NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN D1NSDAO 30 NOVEMBER 1928 Inzake de motie-Baart, dat het per soneel in dienst der gemeente, dat een jaar in tijdelijken- dienst werkzaam is geweest, in vasten dienst overgaat, wijst spr. op de onuitvoerbaarheid daarvan: mogelijk worden die men schen afgekeurd en dan zijn ze nog verder vdn huis. De hr. D u b b e 1 d e m a n (S.D.A.P.) begint met de opmerking, dat het ge babbel in de secties z. i. weinig om het lijf heeft. Spr. geeft den heer Heems kerk toe, dat zijn voorstellen niet so cialistisch zijn, doch wel leven de door hem voorgestelde dingen in de arbeidersklasse en kan deze daardoor rijp worden gemaakt'voor de socialis tische maatschappij. Spr. verdedigt zich tegen het ver wijt, dat de soci's maar dagen lang babbelen. Spr. heeft dezer clagen de handelingen uit de oude doos nog eens nagezien en opgemerkt, dat wijlen de heer Pera minstens even lange rede voeringen hield als de heer Van Eek en op die wijze hebben de anti-revolu tionairen wat bereikt, zij het ook in negatieven zin. Spr. heeft voorgesteld, aan de be woners van gemeente woningen in het beheer van die woningen medezeggen schap te geven; hierin ligt een groote opvoedende kracht, gelijk bij de wo ningbouwverenigingen gebleken is 1 De Voorzitter zegt dat dit phra se is, er is geen bezwaar tegen dat in het bestuur der woningstichting ook een huurder wordt benoemd. De heer Dubbelde man wil dat de huurders bestuursleden benoemen. De Voorzitter: dat gebeurt bij geen enkele vjereeniging. Nergens ver kiezen de huurders doch overal de le den der vereeniging de bestuursleden. De heer Dubbeldeman gaat door met redeiieeren, waarop de heer Spendel (R.K.) interrumpeert: Je redeneering is meer zeef dan safe* De heer Dubbeldeman komt nu tot zijn voorstel tot stichting van een badgelegenheid voor de bewoners buiten en om de buurt van de Koe poort. Er moeten in Leiden meer bad inrichtingen komen, en dat tegen la ger tarieven. Spr. heeft voorts voorgesteld de stichting eener gemeentelijke woning- beurs. Men zal ook dit voorstel wel on practisch noemen, doch dit verandert wel met den loop der jaren. Tenslotte vraagt spr. naar de uit komst der woningtelling. Als het rapport verschenen was, had spr. met cijfers de noodzakelijkheid van verde re gemeentelijke bemoeiing kunnen aantoonen. Te kwart over 11 wordt de zitting verdaagd tot hedenmiddag 2 uur.. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. De heer A. J. Me ij er ink uit Haar lem hoopt morgenavond te 8 uur in hotel Klaassen een lezing te houden ote? ..Het redden bij ijsongeiukken", toege licht door lichtbeelden. De combinatie van de perceelen tuinveld en weiland, in de tempel, van den heer Janus Edelman, zijn gegund aan den heer J. Konijn voor 'f 8140. Ter gelegenheid van het 12» '--jarig bestaan van Bcskoopsch Strijkorkest beeft in hotel Neuf een' concert plaats gehad. Voor dien avond was tevens uitgenoo- digd de familie Riem-dijk. De zaal was meer dan bezet. Het bestuur der naaivereeniging „Febe" noodigt belangstellenden uit. tót het komen bezichtigen der vervaardigde kleedingstukken op Woensdag 1 Dec. nam. van 35 uur in de consistorie kamer der Nea. Herv. Geref. Evangelie satie. Burgerlijke stand. Getrouwd: G. J. Plokkaar, 26 j. en iï. J". de Wit, 20 j. Geboren: Hendrik Johannes, z.v. A, J. v. Gemeren en P. v. Oijen. Leonardus Johannes, z.v. B. J. v. d. Nieuwendijk en J. Rodenburg. Beatris, d.v. C. Loei en J. Smit. Overleden: Pieter, Wilh. Nederhof, 24 jaar. Pieter Geers, 3 weken. HAZERSWOÜDE. Donderdagavond gaf de Chr. zang vereeniging „Zang en Vriendschap" in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van haar Directeur, de hoer C. van der Keu.' te Leiden, een goed geslaagde open bare uitvoering, bijgewoond door vele belangstellenden. De heer Jac. van Beek Szn opende het samenzijn met het laten zingen van Ps. 89:1, ging voor in gebed en sprak een openingswoord. Daarop werd door het zangkoor het uit 13 nummers bestaande programma oji zeer verdienstelijke wijze ten gehoo- re gebracht, afgewisseld door schoone solozang van mei. Diete Blooker, con certzangeres te Haarlem. „Zang en Vriendschap" heeft ook met deze uitvoering -weer bljjlc gigeven, dat zij onder de uitnemende leiding van haa: directeur, de heer C. v. d. Keur, wer kelijk iets schoons kan presteeren. Door Ds. J. Luuring werd een slot woord gesproken, waarbij hij zeker de tolk was van alle aanwezigen, toen door hem aan zangkoor, directeur en Mej. Blooker een woord van dank werd ge bracht voor den avond van kunstgenot ons verschaft. Door Ds. Luuring werd deze samen komst gesloten met dankgebed. Gedurende de bietencampagne wer den op de Weegbrug aan den Middelweg alhier niet min'er dan 2.030.320 K.G. suikerbiet, n gen en vervoerd. - sch rijn. T l v van de arbeiders der Katwij. ,ciu, 1. - e:i Zandsteenfabriek Zullen tot,-— eg fabriek er lagen daar juist not esnige meters grond over een tweetal arbeiderswoningen worden gebouwd. Tegen de directie is intusschen pro ces-verbaal opgemaakt, omdat men vvas gaan bouwen zonder eenige toestemming van B. en W. Tot ouderlingen en diaken in do Geref. Kerk zijn rèsp. herkozen de hee- ren: P. Noort en C. Zuijderduin en ge kozen O. Barnhoorn en J. Slingerland. Woensdagavond hoopt de A. R. Propagandaclub in jaarvergadering bij een té komen. Een rijk programma zal de'n avond afwisselen, zoodat deze bijeenkomst '11 eenigszins feestelijk karakter zal dra gen. De welbekende Chr. Declamator, Arie Post, van Scheveningen, zal de avond opluisteren door eenige voordrachten. De heer P. is een bekende figuur in de literaire wereld. Hii is redacteur van het bekende maandblad „Lezen en Voordragen". NOOF.DWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Petrus Johannes, z.v. G. J. Koemans en M. G. E. Kaptijn. Arie. z.v. W. Smit en A. v. d. Z'wan. Johanna Maria, d.v. J. C. v. d. Meer en >M. J. Vterhoefl. Johanna Maria, d.v. Th. Vink en G. Langemuur. Hilde Anna Maria, d.v. D. Bakker en F. M. Willebrands. Clasina Helena, d.v. C. J. Ruigriken en K. P. Molenkamp. Petrus Hubertus Anna, d.v. H. v. d. Putten en M. G. E. v. d. Zalm. Getrouwd: N. P. v.^d. Voet, 22 j. en J. Klinkenberg, 23 j. J. Koudijs, 27 jaar te Noordwpkerhout en W. van Oosten, 25 jaar. Overleden: te Leiden, Maria Marga- retha Mink, 62 j., geh. met P. Luff. Gevonden voorwerpen. Een kindermuts, een nangsiotje, een tasch met inhoud, een ceintuur, een bontkraag, een speld (broche), een lorg net, een woordenboekje, een etui met inhoud, een rijwiellantaarn, een paar handschoenen, een heerenhoed en nog eenige hoeden en '2 gouden ringen. Inlichtingen 's Zaterdags van 121 uur aan het politiebureau. Bij het alhier gevestigde correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week a's werkzoekende ingeschre ven 79 personen, te weten: 9 losse ar beiders, 25 landarbeiders, 18 visschers, 5 timmerlieden, 1 metselaar, 1 opperman 6 schilders, 1 kok, 1 broodbakker, 1 huisknecht, 1 smid en 10 jongens. De woningnood is nog altijd zee: groot. Te hopen is, dat de verschillende plannen, maar gauw ten uitvoer worden gebracht. Naar gemeld wordt, is Patrimonium nog steeds bezig om het woningcom plex, met name aan zee, uit te breiden Het zoeken zal nog wel steeds zijn naar een geschikt terrein. NOOKDWIJK AAN ZEE. De eerstvolgende spreekbeurt, uii gaande van de Chr. J. V. „Volg Mij" zal worden vervuld door Ds. L. C. W. Ekering, Ned. Herv. predikant te Am sterdam. NOORDWIJKEREOUT. In de Ned. Herv. Kerk werd Vrijdag avond vergadering gehouden met de stemgerechtigde leden onder leiding van Ds. P .Hofstede. De verkiezingen van een ouderling wegens periodiek aftreden van den heer J. Farlevliet en van een diaken, wegens periodiek aftreden van den heer G. Bouwmeester, konden niet plaats heb ben, omdat geen twee derde der leden aanwezig was en werd volgens de gel dende bepaling 14 dagen uitgesteld. De aftredende notabelen, de heeren G. Musegaas en Nic. Mens werden her kozen. Diamanten brniloft. Onze dorpsgenooten, den heer G. Smit oud 82 jaar en Mej. J. M. Wijnands, oud 78 jaar, hopen den I4den December den dag te herdenken, waarop zij 6a jaren door den echt zijn verbonden. Beide oudjes, welke nog een goede ezondheid genieten, hebben het niet reed, de vrouw tracht met het breien van kousen nog iets te verdienen. Er heeft zich een comité gevormd, het welk gaarne giften in ontvangst neemt om dit diamanten bruidspaar iets aan te bieden, waardoor hun levensavond wat aangenamer zal worden. Ongetwijfeld zullen er ook lezers van ons blad zpn, welke gaarne hiervoor iets bijdragen. Jobs. Padding, postkantoor te Noord- wijkerhout, is genegen deze giften in ontvangst te nemen en in ons blad te verantwoorden. Zaterdagmorgen zag men in de Leidsche "Vaart bi] de Piet Gjjzenbrug een paar klompjes drijven. Aanstonds sprong iemand te wate: en is men met dreggen begonnen, doch het duurde geruimen tijd epr men iets vond. Eindelijk werd een kind gevonden. Het was het bijna 4-jarig soontje van den heer C. W. v. Schooten. Het opwekken van de levensgeesten, waartoe aanstonds werd overgegaan, kon niet meer baten, de dood was inge treden. Bij de Haven vermaakten zich Zaterdag eenige kinderen doör te spelen met ijzeren kipkarren, welke voor de zanderij gebruikt worden. r Een der kinderen, v. d. Berg uit da Kortenbachstraat, kwam daarbij te val len en brak een been. Hii is aanstonds naar het Aead. Zie kenhuis te Leiden vervoerd. EUrcsBBSO. Gemeenteraad. Zaterdagavond kwam de gemeente raad alhier in spoedeischende vergade ring bijeen. De vergadering, onder voorzitterschap van den burgemeester, was geheel vol tallig. Naar de Voorziljrer mededeelde, hieil deze bijeenkomst verband met een be zoek van een architect van het Rijks- huraau vonr Monumentonzoï-'. naar aa.:- leiding waarvan de herstellingswerkzaam he,len aan den toren waren gestaakt. Het Bureau van Monumntenzorg had verzocht den toren met tufsteen in zijn oorspronkelijken siaat terug te brengen, Natuurlijk zou dit belangrijke offers vragen, de voorzitter noemde de glo bale raming, maai' daartegenover stond, de mogelijkheid van Rijk en Provincie reep. 40 pet. en 20 pet. subsidie te krijgen. Dr. Jonker begon met zijn verwonde ring uit te spreken, voor deze belang stelling. terwijl toch de toren niet op de lijst van monumenten staat. Uit een ingekomen schrijven van het Bureau van Monumentenzorg toont de voorzitter aan. dat, al moge dan de to ren niet op de lijst van monumenten voor komen, deze toch als een hoogst belang wekkend bouwwerk wordt beschouwd, zoowel uit architectonisch, als historisch oogpunt. Hierop volgden levendige discussies waaruit wel bleek, dat de raad er voor te vinden zou zijn, den toren in zijn oorspronkelijken 'staat te brengen, mits het bedrag daarmede gemoeid, maar vast stond, en ook, dat de raad dan wel bereid was offers te brengen. Het standpunt van B. en W. was ver deeld, waarom van hen, zooals de heel Kralt betreurde, geen voorstel kwam. De voorzitter en wethouder van Klave ren waren er wel voor om aan het ver zoek te voldoen, mits dan de gemeente kon bepa'en, hoeveel zij er als maximum aan ten koste wilde leggen. Weth. S. Schoneveld blijkt geen voor stander, en hij gelooft ook niet, dat de gemeente een maximum zal kunnen bepalen. Eerst zal de gemeente dienen te besluiten tot restauratie, dan kan men gaan vragen aan Rijk en Provincie om subsidie.en gaat dan alles van (een leien dakie, dan kan men 40 pet. en 20 pot. subsidie krjjgen. Men komt dan onder controle van Den Haag en wat de kosten betreft, men heeft dat onlangs ook weer te Noordwijk kunnen zien, die vallen altijd erg tegén. De jiwoners van Rijnsburg vragen niet om restauratie; zooals de toren thans wordt opgeknapt, bevredigt spr., en daarom wil hij er mee doorgaan. De heer K. van Delft vreest, dat een besluit daartoe weinig zal baten, en dat het Rijk wel verder z.al ingrijpen. Weth. S. Schoneveld kan dat niet toe geven. Men werkt volgens wettig raads besluit. goedgekeurd door Ged. Staten Wel kan dit worden vernietigd, maai spr. gelooft niet, dat dit maar een, twee drie is geschied. - De hèeren Kralt en Knijff zijn voor het in oorspronkelijken staat brengen, mits slechts de kosten vaststaan en het thans reeds uitgegeven geld voor de herstellingswerkzaamheden niet geheel ten laste van de gemeente komen. Een groot bezwaar vormen de verpiich tingen, die de gemeente bij het aan vaarden van subsidie voor de toekomst op zich neemt. Naar aanleiding van een vraag van den heer O. D. v. a. Vijver deelt de voor zitter die mede. Alle verdere herstellingen zullen in het vervolg op dezelfde wijze geschieden en mogen niet plaats nebben zonder toestemming van Monumentenzorg. Dr. Jonker, die, indien de gemeente rijk was, wel voor inwilliging van het verzoek zou zijn, kan zich, gezien de tegenwoordige financieeie toestand van de gemeente daarmede niet vereenigen, en gehoord de verplichtingen, die de voorzitter straks 01,noemde, is hij er sterk tegen en stelt hij voor, de gestaak te werkzaamheden onmiddellijk te her vatten. De heer Krait sluit zich hierbij aan. De heer G. D. v. d. Vijver is van mee ning, dat er nog weinig omtrent da kwesties, die met de zaak verband hou- den vast staat, en was er dan aanvanke lijk ook voor, de beslissing b.v. een week uit te stellen, opdat in'dien tjjd zoo veel mogelijk gegevens konden worden verzameld, en bestek en begrooting ovei gelegd. Ook spr. echter acht het be zwaarlijk zich met handen en voeten te binden voor de toskomst en steunt daa: om het voorstel van Dr. Jonker.' De heer v. d. Gugten is voor uitstel Spr. is van oordeel, dot ds zaak vooi behandeling nog niet rjjp is. Spr. vindt den toren, zooais hü nu wordt, niet mooi en liever wil hu' hem in zijn oorspronke lijken staat teruggebracht zien. Spr. is er voor, gehoord hetgeen er in den raai over deze zaak- is gesproken, eerst nog eens te confereeren met de verschil lende bureau's en dan definitieve gege vens te verschaffen. Verschillende bijkomstige moeilijkhe den worden nog besproken, waarna ge stemd wordt over het voorstel van Dr, Jonker. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, waarbij tegenstem den de heer K. van Delft, \D. Knijff en W. L. v. d. Gugten. De vergadering werd hierna door den voorzitter gesloten. In het gemeentehuis alhier bestaat gelegenheid, Woensdag as., tot koste- looze inenting. Trouwboekes moeten worden meege bracht. Heden zijn alhier aan de veiling de eerste tulpen aangevoerd. De prij zen bedroegen f 7,40 tot f 8,—. 3&BSEKEJEISL Burgerlijke stand. Geboren: Jacoba Julia, d.v. B. van Dijk en H. E. van der Spek. Johanna Maria, d.v. Th. El- berse en A. Groenen. Gevestigd: Mej. A. Waasdorp, Hoofdstraat 30, van Leiden. C. M. Kaxreraans, Hoofd straat 71, van Leiden. Mej. H. M. Dui venvoorden, Charbonlaan 4, van Noord wfikerhout. Vertrokken: H. Sluijmer, van Zuiderstraat 12, a Rijnsburg. H. A. de Vet en gezin, van Leidsche Vaart 2, naar Leiden. WASSENAAR. Door de vereen, voor Chr. ,\a'. Schoolonderwijs alhier werd do gewon-.- jaarvergadering gehouden, welke op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, Ds. Donszelmanu werd geopend. Aan de beurt van aftreden als leden van het bestuur waren dit jaar de hee ren G. F. Verhoog, A. v. Seherpenzeel, en P. v. Egmond. Bjj de gehouden stemming werden al len weder herkozen en namen rij; ook allen hun herbenoeming aan. Daarna bracht de penningmeester ver slag uit over het gevoerde beheer over de financiën. Daar echter de boekhou ding tegenwoordig zeer omslachtig is, waren dit jaar de boeken ter controles- ring gezonden aan een accountant, die hierover een raunor' had ongemaakt, waaruit bleek ,dat alles promnt in orde was bevonden. Daar echter de stand der financiën niet vooruitgaande was werd bestóten aan de kerkeraden der Herv. en Geref. gemeent°n te verzoeken, weder de drie maandelijksche collect" in de Kerken voor onze scholen te houden. Vervolgens werd door den secretaris een jaarverslag voorgelezen, waaruit we vernamen, dat het met onze beide lagere en onze U.L.O. vrfi voorspoedig gaat, onder den zegen des Heeren. Nadat bij de rondvraag nog enkele opmerkingen gedaan en beantwoord we: den, werd de vergadering door den voo: zitter met dankgebed gesloten. Voor een vrij talrijk gehoor heeft Ds. Voorsteegh van Katwijk aan Zee voor de Chr. Hist. Kiesvereniging zijn aangekondigde opwekkingsrede gehou den. Vel nieuwe dingen zjjn niet naar vo ren gebracht, 't was meer een overzicht geven van de huidige situatie en een ernstige en dringende opwekking om trouw te blijven aan het beginsel, dat in den grond der zaak toch ook niet an ders is dan een buigen voor -.God en Zfjn Woord, om deze beginselen naar buiten uit te dragen. Door de Leidsche oricestvereeniging „Per Aspera ad Astra" werd in de zaal voor Chr. Belangen alhier een uitvoering gegeven. Wat de oorzaak geweest is is moeilijk te zeggen ,maar diegenen, die verzuimd hebben deze uitvoering bij te wonen, hebben of geen liefhebberij voor de schoone muziek, of hebben een zee: groot verzuim tegenover bovengenoemde vereeniging gepleegd. Het uit een negental nummers bestaan de programma werd op uitmuntende wij ze uitgevoerd, het kan en mag niet an ders worden gezegd. Degenen, die er geweest zijn, al waren het er maar weinig, hebben een genot vollen avond doorgebracht en van harte hopen we, dat de léden van „Per Aspera ad Astra" niet zijn afgeschrikt door de slechte opkomst, maar dat ze dezen win ter nog eens terugkomen en dan een volle zaal met hoorders zullen hebben De raad dezer gemeente zal verga deren Woensdag a.s„ des voormiddags te 9.45 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging begrooting 1926. 3. Wijziging vérordening Lager On derwijs. 4. Voordracht tot ontslag van een leerkracht der O. L. school no. 1, we gens boventalligheid. 5. Plan van wegenaanleg door den heer Prins. 6. Begrooting 1927. Burgerlijke stand. Geboren: Huber tus, z.v. A. C. Kuit en W. W. Hermseri Cornelis, z.v. J. Noordover en A. J. v. d. Kwartel. Antoinette, d.v. C. Bouw man en J. G. Breijer. Cornelia Gerarda, d.v. L. Parlevliet en G. O. v. d. Kamp. Overleden: A. G. Meershoek, 51 echtg. van H. M. Beijersbergen. C. Step ger, 65 j., ongeh. vrouw. Ondertrouwd: Fr. A. Rijnders en J. A. van Ommeren. P. Midavaine en J. de Jonge. A. Wielders en G. van Egmond. T. J. van der Veen en H. G. Harenberg. Fr. Wijsman en E. Oeler. Gehuwd: J. Th. Óosterveer en W. M v. d. Spek. 0EGSTGEE8T. Miantje Snip (leerlinge van den heer Renes) verkreeg de rifeede prijs als deelneemster aan den opstelwedstrijd van kinderen uit Leiden en omgeving, uitgeschreven door de Vereen, van Die renbescherming. Het bestuur der Neutrale Midden- standsvereeniging heeft de functies on derling als volgt verdeeld. Voorzitter Mr. Kappeine de Gopelloj secretaris A. J. Duiverman, penning- meester M. O. v. d. Burg. Burgerlijke stand: Geboren: Theo doras Johannes, z.v. C. M. den Hollan der en J. A. Lubbe. Hiltje Maria, d.v. IJ. Kingma en A. O. H. Kruissen. Klaas Dirk, z.v. K. v. d. Kwaak en L. Ji. de Konink. Henriette Augusta, d.v. H. G Jelgersma eui Jkvr. 0. A. v. Foreest. Sara d.v. H. Wolthans en C. v. d. Eijkeli Gehuwd: M. J. Herbert, 26 j. met N. Zwaan, 24 j. P. de Ruiter, 30 i., wedr. van J. Schoenmaker en EL den Uyl, 25 j. A. J. Schrama, 24 j., won. te Wassenaar en h. M. Wassenaar, 25 j Overleden: P. Wiersema, 63 j. (in Endegeest). F. EL Vink, 79 j. (in En degeest). C. Brouwer, 37. j. (in Ende geest). Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van D. v. d. Kwaak en L. J. de Konink. Tegen B. da R. te Leiden is pro ces-verbaal opgemaakt wegens vissonerij -overtreding. DE ENGEL VAN HET LIJDEN. Mevr. Van Hoogstraten-Schoch vertelt in „De Nederlando." een verhaal uit het i'aar 1672, dat ze vond in een klein Juitsch boekje. Het handelt over de mooie blonde Gi sela, die men in Duitschland als een heks verbranden wilde, omdat ze een roo de streep om den po'ls had en' oogea, die in de verte staarden. A.s je in oude tijden zoo iets bijzon ders aan ie had, werden de ongelukken, die in de buurt plaats hadden, natuurlijk .op jouw rekening geschoven. En dan konden de menschen zoo op gewonden worden en zoo onredelijk, dat zeje verbranden wilden als een heks. Dat zouden ze met blonde Gisela ook gedaan hebben, als de jonge ridder niet gekomen was, die haai- van den brand stapel trok, van voren op zijn paard zette en met haar wegreed naar zijn een zaam kasteel, het slot Schwoigen. En daar lag ze met verbranden rag en verminkte handen, als een arme vlinder waarvan men de vleugels gekneusd had. De jonge graaf wacht vol ongeduld op de beterschap van haar, die hp lief heeft, maar gravin Gisela heeft ander werk te doen, dan weer gezond te wor den. Ze moet ieeren begrijpen, waarom lij den haar toebedeeld is. Zoo moeilijk is het om het te verstaan wanneer men jong is. De Engel van het Igjden buigt zich over haar heen. Heb je ooit gehoord, Gisela, van den sterken vreugdewijn der eeuwigheid? Ik zal je een geheim vertellen: ik ben de zelfde engel, die den beker heeft vast gehouden, waaruit Jezus Christus, de Zone Gods. dronk in Gethsemané. Tot op den bodem heeft Hij hem geledigd. Een enkel droppeltje fier en daar is aan den rand bli]ven hangen. Een ziel zocht ik wie ik er van zou kunnen geven, zoo heel weinig maar Slechts de uitverkoornen worden aan- fewezen 'om te lijden, door smarten en onkere nachten trekt God de menschen tot Zich. Wie geleden heeft, mag de zware keten van ellende en jammer iets omhoog helpen tillen iets hooger dan het tranenmeer, en het zorgenmoeras. Om uwentwil zal de jonge ridder goed en zacht zjjn voor alle veriatenen en ver- stootenen, en de goede vrouw, die u ver zorgt, vindt steeds nieuwe dingen uit om de ppnen dragelijker te maken. Dat ver telt ze dan weer aan anderen en die pro fiteeren er van. Je moet niet denken, datje als een vertreden vlinder bent, die in het stof van den weg ligt. Je bent een mensch, die een drupje gedronken heeft van den sterken vréugdewijn der eeuwigheid, Nu lig je hier op je bed en je klaagt niet meer', en je bent niet in opstand, je bent alleen maar iemand, die Gods wil over je komen laat, en je arme half verbrande handen vouwt om te getuigen dat er geen verzet in je hart is en dat je boven alles zeker bent van Gods Liefde" Straks wordt het mooie, blonde meisje begraven in het bosch. Er mag geen steen ter herinnering op gezet worden, want een heksengraf wit Een de menschen niet in hun nabjjheid. In de lente is er een open plek in het bosch, waar witte lelies groeien. Ze zeggen, dat de blonde Gisela daar te slapen is gelegd, toen ze den druppel van den sterken vreugdewijn der eeuwig heid met volle instemming gedronken had Waarom ik dit oude verhaal over ver tel? Omdat de v- ereld vol menschen is, die den sterken vreugdewijn der eeuwig heid niet drinken willen. Ze verstaan van het lijden niets. Ze wijzen den engel met het ernstige gelaat van zich af. Ze weten niet, waartoe ze uitverkoren wor den, n.l. dat ze ook mee omhoog mogen tillen aan de zware keten van jammer en ellende. Ze weten niet, dat aan de sponde, waar eens welwillendheid zich plaatst, onk groote vreugde mee aanzit. Ze vreezen, wanneer de dag genaakt,, wanneer aan hun deui- de Engel van het Lijden aanklopt. Ze smeeken ach, ga mijn huis voorbij. Geef mjj uitstel, want ik kan het niet verstaan en alle redelijkheid ervan ontgaat mij. En ze stellen God vragen en ze zeg: gen: waarom? Ze stellen God vragen: Eon mensch wil den Almachtige dwingen rekenschap te geven vandaag luisterde ik naar het gesprek van de menschen, die om mij heen wa ren. Zij vertelden elkaar, dat er maar weinigen zijn, wien engel lijden den kelk niet aan de lippen zet. En ze zeiden ook, dat het voor man nen meer dan voor vrouwen moeilijk is, het lijden te dragen, omdat ze zoo sterk zün en vol levensdurf en zoo ge wend zijn het leven in al zijn volheid uit te dragen. Waarom ik vandaag dit verhaal moest oververtellen. Ik weet het niet. Ik weet het niet. Misschien is er een lezer, die het sen timenteel en overgevoelig vindt. Als je heel sterk bent, weer je alle weeke ge dachten uit je buurt. Knip het toch maar uit hefl blaadje papier waarop dit verhaal staat. Misschien, als dit blaadje vergeeld is, van ouderdom, komt pas het oogenblik dat het zoo wonderstil is om je heen en dat een schaduw zich he9nbuigt over je ziel. Herinner je dan den sterken vreugde wijn der eeuwigheid, herinner je. dat eens Jezus Christus zeide: „Ik werk, en Mfjn Vader werkt tot nu toe". Ook aan ons werkt de Vader. Met lijden? Met langzaam afsterven? Met pijn en aftakeling? Vraagt het niet. Vouwt de handen, die vragend zich heffen. Vouwt ze stijf ineen, sluit de lippen vast op elkaar, dat er geen klacht over heen kome. Als een ziel zegt: „Vader, Uw wil over mij" dan heeft de medicijn haar werking gedaan. Dan komt de vreugde van den arbeid de vreugde om weer te mogen heipén de zware keten van ellende en lijden iets omhoog te tillen. Het gaat voor ons in 't leven heel niet omoegrjjpen, het gaat alleen maar om geestdriftig te volgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7