NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 DECEMBER 195?? DAG-AGENDA. 26 November—6 December: Winkel week in „H^t Centrum" (N. Rijn, Visch- markt, Botermarkt). Vrijdag 3 December,, 's av. acht uur. „Prediker" Janvossensteegsteeg: Prop. vergadering voor het Jubileumfonds van „Patrimonium". Sprekers Ds. G. H. Beekenkamp, Ds. H. Thomas, bei den te Leiden; en J. Hollander, van Den Haag. Sassenheim. Dinsdag 7 Dec., 's av. half acht. „Concordia": De heer H. Die- roer over „Medezeggenschap", voor Patrimonium. Vrijdag 10 Dec., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Gecomb. uitv. der Chr. Zanver. „Halleluja" en de Chr. Reciteerclub „U. V. H." De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Nv. tot en met Zondag 5 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telefoon 136. Oegsigeest. Apotheek „De Vijzel" ICempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. drag moeten uitbrengen? Die mogen toch waarlijk wel weten hoe het oor deel van het hoogste college in de pro vincie Zeeland over het verdrag luidt. Zelfs als publicatie van dit advies „staatsgevaarlijk" kon worden geacht (wat we niet kunnen aannemen) zou 't immers nog altijd „vertrouwelijk" illeen aan de leden der Staten-Gene- ?aal ter inzage kunnen worden gelegd. F.en inzage alleen aan de leden van de Prov. Staten van Zeeland heeft voor ie beoordeeling van het verdrag, geen Deteekenis. EET GEHEIME RAPPORT TE UTRECHT. Te Utrecht was door een der raads leden aan den verslaggever van de „Tel." een uittreksel uit een geheim rapport verstrekt. In „De Standaard" van Dinsdag avond komt in het raadsoverzicht van Utrecht een beschouwing yoor over de publikatie van dit geheime rapport over den Bouw- en Woningdienst. Het raadslid Jelles, zoo was bekend, had zijn rapport aan den verslaggever van „De Telegraaf" ter inzage gegeven, nadat die verslaggever reeds uittrek sels uit het rapport van een ander raadslid gekregen had (naar wien thans gezocht wordt).Het rapport van den heer Jelles zou alleen gediend hebben om die uittreksels te contro leeren. „De Standaard" schrijft: „Nu worden allerlei namen gemom peld. Wij hoorden nu achtereenvol gens „uit zeer goede bron", dat de heer Frijda de 3^ was, daarna de heer Setteur en nu tenslotte de heer Ver- mooten. Voor wat den laatste betreft is er o.i. geenerlei grondige reden aan te wijzen. Indien de heer Vermooten behoefte had te publiceeren, had hij wel een anderen weg bewandeld". Naa:r aanleiding van dit artikel heeft de heer Frijda, die zich daardoor in zijn eer en goeden naam aangetast gevoelt, een aanklacht wegens belee- diging bij den Officier van Justitie in gediend, met het verzoek een strafver- yolging in te stellen. Het „Haagsche Volk, waaraan wij aeze gegevens ontleenen, verneemt zgu ook de heer Vermooten (a.-r.) een aanklacht indienen. De burgemeester, zoo zegt genoemd blad verder, deelde na afloop der raadszitting mede, dat alle raadsle den hem schriftelijk gemachtigd had- oen tegenover den verslaggever van „De Telegraaf" te verklaren, dat zij hem (den verslaggever) de vergun ning gaven hun naam te noemen, in dien zij de gegevens verstrekt zouden hebben. Het resultaat daarvan was nog niet bekend. Daarom betreurde de burge meester het, dat in „De Standaard" namen genoemd zijn, zij 't dan bij ge ruchte. Er was geen aanleiding 't eene raads lid anders te beoordeelen dan 'f ande re. DE SPOORWEGONGELUKKEN IN DEN LAATSTEN TIJD. De Minister van Waterstaat heeft ten vervolge op de mondelinge beant woording van vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek betreffende het instellen van een onderzoek door een commissie naar aanleiding van de veelvuldige ongevallen, in den laat sten tijd bij de Nederlandsche spoor wegen voorgekomen, het volgende meegedeeld: Ingevolge mijn in de vergadering der Tweede Kamer van Vrijdag j.l. ge dane toezegging heb ik de mij door den heer van Braambeek gestelde vragen nog -eens rijpelijk overwogen met het gevolg, dat ik in mijn reeds mondeling geuite aanvankelijke meening ben be vestigd. De naar aanleiding van het ongeval bij de Vink ingevolge artikel 106bis A.R.D. benoemde commissie-Kraus toch, wier rapport binnenkort is te verwachten, en zal worden openbaar gemaakt, heeft, naar bekend is, bij haar onderzoek naar de oorzaken van genoemd ongeval haar aandacht niet enkel aan den weg ter plaatse van het ongeval, maar ook aan andere baan vakken van den spoorweg Amsterdam Rotterdam gewijd, hetgeen onge twijfeld ook, uit haar verslag zal blij ken. Voort9 is te gelijk met de instelling van de commissie-Kraus door mij aan het rijkstoezicht op de spoorwegen een onderzoek over alle spoorwegen met belangrijk verkeer opgedragen naar den algemeenen toestand van den weg; dit onderzoek, waarvan net verslag ook de maatregelen, welke naar het oordeel van het rijkstoezicht zouden moeten worden genomen zal bevatten, is, naar mij is gebleken, zoo ver gevorderd, dat dit rapport vóór eind December gereed zal zijn. Waar mitsdien het gevraagde onderzoek fei telijk reeds wordt ingesteld en de uit slag daarvan spoedig bekend zal zijn zou de instelling van een commissie van deskundigen, als thans gevraagd, slechts vertraging kunnen brengen in de naar aanleiding van het nu in gang zijnde tweeledig onderzoek mo gelijk te treffen maatregelen. Ik kan mij dan ook bij nadere over weging niet bereid verklaren om op dit oogenblik tot instelling van een commissie over te gaan en meen, al vorens mij over de wenschelijlcheid van een hernieuwd of een meer alge meen onderzoek te beraden de beide bovenbedoelde rapporten te moeten afwachten, BURGERLIJK WETBOEK. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en verduidelijking van de art. 8-9a, 949 en 963a van het Burg. Werboek, zooals deze luiden ingevol ge de wet van den ITen Februari 1923, Staatsblad no. 49. Deze wet heeft in de practijk op en kele puntén tot moeilijkheden aanlei ding gegeven. Deze moeilijkheden zijn deels van practischen aard, deels zijn zij ontstaan, doordien over de interpre tatie verschil van gevoelen is gere zen. Het onderhavige ontwerp strekt tot liet uit den weg ruimen van die bezwa ren, zulks met eerbiediging van de bij de vaststelling der evengenoemde wet genomen principiëele beslissingen O.m. wordt voorgesteld art. 899a, laatste lid, aldus te wijzigen, dat wan neer een tweede echtgenoot reeds krachtens artikel 236 of 237 B. W. be voordeeld is, dat voordeel in minde ring komt van zijn versterferfdeel. Het tweede en derde lid handelen over het tweede huwelijk en geven aan, wat rechtens is, als den lateren echtgenoot behalve krachtens versterf nog langs anderen weg goederen, van den overledene afkomstig, zouden toe vallen. Het bestaande artikel 963a heeft een uitbreiding ondergaan, in ..dien zin, dat het niet allen geldt, als een echtge noot wordt nagelaten, doch in alle gevallen, dat er personen zijn, die bij versterf tot erfgenaam zouden worden geroepen, doch geen legitimarissen zijn; b.v. als een ongehuwd erflater een broeder en een vader nalaat. AFSCHAFFING COLLEGE VAN ZETTERS. Ingediend is een wetsontwerp tot afschaffing van de colleges van zet ters voor s Rijks directe belastingen. Deze colleges van zetters eischen jaarlijks van de schatkist een uitgaaf van ongeveer f 64.000. Sedert de administratie der belas tingen over meer en betere gegevens beschikt dan vroeger, hebben de col leges van zetters voor een zóó belang rijk deel hun waarde verloren, dat ze zonder bezwaar kunnen worden ge mist. DE VAART OP DE SCHELDE. Naar een B.T.A.-telegram uit Brus sel meldt, worden van officieele zijde cp de meest categorische wijze de be richten in sommige Nederlaudsche bladen tegengesproken met betrek king tot de maritieme toerusting van België, waaromtrent het Kamerlid Staalman vragen richtte tot minister Van Karnebeek. B. J. GERRETSON 70 JAAR. De 70ste verjaardag van den heer B. J. Gerretson, oud-lid van de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den raad van Rotterdam, is gisteren in intie- men kring gevierd. De C.-H. kamer fractie zond een fraai bloemstuk, ter wijl vele staten- en raadsleden, alsme de verschillende persoonlijkheden uit den handel door het zenden van bloe men, telegrammen en gelukwenschen van hun belangstelling blijk gaven. De heer Gerretson is door de Konin gin benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. BUITENLAND. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. Het einde der staking. De staking in 'de kolenmijnen zal he lden m heel Engeland een einde nemen. Het kleine district Cumberland is het eenigie, waar nog geen regeling! is tot stand giekomen maar de hoofde lijke stemming, welke daar gehouden wordt, zal, naar men verwacht, even eens uitvallen ten gunste van Ida her vatting van het werk. Er bestaat graote verscheidenheid tusschen de voorwaarden, in de 'dis tricten aanvaard, daar ook de toestan den van de bedrijven overal anders; zijn, maar over het algemeen zijn in de» nieuwe contracten loonen voorzien, die op zijn minst gielijk staan met dej loonen van vóór de staking. De werk tijden zijn echter langer. In de verschillende bekkens zijn gisteren ongeveer 70.000 stakers weer' aan het werk gegaan. Van heden at worden geen statis tieken meer verstrekt, aangezien del ftIlo.estand. snel normaal wordt .Ver moedelijk zullen nieuwe concessies be treffende het bunkeren van kolen ge- Idaan worden. Het embargo op'den kolenexport wordt gehandhaafd totdat aan de binnenlandscke behoefte op be vredigende wijze kan worden tegemoet gekomen. De normale wintertreindiensten wor den weer ingevoerd. DE VOLKENBONDSRAAD. Commissievergaderingen. Minister van Karnebeek heeft giste ren in de vergadering van het vaads- cojnité voor ontwapeningfskwesties ter stond een succes behaald. Bij de be spreking van het Fransohe voorstel oml de internationale veiligheid te verhoo- gfen door het verzekeren van den uiter sten spoed inzake liet bijeenkomen van' den Yolkenbondsraad in gevallen van dreigende verstoring van den inter nationalen \Tede, heeft bij voorgesteld, dat de Raad bevorderen zal, dat de volgende Volkenbondsvergadering in een plechtige resolutie zal verklaren, dat alle staten, die lid van den Vol kenbond zijn* den vasten wil hebben om al het mogelijke te doen, opdat na- (der overeen te komen maatnegellen ter bevordering van den gewenschten Spoed geheel zullen worden nageleefd! Paul Boncoür gat onmiddellijk zijn in stemming met dit voorstel tel kennen,, dat daarna eenstemmig werd1 goedge keurd. Onder dei maatregelen, cloor de ver- keersccmmissie voorgesteld, die aan de goedkeuring der staten zullen wor den voorgelegd, zijn er twee bijzon der interessant. Het eene wil, dat eikei staat een centralen dienst zal aanwij zen, die de noodig© volmacht zal be zitten om in gevallen van nood alles' te doen in het belang van een spoe dig bijeenkomen van den Volken bondsraad te Genève.Het tweede denk beeld is, dat in gevallen van bedrei ging van den vrede de secretaris-gene raal van den Volkenbond en do leden van den Volkenbondsraad met elkan der zullen kunnen telegrafeeren, on der gebruikmaking van de aanduiding „Priorité Nations", waardoor hun te legrammen den voorrang boven alle andere zal verzekerd zijn. Op tiezei wijze hoopt men in gevallen van noodi het bijeenkomen van den Volkenbands: raad met ©enige uren, wellicht zeltsi met- een paar dagen, te kunnen ver vroegen. Op voorstel van Paul Boncour zal voorts worden overwogen, de'oprich ting vaneen groot draadloos station te G-enève, dat het Volkenbondssecreta riaat den waarborg moet geven, met alle staten in verbinding te kunnen blijven, zelfs indien de draadlooze te legrammen daarvoor over een vijan delijk land zouden moeten gaan. Minister van Karnebeek is oenoemd tot rapporteur over het vraagstuk van de snelle verbindingen tusschen Vol- kenbonds secret ar iaat en Volkenbonds- raad. -Het voorzitterschap van den Raad. Naar lalphabetisch© volgorde zou Duitschland (Allemagno) den a.s. Vol kenbondsraad moeten presideeren. Minister Stresemann, do leider der Duitsch© delegatie, heeft echter aan Vandervelde (België) verzocht, het voorzitterschap over te nemen, vol gens alphabetische volgorde. Hoewel België (Belgiquej eerst na Duitsch land aan de beurt is. Stresemann wees er echter op, dat hij voor do eer ste maal als president zitting zou moe ten nemen, en dat hij te weinig er varing in dezen heeft. Vandervelde heeft daarop zijn ver zoek aanvaard, en dus zal België deze zitting van den Raad presideeren. NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN Z.-O. FRANKRIJK. Hevige regenval in de Riviera. Ernstige oversyoomingen worden gemeld uit het Lbire-departement, al waar vooral de Gier nabij St. Etien ne plotseling sterk is gestegen. Te Izieux is veel schade berokkend, o.a. aan een veterfabriek. Door aardverschuivingen op r da (spoorlijn LyonSt. Etienne is de dienst onderbroken. Ook de Boven-Loire stijgt snel, waar door vele fabrieken te St. Etienne wa terschade hebben geleden. De Rhone wast snel en het laag ge legen -gedeelte van Avignon staat we derom onder water; op sommige plaat seji staat het water zelfs een meter hoog. In de Riviera zijn alle rivieren in de omgeving van Cannes en Antibes over stroomd, terwijl in die streek zware regens zijn gevallen. Aardscheuren bij Roquebillière. 'Het scheen eenige dagen, dat moot 'dtnoiog weer paal en perk zou stel len aan de gevaarlijke natuurkrachten, die het gebied van de Roquebillièrei in de Zeealpten teisterden. Reeds leek' het gevaar voor nieuw e aardschuivm- gen gewéken maar thans regent het m de ongelukkige streek weer biji Stroomen en van alle kanten komen berichten, omtrent bedenkelijk© aard- soheuren, die zich links en rechts ver- toonen. Gisteren zijn te Roquebillière weer zeven huizen ingestort. Daar 'het dorp ontruimd is, zijn er geen slachtoffers1 te betreuren. U it een ondersoek is ge bleken, dat er niets meer te doen valt om te trachten het dorp te behouden. KORTE BERICHTEN. Te Berlijn is nogmaals de vor ming der groot© coalitie besproken. De socialisten zullen wel onderhande len, doch stellen zekere eischen no pens de bezetting van het ministerie! van rijks weerbaarheid. De Christen-Democratische par tij in België eischt dat de regeering ook voor een programma van econo- imsche en socaiile hervormingen zal porgen. Het Mexicaansche Episcopaal heeft geprotesteerd tegen de beschul diging van het ministerie als zouden aan kerk en geestelijkheid de op ver schillend© plaatsen uitgebroken onlus ten te wijten zijn. Uit Boedapest wordt gemeld', dat het gerucht veidi wint, als zou graaf Bethlien het voornemen hebben het Hiongaarsche parlement, dat op 26 Januari weer bijeenkomt, een HOn- Igaarsch koning te laten kiezen. 'lil den toestand bij 'HankOw is een gunstige wending gekomen. De ntergeallieercle controle in Duitschland zou eerst tijdens de a.s., Maartzitting van den Volkenbonds raad opgeheven worden. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag i Dec. Brj de voortzetting van de behandeling van de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid, bespreekt de heer DROP (S. D. A. P.) de mijnongevallen en be« toogt, dat de directies niet steeds har* delen volgens voorschrift van de on* gêvallenwet, door niet alle ongevallen bn de Rijksverzekeringsbank aan te ge ven. De heer HERMANS (R. K.) zou een onderzoek willen instellen naar de ver houding .van de fabrieksartsen tot de directies van de ondernemingen. Spr vraagt meer werkgelegenheid voor in va* liede arbeiders. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) wijst op de hooge administratiekosten van de sociale verzekering en hoopt, dat bij ziekteverzekering een 'overheids orgaan slechts zal dienen tot aanvulling waar het maatschappelijk orgaan te kort schiet. De heer KERSTEN (S. G.) acht ver- zekeringsdwang in strijd met het Calvi nistische beginsel en het beginsel de? verzekering revolutionair. Door veran dering van systeem kan on de sociale verzekering veel bezuinigd" worden. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (V. B.) betoogt, dat de gemeenten voo: al zuchten onder niet converteerbare leeningétt met te hoog rentetype. Hie? vraagt hij hulp. van de regeeri'ng. De heer LOERAKKER (R. Kj vraagt in de ziekteverzekering .grootê ruimte voor de bedrijfsverenigingen. Spreke? vraagt ook verzekeringsmogebrjkhéid be ven het 35ste jaar en verhoóging van loongrens tot f i8co. Dè heer BRAAT (P3. B.) vraagt uit breiding van de ouderdomszorg ook tot de winkeliers en andere groepen. Spr vraagt voor alle 65-jarigen een pensioen van 5 per week. De heer OUD (V. B.) heeft bezwaa? tegen de territoriale organisatie van het ontwerp-ziekfeverzekeringswet Ta- ma, die de Raden van Arbeid beslissend maakte. De'heer FLESKENS (R. K.) vraagt overleg van den Minister met diens ambt genoot van Binnenl. Zaken, voor de ïeeningen der gemeente met te hoog rentetype. De Minister, de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, zegt te willen belangrijke vereenvoudiging^ dat heeft tijd noo lig Op details kan hij niet ingaan. Spr. laat zooveel mogelijk ruimte aan hetgeen uit de maatschappij is opgekomen.' Hoewel de ouderdomsverzorging u? gent is, staat deze toch niet no. 1. We- duwenrente wil spr. op principieels en practische gronden niet in de ouder domswet brengen. Inzake gemeenteiee ningen kan spr. niet ingrijpen. De kwestie der thuiswerkers der 35-. jarigen is in onderzoek. De heer BRAAT stelt een motie voo: voor tot invoering van een pensioen voor alle 65-jarigen, welke motie echte? niet wordt ondersteund en daarom niet in behandeling .komt. Mevr. DE VRlKS BRUINS (S.D.A.P.) pleit voor een betere zorg voor de gezondheid op het platteland. He; ge neeskundig schoolonderzoek moest be ter georganiseerd worden. Meer open luchtlokalen zijn noodig. De heer DROP (S. jj. A. P.) vraagt groote voorzichtigheid ten aanzien van opheffing der Huureommiasiet. De heer BAKKER (C. H.) daarente gen keurt de woningpolitiek der regee ring goed. Woningnood is er niet meer. Mevr. BAKKER-NORT (S. D. A. P.j vraagt maatregelen tegen verpachting van drankgelegenheden en verbod van toelating tot drankgelegenheden tot 18- jarigen leeftijd. Daarop wordt de vergadering go schorst tot Donderdag 1 uur. Uit het Sociale Leven. ..IN HET HEDEN LIGT HET VER LEDEN, IN HET NU WAT WORDEN ZAL." De vorige week maakten wij de op merking, dat de Hlan del drijvende en Industrie el e Middenstand over het al gemeen minder belang stelt in de maatschappelijke vraagstukken van dezen tijd, dan de andere standen; dat hij zich 'minder moeite geeft er studie van te maken en hij niet altijd een eigen standpunt inneemt ten opzichte van nieuw opkomende problemen. Wij hebben er toen tevens op gewe zen, dat dit hoofdzakelijk komt, om dat de Middenstand nog zoo weinig is georganiseerd in eigen standsorganisa ties, terwijl wij ook naar voren brach ten waarom hij zoo moeilijk voor aan sluiting bij zulk een vereeniging is te vinden. Nu is het een eigenaardigheid van dezen tijd dat men, wanneer men aan een bespreking van de moeilijkheden toe is, zich er af maakt met de alge- meene opmerking dat wij in een over gangstijd leven. Dat wil dan eigenlijk zeggen, dat we heter doen de maat schappelijke vraagstukken maar niet dichter bij hun oplossing te brengen in dezen overgangstijd. Ten eerste is het wel wat overdre ven om speciaal van dezen tijd als van een overgangstijd te spreken, daar de menschheid toch altiid leeft in over- Gemeentelijke Aankondigingen Melkbesluit. Burglemeester en |Wet houders van: Leiden; gelet op het Koninklijk Besluit van: 4 Augustus 1926 (Staatsblad no. 292),. tot wijziging van het M e 1 k b e s 1 u 11 van 23 Juni 1925 (Staatsblad no. 256); besluiten: het noodig* tb verklarbn, dat de ar tikelen 16a en 24 van het bovenaange haald besluit voor de gemeente Lei den, met ingang van Maandag, 6 De cember a.s., van toepassing zullen zijn* Mitsdien zullen met ingang van ge noemden datum de navolgende voor schriften in acht gfonomen moeten wor den: Artikel 16a. 1. Melk en/of melkproducten en als! zoodanig -aangeduide waren mogen door een meikverkooper ot personen, in een bedrijf van meikverkooper werki zaam, niet worden vervoerd met een. vaar- of voertuig qt rijwiel, a.. dat niet voorzien is van een dui delijk leesbaar en zichtbaar opschrift' aangevende den naam, de voorlettérsi en de woonplaats (straat en gemeen te) van den meikverkooper, door of voor wien deze waren worden ver voerd; b. waarmede tegelijkertijd op merk) ot melkproducten gelijkende.stoffen en of water, worden vervoerd. 2. Melk en/of melkproducten en als) zoodanig aangeduide waren mogen bijl een meikverkooper niet ten verkoop m voorraad aanwezig zijn in ruimten,, waar tevens cp melk ot rrtelkprcducten, gelijkende stoffen aanwezig zijn. Artikel 24. 1. Vervoer ot het ten verkoop in voorraad houden van melk en 'ot melk producten en van als zoodanig aan geduide waar door ot vanwege hem,, die het bedrijt van meikverkooper uit oefent, mag niet plaats vinden zondert een door ot vanwege den Burgermes ter van de gemeente, waarin de me ik wordt verkocht, afgeleverd ot rond gevent, te verleenen vergunning, be houdens door Burgemeester en Wet houders voor bepaalde bedrijven tej verleenen ontheffing. 2. Deze vergunning meet woeden, afgegeven, a's de meikverkooper schril tel ijk juiste opgave heeft gedaan van de ligging van het perceel en de per ceel s gedeelten, waarin het bedriit zal worden uitgeoefend, met verrneTding„ ot Tde melk en melkproducten geheel ot ten deel© zullen worden rondge bracht ot gevent, dan wel alleen in het aangegeven nerceel zullen worden verkocht, alsmede weke behandeling ot bewerking zij zuilen ondergaan,, vóór de aflevering aan de koopers. 3. Deze vergunning is slechts-geldig, zoolang geen verandering is ingetre den in den toestand overeenkomstig de opgaven van lid 2 van dit arci- kel, tenzij van die veranderingen aan den 1^ urge meester schriftelijk is ken nis gegeven. 4. De bepaling van het eerste lid' van dit artikel- is niet van toepassing, op winkeliers, die uitsluitend melkJ en/ot melkproducten in brik- ot glas verpakking aan verbruikers vcrkcopen, Zij brengen voorts ter kennis van mslkyerkoopers, die reeds schriftelijk aangifte hebben gedaan van de in artikel 24 vermeld© omschrijving van, het bedrijf, dat zij thans met opnieuw eene vergunning behoeven te vragen, doch dat clo vroeger, op grond der toen gedane aangiib©, verstrekte „ge le idebnjetten" tegen „vergunningen"' zullen worden ingeruild door de Amb tenaren van den Districts-Keunngs- dienst van Waren. Leiden, 2 Leoember 1926. N. C. DE G1JSELAAK, liurgein. VAN SÏRIJEN, Secretaris. gangstijd, de verbinding van heden en toekomst. En wil men in de toekomst behalve voor dan opkomende nieuwe vraagstukken ook niet blijven zitten met de onopgeloste kwesties van de zen tijd, dan zal men zich er toch aan moeten wagen een weg te zoeken om' misstanden en moeilijkheden te be strijden en trachten te overwinnen. Dan zal echter naast den sterk ge- organiseerden arbeidersstand en het, machtige grootkapitaal ook de Handel drijvende en Industrieele Middenst. een stem in het kapittel moeten heb ben. Zoo zal het dan aan den Midden stand zelf liggen of dit gebeurt, d.w.s of zijn organisatie sterk genoeg zat zijn voldoenden invloed uit te oefenen.* Voelt de Middenstander dan niet dat het zijn' plicht is zich te vereenigen, ten eerste omdat het zijn eigen belang is. Dat zal hem misschien nu nog het zwaarste wegen, maar dan later zal hij verheugd zijn zich te hebben aan gesloten omdat het tevens het belang van zijn stand is, totdat hij ten slotte zal gaan inzien, dat een sterk georga niseerde Middenstand een algemeen belang is. (Naar aanleiding van een artikel van Prof. J. Lindeboom van Gronin gen in het Handelsblad. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Typhus, roodvonk, dipthorie. Wanneer in Uw gezin typhus, rood vonk dan wel diphtherie voorkomt, of indien gij vreest, dat een der Uwen aan besmettingsgevaar door een dezer ziekten is blootgesteld, vraag dan aan het gemeentebestuur Uwer woonplaats de door het Staatstoezicht op de Volks gezondheid kostelops uitgegeven „Maatregelen" ter bestrijding dezer ziekten. GEZONDHEIDSRAAD

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2