CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS; 7d* JAARGANG ZATERDAG 4 DECEMBER 1926 NUMMER 1994 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Lelden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 2#/» Ingezonden Mededeelingen, dubbel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden c lijk* geplaatst ad 40 cent. Oil nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Verbroken evenwicht. 'Wanneer wij in gehoorzaamheid aan Gods bevel speuren naar de oorzaak van heit verbroken evenwicht tusschen den goddelijken plicht om te werken en de genade dat ieder werk kan vin den, dan ontmoeten wij verschillende theorieën. Werk is leven. Die wet zit er hij ons vast in. Wij danken God dat Hij ons in Christus verlossing wilde schenken. Daarbij zit ten wij echter niet in lijdelijkheid neer, maar de dank wil zich, door Gods genade en de inwerking van Gods Geest in onze harten, uiten in een leven tot Gods eer. Die drang is niet uitsluitend gericht op een geeste lijk zedelijk doel, ook de stoffelijke wereld moet dienstbaar gemaakt aan de eere Gods. Aan deze hooge wet houden wij met hand en tand vast. Daarom pijnigt het vraagstuk van het verbroken evenwicht een Christen anders en dieper dan hem die niet van deze hooge wet uitgaat. Noodzakelijk is het dus om diep te graven naar de ware oorzaken van het kwaad. Dat zijn we aan onze belijde nis verplicht. Meer nog dat eischt God. Nu is hier tweeërlei. Wij staan met anderen midden in den vloed, die ons leven overstroomt. Wij óioeten met anderen grijpen naar have en goed, dat dreigt te ver zwelgen. Maar daarmede zijn we niet klaar. De oorzaak van deze overstroo ming moet opgespoord en 't gat moet gestopt worden. Men zocht meermalen de oorzaak van het kwaad in den oorlog. Dit is al heel onjuist. Door den oor log moge het kwaad verergerd zijn, het begin daarvan ligt veel verder terug. Gok reeds voor den oorlog was er een verbroken evenwicht. Eigenlijk was er al de eeuwen door, nu hier, dan daar, in minder of meerdere mate een strijd op dit terrein. Hoewel de oorzaak niet in den oor- leg, noch in eenige catastrophe geizien mag worden, zoo is toch wel de oorlog en hetgeen daaraan voorafging en daarop volgde, de verwekker, van de tegenwoordige crisis. Het loslaten van Gods ordinantiën in hét maatschappelijk leven en ih het verkeer van de volkeren heeft ge bracht een zelfzuchtige strijd. Het was een strijd niet bedacht op zelfbehoud, maar bedoeld als benadeeling van den ander. Zooals het in het leven van den enikeling was, zoo was het ook in het volkeren-verkeer. Wij kunnen in dit verband thans niet dieper daar op ingaan. Ieder kent de feiten. Mogelijk vinden wij later gelegenheid daarop terug te komen. In een dergelijke scherpe toespitsing van de onderlinge verschillen, het niet willen medewerken aan gemeen- schappelijke belangen moet leiden tot een breuk. Zulk een breuk nu heeft de oorlog gebracht. Ontzettend veel heeft de oorlog ver weest. Men is dit langzamerhand gaan inzien. Verschillende maatregelen wil men dan ook treffen om de erge ge volgen van'de breuk' te herstellen. Dat ook daarbij van zelfopofferende liefde gesproken zou kunnen worden, wordt helaas in de resultaten niet gezien. Met onwaarachtige publicaties wordt aan het publiek maar al te vaak, een onjuiste voorstelling gegeven op het gebied van den geldhanael en het ove rige economisch leven. De stabilisatie van de valuta wordt vertraagd. Ineen dwaas sluiten van de grenzen voor den invoer van buiten of een te ver doorgevoerde protectie legt men nieu we moeilijkheden. Dit alles moet op een nieuw conflict uitl-oopen. Zoo is het verbroken evenwicht op internationaal terrein. Maar ook in ons eigen land, in eigen kring, zien wij misstanden. Daar zien wij evenveel conflicten. Er zijn conflicten in de geesten. Tel kens botst de socialistische gedachte met die opkomende uit den kring van hen die zich richten naar Gods Woord. Er zijn ook conflicten in stoffelijken zin. Overal is een teveel aan arbeids krachten. Er is geen vak te noemen waar niet overcompleet is. Hiet gevolg daarvan is geweest een enorme uitgroei van den middenstand. Meermalen is de laatste jaren be toogd, dat ons distributiestelsel veel te kostbaar is, doordat het aantal mid denstanders dat zich daarmede bezig houdt, veel te groot wordt. En niet geheel ten onrechte Aan winkeliers is er zeker geen ge brek. Uit een het vorig jaar te Am sterdam ingesteld onderzoek is geble ken, dat gemiddeld op elke honderd woningen niet minder dan 14 kruide nierswinkels voorkomen, zoodat, even eens gemiddeld, elke kruidenier teert op de behoefte naar zijn waren van 7 gezinnen! Voorts vindt men op alle 100 wonin gen 8 cafó's en lunchrooms, 7 sigaren winkels, 3 kleedingwinkels, bijna 1 apotheek en „ruim" 2 drogisten, het geen te zamen 35 winkels op elke 100 woningen beteekent, zoodat in Am sterdam elk drietal burgergezinnen één winkelier met zijn gezin te onder houden heeft. Hoe nuttig de kinkelstand ook mag zijn, niemand zal kunnen ontkennen, dat hier van een teveel kan worden gesproken, Misschien dat Amsterdam op „dit ge bied een uitzondering vormt en dat in andere plaatsen de verhouding tus schen distribuanten en consumenten gunstiger is. Toch zullen er naar het ons voorkomt weinig plaatsen zijn, waar gebrek is aan middenstanders. En zoo loopen we aan alle kanten vast. Want ook in land- en tuinbouw bestaat aan meerdere werkkrachten geen behoefte. Ho© men de zaak ook wendt of keert, er is een teveel aan arbeids krachten en de kans dat hierin verbe- terihg zal komen, is al zeer gering. Geen wonder dus dat er een angstig vragen is naar ontkomirg aan dit con flic-t. Toch houden we vol dat op grond van Gods beloften er uitkomst is. Ja maar ook. dat er bewijzen zijn bij te brengen, dat bij goede organisatie er ontkoming mogelijk is. Dat zelfs de crisis ons den weg heeft aangewezen in welke richting die oplossing moet gezocht worden. STADSNIEUWS. PATRIMONIUM. Gisteravond hield de afdeeling Lei den van Patrimonium in Prediker een openbare vergadering bedoeld als pro paganda voor het jubileumfonds. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 08 vers 10. Na gebed van den Voorzitter las deze een gedeelte uit Nehemia 4 vers '15 tot het einde. Vervolgens sprak hij een woord van welkom. In de eerste plaats tot Ds. Beekenkamp. die bereid was een openingswoord te spreken. Vervol gens tot den heer Hollander, voor zitter van de Gemeentelijke organisa tie van Patrimonium als tweede spre ker. Daarna was het woord aan Ds. Bee kenkamp. Spr; heeft zich de vraag gesteld waarom heeft men mij gevraagd. Het zal wel zijn omdat Spr. Dominé is, dus iemand met een ruim hart. Spr. zegt, dat er in de hoogste standen weinig vraag meer is naar hoogere geestelijke goederen. In vroeger dagen was dit anders. Denk maar aan de dagen van ne oprichting der Academie. In den Middenstand wordt het al iets beter. Maar de arbeidende stand spant de kroon. Vooraan staat Patrimonium Daar is nog gehechtheid aan het Va derlijk erfdeel. Dat erfdeel, het Woord des Heeren, is het waard. Daarvoor te strijden is ook noodig. Want er dreigt veel gevaar. Dat blijkt overal. In Enge land waar de voornaamste leider vluchtte naar Rusland heeft men een jammerlijke nederlaag geleden. Maar geestelijke góederen blijven. Patrimo nium is niet enghartig. Aan het be gin en aan het einde der vergadering een dominé en in die twee het bewijs, dat men niet kerkistisch is. Patrimonium volgt de lijnen o.m. door Luther getrokken. Twee begin selen, zelfstandigheid en saamhoorig- beid, moeten ons leiden. Zelfstandig heid wilde het Liberalisme niet geven. Het Socalisme heeft zich met geweld daar aan ontworsteld. Maar daarmede Was de zaak naar twee zijden scheef getrokken. Daarom moest door de Christenen daarbij gesteld de saam* hoorigheid. Dat is nu de taak. In Luthers dagen tweeërlei revolu tie-beginsel in de Kerk maar ook in de Maatschappij. Zelfstandigheid en saamhoorigheid, dat is ook organisatie. Dat is geen vinding van het socialisme, maar een echt christelijk beginsel. Reeds Mozes v.as een organisator. Dezer dagen heeft een Prof. geen onderscheid gemaakt tusschen naastenliefde en barmhartig heid. Naastenliefde is ook het gemeen- schapelijk optreden, saamhoorigheid bevorderen. Recht en plicht tegen over elkander. Dat beginsel staat vierkant tegenover 't socialisme. Socialisme en Christendom verschillen in uitgangs punt en doel. President Ebert was 18 jaar 'toen Lij de Roomsche Kerk verliet. Zijn vrouw was even oud, toen zij de evan gelische Kerk verliet. Zijn grafversie ring was een kruis. Daar was men mee verlegen. Daarom sneed de redac tie van een der bladen de foto zoo af, dat alleen het steenblok waarop het kruis stoncl overbleef. Is dat niet een sprekend zinnebeeld: geen plaats voor het kruis. Op een vraag wat is de oorzaak van de Maatschappelijke ellende, zegt het Liberalisme: het is de onkunde, daar om bouwt men scholen. Het socialisme zegt: maakt de men- schen krachtig. Het Communisme zegt allen gelijk. Het Christendom zegt: leer de menschen hun zonde kennen en breng hun naar het kruis van Christus. Dat beginsel willen wij toepassen. Verkregen rechten en opgelegde plich ten willen wij toepassen. Degenen die God liefhebben zullen alle dingen me dewerken ten goede. God lief te heb ben, daarin ligt de roeping van elk ïaensch. De fout van hen die pleiten tegen sociale wetten is dat zij doel en middel niet onderscheiden. Doel is niet die verbetering, maar slechts middel. Het is als Jozua, op den berg, in de tent en onder het volk. Op den berg bij God. In de tent aan het werk. Onder het volk ten zegen. - Daarna is het woord aan den heer Hollander. Volgend taar, zo begint spr., zal Patrimonium do gouden medaille hechten aan het oude vaandel. De heer Van den Tempel heeft eens geschreven, dat het werk van Patri monium was de menschen af te hou den van het ssocialisme en te maken dat de dominé's nog meer invloed krijgen. Dat is absoluut onjuist. Ds. Talma daarentegen heeft ge zegd, dat de duizenden mannen nog worden opgeleid tot leiders van ons volk, zich stellende op den bodém van Gods Woord. Dat stelt ons midden in de actie van Patrimonium. De oprich ters van Patrimonium hebben ook (ion arbeid nooit anders gezien dan in dienst van God en voor de eere Gods. Voor 50 jaar was het zoo anders dan nu. De arbeidende stand had het toen zoo anders. Het Ned. Werklieden Verbond heette neutraal. Het werd meer en meer radicaal. In 1876 ver klaarde het zich voor de verplichte neutrale school. Dat gaf den stoot, dat mannen als Kater e.a. een uitweg zoch ten voor den drang des gemoeds. Het was nog niet de sociale drang. Het waren menschen van onderscheiden jstand. Kater de metselaar, maar ook Ilovy, zijn patroon, waren daarin ver-, eenigd. Het is steeds een zoeken geweest naar middelen om te werken voor de eere Gods op sociaal terrein, i Men heeft Patrimonium den smaad niet gespaard. Verschillende scheldna men moesten aanduiden, dat men den neus behoorde op te trekken voor dat sjofele zaakje. Het gaat niet om een gulden meer of minder om een uur langer of kor ter arbeid. Het gaat in eerste instantie om het allerhoogste goed. In de halve eeuw is heel wat ver zuimd en verkeerd gedaan. Daarom niet alleen roemen van zegen maar ook schuldbelijdenis. Doch de gouden draad is geweest in die halve eeuw het verkondigen van de eere Gods. Dr. Kuyper heeft als het Ware met stervende lippen gezegd, dat de strijd vooral zal gaan op het sociale terrein. Men zegt: gij Christe nen hebt toch dezelfde nehoeften, dus is de strijd voor allen gelijk. Patrimonium strijdt ook, ook een stoffelijken strijd, en het is de schuld van onze Christen arbeiders, dat het ongeloof zoo groote toon kan aanslaan maar ook in dien strijd gaat het aller eerst om de geestelijke en zedelijke waarden. Patrimonium is in den goeden zin van het woord conservatief. Dr. Kuyper heeft gezegd ieder goed Christen is Christen-Democraat. Maar ook houdt hij vast aan de oude traditie. Kater heeft eens aan Koning Wil lem III een adres om vrijheid van Chr. onderwijs aangeboden, waarin ge wezen werd op de sociale lagere stand, maar toch roemende in groot geeste lijk goed. Daarin was Patrimonium een mond voor den stomme. Patrimonium heeft steeds het goe de gezocht voor land en volk in alle rangen. Anti-sociale tendenzen werken ook nu onder ons volk. Iemand heeft on langs gezegd Patrimonium is uit de hol, en deze man noemde zich Chris- len. Sociaal en socialistisch noemt men hetzelfde. Daar tegenover staat enze leuze: Voor heel het volk om Christus wille. Eij het gouden feest geven we ook .vat. evenals Izaï David zond en wat meegaf voor de oudere broeders. Een gave in de eerste plaats van de Chris- renen die van verre staan. Maar geen gave alleen; de geheele persoon en bet gebed. Patrimoniums menschen hebben geen behoefte aan bioscoop en schouw burg maar zij zijn gaarne thuis. In het gezin hebben ze een taak. Op dat ge zin wordt een aanslag gepleegd. Het gezin een N. V., waarin de kleinste het meeste te zeggen heeft. Neen in het gezin liggen de grondslagen voor a'le samenleven. De strijd voor Patrimonium is nog veel en zwaar. Na 50 jaar staan we eigenlijk nog aan het begin. Wij hopen op f 200.000 en dat kan ons Christelijk volk gemakkelijk bij een brengen.Wij blijven werkelijkheids menschen. Wij blijven trachten 't on geloof terug te dringen. De 50 jaar stemmen tot dank, tot bemoediging en tot kracht. Wij dragen de oude banier ook de nieuwe 50 jaar en hoog, omdat wij we ten dat in Gods kracht en met Gods zegen de toekomst onze is. De voorzitter dankend den heer Hollander, deelt nog mede, waartoe het jubileumfonds dienen zal en wekt op tot een flinke bijdrage. Ds. Thomas haalt het spreekwoord aan, dat de derde man de gezelligheid aanbrengt, maar dat dit ook wel eens anders uitkomt. Spr. hoopt dat Patrimonium 100 jaar zal worden, maar niet als de jood, die er bijvoegde ,maar dan direct". Van Patrimonium moet in Maart 1927 een krachtigen stoot uitgaan. Patrimonium moet jubileeren niet omdat ze 50 jaar is, maar om wat te doen in de toekomst. Men zegt alle te genwoordige politiek is niets, 't is maar de vraag wat krijg je. Patrimonium's jubileum is een be wijs van den strijd voor de eere Gods. Patrimonium zal ook klagen want ons leven is een gestadige dood, maar om daarbij te roemen: ik dank God. Daarom kiagen maar niet als huile balken. Patrimonium wordt behandeld als asschepoester. Spr. sloeg een gat in de lucht toen hij hier zag 20 a 30 men schen. Spr. klaagt de massa niet aan, omdat ze niet voelt, maar toch is die massa gelijk aan de pauw die trots wandelt op leelijke pooten. Spr. hoopt dat de onaandoenlijk heid zal verdwijnen. Doch er is reden, voor. Watklein doet en eenvoudig bMjft, daar heeft men geen oog of oor voor Patrimonium is te vergelijken niet een eenvoudige vrouw met lang Laar (geen bobbed) met een lange rok (geen korte) en een hoed van het jaar nul, maar wier hart klopt voor den onbekende voor wien zij bidt en werkt Patrimonium's strijd is als die van Groen. Bij Groen een zegen omdat al- Je" Christenen het hebben gevoeld, dat daar een taak lag. Maar bij Patr. niet omdat men ze beschouwde als assche poester. Maar er is ook een andere oorzaak aan te wijzen. Op maatschappelijk ge bied legt men zich gemakkelijk neer bij geleden onrecht. Dat mag niet. Ieder Christen moet ook voor zijn rech ten op sociaal gebied staan. Patrimonium moge zijn als het schilderij van het vrouwtje, dat een Rembrandt was zonder dat ze het wist Toen de koopman er haar f 1000 voor bood vond zij dat te veel. Maar toen viel haar oog op den naam. Moge zoo ook het oog vallen op Patrimonium's naam, dat is zijn wezen. Spr. eindigt met een verwijzing naar Paulus woord: Dient den tijd (Heere) Dienen den tijd, hij diende. Hij diende den tijd zijn tijd, die ook wonden sloeg, maar niet heelen kon, hij bracht ge nezing. Geloovig opzien tot den Koning er dapper staan voor Zijn eer. Als gij merkt, dat de strijdlust vermin dert doet dan als die Fransche dokter die de menschen wil genezen door zelf suggestie. Weest eensgezind. Sectaris- me zit de Hollanders in het bloed. Laat ons toch den ander uitnemender achten, dat geeft levensverrijking. Zeg als David tot Goliath: Gij komt tot mij met wapenen maar ik kom in den naam des Heeren tot U. De voorzitter dankte ook Ds. Tho mas. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat aan den uitgang een bro chure gratis verstrekt zal worden maar tevens zal gecollecteerd worden voor het jeugdwerk. Van dat jeugdwerk doet hij voorts nog eenige mededeelingen. Tot slot wordt gezongen Ps. 89 1. Ds. Thomas gaat voor in dankge bed. LOONACTIE DER METAALBE WERKERS. Naar „De Metaalbewerker" mee deelt, beeft er dezer dagen met de le den van den Ghr. Metaalbewerkers- bond, werkzaam aan de Holl. Con- Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Te Utrecht is een bond van bezwaaxv den tegen de besluiten der Asser Sy- notie opgericht. Buitenland. De besprekingen van Chamberlain met Poincaré en Briand. Derbyshire scheidt zich al van het mijnwerkersverbond. Het Italiaansch-Albaneesche vriend-, schapsverdrag. atmctiewerkplaatsen alhier een verga* dering plaats gehad, waar in hetalge- meen over den toestand aan deze fa- briek is gesproken. Vrij algemeen was men het er over eens, dat de loonen aan deize inrich- ting zeer uiteenloopen en dat het vaalj voorkomt, dat de mensohen tegen een lager, dan het gangbare loon, worden' aangenomen. Ook kwam naar voren, dat de Dit rectie, van het instituut de kern, vaak op een wijze gebruik maakte, wat niet de taak der kern is, zoodat het ook gewenis-ebt is, dat er regels getroffen worden, wat tot de taak der kern be hoort. Ook de loonen van de jeugdige per-» sonen zijn zeer wisselvallig, waarom besloten werd om .in sameniwerking met de andere metaalbewerkersbon den een schrijven aan de Directie to zenden, met het verdoek, rvm. onder* staande punten in overweging te re* men. Dato 22 November zijn de ver* zoeken de Directie toegezonden, als* mede afschrift, daarvan aan denDirec- teur van den Metaalibond. De voorstellen zijn als volgt: 1. De loonen uwer werklieden, wel* ke den leeftijd hebben bereikt van 21 jaar en daarboven, zullen met 5 pcL per uur verhoogd worden, terwijl de loonen der jeugdige arbeiders met 3 ct. per uur worden verhoogd. 2. Voor uren boven de wettelijk vast gestelde arbeidsweek, zijnde 48 uur,; wordt 25 pet. extra loon betaald. 3. Er zal een regeling worden getrof fen omtrent de samenstelling en de taak der kern. Over een en ander is een bespreking aangevraagd, waarop van den Direc- teur van den Metaal'bond bericht is inw gekomen, hierop binnenkort te zullen, antwoorden. GEREF. KERK. Men verzoekt ons te willen medede^ len dat in de gisteren verschenen Kerkbode abusievelijk vermeld, staat, dat er Dinsdag geen Alg. Ker- keraad is. Dit is echter wel het geval. Men leze dus: a.s. Dinsdag 8 uur, Algemeene Kerlceraad. LEIDSCHE GROENTEN VEILING „Oas Belang." Donderdag 1.1. werd' door bovengen, ver. een goed bezochte ledenvergade ring gehouden in café „Zomerlust." De voorz. openide de vergadering met' een hartelijk welkom, en sprak daar na over het aflgeloopen seizoen. Het jaar 1926 was voor de tuinderij niet gunstig te noemen, wat tevens voor de veilingvereeniging van in vloed iis; met vereende krachten was door het bestuur getracht het afzet gebied te vengrooten, ondanks dat zijn prijzen voor onze artikelen als bloem kool en tomaten niet loon end geweest Gelukkig zal voor de vereeniging de spruitenlhandel veel goedmaken. Deze maand is door haar zelfs f 600Q meer geveild als in November 1925, zoodat gerekend kon worden, dank zil de handel in spruiten, op een omzet even groot als vorig jaar; naar aanlei* ding daarvan kon het bestuur mede deel en dat door de heeren 1 pet. terug ontvangen zou worden. Het voorstel van het bestuur op 1 Januari a.s. de aandeelen, uitgegeven 1923 groot f3500 uit te betalen, wondt; aangenomen. Vervolgens werd door het bestuur machtiging verzocht het kweekerrs-cre diet ook dit jaar wederom te verstrek ken; tot genoegen van het bestuur had! deze zaak een zeer gunstig verloop ge had; op tijd was door de credietne- mers hun bedrag terugbetaald, zoodat' de ver. ook aan hare verplichtingen had kunnen voldoen. Aldus besloten. Dl© begrooting 1927 kon de goedkeu ring der vergadering, ongewijzigd weg dragen. Bij de rondvraag verzocht een de® leden., om eenige opheldering over eeö commissie, die zou trachten de vei- lingvereemdgingen tot één te brengen; het bestuur meende dat genoemde commissie niets tot stand had kunnea brengen; een aangelegenheid, die doog

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1