N FE UWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 NOVEMBER 1926 EEN NATIONALE ORGANISATIE VAN BEZWAARDEN. In voorbereidingi is de oprichting» van een nationale organisatie van be swaarden, waartoe op 3 December a.s. te Utrecht in het Jaarbeursgebouw 'n vergadering zal werden gehouden. Ds. H. C. v. d. Brink zal als voorzitter! Optreden, terwijl Mr. F. J. D. Theijsei als secretaris zal fungeeren. EEROEP VOOR DE TWEEDE MAAL. Naar wij vernemen zal "de Kerke- raadi der Geref. Kerk v. Hilleglersberg) (Straatweg) aan de Classis "Rotterdam! toestemming vragen Ds. D. T. Cou- vée van Brussel voor de tweede maal te mogen beroiepen. De Classis Rotterdam komt 7 De cember a.s. in vergadering bijeen. DE NED. HERV. KERK TE GOUDA. In Got. had de Kerkeraad 'der Ned. IHerv. Kerk te Gouda besloten te vol Idoen aan het reglement op de Predi- fcantstractemienten, en door het instel len van eenKerkeraadsfoodsde nooi idige gelden zien te verkrijgen. Thans heeft het College van Notabelen, over Iwegiende, dat de zorg voor de fman- icieele belangen dei* Gemeente uitslui tend is opgedragen aan het College !van Kerkvoogden, onder toezicht of (medewerking van het College van No- Itabelen, besloten bij den Kerkeraad te protesteeren tegen de door dien Raad genomen besluiten, en hem te verzoe ken zich op het terrein van de Be- heersaangelegenheden alsnog te wil len terugtrekken. Dit besluit zal aan Classis, enz. wor den ter kennis gebracht. ONGEGROND. Tegen de onlangs gehouden verkie zing van drie ouderlingen en drie dia kenen door het Kiescollege dar Ned. IHerv. Kerk te Delft was door een Viertal heeren een protest ingediend. Het Classicaal Bestuur van 's-Gra- venhage heeft dit protest ongegrond Verklaard. NATIONAAL ZENDINGSFEEST Onder voorzitterschap van Dr. JR. Callenbach is Zaterdag, te Ut reent de jaarlijksche vergadering gehouden van <Le vereenïging Chr. Nationaal Zen- idingSfeest. Met blijdschap werd gecon stateerd, dat het zendingsfeest op iBeecbestijn, daartoe welwillend afge staan door Jhr. Mr. B or eel van Ho- gelanden te .Velsen, goed geslaagd is, al had men vooral uit Noord-Hol land, meer deelnemers verwacht .In tegen stelling piet de beide voorat gaande] feesten sloot het laatste dan ook met een kleiü nadeedig saldo*. De collecten werden ten bedrage van 12230 verdeeld onder de verschillende zendingscorporaties hier te Jande over eenkomstig den omvang van haren ar beid, terwijl aan de Vereenïging voor ,Inw. Zending in Noord-Hoiiand met welke was samengewerkt, een vierde (deel is afgestaan. De rekeningen van den Penning meester den heer J J. Kortman wer den onder dankzegging voor het ge voerde beheer goedgekeurd. De re- gjelingscommissie werd herbenoemd .voor het feest in 1927. Uit het inder tijd uit batige saldi op de exploitatie) gevormde weduwen- en weezentonds' kon 1500 worden toegestaan voor hulpi aan enkele zendeling-weduwen. Op voorste?van Dr. Ca.L-nbach werd goedgekeurd, |aat hij en Ds .Joh. Rauws, tot nu toe resp. voorzitter en vice-voorzitter, hunne functies verwis selden. Tot eereleden, werden benoemd Ds. O. F. Gronemeyer, em. presd'. te U- trecht en Prof. ri. M. van Nes, hoog leferaar te Leiden. In plaats van den heer H. J. Breyen, idie als zoodanig bedankte werd tot se cretaris van de regelingcommissie be noemd de heer J. H. van Weizen, ad ministrateur van het zendingsbureau' te Oegstgeest. KERK EN JEUGD. Het „Kerkblad van de Geref. Ker ken van 's-Gravenhage'vermeldt dat een der ouderlingen, naar aanleiding* van een officieeie uitnoodigïng van dei .Geref. Jongjel-vereen„Groen v. Pnn- sterer" om bijwoning van haar jaar vergadering in de laatste vergadering! ,van den Kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost gerapporteerd! (heeft over een onderhoud met het be stuur dezer vereenïging, aangaande een der programmapunten voor deze j aarverg^djering. De Kerkeraad heeft daarop uitvoe- rirge besprekingen gehouden over de! zaak van het kerkelijk opzicht betref fende die» jeugdorganisaties. Deze be sprekingen zuilen, na advies der predi kanten te hebben ingewonnen, opeem ivolgorde vergadering worden voort gezet. De kerkeraad heeft ten slotte twee) afgevaardigden benoemd, maar beslo^ ten a/an deze vereenïging te berichten, dat het hem leed doet dat het pro gramma is vastgesteld buiten den eere- voürzittar (Ds. Ringnalda) om. (wje kunnen hier aan toevoegen, dat het bezwaar van den kerkeraad gaat) tegen de opvoering van de historische! ËjChets: „Het kind van Staat". Gemeenteraad Leiden. (Zitting van gistermiddag). (Vervolg). De keer Van Eek (sdap.) z-egt dat in Noord-Holland, waar de S.D. wat meer te zeggen hebbeni, Ged. Staten helbben voorgesteld een som van f 20U.OOO beschikbaar te stellen. Spr. komt nu tot de begrooting zelf. Een sluitende begrooting is naar spr. meening noodzakelijk. Het oorspron kelijk tekort op de begrooting wordt nu gedekt uit de winst op de bedrij ven. Dat is principieel onjuist, maar ook gevaarlijk. We hebben een kolen- conflict gehad. Wü kunnen ook een internal ionaal conflict krijgen. Wie waarborgt ons dat clectricifceitsvoor- ziening niet meer gecentraliseerd zal worden. Op liet beheer van de lichtfa brieken i-; een aandrang uitgeoefend om afschrijvingen en vernieuwingen zoo laag te stellen, dat flinke winst mogelijk bleef. Van de gestichten wordt ook een te groote winst ge haald. Dit is vooral een onsympathiek middel om aan geld te komen. De S.D. leden hebben nu weer voor stellen ingediend die ook vorige jaren werden gedaan. Men neemt dat kwa lijk, maar het is noodzakelijk. Een jonge partij als de SDAP. kan zich dat veroorloven. De progressieschaal van de gemeentelijke inkomstenbelasting moet worden herzien. Hooge inko mens vormen een gevaar voor de Maatschappij. Het is noodig het kapi talisme te bestrijden. De SDAP. is te gen hooge winsten uit de bedrijvm, deze moeten geleidelijk worden ver minderd. Er is eeii geval denkbaar dat men hooge winsten normaal kan ach ten, maar dat is alleen wanneer die winsten aan de minstlbedeelden ten goede zouden komen. Verhooging van opcenten op de Ver mogensbelasting is het eerstaangewe zen middel om tot verbetering te ko men. Het arbeidslooze inkomen moet allereerst worden belast. De SDAP. stelde voor de 15 opcenten te verhoogen tot 50. Dat be teekent dat iemand met 'n vermogen van f 100.000 f35 per jaar meer zou moeten betalen. Spr. pleit voor wederinvoering van de bedrijfsbelasting. Deze heeft ook nog dat voor dat men de forenzen, die hier hun bedrijf hebben beter kan treffen. Spr. stelt voor een belasting op bouwterreinen. B. en W. stellen weer voor om te wachten tot de vaststel ling van het uitbreidingsplan. Maar er is wat voor te zeggen om ze nu in te voeren. Bij bestemming tot bouwter rein stijgt de waarde met het zesvou dig bedrag. Bovendien belet de/.e be lasting speculatie in bouwgrond. Men zal dan de grond wel eerier afstaan. Dit is weer een belasting op het ar beidslooze inkomen. Wat betreft de levensmiddelenvoor ziening, waar spr. voor is deze aar. de gemeente te trekken, daaraan moest voorafgaan de instelling van een le- vensmiddelendienst. Het springt reeds dadelijk in het oog wanneer men iet op de melkdistributie, men lieeft daar teveel slijters. .De gemeentelijke dienst kan maximumprijzen vaststellen. Spr. noemt als voorbeelden de kolenprijzen de prijzen van aardappels en meel enz. In Amsterdam werkt het vischbcdrijf uitstekend. De gemeente kan een mo nopolie instellen, zooals te Amsterdam met het vleesch is geschied. Een melk bedrijf is door den Middenstand in Amsterdam onmogelijk gemaakt. Amsterdam is een voorbeeld van de wijze waarop de SDAP.'in het belang van de gemeenschap werkzaam wil zijn. Spr. komt tot de kwestie van Me dezeggenschap. Spr. heeft een voorstel daaromtrent ingediend. Spr. haalt aan wat Mr. Gerbrandy op de conferentie te Lunteren heeft gezegd. Hieruit blijkt diïs dat men ook in Christelijke kringen voor Medezeggenschap is. Eveneens haalt spr. aan het oordeel van de R.K. Landarbeidersorganisatie dienaangaande. Medezeggenschap heft de klassenstrijd niet op, maar bevor dert dat deze ordelijker gestreden wordt. De arbeidsvreugde gaat verloren door de mechaniseerende werkwijze. Deze arbeidsvreugde krijgt men terug doordat in de Medezeggenschap de ar beider belangstelling krijgt in het be- drijf. Spr. haalt daarvoor voorbeelden aan. Spr. heeft voorgesteld m de be heerscommissies ook de leidende amb tenaren plaats te geven, eveneens de vertegenwoordigers der arbeiders. Spr. haalt een voorbeeld aan. Spr. woonde een vergadering bij van de beheers commissie der lichtfabrieken en kwam daar sterk onder den indruk van de meening van de arbeiders over storin gen en bedrijfszekerheid. Ook de D-i recteur waardeert de meening van de arbeiders, zooals spr. aantoont. Wat hier mogelijk is geworden, dank zij dezen Directeur, moet wettelijk wor den, vastgesteld. Bij de Utrechtsche electriciteits maatschappij gaat /men een stap in die richting. De handhaving der Zondagswet heeft tengevolge hatelijke achteruit- stelling van een gedeelte der burgerij. De bevordering van de rust voor de' godsdienstoefeningen is noodig. Het is een beleediging van ons, zegt spr. dat ons ernstig werk wordt gelijk gesteld met openbare vermakelijkheden. De R.K. medeburgers, die elders wel deel nemen aan optochten, laten hier maar toe dat de minderheden worden ver drukt. Spr. weet dat het niet noodig is zoo op te treden met een beroep op de Zondagswet. Spr. hoopt dat spoedig een andere lijn zal worden gevolgd. Ten slotte wil spr. nog opmerken, dat de begrooting, zooals de Nieuwe Leidsche Courant terecht opmerkte, geen gelegenheid geeft de groote lijn. te bespreken. Er wordt maar steeds tusschentijds voorgesteld. Het is teleurstellend, dat steeds de voorstellen der SDAP. worden verwor pen. De Communisten, de Democraten, gaan wel mee, maar de Chr. arbeiders stemmen tegen. Laat men dan maar van die zijde voorstellen: wij zullen die voorstellen objectief beschouwen. De waarheid zal zegevieren, de ka meraadschap zal straks ook tot "de Chr. arbeiders doordringen; het kapi talisme zal als de vijand van alle ar beiders worden beschouwd. De heer Wi 1 mer wil den heer van Eek toelichten waarom ook deze voor stellen van de SDAP. weer geen kans van slagen hebben. De SDAP. begint weer met te eischen twee zetels in het College. Dat vordert echter het 2 5 van de zetels in den Raad. Het is de vraag of de kiezers zoover zullen meehelpen. Tegenover de stelling, dat de begroo ting niet voldoet, staat, dat in den loop van het jaar zeer belangrijk werk is verricht. De heer Van Eek wilde dat de ge meente dit zou doen en dat zou doen. Sj:r. zou meegaan als kon worden aan getoond, da_t de gemeenschap het niet doet of niet goed doet. De menschelijke barmhartigheid wordt hoog opgeveerd, als het de ge meentekas betreft, maar laat men die menschelijke barmhartigheid ook ge organiseerd in beoefening brengen. Dat doet de SDAP. niet. Wat de belastingvoorstellen betreft, ook daar heeft men niet van aange toond, dat ze practisch heter zijn. In Leiden heeft men weinig groote ver mogens. Het gevaar is buitengewoon groot, dat men teveel lasten zal leg gen op degenen die iets hebben. Van SDAP. zijde stelt men steeds idealen, maar verzuimt om ze in cij fers of daden om te zetten. De heer Van Eek stelde dat de rij kere gemeenten wel een toeslag mochten geven aan de armere gemeenten. Maar dat hebben we al in de, ook door den heer Van Eek gecritis eerde, winst van de ge stichten. Een vermindering van de ver pleegloonen komt op het overhevelen van f 14000 uit de gemeentekas. Wat medezeggenschap aangaat, is spr. het wel eens met hetgeen de heer Van Eek voorlas, maar niet met de theorie van den heer Van Eek. Orga nisatorisch kan ook nu de invloed van de werklieden tot zijn recht komen. Wat de optochten op Zondag aan gaat, vergeten de heeren dat hier in Leiden de zondagsoptochten niet toe gelaten kunnen worden, omdat de meerderheid hier anders denkt. In so cialistische streken kan het anders. De voorstellen zijn niet practisch uitvoerbaar. Het is een spreken voor de propaganda geweest. De heer Van Stralen bespreekt het werkloosheidsvraagstuk. Spreker moet critiek uitoefenen op het beleid van B. en W. Tot heden hebben B. en W. nog nimmer een voorstel gedaan tot wegnemen van den nood door de werkloosheid. Wanneer B. en W. de raadsbesluiten niet meer konden kee- ren, dan zoo moet erkend hebben zij royaal deze besluiten uitgevoerd. De werkloosheid neemt toe. Ook B. en W. erkennen dat nu. Toch doen ze een poging om den toestand zoo rooskleurig mogelijk voor te stellen. In Leiden is de werkloosheid volstrekt niet minder dan elders. De werkloos heid krijgt nu een permanent karak ter, daarom is het noodig daar reke ning mede te houden. Werkverschaf fing, dat geeft spj. toe, kan daartoe niet dienen. Maar B. en W. hebben nog geen enkel voorstel gedaan in an dere richting. Zij geven een middel aan, n.l. Opleiding tot andere vakken, maar dat middel werkt hier verkeerd. Men leidt op opperlieden tot metse laars, maar nagenoeg doorloopend staan ook metselaars aan de Arbeids beurs ingeschreven, ook vandaag nog is het aantal werklooee metselaars beduidend groot. Van gemeentewege worden 30 opperlui opgeleid, vrijwillig maar velen van deze willen nu wel weer terug. Dit middel helpt dan ook niet. Maar er is een heter middel. Wij hebbèn hier een overcompleet aan grondwer kers en betaalt daarvoor jaarlijks een belangrijke som aan ondersteuning, hetgeen improductieve uitgaaf is. Dat kan anders; men kan die menschen werk verschaffen. Dat de voorstellen der SDAP. uit sluitend om de propaganda gedaan worden is beleedigend. De rioleeringswerken kunnen snel ler worden utgevoerd. Wij leven nu in een tijd van werkschaarsclite, daar om is het nu de tijd. Kan de gemeen tedienst de plannen niet voorbereiden, dan moeten wij die aan particulieren opdragen. Hie-t is niet noodig die wer ken uit de gewone middelen te beta len. men kan daar ook voor leen en. Het Levendaal zal wel gedempt wor den, al willen B. en W. er ook niet aan. De meerderheid van den Raad zal nu voor demping zijn. Dat werk kan nu spoedig worden uitgevoerd. De bewoners zullen blij zijn. Spr. bespreekt ook het aanleggen van een gemeentelijk sportpark. Dat zou werkgelegenheid geven en tevens een rentegevend werk tot stand bren gen. De nieuwe veemarkt moet er nood zakelijk komen. Spr. pleit voor de spoe dige uitvoering. Kan het kanaal b.v. niet alvast gegraven worden? Spr. critiseert dat de Raad geheel huiten de zeggenschap van de Leid sche Hout staat. Laat de gemeente al vast aandringen op spoedige uitvoe ring. Spr. is bevreesd voor tegenstand als hij vraagt om nog meer woningen te bouwen. Maar laat men dan vast aandringen op het bouwen van de wo ningen waarop gerekend is. De Hooge Rijndijk moet ook ver breed worden. De voorzitter interrumpeert, met te zeggen, dat de Minister daar zeer blij mee zal zijn! Spr. is er al lang geweest! Ook de andere gemeenten dringen op uitvoering van werken aan Laat men hier toch eens de provincie voorspannen. De heer Van Stralen vervolgt en zegt, dat hij dan er voor zou zijn om van de gemeenten te «amen ibij de Provincie op spoed aan te dringen. De Voorzitter merkt op, dat Leiden in elk geval er slechts een ge ring deel van krijgen zal. De heer V an Stralen komt ver volgens tot de werkloozen ondersteu ning. Spr. vraagt wijziging van de on- dersteuingsbijdragen op de vroegere bedragen. Srp. wijst nog op de ver strekking van cokes en de Kerstgave. Delft gaat ons voor. Sommige leden interrumpeeren met de opmerking, dat Delft f 1 minder steun geeft. De heer Van Stralen pleit nog voor het verstrekken van cokes aan degenen die werkloosheidssteun trek ken. In Jan. trekken velen weer steun en kunnen dan dus geen cokes krijgen Ze krijgen reeds een lagere uitkeering en missen voorts brandstof. Spr. pleit nog voor een huurtoeslag. De heer Van Stralen stelt dan voor de vergadering te verdagen tot heden avond. De Voorzitter vraagt door te gaan, anders komt men er nooit door. Verschillende leden willen verdagen. De heer Spendel stelt voor Woens dagavond niet te vergaderen. Dit voorste] wordt aangenomen met 19 tegen 13 stemmen. De Voorzitter schorst daarna de ver gadering tot 8 1/4 uur. AVONDVERGADERING. De voorzitter heropent de vergade ring en geeft daarna het woord aan den heer van Stralen tot het voortzetten zijner rede. Spr. bepleit om van eventueele ge zinsinkomsten van werkloozen,- die van gemeentewege werkloozenonder- steuning ontvangen, van de eerste f5 dier gezinsinkomsten niets in minde ring op de ondersteuning te brengen. Vervolgens oefent spr. critiek op het Burgerlijk Armbestuur, dat geheel te gen de bedoelingen der Armenwet in, de bepalingen dezer wet niet soepel genoegtoepast. Die komt omdat het Dagelijksch Bestuur der gemochte Lei- den niet democratisch is. De onder steuningen van het B.A. zijn schriel en absoluut onvoldoende. Er is een aanmerkelijk verschil tus- schen de ir'tkeeringen van het B.A. in 1924 en 1925; Spr. gelooft niet, dat dit verhand houdt met vermindering der werkloosheid. Spr. wil geen kwaad zeggen van de personen van 't B. A. docli heeft wel bezwaar tegen de geste van dit bestuur. De leden zijn er niet genoeg van doordrongen, dat het de plicht der gemeenschap is te helpen waar dit noodig is. De secretaresse van hej B.A. kan zich den toestand der steuntrekken- den niet goed ihdenken, omdat zij een ongehuwde dame is. Een stem: stel een motie voor om ze te laten trouwen. De heer van Stralen bepleit dat de gemeenteraad zeggenschap over de uitkeeringen van het B.A. moet heb ben. Spr. acht het juister dat even als in Den Haag het Burgerlijk Armbestuur zou worden omgevormd tot den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, welks bestuur geheel uit leden van den raad bestaat. Zoo niet, dan zou spr. willen dat de burgerlijke armverzorging weder zou ressorteeren bij het college van B. en W. dat wordt bijgestaan door een raadscommissie van bijstand. Spr. wijst er voorts nog op, dat de commissie van Arbeidsbemiddeling slechts 1 maal is bijeengekomen, wat veel te weinig is. Van den dienst der Sociale zaken moet een instelling wor den gemaakt, waarin een meer demo cratische geest heerscht. Spr. richt tot de „overzijde" de vraag of de christelijke arbeiders geen wen- schen hebben. Is de samenstelling der begrooting zoodanig, dat er niets to wijzigen valt. Toch verheugt spr. zich over den toenemenden invloed der de mocratie in den Leidschen raad. De heer Knuttel (Comm.) begint met de opmerking, dat de hoofdper soon bij het tegenwoordige begroo- tingsdebat ontbreekt: dat is de nieu we burgemeester. Spr. uit de profetie, dat de SDAP. na de volgende verkiezingen wel met 10 leden zal terugkomen en aangezien de rechterzijde wel niet versterkt uit den strijd cal treden, acht spr. het niet meer dan billijk, dat de SDAP. dus twee wethouderszetels zal bezet ten. In zekeren zin beschouwt spr. de redevoeringen van Van Eek en van Stralen als afscheidsredevoeringen volgend jaar zullen zij geen oppositie doch mederegeerders zijn: als spr. in den raad terugkeert, zal hij de eenig- ste oppositie zijn. Tot de rede van Mr. van Eek ko mende, merkt spr. op, dat daarin van den klassenstrijd niets te merken is; in tegenstelling met den heer van Eek gelooft spr. dat het vertrouwen in de genen die de macht in handen hebben steeds meer moet en zal worden on dermijnd. Spr. bespreekt vervolgens de door hemzelf ingediende voorstellen. Deze hebben in de eerste plaats betrekking op het onderwijs. Het onderwijs aan de arbeiderskinderen, is uiterst gebrek kig, zulks in tegenstelling met Rus land waar men veel doet voor de ont wikkeling van de jeugdige arbeiders. Daarom heeft spr. voorgesteld, aan de school voor het zevende leerjaar een achtste leerjaar te verbinden, een bedrag van f2000 uit te trekken ten behoeve van schoolreisjes alsmede aan de hoofden van scholen die dit wenschen, gelegenheid te geven een proef te nemen met het Dalton-stelsel. Spr. behandelt vervolgens het wer kloosheidsvraagstuk. Wie zich op het standpunt van het proletariaat stelt, kan er zich niet bij neerleggen, dat terwijl de arbeider in normale om standigheden er nog maar net kan komen, hij zoodra hij zijn arbeid niet meer aan het kapitalisme kan verkoo pen, het nog met veel minder moet doen. Wanneer de uitkeering aan werkloozen gebracht wordt op het be drag van het loon, dat zij gewoon wa ren te trekken, kunnen de kapitalis ten geen onderkruipers meer krijgen, zoodat daarmede de strijd der arbei dersklasse een sterker steun zou ont vangen, ja het geheele bestaan der kapitalistische maatschappij daardoor zou aan 't wankelen gebracht worden. Dit is dan ook een revolutionaire eiscli. Spr. gelooft, dat het nu wel een tijd is om revolutionaire eischen te stellen; de positie van het kapitalis me is het laatste jaar sterk verzwakt, denk b.v. aan de stijging van het werk Joozencijfer, de revolutioneering der Britsche arbeiders ten gevolge der mijnwerkersstaking, de vakbeweging in China, die ook in Ned.-Indië tot on* handige opgezette opstanden geleid heef? een schuchter begin weliswaar maar dat zich doorzetten zal; ten slot te wijst spr. op het doordringen van de waarheid omtrent Rusland, welks welvaart toenemend is De heer Groenevel d (S.D.A.P.) bepleit instelling van een Ophaal- en Stortingsdienst voor de belastingen. Het is voor de arbeiders dikwijls zeer moeilijk belasting te betalen, daarom is het van groot belang hun dat te ver gemakkelijker!. Spr. wijst er vervolgens op, dat overal op den openbaren weg auto's geplaatst worden. Spr. bepleit vaste standplaatsen met heffing van belas ting daarvoor. Spr. beveelt voorts de instelling van rutobusdiensten in de aandacht van F>. en W. aan, teneinde de verschillen de wijken der stad beter niet elkaar in verbinding te brengen. Ook zou spr. willen, dat de hinder lijke luifel aan den Ouden Rijn, waar over al eens meer in den raad gespro ken 'is, verdween, daar is niets moois aan, die is wellicht indertijd gebouwd door een burgermetselaarsbaasje. De Voorzitter: door een leeraar in de kunstgeschiedenis. De heer Groeneveld dringt er voorts op aan, dat vaste verkeersagen ten worden aangesteld, alsmede om in de Watersteeg het auto- en rijver- keer, dat thans geheel verboden is, toe te staan in één richting, n.l. in de rich ting Hooigracht naar de Hoogewoerd. Ook geeft spr. in overweging, ver- keerslijnen aan te brengen óp straat om de voetgangers te leeren rechts te houden. De heer Heemskerk (R.K.) heeft met verwondering van den heer Van Eek gehoord, dat 1/4 der Leidsche be volking socialistisch is: r zijn zooveel menschen die nu eens op de eene dan op de andere partij stemmen en daar van profiteert de S.D.A.P.' het meest, omdat er menschen zijn, die voordee- len van die partij verwachten. De voorstellen der S.D.A.P. dragen bijna geen van alle een socialistisch karak ter, doch ze zijn onpractisch en onuit voerbaar. Van die voorstellen, die spe culatief worden ingediend, staat van te voren vast, dat ze niet aangenomen. zullen worden, daarom acht spr. het niet goed ze toch in te dienen. Spr. zal echter een voorstel, dat naar zijn meening goed is steunen ook al komt het van sociaal-deihocratischen kant. Spr. komt tot den levensmiddelen- dienst, die door den heer Van Eek is voorgesteld. Het gemeentelijk wasch- bureau heeft niet bewezen prijsrege- lend op te treden: de prijzen zijn duur der dan van verschillende particuliere waschinricMingen. Daarom acht spr. opheffing van dit bureau urgent. Het voorstel van den heer Van Stra len inzake de huurbons besprekende, merkt spr. op, dat dit beginsel hem in 'i algemeen wel goed voorkomt. Het geven van huurbons naast de gewone ondersteuning is op verschillende plaatsen (minstens een 5-tal) inge voerd, dus schijnt er bij Ged. Staten geen bezwaar tegen te bestaan. Spr. zal zijn stem laten afhangen van het geen de wethouder daarover straks zal meedeelen. Geroep uit den rooden hoek: dan weten wij het wel. De heer Heemskerk wil wat het voorstel van den heer Van Stralen betreffende het niet-aftrekken der lste f 5 gezinsinkomsten van de werk- ioozenondersteuning betreft onder scheid maken tusSchen 't door den werkloozé en door diens gezinsleden verdiende. Spr. dient mede namens den heer Schoneveld, een motie in, waar- in wordt gevraagd, dat van de inkom sten der gezinsleden van de werk loozen niet 2/3, doch 1/3 van de onder steuning wordt afgetrokken. Spr. heeft ook bezwaar tegen het Burgerlijk Armbestuur, omdat de le den daarvan wellicht op philanthro- pisch gebied hun sporen verdiend heb ben, doch zich niet steeds goed in de positie van een valieden arbeider, die geen werk krijgen kan, indenken kun nen. Spr. bepleit opneming in bet B. A. van de vertegenwoordigers der ver schillende arbeidersorganisaties. Tegen optochten met muziek op Zondag heeft spr. geen principle ëel be zwaren maar hij weet, dat een derge lijke motie als door den heer Van Eek voorgesteld, toch geen resultaat heeft. Spr. is tegen het voorstel van den heer Van Eek, dat de vertegenwoordi gers der gemeentewerklieden toegang zouden hebben tot de Raadscommis sies; dit is onnoodig omdat de gemeen tewerklieden reeds dienstcommissies, alsmede het Georganiseerd Overleg hebben en alzoo toch reeds een veel sterker positie hebben dan de arbei ders in de particuliere bedrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6