Uw Hoofdhuid PUROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 NOVEMBER 926 DAG-AGENDA. Woensdag 17 tot Zaterdag 20 Nov. Foyer Stadsgehoorzaal: Tentoonstel ling van de Ver. tot Bev. der Belangen van Slechthoorenden. Vrijdag 19 Nov., 's midd. half- vijf. Nutsgebouw: Alg. Verg. van de Leid- sche Mij. van Weldadigheid. Vrijdag 19 Nov., 's avonds acht uur: Stadsgehoorzaal Concert, Dirk ScMfer Maandag 22 Nov., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Haarlemsche Or- kestvereeniging. Oegstgeest. Donderdag 25 Nov., 's av, acht uur. Chr. School a. d. Morsch: 4e Uitvoering der Chr. Zang ver. „Halle lujah". Zaterdag, 27 Nov. Stadsgehoorzaal Film v. d. Ver. Dierenbescherming. Half twee voor hen, die aan den Op stellenwedstrijd deelnamen; vier uur voor kinderen beneden 16 jaar; acht uur voor volwassenen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel'* Kempei^erstraat 4, des nachts en des Zondags. voor de %oedhoorenden dikwijls te on- beduidesnd is om te herhalen. De slecht hoorende wordt dan boos en is dan dikwijls voor de goedhoorenden heel lastig en vervelend. Daarom is het voor de slechthoo renden, ook tegenover hun omgeving, een zedelijke plicht zich zoo spoedig mogelijk uit hun isolement te halen en zich van een hulpmiddel te voor zien om het tekort aan gehoor aan te vullen. Zoodra iemand dan ook bemerkt, dat zijn gehoor minder wordt moet hij medische hulp inroepen, al biedt zulks altijd niet het gewenschte resultaat. Instrumenten kunnen gedeeltelijk het gehoor vervangen, doch liplezen is 'n hulpmiddel, waarvan de eenige moei lijkheid is, dat het inspanning kost om het te leeren. Doch als men het eenmaal geleerd heeft, is het afdoende. Hiervan zijn tallooze voorbeelden: het levende voor beeld kan men vinden in der dooven moeder: Tine Marcus. INGEBRUIKNEMING VAN HET NIEUWE ACADEMISCH ZIEKEN HUIS. Met de ingebruikneming van het nieuwe Academisch Ziekenhuis alhier zal i/u weldra een aanvang worden ge maakt. Als zich geen onvoorziene om- staftidighe'den voordoen, zal, zooals ons heden van de meest bevoegde zijde \yerd medegedeeld, nog in het begin van Januari 1927 de kliniek voor kin derziekten, van prof. Gorter, naar een der gebouwen van het nieuwe zieken huis worden overgebracht. Het ligt in de bedoeling de ingebruikneming van dit nieuwe gebouw op eenigszins of- ficieele wijze te doen geschieden. Voorts 'deelde men ons nog mede, dat behalve de kinderbliniek er in '27 nog drie andere klinieken van het thans in gebruik zijnde ziekenhuis naar het nieuwe zullen worden over gebracht en wel de kliniek voor der matologie, de kliniek voor oogheelkun de en die voor verloskunde. BOEKHANDEL. De Boekhandel „Patria", Breestraat 156, verspreidt een gratisblad „De Boe kenwereld", waarin een artikel: „De Waarde van het Boek in het Leven" (Fragmenten) van M. J. Brusse voor komt, alsmede boek annonces met de portretten der schrijvers en schrijf sters. Voor Boekenvrienden een inte ressante uitgave. DIERENBESCHERMING. Onder verwijzing naar de in dit no. voorkomende advertentie vestigen we de aandacht onzer lezers op de film: „Wat de dieten ons te zeggen hebben" die volgende week Zaterdag in degroo te stadszaal zal draaien. We bevelen deze vertooning van harte aan. De kinderen zoowel als de volwassenen zullen de dieren beter lee ren begrijpen en waar deer en, hetgeen toch zoo noodig is. M MELKOORLOG. Hedenmorgen is in Café 1' Union een geheime ge combineerde vergadering van de bonden van Melkveehouders gehouden. Besloten werd de actie met 'kracht door te zetten en zooveel mo gelijk de melk uit te venten, en zoo dit niet mogelijk is, elders een afzet gebied te zoeken. In de stad was heden nog niet veel te zien van den melkoorlog. Het aan tal veehouders dat niet aan den melk handel leverde, bedroeg heden 25, gis ter 15. Naai' we hoorden, is hier en daar in de stad nogal wat goedkoop© melk uit gevent. JUBILEUM. Gisteren vierde de boek- en licht- drukkerij E. J. v. d. Linden haar zil veren jubileum. Gistermorgen omstreeks 9 uur Kwam het personeel bij den patroon .xan huis om zijn gelukwenschen aan je bieden. Het woord werd gevoerd door den oudsten drukker, den beer H. A, M. van Remundt, die in korte «voorden bet verloop der zaak tot op den dag van heden schetste. Spr. zei- de namens 't personeel te hopen nog vele jaren te mogen medewerken aan RECLAME. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. den bloei der firma en bood een bloem stuk en een tegel-tableau aan, voor stellende links, de gevel van het vroe gere gebouw aan den Ouden Rijn en rechts de gevel van het nieuwe, in 1914 gestichte gebouw aan den Vliet. De heer v. d. Linden dankte het per soneel voor zijn gelukwenschori met de wederzijdsche hoop nog lang met de drukkers tot bloei der firma te mogen samenwerken. Daarna bleven p'atroon en personeel nog eenigen tijd gezellig bijeen. In den loop van den dag werden vele bezoeken ontvangen en vele bloem stukken ten geschenke gebracht. Gistermiddag kwart voor 5 voer in de Mare een schip met daarop een 400 kilo zwaar ijzeren reservoir. Toen liet schip onder de Marebnig doorging, kantelde het reservoir en viel in het water, waaruit het door een liijsch- toestel van „Het Motorhuis" weer naai* boven werd gehaald. Bij de politie is een valsche gul den gedeponeerd, die een boer in de tram wilde uitgeven. Het geldstuk is loodkleurig, (blauwachtig), overigens vrij goed nagemaakt; het draagt 'den beeldenaar van Koningin Wilhelmina en het jaartal 1923. Het is iets lichter dan een echte gulden. BINNENLAND. WEER EEN VOORSTEL-BRAAT. Het lid der Tweede Kamer, de lieer Braat heeft gisteren bij 'de Tweede' Kamer weer een voorstel tot afschaf fing van den zomertijd ingediend. De toelichting van den heer Braat op zijn voorstel van wet tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918, gewij zigd hij de wet van 22 Maart 1922, tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wet telijken tijd, luidt: Dit wetsvoorstel acht de onderge- teekende voldoende gemotiveerd door erop te wijzen, dat de zomertijd voor groote bevolkingsgroepen te veel scha de en onaangenaamheden veroorzaakt en voor bijna niemand in den lande eenig nut of voordeel afwerpt en voor hen, die 's morgens vroeg op hun ar beidsplaats moeten zijn, een straf be- teekent. Ook is het algemeen bekend, en zelfg door geen dokter van eenigen naam weersproken, dat de zomertijd voor schoolgaande kinderen bezwa rend en schadelijk voor de gezondheid is, omdat de ouders hen 's avonds niet op tijd naar bed kunnen krijgen, waarvan het gevolg is, dat zij 's mor gens als zij weer moeten opstaan om op tijd op de school te kunnen zijn, niet lang genoeg slaap genoten heb ben, om lichaam en geest voldoende verfrischt te hebben. DE WERKLOOSHEIDS- UITKEERINGEN. Sedert eenigen tijd, aldus meldt de Volkskrant, zijn het R.K. Werklieden verbond en het Chr. Nationaai Vakver bond met den minister vari Arbeid, Handel en Nijverheid in bespreking om te bereiken, dat de verplichte in deeling in gemeenteklassen voor de werkloosheidsuitkeeringen worde op geheven. Naar aanleiding van een onderhoud met den minister en een door den mi nister aan genoemde vakcentrales ge zonden brief is gister weer 'n brief tot den minister gericht, waarin de beide centrales verklaren, dat zij groote be zwaren hebben tegen het feit, dat ten aanzien van de uitkeeringen uit werk ioosheidskassen een rangschikking der gemeenteen in 3 klassen, gegrond op 't Bezoldigingsbesluit 1925 de voor keur heeft. Het Bezoldigingsbesluit is gebleken 'n ondeugdelijke maatstaf te zijn voor de kassen der Landarbeiders bonden. Het is niet van toepassing voor de kassen van de groote Bouw vakarbeidersbonden, der grafische Arbeidersbonden en der kantoor- en handelsbedienden. Het is in 1923 den kasbesturen opgelegd als een der voor waarden, waaraan moet worden vol daan, om voor een hooger subsidie percentage in aanmerking te komen. De eenig objectieve maatstaf voor de nitkeeringen uit werkloosheidskas- sen is, naar de overtuiging der centra les, een nader vast te stellen percen tage van het loon, hetwelk in deh tijd waarin een lid werkloos is, ter plaatse en als normaal dagloon voor arbei ders van dezelfde categorie geldt. Derhalve verzoeken de centrales, voor de functionneerende werkloozen kassen de normale bepalingen van het model-reglement wper te doen herle ven om mitsdien toe te staan, dat ook de overige, daarvoor in aanmerking komende kassen reglementair het ge vraagde kunnen vastleggen. UITVOER VAN KAAS NAAR AUSTRALIë. Volgens een mede deel ing van de di rectie van den landbouw is uit een door tusschenkomst van de directie van Economische zaken van het de partement van buiienlandscih© zaken ontvangen bericht, zoomede uit een mededeeling eener Nederlandscihe kaas^xportfdrma gebleken, dat de voor schriften, voor den handel in en den in- en uitvoer van kaas in Australië volgens welke o.a, de kaas ten minste 30 pet. vet moet. bevatten in de totale massa, of ten minste 30 pet. in de dro ge stof Commerce (Export Dairy Produce) Regulations 3Q November '21 sinds korten tijd streng worden toe gepast. Zoo is het kortelings voorgekomen, dat kaas, voorzie rï van het rijks merk 20 plus, welke voorheen steeds ten in voer werd toegelaten, werd geweigerd en teruggezonden. Terwijl de aandacht van belangheb benden op een en ander wordt geves tigd, zij hierbij medegedeeld dat onder overlegging van de noodig© bescheiden de tusschenkomst van 't departement van buitenlandscih© zaken is ingeroe pen ter opheffing van deze bemoeilij king van den invoer van Hollandsche koas irn Australië. BUITENLAND. DE INTERNATIONALE ECONOMI SCHE CONFERENTIE. 4 Mei 1927 te Amsterdam? Het voorioopig rapport van 'de voor bereidende^ economische commissie stelt den .Volkenbondsraad voor de in ternationale economische conferentie 4 Mei 192'7 bijeen te roepen met del volgende agenda: 1. algemeene be schouwingen over de economische pro blemen, waarbij vooral de aandacht wordt gevraagd voor de financieel ei kwesties, die den economischen toe stand algemeen beïnvloeden; 2. be schouwing van de economische facto ren, die den 'wereldvrede beïnvloeden; 3. handelsproblemen, monopolies, ta rieven, indirecte beschermingsmetho den zooals subsidies, dumping, discri minatie; 4. industrieel e problemen zoo als productie, consumptie, arbeidsza ken, invloeden van handel en geldmid delen, kartels en noodige maatregelen tot bescherming van verbruikers en ar beiders, uitwisseling van statistische fegevens; 5. landbouwproblemen en e mogelijkheid van internationale sa menwerking tusschen producenten- en verbruikersorganisaties tot uitwisse ling van informatie. Bij verschillende leden der voorbe reidingscommissie van de economische •Volkenbonds-conferentie, bestaat de* wensch, dat deze niet te Genève, doch! te Amsterdam zal plaats vinden. Men meent, dat een groote handels stad daarvoor meer in aanmerking komt dan Genève. Bovendien zou daardoor ook l&ns zijn op sovjet-Russische deelneming. De voorbereidingscommissie heelt hieromtrent niets te adviseeren, doch ■eenige leden zuilen individueel zeker bij den volkenbondsraad de candida- tuur van Amsterdam aanbevelen, in dien de Nieiderlandsohe regeering be reid is de conferentie gastvrijheid te verleenen. Wellicht zullen ook financieele over wegingen nog een rol spelen, daar con ferenties buiten .Genève veel geld kos ten. In de couloirs hoort men daarom dei vraag uiten of dé Neder andsche re geering niet bereid zou zijn, extra-kos' ten op zich te nemen. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. Heden de gedelegeerden bijeen. De executieve der mijnwerker sfedef- ratie is gisteren te Londen bijeenge komen ter bespreking van de resultaten der stemming in de districten over dei regeeringsvoorstellen Verklaard werd, dat de uitslagen nog niet compleet zijn; voor zoover ech ter kan worden vastgesteld, is er een meerderheid t e g e n de regeeringsvoor stellen. Heden zal de gedelegeerdenconfer rentie plaats hebben. MUSSOLINI SPREEKT IN AMERIKA Millioenen Amerikanen zullen we- dra Benito Mussolini, Italië's premier, hooren spreken. Niet dat hij naar Amerika vertrekt. Maar hij h. it op verzoek van de „Chicago Tribune", bereid verklaard, zijn stem op een gramofoonplaat te laten vereeuwigen, welke naar Chicago ^al worden ge transporteerd en daar voor den ge weldigen draadloozen zendér van het blad zal worden opgesteld en afge draaid. Er bevond zich in Italië slechts één electrisch opneem-apparaat en daar mee was men juist te Milaan bezig, platen te maken van solisten en koor van het Scala. Dit werk werd zonder veel complimenten geschorst, en het apparaat werd per vrachtauto naar Rome vervoerd. Mussolini zorgde voor een toespraak van 2X4}$ mi nuut. In het Chigi-paieis werd het ap paraat opgesteld, en nadat het ver keer in de omliggende straten was stopgezet om alle gedruisch te ver dijden, richtte de Duce liet woord tot de Amerikanen, vooral tot de Italianen in de V. S. De opname moet zeer geslaagd zijn. POINCARé EN ZIJN HOND. Poinoaré heeft, zoo vertelt „Gomoe- Üia", van zijn jongste bezoek aan het departement Meuse een prachfigen herdershond meegebrachtwiens vriendschap hem een ware troost is in tal van min prettige wederwaardighe den, die hem in zijn hooge functie be schoren zijn. Detzer dagen wend bet jonge dier ziek. De Fransche premier, oprecht dierenvriend men herinnert zich zijn teedere zorg voor zijn lievelings poes „Raminagroibds" liet bij zijn overladen schrijfbureau de bescheiden sponde van den „nederigen broeder" plaatsen. En terwijl hij voortgaat met de studie van de neteligste staatspro- blemen, bukt hij van tijd, tot tijd, oin den hond, die koorts heeft, te stree- len. Een trekje, dat de overdenking verdient van wie Poincaré van volsla gen ongevoeligheid beschuldigd, heb ben KORTE BERICHTEN. De Egyptische regeering over weegt de afschaffing van uitvoerrech ten. Bernard Shaw heeft het geld van zijn nobelprijs ter beschikking van de Zweedsche Academie gesteld, tot ver betering van de literaire betrekkingen tusschen Engeland en Zweden. In een staat van Brazilië is op stand uitgebroken. D© koningin van Roemenië is naar New York teruggekeerd om met de eerste scheepsgelegenheid naar Eu ropa te vertrekken. Bij een ontploffing in een mijn in de Japansche provincie Foekoaka (eiland Kioesjioe) zijn naar uit Tokio wordt gemeld, dertig mijnwerkers om gekomen. De werkgevers in den Sileziscben mijnbouw hebben de scheidsrechter lijke uitspraak waarbij den delvers gemiddeld 4 pet. lo ons verhooging werd toegekend verworpen. D© werklieden hadden 15 pet. opslag gevraagd. STATEN-GENERAAL. Gemeentelijke Aankondigingen TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 18 Nov. Bfi de voortzetting van de algemeene beschouwingen over de staatebegroo- ting ontkent de MINISTER-PRESIDENT de heer DE GEER, dat dit kabinet min der homogeen zou zïjn dan de vorige parlementaire kabinetten. De kwestie van de Zondagsrust kan beter ter zijde blijven uit hoofde van politieke tegenstellingen in de Kamer. Privaat-rechtelijke regeling van het arbeidscontract zal voorafgaan aan pu bliek-rechtelijke regeling. Een maximum- en minimum-tarief voor buitenlandsche weelde-artikelen zou weinig resultaat hebben. In verband met de huwelijkswetgeving overweegt de regeering, het goederen recht aan te snijden. De minister van Justitie is voorno mens, een ontwerp, aangaande den rechtstoestand van ambtenaren te zen den aan de centrale commissie voor ge organiseerd overleg. Dit ontwerp zal ook betrekking hebben op ambtenaren van provincies en gemeenten. Spr. zal overwegen, of het wenschelijk is, net initiatief te nemen, om te komen tot een nieuwe suikerconventie. Hij be twijfelt evenwel, of dit initiatief resul taat zal hebben. Ten aanzien van de ongeregeldheden op Java zegt spr.„ dat de meest kracht dadige onderdrukking van daden van geweld, niet behoeft mede te brengen verandering van den sociaal politieken koers. Yoor de lijn', die de minister van oor log denkt te volgen, wachte men dg mededeelingen van dien. bewindsman af- Over de afschrijving op de Spoorwe- fen bestaat geen eenvormige meening, aarom is een interdepartementale com missie ingesteld. Reeds in de millioenennota van 1921 heeft spr. gezegd, dat de belastingen niet verhoogd konden worden. Toch heeft men er nog 35 millioen opgelegd Geen wonder, dat spr. voor alles belas tingverlaging wil. Van H. M. de Koningin en de Konin gin-Moeder is een schrrjven ingekomen, dat H.H. M.M. ook over 1927 tien pro cent van hun inkomen zullen laten staan De Minister ziet geen heil in wijzi ging van den grondslag der classificatie Inzake het 7de leerjaar kondigt de van Gemeenten. minister een wetsontwerp aan, tot ver vroeging van den terrain van art 203 der L. O. wet. Ook zal een ontwerp op het leerlingwezen de kloof tusschen Arbeidswet en Leerplichtwet overbrug gen. De heer Dr. DE VISSER (C. H.) houdt vol, /[lat ook dit kabinet verplicht is de Chr. grondslagen te handhaven waar toe de Zondagsrust behoort. Tegenover den heer Nolens, die de heeren Marchant en Snoeck Henkemans als de schuldigen der breuk in de coa litie noemde meent spr., dat de heer Nolens zelf de schuldige is. De heer BULTEN (R. K.) dient een motie $ïn om in afwachting van ieen definitieve regeling over 1925 aan de Rjjkswerklieden, Ambtenaren en Onder wijzers een toelage van 5 pet. te geven. lie; heer TER LAAN (S. Di A. PT) stelt een twee tal moties voor: ie. om de rechtspositie formeel en materieel te regelen; 2e.» een spoedige herziening van de salarisregeling. De heer S BRING (R. K.) dient een motie in tot wederinvoering van het 7de leerjaar De heer ALBARDA (S. D. A'. P.) )dankt voor de verzekering, dat geen verandering zal komen in aen socialen koers in Indië. Hjj steunt de motie Su- ring. De heer STENHUIS (S. D. A. P.) ")komt op tegen den heer Smeenk in zake de papierindustrie in Duitschland. Hjj noemt het voorts malle eigenge rechtigheid der Christenen te meenen, dat een mijnwerker werkt om de eere Gods; neen zegt spr., hjj delft kolen om loon en omdat hij dat moet, daar hij geen ander werk heeft. De heer LJNGBEEK (H. G. S. P.) noemt het ideaal een Hervormd Chris telijke staat, zooals Da Costa wilde, en waartoe ook Groen in zijn politiek tes tament terugkeerde. De heer KERSTEN (S. G. P.) ver heugt zich over den val van het gezant schap bij den Paus en over vden val der coalitie. Spr. vraagt leiding van het Kabinet in Gereformeerden geest. Dat bljikt uit. het pjflgjagi oiet^Sjgv Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, idat zij, uitsluitend voor den verkoop! van artikelen op de door de Hana- •werkvereeniging der Remonstrantsch' Gereformeerde Gemeente in hot kerk gebouw dier Gemeente, cp 23, 24 cm 25 dezer, te houden tentoonstelling, ontheffing hebben verleend voor bet sluitingsuur voor winkels. Leiden, 18 November 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. komt op tegen consciëntiedwang door de overheid. De heer VAN WIJNBERGEN, (R. K.) steunt niet de motie Suring,^ omdat de Regeering deze beslist afwijst De heer HEEMSKERK (A. R.) blijft ér bij, dat de homogeniteit van .een parlementair Kabinet bij dit kabinet niet kan gevonden worden. Spr. constateert met blijdschap, clat>iit de redevoeringen van de heeren Nolens en De (Visser is gebleken, dat de basis van samen* werking' nog aanwezig is.- Spr. bestrijdt den lieer^ Kersten en vraagt-, hoe deze in dit Kabinet steun wil vinden voor zijn stellino, dat do Overheid de Geref. leer moet handhaven Men kan geen tafelblad zender pooten in de lucht hangen en eischen, dat het blijft zweven. Spr. heeft bezwaar tegen de ingedien de moties, omdat het een carricatuur zou zijn, als de wetgeving geschiedde bij moties. Mej. WESTERMAN (V. B.) verklaart zich tegen de motie Suring, omdat zij bevredigd is door de verklaringen van de regeering. De neer VAN GIJN (V. B.) verklaart zich tegen de moties Ter Laan. De Minister van Financien verzoekt morgen te mogen antwoorden. De vergadering wordt geschorst tot acht uur. Avondvergadering. Bij de voortgezette behandeling van de staatsbegrooting (Binneninndscüe Zi- keh) komt de heer VAN ZADELHOF, (S. D. A. P.) op tegen de hooge bp- clragen voor de Burgerwachten, Vrijwil lige Landstorm en' Politietroepen. Tot dusver heeft de Burgerwacht nog nooit behoeven op te treden, waarvoor is dat instituut dan noodig? De politistrofen zijn nu bij het leger ingelijfd. Deze zijn niet alleen niet noodig, maar oak ge vaarlijk door hun irriteerend optreden. De heer DUVMAER VAN TWIST (A. R.) noemt dhr. Van Zadelhoff ondes kundig op het gebied van de taak van ons leger. Ook de heer DECKERS (R. K.) be strijdt de voorstellen van den heer van Za-iielhoff. De MIN. van BINN. ZAKEN, de heer KAN, licht toe, dat' de vrijwilligors- instituten zich niet r.chten tegen de ar beidersbeweging, maar. alleen de orde handhaven. De heer WEITKAMP (C.IL) ver wijst naar de uitlating 'van den Bur gemeester van Goor, dat de relletjes te Assen en Ede mede het werk dor SJD.A.P. waren. Daarom acht hij Je handhaving van deze instituten n'oo- dig. Bij de afdeeliug Armwezen vraagt de heer SMEENK (A.-R.) voor do ver plegers van het krankzinnigenge sticht te Woensel ruimere gelegenheid om te trouwen hetgeen de minister De Veer H1EMSTRA (S.D.A.P.) be spreekt de locnen bij de werkverschaf fing en vraagt een standaard-loon en voorts hetere huisvesting. De heer STENHUIS (S.D.A.P.) be spreekt de werkverruiming en wil grooter aantal objecten aangewezen zien door een Commissie. De heer VAN DER HEIDE (S.D.A.P.Jj meent dat hij de werkverschaffing te veel met lage normen wordt gewerkt; f 900 is voor sommige gezinnen be lachelijk laag. Hij vraagt soepele toe passing van bepalingen. De beer SCHAPER (S.D.A.P.) pieit voor aanwakkering van land- eu tuin bouw in de veenstreken. Niet alleen in Drenthe ook elders is werkverrui ming noodig. Laat men beginnen met droogmaking van de Reeuwijksche plassen. Mevr. BAKKER—NORT (V.B.)f dringt er op aan niet alleen econo misch te steunen maar ook geestelijk en hygiënisch. De heer WEITKAMP (C.H.) dringt «ei op aan om de werkloosheidsvoor ziening niet te doen ten koste van den boerenstand. De MINISTER VAN BINNENLAND SCHE ZAKEN, de heer KAN, zegt den heer Van Hiemstra overweging van diens denkbeeld toe, Spr. zal voorts alles in het werk stellen om ook elders tot werkverrui ming te komen. Spr. zal met de verve- ners in persoonlijk contact treden over de turfproductie. Als belangrijke werkoibjecten komen in aanmerking de ontwatering van Vollenhoven, de inpoldering van Ameland, de ontwate ring rondom den Bosch, enz. Bij de droogmaking van de Reeuwijksche plassen zijn nog eenige moeilijkheden te overwinnen. Bij de afdeeling Landbouw brengt de heer LEENSTRA (a.r.) hulde aan den Minister voor diens persoonlijk contact. Spr. vraagt aandacht voor het pacht stelsel zonder dat algeheel© overheids regeling doel. worde. Spr. pleit voor droogmaking van de Lauwerzee. De heer EBELS (V.D.) pleit voor op heffing van de belemmering, die onze landbouwproducten, in het buitenland

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2