- een Seschenk NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 DECEMBER 1926 DAG-AGENDA. Zondag 5 December, 's av. half zeven „Jeruël", Middelstegracht 3. Samenk. Spr. de heer J. de Lange, van Rotter dam. Sassenheim. Dinsdag 7 Dec., 's av. half acht. „Concordia": De heer H. Die- raer over „Medezeggenschap", voor Patrimonium. Woensdag 8 Dec., 's av. kwart voor acht. Nutszaal, Steenschuur: Leiders vergadering van den Nederlandschen Bond van J. V. op G. G., afd. Z.-Holland Sassenheim. Woensdag 8 Dec., 's av. half acht, „-Concordia": Openbare Ver gadering v. d.' Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing met lichtbeelden door Dr. J. G. vail Es, te Leiden Donderdag 9 Dec., 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal: Concert van eten Leidschen Kunstkring „Voor 'Allen". Donderdag 9 Dec., 's av. acht uur. „Prediker", Janvossensteeg: Verg. v. d. Nationalen Christen Geheel Onth. Bond. Spr. Ds. Mondt. Vrijdag 10 Dec., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Gecomb. uitv.- der C.hr. Zanver. „Halleluja" en de Chr. Reciteerclub „U. V. H." Maandag 13 Dec. 's avonds acht uur ."Jeruël". Middelstegrcht 3: Lezing met lichtbeelden door den heer v. d. Horst. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 December a.s. waargenomen door de apotiieek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. De Zondagsdienst voor de huisart sen* te Leiden zal worden waargeno men door de doctoren Blote, de Graeff, Janssens, Muyzert, Seret en Webers. Do geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. Qegsfgeesï. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. het bestuur ernstig betreurd werd; dit vond het zeer jammer dat een uitge- ibreicien handel, zooals die m Leiden is, op een dergelijke manier verknoeid wordt. Het bestuur zal dan ook alles benutten om tot éen veiling te gera ken. Vervolgens sluit de voorz. cle ver gadering, na de heeren te danken voor hun aanwezigheid. MAATSCHAPPIJ DER NEBERLAND- SGKE LETTERKUNDE. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft gisteravond haar gewone niaandeiijksche vergadering gehouden, waarbij als spreker is op getreden prof. dr. L. Knappert Jan. met het onderwerp: Middeleeuwsciie handelskerken Spr. zeide, dat wij onder middel eeuwsciie handelskerken (het woord komt in liet groote woordenboek niet voor) verstaan gemeenten, huiten onze grenzen, door kolonisten of kooplieden gesticht, meest onder eigen, soms on der vreemde vlag, met belijdenis en kerkinrichting als in patria. Het on derwerp is belangrijk, oniciat wij ie. Westersch godsdienstig en kerkelijk leven zien overgebracht naar het Oos ten, sinds met een eigen geschiedenis, onder omstandigheden geheel verschil lend van die in het vaderland; Ze. om dat uit sommige dezer gemeenten groote kerkgenootschappen zijn ont staan in Oost- en West-lndië, Zuid- Afrika en NoordtAmerika; 3e. omdat het ons de geschiedenis der oudste protestants die zending leen, vooraf gaande aan de georganiseerde, metho dische der latere genootschappen; 4e. - omdat hex bijdraagt tot onze kennis van landen en volken, hun godsdienst kunst, talen en zeden. Het is boven dien van gr-oqte bekoring, omdat liet samenvalt met de geschiedenis onzer scheepvaart, ontdekkingsleizen, han del en kolonisatie, derhalve van de Nederian/ische actie op haar best met haar nrted, energie, reislust en uit- toreidin&sdrang. De tragiek ontbreekt niet: de teleurstelling van allen pio niersarbeid, zware offers aan den dood* miskenning, inzinking en iosla- ting van het ideaal. Spr. behandelt daaraa de bronnen en ae literatuur en spreekt daarna over het gebied onzer handelskerken: Rusland, Levant, kust van Guinea, Z. Afrika (Mauritius), Malabar, Koroman del, Ceylon, Melakka, O.I. Archipel, Formosa (Decima), Brazilië, Curasao, Aruba en Bonaire, St. Eustatius, St. Martin en Saba, Tabago, St. Croix, St. Thomas en Nieuw Nederland. Zeer tij delijke nederzettingen als Valdivia in Chili liet spr. buiten beschouwing en vindt deze handelskerken in de gan- sche 17de en 18de eeuw. De vaderen brachten al het hunne als getrouwe kopie naar de overzee- sche geesten over (behalve hun taal!), dus ook hun kerk. Spreker vertelt nu tal van bijzonderheden over de kerk en schoolgebouwen, kerkeraad, classis en synode, doop, avondmaal en huwe lijk, toezicht op de zeden, daarnaast (als in patria) op dissenters, Katholie ken. Israëlieten en Chdaieezen, het on derwerp en de seminarie-opleiding. Verder handelde spr. over de pre dikanten, die niet alleen door ijver en toewijding hebben uitgeblonken, doch die ook de talen, zeden en gewoonten en godsdienst der volken* hebben be studeerd, de uitkomst daarvan hebben te boe<k gesteld en aldus wegbereiders der huidige wetenschap zijn geworden tenslotte behandelde s>pr. de oude RECLAME. in verhouding ioi den aankoop tot en mei a.s. Maandag Compagnieën opgericht. Er valt niet aan te twijfelen of men heeft van den aanvang af ook de verspreiding der ware gereformeerde religie onder de heidenen gewild. En niet alleen om daarvoor door God met rijke retour vloten gezegend te worden. Stellig leefde hij velen het besef, dat al die oorden, door den handel geopend, ook voor liet Evangelie moesten gewonnen worden. Spr. gaf hiervan vele voor beelden. Hier vindt ook het prachtig werk der Hernhutters in Suriname en elders een plaats. Er volgde op het gesprokene eenige gedachtenwisseling. Vervolgens werd een aantal kaarten en prenten, op het gesprokene betrek king hebbend, bezichtigd. ST. NICOLAASVIERING. Gisteravond vierde de kinderver een. „Zuiderkwartier" in de Graanbeurs haar St. Nicolaasfeest. Om half zeven opende de voorz. de heer M. Sjerp den feestavond met een welkom toe te roepen aan de kinde ren, ouders en belangstellenden. Hij schetste den grooten bloei der vereeniging, welke nu pas 11 weken bestaat, en reeds ruim ICO leden telt, en bracht éen warm woord van dank aan de ijverige propagandisten, die de vereen, in zoo'n korten tijd tot grooten bloei wisten te brengen. De voorzitter dankte de verschillende gevers en geef sters, die verschillende versnaperin gen gratis beschikbaar hadden gesteld Terwijl eenige leden van de Muzick- vereen. Orpheus" enkele marschen speelden en de aanwezige kinderen St. Nicolaasversjes zongen, kwam St. Ni- oolaas met zijn knecht, vriendelijk groeiend binnen. De goede Bisschop ging de zaal rond en de kinderen werden onthaald op speculaas, krentenbollen, chocolade melk enz. Nadat de prijzen voor de tombola waren verloot, waaronder ook prach tige geschenken, kwam de hoofdscho tel van den avond aan de beurt en wel een poppenkast, die zeer bij de kinde ren 'in den smaak viel. St. Nicolaas deelde persoonlijk ver schillende cadeautjes aan de kinderen uit. Na eenige tractatie werd de zoo goed geslaagde avond besloten. Wij wenschen dé nog jonge vereen, veel succes toe. HUIZE NIJDAM. Gistermiddag 5 uur is in het perceel -Nieuwe Rijn 19 door den heer S. Nij- dam een restaurant met 'gelegenheid tot het huren van zalen vöor vergade- rinpen, partijen enz. geopend: „Huize Nijdam." Wij hadden het genoegen door den heer ir. Max Elion van het Ingenieurs bureau voor Bouwnijverheid te Den Haag te worden rondgeleid, die dit werk geheel in eigen beheer heeft uit gevoerd. Uitvoerder in dienst der N.V. is de heer G. van Bockel alhier. Het is een prachtig gebouw, geheel in modernen stijl; alles is even schitte rend ingericht. Alle eer komt dan ook toe aan ontwerpers en uitvoerders. De gevel bestaat uit granitowerk: gébouchardeerd graniet volgens een nieuw procédé. Het electriisch licht is aangelegd door de fa. De Vries en Stevens al hier; de wandlampjes zijn van de fa. Eggin.k. De artistieke rieten lampen zijn naar het eigen ontwerp van het bureau van den heer Meyers op den Nieuwen Rijn. Het stucadoorswerk is verricht door de fa. Savekoul alhier. De vloeren zijn van een Amerikaan- sche 'houtsoort: naar men ons mede deelde gestoomd hout. Alles is zeer prachtig en groot scheeps ingericht: de oppervlakte der benedenzaal is 120 a 125 vk. M., de zaal kan door z.g. harmonica deuren, die plat tegen den woord aansluiten, afgesloten worden. Boven zijn een paar mooi ingerich te kamers, waar voor clubs e.d. uitste kende gelegenheid bestaat om te ver gaderen. We wenschen den heer Nij dam veel succes met deze groots ch opgezette onderneming. PROF. A. J. BLOK. Naar men in Academiekringen mee deelt, zal Prof. A. J. Blok, Hoogleeraar in het Strafrecht en de Strafvordering aan de Universiteit alhier, worden be noemd tot Advocaat Generaal van den Hoogen Raad. VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft herkozen de ouderlingen: J. A. Verhoog. Chr. Sierag, C. van der Graaff, P. Kooreman, P. P. de Koning, en C. A. P. Minderhoud; en de diake nen: J. Sierat, P. W. Hardebol. H. E. L. Schol te, P. Bernard, P. A. van Ag- gelen en J. Bink. In de vacature, nog altijd voorthestaande door het bedan ken van B. H. Jansen is gekozen J. GEHEELONTHOUDING. Voor de Nat. Chr. Geh. Onth. Bond. Ring Leiden, zal in een openbare ver gadering- op 9 Dec. om 8 uur in geb. Prediker optreden de Ned. Herv. Pre dikant uit Leiderdorp. Ds. Mondt en vervolgens een fluitclubje uit Voor schoten, een tweetal zangeressen uit Wassenaar, een viioolclubje uit Leiden en een declamator uit Amsterdam, n.l. de heer Jingevos. ZENDING. Naar het Predikbeurtenhlad rpeldt. is het totaal bedrag wat in de dusge naamde Zendingsvveek aan collecten en giften im Leiden inkwam, de f4070 reeds gepasseerd. Opgewekt wordt om de f 4100 vol te maken. In hetzelfde nummer deelt de heer Joh. Rauws, Zendingsdirector, mede, dat Leiden, voor wat haar Zendings- belangstelling betreft, bovenaan staat. Van hoe groote liefde aldus de heer Rauws getuigen alle offers welke in dé laatste weken gebracht werden. Wij blijven de Zending in aller ge bed en medewerking aanbevelen. Door de politie alhier is een nacihi/verblijver aangehouden, die nog 3 dagen hechtenis tegoed had. Het was de 41-jarige K. fW. geboren, te 's-HeerenJberg. BINNENLAND. H. M. DE KONINGIN-MOEDER TE DELFT. Hedenmorgen half 11 heeft H. M. de Koningin-Moeder een krans gelegd op liet graf van koning Willem III in de Nieuwe Kerk te Delft. H. M., die per auto arriveerde, was vergezeld van Freule van Ittersum. In der kerk werd H. M. ontvangen door den burgemeester van Delft. Het be zoek duurde 20 minuten. H. M. bezocht ook het kerkgebouw. HET NEDERANDSCHBELGISCHE VERDRAG. Door 68 hoogleeraren en oud-hoog leeraren der Universiteit te Utrecht is toe de Eerste Kamer een adres ge- rcht, waarin zij uit overtuiging, dat on gewijzigde aanneming van het Bel gisch tractaat de staatkundige en eco nomische veiligheid met de meest ernstige gevaren zou bedreigen, ver zoekt de mogelijkheid te willen verze keren om in nadere onderhandelingen althans de meest bedenkelijke bepa lingen uit het ontwerp verwijderd te krijgen. Het aantal onderteekenaars zou nog grooter zijn geweest indien niet enkele hoogleeraren door ver blijf buitenlands en verschillende an deren, hoewel tegen/aanvaarding van liet verdrag zooals bet daar ligt om andere redenen verhinderd waren ge weest. DE HUICHELAAR-OPLICHTER GEVAT. In Rotterdam, zoo meldt de „Maas bode" liep reeds geruimen tijd een man rond. die door allerlei verhalen over zijn „bekeering" tot de katholieke kerk aan pafetories en gestichtep gel den trachtte los te krijgen. Gisteravond heeft zich 't laatste bedrijf afgespeeld van deze comedie. Dit maal probeerde hij zijn slag te slaan aan de pastorie op de West-Kruiskade. Na een der ka pelaans te spreken gevraagd te heb ben, deed hij hetzelfde boeiende ver baal van enige dagen terug. Hij ver langde meer te weten van den katho lieken godsdienst en bad tenslotte maar één wensch n.l. katholiek te worden -Zijn zoon en dochter liepen rond met dezelfde heilzame verlangens en hadden reeds hun betrekking moeten verlaten daar zij „te veel" voor hun overtuiging uitkwamen. Ds. Krop had hem reeds van de ledenlijst der Ned. Herv. Kerk geschrapt en hem zoodoen de van allen steun beroofd. De kapelaan nog geen kwaad ver moedend, vroeg hem zijn naam, waar op hij zeide van Veen te heeten en te wonen in de Gaffelstraat 123. Dit kwam echter niet uit, daar de num mers niet zoo hoog loopen. De oplich ter wist zelfs zijn woonplaats nog na der aan te duiden, door te zeggen, dat hij boven een waterstokerij woonde. Toevallig kende de kapelaan de boven baren en dus stemde de bewering van den man niet. De kapelaan nam nu den wijsten weg, zeide even naar bo ven te gaan en dadelijk weer terug te zullen keeren. Buiten de spreekkamer gekomen, draaide hij de deur in het s'ot. De oplichter kreeg het benauwd toen hij dit verdachte geluid hoorde en riep zoo hard hij kon: „Ik woon in den Oppert". Men belde de politie op, die spoedig ter plaatse kwam, en den huichelaar-oplichter in den kraag vatte. Het is de 57-jarige C. G. v. D., zonder vaste woonplaats. EEN RUG IN 't BEERENGAT. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van waterstaat de vol gend© vragen gesteld: Is het den minister bekend. Jat bij bet baggeren in de rivier ,,'t Beercn- gat", nabij Oud-Beijerland, een z.g. „iug" van ongeveer 25 meter breed dwars in de vaargeul is blijven zitten, zoodat een boot of vaartuig met een diepgang van 1.85 meter bij gewoon laag water daar den grond raakt? Is de minister bereid, die hinder nis voor de scheepvaart spoedig te la ten ruimen? PERSONEELE BELASTING. Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer in zake de wetsont werpen tot herziening van de Verde digingsbelasting II tot wijziging van de artt. 33 en 35ter der Leeningwet i9f4 -ui tot wuziging van de wet op. de Personeele belasting 1896, van de provinciale wet en van de gemeente wet, heeft alleen het onderzoek in zake laatstbedoeld ontwerp (personee le belasting enz.) aanleiding gegeven tot beschouwingen. Algemeen uitte m^n zijn bezorgd heid over den invloed, dien de voorge stelde regeling zou hebben op de ge- meentefinanciën, waarinrechtstreeks wordt ingegrepen. De verandering toch brengt vermindering van de hoofd som der belasting en dus ook van de opcenten, welke de gemeenten daarop heffen. Voor groote gemeenten kan, zoo werd betoogd, de wijziging zelfs funest worden genoemd. Er werd ge wezen op Amsterdam, waar de op- tenten op de belasting met pl.m. 30 pet. het aantal aangeslagenen met 40 pet. dalen zoodat de overblijvende 60 pet. meer zullen moeten betalen. Om dezelfde inkomsten uit opcenten te behouden zouden c'ezc Van 50 op 77 en van 141 op 217 moeten stijgen. Ook op de financiën van de provin ciën, vooral van die welke het maxi mum der opcenten beffen, als Zeeland Drente, en Friesland, zal de werking dezer regeling zeer nadeelig wezen. Met het oog op de gevolgen van het ontwerp op de financiën der gemeen ten werd op de omstandigheid gewe zen, dat de verbetering van de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten met den dag urgenter wordt. Zoolang deze verhouding niet geregeld is, achten vele ledên ingrij pen door den Staat, als hier geschiedt ontoelaatbaar. EEN DIENSTORDER. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft bij dienstorder het volgende bekend gemaakt: De justieele autoriteiten hebben zich beklaagd, dat door spoorwegper soneel de opruimingswerkzaamheden in verband staande met spoorwegon- gevailen bet justieel onderzoek naar de oorzaak der ongevallen zou zijn be moeilijkt. In verband hiermee vesti gen wij de aandacht van het personeel op het vólgende: Wanneer bij een ongeval de justitie een onderzoek doet instellen, mag dit in geen enkel opzicht worden bemoei lijkt, en indien de justitie dit gelast, moeten de opruimingswerkzaamhe den worden gestaakt, zoolang het van harentwege wordt noodig geoordeeld. Dit sluit niet uit, dat op gepaste wij zen aan de justitie eventueele bezwa ren en gevaren, verbonden aan d© ver traging van de opruimingswerkzaam heden, onder het oog gebracht moeten worden. Wordt geen overeenstemming bereikt, dan wordt overeenkomstig den wensch der justitie gehandeld, doch moet daarvan langs den hier- archieken weg worden kennis gege ven. Wij brengen in herinnering, dat hoofdconducteur, stations- of halte chef ingevalge art. 106 van het alge meen regelment voor den dienst, van ongevallen, die den dood of verwon ding tengevolge hebben gehad, onmid dellijk moeten kennisgeven aan den burgemeester der gemeente in welke het ongeval heeft plaats gehad, en aan den off. van justitie bij de ar rondissementsrechtbank, onder welke rle gemeente ressorteert. Aan dit voor schrift moet streng de hand gehouden worden. LANDARBEIDERSWET. Onder overweging, dat door onteige ning een grooter geheel, waartoe de ter onteigening aangewezen eigendom men behooren, de geschiktheid voor het daarop uitgeoefend bedrijf zou verliezen en dat bovendien de nood zakelijkheid van onteigening in dit geval is gebleken, is bij K. B. goedkeu ring onthouden aan het besluit van Ged. Staten yan Groningen van 12 Aug. 1926, ter onteigening ingevolge de Landarbeiderswet. DE BEZETTING VAN HET RUHR- GEBIED. Mr. J. H. Patijn, buitengewoon ge zant en gevolmacbtgd minister, te Den Haag, is door de Fransche, Duitsche en de-Belgische regeering uitgenoo- digd als arbiter op te treden in geschil len, gerezen in verband met de verre kening op de Dawes-annuïteiten van cl© kosten der bezetting van bet Ruhr- gebied. De beer Patijn heeft de functie aan vaard. REORGANISATIE RIJKSWATER STAATSDIENST. Onder voorzitterschap van den heer H. A. Ridderrikhof te Rotterdam, te vens lid van de Commissie inzake de reorganisatie van den Rijkswaterstaats dienst, heeft de Vereeniging van Amb tenaren werkzaam op de Bureelen van den Rijkswaterstaat dezer dagen een vergadering gehouden, waarin het rap port van genoemde Commissie is be^ sproken. De vergadering kwam tot de over tuiging, dat reorganisatie volgens de hoofdlijnen van het plan der Commis sie, t. w. Ie. een gecentraliseerde dienst als verbinding tusschen de landelijke eenheden en den Minister, en 2e. ver grooting van de landelijke eenbeden, alleen in het belang van het Rijk en den dienst moet worden geacht, maar dat daardoor tevens een afdoende op lossing moet worden verkregen van het reeds jaren hangende vraagstuk inzake het administratieve personeel. Men achtte het stelsel der grootere eenheden te verkiezen boven het stel sel van de talrijke kleiner© eenheden, omdat men van oordeel was, dat de Rijkswaterstaat technisch en econo misch meer behoefte heeft aan een kleinere kern van leiders dan aan een grootere groep van administrateurs. De vergadering nam unaniem een motie ia dien geest aan- Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en [Wethouders vani Leiden giezien het verzoek van: a. de Erven de Wed. J. van Nellej 1e Rotterdam, om vergunning tot her ihet oprichten van een goederenlift in het perceel Aalmarkt no. 17, kada straal bekend. Gemeente Leiden. Sec tie G no. 1685: b. A. J. Vosselman, om vergunning, •tot het uitbreiden van de wasch- enj strijkinrichting in het perceel Utrech't- sche Jaagpad no. 11a. kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie no. 1079: c. N. F. Taverne, om vergunning'tot Let uitbreiden van de inrichting voor. het bewerken van vleeschwaren m her perceel Donkerste eg no. 17, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H| no. 531; glelet op de artt 6 en 7 der Hin derwet gteven kennis aan "het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de secretarie dezer gemeente ter1 visie gielegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 13. December e.k. :des voormiadags te Lalt elf uren op het Raadhuis gele genheid zal worden gegeven om be zwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij' ér de aandacht! op vestigen, dat niet tot beroep gerechi tigd zijn zij1, die niet overeenkomstig art. 7 'der Hinderwet voor liet ge meentebestuur ot een zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. Leiden, 4 December 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Havengeld. Burgle me ester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van be-, langhebb enden dat vanaf Maandag 13 December a.s. op iederen Maandag, Dinsdag,. Woensdag en Donderdag van des v.m. 10 tot 12 uur en des n.m. van 2V» toü 4V2 uur, ten kantore van den Direc teur van den Markt- en Havendienst! (Waaggebouw) wederom gelegenheid; zal bestaan zich op havengeld' te abon neer en; dat, teneinde hoogere schatting te(i voorkomen, geldige meetbrieven moe ten worden vertoond van die vaar tuigen, waarvan zulks nog niet heeft! plaats gehad1, of die in oen loop van het jaar een betimmering hebben on dergaan, welke op het laadvermogen van invloed kan zijn. Leiden, 4 December 1926. I N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris STATEN-GENERAAL.; TWEEDE KAMER. [Vergadering van Vrijdag, 3 Dec* Voortgezet wondt de beraadslaging^ over idie begrooting van arbeid, han del en nijverheid. De heer ENGELS. JR.K.; meent,, dat er nog steeds woningnood heerscht Er is een primaire taak voor woning- bouwvereenigingen. Spr. zet zijn denk: beelden daaromtrent uiteen. Spr. vraagt steun aan vereenig ingen, die arbeiders aan een eigen wonmgi willen helpen. De heer STAALMAN (V.B.')ver langt uitbreiding van de Warenwet ten aanzien van onedele metalen, die met benaming van edelmetaal wor den verkocht. Aangaande dé positie der drogisten vraagt spr. wijziging van de wet van 1 Juni 1865 met betrek king tot hoeveelheden, waarin genees middelen mogen worden verkocht. Dei volksgezondheid eischt, dat de genees middelen goedkoop worden verkocht,. De heer VAN AALTEN (V.D.i wenscht, dat de woningbouwpol i 11 ek der regeering niet zal zijn, optreden als het particulier initiatief in gebrek O blijft, maar zoo dat steeds wordt opge treden als het particulier initiatief niet» volledig in de behoefte voorziet. [Wanneer de minister in zijn mon deling antwoord blijft volharden, m zijn politiek van op z'n beloop laten,, zal de Kamer door een uitspraak ten deze moeten voorkomen dat de volks huisvesting zal worden geschaad. De heer KERSTEN iS.G.P.) dringt aan op steun van woiiingfbouw vooh groote giezinnen. Hij brengt bezwaren' in tegen vaccinatie op grond: van me dische bezwaren en wegens strijd met. de H. Schrift, die leert, dat gezonden) den medicijnmeester niet van noedel hebben. Spr. komt op tegen machtsaanmati ging van den minister wegens het uit lokken van Kon. besluiten tot vernie tiging van besluiten van gemeente raden. iVragendag. De heer VLIEGEN stelt den mi nister de reeds gepublioeerde vragen inzake den burgemeester van Goor, MINISTER KAN antwoordt, dat; hij op de vragen van den heer Dei Savornin Lohman deed uitkomen, dati niet gebleken was, dat de heer v. d„ Sluis in zijn functie de hem aangewre ven' woorden had gebruikt, al blijft hej? mógelijk, dat de heer vGcI. JSIuis Licïïj ia-as "heeft uitgedrukt, en luj later in cte rustige steer zijner wenckamer 'fcon ïeconstrueeren. in èen vriendschappe lijk onderhoud heeft hij den heer v. ia. Sluis duidelijk gemaakt, dat een; burgemeester niet te omzichtig kan; zijn in zijn critiek op de gestelde, mach- téfn. In zijn antwoord aan den heer Del Savornin Lohman had de minister al lerminst de bedoeling te zeggen, dad ide grenzen der oirbaarheid reeds wa ren overschreden. Hij beoogde slechts! diegenen gerust te stellen, die zich bew j^gstifid&n. De opmerkingen haddecf

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2