bit onze indien. uït~dë Omgeving. NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 NOVEMBER 1920 Gelicht. Men meldt uit Lem mer: Na door Gaasterlandsche visschers te zijn gielioht, is alhier gisteravond met belangrijke lekkage door de sleepboot „Verwisseling", kap. R. Hajeman, bm nengesleept net motorschip „Vérti'ou- wen", schipper Bergmati van Gomn- 'ohem, dat Zaterdag bij bet Vrouwen zand was 'gestrand en gezonken. Schip en lading zijn verzekerd. Aangehouden. Te Venlo is aangehouden ziekere ,Wl O., verdacht van" diefstal van een motorrijwiel ten nadeel© van het Rijkshospitaal te TJ- trecht. Het nummer en de letter van het motorrijwiel waren reeds door an dere vervangen. De verdachte heeft bekend. De reis van Utrecht naar Ven lo had hij gemaakt op het gestólen rij wiel. I j Brand in een zagerij. Gis teravond te kwart voor zes werd brand; ontdekt in de loonzagerij der firma J. H. S. aan den Binnenweg te Rot terdam. De brand is hoogstwaarschijn lijk te wijten aan een vonk van een Idynamo, die in poetskatoen is geval len, dat daardoor begon te smeulen. Het personeel, dat te vijf uur was weg gegaan, had hiervan niets bemerkt. Het vuur had zich te kwart voor zesi inmiddels zoozeer uitgebreid, dat alarm werd gemaakt. De spuiten 26, 27, 21, 23, 17, 31 en 24 kwamen ach tereenvolgens ter plaatse. De gasten ider twee eerste spuiten wisten onder leiding van brandspuitmeester J. Vis ser, brandmeester K. E. Heijl en hoofd Iman J. Mirrer het vuur te dooven,. zoodat de andere spuiten geen dienst behoefden te doen. Een aantal plan ken verbrandden, een machine werd zwaar beschadigd. De waterschade is aanmerkelijk. De firma is echter ver zekerd. Te kwart voor zeven rukte !de brandweer in. 'Ongelukken. Op een bouw werk aan de Alberdinck Thijmstraat te Den Haag is de 41-jarigte opperman S. luit het Kortenboscih van een üoogte; van eenige meters gevallen. De man brak daarbij een paar ribben. Na in den Centralen Post verbonden te zijn is hij door den Hulpdienst naar zijn woning gebracht. Een 13-jarige jongen, die in de (Frans Halsstraat te Den Haag was ge slipt, werd daarna door een paard en wagen overreden. Met een kneuswond1 aan een zijner armen is de jongen door den geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Woensdagavond is op het Alk- ïnaardermeer de 21-jarige ongehuwde N. Schot uit Oudkarspel, knecht bij den schipper A. Strijbis te Winkel, bij het controleeren van de lartaarn van het vaartuig uitgegleden en over boord gevallen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Smokkelen van reukwerk. Men meldt uit Roosendaal aan 't „D. v. N.-B.": Reeds eenigen tijd was het de dou ane aan het station alhier opgevallen, dat een zekere heer telkens met leegci handbagage de controle passeerde. Deze heer reisde naar Nederland; «en gedeelte 3e klas en het verdei© traject le ot 2e klas. Dinsdag werd, daar er vermoedens waren gerezen, een tweetal rijtuigen le en 2e klasse, van een trein, uit België komend, los gekoppeld en onder oewaking gest-eid. [Woensdag werden deze wagens aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen en werden onder het dak van de retirade-afdeenng dat boogvormig is, ieen aantal flesschen reukwerk gevon den. Hoe was de smokkelaar bij dezei verstopping te werk gegaan? Bi]' het onderzoek, is gebleken, dat het niet anders kan, of hij heeft den boven de retirade staanden luchtko ker losgeschroefd en na het lichten van den koker, de smokkelwaar in de vrij komende ruimte, d;e betrekkelijk klein is, .verborgen. Ongeveer 20 flesschen werden te voorschijn gehaald door de douanen. Ofschoon men vermoedt, wie de eige naar-smokkelaar van het reukwerk is. kan men hem niets doen, daar hoege naamd geen bewijzen- aanwezig zijn. .Verdronken. Te Oudkarspel is de schippersknecht K. Schot van )de loopplank gevallen en verdronken. Van een tftren gevallen. lOp het bouwwerk van den nieuwen kerktoren aan den Sche/eningschen weg tegenover de Duinstraat te Den Plaag heeft gistermiddag even voor vier uur een ongeluk met dood el ij ken afloop plaats gehad. De 47-jarige stucadoor J. F. V., wonende Schenk weg 234, kwam van den steiger ter hoogte van ongeveer 20 M. te vallen op een stapel bouw materialen. Met gebroken been en Ideerlijke inwendige verwondingen, is de getroffene, nadat inmiddels de Eer ste- Hulpdienst was gewaarschuwd, door dezen dienst naar het R.K. Zie kenhuis aan het Weste nde overge bracht. Anderhalf uur later is V.. die ge huwd en vader van ee.i aantal kinde ren was, aan de gevolgen overleden. EEN COMMUNISTISCH COMPLOT OP JAVA. Aneta-telegrammen vangis. ren mcl den: BATAVIA. De nacht is in West- Java rustig verloopen, doch in Mid- den-Java is eenige beroering geweest. Eenige aantallen communisten zwerm den naar de suikerstrek?n uit met de bedoeling, tot ongeregeldheden op te. ruien. De resident van Diocja stond Door de firma J. E. Snitzier Co. te Den Haag werd een demonstratie gegeven met de nieuwe tractor „Latil" met vier aangedreven, gestuurde en geremde wie len. Deze tractor vervangt 12 paarden en kan zcowel voor landboawwerkzaamhe- den als voor vervoer op den weg worden gebruikt. Wij geven hierbü een foto vau de tractor voor den ploeg. aan het personeel van twintig suiker fabrieken toe, zich te wapenen, waar voor uit Soerabaja 200 geweren wer den aangevoerd. Het bestuur is vol komen paraat en tot dusver is niets' voorgevallen. In Solo is een communistische ver gadering uiteengeslagen, waarbij 22 personen gearresteerd werden. Ver schillende telefoonlijnen werden door gesneden. Een aanval op 'den assistent-wedana van Bojolali werd afgeslagen door vijf politiemannen, die op de aanvallers) vuurden. Te Gredjo is een tabakloods in brand gestokep. Te Djocja is het zeer rustig. SERANG. Thans zijn 600 militairen in het Bantamsche aanwezig; het of fensief wordt van onze zijde ingezet. SERANG. De draadlcoze stations zijn gereed gekomen. De inlandsche bevolking is naar Pandeglang terug gekeerd. Bii het gevecht te Laboean moet de vijand inderdaad belangrijke verliezen hebben geleden. Overal hangt eeii lij kenlucht. BATAVIA. Drie rechterlijke ambte naren zijn aangewezen als speciaal be last met het onderzoek naar de com munistische relletjes, n.l. mr. A. J. H. L. Adam voor Bantam, mr. J. D. Werkman voor Bandoeng en mr. G. Vonk voor Batavia Het overgroot© deel van de leiders en van de vooraanstaande communis ten in West-Java is opgepakt. BATAVIA^ In het Tangerangscbel hebben zich 65 verzetslieden gemeld. BATAVIA. Er zijn aanwijzingen uit het Tangerangsclie, dat de bevolking meehelpt tegen de communisten. Eeni ge naar hun kampong terugkeeren- de communisten werden door de be volking omsingeld en aan het bestuur overgeleverd. LABOEAN. Kapitein Becking, diel in twee dagen geen contact heeft ge had met de verzetslieden, verwacht van avond een treffen, nadat een samen trekken van de troepen van drie zij den voltooid zal zijn. PADALARANG. Gistermorgen heb ben vier hier passeerende inlanders, die aangeroepen werden, verzét gé- pleegd. Twee zijn dadelijk neergelegd. Het bleken leiders van communisten te zijn; een was 'do broer van een communist, die in- verband met een bommenzaak geïnterneerd werd. Aan onze zijde zijn twee militairen gewond In den Volksraad. In den Volksraad heeft mr. Van Helsdingen (C.E.P.) inlossing ge vraagd van de belofte van jnr. De Graeff, dat elke aanranding van het gezag krachtig tegengegaan zal wor den. Het is nu bloedige ernst gewor den, en de geheoje bevolking vraagt' om krachtig ingrijpen. Communisti sche ambtenaren moeten op staanden voet worden ontslagen, binnenkomen de communistische elementen geweerd communistische lectuur uit Nederland moet verboden worden. Ongewenschte personen dienen verbannen. De onlusten zijn oen slag in het ge zicht van den landvoogd, wiens "wel willende woorden ten onrechte als zwakheid zijn uitgelegd. Jhr. De Graeff. geve hot eenige passende antwoord, met uitzondering van den oproep aan Europeanen tot het samenstellen van burgerwachten. Dit zou tactloos zijn en zou het rassenonderscheid nodde- lcos verscherpen. De heer Stokvis (I.S.P.P.) betreurt het, dat do hoer Van Helsdingen tracht nu reeds een debat over de onlusten uit te lokkon. Hij adviseert tot afwach ten en overleggen van gegevens. De hoer Engelenburg (P.E.B.) heeft verwezen naar, hetgeen in Britscli-In- dië gebeurd is, en aangedrongen op afdoende!! afweer, desnoods door het maken van noodverordeningen. KijNssuaa. Jubileum „Flora'. (Slot.) Na eenige discussie werd besloten, aan het bestuur vrij mandaat te geven, inzake exuort. Zooveel mogelijk echter zal deze aan particulieren worden o.ver gedragen. Het bestuur wordt gemachtigd in onvermijdelijke gevallen art. 3 van heft veihngsregjement ©enigszins soepel toe: te passen. Dit artikel, dat luidt, dat fekocht kon worden k contant ot on er solieden borgtocht, is in de prac- tijk niet altijd te handhaven, of geeft aanleiding tot hardheden. De heer Bakker wijst er op, dat alle; veilingen niet dezelfde moeilijkheid tei kampen hebben, en geeft in overwe ging aansluiting te zoeken bij andere veilingen voor gezamenlijk overleg. Na eenige discussie wordt eveneens) besloten, op voorstel van het bestuur,, voor het van 1 Jan.1 Mei geveilde, 1 pet. van de veilingskosten te resti tueer en. De heer A. Zandbergen wenscht dit door te trekken over het geheel© jaar. De heer G. D. Kralt wil alle leden daarin doen deelen, zij het dan ook tot eën lager percentage, waardoor het voor uitkeering bestemd bedrag niet verhoogd behoeft te worden. De heer P. Vianen, en ook de heer C. Kromhout willen het bedrag reser veeren voor steun aan de exporteurs1 en voor eventueel© verliesposten. De voorzitter verdedigt het voorstel van het bestuur. 1 Jan.1 Mei 'is ge kozen, omdat in dién tijd de winst isi femaakt; gedurende den overigen tijd lijft er van de veilingskosten niets over. Het voorstel van het bestuur wordt hierna aangenomen. Op een verzoek van 'den heer D. v. jterson om salarisverhooging. na toelichting van dezen en den heer T. Kralt, werd door de vergadering niet ingegaan. Bij de rondvraag Vroeg de heer Hooi geveen toezicht op ledige emballage! door personeel van de veiling, wat de voorz. in overweging zal nemen. De heer Starkenburg verzócht geen nieuwe leden van buiten aan te nemen. De voorz. antwoordt, dat de veiling steeds een zeer ruim standpunt heeft: ingenomen en daar niet minder door is geworden. Spr. wil op dén ïngé- slagen weg voortgaan. Hetzelfde antwoordde de voorz. den heer C. Kromhout, die voorstelde blo© men, die,beneden den bepaalden prijsi moesten worden verkocht, liever tn ver nietigen. De heer C. .Vianen verzocht den voorz. het personeel te doen toezien op de bloemen op de karren, opdat deze niet beschadigd zouden worden. Hierna sloot de voorz. de vergade- ring. Gsmea^terasd. Gisteren vergaderde alhier de Ge meenteraad ter voortzetting van de be handeling der begrooting 1927. De voorz. burgemeester J. L. Bus schieter opende de voltallige vengade- ring met gebed. Voorlezing der notu len werd aangehouden. Postgewijze wordt hierna voortge gaan met de uilgaven. Een aanbeveling van den heer v. d. Gugten voor volksfeesten een hooger bedrag uit te trekken, om naar spr. meende daardoor richting aan te kun nen geven ook betreffende den dag, waarop Komngiinne verjaardag wordt gevierd, en om te voorkomen, dat dit zoo laat geschiedt als dit jaar, vond geen bijval. Op voorstel van 'den heer H. G. Jon ker zullen B. en W. in overweging ne men aan het 'subsidie voor de muziek- vereeniging de voorvaaarde te verbin den tot het geven van een paar open bare uitvoeringen in de tent. Dit geschiedt thans ook wel, maar rechten kan men niet deen gelden. Dr. Jonker zegt, dat dit ook elders gebrui kelijk is, doch meent, dat deze voor waarden niet bezwarend behoeven to worden gesteld. De heer v. d. Gugten. vraagt of er geen geschikter plaats is voor de mu ziektent. Wethouder Schoneveld weet er geen, doch houdt zich voor mede deelingen van de leden aanbevolen. De kosten van de verpleging van een armlastig zenuwpatiënt a f 550 ma ken een onderwerp van bespreking uit. Het betreft hier iemand, die slechts kort in deze gemeente, en daarvoor in het buitenland woonachtig was. Er blijkt echter niets aan te doen. De heer v. d. Gugten vraagt of B. en W. het voldoende achten de posten: kosten steun aan werkloozen en 'kos ten werkverschaffing aan werkloozen pro memorie uit te trekken. De voorz. en wethouder S. Schone veld lichten hun standpunt nader toe. - Dank zij de medewerking der Diaco nieën kan met de eerste post als ge raamd is, worden volstaan.-De tweede post, indien nooclig, kost al gauw ee nige duizenden. Werk. waarvoor de kosten uit de gewone middelen te be kostigen zijn, is er niet. .Er zal cl us naar bijzonder werk moeten worden omgezien, waarvoor dan een leening zou zijn. te sluiten. Juist gisteren is een adres ingeko men van de plaatselijke Glir. arbeiders Ver. om eventueel werkverschaffing te overwegen. De heeren T. Kralt en C. D. van-de Vijver onderschrijven het standpunt van B. en Wr. Den heer v. d. Gugten bevreemdt het waar Ged. Staten steecis onnoodig een groote post onvoorziene uitgaven 'ei- schen op de begrooting, dat de post achterstallige inkomsten van vorige diensten pro memorie is geraamd. De ontvangsten hierop bedroegen over '25 nog ruim f 1700. De voorz. antwoordt, dat ook dit we der een voorschrift is van Ged. Staten. Bij de volgende post, opbrengst be lastingen vraagt de heer v. d. Gugten of ook thans weder verlaging mogelijk is. Ook de heer C. D. v d Vijver stelt eenige vragen. 'Wethouder Schoneveld beantwoordt beider vragen zeer uitvoerig. Van ver laging zal niets komen, maar trots de minder goede financieele uitkomsten van dit jaar hoopt men, zonder belas- tingverhooging de begrooting sluitend te krijgen. Wethouder van Klaveren verlaat nu de vergadering. De begrooting, zooals ingediend -door B. en W. wordt thans ongewijzigd goedgekeurd. Wethouder S. Schoneveld memoreert dat dit.de le maal is, tijdens zijn 18- jianig lidmaatschap van dien Raad, ziet hierin een blijk van waardeering van den Raad voor het werk van B. en W. en dankt voor dit bewijs van vertrou wen. De heer P. Kort Sr. brengt het daigelijksoh bestuur hulde voor zijn ac curaat werk. Dr. Jonker complimenteert B. en W. met hun werk, speciaal ook den wet houder van financiën, die zeer zeker in het belang der gemeente arbeidt. Spr. hoopt dat dit nog vele jaren het geval mag zijn. De heer v. d. Vijver sluit zich bij deze woorden aan. (Slot volgt). Voor het examen ter verkrijging! van het machinisten-diploma te 's-Gra- venhage, is geslaagd de heer Th. P. de» Konink, alhier. LEIDERDORP. Woensdagavond hield in Ironed© Chr. Oranjevereen. een ledenvergade ring. Ongeveer kwart voor 8 opende dej voorzitter, de heer G. Goedhart Hz., de vergadering met gebed en het zin gen van Ps. ï5 1. Veivolgens werd) gelezen Rom. 13 17. Den secretaris werd verzocht d© notulen der vorige verga dei'mg voor te lezen, welke zonder op- of aanmerkin gen werden goedgekeurd. Hierna werd door den secretaris het verslag van de Ver. voorgelezen over 't afgeloopen jaar. Medegedeeld werd dat in 't afgeloopen jaar drie maal was vergaderd, en dat het ledental met één lid was gestegen. Het leden tal was nu 213. Verslag penningmeester Uitgaven: f387.92. Ontvangsten f384.42. Nadee- lig saldo f 3.50. Door den voorz. werd aan secr. en penn. dank gebracht. Door verscheidene leden werd op gemerkt. dat de uitgaven voor de ver schillende sprekers tamelijk hoog wa ren. Boeken en bescheiden waren bij den penningmeester onderzocht en m orda Bevonden. Opgemerkt werd, dat men in den vervolge beter de aandacht wilde, doen vestigen op een te houden vergadering en dit niet alleen in de plaatselijke) bladen en door aanplakking van een biljet bij de winkeliers. Aangedrongen werd op het verzenden van convocaties) aan de leden per post, hetwelk door den voorzitter werd toegezegd. Hierna had een bestuursverkiezing] plaats. Aftredend waren de heeren H. D. 'v. Osnabrugge en G. Los. Beiden' werden resp. met 23 en 24 stemmen/ herkozen. Beide heeren namen hunne) benoeming aan. Tot slot werd besproken het houden/ van een gezelligen avond. Verschei dene heeren achtten den tijd tot het) houden van een gezelligien avond niet f ©schikt, zoo als Tiet altijd werd ge- ouden. De meeningen liepen nogal' uiteen. Ten slotte werd besloten om; dit aan het bestuur over te laten. Det heer Spek stelde zich disponibel voor het houden van een inleiding bij het openen van den gezelligjen avond. Bij de rondvraag kwam te berde,, dat met den feestavond vele leden., die bedankt hadden, zich weer als lioi opgaven. Besloten werd vanaf 1 Dec. tot den gezelligen avond geen nieuwe leden aan te nemen. In ieder geval zullen kinderen bene- Iden de 16 jaar op den gezelligen avond niet toegelaten worden. De toe gangskaarten zullen strikt persoonlijk! blijven. Introductie geldt alleen voor huisgenooten. Hetwas reeds tamelijk laat géwor den, waarom de voorzitter alle aan wezigen dank zegjd© waarna staande) het Wilhelmus werd gezongen. De vergadering werd met dankge bed door den heer G. Los gesloten. Predikbeurten. Ned. Herv. Geiïi. Voorm. io en nam. 6.30 uur, Ds. Mondt Woensdagavond nam. 7 uur, D^ Mondt, Bijbellezing. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 en nam 6.30 uur, Ds. F. H. Woudstra. SASSEISHSIM. De heer Keuning deed ons Woens dagavond nog weer eens van één zij ner orgelbespelingen genieten. De be langstelling was miniem, wat waar schijnlijk mede aan den minder gun- stigen avond te danken was. Veel men scihen hebben er nu eenmaal bezwaar tegen twee avonden achtereen van hu:is te zijn, en waar Dinsdagavond do jaarlijksche dankstond was gehouden, waren de omstandigheden niet gun stig. Maar laat de heer Keuming er zich van overtuigd houden, dat er toch een kring van menschcn is in Sassen- heam en omgeving, die 'deze orgelbe spelingen op zeer boegen prijs stellen, en dankbaar zijn voor het sohoone wat ook dezen avond te genieten werd ge geven. Van de klassieken kwam ditmaal alleen Handel op het programma voor. Uitgevoerd werd zijn concert in D kl. terts, dat met groote belangstelling werd aangehoord. Handel is altijd weer frisch en interessant, en deze compositie boeide van begin tot eind. Zoowel het försche Andante risoluto" als het stemmige „Lied" in zijn een voudige schoonheid bekoorden, en de knap gespeelde „Fuga!' met hei, verhe ven slot, maakten zichtbaar indruk. Goilmant's vierde Sonate, werd schitterend uitgevoerd, we hebben voor al genoten van het „Allegro assai." „Pastorale" van Cappelen, werd zeer gevoelvol gespeeld, de fijne registratie deed ons hier genieten van zeer mooie klank-nuanceeringen Ook Max Roger's Canzonetta" be koorde ons in hooge mate. De improvisatie waarmee de heer Iveuning ook deze orgelbespeling be sloot, stelde ons ook nu weer in staat volop te genieten. Zoowel van het schitterend talent van den kunstenaar als van de heerlijke mogelijkheden die het m,ooie kerkorgel hem biedt. In schier tallooze klank-effecten deed de organist zijn instrument voor ons zingen en jubelen, en de melodie van Psalm 150/waarmede de heer Keuning zijn improvisatie besloot, vormde voor dezen schoon en avond een waardig slot. Dorps-zakenmenschen hebben nu eenmaal den naam dat zij veelal niet goed met hun collega's uit de stad mee kunnen komen. Onze plaats genoot.de heer Van Diggelen logenstraft echter dit vooroordeel, waar hij boven zijn magazijnen een liclït-reelame heeft doen aanbrengen, waarvoor geen stads-winkelier zich zou behoeven te schamen, en die op smaakvolle wijze de aandacht op zijn zaak vestigt. De Amsteraamsche Kamer van Koophandel heeft ter geleeenheid van het 51-jarig beslaan van het Noordzeekanaal, een boottocht naar IJmuiden georganiseerd,waar aan talrijke autoriteiten deelnamen. Naaankomst to IJmuiden begaf het gezel schap zich naar het ..Thai ia-Theater", waar verschillende redevoeringen werden nitgesprokeu. Op onze foto ziet men o.a. 1. Minister Koningsberger; i. Jhr. mr. <h- A. Höell; S. Burgemeester de Vlugt; 4. Jan ter Haar en 5. Ed. Polak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7