m NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 NOVEMBER 1926 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Motiespel. In de Tweede Kamer, schrijft De Stand, is men weer met het onvrucht baar motiespel begonnen. Een drietal moties werd, voorgesteld, waaromtrent de Regeering verklaarde, óf dat zij overbodig waren, óf dat zij ze eenvou dig naast zich neer zou leggen. Uit drukkelijk werd dit gezegd van de mo tie, waarin den ambtenaren een uit- keering ineens werd toegezegd. In weerwil van dit alles nam de Kamer deze moties ^an. Zij kon we ten daarmee iets te doen. wat geener lei gevolg kan hebben. Het werd, liet woord is genoemd, niet dan politieke reclame. Men k'dn weten, dat de Antirevolu tionaire partij aan zulk motiespel nooit meedoet. Haar stem wordt daar bij niet geleid door den inhoud der moties, maar door de overweging, dat zij deze wijze van doen niet wil, wijl deze glad verkeerd 19. De aanvaarding der moties betee- kent niets. Hier geldt: driemaal nul is iful. Bij het algemeen debat is de op merking gemaakt, dat de Kamer zwak Bt&at tegenover een extra-parlemen tair Kabinet. Het trekt zich van zulke moties niets aan. Maar als de Kamer meent haar ver zwakte postie te kunnen sterken door allerlei moties te aanvaarden waarvan zij te voren weten kon, dat zij niets beteekenen, dan versterkt zij den in druk van haar verzwakte positie door het maken vnn machtelooze gebaren. .De eenige reden voor zulke gebaren zou hierin kunnen liggen,, dat men meende daarmede indruk' te kunnen maken op de' kiezers. Maar dan zou dit motiespel nog te meer afkeurings- jwaartfig zijn. Wij meen en daarom, dat de Kamer 'door er in meerderheid ditmaal aan Jne^ te doen, -zichze-lve waarlijk geen dienst beweeei. En ons volk allerminst. E en legende in opkomst. Door een artikeltje in de „Voor waarts" is de indruk gewekt, zoo zegt het Handelsblad, dat een spoorweg ambtenaar dupe gaat worden van de verklaring, -door hem afgelegd hij het openbare onderzoek naar het spoor wegongeluk bij „De Vink." De heer Leith, hoofi'[bouwkundige bij de spoor wegen, zou wegens zijn mededeelingen te Leiden op wachtgeld worden ge steld. Wijl een dergelijke behandeling van een g/*tuige in het openbaar, dat in het belang van het publiek bij vei lig spoorwegverkeer werd ingesteld, een allerbedenkelijkst geval zou zijn, hebben w'jj de directie van de spoor- [tvegen gevraagd, of in de bewering van ..De Voorwaarts" een schijn van waarheid was. De directie heeft bezwaar, om vóór het rapport der commissie-Kraus ver schijnt, zich over de oorzaken van het ongeluk bij „De Vink" uit te laten. Maar /zij gaf zeer duidelijk te "ver staan; dat aan niemand eenig nadeel zal won Jen toegevoegd wegens eenige verklari ng door hem voor een der of ficieel© commissies^ van onderzoek af gelegd i of althans af te leggen. De b eer Leith, door het ..Voor waarts' '-bericht over' de tong gebracht heeft - - thans op verzoek verlof, in verban d met het feit, dat de gebeur- tehisse n van den laats ten tijd meer van zi'jn zenuwen hebben gevergd dan WenscThelijk was. Wij vroegen nog, in hoever er aan- leidin g was voor de bewering, dat de 'heer Leith over de wijze, waarop lijn chef bet werk aan de haan in de sec tie R otterdam liet uitvoeren, ontevre den i vas. Ook daarop ging de directie, onde; r de gegeven omstandigheden, •niet nader in. al vestigde zij onzeaan- dacï\t op het feit. dat de heer Leith, toen hij zijn chef verving gedurende diects vacantiemaand, precies dezelfde met hoden heeft gevolgd en bovendien', als hij klachten had over zijn directen cfhe f. natuurlijk het recht liad en, als hij de veiligheid van 't verkeer in •gel aar achtte, den plicht diens chef FEUILLETON. j Het karakter van Judas Iskarioth. Een heeft hem verraden1, niet een /«'chijnvriend, niet een huichelaar, niet een die 't om de goederen van den .vriend te doen was, maar een discipel van groote gave, en die meende en be doelde den Heer zelf lief te hebben, die uiterlijk zoo weinig op een verra tier leed; dat aan bet avondmaal allen zeiden: ben. ik bet Heere? dat ieder Nieuwsgierig was, maar niemand een bepaalde, ook Judas niet, durfde aan wijzen. 7.1e, dat Hij, de Zone Gods, !door een vriend, al was het dan geen volkomen bekeerde en o verge gev ene, anaar dan toch door een vriend, die allen een vriend van Hem toescheen, en die ook een vriend van hem bedoel de te zijn, dat Hij daardoor verraden wordt, dat moet den Middelaar aan het kruis, die toch ook alle mensche- lijke aandoeningen kent, de smart ver groot en. •Hij '.wist dat het eenmaai gebeuren moest; maar toch, stel dat wij zelf wisten dat wij den een of anderen dag verraad te duchten hadden van een vriend, bij het feit zelf zouden we niet minder bedroefd er om zijn. Juist dat Judas niet een gemeene buAohe- den heer Maas Geesteranus, chef van den dienst van weg en werken, te waarschuwen. Het Ned.-Belgisch verdrag. De Haagche Post, eerst de aanne ming van het Ned. Belgisch verdrag in de Tweede Kamer besprekend geeft daarna zijn meening, hoe het in de Eerste Kamer zal moeten gaan. Het blad schijft o.m.: „Waar het echter bovenal op aan komt. is getóruik te maken van de ge legenheid ozne verhouding tot België, los van elke ons tot dusverre opge legde inmenging der Mogendheden, zooveel mogelijk los van elk uit de historie voortgesproten beletsel, naar nieuwe banen te leiden; om de twee landen niet langer tegenover elkaar geplaatst te zien, maar naast elkan der; om het, na eeuwen van open en verholen vijanlschap, eens te probee- ren met goeden wil en samenwerking. Niet uit gemoedsoverwegingen, maar uit verstandsoverwegirigen; met het practisch oogmerk de twee tegenwoor dige door Fransch-Duitsche toenade ring tot enclave wordende Noord-west Europeesche Deltalanden-te maken tot één sterk, bij elkaar kracht zoekend en vindend complex, in plaats van hen door naijver en verdeeldheid geschei den en van elkaar vervreemd te la ten." Wij hopen aldus het blad, dat de Eerste Kamer na een votum van 50 te gen 47 een spoorslag zal zien, niet tot aarzeling, maar tot recht zetten. Laat ons, voor het eei*9t. België eens tege moet treden met goeden wil en ver trouwen. Als in het particuliere leven zal men ondervinden dat confiance Oblige, terwijl niets zoozeer slechte be jegening uitlokt als wantrouwen. In Jhr. van Karneheek heeft Neder land eindelijk weer eens een bewinds man de grande marque. En nu moge men al zeggen: measures not men!., maar, sapristi, wat moeten wij dan volgen? Vooroordeel, kringbeJangen, anonieme advertenties, de stem van den haatof het inzicht van een staatsman wiens capaciteiten, probi- teit en doorzicht wij allen erkennen, zoo eindigt de „H. P." KERK EN SCHOOL. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar. Woerden, C. van Reenen, te Bigelow (N. A.) thans met verlof nier te lande. CHR. GLilEF. KERK. Tweetal: Te Amsterdam-Oost, K. G. van Smeden, te Kampen, en J. L. de Vries te Rjjnsburg. Beroepen: Te Barendrecht, J. Ree sink te Aalten. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Leiden, M. Hofman te Krabbendijke en H. Kievit te Veenen daal. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. J. A. Visscher hoopt 19 Dec. 1926 intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk te Groesbeek. Bevestiger is Dr. 0. Norel te Leeuwar den, oud-directeur en adviseur van het Centraal Bureau van Inwendige Zending te Amsterdam. Van bovengenoemden datum af wordt nok het bureau der Vereen. Néderland- sche Landkol. en Inw. Zending (heide en reclasseering) verplaatst naar Groes beek. Bs. A. MULDER. Gisteren herdacht Ds. A. Mulder, em. predikant van de Gerpf. kerk te Ab coude ziin 40-jarige ambtsbediening. De jubilaris werd 3 April i860 ge boren, studeerde aan de Theol. school te Kampen, en aanvaardde het predik ambt te Bolnes, vanwaar hij in 1892 naar Schoonrevoerd vertrok. Na ook nog de Kerk van Strrjen te hebben gediend, vertrok Ds. Mulder in 1914 naar Abcoude, waar hij in 1925 eervol emeritaat ontving, om zich met terwoon te Zeist te vestigen. DS. W. R. KALSHOVEN. Te Arnhem is in het ziekenhuis over leden Ds. W. R. Kalshoven, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk van Els- peet. laar was, maai* hoog er staande, een vrienid die 't wel wilde maar niet worden kon, juist dat moet de smart en het zielelijden aan het kruis ver zwaard hebben. .En zal Jezus geen smart gewoeld hebben ook over Ju das? Zal Zijn mededoogen niet hebben geweend over den apostel, die een handlanger van Satan werd? Zal zijn zelfmoord Hem niet pijn gedaan heb ben? Het lijden van den Heiland is bijna volbracht. Waar zijn Zijn jongeren? Judas is heen, en Petrus, de Petra, op welke Hij zijn gemeente wil bou wen, is heen, ai keert hij langzaam terug, vol schaamte en rouw. 'Waar zijn Zijne jongeren? Alleen aan den voet van. het kruis, zit, zijn Meester niet verlatend, Johan nes, de stille kracht. De stille kracht van Johannes, aan den voet wan het kruis, zijn. Meester niet verlatend, is tevens het symbool van de Christengemeente der eerste eeuwen. „Door de staatkundige ge schiedenis van het jonge Christendom vanaf zijn eerste verschijnen tot aan het edikt van Milaan, vloeit een bree- de stroom" van bloed. Maar noch da wqeste hartstocht van Nero eh Domi- tiailhs, noch de principiële vervolginv van Trajanus, ncch liet stelselmatig c-ptreden van Maxi minus, den Ihra- ciër, noe-ii de georganiseerde bloedba den van fLocius en Valerianu-3. noch KERKBOUW. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Groningen meent, dat alleen dan tot nadere uitwerking van de plan nen tot stichting yan een 5de kerkge bouw (Nieuwe Oosterkerk) kan worden overgegaan, w.anneer er een fonds .van minstens f 50.000 is. WAARSCHUWING. Men schrjjft aan de Stand.: Diaconieën der Geref. Kerken wor den gewaarschuwd tegen iemand, die zich van onderscheidene namen bedient en die zegt afkomstig te zijn wan Ber- likum (Fr.), doch daar niet bekend is. Deze persoon maakt er zijn werk van diaconieën op te lichten, vragende geld voor de reis naar Friesland. JUBILEA. Vandaag herdenken Ds. J. Gommer, Geref. predikant te Aalten en Ds. G. J. v. d. Végt, em. pred. te Haren (Gr.) den dag, waarop zrj Voor 35 jaar het predikambt aanvaarden, resp. bij de Geref. Kerk van Grijpskerke en Mairum BEZWAARDEN TE UTRECHT. In de groote zaal van het gebouw voor K. en W. werd Vrijdagavond ©en vergadering gehouden door ae bezwaar den te Utrecht belegd. De vergadering stond onder presidium van den heer K. Mobach en werd ge opend met de voorlezing van een ge deelte van Matth. 7, waarna de voor zitter voorging in gebed en een kort openingswoord sprak. Ds. H. C. v. a. Brink van Zandvoort sprak over: Mijn schorsing en afzet ting". Na de rede van D3. v. d. Brink werd een enkele vraag .gesteld. BEZWAARDEN TE 'S-GRAVENHAGE Blijkens officieel© mededeeling van den Kerkeraad der Geref. Kerk van 's Gravenhage-West, hebben de heeren H. JKoning en F. Parmentier, resp. voorzitter en lid van „Woord en Gee3t" zich aan de gemeenschap dier Kerk ont trokken. BETHSA1DA. Woensdagavond 17 Nov. zijn Ds. en Mevr. Heida, uitgezonden door de be kende vereeniging „Bethsaida" te Diep pe aangekomen. Dit is de tweede maal, dat dit werk ten bate der Ned. Visscherjj wordt ge daan. Slaagde het ten vorigen jare bijzonder ook nu bestaat er inzicht, dat vele schepen te Dieppe zullen binnenkomen omdat de visscherij weer meer in het ruime gedeelte van het Kanaal valt. TER HERINNERING AAN PROF. WOLTJER. Een commissie, waarin zitting heb ben de hoogleeraren Aalders, Goslpi- gen, Grosheide; de heeren H. Colijn, H. W. van Marie, Dr. Joh. C. Breen en vele anderen, heeft zich gevormd om een blijvend aandenken aan prof. J. Woltjer te stichten. In een circulaire lezen wij o.a.: „Woltjer's arbeid strekt zich verder uit dan bet onderwijs aan de Vrije Universiteit. Zien wij voor een oogen- blik af van hetgeen hij op staatkundig gebied voor ons volk heeft gedaan. "Wij mogen niet nalaten te wijzen op zijn talrijke bemoeiingen met het Christelijk Onderwijs, zoo Lager als Middelbaar, het onderwijs ,dat de lief de van znij hart had niet alleen, maar waarvoor hij met de groote gaven, die God hem had geschonken, zoo veel heeft gedaan. „Toen Woltjer van ons ging, hebben velen getreurd. Doch wat onmiddel lijk na zijn sterven had moeten gebeu ren, bleef door allerlei omstandighe den achtebwege. En nog steeds ont breekt onder ons een blijvend aanden ken aan hetgeen Woltjer is geweest. Zelfs ontbreekt zijn geschilderd por tret in de Senaatszaal van de Vrije Universiteit". De Commissie stelt zich voor in de eerste plaats te trachten een geschil derd portret van Woltjer aan te bie den aan de Vrije Universiteit, daarna om eenige van zijn meest belangrijke geschriften, waarnaar nog steeds vraag is ,doch die moeilijk of niet meer te krijgen zijn, te doen herdruk ken. Voorts kan worden overwogen de mogelijkheid van het uitgeven van een deel zijner beroemde dictaten. Bijdragen worden ingewacht bij mr. G. H. A. Grosheide, Singel 303, Am sterdam. BINNENLAND. WIJZIGING VISSCHERIJWET. Blijkens het Voorloopig Verslag tot nadere wijziging der Visscherijwet werd de indiening ervan, vooral voor zooveel het de bedoeling heeft mede te werken aan de verbetering van den vischstand, algemeen toegejuicht. De beroepsvisschers worden niet genoeg beschermd tegen de gelegenheidsvis- schers, wier optreden een van de voor naamste oorzaken vormt van de be derving van den vischstand in ons land. Sommige leden merkten op, dat ver hooging van den prijs der vischacten alleen dan zal baten, als die zoo boog gesteld wordt, dat de acte niet bereik baar is voor de groote massa, leden echter van oordeel, dat aan de Met de Staatscommissie waren vele hengelliefhebberij zoo min mogelijk bezwaren in den weg gelegd moeten worden. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de instelling van den raad voor de vischerij en wenschten in elk voor komend geval overleg met de organi saties. OUD-MINISTER DE VISSER. Men meldt uit Den Haag: Dr. J. Th. de Visser zal op 9 Febr. e.k. den 70-jarigen leeftijd bereiken. Een comité van huldiging heeft zich reeds gevormd uit vrienden en vereer ders van Dr. De Visser, die op velerlei terrein in zijn welbesteed leven werk zaam was. Dit Comité wordt gesteund door ve len, die hun instemming met het doel hebben betuigd. Voorzitter van bet comité is J. ter Haar Jr., wethouder van Amsterdam; secretaris H. J. de Groot, Groot Her- toginnelaan 134, 's-Gravenhage; pen ningmeester mr. S. J. Hogerzeil, Stad houderslaan 21. Den Haag. SAMENVOEGING DEPARTEMENTEN OORLOG EN MARINE. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over hoofdstuk VI der Staatsbegrooting 1927 (Marine) herbaalt de minister met nadruk dat met de voorbereiding van de reorga nisatie van het Marinebeheer noch formeel noch feitelijk wordt vooruit- geloopen op de beslissing in zake de beide onderwerpen: samenvoeging der departementen en splitsing der marine Het ligt in het voornemen der re- geering een meuw wetsontwerp sa men te stéllen in verband met de voor genomen samenvoeging der beide mi litaire departementen. Het aanhan gige wetsontwerp zal t. z. t. worden in getrokken, zooals ook reeds bij de ove rige begrooting is medegedeeld. MR. A. ZIMMERMAN. Mr. A. Zimmerman is Zaterdag met de Harvvichboot te Hoek van Holland aangekomen. Hij had te Liverpool de „Lochgoil" verlaten. Slechts kort heeft de heer Zimmerman, die weer geheel hersteld is van zijn ziekte, in de Maas stad vertoefd. Hij is n.l. verder doorge reisd naar Arnhem, waar hij zijn in trek neemt in hotel „De Zon". ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE HOLL. HANDELSBANK TE HAARLEM. Geijk reeds in het kort gemeld, is in arrest gesteld de heer J. Schreu- ders, directeur van de Hollandsche Handelsbank te Haarlem. Deze bank beeft de zaken voortge zet, die vroeger gedreven werden door het bijkantoor van Labouchère Oyens en Co's Bank. Zooals vroeger reeds is medegedeeld, werd aan de Holland sche Handelsbank surséance van be taling vereend. Eenige weken geleden heeft de Haarlemsche rechtbank deze surséance voor een half jaar verlengd Bekend is ook, dat een aanklacht, ingediend door mr. Van Dam te Haar lem, namens een crediteur, tegen de directie der Bank, ter zake van ver duistering van effecten, weer is inge trokken. Intusschen schijnen naar verno men wordt verschillende andere crediteuren klachten bij de justitie te hebben ingectiend wegens vermeende onregelmatigheden, waardoor bena deeling van groote bedragen men spreekt van tonnen gouds - moet heb ben plaats gehad Naar aanleiding van die klachten ie door rijksaccountants een nauwgezet onderzoek ingesteld naar de boekhou ding van de bank. Gedurende eenige maanden hebben rijksaccountants zich met het boekenonderzoek bezig gehouden. Enkele dagen geleden heb ben zij aan de Haarlemsche Justitie hun bevindingen gerapporteerd Het schijnt, dat de Justitie naar aan leiding van die rapporten er toe is overgegaan om Vrijdag den heer J. Schreuders naar het Huis van Bewa ring te doen overbrengen. HARDERWIJK CONTRA DEN STAAT Donderdag had te 's-Gravenhage de zitting plaats van de arbitrage-com missie voor bet geschil tusschen de gemeente Harderwijk (ei9cheresse) en den Staat der Nederlanden. De gemeente eischt schadeloosstel ling voor de groote offers, door haar voor aankoop en inrichting der ter reinen Kranenburg gebracht in ver band met de vestiging van kazerne- mentsgebouwen. Nu de bouw niet beeft plaats gehad, zou de Staat aan de hoofdvoorwaarde van de overeen komst van 31 Dec. 1915 niet hebben voldaan en zich derhalve aan wan- praestatie hebben schuldig gemaakt. De zitting werd gepresideerd door mr. J. Limburg; mede-arbiters wa^en de heeren mr. L. A. Nijpels en mr. dr. H. P. de Wilde. Voor de gemeente trad op mr. H. J. Bouman te Zwolle en voor het Rijk mr. J. H. Telder9, lands-advocaat. Na in raadkamer te zijn geweest werd door de arbitrage-commissie aan partijen medegedeeld, dat door de scheidslieden besloten was, de aan hangige zaak te splitsen in twee dee- len: de schadëvergoedingseisch in be ginsel en, zoo het recht der gemeente mocht worden erkend, de vraag op welk bedrag de vergoeding zou moe ten worden bepaald Voor wat het eerste gedeelte betreft werd beslissing binnen een maand toe gezegd. KAN HET NOG NIET GOEDKOOPER? De gemeenteraad van Baarderadeel had voor het aanstellen van een assis tent aan de openbare school te Hij laars f 500 uitgetrokken. Ged. Staten van Friesland weiger den de begrooting dier gemeente goed te keuren, waarop de gemeenteraad in beroep ging bij de Kroon. Deze stelde Ged. Staten in het gelijk. Het Kon. Besl. beriep zich bij zijn beslis sing op het oordeel van den hoofd inspecteur in de 5e hoofdinspectie, dat ook tegen een belooning van niet meer dan f 500 geen gegadigde voor de ze betrekking zal zijn te vinden. DE BELGISCHE LOODSEN TE VLISSINGEN. Medegedeeld wordt, dat in 1925 het Belgische loodsbedrijf (129 man) te Vlissingen beeft opgebracht een be drag van 7.456.295 francs, d.i. gemid deld 60.000 francs per loods. KAMERS VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Gevog gevende aan een vraag van het lid van de de Tweede Kamer, den heer Schaper, betreffende het overleg gen van een staat van de inkomsten en uitgaven der Kamers van Koophan del en Fabrieken over de laatste ja ren, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een staat, als daarin bedoeld, vergezeld van de noo- aige toelichting en uitvoerige specifi caties, ter griffie van de Kamer gede poneerd. toch niet in staat alleen om het geld. Voor dertig zilverlingen voelde zich niemand geneigd den Zone Gods te verraden. In Klopstock's Messiade valt boven dien het verraad weg en blijft alleen de eerzuchtige over, die Jezus, en daar door meteen zichzelf, op den troon wil helpen. Voor Hebbel wordt Judas zelfs de „Allerglaubigste." In de kerk is hij de gene, die zich verrader laat schijnen en noemen, die dien smaad op zich neemt, in de bewustheid de eenige te z<;n die het goede zoekt door Góds raad te helpen uitvoeren. In den om gang is hij de onbetrouwbaar geoor deelde, de gewantrouwde, die juist bet goede zoekt voor den vriend, zelfs ten koste van eigen scha en oudergang desnoods. Voor den enkele wordt al dus Judas het ideaal van den altruïst: zich opofferen voor anderen, met in wendig zelfgenoegen smaadheid dra gend, in zich zelf bewust het goede te willen voor den ander. Ook in onze gangbare voorstelling dat Judas tot Jezus kwam omdat hij 'r wat in zag, hetzij geld, hetzij eer. staat Judas ver van velen af. Wie zich. van deze ondeugden vrij acht, gaat aan Judas medelijdend of onverschillig voorbij. Wie zich niet vrij kenit, acht zich niet zóó volslagen materialist, zijn eigen „neiging" zooaJs hij 't noe men zal, niet zóó sterk dat die tot ver raad Q Tl Tëi-1 irwy paJ yen het schrikbewind van Diocletianus vermochten de Christengemeenten te vernietigen. Het heidendom moest zijn onmacht bekennen. Hoe het feit te verklaren, dat de Christenen telkens en telkens weer triomfeer end uit de vervolging te voor schijn zijn getreden, voortschrijdend van zege tot zege, tot definitieve vic torie hun gewerd in het begin der IVde eeuw, ofschoon zij ook toen geen tiende deel der bevolking uitmaak ten? Hoedanig en van waar de kracht, standvastig te blijven in de dagen van onheil, de volkswoede te bezweren en ten slotte aller harten voor zich te ver overen?" Deze vraag stellen is haar beant woorden. Gods genade en alvermogen de 'beschikking schonk him de stille kracht. En het bewijs van die stille kracht? Het ligt in het „archeologisch feit, dat gedurende de lange periode van vervolgingen het in de katekoimben gevluchte Christendom nergens één ie eiken van gekrenktheid, éen uitdruk king van wraakzucht heeft nagelaten. De vraag kan rijizen: welk praktisch nut geef- deze beschouwing van Judas Uit die vraag kan blijken, dat een juis-er inzicht in het karakter vanJu- d? riet alleen een historisch, maar o 4: 0 Ti practisch© belang heeft. cc..- c-crst kan het een aansporing rijii cm de karakter-studie èn van Ju das en in 'i alaemeen ernstiger on. te vatten. Niet te spoedig tevreden te zijn met het opnoemen van enkele ondeug den, zooals hier: geld- en eerzucht, om daaruit elke handeling te verklaren. Dit veld van karakterstudie en psy chologie ligt nog grootendeels onont gonnen, en elke poging, ook al mocht ze blijken te falen, is te prijzen reeds in zooverre ze opwekt tot dieper del ven. Maar behalve voor de studie heeft een juistere opvatting van Judas' ka rakter in drieërlei opzicht een prak tisch belang: voor de kerk, voor de maatschappij, voor elk persoonlijk. In de middeleeuwen, toen Judas be schouwd werd als een der verworpen- ste naturen, een soort duivel, een di abolisch wezen, stond hij zóóver van de goegemeente af, stond hij daar zoover beneden, dat het moest schij nen dat tot zulk verraad niemand an ders eigenlijk in staat zou zijn. In de kerk w"as bij alleen denkbaar als de Antichrist, in den omgang een onmo gelijkheid, in zichzelf zag niemand den aan Judas verwante. Voor „ehrliche Leute" was Judas der „Ertzsohekn." In het passiespel van Oberammer- geau is Judas de geld- en eergierige. Het passiepel predikt tegen geldgie righeid en eergierigheid in kerk, in maatschappij, in den rnensch. Geld- en eergierigen konden zich aan Judas spiegelen, en toch nog maar matig. Want tot zulk verraad aan den Christus achtte zelfs zich degene, die zich niet zuiver kende van geldzucht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5