NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 NOVEMBER 1926 9 STADSNIEUWS. i GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 22 November a.s., des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: I. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. 28. Benoeming van een Stads-ge- neesheer, voor het tijdvak 1 Novem ber 1926—1 November 1927. 3. Benoeming van een buitengewoon geneesheer aan de gestichten „Ende geest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". 4. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs. 5. Voorstel tot overplaatsing van de onderwijzeres Mej. A. C. Boom, van de school Medusastraat A naar de school Paul Krugerstraat A. 6. Benoeming van eene onderwijze res aan de school Vrouwenkerksteeg A 7. Benoeming van een onderwijze res aan de school Schuttersveld B. 8. Benoeming van een onderwijze res aan de school Haverstraat B. 9. Benoeming van een onderwijze res aan de school Medusastraat A (e.q.) Paul Krugerstraat A). 10. Benoeming van een onderwijze res aan de school Zuidsingel B. II. Benoeming van een onderwijze res aan de' school Paul Krugerstraat B 12. Praeadvies op het verzoek van J. W. van Leeuwen, om eervol ontslag als onderwijzer aan de Centrale school voor het zevende leerjaar. 13. Praeadvies op het verzoek van Dr. J. M. Rombouts, om eervol ontslag als 2e geneesheer aan de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijn geest". 14. Voorstel tot verhuring van een perceel grond nabij het voormalig Pesthuis, Sectie L No. 1350 ged., aan den Staat der Nederlanden. 15. Voorstel tot verhuring van de perceelen Sectie K Nis. 330 ged. en 338, genaamd Schuttersveld, aan den Staat der Nederlanden. 16. Voorstel tot verpachting van het vischrecht in een gedeelte van de Haarlemmertrekvaart onder Noord- wijkerhout, aan den Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. 17. Voorstel tot verhuring van het perceel Heerenstraat No. 48, met de daarachter gelegen strook grond, aan P. J. den Ambtman Jr. 18. Verordening tot wijziging van de verordening van 2 Augustus 1920 (Gem.blad No. 35), laatstelijk gewij zigd bij verordening van 14 December 1925 (Gem.blad No. 30), betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen toege kend, krachtens de verordening rege lende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en de verordening regelende het ver leenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeenteambtenaren. 19. Praeadvies op het verzoek van F. Fisser e. a., om in de Janvossensteeg eene 'electrische verichting en trot toirs te doen aanbrengen. 20. Praeadvies op het verzoek van de „Vereeniging tot oprichting en ex ploitatie van een Reizend Drankweer Museum", om in het genot te worden gesteld van een subsidie over het jaar 1927. 21. Voorstel tot verkoop aan H. E. F. en J. H. J. Bik, van een gedeelte van het perceel Groenhazengracht No. 6, Sectie F. No. 862. 22. Voorstel: a. tot kostelo-oze overdracht aan K. den Hertog, van het perceel aan den Lagen Rijndijk,, Sectie K No. 783, met uitzondering van een gedeelte water, groot 2 M2.; b. tot beschikbaarstelling van de gelden benoodigd voor de betaling van de door de Rechtbank toegewezen schadeloosstelling en van de bijko mende kosten, betreffende de ont eigening van een gedeelte van het per ceel Lage Rijndijk en Driftstraat, Sec tie K No. 567. 23. Voorstel tot aankoop van een per ceej bouwterrein aan het einde van de Koningstraat, Sectie K No. 2462. &4. Voorstel: a. tot aankoop van het winkelhuis hoek Gangetje'Botermarkt, Sectie G No. 1455; b. tot aankoop van het winkelhuis hoek GangetjeBreestraat, Sectie G No. 292; c. in zake de onteigening van het woonhuis aan het Gangetje, Sectie G No. 1456; d. tot vaststelling van den desbe- treffenden bejgrootingsstaat. 25. Voorstel tot het doen rooien en verkoopen vari hoornen. 26. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 18) op het Rijden. 27. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gemeentebla>d No. 17) op de Straat- politie. 28. Verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 2 Decern ber 1896 (Gemeenteblad No. 15), hou dende voorwaarden van opneming en verpleging van lijders in het Kran- zinnigengesticht „Endegeest" en de af- deeling voor jeugdige idioten „Voor geest" te Oegstgeest, nabij Leiden. 29. Voorstel tot uitbreiding van het waschhuis en van de paviljoenen E en E1 voor onrustige mannen en vrouwen op het terrein van het Krank ?innigengeeticht „Endegeest" en in- ake de beschikbaarstelling van de Voor een en ander benoodigde Vóór de huwelijksinzegening. Prinses Astrid begeeft zich met haar vader in de kerk. GEMEENTEZAKEN. Steun drankweer Museum. De Vereeniging Reizend Drankweer- Museum heeft een subsidie gevraagd voor 1927. Aangezien de gemeente reeds de plaatselijke drankbestrijdingsvereeni- gingen steunt meenen B. en W., dat geen subsidie moet gegeven worden. Daarentegen stellen zij voor de Ver eeniging tegemoet te komen door voor een door haar te houden tentoon stelling gratis de Stads-Gehoorzaal af te staan. Ontslag onderwijzer. Wegens benoeming tot Hoofd der O. L. School te Leiderdorp vraagt de heer J. W. van Leeuwen ontslag als onderwijzer aan de Centrale school voor het zevende leerjaar. Stadsgeneesheer. B. en W. stellen voor den heer H. W. Blote, arts alhier, voor het tijdvak 1 Nov. 192631 Oct. 1927 te bestendi gen. in betrekking van stads-geneets- lieer. Verlaging verpleegkosten Endegeest Overeenkomstig het voorstel der be trokken beheerscommissie stellen B. en W. voor de verpleegkosten in En degeest en Voorgeest van f 850 terug te brengen op f 825 per jaar. Grondverhuur aan den Staat. Nabij het posthuis beeft de gemeen te een stukje grond liggen, vroeger verhuurd aan den heer G. van Breda Kolff voor f 60 per jaar. Doordat een gedeelte van dit ter rein wordt afgenomen voor verbree ding van polderslooten dient de huur prijs teruggebracht te worden tot f 40 In verband met de omstandigheid, dat dit grondstuk zoo dicht bij liet voormalig pesthuis- ligt werd dit aan het Rijk in huur aangeboden voor f 40 Die vlieger is opgegaan zoodat nu B. en W. voorstellen om dit voor f 40 aan het Rijk teverliuren. 't Is weer meegenomen en over 1926 schijnt het niet verhuurd te zijn ge weest. Verhuur Schuttersveld. Het Schuttersveld is door de ge meente aan het Rijk voor den tijd van 5 jaar verhuurd. Het komt B. en W. gewenscht voor om in deze huurover eenkomst, die einde van dit jaar af loopt, een bepaling op te nemen, dat de hum* tusschentijds opzegbaar zij zonder tot schadevergoeding te' 'ver plichten. Het Rijk heeft daartegen geen bezwaar. Verhuur perceel Heerenstraat 48 B. en W. stellen den Raad voor het in Aug. j.l. aangekochte perceel Hee renstraat 48, met uitzondering van het voor straat bestemde gedeelte, te verhuren aan den heer P. J. den Ambt man Jr. voor f 728 per jaar. Bijslag pensioenen. B. en W. stellen voor ook voor het jaar 1927 weder de gewone bijslag op de pensioenen van gemeente-ambte naren en hunne nagelaten betrekkin gen toe te kennen en daartoe in de betrekkelijke verordening de woorden 1 Jan. 1927 te wijzigen in 1 Jan. 1928. Kadaster-geheimenissen. Het blijkt nog al eens, dat het kadas ter nauwkeuriger bekend is met den omvang v. iemands onroerend, onbe bouwd (soms ook wel bebouwd) bezit, dan de eigenaar zelf. Dat is ook het geval met een stukje grond aan de Groenhazengracht. De gemeente blijkt daar eigenares te zijn van een stukje grond ('t is maar 3 M2.) dat de heeren Bik moeien bebouwen. De gemeente wil het wel verkoopen voor f 60, maar ook moeten de heeren Bik enkele noodige veranderingen aan het gebouw aanbrengen. Tot bei de zijn zij bereid Of nu de Raad het ook maar goed vinden wil, wagen B. en W. Dure onteigening. Ieder kent den toestand aan den Lagen Rijndijk bij de Driftstraat. Ver betering is noodzakelijk, maar een eigenaar van grond wil niet meewer ken. In Maart jJ. besloot daarom de Raad onteigening te vragen. De ge meente zou betalen een schadeloosstel ling van f 4026.50 of inplaats van dit bedrag de kostelooze overdracht van een gemeenteperceel plus f 2000. Op 15 October heeft de Rechter in die onteigeningsprocedure uitspraak gedaan. Nu moet de gemeente echter betalen f 6704, plus kosteloos afstaan van genoemd perceel, de overdracht daarvan f 120) betalen en ook nog de proceskosten f 2100. Dat komt de gemeente dus in totaal op 8920. (Er was gerekend op f 4026.50 plus proces kosten en kosten van overdracht f 6146.50). B. en W. spreken niet van te duur, hetgeen nog al begrijpelijk is want de gemeente was de onteigenende partij, maar geven in overweging om het bedrag van f 8920 te voteeren. •Meer ruimte gewenscht Voor de uitvoering van het werk, het maken van een persleiding voor de centrale rioleering langs de ver bindingsspoorbaan naar de. Gasfabriek achten B. en W. noodig aankoop van een stuk grond groot 236 M2. De eige nares wil dien grond wel verkoopen voor f 1180 mits de gemeente dan ook voor haar maakt een behoorlijke erf- afscheiding langs een ander perceel van haar aan de Koningsstraat. B. en W. achten prijs en voorwaarden aannemelijk en vragen machtiging in den Raad tot dien koop op die voor waarde. i Benoeming onderwijzend personeel B. en W. stellen den gemeenteraad voor over te gaan tot benoeming van e enige leerkrachten aan openbare lar gere scholen. Zij geven daartoe naast het voorstel om een onderwijzeres over te plaat sen, de volgende zes drietallen: a. Openb. Lagere school aan de Vrouwenkerksteeg A: 1. Mej. J. Keja, onderwijzeres te Lopik; 2. Mej. J. J. Voskuil, onderwijzeres te Raalte; 3. Mej. P. ThieLman, onderwijzeres te Terborg. b. O. L. School Schuttersveld B: 1. Mej. J. J. Voskuil, onderwijzeres te Raalte; 2. Mej. P. Thielman, onderwij zeres te Terborg; 3. Mej. M. Slothou wer, tijdelijk onderwijzeres te Tiel. C. O. L. School aan de Havenstraat B: T. Mej. P. Thielman, onderwijzeres te Terborg; 2. Mej. M. Slothouwer, tijdelijk onderwijzeres te Tiel; 3. Mej. L. G. Tuk, kweekelinge te Leiden. d. O. L. school aan de Medusastraat A: 1. Mej. M. Slothouwer, tijdelijk on derwijzeres te Tiel; 2. Mej. L. G. Tuk, kweekelinge te Leiden; 3. Chr. van Weizen, tijdelijk onderwijzeres te Leiden. e. O. L. school aan den Zuidsingel B: 1. Mej. L. G. Tuk, kweekelinge te Leiden;12. Mej. Chr. van Weizen, tijde lijk onderwijzeres te Leiden; 3. Mej. M. J. Schophuizen, tijdelijk onderwij zeres te Leiden. f. O. L. school aan de Paul Kruger straat B: 1. Mej. Chr. van Weizen, tij delijk onderwijzeres te Leiden; 2. Mej. M. J. Schophuizen, tijdelijk onderwij zeres te Leiden; 3. Mej. E. J. van Griethuijsen, onderwijzeres te Kat wijk aan Zee. HET AFGRAVEN EN IN CULTUUR BRENGEN VAN GROND. ■Valt het afgraven van grond om die in cultuur te brengen onder de Arbeids' wet? i Bovenstaande, niet onbelangrijke! kwestie is gistermiddag voor het Kan tongerecht alhier behandeld. De heer J. S., directedr eener dum- grond-exploitatie Mij. te Heemstede, was eenige weken geleden bij verstek, veroordeeld tot f18 geldboeten van 3, omdat hij gedurende 3 dagiein 6 arbei ders in strijd met do arbeidswet eir zonder vergunning daartoe overwerk! had doen verrichten bij het afgraven van duingrorid te Ncordwijkerhout welke grond in cultuur moest wor den gebracht voor bloembollenteelt. Van dit vonnis was de heer S. nu in verzet gekomen, omdat naar zijn oor deel het afgraven van duingrond met! 'het 'doel dezen grond in caltuur tel .brengen als. samenhangend met- het) in cultuur brengen van grond moest! worden beschouwd en ondernemingen van dezen aard krachtens eene uitdruk kelijke bepaling in de Arbeidswet niet onder deze wet vallen. De inspecteur van den arbeid te Lisse, de heer Kreitz, die de overtre dingen had geconstateerd, betoogde voor den kantonrechter het tegendeel. De raadsman van verdachte mr. Lö- ben Seis uit Haarlem, was echter van mèening, dat 'het werk wel degelijk! buiten de Arbeidswet viel, immers uit de statuten der maatschappij, die óp zijn advies aldus waren samengesteld om niet onder de bepalingen van dei Arbeidswet te vallen, bleek dat deze maatschappij haai' terreinen eerst ver koopt, wanneer zij zijn afgegraven en in cultuur gebracht. Het afgraven maakt met het in cultuur brengen één geheel uit en moet aan het in cul tuur brengen noodzakelijk voai-afgiaan. De Nederl. Heidemaatschappij 'doet niet anders en valt ook niet onder de Arbeidswet. Nu kan men wei zeggen» de Ned. Heidemaatschappij is geen, onderneming maar een vereeniging, doch dit doet volgens hem niet ter zake. Het O.M. vereenigde zich hiermedei en vroeg vrijspraak. GEMENGD NIEUWS. Vondsten In de Behring- straat. Naar een correspondent van de Daily Chronicle meldt, heeft Diamond Jenness, chef van de anthro- pologische afdeeling van een Cana- deesch regeeringsdepartement te Ot tawa, op de Diomedes-eilanden in dö Behringstraat belangrijke vondsten ge daan, die licht werpen op den oor sprong des Eskimo-bevolking. Stetansson had reeds op Point Bar row huizen gevonden, die minstens, vier- tot vijfhonderd jaar oud moes ten zijn. De vondsten van Jeness zijn veel ouder. Op het kleine Diomedes- eiland vond hij onder de overblijfse len van een oud huis resten van een andere woning, die 800 jaar ouder moest zijn. Daaronder* bevonden zich! nog resten van een woning, die Jen ness op 1500 jaren oud schatte. Daar deze overblijfselen echter gevonden werden in bij een aardsc'huiving ver- zakteil bodem, koöft de ouderdom niet met geologische bewijzen worden vast gesteld. Jenness vond echter ook harpoen- punten en naaldenkokers wier uder- dom hij op 2000 jaar schat, naar geo logische gegevens vast te stellen. Daarbij vond hij kralen van Euro- peeschen oorsprong en andere turkooi zen kralen, die Chineesch maaksel zijn. Dit wijst op een verbinding met China en komt overeen met wat del studie der E.skimo-religie scneen aan te wijzen. Opvallende cijfers. In een te Liverpool gehouden rede' heeft dr. Halliday Sutherland, secretaris van de League of National Life, gewezen op> het verband, dat er bestaat tusschen het voorkomen van kanker en de geboortecijfers Spr. wéés erop, dat onder de Is raëlieten, bij wie geboortebeperking in 't algemeen zelden is, 2.9 pet. van alle vrouwelijke kankergevallen, in het Lon densch hospitaal behandeld, baarmoe jderkanker oetroffen, terwijl dit per centage bij niet-Israëlietische vrou wen 8.0 bedroeg. Verder noemde spr. het een bekend feit, dat kankei' van de baarmoeder veelvuldiger voorkomt! bii gehuwde dan bij ongehuwde vrou wen, en onder de eerste meer bij vrou wen zonder kinderen dan bij moeders. Wat borstkanker betreft is het op merkelijk. dat in Engeland 18.9 pet. van de kankers borst-kanker zijn, in Japan slechts 1.8 pet. Spr bracht dit in verband met het feit, dat Japan* sche vrouwen hun kinderen gedurende! 18 maanden zoogten. Ook borstkanker komt meer voor bij vrouwen zonder kinderen dan bij moeders. l uchtspiegeling. Toen Ua boot StavorenEnkhuizen van 2.2! Donderdagmiddag eerstgenoemde ha ven verliet, werd de aandacht van dei passagiers en het personeel getroffen door een merkwaardig schouwspel. Niet heel ver in zee, naar leekenschat- ting op een kwartier varen alstands, rees een zwarte „yug" uit zee op. dien geen der passagiers daar ooit had waargenomen en waarvan de beman ning verklaarde, dat het, hoe onbe grijpelijk ook, Enkhuizen moest zijn,, omdat het niets anders wezen kon. Ook Urk teekende zich heel zwart en 'duidelijk tegen de ongewone lucht af en zelfs de daarachter gelegen kusten; waren vaag waarneembaar. Allengs begon Enkhuizen iets terug te wijken, maar bleet toch ongewoon duidelijk! zichtbaar. De reis werd door het uiterst zeld zame schouwspel verkort. Inbra.ak en brandstichting. In den nacht van Woensdag op Donderdag is' ingebroken in de kanto ren van een verbandstoffenhandel, ge vestigd op de eerste étage van een] pand aan de Wijnstraat te Rotterdam. Gelijkvloersch bevindt zich een tim mermanswerkplaats, waaronder een, kolenkelder. De daders hebben zich! naar alle waarschijnlijkheid in dezen kelder laten insluiten en vandaar uit hebben ze zich naar de kantoren be geven,- waar ze verschillende ■chrijf- bureaux hebben opengebroken. De in houd dezer bureaux hebben ze over den grond geworpen. Er worden 110 en een horloge vermist. De daders schijnen een heel doosie lucifers opgestoken en een van de bram dende lucifers hebben ze achtelobs weg geworpen, zoodat ze pp een bureau stoel viel. De stoel is in brand gevlo gen, doordat de vlam op de met zee wier gevulde leuning viel. Het vuufl van den stoel heeft zich meegedeeld', aan den vloer, welke voor een groot' deel is doorgebrand, zoodat reeds een balk van de beneden gelegen timmer manswerkplaats door de vlammen was aangetast. Juist bijtijds kwamen de werklui in de werkplaats, waardoor erger we.rdi voorkomen. De brandweer werd ge waarschuwd en zoodoende was het ge vaar weldra geweken. De daders schijnen zich door een opengeschoven raam uit het huis te hebben verwijderd. Alle buitendeuren werden tenminste gesloten gevonden. Auto op een stoep. Gister middag ruim 12 uur is te Zutpheni een auto, komende van de Rozen gracht, op den scherpen ho ek O ver welvingNieuwstad door te groote vaart op de stoep van een daar geves- tigden schoenwinkel gereden. Op die stoep liepen een moeder met haar kindj De kleine raakte beklemd 'tusschen voorwiel en spatbord, en werd met 'n gebroken been den winkel ingedragen, om later naar het ziekenhuis te wor den vervoerd, ree moeder, hevig ge* schrokken, bleef ongedeerd, De winkel i-uit was versplinterd. Ernstige aanrijding. Een 75-jarige man uit de Van Goghstraati is in ae Schalk Burgerstraat te Den Haag door een wielrijder aangereden. Hij bekwam een wond aan den slaap en vermoedelijk een schedeltractuur. In zeer ernstigen toestand werd hiji in het ziekenhuis opgenomen. Te Brussel werd in de St. Gutlule-kerk het huwelijk tusschen Prinses Astrid van Zweden en Kroonprins Leopold van België in gezegend. Een foto van 't jonge paar,die de Si Gndule verlaien na haweiiflrain zegening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6