NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 DECEMBER 1926 DAG-AGENDA. Woensdag 8 Dec., 's av. kwart voor acht. Nutszaal, Steenschuur: Leiders- vergadering: van den Nederlandschen Bend van J. V. op G. G., afd. Z.-Holland Sassenheim. Woensdag 8 Dec., 's av. feaJf acht, „Concordia": Openbare Ver gadering v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing met lichtbeelden door Dr. J. G. van Es, te Leiden Donderdag 9 Dec., 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal: Concert van cien Leidschen Kunstkring „Voor Allen". Donderdag 9 Dec., 's av. acht uur. „Prediker", Janvossensteeg: Verg. v. d. Nationalen Christen Geheel Onth. Bond. Spr. Ds. Mondt. Donderdag 9 Dec., 's av. acht uur. 'Academiegebouw, Kloksteeg 23: Vier de Wetensch. voordracht over het Ka tholicisme, door Prof. J. P. Verhaar, van Warmond. Vrijdag 10 Dec., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Gecomb. uitv. der C.hr. Zanver. „Halleluja" en de Chr. Reciteerclub „U. V. H." Maandag 13 Dec. 's avonds acht uur ,.Jeruël". Middelstegrdht 3: Lezing met lichtbeelden door den heer v. d. Horst. Maandag 13 Dec., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Symphonie Concert Vrijdag 1? Dec., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering van het gemengd koor „Sursum Corda". De avond-, nacht- en Zondagsdienst 'der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 December a.s. waargenomen door de apotheek van 'den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. Amsterdam begeven ter deelneming aan een diner, dat door de Duitsche kolonie gegeven wordt in verband met h(-t bezoek van het Duitsche oorlogs schip „Hannover" aan Amsterdam. Na afloop van dien maaltijd hoopt 'de Prins nog een gedeelte bij te wonen van het weldadigheidsfeest in het Paleis voor Volksvlijt ten bate van de noodlijdenden in de Drentscbe venen. DE FRAUDE BIJ HET KLEEDING. MAGAZIJN TE WOERDEN. In verband met de fraude, gepleegd bij het Rijks Centraal Kleeaingmaga- zijn voor militaire kleeding en uit rusting, vernemen wij, dat een tiental inwoners van Woerden, zoowel leve ranciers als anderen, tegen morgen gedagvaard is om als getuige te ver- Schijnen voor den recliter-commissaris SPOORWEGONGELUK IN DEN f HAAG. Omtrent bet spoorwegongeval, dat Maandagnamiddag op het emplace ment der S. S. te 's-Gravenhage zou plaats gehad hebben, vernemen wij, dat de zaak zich eenigszins anders beeft toegedragen dan aanvankelijk verd bericht. Er'is geen as gebroken van een per sonenrijtuig maar het betreft hier slechts de as van een lorrie, welke ge brviikt werd om den wagen, welke bij ZoetermeerZegwaard gederailleerd Was, naar de herstelinrichtingen over te brengen. Na korten tijd bad het personeel een andere lome ter plaatse gebracht, welke onder den gederailleerden trein werd geschoven en waarop bet ver voer zonder eenige verdere stoornis plaats had. De treinenloop over het gewone spoor ondervond dan ook geen enkele vertraging. DE PERS BIJ SPOORWEGONGE. VALLEN. De voorzitter van den Nederland schen Journalistenkring heeft zich ge wend tot den Minister van Justitie, 'den Minister van Waterstaat en de di rectie der Ned. Spoorwegen, met de <nededeeling, dat aan vertegenwoor digers der pers bij meer dan een spoor wegongeval in den laatsten tijd helem mermgen in den weg zijn gelegd bij de vervulling van hun werk. Hij "heeft erop gewezen, dat een goede voorlich ting doer de pers een publiek belang is en daarom den Ministers en de Spoorwegdirectie verzocht, bun in vloed te willen aanwenden, opdat aan de journalisten in dergelijke gevallen alle mogelijke medewerking worde Verleend voor een riebtige uitoefening van 'hun taak. VERPLEEGSTERS VOOR INDIë. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt er de aandacht op, dat zoowel voor het krankzinnigenwezen als voor fjtn dienst der volksgezondheid in Ned.-Indië eenige gediplomeerde ver pleegsters kunnen worden uitgezon den. Leeftijd 25 tot 35 jaar. Aanvangs salaris tenminste f 200 per maand, dat evenwel in verband met reeds ver kregen ervaring op een hooger be drag kan worden gesteld. Ook bezit van extra diploma's kan in rekening .worden gebracht. Inlichtingen omtrent verdere voor- deelen, uitzonderingsvoorwaarden enz. worden gaarne verstrekt door het In formatiebureau van voornoemd Co mité, adres: den beer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 111, Den Haag. DE ALG. CENTRALE BANKVER- EENIGING. Het bestuur van den Landelijken Bon tot bescherming van de belan gen van aandeelhouders van de Alg. Centrale Bankvereeniging' voor den Middenstand heeft tot de Tweede Ka mer. een adres gericht, waarin het zegt, dat. naar zijn meening door het niet goedkeuren van de Memoriepost sub. art. 110, Hoofdstuk VII B der be- gvooting van Financiën het verder voortbestaan van bovengenoemde Bank zou worden bedreigd, waardoor weer de positie van de credietnemers als zoodanig aandeelhouders ernstig zou worden bezwaard. Om deze redenen verzoekt het be stuur met aandrang dezen memorie- postje aanvaarden om de schadelijke gevolgen voor de aandeelhouders te voorkomen. HERZIENING VAN HANDELS VERDRAGEN. In de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag 23 Nov. jl. heeft de minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat de vraag in onder zoek was, of de voorbereiding van han delsverdragen wellidit ware te verbe teren. en dat o.a. meer openbaarheid aan het werk der commissie zou kun nen worden gegeven. Aangezien tot die grootere openbaar beid sedert dien definitief besloten werd, kan thans over de jongste ver gadering der commissie worden mede gedeeld. o.m., dat er regelen zijn vast gesteld op den omvang van den ar beid, op de documentatie en op de werkwijze der commissie -betrekking hebbende'. In de vergadering der commissie worden o.m. behandeld: de algemeene zaken, handelsverdragen, rakende of daarmede verband houdende, waar van de commissie behandeling wei - schelijk keurt; de zaken, waarover de regeering het advies der commissie vraagt; alle handelsverdragen. Als door de departementen het ini tiatief wordt genomen tot sluiting, resp. herziening c.q. oók opzegging van een handelsverdrag, komt de zaak allereerst in deze commissie voor voorloopige algemeene beschouwingen en gaat zij daarna naar de commissie voor de onderhandelingen ter formu le t ring van bepaalde voorstellen, wel ke aan de commissie voor de h'evzie- nl.ig om advies worden voorgelegd. Bij den aanvang van elke vergade ring der commissi^ wordt door Jen voorzitter medegedeelJ, wat in zake handelsverdragen sedert de vorige ver gadering zoowel-in als buiten de com missie voor de onderhandelingen (een afzonderlijke, kleinere commissie van ambtenaren) verricht is. AMSTERDAMRIJN. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van een der Amsterdamsche Kamerleden tot deii Minister van Wa terstaat eenige vragen te richten, in ver band met diens uitlating in de Memo- rit van Antwoord op de Waterstaats- begrooting, welke inhield, dat omtrent de keuze van het plan, met betrekking- tot de verbinding Amsterdam—Rijn neg geen eenstemmigheid keerscht en de vertegenwoordiger van Amsterdam in het comité voorshands een afwij zend standpunt inneemt. Naar verluidt zou ir. Wentholt het tracé VreeswijkVianen aanbevelen, terwijl Amsterdam de verbinding der Staatscommissie-Limburg (via Wijk bij-Duurstede) verkiest. Intusscheii moet de definitieve keuze in bet comi té nog plaats hebben, welke, in ver band met de afwezigheid van twee der leden, de lieeren Wentholt en V atman, die het Internationaal Scheepvaartkundig congres te Cairo bijwonen, voorloopig nog niet zal kun nen geschieden. EEN MAJOOR VOOR HET HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is gisteren behandeld in eerste.instan tie een zaak tegen den majoor D. J. C. H. B., van het 16de Regiment Infante rie. welke zaak verband houdt met de ongeregeldheden, die zich in den avond van 1 September j.l. onder de militairen te Amersfoort hebben voor gedaan. Geëischt werd f 50 boete subs. 25 da gen hechtenis. EEN GRANAAT-GIETERIJ. Wij lezen in de ..Delftsche Courant": Een bezuiniging is geweest de op heffing van de constructiewerkplaat sen te Delft. Het geld voor het over brengen van het bedrijf en de verhuis- k( sten van het personeel hebben we nauwelijks bij elkaar gebracht of er rijst een nieuw bezuinigingsidee: te rug naar Delft, niet geheel, maar ge deeltelijk, en daarbij komt dan de al- .leraieuwste vinding op bezuinigings- gebied: het personeel blijft in Zaan dam wonen maar reist dagelijks heen en weer naar Delft. Op 1 Februari zal in de gebouwen der constructie-werkplaatsen geves tigd worden een granaatgieterij, wel ke om een of andere reden niet aan de Hembrug kan blijven. Om die inrichting te Delft vooral zuinig bedrijfsklaar te maken, wordt aan bet kolosale gebouw eerst nog maar zuinig verbouwd. Als dat ge reed is 'worden de benoodigdheden naar hier vervoerd (misschien terug gebracht) en het granaat gieten kan beginnen. Dan zullen eiken dag 14 man uit Zaandam naar hier komen en 's av. weer vertrekken, die voor bet arbei den buiten hun woonplaats vermoede- ">ijk een toelage krijgen. Een retour 3e klasse Zaandam Delft kost f 4.55, vermenigvuldigd met 14 is f 63.70 per dag, behalve de toela ge. Laten we matig rekenen en zeg gen dat deze jongste bezuiniging be halve de verbouwing en het overbren gen der machines, den staat op onge veer f 20.000 per jaar zal komen te staan. EEN „UITVINDER" VOOR DE RECHTBANK. De 51-jarige schoenmaker J. A. V., te 's-Gravenhage, stond gistermor gen terecht wegens oplichting. Ver dachte zou den heer J. S. bewogen heb ben f 500 af tè staan voor de exploit, van een door hem, verdachte, gedane uitvinding, waaraan hij echter geen gevolg had gegeven. Op een vraag van den president ver klaarde verdachte, dat hij een uitvin ding betreffende de vervaardiging van kunstleer had gedaan. Hij wenschte zich echter over die uitvinding en de reden waarom ze niet is geëxploiteerd, niet verder uit te laten. De Officier achtte de oplichting be wezen. daar verdachte geen ernstige pogingen heeft gedaan om de uitvin ding te exploiteeren. Verdachte had reeds zeven maal eerder wegens diver se vergrijpen terechtgestaan. Spr. eisclite zes maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 21 Dec. a.s. DE HEER L. VAN VUUREN BENOEMD TOT HOOGLEERAAR. Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om onderwijs te ge- ven in de sociale- en economische aardrijkskunde, dé koloniale aardrijks kunde en de landbeschrijving, de heer L. v. Vuuren, lector aan de Gemeen te Universiteit te Amsterdam. GEEN INVLOED OP DE AMSTERD. INDUSTRIE. Naar aanleiding van het conflict in de Antwerpse lie diamantindustrie heeft de „Tel." een onderhoüd gehad met den voorzitter van dén ANDB. te Amsterdam, den heer Henri Polak. Op een des-betreffende vraag gaf de heer Polak de verzekering, dat de Am sterdamsche diamantindustrie van het Antaverpsche conflict op geenerlei wi jze invloed zal ondervind erf. Tusschen den Antwerpschen bond en'den ANDB.. bestaa* bovendien prac tisch weinig of geen verband. Toen Vrijdag bericht ontvangen werd, zoo zeide de heer Polak, dat de toestand te Antwerpen uiterst critiek was, heb ben wij, zooals vanzelf spreekt, dade lijk financieelen steun toegezegd. Telt de Belgische Industrie vele on georganiseerden? zoó werd gevraagd. De heer" Polak antwoordde hierop, dat 't getal ongeorganiseerden eenige duizenden bedraagt, die zich over ge heel België verspreid hebben. In Ant werpen zelf is zoo góed als lederwerk- nemer in de Diamantindustrie in- don ADB. die ongeveer 14Ö00 leden telt. Naar wij vernemen, wordt in Am sterdamsche - juwelierskringen zeer weinig waarde gehecht aan hetgeen momenteel in de Antwerpse he dia mantindustrie voorvalt. Vajni werkgeverszijde werd ons ver zekerd, dat het Antwerpsche conflict op de Amsterdamsc-lie markt, welke toch reeds stil-' is, niet den minsten invloed heeft. Men, verwacht, dat bin nen zeer korten tijd, de strijd zal zijn bijgelegd. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft krachtens het „Werk loosheidsbesluit 1917" goedgekeurd het regieretent voor de werkloozenkas van de Syndicalistische Federatie van Amsterdamsche Metaalbewerkers en aanverwante vakken, te Amsterdam. Het subsidie voor deze kas wordt ver leend van 6 December af. De gemeente Alem, Maren en Kesse] is toegetreden* tót 'de regeling, vervat -in het „Werkloosheidsbesluit 1917." BUITENLAND. DE BOODSCHAP VAN PRESIDENT COOLIDGE. Amerika's gunsiige positi?. In zijn jaarlijksch© boodschap aan het congres, verklaarde Cooiidge, dat het Amerikaansche volk in zijn geheel gieen voldoende besef heeft van de gun stige omstandigheden, waarin zijn in ternationale positie verkeert. !Wij hebben geen traditioneel© vij anden; onze' grenzen zijn niet versterkt wij vreezen niemand en niemand vreest ons, want de geheelé wereld weet, dat de geheele kracht van onzen invloed tegen den oorlog en ten gunste van den vrede gaat; tegen het gebruik, van geweld voor onderhandelingen, ar bitrage en verzoeningsmethoclen om internationale geschillen op te lossen. Bij onze pogingen om onze inter nationale verplichtingen te regelen, krij gle-n wij ecu antwoo-rd,dat, naar ik! meen, door de geschiedenis zal gere gistreerd worden als het meest merk waardige en verheugende getuigenis van de nauwgezetheid, waarmede de beschaafde naties haar wederzijdsche verplichtingen pogen na te komen. Als wij de werkelijke offers nagaan* welke de andere naties zullen moeten brengen om die schuldenovereenkom sten na te leven, dan moeten wij voor haar een steeds grooteren eerbied en bewondering koesteren. Het kan niet te vaak herhaald wor den, dat wij tezamen met alle naties: verplicht zijn den oorlog te liquidee ren. Als onze oorlogisschuldi vermin derd is, zullen wij de middelen voor expansie hebben. Cooiidge deelde mede, dat op het einde van het fiscale jaar er een over schot in de schatkist zal zijn, naar schatting van 3d3.000.0U0 dollars. Hij stelt voor, dat een deel hiervan ge bruikt zal worden voor verlaging van den belastingdruk. De economische politiek. De president geloofde dat de dou ane-ontvangsten gedurende het loopen- de fiscale jaar meer dan 615 millioen; dollars zouden opbrengen, hetgeen een recordcijfer beteekent. ■Van den totalen invoer werd 65 pet. of ong-'eveer 2.900 millioen dol- iaxs «rii van rechten geïmporteerd,, waaruit blijkt, dat de Vereenigde Sta ten een vrije markt vormen voor an dere staten tot een ongeveer gelijk be drag als de totale invoer in Duitsch- land. Alleen Engeland laat meer goe deren vrij binnenkomen dan Amerika •Voorts zeide de president, dat de ijveraars voor tariefsverlagingen moes, ten weten dat er maar weinig gelegen heden zijn, waar-bij zulke verlagingen ten gunste van buitenlandsoh-e pn> ducten zijn door te voeren. Degenen, die het buitenland willen begunstigen kunnen dat veel beter doo-r de tegen woordige geweldige koopkracht te handhaven, die den invoer in 4 jaar tijds met 71 pet. deed verminderen, 'door een algemeene tariefsverlaging. 'Over de katoencrisis verklaarde cïe president voorts, dat er voldoende ka pitaal bijeen is gebracht om oen hoe veelheid1 van 4 millioen balen te finan cieren, maar geen middel acht hij 'beter Idan een vermindering van den ko menden afanplant met 30' pet. Ook coöperatieve afz-ei organisaties beval hij' aan voor de oplossing der landbouw crisis, doch hij ried aan de regeering zooveel mogelijk afzijdig t-e laten. !W.at' de kolencrisis aangaat, merk te Cooiidge op; dat hoewel het landi minder arbeidsconflicten heeft gehad; :dan m jaren het geval was, de Joon- overeenkomsleri in de ongeorganiseer de bitumineuze kolenindustrie op 1 April a.s. zullen aflöopen, waardoor mogelijk conflicten zullen ontstaan. - Hij adviseerde daarom een wetsont werp aan te nemen, dat zal voorzien in de behandeling van dergelijke con flicten door een jspe-ciale tijdelijke be middelingscommissie. Be drankwet. De president verklaarde nogmaals, dat hij voor al geheele naleving der drankwet was en drong aan op een wet voor de regeling van de geduren de den oorlog in beslag genomen vreemden eigendom, zoo dat plaats ge laten werd voor de wettige ei,schen van de burgers en de schatkist der V. S. Be Octwapcnjhigsccnlereiiilf:. Cooiidge achtte het voorbarig reads een oerdeel over de vorderingen van de voorbereidende commissie voor tic ontwapeningsconferentie te Geneva uit te spreken. Er hebben zich talrijke meeningsverschillen ontwikkeld, maai de president was hcopvo', dat er teil minste een zekere graad van overeen stemming zou bereikt worden, als do besprekingen werden voortgezet. Een der meest aanmoedigende fei ten van het corpmis^iewerk was, dat er in beginsel overeenstemming was: bereikt tusschen de vlcotexpericn van de'meerderheid'der mogendheden, dia het verdrag van Washington gewee kend hebben. KABINETSCRISIS IN JGEGQ- SLAVJë. Tei Ïtaliaanseh-Albaicessch tverdrag. .In verband, met het aftreden van den Jcego-Slavischen minister van buitenlandsche zaken, Nintsjitsj, heelt het heele kabinet te Belgrado* zijn ont slag ingediend. Het parlement, dat gisteren zou bij eenkomen; $u?eft zijn zitting tot del vorming van het niéuwe kabinet ver daagd. De „Vrerne" te 'Belgrado* zegt, dat m politieke kringen sedert verschillen de dagen het Itali'aansch-Albaneeschl verdrag een onderwerp van bespre king uitmaakt en men een miudel zoekt om er doelmatig op t-e reagee- - ren. Nintsjitsj verklaarde Maandagavond) aan een blad, dat het noodïg is dg aandacht van Europa op de bet eeke nis van het Jtaliaansch-Albaneesch© verdrag te vestigen en dat hei daar om is, dat hij 'is afgetreden. Het bericht van het aftreden van den Joego-Slavischen minister van buitenlandsche zaken Nintsjitsj heeft m diplomatieke kringen te Genève be langstelling en ongerustheid verwekt. Briand had een bespreking met Jova- nowitsj, "den Joego-Slavischen gezant te Bern en met Benesj. Oezoenowitsj kabinetsformateur. De koning van Joegoslavië heeft' den demissionairen premier Oezoeno- witsj opnieuw met de vorming van een kabinet belast. Oezoenowitsj 'heeft deze opdracht aanvaard. Van groot© bet eekenis voor de ver dere politiek© ontwikkelingin Joegol slavië is het feit, dat de radical© par lementaire fractie in haar gister ge houden zitting den grijzen Pasjitsj met .algemeen© stemmen naar vertrouwen, heeft uitgesproken en hem. heeft ge machtigd, om de* politiek der partiji naar eigen doeddunken voort te zet ten. KORTE BERICHTEN. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg op 20 Nov. 1.496.1Ó0, zijnd© een vermindering met 13.833 tegen de voorafgaand© week. Het denkbeeld om de Economi sche Conferentie te Amsterdam t© houi den, maakt nog, een punt van bespre king uit in de kringen van den jvol- benbondsraad. Het parlement van Letland heeft een motie van wantrouwen in de coa litie-regieering aangenomen en het mi nisterie heeft dientengevolge zijn ont slag ingediend. Brazilië zal zijn ruilmiddel stabih- seeren en den gouden standaard weert invoeren. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 7 Dec. De VOORZITTER doet een beroep op de leden om zich zooveel mogelijk te beperken in het debat, aangezien bet anders niet mogelijk is{ vóór, Kerst mis met de begrooting gereed te ko men. Bij de voortzetting van de behande ling van de arbeidsbegrooting zet mi nister SLOTEMAKER DE BRUINE het doel van de Woningwet uiteen en be strijdt hij het stelsel van den heer Van den Bergh. Wanneer de particuliere bouw over de heele linie niet kan voorzien in de behoefte, kan de overheidsbouw geen uitkomst geven, want deze laatste is duurder. Spreker is van meening, dat de Huurwetten moeten verdwijnen. Dit kan plaats hebben over een aantal maanden en zonder schokken. De vaccinatie-kwestie is reeds afge daan door den minister-president. ^De kwestie van het Gero-zilver is in onderzoek. Voor een drogisten-diploma voelt spreker voorloopig niets. Het voorontwerp tot wijziging van de Drankwet is gereed. Daarin wordt rekening gehouden met de kwestie dei" vergunningen. Hierna wordt gerepliceerd. Mevr. DE VRIES BRUINS (S.D.) vraagt keuring van kunstzijde eii aii- hraöiet. De MINISTER zal daarop de aan-, dacht vestigen. - Mevr. DE VRIES BRUINS bespreekt ook nog het woningvraagstuk in Em-. men en vraagt uitgebreider maatrege- itn. v De MINISTER deelt mede, dat men bij de ontruiming van krotwoningen, sluit op tegenstand van de bewoners/ De lieeren VAN DER HEIDE (S.D,) en BAKKER (C.H.) bespreken dé lage subsidie voor Friesland ter bestrij ding van de kindersterfte. Be MINISTER zegt een nieuwe ver deeling voor de provincies toe. Bij de bespreking door den heer BEUMER (A.-R.) van de subsidie voor de psych. Neurol. Kliniek te Am sterdam en die aan liet Vreemdelin gen verkeer, zegt de MINISTER, da'jt' nij overweegt de gevraagde subsidie aan de kliniek weer toe te staan en Jat bij de subsidie aan vreemdelingen" verkeer de uitgaaf de baat voorafgaat. Êe heer JÖEKES (V.D.) vraagt wet-' wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering, het K.B. werkt onVol doende. Ook de heer STENHUIS (S.D.) be spreekt dit onderwerp. Hij wenscht' em afzónderlijke behandeling. Een- permanente commissie moet komen. De MINISTER kan wettelijke rege ling nog niet toezeggen Spr. kan niet alles tegelijk en de Kamer denkt niet eenstemmig. De rechtspraak acht spr.' niet onbevredigend, intusschen is ad vies gevraagd. In den Ministerraad zal de werkverruiming besproken- worden I)e begrooting wordt daarna aange nomen. - Avondvergadering. Aan de orde de Waterstaatsbegreo- ting. "7 De heer SASSE VAN IJSSELT (R. IC,' vraagt ook de gemeenten aan te slaan in de waterschapslasten en ver zwaring van de dijken langs Maas en Waal met rijksteun. De heer SANNES (S.D.) vraagt in dijking van de Friesche wadden door- het Rijk. De heer J. B. VAN DIJK (R.K.'. be spreekt dè nog steeds niet tot stand gekomen betei;e Terbinding Amster damBoven Rijn. De heer KRIJGER (C.H.) vraagt ver betering van de vaarwegen in het Westland en van den vaarweg Gronin genLemmer. Spr. vraagt publicatie van het rapport Lely. De heer VAN RAPPART (V.B.) wt-nsclit benoeming van een onpartij dige commissie voor" scliac'eloosstel- iin£, in streken welke geteisterd wor- ctn door rampen. De hr. SMEENK (A.-R.) vraagt spoe dige reorganisatie van den Water- slaat. Spr. wijst op het verschil iii tie begrooting 2.6 millioen voor het vvè- genfonds, terwijl 4.5 millioen was tóë- gezegd. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) vraagt verbetering van de Hoo-' geveenschevaart. De heeren SCHAPER (S.D.) en LEENSTRA (A.-R.) dringen aan op spoedige uitvoering van het kanaai' GroningenLemmer. De heer DECKERS (R.K.) bepleit bij.- dragen van het Rijk in de kosten van het herstel der dijken. De heer BRAAT (Pl.B.) vraagt ver? betering van overgangen over de Maai? De heer AMENT (R.K.) dankt dén Minister, dat-de rivierstanden per m.-- d'o worden bekend gemaakt. De heer EBELS (V.D.) vraagt over neming van het kanaal Stadskanaal-- Groningen door het Rijk. De heer WEITKAMP (C.H.) vraagt hervatting van de onderhandelingen met de Duitsche regeering over verbe tering van kleine rivieren in het Oos ten. De heer BOON (V.B.) wijst op den on- lioudbaren toestand van de rijkswegen Haarlem-Alkmaar en A'dam-Utreeht. De heer KERSTEN CS.G.P.) vraagt verbetering van enkele Zeeuwscbo wegen. Ook de heer VAN RIJCKEVORSEL (R.K.) bespreekt het verschil in totaal voor wegenverbetering dat is uitge trokken en dat was toegezegd. De MINISTER VAN WATERSTAAT de heer VAN DER VEGTE wijst er op. dat het niet eenvoudig is verande ring te brengen in het beheer van ïle dijken. Eveneens zou het geven van subsidie een precedent scheppen. Spr. gevoelt voor het denkbeeld San nés inzake de indijking van de Wadden. Over de verbinding Amsterdam—Bo vtn-Rijn moet nog een onderzo-.k plaats hebben. Spr. wacht het commis sie-rapport af. Over waterwegen in het Westiand heeft spr ook reeds een ontwerp ont vangen. SFi few# yjtte-f

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2