duijn. Cornells, z.v. C. van Beelen en J. Ros! Haartje, d.v.R. van Rijn en ïr. van der Plas. Arris, z.v. G, van Dupvanboden e nJ. Guijt. Johannis Joris, z.v. J. B. Meskers en C. H. Sneeboer. Adrianes, z.v. P. Braggaar en J! Dreef. Marinus Johannes, z.v. J. Parlevliet en T. van Duijn. Eugène Leonardus Joseph Marie, z.v. E. J. Pieters en A. J. W. Wijnhoven. Nicolaas, z.v. J. Zwanenburg en P. van der Pias. Klasina, d.v. H. van Beelen en O. Vlieland. Ondertrouwd: P. Aandewiel en N. van der Bent. J. van dei- Plas en J. van Duijn. Jan Klinkenberg en D. Schaap. N. Haasnoot en C. Dubbelaar. Getrouwd: J. de Reus en N. Kulk. M. van Rijn en G. van Beelen. Overleden: Cornelia Schaap, 5 w„ d. d. Gijsbert Schaap en L. van der Plas. Mensje Verburg, 84 L, wed. van H. Guijt. Maartie van der Plas, 69 j„ eohtg van Z. van Duijn. HAARLEMMERMEER. - Burgerlijke stand. Geboren: Klaas, z.v. J. A. Kemp en J. van der PoL Fre derik Franeiscud, z.v. D. Hoogkamer en J. Meijer. Anna Theresia Maria, d.v. H. J. Stoet en Th. M. Roef. Anna Petrenel- la, d.v. D. Schouten en M. de Waal. Cor nelis en Arie, z-V. J, Kromhout en M. de Vlies, llattheus Johannes, z.v. J. L. Loogmaii en G. H. Willemse. Overleden: Theodorus Hendrikus de Heij, 9 d„ z.v. N. A. de Heij en G. Scheunhage, GEMENGD NIEUWS. Ernstige botsing. Op 'den onbewaakten overweg aan den Hootdi weg (Oostzijde) 'in Haarlemmermeer! is gisteren trein 638, komende uit de! richting Leiden en gaande naar Hootdl dorp, in botsing gekomen met een vrachtauto. De chauffeur, P. W'. Niis- sen uit Hoofddorp werd gewond. D-et auto werd geheel vernield. Nader meldt men nog: De chauffeur had den trein ie laat opgiemerkt. Ondanks krachtig remmen kon hij Jden auto. niet meer tot stilstand brengen. De cabine, waarin de chauffeur Nijs sen gezeten was, werd geheel van den auto afgerukt en in ae Hiootdvaart' geslingerd. Nijssen bekwam wonder Doven wonder slechts lichte kwetsu ren. De botsing was zoo hevig, dat stuk ken van den auto aan de overzijde van het water terecht kwamen. Het overzicht over de spoorbaan wordt tier plaatse zeer belemmerd, voornamelijk door een molen, die ter zijde van den- weg. staat. Een sens ation eel e arresta tie. De Haagscbe politie heart) fisteren aangehouden den 2(j-jarigen aul Beer, Oostenrijker van geboor te, die den lahtsten tijd in de resi dentie verblijf heeft gehouden en zich zoowel in deze stad als daar buiten een groote bekendheid heeft verwor ven door zijn propaganda voor den wereldvrede, welke hij bevorderen wil de door de stichting van een „Mensch- heitsheim". Om de benoodigde fondsen voor dit „Menschheitsheim" bij elkaar te krij gen, schreef hij het veel besproken to.oneelspel ih vijf bedrijven „A", dat m eenige plaatsen van ons land is (opgevoerd. In verband met allerlei handelingen van Beer, den laatsten tijd gepleegd, meende de politie, dat het tijd werd, Beer over cfe grenzen te zetten. Hedenmorgen vervoegden eenige re ohercheurs zich aan zijn woning om hem te verzoeken mee te gaan, daar da hoofdcommissaris hem wenschte te spreken. Paul Beer, die lont geroken had, verzocht een oogienblik tijd om zich te mogen scheren. Dit werd' toege staan. Hij verwijderde zich, wierp de deur in het slot en kwam niet meer terug. Eer de rechercheurs de deur 'weer geopend hadden, was de vogel al lang weer gevlogen. Door een klein raam pje was hij óp het dak geklauterd en over eenige daken had hij kans gezien een joinbewoond perceel te be reiken, zoodat ,!hfj zich op vrije voe ten bevond. Oogenblikkeu ijk werd dftor een groot aantal rechercheurs de stad nagezocht, echter zonder eenig resul taat. Paul Beer was en bleef verawe- iSen. Omstreeks l'l uur reed toevallig de hoofdcommissaris van politie, verge zeld van den procureur-generaal bij net Gerechtshof, in zijn auto op den Scn&- veningsche weg. Juist bespraken beide heeren de zaak-Beer en zijn plotse-, linge vlucht, toen de hoofdcommis saris plotseling den vluchteling kalm. op het wandelpad zag loopen. De heer "Van 't Sant zond zijn chauffeur om Paul Beer te verzoeken, even bij hem te komen. Aanvankelijk gat hij hieraan gehoor en ging gewillig mee. Maar op een gegeven oogenblik rukte hij zich los en zette het op een loopen. Hij had er echter weinig pleizier van, want in twee passen had de chauffeur hem ingehaald en bracht Beer onder nevig verzet naar de auto. Piet gelukte niet Beer in de auto te krijgen. Hij' trapte, sloeg en krabde den hoofdcommis saris en dien chauffeur. Inmiddels was er veel publiek bijgekomen en het werd een formeel reiletje. Eindelijk gelukte het toch Paul Beer in do auto; te krijgen en naar het hoofdbureau van politie te brengen. Daar werd hij; overgegeven aan den Vreemdelingen- dienst, die hem hedenochtend over de grens zal leiden. Inbraak. Gisternacht is inge broken in het post- en telefoonkantoor te Kruiningen. Geld wordt niet ver mist, daar dit de$ .nachts noodt in het kantoor wordt gelaten. Wied mist men eenige postpakketten. ,Van de da ders is geen' spoor, alleen heeft men vingerafdrukken gevonden. Pogingen om de brandkast te farceeren zijn blijk baar niet aangewend. Aanvaring. In den afgéloo- pen nacht t usschen twee en vier uur is het Zweedsche stoomschip „Inga" ge laden met hout en bestemd voor de Minervahaven, ter hoogte van West- zaan op het Noordzeekanaal in aan varing gekomen met de „Lingestrcom van da Hollandsclie Stoomboot Mij. De .,,Lingestroom" werd aan bak boordzijde aan den achterkant van den bak- geraakt en daarna midscheeps. De boot iö t erilggekeerd naar Am sterdam, ten einde daar de schade te laten opnemen en te onderzoeken of tijdelijke reparaties het uitvaren alsnog mogelijk kunnen maken. Het Zweedsche schip heeft weinig schade opgeloopen en is naar de Mi- nervahaven gestoomd om aldaar tel lossen. Zwarte Piet opgebracht. /Men meldt aan de s Hert. Crt." uitl Helmond: Toen surprise-avond; Zwarte Piet in Ida Ameidestraat een pakje wilde af geven, werd hij door die politie gear resteerd, omdat hij.zwart was ien |d,us onkenbaar. Men verzjocht pok il&t* NJcoJaea, fcJtöt in een auto zat te wachten, den die naar van Hermandad naar het poli tiebureau te volgen, omdat de „H. Man" gemaskerd was. Deze wist er zich uit te praten, daar hij nog in de auto zat en niet op de straat liep. Voor Pieterman was geen genade! en hij moest mee naar 't bureau oml zijn gezicht af te wasschen. Naar zijn1 verklaring heeft hij wel een pond! zeep hiervoor gebruikt. Proces-verbaal zal wellicht volgen. Fraude te Zwolle. In de jX Dinsdag gehouden raadsvergadering van Zwolle werd een commissie van drie personen benoemd, ten einde een onderzoek in te stellen naar de brand- stoffenleveranties aan de verschillende gemeentelijke instellingen. Bij1 nawe ging en hatelling was n.I. geconsta teerd, dat de aanwezige voorraad aan zienlijk minder was aan er geleverd had moeten rijn. De tekorten bedroe gen 10.250 Iv.G. anthraciet en ongie- veer 6000 turven. Voorts besloot de raad nog tot ver koop van een deel - der voormalige1 Broerenkazerne aan een firma, welkei aldaar een zeepfabriek wil vestigen. O ngew ensohte. Frangaises,. Door eenige rechercheurs van den Vreemdelingen dienst zijn gister-och tend aangehouden twee Frangaises, die eerst in Amsterdam gewoond haü- den en nu in Den Haag verblijf 'hou den. Het leven, dat de beide- dames, waarvan de een 19, de ander 30 jaar oud is, in de hoofdstad leidden was voor ae Amsterdamsche rechercheurs aanleiding haar de adviseeren zich naar België te begeven, daar zij an ders over de grenzengezet zouden worden. Inplaats van echter zich naar België te begeven, vestigden zij zich in den Haag, om, zcoals zij aan de politie voorgaven, daar een atelier op te richten. De oudste zou dan de zaak beheerert terwijl de jongste als mannequin zou; tungieeren. De politie achtte het echter beter, deze zaak niet te laten door gaan, hield beide dames aan en leidde ze gistermorgen' als „ongewenschtei vreemdelingen" uit naar'België.' De jongste zal als minderjarige naar het ouderlijk huis terugge bracht worden. Onder een car uto 5 u s. Gis teravond liep J. v. d. J. van den Parallelweg te Schiedam met zijn schoonzoon in de Jonker Fransstraat te Rotterdam, Hij was onder invloed van sterken drank en 'kon 't niet eens worden met z'n schoonzoon die eenigs- zms geagiteerd zijn schoonvader een duw gaf. De man rolde van het trot toir at en kwam met zijn hoofd on der een juist' passëerende autobus. Hii kreeg een hersenschudding en werd door den Geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Bergweg ver voerd, waar hij werd opgenomen. O nder d e t r a m. Gistermiddag! om hali 3' fietste het 13-jarige. meisjei M. van O uit de Mathenesserlaan in de Tweeboschstraat te Rotterdam in de richting van Delf shaven. Zij wilde een jongetje, dat voor haar reed, in halen, juist op het moment, dat een wagen van lijn 11, bestuurd door den 30-jarigen L. J. M. uit de Tochtstraat, kwam aanrijden. Het meisje viel en de tram reed haar aan. Een voet werai verbrijzeld. De Geneeskundige dienst heeft het meisje naar het ziekentiuis aan den Coolsmgel gebracht, waar zij werd opgenomen. Den bestuurder treft geen schuld. Auto-ongeval. Een met een tiental vette varkens geladen voor Heerlen bestemde vrachtauto van den heer J. Janssen uit Medjei reed gister morgen door het onkiaanaken der stuurinrichting nabij de Maasbrug te Roennond van den vrij hoogen dijk af. De auto kwam met het voorste gedeelte in een poel water terecht De chauffeur wist zich door het stuk slaan eener ruit uit zijn netelige pö- sitie te redden. Hij bekwam geen noe menswaardig letsel. Ook de varkens! kwamen er heelhuids af. De auto, die) opgevijzeld moest worden, werd slechts licht beschadigd. Branden. Door onbekende oor zaak is Dinsdagavond de boerderij met inboedel, toebehoorende aan G. Evers te Hesmghën (gem. Tubber- gten), geheel afgebrand. Het vee kon gered worden, alsmede eenige lijf goederen. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke s chade. De woning, bewoond door L. (Veldhuis te Eesveen is een prooi "der vlammen gieworden. W ij s h e d uit China. D ei firoote Chineesohe wijsgeer Koeang 'oe had in zijn levensavond nog maar drie haren op het hoofd. Epn van zijn talrijke bedienden had tot taak, die drie haren eiken ochtend zorgvul dig te vlechten. Op een ochtend wierp de bediende zich doodsbleek ter aarde en terwijl hij den zoom van 's meesters gewaad kuste, snikte hij: „Wijze Koeang F oe, ik ben niet waard dat de zon mij beschijnt. Vloek mij, want ik heb een van uwe haren uit uw hoofd gerukt". „Sta op", antwoordde Kreang Foe, „uw zonde zij u vergeven. Ik weet, dat gij een trouw dienaar zijt en -dat gij uw best zult doen om voortaan mijn twee overgebleven haren tot een vlecht te vereenigen". Maanden verliepen. Toen glebeur- Ide het op een kwaden dag, dat Koet ang Foe door een onhandigheid van; gnjn bediende wéér teen haar van zijn wijze hoofd verloor. „Dit keer zult gij mij1 geen vergiffe nis meer schenken", snikte de onge lukkige, „zeg mij heer, hoe mijn straf zal luiden". Even zweeg Koeang Foe, toen zei Mi, terwjjj «en gjimlaoh pro «ju pen speelde: Stel u giarust. Ik ben wraakzuchtig. Voortaan zal ik mijn haar ongevlochten dragen". RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Een heele rij huismoeders stonden voor den Kantonrechter terecht, daar hun kinderen zich aan meer of min I erhaald schoolverzuim hadden schul dig gemaakt Eerst verscheen een handelaar in zeebanket, A. G. te Leiden, die in zijn winkel in de Haarlemmerstraat tevens andere vleeschwaren had ver kucht. De man had geen vergunning van B. en W. tot het houden van een vleeschwinkel. Voorts was ook nog door een keurmeester de vleesehvoor- raacl ondeugdelijk bevonden, waarna G. verzuimde deze afgekeurde spijzen n<';ar het slachthuis te brengen. Bekl. meende dat hij niet schuïöïjr wijs. Als een volleerd jurist betoogde li ij dit oi- de volgende wijze. Primo hebben in den Haag sommige vischver koopers ook tevens een vleeschwinkel '-ecundo had hij geen tijd gehad de worstjes weg te brengen. Als hij na zoo'n schitterend pleidooi nu dacht te wirden vrijgesproken, had hij het glad mis, want de ambtenaar vroeg tweemaal f 5 of 5 dagen, waarover de onfortuinlijke visch- en knakworstdis- tributor maar zeer matig tevreden was. G. J. V.. te Leiden, verscheen ten ^ooneele omreden hij, met zijn auto rij clende op de Jan van Houtkade, geen signaal had gegeven, toen hij den hoek omging. Verd. betoogde, dat hij wel had ge toeterd, wat nu door een door hem mpegebrachten getuige werd beves tigd, waarop de ambtenaar vrijspraak vroeg. Drie jongedames C. T., J. R. en B. T., waren aan den wandel op de Mare te Leiden, toen haar pad gekruisd werd door een fietsende, slager die een mand op het wiel vervoerde. De slagersjongen hield niet genoeg rechts en kwam aldus in het pad der jonge dames, van wie er een werd aange reden en wel zóó, dat de dokter er aan te pas moest komen. De ambtenaar was tegenover de da mes meer galant, en een voorbeeld wil lende stellen eischte hij f 15 of 15 da gen. H. B. te Leiden, had op den laten avond den heer Hasselbach, die zich op het rijwiel huiswaarts spoedde, met zijn auto diens rijwiel stuk gereden. De heer Hasselbach bekwam geen letsel. Nu moest de zaak voor den rechter worden beslist. Bekl. zeide signaal te hebben gegeven, wat de heer Hasselbach ontkende. Twefe. oog getuigen, de heeren Koet en Werner, kónden niet vaststellen bij wie de schuld lag. Toen vroeg de ambtenaar vrijspraak, zoodat de heer Hasselbach zu'n schadevergoedingseisch van f 30 ook wel niet ingewilligd zal krijgen. H. v. d. V., bakker te L e i ól e n, had brood gebakken op een tijd, dat de mcnschen gemeenlijk slapen. Zijn knecht was krank betoogde hij» en daarom moest hij vroeger beginnen, n aar nachtarbeid is#nu eenmaal ver boden, zoódat de ambtenaar f 3 of 3 cingen eischte. D. O., te Kat w ij k, stond terecht terzake dc Katwijksche kwaal: beur zon. Verd. zeide slechts in een leeg staande koepel te hebben gestaan. In ieder geval werd de zaak na deze ver klaring uitgesteld om den verbalisant te hooren. Hierna moesten eenige huismoeders uit Katwijk verschijnen. .Slechts weinig moeders hadden aan de vrien delijke uitnoodiging, om de belangen hunner telgen te bepleiten, gehoor ge geven. De ambtenaar vroeg,tegen de eene huismoeder f 2, tegen de andere weer f 3, terwijl eenige, die goede redenen konden aanvoeren, vrijspraak hoor den eischen. Scheepstij dingen. HOLLA ND-AMERIKA LIJN. VEENDAM, 7 v. R'dam te Tanipi o. FEMDIJK, Vancouver d. R'dam 7 v. Liverpool. GROOTENDIJK, 7 v. R'dam te" Swan sea. RIJNDAM (wereldreis) 7 (n.m.) van Bangkok n. Singapore. BLOMMERSDIJK, 7 v. R'dam te Gal veston. DINTELDIJK, Vancouver n. R'da.m 7 te Sattle. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. BILLITON, 8 v. Hamburg te A'dara. N1AS (thuisr.) 7 v. Delagoabaai. ALCINOUS, Liverpool n. Java p. 8 Gibraltar. RANDFONTEIN, 8 v. A'dam te Antw. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. HELDER, 8 v. A'dam n. W.-Afrika DELFLAND (uitr.) 5 te Duala. EEMSTROOM, 6 v. Warri n. Coco. IJSTROOM (thuisr.) 7 te Lagos. KON. HOLLANLSCBE LLOYD. ORANIA (thuisr.) 7 v. Rio Janeiro. ROTTERV.AMSIJHE LLOYD. TAPANOELI (uitr.) 7 te Genua. BANDOENG (thuisr.) 8 te Madras. BUITENZORG (thuisr.) p. 7 Perim. PALEMBANG, 8 v. Hamburg te Schie dam. STOOMV. KJ. NEDERLAND. KAMBANGAN (thuisr.) 8 te A'dam. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.)' 8 v. Suei. MADOERA (uitr.) 4 v. Port Swetten- ham. KANGEAN (uitr.) p. 6 Perim. RONDO (thuisr.) 8 v. Padang. MAP IA 8 y. Batavia te A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6