la fl£ ttUdfll Z£SS£H. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 DECEMBER 1920 Communistische zedeleer. Een lid der communistische partii (die van de Tribune) heeft zich veroorloofd zoo lezen wij in „Het Handelsblad" in een niet-communistisch b'ad een andere meening te verkondigen over het orga- niseeren der jeugd, dan die de commu nistische partij de alleen-zaligmakende acht. Hp heeft zich verstout in dat orgaan critiek te oefenen op de communistische jeugdorganisatie en schreef o.a.: De Zaaier tracht dezen burgerlijken cirkel, waarin de A. J. C. rondloopt, te doorbreken. Het zal De Zaaier, ondanks alle goede bedoelingen, niet gelukken. Ze ker niet, wanneer hij dit probeert langs den beroemden weg van c*i- lenbouw. gelijk dit in Rotterdam het geval schijnt te zijn geweest. Cellen- bouw gaat gepaard met sluwheid, lis tigheid, leugen en bedrog". En wie deze eigenschappen in vo'doende mate bezit, wordt dóór de jeugd, van welke richting ook, onverbidde'ijk uitgestoo- ten. Dat pleit voor de jeugd. Nu wordt hij van twee kanten daar over gekapitteld. De een herinnert hem om zijn ..theoretisch geheugen" wat op te frisschen aan een woord van Lenin in de brochure „Het radicalisme", een jeugdziekte van het Communisme", waar in men leest: Zonder twijfel, de Heeren Leiders van het opportunisme, zuden tot aller lei kneuen van de diplomatie, 'tot de hulp van de regeering, rechtbanken en justitie hun toevlucht nemen om den communisten den weg tot de vak bonden te versperren, om hen te ver dringen, hen te beleedigen en hun ar beid zoo onaangenaam moge'ijk te ma ken. Men moet in staat zijn aan dit alles weerstand te bieden, tot ieder offer bereid zijn. wanneer het noodig is zelfs list, sluwheid, illegale me thodes, verzwijging, verbórgen hou den van de waarheid gebruiken, om slechts in de vakvereenigingen te dringen, en te blijven en communisti- schen arbeid ten uitvoer te brengen. De ander betoogt, dat critiek, ook al wordt die geuit „in een orgaan van een bevriende organisatie" gelijkstaat met èen aanval in den rug <jer partij! en met bandeloosheid. Een communistische partij moet wil zij vertrouwen van en aanzien bij de massa hebben baar discipline handhaven en elke individualistische handeling in de politiek en tactiek onderdrukken en bestrijden. M.a.w.: Gij hebt te prijzen, wat wij wijzen en a's uw zedelijk zindelijkheids besef in opstand komt tegen onze me thode, dan hebt gij aan dergelijke fat- soensoverwegingen bet zwijgen op te leggen. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Donderdagmiddag reed een Ford- je yustig over den Langenweg tusschen Nieuwe Wetering en Rijpwetering, toen de bestuurder onder het rijden door. een sigaret wilde opsteken. Dit zou evenwel niet zonder meer kunnen geschieden. Het Fordje raakte juist heel eventjes met een dop van de voor as een telefoonpaal, met het gevolg, cat het Fordje een plotselinge zwen king maakte in de richting van de langs den weg gelegen sloot. Het on heil was niet meer te voorkomen en het Fordje dook naar beneden. Geluk kig zijn de slooten daar ter plaatse niet erg diep en ook niet erg breed, zoodat de bestuurder zelfs zonder nat te voeten op den gewonen weg kon ko men. De wagen is des avonds nog op het droge gebracht. In den loop der maand Novem ber zijn ter Secretarie aangegeven de volgende slachtingen: Bedrijf sslach- tingen: 20 koeien 18 varkens, 12 scha pen, 2 geiten en 1 lam. Huisslach tingen: 6 koeien, 2 graskalveren, 3 varkens, 1 big, 9 schapen en 1 geit. In gevoerd werd 740 K.G. vleesch. Het netto-bedrag aan ontvangen keurloon is f 452.50. Door de politie in deze gemeente zijn gedurende de afgeloopen maand 23 processen-verbaal opgemaakt. Bevolking. Ingekomen en vertrok ken pei;snen. Ingekomen: K. Los, van Haarlem mermeer; P. Klomp, van Alphen aan den Rijn; M. C. Vosseherg, van Vinke- veen; C. M. Straathof, van Den Haag; C. L. Borst, van Haarlemmermeer; M. A. M. van den Heuvel, van Druten; H. van der Drift en gezin, van Warmond; M. C. Dijkstra, van Am sterdam; J. de Beer van Leiden; F. Hoogland, van Haarlemmermeer; C. Daleman, van Leiden. Vertrokken: J. M. Koek, naar Haar lemmermeer; H. E. M. Jagers, naar Oudenbosch; M. Ferwerda, naar Noord wijkeihout; E. Zawisch, naar Leiden; M. Th. van der Zwet, naar Oegstgeest J. W. A. van der Veer, naar Leiden; W. M. van der Meer en gezin, naar Buitenzorg; W. C. P. en H. B. van der eer, naar Den Haag; A. M. Huig- sloot, naar Leiden; W. A. van Haest- regt, naar Amsterdam; G. Weyers, naar Millingen;'C. Verelzen, naar Hil- logom; Th. van der Meer en gezin, n. Akersloot; A. Borst, naar Hazers- woude. HILLEGOM. Pred'kfceurten. Chr. Garef. Kerk. o^rni. io uur, H. Avondmaal en nam. 5 uur, Kabe..racüting, Doe. de Bruin te Apeldoorn. Woensdag 8 Dec., nam. 7 uur. Ds. de Eruin uit Veensndaal. KATWIJK AAN ZEE. Door Ds. Nauta, prei van da Ned. Herv. Kerk alhier, is het beroep naar Sexburum aangenomen. De motorschipper G. v. R. alhier had te Zaandam het ongeluk met zijn voet tusschen de tros van zijn motor boot^ en de schoeiing van dèn wal te komen, waardoor hy dit lichaamsdeel ernstig kwetste. Hij zal zijn voet echter kunnen be houden. Een broer van R. verloor enkele ja ren geleden op dezelfde wyze een zij ner handen. Door Dr. Lodder zal Woensdagmid dag a.s. in het weeshuis alhier kosteloos inënting plaats hebben. Onze wijkzuster A. Constans moet eenigen tijd rust houden en is over gebracht naar het Diaconessenhuis te Haarlem. Wy wenschen haar een spoedig her stel toe. In haar plaats worden door zuster M. haar wijkpatiënten behandeld. Als werkloozen werden deze week ingeschreven: 70 arbeiders. 2 schilders, 23 grondwerkers, 5 visschers, 6 met selaars, 4 opperlieden, 1 nettenboetster 1 stoker, 5 kuipers, 1 straatmakei\ te ■zamen 118 personen. De auto van de firma v. d. Meer, geladen met tonnen bier, vloog gister morgen op de Boulevard 'in brand. Gelukkig \yerd het door de bestuur ders gemerkt, welke de brand met zand blusenten, zoodat erger werd voorkomen De collecte langs de huizen gehou den door Me* v. d. Werf ten bate van Bartimeus, heeft ruim 170 gulden op gebracht. Op enkele vaartuigen na is de Katwijksche visschersvloot binnen en heeft Dehouden teelt. In het algemeen is de vangst iets beter als het vorige jaar, daarbü komt, dat in tegendeel met verleden jaar wei nig verlies aan netten, enz. ïs en de exploitatiekosten ook minder bedroegeu KATWIJK AAN DEN RIJN Gisterenavond hield de A. R. Pro- pagandaclub haar jaarvergadering in de Consistoriezaal der Geref. Kerk. De vergadering droeg een eenigszins feestelijk karakter. De leiding van deze feestvergadering berustte by den voorzitter G. van der Perk, die op de gebruikelijke wijze en met een hartelijk welkom de vergadering opende. yervolgens sprak hij een kernachtig openingswoord, naar aanleiding van den voorgelezen 11 den Pslam. Hij wees daarbij op wat ons A. R. ook op Staatkundig terrein staat te wach ten bij de verkiezingen der Prov. Sta ten en Raden der Gemeenten. Hy besloot zyn rede met een krachti ge opwekking om toch ten allen tijde pal te staan voor' onze beginselen. In het bijzonder heette hrj ook wel kom den Chr. declamator Arie Post van Scheveningen, die zich bereid had verklaard om enkele gedichten voor te dragen. Hierna kreeg het dames zangkoor de gelegenheid om onder leiding en be geleiding van mej. R. Meyering enkele nummers ten gehoore te brengen. Nadat door de aanwezigen was ge- izongen: „Zij zullen het niet hebben" verkreeg ae heer A. Post de gelegenheid zijn eerste voordracht te doen nooren, welke was getiteld: „Het Heilige lied" van E. J. Fleerackers. Al dadelijk boef de hy zijn auditorium, het werd stil in de zaal, en ieder voelde, dat daar een man voor hen stond, die meester was in het voordragen. Hy boeide, hij trok de menschen tot zich. Door de juiste mimiek en de houding van den heer Post, wist hij zijn hoorders in verbeel ding de werkelijkheid voor te stellen. Men zag .als het ware wat de heer P. voordroeg. Als hierna gezongen® was Ps. 150:1 verkreeg de secretaris de gelegenheid om zyn jaarverslag voor te lezen. Hier uit bleek, dat het ledenaantal der ver eeniging nog steeds stijgende is. Ver der bleek er uit, dat ook in het afge loopen jaar het werk der vereeniging veel en velerlei was geweest. De Voorzitter bracht den secretaris onder applaus der vergadering dank 'voor het verslag en het gepresteerde werk in het afgeloopen jaar. Nadat eenige oogenblikken pauze was gehouden, droegde heer A. Post voor: „Scheepsbrand" van S. Abrandie, ook weer een van die stukken waarin hij zyn hoorders niet alleen wist 'te boeien, maar men zag rlen brand, men zag de loods aan het roer en men hoor de de bevelen van den kapitein. Hierna werd gezamenlijk eenige cou pletten van het Wilhelmus. Toen kreeg de penningmeester het woord om verslag te doen vdn de geld middelen. Zeze verklaarde heel kort te kunnen zijn omdat er ook een tekort in kas was, hetgeen ook uit de bescheiden bleek De voorzitter dankte hem voor zyn gehouden beheer en stelde voor de vol gende vergadering een commissie te be noemen voor het nazien van de beschei den der penningmeester. Nadat enkele coupletten van „Er ruischt langs de wolken" waren gezon en, verkreeg de heer Post wederom et woord om te spreken over: „Hol- landsche Humor'. Waren de eerste stukjes van den heer P. ernst, diepe ernst, thans kwamen de lachspieren in beweging en ook op dat terrein wist de heer Post zijn hoorders op de juiste en gepaste wijze te verma ken. Hierna werd wederom koffie en koek aangeboden en door het dameszangkoor eenige heel aardige liedjes ten gehoore gebracht. Het laatste woord was nog aan den heer P. om eenige stukjes voor te dra gen, ën wel „Scheepspraet" van Huy- gens en „Afscheid" van Willem Bilder- dyk. Van beide stukjes gaf de heer P. eerst een verklaring, waardoor ze goed tot haar recht kwamen. Ook deze wer den weer op schitterende wijze voorge dragen. De Voorzitter was zeer zeker de tolk der vergadering, toen hy den, heer Post recht hartelijk dank zeide vooi* zijn keu rige wyze van voordragen, en de wel willendheid om gratis hier naar Katwijk te komen. Hij voegde er aan toe, dat deze kennismaking met den heer P. lei den mocht tot een spoedig weerzien. Ook werd dank gebracht aan het da mes zangkoor voor de welwillende me dewerking yan dezen avond, alsmede aan het bestuur van de jongedochters vereeniging, die hebben gefungeerd als dienende Martha's. Tenslotte dankte hy allen Voor de opkomst, die verre boven verwachting was, waarna de heer Post de bijeenkomst met dankgebed sloot. De twee gehouden collecten brachten ongeveer f 20 op. Dat de opkomst groo- ter was dan het bestuur had gerekend, bleek alras, daar de zaal' moest worden vergroot met de Kerkeraadskamer. Het was dan ook een schitterende avond, die aan de Propagandaclub den moed geeft, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Deze avond getuigde weer, dat er te Katwijk aan den Ryn A. R. leven is. Naar we vernemen, heeft het be stuur der A. R. Propagandaclub direct beslag weten te leggen op den heer Arie Post, Deze hes ft beloofd om in het begin van "Februari een speciale avond avond te geven. De heer P., die reed3 besproken was, voor den a.s. Paaschmaandag, ze:de toe, indien mogelijk, dien tijd voor de club op te treden', natuurlijk ook met ge dichten in den geest van het politieke leven. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Voorm. 9.30 en nam1. 6 uur, Ds. Bollee. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 6 uur, Ds. Meyering. Door de nachtvorst van deze week is het met het product bloemkool ineens afgeloopen. Wat voor dien tyd gehakt was on bewaard, gaat voor hooge prijzen weg. Tot f 21Reuzenkool zelis tot'f 28. De handel in roode en gele kool' is zeer mat, er is byna geen vraag voor. Uien gaan vlugger tot f 4,20 per 100 K.G. Met bospeen is het afgeloopen. Grove peen is ook goedkooo. Gewoon lijk gaat het in de maand December niet best. We zullen hopen, dat het nu 1 Jan. beter wordt. LISSE Naar wij vernamen zal Dinsdag avond te half 8 in het gebouw „De kleine vereeniging" voor de A. R. kies- vereeniging a's spreker optreden de hr. R. Zuidema van Goes (Oud Hcofdredac teur van „De Nieuwe Leidsche Crt.") met het onderwerp: „Onze taak in de zen tijd". Het bestuur verwacht een groote op komst. Spr. zoowel als onderwerp zyn het dubbel waard. NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigde corres pondentschap vcor arbeidsbemiddeling zijn deze week ais werkzoekende inge schreven 127 personen, n.l. 10 losse arbeiders, 36 visschers, 40 landarbei ders, 5 timmerlieden, 1 metselaar, 3 •opperlieden. 7 schilders, 1 smid, 1 brood bakker, 1 kok, 2 huisknechten, en 20 jongens beneden 18 jaar. NOORDWIJK AAN ZEE. Preekbeurten Ned Herv Gem. voorm. 10 uur en n.m. 5 uur Ds. F. G. Haspers Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur Ds. Koers. NOORDWIJK BINNEN. Predikbeurten Geref. Kerk, v.m. 10 uur en nam. 5 uur Ds. J. W. Gunst, emeritus-predikant te Oegstgeest Woensdagavond hield Zendeling Ed. Mtiller in de zaal voor Chr. Be langen een lezing met lichtbeelden over „De Zending in de Bataklanden op Sumatra". Deze bijeenkomst was belegd door de Chr. Jongel. Vereen. Onze Rotsteen is Christus". Ds. W. W. van Haaften sprak een inleidend woord, nadat eerst gemeenschappelijk was gezongen Psalm 86 vers 6 en Zijn Eerwaarde was Voorgegaan in gebed. In zijn openingswoord noemde Ds. v. H. het een voorrecht, allen het welkom te mogen toeroepen, omdat het goed is dat we wat zien van de leiding des Heeren in de Zending en de uitbrei ding van Gods Koninkrijk. Een bijzon der voorrecht is het, de heer MüLler welkom te heeten, omdat de taak der Christengemeenten is. het Evangelie c'oor te geven, en deze man als verte- genwoodigende de gemeente van Christus naar de heidenen is gegaan met de Christusprediking; maar ook welkom is deheer M. omdat hij iets van de arbeid daar zal meedeelen. De zendeling daarna het woord ver krijgende, spreekt zijn groote blijd schap uit, om weer te mogen getuigen van Koning Jezus, 't Is zijn begeerte om de, Batakkerhet Evangelie des vre des te brengen, hetwelk hij ruim 16 jaren mocht .doen, en ook volgend jaar weer hoopt te hervatten. In 't kort verteld spr. de geschiede nis der Zending onder de Bataks op Sumatra. Zendeling van Asselt, gezon den door de Ermeloosche zendingsge- m-eente in 1858, is de pionier geweest, doch door de geweldig gebeurtenis- gen in 1859 moest de zending stilliggen 'en v. A. moest zich naar het Zuiden hegeven om als opzichten in een Kof fietuin werkzaam te zijn. In de avond uren kon hij dan de Zending weer tor hand nemen. In 1862 kwamen 2 Hollandsche en 2 Duitsche Zendelin gen (Rijnsche Zendinggenootschap) bijeen, en dit is het geboortejaar te noemen van de Zending onder de Ba taks op Sumatra. Het was de eerste zendingsconferentie daar. Aan de hand ven verschillende lichtbeelden liet spr. iets zien en hooren allereerst, van de dagelijksche bezigheden, de huizen, dorpen enz. van de Bataks. Een deel der platen liet goed uitkomen de schoone natuur, welke daar is te aan schouwen. En ook was een deel be stemd om een overzicht te geven van den gang der Zending, van de uitbrei ding van Gods Koninkrijk. Spr. eindigde met het hevel des Heeren Jezus: „Gaat heen, .onderwijst alle volken" aan de Christenen hier voor te houden, opdat een ieder zich afvragen: Wat doe ik? Ds. van Haaften dante den heer M. hartelijk voor het woord, gesproken, ging voor in dankzegging, waarna nog werd gezongen Gezang 3 vers 2 OUDE WETERING. Gistermiddag geraakte de heer V. W., alhier, met een houten voor werp in zijn stuur verward ?n reed dientengevolge met fiets en al te wa ter. Hij kon zichzelf en zijn rijwiel weer op het droge brengen, zoodat het frissche bad geen verdere onaangena me gevolgen had. RIJNSBURG Met de gTysanthen raakt het ten ein de en de pryzen zijn, alhoewel de uit voer van geen groote beteekenis meer is, verre van hoog. Deze gaan van 14 tot 38 cent per bos. De eerste Due tulpen komen ter veiling. Brachten de eerste nog tot f 7,25 óp, thans gaan de prijzen ook al niet hooger dan f 5,50 en f 6,25. Nog niet dus om over te roemen. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Chris- tianus Johannes Wilhelmus, z.v. J. A. Homan en B. D. de Zwart. Cornelis, z.v. C. Staring en M. van der Zwart. An- tonius. z.v. J. 'Goederaans en C. J. v. Beuzekom. Overleden: Gerrit Ravensbergen, 88 j., wedn. van Trijntje Koele wijn. Gevestigd: Th. Noordermeer, Rijksstraatweg 1 7a van Lisse. J. Pereboom en gezin, Rijks straatweg 171, van Oegstgeest. F. J. M. Wilking en gezin, Hoofdstraat 248 G van Heemstede. Mej. A. E. M. Straak, van Schijndel, Hoofdstraat 30a, van Leiden. J. Vreugdenhil, Zuiderstraat 3, van Hillegom. Ver trokken: Mej. A. Waasdorp, van Hoofdstraat 30 naar Leiden. Mej. M. Th. Kenne- ponl, van Hoofdstraat 119, naar Zaan dam. M. Manson, van Hoofdstraat 96, naar Amsterdam. Mej. J. M. van Duin, van Westerstraat7, naar Boxmeer. WASSENAAR. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Dorp. Voorm. 10 en nam. 5.30 tour, Ds. Donszelmann. Kievitskerk. Voorm. 10 u., Ds. de Bie van '3 Gravenhage. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. v. d. Heyden. Burgerlijke stand. Geboren: Corne lia Geraraa, a.v. L. Parlevliet en G. C. v. d. Kamp. Cornelia Hendrika, d.v. K. Groenewoud en S. Bands tra. Aart, z.v. J. van Egmond en J. M. L. P. Kooien. Ondertrouwd: H. J. A. van Troosten- burg de Bruyn en M. Balsem. H. W. Perleman en E. C. E. Mitman. Gehuwd: Fr. A. Rijnders en J. A. van (Ommeren. A.s. Dinsdagavond wordt in de Geref. Kerk alhier een orgelconcert ge geven met medewerking van eenige da mes, die enkele nummers zullen zingen en den heer Broekman van Voorburg, die viool zal spelen. De opbrengst van dezen avond zal zijn ten bate van het bouw- en orgel fonds van deze kerk. De organist, de heer D. v. Barneveld, Jr., zal zelf het orgel bespelen. De reeds aangekondigde lezing van Ds. Voorsteegh van Katwyk aan Zee voor de Vereen. „Bijbel en Oranje" al hier is wegens omstandigheden uitge steld tot op 14 Dec. e.k. D. V. Het onderwerp dat spr. hoopt te 6e- hanuelen is getiteld: „In het i\assausche land". Bij de gehouden herstemming voor een lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. is gekozen de heer C. Mans- velt. DE STAD DER TOEKOMST. Een redacteur van het „Frum Ma gazine" te New. York is aan den be roemden uitvinder Edison gaan vra gen hoe naar zijn meening in de toe komst de steden er uit zouden zien. En het antwoord luidde als volgt: „Ik geloof, dat de stad der toekomst straten zal hebben voor het snelver keer. Onze verkeersagent zal worden vervangen door een machine, bediend door een ingenieur. De daken van de wolkenkrabbers, die op het oogenblik nergens toe dienen, zullen worden omgezet in stations voor helicopitères, het vliegveld van de toekomst. Dank zij het gebruik van machines zullen de belastingen, tegenwoordig ondraaglijk, in de toekomst zoo ge ring zyn, dat de huidige generatie zich er zelfs geen voorstelling van kan maken. Ook zullen er haast geen mis dadigers zijn. De groote kwestie der toekomst zal zijn tijd uitzuinigen en daarop zal zich de politieke strijd concentreren, maar de wetenschap zal de parlemen taire redenaars, wier betoogen, vaak toch slechts van academische waarde zijn, zonder practische beteekenis, ver vangen. De stad der toekomst zal ook veel lawaaieriger zijn dfan die van tegen woordig, maar de u menschen zullen minder fijngevoelig van gehoor wor den, zoodat zij er weinig last van zul len ondervinden." Opmerking verdient dat d* heer Edl •on totaal doof ia DE KONING KOMT. Van de eeuwge bergen vloeit het Godlijk licht; 't Giant over de aarde lijk zacht morgengloeien, En trekt omhoog het neergedrukt gezicht, Dat ruste zocht in 't stof van het vermoeien. Maar wen het daar het gouden licht ziet gloeien Uit het Paleis op d'eeuwgen top gesticht, Hoe dan de schitterkleuren 't harte boeien. En zorg en zwarigheid, de ziel ontwricht I De Koning is in aantocht en zijn glansen, Zij tijgen voor den rijken stoet vooruit. Zijn wagen rolt langs 's hemels breede transen Naar de aarde tot een vreugdeffect der Bruid. Het rijk van Satan is door Zijne neerkomst uit, En om Zijn tocht Gods kindren zich omkransen. II. En toch, niet als een Vorst ligt Hij daar neer; Als kindetje in een kribbetje der schapen; Hij ligt daar als kleinwiegeling te slapen; Wie ziet in Hem der heemlen Opperheer? Maar hoor! Daar klinkt gezang: Geeft God de eer! Daar juichen blijde koren hemel- knapen: Door Hem is 's werelds zondeziel herschapen; God toornt op Zijne kindren nu niet meer! En wie daar zag het gouden licht omhoog, Die mocht den Koning in Zijn glans aanschouwen, En aan Hem zijne zwarigheid vertrouwen, Wijl Hij zich tot de wereld nederboog. Hem mensch te zien deed niet 't geloof verflauwen, Wel sterker glinstren 't opgeheven oog 29 Nov. 1926. J. P. VERGOUWEN SLIJTAGE VAN AUTOMOBIEL BANDEN. Ter bepaling van rle verschillen in slijtage van automobielbanden, welke op Amerikaansche betonnen wegen, op macadamplaveisel of op ruwe en slecht onderhouden wegen gebruikt worden, zijn van wege de laboratoria der Washingtonscke .Hoogesohool en die te Iowa eenige belangwekkende proeven genomen, naar het „Polyt. Weekblad verneemt. Hierbij werd ook onderzocht in hoe verre de temperatuur van de lucht op de slijtage van invloed is. Een duide lijk verschil werd gevonden tusschen de banden, die op betonnen of opma- cadamwegen gebruikt waren; bij stij ging van temperatuur was een onge wone vermeerdering van de slijtage waar te nemen. Bij de proeven van de Washington- sche Hoogeschool was het hoofddoel, na te gaan, in hoeverre brandstofbe sparing en geringer slijtage op goede wegen de meerdere kosten hiervan zouden goedmaken. De afslijting van de banden werd bepaald, door na een rit de velgen en banden van de auto mobielen af te nemen, ze goed schoon te maken en daarna in opgepompten toestand op een gevoelige weegschaal te wegen. Het verschil in gewicht van de banden vóór de proef gaf dan de afslijting aan. Voor macadamwegen was een rit van een 100 K.M. voldoen de, om behoorlijk afleesbare resulta ten te verkrijgen; voor een betonnen wegdek moest deze afstand veel groo- ter zijn. Splinternieuwe banden zijn voor zoon proef niet goed bruikbaar, evenmin als zeer afgesleten banden. Bij de eerste krijgt men onzuivere re sultaten, doordat de scherpe kanten van de figuren op het loopvlak (de „bramen") onevenredig afslijten; voor zeer oude banden bestaat de mogelijk heid, dat de rubber met heele lappen tegelijk loslaat. De proeven wezen te vens uit, dat natte banden meer aan verslijting onderhevig zijn dan droge. Het bleek eveneens, 'dat de tempe ratuur een zeer grooten invloed heeft* Mociht men bij verhooging van tempe ratuur van een kouden morgen tot een heeten middag een vermeerdering ini slijtage van enkele procenten verwach' ten, de proeven wezen het ontstellen de bedrag van ongeveer 700 procent uit voor een stijging in temperatuur van ongeveer 60 gr. F. Daartegenover had verhooging van de snelheid lang niet die gevolgen, welke men er van verwachten zou. Zoo gaf een band, welke bij 60 gr. F. met een snelheid van 25 K.M. per uur gereden was een gewichtsverminde ring van 62 gr. per 1000 K.M. terwijl de slijtage bij de dubbele snelheid tot 76 gr. per 1000 K.M. opliep. Bij de proeven te Iowa werd een Fordwagen gebruikt, welke op sleöht onderhouden wegen tot 47 procent meer benzine verbruikte dan op een betonnen wegdek. De band e ns lij tag e was op goede macadamwegen 17 keer zoo groot en op slechte wegen het 56- voudige van die, welke op een beton nen weg gemeten was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7