STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Bij Verwonding hum dadelijk PUROt RECHTZAKEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 NOVEMBER 1926 famer van koophandel. Gistermiddag half 3 vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in de vergaderzaal der Kamer. Voorzitter de heer ten Cate Brouwer. De voorzitter opent de vergadering en geeft daarna het woord aan den secretaris Mr. Knibbe tot het lezen van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat bericht van verhindering is inge komen van de heeren van Gin kei en Heringa, alsmede van de wethouders Sanders en Mulder wegens vergade ring. Ingekomen ziin eenige missiven van het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid, behelzende mede- deeling dat voor certificaten van Oor sprong van Griekenland geen legalisa tie van den Griekschen consul is ver- eischt, dat bij event, opheffing van ont vangkantoren der Mr. Bel. Invoerrech ten en Accijnzen het advies der Ka mers zal gevraagd worden, alsmede dat de Minister geweigerd heeft de subsidie aan de Vereen, voor Actieve Handelspolitiek goed te keuren. Met de afgevaardigden van eenige andere Kamers is overleg gepleegd over de vraag, of de Kamers zich zon der meer hadden neer te leggen bij laatstgenoemd besluit van den Minis ter, dat zij in strijd achten met de-au tonomie der Kamers van Koophandel. Uit een oogpunt van opportuniteit stelt het Bureau- der Kamer evenwel voor, geen protestactie tegen dit be sluit te beginnen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van het in1 de vorige vergadering genomen besluit inzake bet invoerverbod van bloembollen in 'Amerika zijn op haar verzoek aan de Kamer inlichtingen verstrekt door de Ned. Org. der Int. Kamer van Koop handel, den Gezant der Nederlanden te Parijs en den Rijkslandbouwconsu- lent bij het Ned. Gezantschap in Bel gië over de houding van België en Frankrijk ten opzichte der Amerikaan- sche maatregelen. Uit deze antwoor den blijkt wel dat van alle zijden ge tracht is en wordt de Amerikaansche regeering tot andere gedachten te bren gen, evenwel tot nog toe zonder resul taat. In Frankrijk blijkt een uitvoer verbod van narcissen te bestaan. De Directeur van het Postkantoor vraagt advies inzake de tijdstippen van vertrek der pakketpostbestelling uit het postkantoor te Leiden, gerenvoy- eerd naar de Commissie van vervoer om prae-advies. Ingekomen is van een Commissie om het Leidsch Politiekorps een mo derne photografische installatie ten behoeve van de Recherche aan te bie den, een verzoek om een bijdrage. (Het bureau stelt voor een bijdrage van f26 t?e geven. De heer de Gooyer is hiertegen; dit ligt op den weg der gemeenschap en niet van de Kamer. Het voorstel wordt aangenomen met alleen de steun van den heer Leman voor. Een li-tal ingekomen stukken wor den voorts voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter deelt mede, (Jat de drukk-er van „Mededeelingen" niet be reid is, de uitgave van dit blad voort te zet ten op de oude voorwaarden. Het ligt daarom in het voornemen, deze uit gave voorloopig stop te zetten. De heer Leman zou het betreuren de Uitgave te staken; hij gelooft ook niet dat dit noódig is, gezien den ryooMMleeligsten vraagprijs der drukkers D e voorzitter deelt nog mede, dat tot nog toe de uitgave van bet blad noch aan de Kamer noch aan de uit gevers financieeie offers beeft gekost. Het voorstel wordt aangehouden tot de huishoudelijke vergadering. Naar aanleiding van ©en desbetref fende klacht heeft de Kamer zich tot den Minister van financiën gewend met het, verzoek, maatregelen te ne men dat voor bedorven bloemen geen invoerrecht behoeft te worden betaald, doch dat de inzending van te voren kan worden onderzocht. Aan de orde komt een concept- adres aan den Raad, waarin er in ver band met de groote storing in de Elec- triciteitslevering, die onlangs plaats had, op gewezen wordt, dat de gevol gen dezer storing veel minder ernstig geweest zouden zijn, indien er goede samenwerking bestaan zou hebben tusscihen de electrische centrale te Lei den en die oentrales, welker leverings- gebied aan dat van Leiden grenst. De Kamer vereenigt zich met de zen ding van dit adres. Nadat gepauzeerd is, komt aan de orde de vaststelling der subsidies voor het jaar 1927 tot een gezamenlijk be drag van f 446.60. De heer Zonneveld stelt voor, Jde sub sidie aan de Ned. Amerikaansche Ka mer van Koophandel te verhoogen in verband met de beteekenis dezer Ka mer. Besloten wordt deze subsidie van f 12 tot 10 dollar (f 25) te verhoogen. Op voorstel van den beer Wernink wordt besloten aan bet Normalisatie bureau, ook dit jaar f20 subsidie te geven. Na een krachtige verdediging van den heer Boot wordt besloten, aan de Ver. Binnenscheepvaartcongres ook dit jaar f 25 subsidie te verstrekken om het groote belang dzer zaak. Het tarief voor verhuring der verga derzaal wordt als volgt vastgesteld: voor den geheelen dag f 17.50; voor ochtend, middag of avond f7.60. De vergaderzaal zal alleen verhuurd worden aan vèreenigingen. organisa ties enz. welke een economisch doel beoogen. (Hieronder worden ook N.V. verstaan). Bij de bespreking Districtsbelangen 5bübA Wc de Jong op de vervan ging van den spoorweg Leiden-Hoofd- dorp door autobussen, die volgens een courantenbericht binnenkort zal plaats hebben. Het bureau der Kamer zal deze zaak onderzoeken. Te kwart over 5 gaat de raad in ge heime vergadering. niet-lichtgevende materie in het sterrenstelsel. Dr. J. H. Oort, toegelaten als privaat docent aan de Universiteit alhier, om onderwijs te geven in de sterrenkun de, heeft vanmiddag zijn colleges ge opend met het houden van een open bare les in het klein auditorium der universiteit, over: Niet-lichtgevende materie in bet sterrenstelsel. De zon, aldus spr., bekleedt onder de sterren een veel onbelangrijker plaats dan wij aardbewoners haar toekennen. De sterrenkunde heeft ons doen inzien, dat alle aan den nacht hemel zichtbare z.g. vaste sterren gloeiende gastbollen zijn van dezelfde soort als de zon. De sterrenkunde heeft ons ook aangetoond dat er dui zenden millioenen van deze sterren bestaan. Of de zon onder deze millioe nen andere sterren toch aanspraken op een eereplaats kan doen gelden, omdat zij een met leven begaafde pla neet beeft, is een vraag, waarop de natuurwétenschap voorloopig het ant woord wel zal schuldig blijven. Een andere vraag, n.l. die naar de verdee ling van deze schare van sterren in de ruimte en naar haar onderlingen sa menhang neemt bij de astronomen een veel belangrijker plaats in: Is de ge heel© ruimte met sterren bevolkt of slechts een beperkt gedeelte? Is het laatste het geval, hoe groot is dat be volkte gedeelte en welken vorm heeft het? Pas in het begin der 20ste eeuw is het aan onzen landgenoot Kapteyn gelukt een antwoord te geven, dat ge heel vrij was van de vroeger bestaan hebbende twijfelachtige hypothese. Het probleem is hoofdzakelijk een probleem van afstanden. Als eenheid voor die afstanden gebruiken wij de lengte van een weg, die het licht in een jaar aflegt. Dit legt in één secon de reeds 300.000 K.M. af, dat is acht maal den omtrek van de aarde. Het vraagstuk van de afstanden nu is een der moeilijkste in de sterrenkunde. Zelfs met de grootste kijkers is het te genwoordig slechts door volhardende opoffering van tijd mogelijk directe afstanden te bepalen van sterren, die honderd „lichtjaren" van ons verwij derd zijn. Voor nog verdere sterren is het geheel onmogelijk de afstanden door „directe" meting te vinden. Om iets over den bouw van het ster renstelsel te weten te kunnen komen moet men echter afstanden kunnen schatten, die vel© malen grooter zijn. Het is ©en van de grootste Verdiensten van Kapteyn geweest, dat hij in het groote belang van de daarvoor ver- eischte indirecte methoden uit de schijnbar© bewegingen der sterren hier vroeg heeft ingezien. Het beeld, dat wij ons na Kapteyn's en Van Rhijn's werk van het sterren stelsel moeten vormen, is in het kort het volgende: De groote meerderheid der sterren bevindt zich in een schijf vormig deel der ruite. D© diar/?ter in deze schijf bedraagt ongeveer 10.000 lichtjaren, terwijl de dikte vijfmaal kleiner is. In aansluiting hierbij maakt spr. melding van de resultaten van Shapley over den bouw van het stelsel van de zoogenaamde bolvor mige sterrenhoopen. Deze sterrenhoo- pen zijn zeer beperkt in aantal„maar liggen verspreid over een ruimte, die zeer veel grooter is dan die, ingeno men door bet schijf-vormige sterren-, stelsel Merkwaardig is dat, hoewel het laatste zich aan den buitensten rand van het stelsel der sterrenhoopen bevindt, er duidelijk teekenen zijn van een verband tusschen beide stel sels. Spr. schetst nu enkele van de oor zaken, waardoor de mooie resultaten van Kapteyn en Van Rhijn nog onze ker zouden kunnen zijn. Speciaal be schouwde hij de onzekerheid, die voortkomt uit bet verwaarloozen van een eventueele absorptie van bet licht in de ruimte. Het is zeker dat zich hier en daar tusschen de sterren don kere wolken bevinden, welke het lich in de er achter liggende sterren onder scheppen. De vraag is of er een vol doende aantal van deze wolken be staat om de waargenomen verdeeling der sterren in de ruimte ernstig te be ïnvloeden. Het schijnt nu aanbeveling te ver dienen het probleem van de absorptie die overal in de ruimte plaats heeft, ook buiten de nevels, en ten tweede de plaatselijke sterke absorptie, ver oorzaakt door de nevels. Spreker behandelt nu de vraag, op welke wijze men op deze beide pro blemen een succësvollen aanval kan doen. Reeds in T906 heeft Kapteyn een methode aangeduid, volgens welke men met grooter waarnemingsmate riaal dan waarover hij toen beschikte de eerste vraag zou kunnen beant woorden. Na geruimen tijd bij Kap teyn's onderzoekingen en bij die van verschillende ander© geleerden ten deze te hebben stilgestaan, komt spr. tot de vraag, of er dus geen ander al ternatief bestaat dan dat alles, wat meer dan 30.000 lichtjaren ver in de melkwegzöne ligt, door verduisteren de neve,ls aan ons oog onttrokken is, en hij antwoordt hierop, dat men zal moeten bekennen, dat het eigenlijk niet bekend is, of de reusachtige uit gestrekte groep van bolvormige ster renhoopen slechts aan den rand van ons melkwegstelsel hangende satel lieten zijn of dat zij de kiem van het melkwegstelsel vormen Spr. betoogt dan verder, dat aan den hemel een groot aantal kleine lichtgevende vlekjes zijn waargeno men, die, zoowel iii hun meer of min der regelmatigen vorm als in hun spectrum, verschillen van de reeds door spr. besproken onregelmatige lichtgevende nevels. Het waarneem bare aantal dezer kleine nevels wordt reeds op een half millioen geschat. Deze kleine vlekjes blijken armen te bezitten, die spiraalvormig om een groötere centrale vlek gewonden zijn, waarom spr. hen dan ook spiraalne vels noemt. Het spectrum daaraan ge lijkt op dat van een mengsel van ster ren van gemiddelden leeftijd. Vele as tronomen zijn daarom reeds langen tijd geneigd geweest de spiraalnevels als afzonderlijke, sterrenstelsels te be schouwen, welke zich op zóó groote afstanden van ons bevinden dat de sterren niet meer afzonderlijk te pho- tögrapheeren zijn. Slechts alle teza men maken zij een nevelachtig vlekje. Nu is het juist verleden jaar aan Hubble met den 2Y-meter spiegel van Mt. Wilson gelukt, de buitenste dee- len van twee spiraalnevels in sterren op te lossen. Tevens kon hij uit waar nemingen van Veranderlijke sterven in deze nevels een schatting van hun afstanden maken. Indien deze spiraalnevels be schouwd moeten worden als groote sterrenstelsels ver buiten het onze, en als de hypothese juist is, dat alle in de richting van deii melkweg meer dan 30.000 lichtjaren van ons verwijderde objecten aan ons oog onttrokken zijn, dan moet men verwachten dat in den melkweggordel geen spiraalnevels door ons kunnen worden waargeno men. Dit blijkt ook zoo te zijn, zooals spr. nader aantoont. Ook hier heeft men, en misschien met meer recht dan bij de bolvormige sterrenhoopen, de vermijding van den weg willen opvatten als veroorzaakt door een toevallige verdeeling dezer sterrennevels. Uit de door Reynolds gebruikte nevels vind spr., dat het «midden dezer vermijdingszöne 'angs een grooten cirkel valt, die een hoek van slechts 1 Yi graad met den gaiac- tischen cirkel maakt. Er is heel wei nig twijfel, dat er een causale samen hang bestaat tusschen het melkweg- vlak en de bij de spiraalnevels waar genomen vermijding. Het ligt voor de hand de verklaring, die spr. heeft ge geven voor een deel der vermijdings zöne door verduistering, ook op de rest van de zone toepasselijk te maken Moeten wij ons hu voorstellen, dat de verduistering der spiraalnevels ver oorzaakt wordt door een ©normen en licht-dichten galactischen ring buiten om het stelsei van bolvormige sterren hoopen of moeten1 wij de oorzaak zoe ken in een zeer zwak absorbeerende medium, dat de ruimte om ons heen vult tot zeer groote afstanden voorbij de bolvormige sterrenhoopen? De mogelijkheid bestaat, dat nog een geheel andere uitlegging gevon den zal worden, maar voorshands is die van de absorptid van het licht de minst gekunstelde. Met de gebruikelijke toespraken be sloot spreker. De inbraak in Den Haag. - Omtrent den diefstal met braak in de Zaanlandsche Zilversmederij in de» 'Spuistraat te Don Haag, in den nacht van Zondag- op Maandag kan nog worden medegedeeld, dat er een partij» tafelzilver gestolen is ter waarde van f2600. De dieven schijnen gestoord! te zijn, althans een groot gedeelte van het aanwezige zilver is niet medege nomen. Aanvaring. Maandagavond is het 131 ton metende klipperschip Dank baarheid, dat met steenen geladen ter (hoogte van de fabriekvan de N.V. Ijzer- eii Metaalgiéterii voorheen A. Rademakers Jr. laveerde op de rivier de Maas, in aanvaring gekomen met de stoomboot „Stad Rotterdam" van de firma .Van der Schuyt. De Dank baarheid wérd even voor 'de mast aan gevaren, waardoor een gat van een hal ven meter lengte onder de water lijn ontstond. Het schip is gezonken tegen den bnderberm van een krib Er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Diefstal van gas. Contro leurs van het centrale gasbedrijf te Rot tendamh ebben bij 15 inwoners vaq de binnenstad geconstateerd, dat de gas meter was opengebroken. Uit deze me ters waren penningen ontvreemd, of men had door middel van steeds de zelfde penning gas verbruikt. Door bemiddeling van de politie hebben een twaalftal verbruikers de schade die per hoofd varieerde van pl.m. f 'o tot f38, vergoed. Tegen de weigeraohtigen is proces-, verbaal Opgemakt. Typhus. Te Delft komt een geval van typhus voor. De patiënt, een 7-jarige knaap, is in de baraki van het Gasthuis ter verpleging op genomen. Mishandeling. In den nacht van Zondag op Maandag hebben on verlaten te Roosendaal een zwervend, vrouwtje/dat één onderkomen gezocht !ha4 in een keet op een voetbalveld op beestachtige wijze mishandeld. Over het geheele lichaam had het vrouwtje verwondingen, terwijl de ooglen bijnaj uit'de kassen lagen. Het vrouwtje veil Hoonde zich in den morgen op de (Kade, waar een rechercheur zich pver RECLAME. •frrji.. (haar ontfermde en het jammerende/ ;mensohje naar een dokter geleidde,, die onmiddellijke overbrenging, naar het ziekenhuis noodzakelijk acntte. Door de politie werd op uitgebreide schaal een onderzoek ingesteld en al spoedig vond zij uit, dat een troep bel hamels, onden den invloed1 van ster ken drank, het vrouwtje hadden opgei zocht. Twee hunner zouden de mis handelingen hebben gepleegd. Zij zijn aangehouden. Branden. (Gistermorgen vroeg! is brand ontstaan in de boerderij, toe behoor ende aan den heer T. Liefting» te Castricum. De boerderij brandde! geheel uit. Het veie kon evenwel tijdig in veiligheid worden gebracht. De oior- zaak van den brand'is onbekend. (Ver zekering dekt de schade. Het perceel van den heer Cpheo. in de Sallandschestraat fce Goevorden' brandde gisteren geheel uit. Het per ceel van den heer Rapse kreeg veel' waterschade en brandde gedeeltelijk' uit. De brandweer wist oen brand, welke voor een geheel blok huizen tusschen Friesche- en Sallandsche straat zeer gevaarlijk was, tot deze» perceelen te beperken. Ander© perceé- Ien kregen veel waterschade. Te Haelen zijn gisteren huis, schuur en stelling van den landbouwer H. B. afgebraiid. Ook de inboedel ging in vlammen op. Verzekering dekt! de schade De woning van den tuinier B. Hilboezem te Veenklooster. is een prooi der vlammen geworden. Verze kering dekt de schade. De arbeiderswoning van T. S. op de Woov te Herpen is tot den grond; toe afgebrand. Er werd slechts weinig van oen inboedel gered. De schade» wordt gedeeltelijk door verzekering, ge dekt. Te Made is de boerderij van O. van Dongen tot den grond afgebrand. Een twaalftal koeien en eenige var kens kwament in de vlammen om. Te Zandberg is de behuizing, toe behoor ende aaii den landbouwer H. Niemedjér en bewoond door H. Meijer, tot den grond afgebrand. De branoi moet zijn ontstaan, doordat een op de kachel staande pan met vet vlam heeft gevat. Struikroovers. Ter hoogte van Arcen werden gisternacht óp twee heeren, die van Nijmegen, per auto, naar hun woonplaats Venlo reden, én kele revolverschoten' gelost door twee personen, die zich een eind van elkaar at langs den .weg opgesteld hadden. Beide personen hadden eerst getracht (door midden op. den weg te gaan staan en door hét zwaaien met eén roo- den zakdoek, de auto' te doen stoppen. Toen dit niet lukte, vielen de schoten. Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld. G e v a 11 en. Eén 20-jarige bak kersgezel te .Wervershof, me met een; zak meel van den zolder viel, verwond de zich zoodanig, dal hij na eenige uren overleed. Maastricht in 't donker. De stad Maastricht heeft Maandag avond vier uur in het donker gezeten, d.w.z. zonder electrisch licht. Van even voor 6 uur tot bijna 10 uur. In allé winkels, waar geen gasverlichting; was brandde men kaarsen. Doodelijk mijnongeluk. In de staatsmijn „Wilhelmina" is gister avond de 38-jarige houwer Wi. onden vallend gesteente gekomen en gedood. De man is te Heerlen woonachtig, gehuwa en vader van een kind. Autoongeval. Maandagavond had op den rijksstraatweg Groningen Aduard een autoongeval plaats. Dei heer Eykema, directeur van het post kantoór te Z'uidhorn, kwam van Gro ningen, waar hij een dame, mej. K. had afgehaald. De auto reed met snelle» vaart tegen een boom, met het gier- volg, dat 'mej. K., verschillende won den en een heupontwrichting opliep. Zij is naar het diaconessenhuis te Gro ningen vervoerd. De heer Eykema brak een paar ribben. Motorongelu k. Te Rui- scherbrug onder Noooxklijk (Gr.waar een opgebroken weggedeelte met plan ken en palen was afgezet, is de mo torrijder S. uit Slochteren, verblind (door de lichten van een aankomende autobus, in volle vaart door de afras tering gereden en in den 1.70 meterl Idiepen kuil gevallen. Ernstig gewondi en nevigubloédend aan het hoofd, werd hij opgenomen en naar hét ziekenhuis1 te Groningen vervoerd. De toestand» van den patient is redelijk wel. Gasverstikking. Op de eer ste étage van perceel Heerenweg 435 te Heemstede, is de wed. R. Gam- perts, geb. Prins, die daar met haar imoeaer woont, door gasverstikking om het leven gekomen. De dienstbode, die was uit geweest, kwam des avonds 11 uur thuis en vond» haar mevrouw 'dood in de badkamer, alwaar, door een tot nu onopgehelderd ongeluk, de gaskraan openstond Bewusteloos gevonden. 1 Te Mierlo-Hout vond men H. M. be wusteloos langs iden weg liggen. Hij! was 's avonds tevoren, vermoedelijk bijt hec ujtwyfeen w een auto, met rijwiel tegen een boom gereden, waail 'door hij' waarschijnlijk een hersenschudl (ding heeft bekomen. Hij 'is nog niet» tot Dewustzijn teruggekeerd. Man uitputting gestorven. Uit het geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de 61-jarige H. N, wiens lijk in het Mastbosch onder Pnn cenhage is gevonden, van uitputting is! gestorven. Lijk opgehaald. Toen gister middag omstreeks half vijf een motor boot door den Singel te Utrecht voeul bleet ter hoogte van de kolk der elec trische centrale (de schroef plotseling stilstaan. Bij een nader onderzoek bleek, dat deze verward was geraakt in het lijk van een manspersoon, dat daar onder water dreef en diat men: naar den wal bracht. Hoewel nog geen afdoende identificatie heeft kun nen plaats ^vinden, mag men, volgens, het uD," met eenige zekerheid aan»- nemen, dat ditis het stoffelijk over schot van den vermisten student Jo seph America, wiens opsporing deze# (dagen was verzocht. Zeker is man hien van echter nog niet. 10verreden en gedooid. Treebeek is gisteravond het 9-jarig zoontje van (den heer L. uit Hoens* broek onder den auto van den heeij B. gekomen en gedood. De politie on- iderzoiekt, wien schuld treft. haagsche rechtbank. Gisteren hebben terecht gestaan a. W. L. K. en bij verstek J. V. alledrie uit Veur, wegwerkers bij de Neder lands che Spoorwegen, terzake van bet schuldmisdrijf, genoemd in art. 166 van bet Wetboek van Strafrecht. Verdachten waren op 28 Juni van dit jaar op het baanvak Voorschoten Den Haag bezig met bet uitzagen van stukjes spoorstaaf. Toen trein 3113 uit Leiden bet gedeelte van de baan, waar verdachten a. d. arbeid war- ren naderde, verkeerden de werkzaam beden juist in een stadium, dat de verdachten den trein zoo niet zouden hebben mogen laten passeeren. Zij heb ben echter geen teeken tot stoppen ge geven. Eenige wagens van den trein zijn toen ontspoord, waarbij een zich in den trein bevindenden tremmer licht werd verwond. D© tweede verdachte meende, dat hij niet verantwoordelijk kon worden ge steld. Hij stond toch onder deni eersten verdachte, die toen ploegbaas was. Het O.M. eischte tegen ieder der ver dachten f50 boete. De raadsman der beide verschenen verdachten, mr. Ter Laan meende, dat ook de opzichter welke boven de ver dachten stond, hier niet geheel Vrijuit gaat. De schuld van den tweedefi ver dachte, die geheel ondergeschikt was, is naar pl.'s meening niet zoo igroot, dat zij zou vallen onder het mils drijf van art. 165. Ten opziiehte van verdaoh te W. is zulks twijfelachtiger. Voor ge val van veroordeeling drong pl. eP cle mentie aan, te meer waar W. door zijn degradatie van ploegbaas tot weg werker reeds zwaar getroffen is. Het O.M. heeft bevestiging gevrahgd van een veroordeelend vonnis van den Kantonrechter te Leiden tegen den schoenmaker S. J. F. wegens overtre ding van de veiligheidswet. Verdachte's raadsman, mr. Fokker betoogde, dat hier z.i. een ontslag van rechtsvervolging zal moeten volgen. Verdachte werkt geheel alleen en de voorschriften ingevolge de veiligheids- wet zijn kennelijk gegeven met de be doeling de arbeiders te beschermen. Bovendien kan men van -"n schoenma* ker, die geheel op zich zelf werkt toch slecht zeggen, dat hij is het „hoofd eener onderneming." Uitspraken 30 dezer. de glindhorst-zaak. Voor het Gerechtshof te Amsterdam diende Maandag voor de derde maal de bekende Glindhorst-zaak. Zooals men zich herinneren zal, had in de vorige zitting de advocaat-gene raal, mr. baron van Harinxma thoe Slooten in zijn requisitoir betreffende de beklaagde in deze zaak, ds. S. j. V. vernietiging van 't vonnis derUtrecht- sche rechtbank (f 500 boete, subs. 50 dagen hechtenis), en veroordeel ing van bekl. tot veertien dagen gevangenis straf gevraagd. Na het pleidooi van' den verdediger, mr. Th. Muller Massis, had daarop, na dat het Hof in Raadkamer was gegaan president mr. Byleveld medegedeeld, dat het noodzakelijk was alsnog drie getuigen te hooren. Dit geschiedde in de zitting van gis termiddag. Gehoord werden de burge meester van Barradeel, tevens voorzit ter van het Burgerlijk Armbestuur, en den boekhouder van het B.A. in ge noemde gemeente, die verklaringen af legden over het verzoek van dr. V. om de verpleegde S. N. in ©en rijksopvoe dingsgesticht te plaatsen. De derde getuige. Bakker, die opge roepen was, was niet verschenen. In zijn repliek wees de advocaat-generaal er op dat, als men in Den Haag gewe ten had, hoe het meisje, toen het ver zoek om plaatsing in een R.O.G. han gende was, op „De Glindhorst" werd behandeld, men daar ongetwijfeld tus- schenbedde zou zijn gekomen en dat men dan gezorgd zou hebben, dat zij uit het hok kwam, waarin zij zat. Ik noem dat hok onmenschwaardig, zei spr. zelf heb ik het niet gecien, maar ik bezig de uitdrukking op gezag van het pelsje zelf en van dr. Schut (den gestichtsarts). Verder repliceerde spr. naar aanlei ding van het pleidooi van mr. Muller Massis en zedde tenaWta bh zhneisch peraiateeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6