WAT DE BLADEN ZEGGEN. Opoffering beloond. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 DECEMBER 1926 TWEEDE BLAD. De Communistische actie. Wij lezen in het Handelsblad: De anarchistische leer jaren z ij n v o o r b ij. Op 23 Oct. j.l. drie weken dus Voor 't uitbreken van de communisti- *«he onlusten schreef de ,,lnd. Post": „Ondanks alle bestrijdings- en straf-' 1 maatregelen, blijft de verborgen actie ongestoord voortgaan en neemt gelei delijk steed9 gevaarlijker vormen aan. Nog is de wijze, waarop meestal de „actie van de daad wordt uitgevoerd, gebrekkig door het uitbreken van vol doende ervaring en goede hulpmidde len, doch ook hierin is reeds vooruit gang te hespeuren! „De bommen der laatste aanslagen waren reeds beter afgewerkt dan de befaamde „vuurwerkbomimen" van vo rige jaren; bij het plegen der moord aanslagen blijkt men thans de be schikking te hebben over goede, mo derne vuurwapenen. Als de teekenen niet al te zeer bedriegen, is de tijd niet verre meer, dat de anarchistische leerjaren voorbij mogen worden ge acht en de propagandandistische ijver de beschikking heeft over en behoor lijk gebruik weet te maken van tech nisch volmaakter hulpmiddelen. Hoe men daaraan komt? Dat is een open vraag maar in elk geval: men weet eiaan te komen! „De bolsjewistische vrienden in China en elders kunnen daarvoor ge makkelijk zorg dragen: ook de schepe lingen op onze mailbooten kunnen in Nederland heel licht in aanraking ko men met de voormannen der beweging daar en de douanebewaking van ons uitgestrekt eilandenrijk is zeker niet voldoende, dat het binnensmok kelen van kleine vuurwapenen en dergelijk gevaarlijk materiaal niet uiterst gemakkelijk zou'vallen aan een goede organisatie. De ongebreidelde opium-smokkelhandel bewijst reeds voldoende, dat we in dit opzicht maar heel weinig illusies mogen hebben!" Wijziging van het Straf wetboek geboden Het blad bespreekt dan de bestraf fing van hen, die aanslagen plegen op oe gemeenschap en schrijft: „Ons Strafwetboek, dat in zooveel opzichten zich niet ap ipast bij de spe- cifiek-Indische toestanden, schiet hier zeker te kort. Het misdrijf van den be lager der veiligheid van één speciaal individu en dat van den belager der veiligheid der gansche gemeenschap moeten nu nog te veel met denzelfden gebrekkigen maatstaf gemeten worden „De exorbitante rechten, den gou verneur-generaal toegekend, geven al thans nog eenige gelegenheid tot correctie van deze fout, doordat in bij zondere gevallen, waarin het strafwet boek machteloos blijkt, interneering kan worden toegepast om den gevaar lijken gemeenschapsvijand onscha delijk te maken. Doch dit recht kan, ook uit practische overwegngen, slechts bij hooge uitzondering worden toegepast en de straf op zichzelf heeft blijkbaar niet voldoende afschrikwek- kenden invloed. „Het schijnt daarom wel een zaak van voldoende urgentie te zijn. dat aangedrongen wordt op een wijziging van ons strafwetboek, waardoor de rechter, meer en krachtiger dan tot dusverre mogelijk was, rekening kan houden met de algemeen-maatschap pelijke beteekenis van een misdrijf, door veer zwaardere straffen op te leg gen aan hen/die door hun daad of coor hun duidelijk gebleken voorne men tot die daad, blijk geven zich vijandig te hebben gesteld tegenover de gansche gemeenschap. Men dient in zoo'n geval de Strafwet in haar volle zwaarte te kunnen toepassen te gen den geest, welke dergelijke misda digers bezielt: een geest, die een drei gend gevaar vormt voor de rust en vei ligheid der gansche maatschappij, waarin zij verkeeren". FEUILLETON. 7) De directrice was op t' oogenblik in gesprek met een rijken financier uit de stad en gaf den kleinen jongen een vriendelijk teeken te wachten. Deze deed, dat ook liever dan zich te rich ten tot een der beambten; hij wendde zich daarom tot den warmen haard en strekte zijn verkleumde handen uit naar de koesterende vlammen. Vervolgens, ziende dat het onderhoud nog al lang kon duren, nam hij want zijn werkzame aard had een af keer van het niets doen. waartoe hy door dit wachten gedwongen was een boek uit ziin schooltasch, die hij bij zich had, en begon even ernstig te studeeren, als hij in de klas zat. Zijn muts lag onverschillig neerge gooid aan zijn voeten, zijn linkerhand was bijna geheel verborgen' in zijn dikke, krullende haren. En zooals hij daar zat. geheel opgaande in de stu die van het hoek, dat hij met zijn rechterhand op zijn over elkaar ge slagen knieën hield, was hij een prach tig model voor een kunstschilder. Mevrouw De Verbrugge, de echtge- noote van den rijken financier, heeft een kind van ongeveer gelijken leef tijd als de kleine Lenooy. Én terwijl haar man de zaak, waarvoor hij ge KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Scheveningen, vac. L. M. van Noppen, J. F. Roth te Alm- kerk'(Br.).. Te Meppel, Dr. A. H. Edel koort te Dedemsvaart. Te Sommelsdrjkt J. van Hof te Wilnis. Bedankt: Voor Oosterwolde, J. G Dekking te K©3teren. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Paesens c.a., H. de Jong te Boerakker. Bed an kt: Voor Ede en Koog-Zaan dyk, W. Seinen te Opperdoes. Voor Hei laard, W. H. v. d. Vegt te Drachtster Compagnie. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Zwijndrecht, J. W. van Ree te Schiedam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Leiden, Ds. H. Kie vit te Veenendaal. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Tweetal: Te Helder. Dr. J. E. B Blase te Makasser (N. IA met verlof hier te lande (Bussum) en P. Neideck' te Amsterdam. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. H. H. van Kapel Jr. nam we gens vertrek naar Kooten (Fr.) Zon dag j.l. afscheid van de Geref. Kerk van Andel met een predicatie over Hebr. 13:00 en 21. Na de bediening des Woords werden toegesproken Kerkeraad, Catechisanten vereenigingen, de burgemeester, het hoofd der Chr. school, en de Gemeente De scheidende leeraar werd hartelijk en waardeerend toegesproken namens Kerkeraad en Gemeente door ouderling D. de Fijter, die liet toezingen Ps. 121 vers 4 en namens vele Hervormden door het hoofd der Chr. school den heer F. J. Calarne. DR. N. D. VAN LEEUWEN. De classis Drachten der Geref. Ker ken heeft Woensdag behandeld de zaak Dr. N. D. van Leeuwen. Ter vergadering J)leek4 dat Dr. van Leeuwen nog niet van zijn bezwaren is ontheven, terwijl tevens door hem een nieuw bezwaarschrift bij de classis werd ingediend. Een commissie uit de classis is be noemd, die met Dr. van Leeuwen over een en ander zal handelen. De deputaten Synodi, Dr. W. A. van Es en Ds. D. P. Koopmans Bullen, daartoe uitgenoodigd, als adviseurs op treden. BEGRAFENIS Ds. W. K. P. GOEREE. Het stoffelijk overschot van Ds. W. K. P. Goeree, in leven em. pred. van de Geref. Kerk te Wagenborgen, werd van Appingedam, alwaar hij overleed, over gebracht naar het kerkgebouw te Wa« enborgen. Hier verzamelde zich Woens agmiaaag de gemeente te 2 uur. Ds. Lammertsma van Appingedam leid d ede plechtigheid. Hij las uit Matth. 25 de gelijkenis der talenten. Ds. Dondorp sprak namens kerkeraad en gemeentej gewagende van den zegen èener 37-jarige prediking te Wagenbor Ren. De heer W. A. Vroegop, directeur der gestichten T. C. L., herdacht den leeraar namens den oud-direct., den heer W. R. H. Magendans, in het her derlijk werk in de gestichten, waarna Ds. Lanning van Siadeburen, voor de classis optrad. De lange stoet ging nu grafwaarts. Aan de geopende groeve werd gezon gen Ps. 846, waarna de aanwezige zoon dankte voor de betoonde belangstelling. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. D. Crommelin "heeft de benoeming tot zendingsdirector in dienst de samen werkende zendingscorporaties aangeno men. Met 1 Januari 1927 hoopt hy zijn nieuwe werkzaamheden te aanvaar den. DE NED. HERV. GEM. TE BODEGRAVEN. Pogingen tusschen den Geref. Bond en de Confessioneele vereeniging om tot overeenstemming te geraken inza- ke de verkiezing van notabelen in de Ned. Herv. Gem. te Bodegraven zijn mis lukt. komen- was, bespreekt, beschouwt zij aandachtig den armen, kleinen jongen en haar moederhart wordt ontroerd door de haveloosheid van zijn klee- dij. Zij denkt aan haar eigen zoon tje, haar mooien, kleinen Kees, warm gekleed en gekoesterd voor de strenge kou, die in de laatste dagen heerschte en zij krijgt den inval aan dien klei nen onbekende een dik jasje van haar zoon te zenden. „Wat een lief kind! Hoe heet het? Wie zijn zijn ouders?" vroeg zij met gedempte stem aan mevrouw C. Deze antwoordde welwillend: „Walter Lenooy. Zijn ouders, zeer fatsoenlijke, brave menschen, zijn in den laatsten tijd bijzonder zwaar be proefd. De vader is ziek, de moeder uitgeput van zorg en vermoeienis, de arme menschen zijn totaal zqnder in komen en verdienen zeker deelne ming. Het zijn gezeten burgers ge weest, de man had een flinke juwe lierszaak in de Vredestraat, geloof ik." „De kleine, jongen heeft nog een moeder, dat kan men goed zien aan zijn nette kleeding, al is ze ook ar moedig, en aan zijn mooi gekamde haren; slechts het hart en de hand van een moeder kan de armoede op zoodanige wijze bedekken." Mevrouw De Verbrugge deed een stap naar het kind. Deze had begre pen dat men over hem sprak en was opgestaan. Hij stond fier overeind, ofschoon hij t®ch een weinig bvreesd Beide partijen komen nu met eigen candidaten, en wel voor den Geref. Bond de heeren: G. de Bruyn en P. Zeeuw# ep voor de Conf. Vereen. W. Boer en I. Hoogendoorn. NED. HERV. GEM. TE HAARLEM Te Haarlem zijn bij' de stemming, ge houden voor 22 leden van het kiescol lege der Ned. Herv. Gem. aldaar uitge bracht op de candidaten van „Evangelie en Belijoenis" 1616 stemmen, op die van de Vereen, voor Evenredige Verte genwoordiging 1078 stemmen. De herkozenen en gekozenen behooren dus allen tot „Evangelie en Belijdenis".. KERKJUBILEUM. Dinsdagavond herdacht de Geref. Kerk van Numansdorp haar vijftigjarig bestaan. Ds. J. Vesseur gaf eerst een blik in de geschiedenis van haar strjjd en wor steling en bepaalde daarna de gemeente bij haar roeping tot dankbaarheid naar 'aanleiding van Psalm 111:4. Daarna trad haar vroegere leeraar, Ds. E. Schouten van Alphen aan den Rijn op met de woorden uit Pslam 115 vers 12a, waarna het eerste gedeelte, van dezen feestavond door Ds. Schou ten gesloten werd. In de na-vergadering werd de groo te schare feestelijk onthaald, wat door enkele leden der gemeente vrijwillig aangeboden was. Ds. v. d. Vegte sprak als afgevaardig de van de classis. Ds. ten Brink als afgevaardigde van de Kerk van Westmaas en ouderling Mallegom namens de kerk van Klaas waal. Door den voorzitter der Jonjplings- vereeniging, den heer L. Groeneweg werd met een toepasselnk woord na mens de Jongelings- en Meisiesvereen een prachtige eiken tafel met kleed aan de kerk aangeboden. Daarna spraken nog jje ouderlingen Kievit en Weert. Ds. v. d, Vegt eindigde met dankzeg ging. EEN WAARSCHUWING. Zondag j.l. is van den kansel in de Ned. Herv. Gem. te Putten o. d. Veluwe bekend gemaakt, dat inzonderheid bij de voltrekking van een huwelijk de vroü wen niet mèt ongedekten hoofde in het huis des Heeren mogen verschijnen, ter wijl bij deze gelegenheid tevens werd gewaarschuwd voor de verdwaasde mo de van onzen tijd. In dit verbaand wer den genoemd: onwelvoeglijke kleeding en het afknippen van het haar. De ker keraad achtte zich geroepen, een ep ander publiek in de vergadering der ge meente bekend te maken. EXAMEN GODSDIENSTONDER WIJZER. Door het Classicaal Bestuur der Ned Herv. Kerk alhier is de akte van Gods dienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt aan den heer G. Pels .te Woerden. u DE GODSDIENST-ENQUêTE IN ENGELAND. Eenigen tijd geleden heeft de „Dai- ily News" melding gemaakt van een enquête, welke in Engeland ingesteld is naar de godsdienstige gevoelens van de lezers van verschillende bla den. Het Londensche blad „Nation and Athenaeum" publiceert thans ook een stuk erover. De vraag: „Gelooft go in een persoonlijken God?" werd door 537 inzenders met ja en door 736 met neen beantwoord, terwijl 66 antwoor den geen duidelijk bescheid gaven. De vraag omtrent het' kerkbezoek beant woorden 571 lezers toestemmend en 742 ontkennend. Voorts verklaarden 88 te gelooven in de historische waar heid van Genesis 1, terwijl 1216'deze ontkenden. De Goddelijke geest, wel ke uit den bijbel spreekt, wérd erkend door 377 personen, terwijl 918 dien ont kenden. Het geloof aan de persoonlij ke onsterfelijkheid werd beleden door 578 inzenders, terwijl 646 haar ont kenden en 114 geen vaste meening daaromtrent hadden. De vraag, of de inzender zich rekende tot eenige Chris telijke groep, werd door 666 met ja, maar door 585 met neen beantwoord. Bij de lezers van de „Daily News" was het resultaat eenigszins anders. Dit blad heeft ruim 14.000 antwoorden ontvangen, en van deze zijn 9991 be was. „Hoe heet je, beste jongen.?" vroeg zij goedig. „Walter Lenooy." v' „Heb je ouders?" „Ja mevrouw." „Wat doen zij?" „Pa is juwelier, hij is ziek geweest en hij is het nog, en moe wacht me" zei-de hij levendig, een onrustige blik werpend op het loket, waarachter de directrice stond. „U permitteert me, mijnheer?" vroeg zij aan den bankier, terwijl zij het kind een teeken gaf om nader te komen. „Zeker, ea. uw gang, natuurlijk." Walter richtte zijn groote helder© ocgen op en bedankte met een glim lach. Mevrouw C. nam kennis van d.en inhoud van den brief, keerde den ring welken de kleine jongen haar gaf, om en om, bezag aandachtig den naam en den datum, welke er in gegraveerd stonden, woog hem en legde hem ter zijde met een nummer. Toen nam zij een tienguldenstuk uit een lade en reikte dat den jongen over. „Verlies het niet onder weg." „Daar zal ik wel voor zorgen, het zou moe te veel verdriet veroorza ken" zei hij, terwijl hij zorgvuldig het goudstuk wegborg .F': bedankte, nam zijn kleine schooltasch onder den arm en maakte aanstalten om te vertrek ken. Mijnheer en mevrouw De Ver brugge hadden ondertusschen eenige vestigend met betrekking tot het ge loof in een persoonlijken God. Aan een persoonlijke onsterfelijkheid ge looven 10.161 lezers van de „Daily News" en 3178 niet. Van hen zijn 10.025 kerkbezoekers en 3822 niet. Uit de antwoorden aan beide bladen kan men tot de merkwaardige slot som komen, dat in Engeland veel men schen naar de kerk gaan, die niet aan een persoonlijken God gelooven. Zou een onderzoek hier gunstiger uitvallen? Gemeenteraad Leiden. (Zitting van gisteren). (Vervolg). In antwoord op de interpellatie van den heer Sytsma antwoordt spr. dat de voorstelling van den heer Sytsma niet geheel juist is. De onderzoeken naar de sollicitanten worden langs 'drieërlei wegen gehouden, hetgeen de gelijkheid waarborgt. Dat de dames tzich van tevoren even zouden hebben geprepareerd is onmogelijk, zooals spr. 'aantoont. Orde, schriftelijk werk en indruk van de persoonlijkheid, ver krijgt iemand niet in een paar weken. Op de vragen wil spr. als volgt ant woorden: Of de 40 of 50 aanwezige da mes uit de stad niet geschikt waren? Ten eerste waren er geen 40, maai' bruto slechts 31, doch practisch bleven er slechts 11 over, waai-van er 5 nog niet in aanmerking konden komen. 'Van de 6 geschikten komen er nu 3 op de voordracht voor. Wat de waarde van de behaalde akten aangaat, moet spr. opmerken, 'dat het bezit van akten nog geen ge schiktheid waarborgt. De opleiding aan 1 de Kweekschool is uitstekend, maar dat beteekent nog niet geschikt 'te zijn als bedreven leerkracht. Het blijkt dat ook elders benoemin gen van buiten plaats hebben, zooals spr. ten slotte met voorbeelden aan haalt. De Voorzitter vraagt of de leden van repliek willen afzien, waarop al leen Mevr. van Itallie toestemmend antwoordt. De heer Van Eek had gaarne van het woord afgezien om des tijds wille en ook om der kosten wille, maar spr. moet wel, omdat het oordeel kan ver helderen' door de repliek. Wat aangaat de mogelijkheid van verkrijgen van twee zetels in het Col lege, wil spr. opmerken dat het keeren van een uitbreiding van de SD. fractie o.m. zou kunnen verkregen worden door een soort heilige alliantie van de rechterzijde en den Vrijheidsbond. Van S.D. zijde leeft men inzake het ritting nemen in het College in hoop en vreetze. Men hoopt. Maar ook men vreest voor te weinig homogeniteit. De rechterzijde heeft met 1 stem meerderheid gezorgd dat ze 3 van de 4 plaatsen heeft bezet. Spr. waardeert het aanbod van dien eenen zetel aan de SDAP. maar dat zal wel de zetel van den eenigen vrijzinnige geweest zijn. De voorwaarde der SDAP. is niet alleen 2 zetels, maar ook dat men over bepaalde punten overeenstem ming moet hebben bereikt. De SDAP. gaat niet de verkiezingen in met het doel wethouderszetels te bemachtigen. Het zitting nemen van SD. mannen kan ook tot teleurstelling leiden. Maar dan zal het afhangen van oorzaken onafhankelijk van hen. Spr. concludeert dat de legende dat de SDAP. zoo tuk is op wethouders zetels, van dezelfde waarde is als die andere, dat de SDAP. nimmer de ver antwoordelijkheid wil dragen. Wat aangaat de loonbepaling en de werkloosheidsuitkeering valt op te merken, dat we moeten komen tot een zoodanig bedrag dat de menschen er van leven kunnen. De eisch van den heer Wiimer om te komen tot georganiseerde liefdadig heid is absoluut verkeerd gezien De SDAP. is al zoo zwaar belast dat er niets meer bij kan. Den heer Knuttel heeft spr. verwe ten, dat hij naliet groote lijnen aan. te geven. Spr. ontkent dit. De eerste •groote lijn is volgens spr. dat de meest gedrukte door de gemeente worde ge holpen. Spr. is uit menschenliefde tot woorden gewisseld. Op het oogenblik, dat het kind groette, legde de bankier beschermend zijn hand op den jongen a'n hoofd en dwong hem op die ma nier hem aan te zien." „Woon je ver van hier, beste kind?" „In de Mareistraat." „Het sneeuwt hard. Zou je 'tgoed vinden als we je thuis brachten in ons rijtuig?" Walter bloosde op dat onverwachte voorstel en wist eerst niets te ant woorden. Zijn verwonderde blik ging van de schoone vrouw geheel in warm bont gehuld, naar den ernstigen. stijf- deftigen bankier. Hij durfde niet te weigeren en ook niet aan te nemen. Toen herinnerde hij zich eensklaps dat zijn moeder hem misschien allang met ongeduld wachtte. Hij wist dat zijn vader, die nog zoo zwak was, de reden van zijn lang uitblijven niet we ten mocht, §n zijn oogen opheffend tot ziin bevallige beschermster, antwoord de hij: „Ik wil het heel graag, mevrouw, omdat ik dan eerder thuis ben dan te voet. Moeder zal erg blij zijn." Zal ik u straks hier weder komen ophalen?" vroeg mevrouw de Ver brugge aan haar echtgenoot. „Neen, dat kind interesseert me, ik zal mee rijden" antwoordde hij kort. Niettegenstaande de dikke sneeuw laag, die de 9traat bedekte legde het tweespan van den bankier snel den afstand van de bank van leening naar de SDAP. gekomen en wenscht da$ de SDAP. ook uit menschenliefde han- dele. De groote massa komt uit dó* zelfde overwegingen tot de SDAP. ji£ den aanvang zijn het steeds moreele, j overwegingen. De heer Knuttel predikte regoureu-» se veranderingen. Dit lioudt geen rewJ kening met de werkelijkheid. Spre ker kan zich begrijpen dat in een SD* geregeerde gemeente een conflict ont* staat met de Regeering. Maar regel, zal zijn ordelijke ontwikkeling. i De stelling van den heer Knuttel om aan degenen die werken willen eit niet kunnen, een uitkeering te gevèif, alsof ze werkten, is onbillijk en on mogelijk. Het gemeenschapsgevoel treedt d&n op, wanneer de maatschap pelijke orde niet meer kan geven. On mogelijk zal het zijn om aan allen het loon dat ze in normale omstandighe den verdienden te geven. Het zou 00]$ onbillijk zijn, omdat de maatschappe lijke orde niet zooveel kan voortbren gen. Wat aangaat de uitvoering van de Zondagswet, die moet rekening, houden met de meening van de bevol king. Nu kan zich spr. voorstellen dat A.R. en C.H. handhaving willen, maar R.K. doen het alleen om ter wille te zijn. Ook de Vrijheidsbond is niet principieel voor handhaving van de Zondagswet. Spr. noemt het een beleediging de. voorstellen te kleineeren, zooals hier. geschied is. Medezeggenschap naar SDAP. en A.R. opvatting is in wezen hetzelfde, alleen 't doel verschilt. De heer Wilbrink heeft gezegd; dat' de SDAP. alleen voor de propaganda hier spreekt, dat is onjuist mede voor de propaganda. Er is verschil tus schen den rijkdom van een kapitalist die parasiteert en het bescheiden in komen van vooraanstaande werkers in de partij. Spr. keurt het af dat in de SDAP. dubbele betrekkingen be staan, maar het zijn harde werkers en die andere kapitalisten niet,. De zakelijke belasting op het bedrijf is door den heer Wilbrink schromelijk, overdreven gecrltiseerd. Spr. wenscht met den heer Spendel zakelijk van gedachten te wisselen. De aanval van den heer Spendel wordt door spr. verworpen. Er zijn In de SDAP. personen die den godsdienst vijandig zijn, maar ook warme god?- dieiistigen; er zijn predikanten onder die uit moreele overwegingen socialist zijn. De partij veroordeelt wel de da den van predikanten en priesters, maar tast niet het geloof dier men schen aan. In de eigen partij zijn fouten. Zoo zijn er ook fouten in de Kath. partij, Spr. wijst op het zuiden van ons land. Tegenover den Voorzitter merkt spr. op, dat hij niet goedkeurt de houding van den burgemeester, die niet wil in democratische richting. Als de Raad zijn oordeel wil uitspreken, dan doet de Burgem. wèl daarmede te rekenen. Spr. haalt aan de meening van Prof. Oppenheim, die meent dspt ook de Burgem. verantwoording schuldig is van politiebesluiten. De Voorzitter ontkent dit en •toont aan, dat juist Pröf. O. leert dat dit niet zoo is. Wethouder Sanders, zegt de heer Van Eek, heeft gezegd, dat de winstmarges van de lichtfabrle ken natuurlijke verschijnselen zijn. Spr. weerspreekt dit, men heeft een groote voorraad ingekocht, op af s chr ij ving en vernieuwing van machines is bezuinigd, daardoor waren ze moge lijk. Spr. zou bereid zijn zijn voorste? in te trekken, als B. en W. beloven de belasting op waardevermeerdering In te voeren, zoodra het uitbreidingsplan gereed is. Van het bedrag op de begrooting van de provincie N.-Holland uitge trokken, is maar weinig uitgegeven voor werkverschaffing. Dat komt om dat men afhankelijk was van het Rijk. Dat was de fout, nu heeft men er van gemaakt werkverschaffing en werkverruiming. Dan zal er wel meer worden uitgegeven. Maar bovenal het is juist door de SD. statenleden be streden, dat er zoo slecht opgeschoten werd. Men heeft gezegd, dat de Overheids taak begint waar het particulier ini tiatief ophoudt, maar dat is slechts de woning van Lenooy af. Gedurende den rit beschouwd© me vrouw De Verbrugge den kleinen jon gen oplettend. Deze draaide onrustig 7,ijn muts heen en weer otti zich een zekere houding te geven en antwoord de kort op de vragen, die de jonge vrouw hem stelde. Toen het rijtuig voor de armoedige woning van Piet Lenooy stil stond, haalde de bankier een briefje van tien uit zijn zak en overhandigde dat aan het kind. ..Ziehier, geef dat aan Je moeder, om wat brandstof te koopen voor de kou." Maar tot zijn gToote verwondering maakte Walter geen beweging om het briefje dat hb hem aanbood, aan te nemen. Zijn bleek gelaat werd rood tot achter zijn ooren. zifn oogen wer den wichtig. „O neen, neen, dank u wel, dat niet. dat wil ik niet!" zei hij zacht. „Maar je zegt toch, dat je pa ziek is, neem het maar, dtat zal hem best te pas komen" drong mevrouw Ds Verbrugge liefderijk aam. „Hij gaat al vooruit; hij zegt »!fs, 'dat. al9 hij nu werk had. hij oogen- blikkelijk heelemaal beter rouweeen" antwoord© hij met trots. De bankier en zijn vrouw wieeelden een blik. (Wondt wrvoigJ).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5