.KOOPT BIJ WAALS UW ST. NICOLMS-CMIERUX. dag-agenda. "buitenland- uit onze indien. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 NOVEMBER 1926 26 November6 December: Winkel week in „Het Centrum" (N. Rijn, Visch- markt, Botermarkt). Dinsdag 30 Nov., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitv. van Oud-Hol- landsche muziek door een Leidsch a Capeila-koor. Sassenheim. Dinsdag 30 Nov., 's av. acht uur, Catechisatielokaal der Geref. Kerk, Julianalaan: Ledenverg. der A.-R. Kiesveiieeniging. Woensdag 1 December, 's midd. half zes. Chr. School, Morsch: Opening eener bazaar. Vrijdag 3 December 's av. acht uur. „Prediker" Janvossensteegsteeg: Prop. vergadering voor het Jubileumfonds van „Patrimonium". Sprekers Ds. G. H. Beekenkamp, Ds. H. Thomas, bei den te Leiden; en J. Hollander, van Den Haag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Nv. tot en met Zondag 5 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telefoon 136. Oegstgsest. Apotheek „De Vijzel" KempeDaerstraat 4, des nachts en des Zondags. naar de oorzaken van het ongeval bij „De Vink" werd ingesteld, spoedig zal verschijnen. „Uit dit rapport zal, naar Moltma- ker mededeelde, blijken, dat tal van personen door de vertegenwoordigers der organisatie gehoord, bevreesd wa ren om voor den Personeelraad te ver schijnen". Directie vrees speelde een rol. „Het rapport stelt vast, dat er wat dient te veranderen in het belang van de veiligheid van publiek en oersc- neel". ZIJN LEDEN VAN GED. STATEN FORENS? Men meldt uit Arnhem: Te Arnhem zijn voor het belasting jaar 1925-26 als forens in de plaatse lijke .inkomstenbelasting aangeslagen H. W. J. Sannes te Brummen en H. de Liefde te Culemborg, leden van Ged. Staten van Gelderland, omdat zij voor de waarneming van die functie meer dan 90 dagen in het belasting jaar in de gemeente aanwezig waren. De aangeslagenen hebben tegen de zen aanslag bezwaren ingebracht hij het College van Ged. Staten, dat de aanslagen heeft vernietigd op grond van liet feit, dat de betrokkenen in de Gemeente Arnhem zijn aanwezig gpweest tot bijwoning van de verga deringen van een vertegenwoordigend lichaam en daarom artikel 244b der Gemeentewet op hen van toepassing zou zijn. B. en W. zijn echter van meening, dat de aanslagen terecht zijn opgelegd en verwijzen daarvoor naar het Kon. besluit van 2 Juli 1923 no. 93. B. en W. stellen nu den Raad voor, bij de Kroon in beroep te gaan. DE REPRESENTATIEKOSTEN. In het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het Wetsontwerp tot wijziging en verhooging van lioofdst. V der Staatsbegrooting voor 1926, wor den naar aanleiding van de voorge stelde verhooging van artikel 11 met f22.000 eenige opmerkingen gemaakt. De wijziging houdt verband met het voornemen om aan ieder der Commis sarissen der Koningin in de provin ciën een som van f2000 toe te kennen voor representatiekosten. Gemeend wordt dat dit bedrag, met het oog op de uitgaven, welke een Commissaris der Koningin voor representatie heeft te doen, te gering is om op een ver goeding te gelijken. Hiertegenover werd evenwel opgemerkt, dat aan het voorstel een democratisch beginsel ten grondslag ligt, n.l. dat aan hooge be trekkingen ook hooge traktementen moeten verbonden zijn, opdat het ont breken van eigen vermogen niet de be noeming van hen, wier bekwaamheid een goede vervulling van het ambt waarborgt, in 'den weg zal staan. DE ELEKTRISCHE. Ook de spoorbaan der Zuid-Holland- sche Electrische zal in den loop van het volgend jaar geheel worden ver zwaard door vervanging van de tegen woordige rails van 12 meter door sta ven van 18 meter lengte en 46 k.g. ge wicht en door vermeerdering van het aantal dwarsliggers van 24 tot 30 on der eike staaf. A.s. Maandag zal men reeds begin nen niet den aanvoer van zand. Er is nog niet beslist, of de versterking van den weg in eigen beheer dan. wel door aanbesteding zal geschieden. AAN DE LIMBURGSCH-DUITSCHE GRENS. Men meldt uit Venlo: Als représaille-maatregel is de Duitsche grens thans formeel afge- sloten voor de Nederlanders, die zon der behoorlijken pas de grens over schrijden. De Nederlander, die in Duitschland wordt aangetroffen zon der behoorlijken pas, wordt met zwa re geldboete gestraft en de grens over gezet. Door dezen maatregel wordt het grensverkeer zoo goed als lam ge legd tot groote schade van Venlo, wijl ctaar industrie en handel grootendeels op Duitschland aangewezen zijn. Er heerscht in die stad groote verbitte ring, niet tegen Duitschland, wiens optreden men volkomen correct ei verklaarbaar vindt, maar 'tegen dt Nederlandsche regeering, die door Meerdere koopers uitten hunne bewondering over onze Spee3goed-a?deelirig onge veer als volgtdat zij iedereen die prijs sfelf op groote keuze en voordeeiige prijzen, niet sferk genoeg kunnen aanraden onze afdeeiing te bezoeken. Een dergeSÈjke keuze zulk aardig origineel SpeeSgoed en daarbij uiterst scherpe prijzen is tot nog toe niet in LEIDEN gezien. Onze Speelgoedafdeeling is zoo overzichtelijk geëtaleerd, dat U in één oogenblik overtuigd zal zijn van onze woorden. Als prijzen noemen wij: Poppen (slapende en afwaschbare) Serviezen (150 soorten) Paarden met echt Haar 9,25 tot 37V8 3,95 tot 25 3,50 tot 20 Teddy Baers met en zonder muziek 9,50 tot 75 Pakhuizen met toebehooren 4,25 tot 5772 Kinderspelen, alsHopla, Kralenweefgetouw, Pano rama, Legdoos, Aquarium (220 srt.) 1,60 tot 25 In enkele van onze andere afdeelingen vindt U bij Handwerken, Toetsenloopers Pianokleeden Viool dekken Boekomslagen Laken Kussens 3,50 tot 0,90 5,75 tot 1,35 1,75 tot 1,00 2,00 tot 0,727, 5,50 tot 0,30 Kelim- en Smyrna Kussens, voor- gewerkt m.mat 10,00 tot 3,25 Nachtzakken 1,75 tot 0,621/2 Boorden, Zakdoeken, Manchetten, Dassen, Handschoenendoozen 3,50 tot 0,45 Bonbon-, Brood-, Werk- en Hand werkmandjes, brengen wij in de laatste snufjes van Raffia en Pitriet. Laatste uitgave van Artsilk voor haak- en breiwerk, 30 patronen en beschrijving 45 Artsilk, 120 kleuren 8 Klemmeubelen. Eiken Bloemtafels 1,321/2 Werkzakken 1,85 Werkzakken, dubbele 3,75 Wand-, Sigaren- en Boekenkasten 27,150 tot 4.90 Rooktafels 7,25 tot 26,50 Clubfauteuils 38,75 Eiken Theetafels 10,25 tot 4,00 Theeviirines 44,50 Leunstoelen mei Im.leder bekleed 16,50 Boekenkastjes 16,50 Schemerlampen, geheel compleet met kap 15,95 Courantenhanger 3,95 tot 1.70 Schilderijen 5,75 tot 671/2 Moderne. Eiken Spiegel 14,25 Queen Anne Spiegel 9,00 Tafel- en Divankleeden Fant. Tafelkleeden 1,75 Waschechte Tafelkleeden 1,05 Wollen Tafelkleeden 2,65 Zijden Salon-Tafelkleeden 2,75 Velvet Tafelkleeden 8,50 Moquette Tafelkleeden 9,75 Kelim- en Divankleeden 9,75 Kussenkleedjes in Gobelin, Zijden en hand beschilderd fluweel 6,00 tot 23 ct. Schoorsteenkleeden in Zijden en hand beschilderd fluweel 7,50 tot 2,8b Fantasiekussens 10,50 tot 0,85 Theemutsen 4,50 tot 0,95 Uitgebreide sorteering Lampen kappen, voor Hang- en staande ornamenten, vanaf 3,60 Ziet onze sodeering artistiek Koperwerk naar oude motieven. haar dwingende voorschriften een der gelijk optreden van do zijde van Duitschland uitgelokt heeft. Het is niet duidelijk, welke voor schriften hier bedoeld zijn. DE ECONOMISCHE WERELD- CONFERENTIE. De kwestie van den zetel voor de aanstaande Economische wereldcon ferentie wordt te Genève nog steeds druk besproken. Een zekere oppositie is thans waarneembaar van de zijde van het subalterne Volkenbondsperso- neel, dat op grond van vroegere er varingen weer stemming maakt voor Genève, waar al 't materiaal aanwe zig is. Ook in journalistenkringen vindt het plan om Amsterdam als ze tel te kiezen, geen onverdeelde in stemming. In verband met de belang stelling voor een en ander, wordt de komst van Jhr. Van Karnebeek, die lieden met den nachttrein uit Parijs arriveert, met spanning tegemoet ge zien. DE RIJNKADE TE ARNHEM VERBETERD. De gemeenteraad te Arnhem besloot cp voorstel van B. en W. tot vernieu wing van den kademuur langs de ver zakte Rijnkade n.l. vanaf den aanleg steiger der Duitsche booten tot aan den Ommeberg toe. Hiervoor wordt een crediet beschikbaar gesteld van f 273,000. Indien B. en W., gehoord de Kamer van Koophandel, er toe zouden overgaan een verhoogde kademuur te doen maken wordt liet crediet 288.575 WONINGBOUW TE ARNHEM. Na langdurige discussie heeft de gemeenteraad te Arnhem op voorstel van B. en W. besloten, gelden beschik baar te stellen voor den bouw van 88 arbeiderswoningen en twee winkel huizen op Rijswijk. Hierdoor zullen tallooze noodwoningen in die buurt ontruimd kunnen worden. Een cre diet van 223.000 zal hiervoor beschik baar worden gesteld. Voor aanleg van wegen en rioleeringen is 34.500 be- noodigd. VERBETERING VAN INUNDATIE- MIDDELEN. Ingediend is de begrooting van het Vestingstelsel voor 1927, waarbij de uitgaven worden geraamd oip f34.000. Voor verbetering van eenige inunda- ti©middelen in de Nieuwe Holland- sche waterlinie is uitgetrokken f 16.848 De middelen worden geraamd op f 101.000. FONDS TOT VERBETERING VAN BE KUSTVERDEDIGING. Ingediend is thans d© begrooting voor 1927 van het fonds tot verbete ring van de kustverdediging. De uit gaven worden in totaal geraamd op f9000. De middelen, waarbij gerekend wordt op het vermoedelijk batig slot van den dienst voor 1026, worden ge raamd op fl .255.000. DE ACTIE VAN HET P.T.T. PERSONEEL. Zondag zijn te Arnhem, Utrecht en Dordrecht, naar aan het Corr. Bur. gemeld wordt, druk bezochte vergade ringen gehouden van postpersoneel om te demonstreeren voor een betere salarieering. De vergaderingen ston den onder leiding van den Centralen nd van Nederlandsch Post- Tele- sraaï- en Telefoonpersoneel. Een mo- :o werd aangenomen, waarin ernstig wordt aangedrongen op het weder doen opnemen van het laagst bezol digd personeel van PTT. in het Be zoldigingsbesluit 1925, met, een jaar salaris van f 1600 tot f 1800, te reke nen van 1 Januari a.s. af. EET BRITSCHE MIJNCONFLICT. Nfcar het einde. Een alglemeene hervatting van het werk in verschillende belangrijke mijn- districten heeft gisteren plaats gihad. In Zuid-Wales wordt heden gestemdi over 'die vraag ot de onderharidelingten heropend moeten worden. Indien de uitslag gunstig is, wordt onmiddellijk een gemeenschappelijke conferentie gehouden. Zuid-Wa]es zal vermoeda1- Irjk het laatste district zijn, waar een overeenkomst geteekend zal worden, doch men gelooft in ieder geval vóór het einde dezer week overeenstemming te zullen bereiken. In de kleine dis tricten zijn de meeste arbeiders weet aan het werk. Sterke prijsdaling. De prijs van de steenkool is met on geveer twintig shilling per ton ge daald. In het Lagerhuis. Bij het debat in het lagerhuis over het voorstel tot verlenging van de be palingen in verband met den nood toestand, deelde Joynson Hicks, da minister van binnenlandsch© zaken mede, dat, zooals tijdens het debat meegedeeld is, 80 pet. der mijnwerkers bereid zijn om het werk te nervatten. Hij zal daarom adviseeren de bepa lingen Donderdag a.s. in te trekken. VERANDERING OP TIL. MacDonald over het Lagerhuis mandaat De „Daily Herald" bevatte gisteren! een artikel van Ramsay MacDonald) die pas te Londen is teruggekeerd, waarin hij er op wijst, 'dat <5e execu tieve der arbeiderspartij er rekening mede moet houden, dat het tegenwoor dige lagerhuis wellicht niet voor deni g'eheelen duur van de zittingsperiode m stand zal blijven, aangezien het] vraagstuk van Ide hervorming van heü Ihioogerhuis en dei wijziging van de! wetgevingbetreffende de vakvereni gingen niet meer tot het mandaat van de tegenwoordige volksvertegen woordigers beboeren. Hoewel ook de regeeringsbladen eP rekening me.de houden, dat het tegen woordige lagerhuis niet langer dan 1 jaar zal bestaan, stellen dieze zich op het standpunt, dat het tegenwoordige} lagerhuis toch de wet betreffende de hervorming van het hoogerhuis en die) betreffende het stakingsrecht nog be handelen moet. Lloyd George optimistisch. Lloyd George is optimistisch ten aanzien van die vooruitzichten der li berale partij. Hij zeide volgens defl Britschen draadloozen dienst Zater dag, dat de liberalen in het volgende) parlement de positie zouden beheer- schen en dat -ae arbeiderspartij zon der liberale hulp niet aan net bewind) kon komen. En die hulp zou niet wor den verleend zonder bepaalde waar borgen van de arbeiderspartij ten aan zien der te volgen politiek. DE ERNSTIGE TOESTAND TE HANKOW. Interpellatie ia hef Britsche Lagerhuis In antwoord op een vraag van Mac) Donald in het lagerhuis verklaarde Chamberlain, „dat de toestand in Han kow m de afgieloopen week kritiek was geworden, er ontstond daar blijkbaar een ernstige beweging tegen de vreem delingen. De Britsche regeering en de admira liteit beraadslagen op het oogenblik over den toestand". Chamberlain verzocht MacDonald, (Woensdag ai.s. zijn vraag te willen [herhalen. De communistische partij legt groo te bedrijvigheid aan den dag en streeft er naar, de algemeen© staking zoo veel mogelijk te bevorderen. Indien deze algemeene staking zal worden doorgevoerd, zullen er duizen den van het lagere personeel werkloos worden, en het zal dan gemakkelijk zijn, hen tot opstootjes op te zetten. In officieel© kringen te Londen, wordt er op gewezen, dat Hankow ge makkelijk te verdedigen is. Hoewel de stad 800 mijl van den mond van de Jangtse ligt, is de rivier daar ter plaatse IV2 mijl breed1 en betrekkelijk groote oorlogsschepen kunnen tot dén wal naderen. Er zijn geen betrouwbare berichten over den militairen toestand. Volgens bericht uit Hankow zijn daar marine-troepen geland om de orde te» handhaven. VOLKENBOND. De kwestie der ontwapening. De sub-commissie voor niet-militairei zaken, waarin Nederland is vertegen woordigd door jhr. Loudon, besloot om haar rapport over de economische! aspecten van enkele militaire proble men vrijblijvend naar de voorberei dende Ontwapeningscommissie door tei zenden. Het rapport, dat geen poli tieke overwegingen mocht laten gel den, erkent geen algemeen© directiven te kunnen geven en biedt dus slechts) theoretische beschouwingen over de uniforme opstelling en mogelijke veir- igelijking van oorlogsbudgetten. Jhr. Loudon werd met den Belg De Brouckère en den Tsjech Vewer- ka aangewezen om een deskundige) commissie te benoemen tot opstelling van een ontwerp uniform budget' en' eveneens voor de benoeming van eeni .deskundige commissie voor het onder zoek van de economische gevolgen. De Amerikanen herhaalden dert wensch van practische regionale over eenkomsten en beperking van de lucht! strijdkrachten. DE OPSTAND IN ALBANIë. De actie der regeringstroepen. De „Vrome" meldt: De sterkte den Albaansche regeeringstroepen met in begrip van de vrijwilligers wordt opi 12X)00 man geschat. De operaties ne men een bevredigend verloop. De re- gleeringstroepen zouden voornemens zijn den Poeka-staip te omsingelen, ten einde een vereenigdng van dezén! stam met de strijdmacht van Loroi Zakas te verhinderen. DE CRISIS IN ROEMENlë. De toestand van den koning. Een vertegenwoordiger van de Daily; Mail heeft aan boord van de Beren- ga ria" koningin Maria van Roemenië! geinterviewd. In zijn bericht dienaan gaande laat hij doorschemeren, dat de koningin bij haar terugkeer in Roe menië tot regentes zou worden be noemd. Het iRoemeensche gezantschap tel Berlijn deelt mede, dat volgens de) laatste uit Boekarest ontvangen tete- RECLAME. Vergeef nief bij het hoodschappen doen. een doos Purol mede te brengen. Elk oogenblik van den dag komt het in Uw gezin te pas. 8358 grammen de toestand van koning Fer dinand zeer bevredigend is. Het verloop van ae ziekte doet oen volledig herstel verwachten. De koning bevindt zich niet te bedi en doet de regeerïngszaken nog steeds) af. Volgens een bericht aan de bladen, uit Boekarest, moeten Averesco en Bratianoe besloten hebben, den terug keer van kroonprins Carol naar Roe menië zoo noodig door het uitroepen; van de republiek te verhinderen. ERNSTIGE ONTPLOFFING. De bladen melden uit Boekarest, dat) Zaterdag j.l. in de stad Giurgiu een! ontzettende ontploffing heeft plaats ge had. Doordat een lucifer op een met pe troleum en andere brandbare stoffen geladen boot -werd geworpen, is een groot aantal schepen 111 brancl ge raakt. De in de nabijheid gelegen schepen alsmede vele wagons, geraak ten in brand. In de geheele stad wer den de ruiten vernield. De havenwer ken zijn geheel verwoest en verschei den huizen in de nabijheid der havent met den grond gelijk gemaakt. Tot! dusver zijn 12 personen om het' le ven gekomen. De materiefile schadé; bedraagt eenige honderden millioencn lei. INTERNATIONALE SAMEN WERKING. De „Tweede Conferentie van Locarno" De zoogenaamde tweede conferentie van Locarno, waarover den laatsten tijd in Engelsche en Italiaansclie bla den zooveel is geschreven, schijnt in derdaad tot stand te zullen komen. Deze conferentie zal echter niet in een Zwitsersch, maar in een Italian nsch plaatsje, vermoedelijk aan het Lago Maggiore, worden gehouden. Men weet, dat aan deze conferentie Strese- mann, Briand, Chamberlain en Mus solini zouden deelnemen. HET CATALAANSCH COMPLOT. Kolonel Macia en de voornaamste leiders van de Catalaansehe samen zwering zijn opnieuw door den rech ter van instructie ondervraagd. Zij er kenden, in het bezit te zijn geweest van wapenen en ontploffingsstoffcn, waarvan zij onmiddellijk na over schrijding der grens gebruik zouden hebben gemaakt Zij verklaarden, dat Cataloniü zich altijd tegen de Spaansche overheer- sching had verzet; zij wilden hun land zijn onafhankelijkheid teruggeven. DE GARIBALDI-AFFAIRE. Onthullingen van een anïi-fascist. Een anti-fascist heeft aan de Rctit Journal" medegedeeld, dat Ricciotti Garibaldi hem destijds had voorge steld, zich met geweld meester te ma ken van d© dossiers, welke zich be vonden in de vertrekken van den uit geweken politicus Carlo Bazzi. Hij had dat voorstel echter van do hand gewezen en toen vernomen, dat men t© Rome aan Garibaldi vier mil- lioen had beloofd voor de levering der dossiers. De anti-fascistische zegsman van het blad zeide verder, dat Garibaldi voornemens was, een anti-fascistisch© expeditie t© organiseeren in een Joego slavische haven. Deze expeditie zou dan landen op de Italiaansche kust der Adriatische Zee. Garibaldi zou dan tegelijkertijd de regeering te Ro me waarschuwen. DE WERKING VAN DE VESUVIUS. De werking van de Vesuvius is sterk toegenomen. De lava begint ree ls over den kraterrand naar buiten to komen en vloeit langzaam naar de Valle Inferno, het tusschen den eigenlijken Vesuvius en do Somma gelegen dal. De lava beweegt zich over een breedte van zes meter met een snelheid van vier meter per minuut. Heden had de stroom reeds een leng te van 1500 meter bereikt. Prof. Maladra, de directeur van het Rijksobservatorium op den Vesuvius, acht het onmogelijk, dat de omliggen de plaatsen gevaar loopen, daar de uit stroomende heete lava bij verder voort schrijden zal moeten stollen aleer zij de bewoonde gebieden zal zijp gena derd. De bevolking gedraagt zich dan ook volkomen rustig. Daarentegen meldt een draadloos bericht uit Napels dat de deskundigen een hevige eruptie voorspellen). EEN AMOKMAKER. BATAVIA. Een Menadoneesch© korporaal-schildwacht van het hospi taal te Weltevreden schoot vannacht om een vrouwenkwestie den sergeant wachtcommandant Kiay en den kor poraal Suneke dood. Hij sprong in de rivier om zwemmend te vluchten. Later ontmoette hij den wakker ge worden gepensionneerden ambtenaar Leisen met diens zoon. Hij schoot Lei- sen dood en verwondde diens zoon. De amokmaker kwam op het Konings plein-Oost een politie-auto met zes man tegen, welke te hulp geroepen was. Niemand in de auto vermoedde dat de korporaal de moordenaar was. Van vlakbij schoot hij den politieop- ziener Dijkstra dood en vluchtte. HIJ is nog niet gepakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2