-KOOPT BIJ WAALS UW ST. NICOLMS-CUDEAUX. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 DECEMBER 1926 Gemeenteraad Leiden. (Zitting van gisteren). (Vervolg). Weth. Sanders vervolgt zijn rede. Maar er is meer. In Amsterdam, waai' tocli de Soc. Dem. sterk zijn, wor den geen opeen-ten op de vermogens belasting geheven- Invoering van een bouwterreinbe- lasting zou tengevolge hebben dat de -grondprijzen in de buurten, waar zij nu ingevoerd zou kunnen worden, enorm zouden stijgen. Daarom moet men wachten op het uitbreidingsplan voor de geheele gemeentel Invoering van de zakelijke bedrijfs belasting is op de gronden door den heer Wilbrink aangevoerd te ontra den. Ook in het betoog van den lieer -Van Stralen over de werkloosheidsbe strijding viel een kalmere %toon te be luisteren dan vorige jaren. De heer Van Stralen heeft gezegd, dat B. en W. nimmer iets gedaan heb ben uit eigen aandrift. Maar daar staat tegenover dat van die zjjde steeds oppositie kwam. De heer Van Stralen was in sterke oppositie totdat hij in Commissie benoemd werd. Spr. heeft verzocht om plannen, maar nim mer iets gezien, totdat van den be stuurders!) oud een adres kwam met de onderteekening ook van den heer Van Stralen. Ook wordt geschermd met toene ming van werkloosheid en wordt daar onmiddellijk aandacht op gevestigd, nooit werd echter de aandacht geves tigd op afneming. Wij hebben bier in Leiden een per manente werkloosheid. Na aftrek van de bouwvakarbeiders, onder wie toe neming is, hebben wij nog steeds geen toeneming. Voor permanente werkloosheid is de oplossing: instelling van cursussen. Er zijn voorstellen gedaan tot werk- ^miiming. die veel hebben van het intrappen van een open deur. Dat men komt met het verzoek om nu reeds de nieurtve veemarkt in te richten, be wijst de weinige ernst van die zijde. Een. sportpark kan naar spr.'s mee- ning geen inkomsten voor de gemeen te brengen. De heer Van Eek beriep er zich op, dat in N. Holland 2 ton op de begroo- tïng was gebracht. Spr. heeft eens on derzocht en nu bleek dat van die 2 ton slechts pl.m. f 3000 is uitgegeven, 't Is dus slechts een gebaar. Verhooging van den post voor On voorzien om meer werken te kunnen uitvoeren is totaal onnoodig. Wordt er gewerkt, dan zullen B. en W. weigel den aanvragen. f Wat de steunuitkering betreft, Lei den geeft f 13. In de meeste steden is dit lager. Maar Leiden heetf nog een ander voordeel. Wij betalen hier ook de wachtdagen uit. In Zaandam kan een werklooze, die eind van zeker jaar f 1500 inkomen had geen steun krijgen. Dat bestaat bier niet. Er zijn omstandigheden waarvoor f13 inderdaad te laag is. Het voorstel Van Stralen zal te algemeen werken, -omdat daar ook van profiteeren zullen werklootzen met een groot gezinsinko men. fiet voorstel Heemskerk heft dat bezwaar niet op. Spr. verzoekt de voor stellen in te trekken, dan zal spreker trachten een oplossing te vinden. Spr. moet zich verzetten tegen het ^voorstel om het Burg. Armbest. op te heffen. Men moet niet alle klachten Igelooven. Een armbezoeker maakt 3 -perioden door 1 bewogenheid. 2 zich bedrogen gevoelen en 3 eindelijk de vertelsels rustig onderzoeken. Er ont breekt aanleiding om het Burg. Arm bestuur op te heffen. Wanneer de arm verzorging weer zou terug vallen hij B. en W. moet er toch een Commissie van bijstand zijn. 'tls toch ook heter dat de Raad invloed blijft houden door de benoeming. Den Ophaaldienst verdedigt men niet een beroep op de ondervinding in Zwolle. Spr. heeft de cijfers van iZrwolle eens onderzocht en is tot de ontdekking gekomen, dat de winst is gemaakt met de belegde gelden. Maar de wijze van belegging is ook nog al riskant ge-weest. Spr. beeft een onder- Eoek ingesteld naar verschillende op haaldiensten en daarbij is hem geble ken, dat deze diensten overal met ver lies werken. Sprekend is het voorbeeld van Zaandam. Men heeft het voorgesteld alsof B. en W. dezen dienst zouden tegenwer ken. Spr. komt terug op het incident van gisteren en zegt dat het toch wel erg partijdig is. Voor het betoog van den heer Spendel haalt spr. een twee tal voorbeelden aan waaruit duidelijk blijkt, dat het juist was. Maar bovendien B. en W. voerden een raadsbesluit uit, wanneer dat niet goed gebeurde, dan was er het recht van interpellatie. De ophaaldienst heeft overal treuri ge ervaringen te hoeken. Inzake loon losse arbeiders deelt spr. mede, dat B. en W. bereid zijn het 4/5 te brengen op 5/5. Wat betreft de positie van het losse personeel, de voorstelling daarvan was zeer overdreven. Uitbreiding van de reparatiewerk plaats zal noodzakelijk meebrengen -werkslapte en dus verlies wanneer er geen werk -is. Wat betreft de te hooge huren, dit zit vast aan het rentetype der leenin- -gen. Deze rente zit weer vast aan de overeenkomst met het Rijk. Het los laten van de garantie van het Rijk is gevaarlijk. Bij behoud daarvan eischt het Rijk aandeel in de voordeelen. Huurnivelleering zal reeds nage noeg het gewenschte resultaat bren gen. Maar de woningüxniwvereenigin- gen willen niet RECLAME Meerdere koopers uitten hunne bewondering over onze Speelgoed-afdeeling onge veer als volgt: dat zij iedereen die prijs stelt op groote keuze en voordeelige prijzen, niet sterk genoeg kunnen aanraden onze afdeeling te bezoeken. Een dergelijke keuze zulk aardig origineel Speelgoed en daarbij uiterst scherpe prijzen is tot nog toe niet in LEIDEN gezien. Onze Speelgoedafdeeling is zoo overzichtelijk geëtaleerd, dat U in één oogenblik overtuigd zult zijn van onze bovenstaande woorden. Als prijzen noemen wij U: Bouwdoozen IJzeren Ledikanten Blokkendoozen Garages met 2 Auto's m. mech. 20 ct. 25 cL 777, ct. 60 ct. Sporen 85 ct. Model Limousine Auto's 52x/2 ct. Kinderameublement, massief beuken, bestaande uit Tafel, 2 Stoelen en Canapé f 11,65 In onze andere afdeelingen vindt U bij Papeterie Luxe doozen Post vanaf 45 ct. Luxe doozen Corr.kaarten 55 ct. Luxe mappen Post 5 ct. Lederwaren Damestasschen, in echt en im. Leder 9,00 tot 45 ct. Koffers, groote maat, in diverse kleuren, vanaf 1,15 Reiskoffers, in Fiber, im. en echt Leder, vanaf 2,25 Voetbalkoffers, met ijzeren constructie, vanaf 3,50 Rieten Koffers, vanaf 1,15 Speciale aanbieding Koffers, in echt Fiber, 40 45 50 55 60 65 70 75 cM., 2,65, 2,85, 3,10, 3,30, 3,50, 3,75, 4,00, 4,25 Auto- en Reis-Plaids, zuiver Wol vanaf 12,50 Dames-Modes: Lüxe doozen Zakdoeken, m. bord. inhoudende 3 stuks 36 ct. Idem, geborduurd met aardige ontwerpen 50 ct. Luxe doos, inhoudende 6 stuks, m. madera borduursel 1,15 Luxe cartons geruite Zakdoeken, Indanthren geverfd, inh. 12 st. 2,25 Corsages vanaf 23 ct. Kanten Kragen m. Jabots v.a. 1,30 Ronde Kanten Kragen v.a. 82x/2 ct. Sjaals, in Wol met Zijde, nieuwste kleuren 4,50, 1,82/2 Schorten In Pompadour, ref. model 82x/2 ct. Brabantsch .Bont Kinderschort, waschecht 40 ct. Bonte reform-Schorten, extra wijd 1,32x/2 Dienstbodenjapon 4,60 Pompadour Kinderschort, met zakje 65 ct. F - rfumeriën - deze afdeeling hebben wij een exquise sorteering in parfums Eau de Cologne's, Toiletzeepen in luxe cartons, Odeurspuiten %n Toiletgarnituren, in Kunstglas en Kristal vanaf 4,75 Tafelgoed: Zeer smaakvol verpakte Garnituren, bestaande uit: Damastlaken met 6 Vingerdoekjes, Indanthren, vanaf 2,00 tot 10,00 Wethouder Mulder bespreekt de vragen van den heer Van Stralen over werkverschaffing. Spr. doet de weder vraag: welke werken kunnen wij uit voeren. Het aantal werkloozen beloopt 100- a 150.000 voor zoover ze te plaat sen zijn. Voor het pompstation enrio- leering heeft men vakmenschen noo- dig. Wat het sportpark aangaat, ook daarvoor moet het uitbreidingsplan worden afgewacht. Intusschen blijven B. en W. diligent. Spoedig komt het voorstel tot* inrichting van een tweede speelterrein aan het Rijn- en Schieka- naal. De plannen voor de Veemarkt zijn zeker niet eenvoudig. De woningbouw aan den Haagweg vordert. Spoedig beeft aanbesteding In de Korevaarstraat kon, met het oog op de tram, slechts een fietspad gemaakt worden. Spr. meent dat bemoeiing met het autobusbedrijf een- financieele strop zou worden. De luifel aan den Ouden Rijn is een kwestie van aesthetica. De woningtelling is geen zaak waar over men in een paar dagen een oor deel kan vellen. Op verschillende vragen heeft spr. slechts een antwoord, dat Gemeente werken doen wat de dienst met mo gelijkheid kan. Het ingezonden stuk van den heer Bomli heeft niet de waarde die men er hier aan schenkt. Dat spr. niets gedaan zou hebben voor den woningibouw en dat dit al leen het werk van den Burg. zou zijn is ein beschuldiging, die spr. laat voor rekening van den beschuldiger. Wat betreft de verbetering van de Hoogewoerd, dat zou schatten kosten. De vuilverbranding is een moeilijk vraagstuk. Men heeft geen plaats om te deponeeren. De plaats gehad hebbende asphaltee ring zijn slechts proeven. Op de Bree- straat is de proef niet genomen om dat met de tram geen overeenstem ming was te verkrijgen. Die onderhan delingen zullen met kracht worden voortgezet. Wat de grachtvervuiling aangaat, men verwacht van baggeren heil maar spr. verwijst naar polderslooten, waar mqn nooit baggert en die niet stinken. De stank komt van iets anders. Afdoende hulp is alleen mogelijk, wanneer het water van Gouda hier door de stad komt. Wanneer het Levendaal wordt ge dempt zonder meer, moeten al de loo- zingen daarop naar den Zoeterwoud- sche Singel en het Rapenburg. Men be denkt niet wat het gevolg zal zijn. De plannen voor de Havenlbrug wachten op de overeenkomst met de tram. B. en W. hebben nu een ulti matum gesteld. Over het politiebureau komt een uit voerig rapport, dat spoedig ie te ver wachten. De Centrale rioleering kan nu op schieten. Met Rijnland en de spoorwe gen is nu overeenstemming verkregen. De controle over de woningbouw- vereenigingen heeft men onvoldoende genoemd. Er ^ijn veel moeilijkheden met de vereenigingen geweest, maar men heeft toch overeenstemming ver kregen. De controle is zoo goed mo gelijk èn financieel èn technisch. De opmerkingen van den heer Wit- mans over de woningtellingen moeten rusten totdat de aangelegenheid aan de orde komt. De doortrekking van de Lindestraat willen ook B. en W. maar dat is ook al niet gemakkelijk. Onderhandelin gen worden gevoerd. De opmerkingen over de soort be strating houden verband met de finan cieele mogelijkheden. Er wordt verbe terd. De aspballeering van het Noord einde, eerste deel, is nog niet klaar. Dat moet voorjaar 1927 overgedaan worden. De soort asphalteering kun nen we nu s(traks kiezen. Ook spr. bespreekt nog bet incident van gisteren en betreurt bet. .Betreurt ook, dat de heer Spendel geen bewij zen leverde. Spr. meent dat het be wijsbaar was met den Nieuwjaars- wensch der SDAP. van 1908. Wethouder Reimeringer be spreekt de medezeggenschap. In het georganiseerd overleg komen de vra gen van loon, vacantie e.d. tot oplos sing. Wat de leiding aangaat, deze is naar spr.'s meening 't best vertrouwd bij de raadscommissie, die daarbij kan hooren wie ze wil. Wat de aanstelling in vasten dienst aangaat, deze gaat in de gewone dien sten regelmatig door. Spr. is voor ie der toegankelijk. 'Wat betreft de arbeidsreserve, deze wordt behandeld in bet georganiseerd overleg. Spr. bestrijdt de motie Baart omdat deze verschillende rechten op zij zou «zetten. De 45-urige werkweek hebben» slechts drie gemeenten, w.o. Goor. Alle ande re steden van beteekenis hebben de 48-urige week. Spr. pleit voor het behoud van het waschhe drijf. Wethouder M eij n e n bespreekt de levensmiddelenvoorziening. Spr. deelt mede, dat het standpunt van B. en W. is in de eerste plaats dit aan het par ticulier initiatief te moeten laten. Eerst dan wanneer dat initiatief te kort schiet is het tijd van ingrijpen. Spr. noemt enkele feiten en cijfers, waaruit blijkt, dat in Amsterdam deze dienst nadeel oplevert of duurder werkt. Invoering der eenheidsschool wil de heer Knuttel als revolutionaire eisch gehandhaafd zien. B. en W. staan hier vierkant tegenover. God beware ons voor het Russisch voorbeeld. Wat aan gaat het 7e leerjaar, raadt spr. aan het onderzoek in Den Haag af te wach ten. Evenzoo wat aangaat het 8e leer jaar. De schoolreisjes zijn al vijfmaal aan de orde geweest. Hoe aangenaam en nuttig ze zijn, noodzakelijk rijn ze niet. Daarom ligt het niet op den weg der gemeente. Steun kan en moet hier van de zijde van particulieren komen. Projectieapparaten zijn goede hulp middelen, zooals ook een piano het is. Den milden gevSrs kan men daar dankbaar voor zijn. De f500 door den heer Knuttel voorgesteld, is wel erg weinig, dat zal wel f5000 minstens zijn. Een proef nemen met het Dalton- stelsel beteekent dat het invloed heeft op den gang van het onderwijs. Sluit dat weer aan? Neen. Daarom is het een gevaarlijke zaak om die proef te nemen. B. en W. meenen dat men advies moest vragen van de hoofden van alle openbare scholen. Daarna zijn ook de personeelsvergaderingen gevraagd als mede Inspecteur en Plaatsel. School- comm. Het oordeel van de Hoofden was ongunstig. Dit sluit ook aan met de meening in de onderwijswereld, waarvan spr. voorbeelden aanhaalt. De heer Meinen breekt 'zijn re-de af. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdagmiddag 2 uur. Uit het Sociale Leven. alg. vergadering c. n. v. De Commissie van samenwerking tusscken de verschillende Chr. Socia le Bonden en het C. N. V. besloot het volgend jaar geen Chr. Socialen cur sus te Lunteren te houden. Echter be sloot het Dagel. Bestuur van het C. N. V. nu zijn algemeen© vergadering in het conferentieoord van den zendings studieraad te houden. Deze vergade ring vindt plaats van 21 tot 23 Juni '27 chr. zeeliedenbond. Verschenen is het jaarverslag van den Chr. ZeeJiedenbond in Nederland. Het verslag vangt aan met teleur stelling uit te spreken over het feit, dat de afschrijving van leden zoo groot is, om daarna met weemoed de jongste zeerampen en hunne gevolgen te memoreeren, waarbij hulde wordt gebracht aan de nagedachtenis van den omgekomen hoofdbestuurder, den heer D. Penning. Getracht werd, te Brouwershaven en Ouddorp een afd. op te lichten, wat echter daar niet, maar in Stellen dam wel gelukte. De afd. Bruinisse werd opgeheven. De bond telt nu 1619 leden, tegen 1599 in het voorgaande jaar, waarvan er 933 in den Zeelieden bond en 686 in den Zeemansbond (de organisatie zonder werkloozenkas) ge erganiseerd zijn. De financieele toestand der werk loozenkas vertoont, mede door de zeer slechte uitkomsten der haring- visscherij, een zeer ongunstig beeld. Met ingang van 1 Mei j.l. was de bond weer aangesloten bij het Chr. Nat. Vakverbond. Hoewel daarover verheugd, is het hoofdbestuur over de getroffen grensregeling allesbehalve voldaan. Het bureau van den bond werd naar Voorburg verplaatst en het gebouw „Volksbelang" te Scheveningen ver kocht. Het kantoor der Scheveningsche af deeling kan daardoor meer haven- waarts worden verplaatst. UIT ONZE INDIEN, alg. syndicaat van suiker fabrikanten. Volgens het „Soer. Handelsblad" voert de B(ond) van E(igenaren) van N(ederlandsch) J(ndische) S(uiker) O(ndernemingen) on Ier handelingen met Mr. Dr. W. M. G. Schumann, oud voorzitter van den Volksraad, om Mr. Dr. D. Talma als voorzitter van het Algemeen Syndicaat van Suiker- fabrikanten op te volgen. Het Haagsch Aneta-kantuor teekent hierbij aan. dat blijkens bij de B. N. I. S. O. ingewonnen informatiën hieromtrent niets bekend is verduistering van 100.000. In de zaak van de stoomvaart maatschappij Toyo Risen Kaisha te gen J. C. van Rossem en G. Alting du Clux wegens verduistering van een kleine ton, is voor den raad van Justi tie tegen beiden 2 jaar gevangenisstraf geëischt. de vakvereenigingsleiders bijeen. Het te gehouden Congres van Vak- vereenigingsleiders heeft de volgende resolutie aangenomen: Het congres spreekt de noodzake lijkheid uit tot zooveel mogelijke sa menwerking tusschen landsdienaren en particuliere werknemers in zake punten van gemeenschappelijk belang er stelt zich voor dit te bereiken door: Het houden van gecombineerde ver gaderingen van het V. V. L.-bestuur en het Federatie-bestuur. 2. Het houden van een jaarlijksch congres van Vakvereenigingsleiders. 3. Samenwerken in de bestuurders bonden van locale afdeelingen der or ganisaties van landsdienaren en par ticuliere werknemers. 4. Op een tijdstip, dat zulks moge lijk blijkt, op te richten een krachtig en solied gebouwd Algemeen Nederl.- Indisch Vakverbond en daartoe voor bereidingen te treffen. Ons Aller Belang stemde blanco; de Bond van Deli-assistenten tegen deze resolutie. bedrijfskosten van de vloot. In den Volksraad heeft bij de be handeling van de begrooting van Ma rine de regeeringsgemachtigde voor Marine, vice-admiraal A. F. Gooszen, verklaard, dat de bedrijfskosten van de vloot f 1.500.000 beneden de bij de Vlootwet gemaakte raming zijn ge bleven. UIT DE OMGEVING. ALP HEN AAN den rijn. Naar wij vernemen, zal ongeveer medio. Februari a.s. voor de leden van den Bijz. Vrrjw. Landstorm en genoo- digden de nieuwe landstormfilm Worden vertoond. Gevestigd J. Verhaar van Woubrugge. Trijntje van den Ham van Amsterdam» Kuurtje Postma van Utrecht. A. Rijnsburger v.. Hazerswoude. Adriana van den Bosch van Zwammerdam. J. Palenstijn van Mij-, drecht. Marrigje Verdouw van Koude- kerk. Pleuntje van Soest van Nieuw-- kooo. G. L. Staring en gezin van Ha- zerswoude. Adriana Buitenhuis van Reeu wijk. A. Rijnberg en gezin van Hazera woude. Jobanna G. van Bedum. D. Dij kema en gezin van Bleskensgraaf en Hol wegen. A. Westerweel van Rotterdam Vertrokken: B. Godschalk en gezin, naar H. en L. Zw.aluwe. Adéle D. J. Kreth naar Doorn J. J. Akerboom en gezin, naar Leider dorp. Johanna G. Prins naar Zoeter- woude. A. Stigter naar Amsterdam. J„ C. Barendsen naar Woerden. Kinderen Enthoven naar Moordrecht. J. Band n. Arnhem. G. Besselsen en gezin, naar N.. Amerika. Margrieta M. G. Schomaker naar Utrecht. Dina C. E. Stoffer naar. Leiden. G. van den Brind naar Leus den. Maria J. van der Meer naar Ter, Aar. Harretje Hoogenverf naar Nieuw koop. Cornelia J. M. Groen in 'tWout naar Uithoorn. Sara Kwant naar 'sGra venhage. bodegraven. Burgerlijke stand. Geboren: Edu ard, z.v. L. de Vieg en M. M. Scheel Heintje, d.v. H. Ruardij en L. Bisschop Abraham, z.v.. A. de Graaf en A. Roden burg. Abraham, z.v. A. de Graaf en A. Rodenburg. Cornells Johannes, z.v. P.. Merkestein en A. Steenvoort. Ondertrouwd: H. P. van der Voort 22 j. en P. van Vliet, 20 j. Gevestigd: C. v'erweij en gezin,, van Gouda. Vertrokken. E. C. van der Neut, naai' Gouda, W. A. Burggraaf naar Gouderak. T„ Batelaan naar Reouwijk. O. M. Driehuis naar Oegstgeest. M. Pont en gezin, n. Driebergen. A. J. van der Veer, naar, Zeist. boskoop. Degenen, voor wie het bezwaarlijk is, om tijdens de gewone kantooruren persoonlijk een aanvraag te doen tel bekoming van een kosteloos rijwielbelis-. tingmerk voor het jaar 1927, kunnen zich aanmelden in liet tijdvak van 13. Dec. 1926 tot S Jan. 1927, des Dins dags en Woensdags van iedere week tus schenl 7 en 9 uur nam. ten kantore yaa den Rijksontvanger alhier, Zijdeweg 36, Den 8sten en 9den December a.s, zal de Rijksontvanger van hier, zitting houden voor de ontvangst van directe belastingen, resp. te Hazerswoude Rijo- dijk, Koudekerk, Benthuizen en Hazera woude Dorp. Tevens zal op gemelde zitdagen ia die gemeenten gelegenheid 'bestaan voot het aanvragen van kostelooze rijwiel- merken voor het komende jaar. Omtrent onderstaande verlorea voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: Een zijden sjaal, een rjwielbelasünjj- merk en een notitieboekje, waarschijn lijk van een kruidenier. Vrijdag a.s., des avonds 7. uui; hoopt vcor de Jong. Vereen, in de Gec, Kerk alhier op te treden Da. van Arkel, van Utreo/1-, waar hjj zal spreken over zijn reiservaringen door Galilea. Een opwekking dezen gevierden spre- ker te gaan hooren is zeker overbodig, kaaaleszmek2ü2er. Burgerlijke stand. Geboren: Theo- dorus Hendrikus, z.v. N. A. de Heij en G. Scheunhage. Johannes Joseph, zv„ J. Nijssea au J, H. Hart. Hendriks, dv.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6