CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hanmer. 7d® jaargang WOENSDAG 24 NOVEMBER 1926 NUMMER 1985" ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden «raar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn per regel 227» Ingezonden Mededeeiingen* dobbel tarie Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertenliën bij vooroitbetaling - van ten boogste 30 woorden, worden dage lijka geplaatst ad 40 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De traditie getrouw. Was er eenige hoop, dat nu einde lijk eens, hij gelijke bekwaamheid, niet de Christelijke overtuiging uitge sloten zou zijn, het heeft niet zoo mo gen zijn. De gemeenteraad heeft Maandagmid dag, de traditie getrouw, in meerder heid zijn stem gegeven aan den Can- didaat, die naast Dr. Mulder was aanbevolen voor het lidmaatschap van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Er was goede hoop, dat nu de Ge meenteraad eens zou breken met de gewoonte om stelselmatig uit deze Com missie de vertegenwoordigers van het hijzonder onderwijs te weren. Immers de in meerderheid vrijzinnige Com missie had nu een Christen medicus* op de voordracht geplaatst. De Com missie achtte Dr. Mulder wel be kwaam, voor haar was het Christen zijn geen bezwaar. De Raad is echter het oude uitslui- tings-systeem getrouw gebleven. Het systeem waartegen reeds in 1899 de toenmalige anti-liberale fractie in den Raad te velde trok. Sindsdien heeft de rechterzijde nog steeds tegen dat uitsluitingssysteem moeten strijden. Toen Maandag de Wethouder Reimeringer betoogde, dat de Commissie diende te zijn samenge steld uit vertegenwoordigers van de technische, de medische en de literai re wetenschap, kwamen uit den vrij zinnigen hoek en uit den hoek der S. D. A. P. onmiddellijk interrupties „En uit de politiek'. Hoe onzinnig zoó'n interruptie ook is, toch is ze teekeneijd. Heeft het Christelijk volksdeel onzer stad dan geen goede technici, geen bekwame genwoordigers medici, geen geschikte literaire verte- Doet dat Christelijk volksdeel dan niet veel meer voor het Middelbaar Onderwijs dan degenen die deze inter rupties plaatsen? Niet wij brengen de politiek bin nen die Commissies, dat doen wel de genen die er ons willen buiten sluiten Maar de uitslag der stemming is nog om andere redenen droevig. Van de 16 rechtsche raadsleden, die aanwezig waren, stemden slechts 13 op Dr. Mulder, de andere drie volg den de linkerzijde. Voor hen is de overheersching, de uitsluiting, nog niet tot een knellend juk geworden. Zij zijn nog tevreden met de plaats van 2e of 3e rangs ingezetenen, die ons wordt aangewezen. Op die manier komen wij er nooit. Het is ons niet te doen om Dr. Tim mermans afbreuk te doen. Dat de Commissie hetzij nogmaals gezegd, die in meerderheid vrijzinnig is hem no. 1 plaatste is ons geen doorn in het oog'. Maar wel komen wij op te gen de linkerzijde van den Raad van welke Dr. Mulder geen enkele stem mocht verwerven en die in hatelijke en onjuiste interrupties haar innerlij ke gezindheid verried. Vooral komen wij op tegen de 3 leden der rechterzij de, die in laksheid deze kans op het verkrijgen van een, ons rechtens toe komende plaats lieten voorbijgaan. Wij betreuren ook dat niet één lid der rechterzijde het nu eens opnam voor het goed recht van het bijzonder Mid delbaar Onderwijs. De gelegenheid werd daartoe door Mevr. van Itallie en Wethouder Reimeringer en door de hatelijke interrupties in ruime mate geboden. Het is bedroevend. Een somber tafereel. De Limburgsche redacteur van de ,.Msb," schrijft in zijn blad over het pauperisme, met als gevolg daarvan geloof- en zedenverval, in het Zuiden van ons land. Het is wel een somber tafereel, dat hij van den toestand der arbeiders klasse aldaar ophangt. Gewezen wordt allereerst op degroo te werkloosheid. In de glas- en aarde werkindustrie liep het aantal arbei- lers met 2 a 3000 terug. De Kon. Ned. Papierfabriek heeft, mede door verder doorgevoerde mechaniseering van haar bedrijf honderden arbeiders min der aan het werk; de Vloertegelfa briek wordt in moderne wijze omge bouwd, waardoor ook hier voor het grootste deel der arbeiders werkloos heid ontstaat. Ook gingen natuurlijk de loonen om laag; momenteel is het gemiddelde loon der volwassen arbeiders om de 18 gulden per week.mits ze htm vol le dagen werken. Dit is geenszins het geval: gedeeltelijke werkloosheid tot 3 dagen per week komt in de meeste fabrieken voor, zoodat practisch de uit komsten nog veel lager zijn, vaak om de 12 en 15 gulden. Er zijn dus gezinnen die met om de f700 'sjaars rond moeten komen. Het arbeiden door gehuwde vrouwen neemt in den laatsten tijd dan ook sterk toe, niet alleen, omdat er zoo veel mannen geheel of gedeeltelijk werkloos zijn, maar ook omdat de be drijven liever de goedkoopere vrouwe lijke arbeidskrachten in dienst nemen. Aangezien de Maastrichtsche indus trieën door haar aard Veel vrouwelijk personeel bezigen kunnen, komt daar onder de werkloosheid ook niet zoo veel voor. Iemand die het weten kan, verzekerde, dat momenteel meer ge huwde vrouwen in de fabrieken wer ken dan vroeger in de ongunstigste perioden. De na deel en daarvan behoeven hier wel niet' te worden aangetoond. Wat op deze wijze van het huiselijk leven terecht komt. kan een ieder gissen. Onverzorgde huishouding leidt tot her bergfoezoek,dronkenschap, ondervoe ding, demoraliseering en- wat verder tot het wezen van het pauperisme be hoort. In cultureel opzicht beteekent dit een ernstige achteruitgang. De voed selbereiding zakt beneden het gemid delde peil in beschaafde landen, het werk wordt verricht evenals ge schiedt in vele negerstammen door de vrouw en ten slotte zien we zelfs zekere nomaden-verschijnselen herle ven. De kramersstand, het gilde der rondtrekkende kooplieden, neemt met den dag weer toe. Vrije markt en in alles en nogwat handelende werkloo- zen doen de sociale beteekenis van den gevestiigden winkel terugloopen. Evenals in vroeger eeuwen, wordt de winkel (let niet op de beteekenis van het woord) weer mobiel. Door de ma laise' raakt momenteel iets in ont-bln- ding in onze maatschappij, er wordt iets vlottend. Het zijn wel droeve toestanden, die hier geschetst worden; bovendien zijn zij geen uitzondering, doch in vele andere streden van ons land is de toestand even treurig. Het is dan ook onbegrijpelijk, hoe mannen als Albar- da en Stenhuis kunnen juichen, dat we in ons land de hoogste loonen heb ben. Dit moge waar zijn van het vaste overheidspersoneel, dat een geheel uit zonderlijke positie inneemt en van nog enkele groepen, van de overgroote massa der arbeiders kan dit zeker niet gezegd worden. Hoe verbetering in dezen toestand te brengen? De zuiver economische actie, hoe noodig ook, is hier niet vol doende. De meeste bedrijven maken geen winst of zien hoogstens kans om zeer magere dividendjes te geven: 1^ 2, 3 en 4 procent, 5 is al heel gunstig en werd alleen verkregen door een en kele onderneming, die een speciaal ar tikel produceert. Meermalen vindt het in gang houden van de onderneming zijn voorn aam sten grond in sociale overwegingen. We staan hier voor een ernstigen noodtoestand, die nu al jaren zoo voortduurt en waarvan het einde nog niet te zien is. Dat toch allen, die aan ons volksleven leiding hebben te go- ven, zich beraden over de vraag, hoe het gevaar, dat onze volkskracht be dreigt, kan worden afgewend. Weinig vraagstukken zijn zoo urgent als.dit. STADSNIEUWS. NEBERL. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. In de gisteravond gehouden buiten gewone ledenvergadering van het de partement Leiden van bovengenoemde Maatschappij is besloten, aan 't hoofd bureau een som van f1500 af te dra gen voor het te stichten nieuwe ver- eenigingsgebouw te Haarlem. Vervolgens hield Prof. Mr. F. G. Soheltema, hoogleeraar aan de Univer siteit alhier, een lezing over „Arbi trage." Spr. begint, met enkele woor den te wijden aan de overheidsrecht- spraak, en meer in het bijzonder aan het procesrecht, hetwelk den vorm re gelt, waarin de rechter tot zijn beslis sing omtrent een bestaand geschil ko men moet. Procesrecht wordt wel eens gezegd te zijn van slechts subsidiaire beteekenis: bedenkt men evénwel, dat het meest moderne materieele recht niet haat, wanneer de middelen, om hét in proces te verwezenlijken, on deugdelijk zijn, dan is duidelijk, dat een goed procesrecht conditio sine qua non is voor een goede rechtsbedeeling in het algemeen. Ons tegenwoordig procesrecht nu is, daarover is men het algemeen eens, niet meer op de hoogte van den tijd. Spr. wijst in dit verband op een on langs tot den Minister van Justitie ge richt adres van de K. v. K. voor Noor delijk Overijssel, waarin o.m. wordt aangedrongen op invoering van het ontwerp der z.g.n. Staatscommissie- Gratama. Op twee grieven, die gewoon lijk in de eerste plaats tegen ons pro cesrecht worden aangevoerd, te weten den te grooten afstand tusschen rech ter en partiien en den te langen duur der processen gaat spr. iets nader in. Dat onder deze omstandigheden de handel zich hoe langer zoo meer tot het instituut der arbitrage wendde, is niet te verwonderen. Arbitrage staat met overheidsrechtspraak op één lijn: de functie van den arbiter is, evenals die van den rechter, rechtspraak en het arbitrale vonnis is, evenals dat van den overheidsrechter, voor execu tie vatbaar. Grondslag der arbitrage moet steeds zijn de, gemeenschappelijke wil van partijen, die op verschillende wijze kan tot uiting komen: de gewone arbi trale clausule in overeenkomsten, de arbitrale clausule, bestaande in ver wijzing naar gedeponeerde conditiën, en de arbitrale clausule, voorkomende in statuten van vereenigingen. Tegenover de arbitrage staat de ge schilsbeslissing door derden, die niet zijn arbiters in den wettelijken zin des woords. of wel door één der partijen zelve: deze vormen van gesohilsbesiis- sing treft men o.m. aan in de bouwbe drijven, in collectieve arbeidsovereen komsten e.d. Men heeft in deze ge vallen niet met rechtspraak in den wettelijken zin des woords te maken; de verkregen beslissing is niet anders dan een particuliere meeningsuiting omtrent een geschil, die zoo noodig eerst nog door den rechter in een bin dend vonnis moet worden omgezet, en voor wijziging door den rechter vat baar is. Deze z.g.n. „bandelooze arbi trage" laat spr. verder buiten beschou wing. Welke zijn nu de eigenlijke geschil punten tusschen overheidsrechtspraak en arbitrage, en waardoor wordt de voorkeur, die velen aan laatstgenoem den vorm van geschilsbeslissing ge ven, verklaard? Het verschil met betrekking tot het toe te passen recht de rechter past de wet toe, de arbiter meestal de bil lijkheid is in werkelijkheid minder groot, dan het den leek schijnt: ook de rechter benadert tegenwoordig in zijn vonnissen zooveel mogelijk de bil lijkheid. Een tweede verschil betreft de per- soon van den rechtsprekende: staats ambtenaar tegenover particulier. Wat de onpartijdigheid betreft voornaam ste voorwaarde voor iedere recht spraak is hierbij ongetwijfeld het voordeel aan de zijde der overheids- rechtsvraak; daar staat tegenover, dat cle deskundigheid van den beslissende bij arbitrage grooter kan zijn, wijl im mers telkens voor ieder concreet ge schil de meest deskundige als arbiter kan worden aangewezen. Intusschen mag niet worden voorbijgezien, dat dit laatste voordeel zich bovenal doet gel den bij zuiver-technische geschillen, zooals qualiteitskwesties e.d. en dat, om een zuiver rechtsgeschil te beslis sen, technische deskundigheid weinig baat, doch men moet hebben geleerd, de in eeuwenlangen strijd gevormde regelen van recht en billijkheid te hanteeren en toe. te passen. Naar de meening van spr. laat dan ook de vlucht van de overheidsrecht spraak naai* de arbitrage zich vooral door het derde verschilpunt tusschen beide verklaren: de formee-le regeling der procedure. Doordien de wet toe laat dat de wijze, waaop het geding zal worden gevoerd, door partijen of scheidslieden wordt bepaald, bestaat hier de mogelijkheid van een snelle, zakelijke berechting; van een behan deling der geheele zaak in één zitting, met verhoor van partijen en getuigen, zonder overdreven formaliteiten, en in termen, die de gewone menjsch kan verstaan. Intusschen kunnen toch ook bij ar bitrage nog wel eens moeilijkheden van v>rocessueelen aard zich voordoen. Zoo, wanneer één der partijen, nadat een geschil is ontstaan, tot de benoe ming van arbiters zijn medewerking weigert, hetzij ongemotiveerd, hetzij omdat hij beweert, dat omtrent arbi trage niet is overeengekomen: er dient dan een gewone procedure vooraf te gaan. Zoo kan voorts- ook wraking van arbiters tot aanzienlijke stagnatie van het arbitraal geding leiden, ter wijl eindelijk wordt gewezen op. het standpunt, door. sommige rechterlijke autoriteiten met betrekking tot het conservatoir beslag ingenomen, als ge volg waarvan dan voor een vordering,, ten aanzien van welke omtrent arbi trage is overeengekomen, zoodanig beslag niet kan worden gelegd. Op grond van deze en dergelijke moeilijkheden is door sommigen ge waarschuwd tegen het arbitraal be ding, voorzoover men daarbij van te voren zich verbindt, om toekomstige geschillen aan het oordeel van arbi ters te onderwerpen; in verband hier mede wijst spr. op een recent vonnis van de Rechtbank te Leeuwarden, vol gens hetwelk het arbitraal beding de bevoegdheid, om desondanks het ge schil door den overheidsrechter te doen beslissen, niet uitsluit. Met deze laatste zienswijze,, die de geheele arbitrage op losse schroeven zou zetten, kan spr. zich niet vereeni gen: hij wijst er op, dat in het alge meen de ontwikkeling dan ook in om gekeerde richting gaat: in Frankrijk werd niet lang geleden de rechtsgel digheid der arbitrale clausule door de wet erkend, terwijl ook de internatio nale regeling der arbitrage in opbouw is. (Verdrag van Genève van 1923; be moeiingen van de Internationale Ka mer van Koophandel). Beter is het, zich tegen de ovengenoemde bezwaren te wapenen, door liet arbitraal beding op doeltreffende wijze in te richten, de aan arbitrage te onderwerpen ge schillen nauwkeurig daarin te om schrijven en er in het algemeen voor te zorgen, dat, is eenmaal een geschil ontstaan, men van de medewerking zoo weinig mogelijk afhankelijk zij. Sprekers eindconclusie luidt, dat' overheidsrechtspraak en arbitrage als twee vormen van geschilsbeslissing naast elkander bestaansrecht hebben, en dat er geen reden is. de één of de ander eenzijdig te veroordeelen of te verdedigen. Wel dient echter billijk heidshalve de nadruk te worden ge legd op het feit, dat, wanneer te on zent eenmaal het werk der procesher vorming mocht zijn volbracht, waar schijnlijk vele geschillen, die thans door arbiters worden berecht, weer door de rechterlijke macht zullen wor den gejugeerd. De voordeelen van be rechting van een geschil door een vol slagen onafhankelijken, ter zake van het recht deskundigen, overheidsrech ter kunnen niet licht worden over schat; en zeker is het een ondragelij ke toestand, dat alleen daarom dik wijls die voordeelen worden prijsge geven en het volgen van den weg ver meden wordt, omdat regelen van pro- cessueeleni, formeelen aard den toe gang tegenwoordig belemmeren. LEZING PROF. NIGGLI. Op uitnoodiging van de philosophi- sche faculteit der Leidsche studenten heeft gisteravond prof. dr. P. Niggli, hoogleeraar te Zürich,' in de college zaal van het natuurkundig laborato rium een lezing gehouden over de wet ten betreffende den bouw van kristal- lyn© materie. Het is geen wonder, aldus spreker, dat de wijze, waarop de discontinue materie samenhangt, het eerst aan het kristal bestudeerd is, want daar leidt zij tot makroskopische effecten. Wij weten nu, dat er een nauw verband bestaat tusschen atoombouw, stereo- chemie en kristalstructuur. De eerste wet van den kristalbouw luidt: De ruimtevulling is homogeen (in het ideale kristal) d. w. z. alle sa menstellende deeltjes gedragen zich eender. Dit leidt tot het mathematisch begrip van het puntenveld. Experi- menteele bevestiging li iervan was slechts mogelijk door de proef van von Laus, waarbij tevens nieuwe fei ten aan het licht kwamen. Zoo bleken de afstanden van gelijke en parallel gerichte deeltjes van de grootte-orde van atoom-afstanden, zoodat wij de ligging van ieder atoom en niet alleen van complexen moeten kennen; wel is waar mag het begrip van moleculen en radicalen daarbij niet geheel verwaar loosd worden; in vele gevallen treden nog bouw-groepen op, die onder som mige omstandigheden (bv. door verhit ting) in elkaar kunnen overgaan. De uiterlijke vorm van het kristal werpt vaak licht op de innerlijke struc tuur. De groote verscheidenheid van vorm wordt statistisch gerangschikt, waarbij sommige vormen een hooge mate van persistentie vertoonen_ De kristallen laten zich dan in drie groo te klassen groepeeren: le. die, waarbij de bindingen in alle richtingen gelijk matig zijn (zulke kristallen zullen een groote isometrie vertoonen); 2e. die, waarbij de bindingen in een vlak lig gen (bladderige structuur, gemakke lijke splijtbaarheid); 3e. die waarbij de binding in een richting gaat (stang- vorim, prismatische vorm). Bijzondere nadruk legde spr. op de analogiën, die er tusschen kristalstruc lour en moleculenbouw bestaan. Iso- merie eh substitutie vinden in het krteta? makroskopische tegenhangers Verder blijkt er een diepgaand ver band tusschen atoombouw en kristai- stuctuur te bestaan. De moleculaire volumina van gekristalliseerde chlo riden van natrium, kalium, rubidium en caesium vertoonen een wetmatig heid, die men terugvindt in het pero- diek systeem der elementen. Het is echter voorbarig, hieruit conclusies te Buitenland. Door een combinatie van militaird partijen in Noordelijk China zal eeni leger van 590.090 man tegen de Can- tonneezen op de been worden gebracht Briand verklaart, dat de Fransch-: Duiische besprekingen niet noodza kelijkerwijs behoeven te leiden tot een vervroegde ontruiming van het Rijn* land. trekken omtrent de werkingssfeer van het atoom. De kristalbouw geeft ook inlichtin gen omtrent symmetries^ in het.atoom' Men kan aantoonen, aldus besloot spr., dat bij de hoogst mogelijke symmetrie1 de kogel-symmetrie, slechts kubi-, sche of hexagonale symmetrie in liet kristal kan optreden en dit wordt door; het kristallografisch onderzoek vol komen bevestigd. Aan de hand van lichtbeelden werd een en ander door spr. uitvoerig ver-i duidelijkt. PROF. DR. R. DODER. Op uitnoodiging van de Leidsche Vereeniging voor Wetenschappelijke VVoordrachten heeft gisterenavond. Prof. Dr. R. Doerr, uit Bazel, in üo collegezaal van het Botanisch labora torium alhier, een lezing gehouden over: „Organomotropie, als grondbe ginsel van de leer der infectieziekten'* WINKELSLUITING. In verband met de St. Nicolaasvie- ring mogen de winkels op werkda gen van 27 November tot en met S December, tot des avonds 11 uur ge opend zijn. INTERNATIONAAL KAPCONCOURS. Onze stadgenooten.de heer en Mevr* R ij n b e n d e van het bekende Kap pershuis behaalden op het te Parijs gehouden Ihternationaal Kap-con- cours wederom een mooi succes. Mevrouw Rijnhende wist beslag te leggen op het Eere-diploma met gou den medaille voor watergolven en on- duleeren. De heer Rijnbende verkreeg een di ploma le graad met medaille voor da mes-knippen, benevens een diploma voor haarverven. Rest ons nog te vermelden, dat deze onderscheidingen hen uit meer dan honderd mededingers(sters) werden toegekend. Voorwaar een mooi succesl EEN MISVERSTAND Naar wij vernemen, heeft een der, laatste zinnen van het verslag van den Chr. Besturenbond in ons blad v< Vrijdagavond eenig misverstond ge wekt. De heer v. d. Have erkende dat er een min of meer groot verschil be staat tusschen de loonen van het per soneel in overheidsdienst en van de arbeiders in de particuliere bedrijven. Hij wees er echter op, dat dit mede daardoor komt, dat de laatsten dik wijls een loon verdienen, dat ver be^ neden wat men kan noemen een mi nimum-bestaan ligt, zoodat het niet juist zou zijn, ook het gemeenteper- soneel op dit volstrekt onvoldoende peil te brengen. Vandaar zijn vraag, tot degenen, die loonsverlaging ver de digen: Hoe ver moeten de loonen naar beneden? De spreker betoogde, dat niet het gemeentepers on eel loons verlaging, maar de aiibeiders in de vrije bedrijven loonsvebhooging moe ten hebben, gelijk hij met zijn rek stoktheorie staafde. In een verslag moeten de woorden: der sprekers uiteraard kort samenge vat worden, wat wel eens tot eenige onduidelijkheid aanleiding kan geven. VERKOOP WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Ook te Leiden is een comité ge vormd om propaganda te maken, ten: einde den verkoop van de Weldadig heidszegels in de maand December te bevorderen. De opbrengst van deze Weldadig heidszegels komt ten goede aan het ongelukkige kind, zoowel het verwaar ioosde als het hulpbehoevende. Behalve aan. het postkantoor, waar ze per stuk'verkrijgbaar gesteld zul len zijn, zijn de postzegels te bekomen aaJn het bureau van den Voogdijraad Breestraat 91, Gaarne voldoen wij aan het venzioeK om deze bijzondere wijze van liefda digheid te steunen, door daarop de aandacht te vestigen. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Gisteravond hield de afd. Lelden en Omstreken van bovengenoemde ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1