Een communistisch complot op Java. Het karakter van Judas Iskarioth. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 NOVEMBER 1926 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. De voorloopige beslissing. De Tweede Kammer, aldus luidt het oordeel van De Stand, over het Bel gisch Verdrag, hechtte hare goedkeu ring aan liet verdrag rnet België. Maar bepaald schitterend was het resultaat niet. 'Althans één verklaarde tegenstan der de heer Dresselhuys was af wezig en onder de voorstemmers be hoorden 2 vertegenwoordigers van de ééh-manspartijtjes. Minister Van Karnebeek had beter verdiend. Wij zijn er ook al hebben we zelf nog wel bezwaren overgehou den vast van overtuigd, dat het door hem en de voorstemmers ingeno men standpunt het meest in 's lands belang was. De verouderde politieke toestanden in Europa brengen mee, dat er ook voor ons nieuwe politieke gezichts punten, ontstaan zijn, die men niet on gestraft uit het oog verliezen kan. We geloov/en gaarne, dat de tegenstem mers zich uitsluitend hebben laten lei den' /door het gewicht der zakelijke be zwaren, dat in de Kamer althans his torische reminiscentiën niet hebben mee/gesproken; maar we zijn even vas t overtuigd, dat ze de politieke consideratiën te licht hebben geteld Hier wreekte zich de omstandigheid, dat de Nederlandsche Volksvertegen woordiging reeds Struycken heeft daarover ernstig geklaagd steeds weinig belangstelling toonde in de buitenlandsche politiek. We stonden gemeenlijk langs den weg als belang stellende toeschouwers. En toen we nu geroepen werden tot activiteit, voelden, we ons onwennig, wisten ve len niet ,boe goed ze het hadden. Mee- loopen Sn een stoet vordert andere kwaliteit dan toezien. Het aal intusschen wat ook ver der het lot van het verdrag moge zijn de onvergankelijke eere van Van Kamebeek blijven, dat hij voor het nieuwe in. de verhoudingen na 1918 een open oogJaeeft gehad; dat hij dat nieu w© eerder en beter heeft doorschouwd dan bijna ieder ander. Belgische stemmingmateitie. Het „IHandelsblad" bespreekt een artikel van de Belgische Standaard en voorziet klit van aanteekenin^en. Hier) is het; het is het lezen waard: De „"Standaard" (het orgaan van !den hee.'r v. Cauwelaert, burgemeester v. Ant1 werpen!) meent, naar onzet [BrusseJ sche correspondent seint dat tie Eer ste Kamer het verdrag met Bel gië wal zal aannemen, omdat zij' niet! ongedaan zal willen maken, wat met; zooveejt! moeite tot stand werd gebracht en tie twijfelaars zich daarbij' reken schap mil en geven dat een verwer ping van het tract a at na de goedkeu ring' in. tie Tweede Kamer Nederland in een, 'bevreemdende positie zou bren gen. Mp*£st echter het! verdrag in de Hoo- ®e Kamer toch. worden verworpen, 'daaijtioor zou voigens den „Standaard*1 op lichtvaardige wijze een ernstig Euroi ipeesr;h belang 2ijn geschaad en zou 'Nederland verzwakt staan" tegenover {Europa, terwijl in België een ontroe ring zou worden gewekt, des te grooter nu jtie stemming In de Tweede Kamer toenaderingsverwachtingen zou hebb'en verwekt. •Van het stoffelijk voordeel dat het: ftr^etaat eenmaal door beide Kamers} feoédgekeurd zou brengen, verwacht! tie^Standaard" ten slotte niet zooveel theils, als het blati van de zedelijke fvoors(tellen verhooptbetere bletrek- tkingem tussohen Nederland en België fzoudkm Nederland's positie in Euro pa versterken, iejts waarvan de invloed; tiadejüjk zou blijken, terwijl toch moiet. lerkema, dat her: Schel de-regime zou 2ÏjiL geregeld o.p- een wijze, die den be- jstaanden toestand weinig verandert en Neef lands soe(vereiniteitsrechten onge- krejukt laat; want de getroffen schik kingen hebben volgens dezen advo- jcaat van Antwerpen niet het be- langT dat v/elen er willen aan hechten.. Wat het onderhoud der kanalen be treft is Nedeïland in een betere po sitie en Terneuzen zal er \-09rdeel uit halen. Bij de voordeelen, die België aan Nederland heeft beloofd, dient in aanmerking te worden genomen, dat het Moerdijkkanaal voor België een: geweld,j2 lastpost zal zijn (de vrijmoe digheid van deze voorstellen is niet ■eens meer komisch. Red. Hbld.) Het zal Antwerpen moeilijk vallen,, het kanaal van de Belgische regee ring te krijgen, maar een groot voor- Ideel is, dat nu hartelijke toenadering ien trouwe samenwerking met Neder land mogelijk is, wat vooral de Vla mingen (dat dit niet voor alle groepen geldt, weet men. Red. Hbld.) irr hoog ste mate zou verheugen. Onnoozel Communisme. Onder dezen titel bespreekt ook het Haagsche Volk 'de actie in West-Java. Met uitzondering van de middelen tot verbetering aanbevolen, kunnen wij het met de strekking eens zijn. De gelijktijdig in verschillende doe len van ,W est-Java uitgebroken, maar! spoedig .gedempte kommunistische op stand kan in zijn politieke onverstand niet duidelijker aangeduid worden dan |door het telegram van N. A. S. en C. ip.H. aan den goeverneur-generaal,, Waarin kritiek geoefend worat pp tie) janti-kommunistisohe politiek van diens! am'btsvoiorganger Fock. Inderdaad was het begrijpelijk ge weest als onder diens reaktionair oe- win'd een opstand was uitgebroken, [hoewel die ook dan nog zonder ©enige kans van slagen ware geweest en bij: een ondenkbare overwinning deopstan [delingenonbeholpen georganiseerd en geestelijk ten eenen male onvoldoende toegerust als zij zijn, zeiven het meest met de handen in het haar zouden hebben gezeten. Een opstand eohter op touw te zet- ftien juist na het optreden van een [nieuwen onderkoning, wiens program een duidelijk zich-atwenden van het) reaktionaire bewind aankondigde, is 1de dwaasheid ten top gevoerd -en toont' 'meer dan jets anders aan, hoe zeer wat' zich idaar als verzetsbeweging kommu- nistiscih noemt, politiekin tie kinder- Ssohoenen staat. Het is een gevolg van den onbèra- Iden kreet: „Indië los van Holland". Alsof 'dit met deze eeuwenlang dom; gehouden bevolking in één slag te be reiken zou zijn en niet veeleer, zooals (de verstandige inlandsche elementen inzien, 'daartoe .een stelselmatige ont wikkeling in samenwerking met de be tere Hollandsche elementen noodig is. Het is echter te hoopen, dat de nieu we Indische iegeering, met haar goed© bedoelingen zich niet dcor dit roeke- Ilooze avontuur zal laten lokken op [den weg dien het scherp-slijpende „Handelsblad" aanwijst, en dus niet |de taktiek zal volgen, „dat in Insu- linde vreezen vóór liefhebben moet gaan". Terecht vestigt 'de „N. R. Qt." ïnj (Indische zaken aan een vrijzinnige overlevering getrouw, er tie aandacht lop, dat juist op West-Java een wijd verbreide ontevredenheid over tal van rechtmatige grieven sluimerde. Deze grieven wegnemen, een be stuur van rechtvaardigheid en verhef fing der bevolking voeren, ziedaar tie. eenige methode om zulke ratielooz© en in hun bloedige gevolgen noodlot tige gebeurtenissen ondenkbaar en een ware vrijheid ook voor de Indische vol keren op tien duur mogelijk te maken. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Meppel, Dr. A. H. Edel koort te Dedemsvaart, Jac. Poort te Al- men en G. J. Waardenburg te Zierikzee. Aangen omen: Naar Ter Apel, N. H. Baudet te Arum. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Anna Jacobapolder, Dl'. S. 0. Los te Den Haag-Oost. Te Hylaard, W. H. v. d. Vegt, te Drachtster .Compagnie. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Scherpenisse, M. Hol man te Krabbendijke en H. Kieviet, te .Veenendaal. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Op Zondag 19 Dec. a.s. zal de beer F. Dresselhuis, beroepen predikaat van de Geref. Kerk van Oldeboorn al daar zijn dienstwerk aanvaarden. Deze candidaat zal door Prof. Dr. F. ,W. Grosheide worden bevestigd. Ds. Jac. de Pre.e, voorheen te Weert (L.), werd Zondag bevestigd als predikant-evangelist in de Ned. Herv Kerk te Helder, door Ds. Jellema van St Pancras. Ds. A. Keers werd Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Breskens bevestigd door Ds. Bruins vail Ooster Nieland met een predicatie over 1 Cor. 4:1. Bes namiddags had de intrede plaats met den tekst Hebr. 13:8. Ds. G. v. d. Zee zal Zondag 21 Nov. afscheid nemen van de Ned. Herv. Kerk te Hagestein en acht dagen daarna intrede doen te Den Bommel. Bevestiger is Ds. J. G. R. Langhout van Lienden. JUBILEA. Vandaag vieren twee predikanten in de Geref. Kerken hun 2j-iarig jubileum, n.l. Ds. D. Hoek van Enkhuizen en Da H. Ph. Ingwereen van Njjkerk. Heeft Ds. Ingwersen eenige jaren practisch in de Zending gewerkt, ook Ds. Hoek is in Zendingskringen een be kende figuur. TELEURSTELLEND VOOR DE ZENDING. Ds. 0. v. d. Wonds te Gorredjjk, die aangezocht was om als missionair predi kant der Friesche Geref. Kerken naar 'Keboemen (Javai te vertrekken, heeft voor een beroeping a's zoodanig bedankt Deputaten voor de Zending stellen thans" pogingen in het werk een ander predikant te vinden. Mej. C. W. Nieuwenhuizen, die was benoemd tot verpleegster in het Zending hospitaal te Poerworedje, heeft zich te ruggetrokken. MODERNE PREDIKING. Men schrijft aan „De Stand.": J.l. Zondagmorgen moest Ds. P. de Graaft van Naaldwijk, „naar de beurt 2ijner dagorde", een vacaturebeurt ver vullen in de (orthodoxe) Ned. Herv. Gem. tb Scheveningen, wegens vertrek van Ds. L. M. van Noppen. De kerkeraad had hem, evenals Ds. Post van Rijswijk, bericht gezonden, dat de gemeente geen moderne prediking begeerde. Niettegenstaande dat, zou Ds. de Graaff toch optreden en in een der Haagsche liberale dagbladen werden de vrijzinnig-hervormden opgeroepen deze Godsdienstoefening bij te wonen „tot een getuigenis", terwijl de twee dien sten, welke de vereeniging van Vrijz. Hervormden iederen Zondagmorgen in Den Haag organiseert in verband hier mede waren stilgezet. De kerk was echter maar half gevuld terwijl geen 50 Scheveningers aanwe zig waren. Voorlezer, noch ouderling van dienst was aanwezig, zoodat de kos ter den predikant „op bracht. Ds. De Graaff hield een moderne pre diking naar aanleiding van Joh. 7 17. Het optreden van deze twee moderne predikanten in den ring Voorburg (waar toe Scheveningen behoort) is in strjjd met de hoflding van hun voorgangers, die aan het verzoek van den kerkeraad om geen vacaturebeurten te willen ver vullen, steeds gehoor gaven. P. DE KOOMEN. P. de Koomen, leeraar aan de Chr, Holl. Inl. Kweekschool te Solo, zal D.V. het volgend jaar met verlof naar Hol land gaan. Als tijdelijk leeraar is in zjjn plaats benoemd de heer H. 0. Beekman, on derwijzer te Solo. DE KLASSIEKE TALEN IN ENGELAND. Of het toenemen van de belangstelling voor het onderwijs in de klassieke talen verband houdt met de naar het schijnt afnemende materialistisch rationalisti sche levensbeschouwing is niet zoo maar voetstoots te zeggen, maar opvallend is zeker, dat in Frankrijk zoowel als in Engeland meer en meer ouders een klas sieke opleiding voor hun kinderen be- feeren. Voor zoover het dit laatste land etreft, blijkt die grootere belangstelling duidelijk uit een artikel van R. S. Con way uit Manchester in „The Times", van 15 Nov. Hij geeft aan, dat in 1918 het aantal leerlingen voor Grieksch, Latijn en oude geschiedenis te Oxford en Cambridge 293 bedroeg, thans is dit 549, wat be- DE TOESTAND BEVREDIGEND MET UITZONDERING VAN DE OMGEVING PANDEGLANG. De Minister van Koloniën heeft gis- I terenmiddag van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-lndië het volgende telegram ontvangen: Toestand geheel West-Java bevre digend, behalve in regentschap Pan- deglang, waar bevolking zelve in ern stig verzet. Noord-Bantam voorshands rustig. Militairen en politiemacht voldoende om situatie Bantam te beheerschen. DE AANVAL OP LABOEAN. Aneta seint d.d. 16 November uit Serang: Kapitein Bekking en de assistent resident de heer Westenberg hebben in het station Laboean hun bivak op geslagen. Alle Chineezen zijn uit La boean met den trein gevlucht. Laboean is vrijwel verlaten. Gouverneur Hillen en overste d'Engelbronner arriveerden om 1 uur. Zij vertrokken ha een goed uur imet de afgeloste militairen langs Tjaringin naar Serang, vanwaar Gou verneur Hillen hedenavond om zes uur naar Batavia terugkeerde. Aneta seint nog d.d. 16 November uit Batavia: Uit de telefonische rapporten van overste d'Engelbronner blijkt, dat de eerste verwachtingen, dat den verzets lieden een ferme klap was toege bracht, te optimistisch zijn geweest.' Maandagavond om 7 uur viel een bende van 500 man bij Laboean een brigade van ongeveer 20 man aan. De aanval "werd afgeslagen, de vijand kreeg 10 dooden en vermoedeijk een groot aantal gewonden. Het verdere deel van den nacht bleef het rustig en heden is het zeer rustig geweest De telefoon is nog niet hersteld. Ite zuidelijke route naar Laboean over ae ijzeren brug is onbegaanbaar; op de noordelijke route is de houten brug beschadigd. De auto's, waarin gouver neur Hillen en degenen die met hem kwamen, konden nog even over die brug rijden. BATAVIA. Een trein uit Laboean bracht te Menes 29 gevangenen aan. De eerste berichten spreken van 25 dooden onder de verzetslieden. Kapi tein Bekking gaat met zijn actie voort. BATAVIA. Uit Serang wordt het vol gen de gemeld: Gisteravond om 7 urn- ondernamen 500 mannen, die witte vlaggen zwaaiden, een massa-aanval op Laboean en vielen van korten af stand met vuurwapenen de militaire bezetting aan, welke onder commando van kapitein Bekking stond. Na een paar salvo's gelost te hebben ging de bezetting tot snelvuur over. De aan val werd afgeslagen, een fuselier kreeg 'n schampschot. De verzetslieden moe ten zeer veel dooden en gewonden heb ben, maar wegens de duisternis kon het aantal nog' niet worden vastge steld. De telefoonverbinding is weder om verbroken, waardoor Laboean ge- isoleei'd werd. 'Versterking van detroe pen is aangevraagd. Verschillende bruggen zijn afgebroken en wegen ver sperd. MENES. Hier i9 alles rustig, de mili tairen kregen versterking. TJENING. Veertig gewapende com munisten deden gistermiddag een aan val, die door de marechaussee afge slagen weid. Het aantal dooden is on bekend. Noord-Bantam, Serang, Rangkas Be- toeng. Hier is alles rustig. PANDEGLANG. Hier is Het lijk ge vonden van den vermisten posthuis- commandant. SOERABAJA. Hier zijn totaal dertig personen gearresteerd, onder wie Mo hammed Ali. Huiszoekingen hebben zeer belangrijk materiaal opgeleverd. BATAVIA. De wijkmeester en de as sistent-wijkmeester van Meester Cor- nelis arresteerden gisteravond den communstischen hoofdleider Hardjono Toen de wijkmeester daarna naar huis ging, werd hii uit de locomotieven- loods van de Staatsspoor beschoten. De assistent-wijkmeester kreeg een schot in een been. De daders zijn gevlucht. Een Europeesche en een Mena donee- sche compagnie infanterie zijn in den afgeloopen nacht in auto's uit Meester Cornells naar Serang vertrokken. De communicatie met Laboean is nog ver broken Gouverneur Hillen vertrok naar Serang. Genietroepen zijn uit. Tjimahi naar Bantam vertrokken tot het herstellen van bruggen. BATAVIA. Het volgende wordt nog gemeld d.d. gisteren: Serang. Hedenmorgen om 8.45 was hier nog geen bericht omtrent het aan tal dooden te Laboean ontvangen. De communicatie is absoluut verbroken. Laboean kan alleen benaderd worden onder sterke militaire dekking. Tus- schen Batavia en Serang is een radio verbinding tot stand gebracht. Thans is men bezig aan een radio-verbinding met Laboean. MEESTER CORNELIS. Hedenmor gen is bi j Rawahbangke een poging ge daan tot versperring van de spoorbaan Het werd tijdig ontdekt. BATAVIA. Te Buitenzorg en Soeka- boeimi is het rustig. De daders uit Nagrek zijn voor het me&rendeel ge vat. Een bleek gewond. BATAVIA. Be heer mr. dr. D. Talma voorzitter van het Suikersyndicaat deelde aan het Bataviaasch Nieuws blad mede. dat in de suitoerstreken al les rustig is. BATAVIA. Gouverneur Hillen. die naar Serang vertrok, is vergezeld door overste d' Engelbronner. den regent en den patih vandaar naar Laboean ver trokken met zestig marechaussees in vijftien auto's. In het Badegansche zijn elf dooden gevonden, vermoedelijk gevallen in het gevecht bij Laboean. Verondersteld wordt, dat berichten omtrent dit ge vecht uitblijven, omdat alle in dit ter rein ageerende benden de telefoon- en de telegraafdraden doorgesneden hebben en wegen versperd zijfn. BANDOENG. Vijf radiostations zijn uit Tjimahi naar Serang vertrokken. HET GEHEELE COMPLOT \M0OR MIDDEN-JAVA ONTDEKT. SEMARANG. De arrestatie van Moenthalib te Cheribon leidde tot ont dekking van het geheele complo t voor Midden-Java. De Locomotief noemt Moenthalib den hoofdleider van het verzet voor Midden-Java. Een onder zoek toonde aan, dat in de afgeloopen maanden over Midden-Java minstens 10.000 blieven verspreid werden, alle den gelijkluidenden oproep bevattend tot het gelijktijdig beginnen van het verzet, op Midden-Java. De leiders van het verzet in het Pe- malangsche zijn tien dessa-onderwiji- zers, waarvan er negen gearresteerd zijn. Zij hekenden ten volle. teekent bijna een verdubbeling in acht jaren. In 1918 werd bij het eindexamen voor die vakken geëxamineerd 29 candida tes dit jaar bedroeg het aantal 161, dat is ruim 5 maal zooveel. Dat die ver meerdering niet relatief is, maar abso luut, blijkt uit het totaal aantal leerlin gen, dat in 1918 en 1926 resp. bedroeg 322 en 710. Voor het hooeer diploma, waarbij de candidaten GrieKsch of Latijn als bij vak kunnen kiezen, waren er dit jaar 970 voor Latijn en 16 voor Grieksch, tegen voor Latijn in 1918 slechts 58 èn niet meer dan 1 voor Grieksch. Voor het geheele land bedragen de ge tallen in 1918 1127 jongens en meisjes Grieksch en 2202 Latijn, terwijl er in dit jaar voor de genoemde talen resp. zijn 222? en 12.304. Inderdaad schijnen de tijden te ver anderen en de menschen, wat hun leer- vakkenkeuze betreft, eveneens. FEUILLETON. ■'Ér""1 B) Wanneer dus Judas noch een waar achtig geloovige. noch een volslagen ongeioovige kan geweest zijn, dan moe ten we in hem den man zien, die dob berde tussohen zich aangetrokken ge vóelen tot de waarheid en een terug- gestooten worden door de boosheid van het eigen hart, den twijfelaar, den scepticus, wankel van weten, slap van gevoel, onbegrijpelijk 111 zijn wispeltu righeid, verraderlijk van gemoed. Kon een waarachtig discipel niet vervallen tot verraad, kon een ongeloovige, als zoodanig doorzien, niet meer door af val voor het oog der menschen Jezus deerniswaardig maken en bedroeven; alleen de tijtigeloovige, de halve, de mu-en - danr s en tim en teel -aanhankel ijke, van wien nog alle goeds te hopen scheen,, alleen zulk een kon in de oogen der jongeren de liefde van den Meester te leur stellen, en in het hart treffen door verraad. Het verraaid van zulk een „vriend" behoorde tot het Ui- tien van den Man van smarte. Deze opvatting vind ik uitgewerkt door den Rus Leonid Andréjef in zijn studie „Judas Iskarioth en de ande ren." Voordat ik echter ga aantoonen dat Andréjef werkelijk deze opvatting van Judas' persoonlijkheid heeft, moet ik eerst trachten Annie de Graaf, de ver taalster van het Russische stuk, te weerleggen, daar zij in „Onze Eeuw" een interpretatie gaf van Andréjefs Judas, geheel van de mijne verschil lend. Volgens Annie de Graaff heeft Andréjef het verraad van Judas aldus gemotiveerd: Judas, scepticus en anar chist, half Mephisto, half Thersites, wordt door zijn pessimisme aangetrok ken tot den eenige die goed is, ook door zijn medelijden met Jezus' licht- geloovighied. Jud^s wil dan uit mede lijden de ontgoocheling, die eens voor Jezus komen moet, wanneer Hij in zal zien dat 't pessimisme van Judas juist is, trapsgewijze laten komen, minder hard voor den Meester. Maar Jezus keert zich van hem af en Judas voelt zich beleedigd. Zijn verraad zal nu be wijzen of Judas de pessimist, dan wel Jezus de optimist gelijk heeft. Judas verwacht het laatste, en dit is het onderscheid tusschen alle anderen en Andréjef: Judas verwacht dat de beulen op de knieën zullen vallen en Christus aanbidden, zoodra hun oogen open gaan en ze begrijpen zullen wel ken rechtvaardige ze naar de straf plaats voeren. Doch dit wonder, door Judas verwacht, gebeurt niet. Judas heeft de zege behaald. Want Jezus lieten de menschen sterven aan het kruis. Judas streed tegen den geest van Jezus' liefde en ootmoed met de kwxcht zijner satanische ziel am t?.u slotte het onderspit te delven en zich gewonnen te geven. Dit is in korte trekken d© interpre tatie van Annie de Graaff. 't Zal u op gevallen zijn, hoezeer deze al dadelijk met zichzelf in tegenspraak is. Juda9, de pessimist, denkt ongunstig over de menschen, hij vindt ze allen slecht, alleen Jezus vindt hij goed, maar on- nooZel in zijn goedgeloovigheid. Nu zal het verraad bewijzen wie gelijk heeft, hij of Jezus. Natuurlijk is de verwach ting, zouden we denken, dat hij zelf gelijk heeft. Hij zal door zijn verra%ti met de proef op de som willen toonen, aan Jezus vooral, dat zijn pessimisme de ware wereldbeschouwing is. Neen, zegt Annie de Graaff, Judas verwacht juist dat het optimisme zal gelijk krij gen. Judas zou dus. door zijn verraad wilen bewijzen, dat hij zelf ongelijk had? En de groote pessimist, die alle menschen slecht acht, die telkens wil bewijzen hoe 9lecht zelfs diegenen zijn, die Jezus welwillend ontvangen, die zal nu verwachten dat de krijgsknech ten, de beulen, op hun knieën zullen vallen en den Goeide aanbidden?_Maar Judas, hooren we verder, ziet zich in zijn verwachting bedrogen: dus hij ze geviert?! Wij vermogen de logica de zer redeneeringen niet te ontdekken, en wagen daarom een anderen uitleg van Andréjefs Iskarioth. De Russische novellist teekent Ju das' uiterlijk zoo: op een lange magere gestalte, met kromme beenderige vin- trers, eindigend in lange zwarte na gels, staat een dik, leelijk hoofd, een zonderling gevormde schedel, die wan trouwen en vrees inboezemt, bedekt met korte, roode haren. Zijn gelaats trekken zijn onaangenaam spottend. Hij is met zijn roofgierig gelaat en scheven neus leelijker dan al de be woners van Judea. Hij weet zich krui pend en glimlachend in te dringen en nadert met gebogen hoofd en gekrom- den rug, deemoedig en schuchter de wijze lieden. Zijn stem verandert voortdurend: nu eens ferm en forsch, dan weer krijschend, dikwijls spits en scherp. Op het oog is hij krachtig, doch hij doet zich vaak zwak en ziekelijk voor. Judas is een man met twee aan gezichten: de linker kant met het don kere, scherp blikkende oog was spits, de andere plat, als verstijfd, met een groot, wijd-open, blind oog. Het lin keroog ziet scherp het kwade in de menschen, het blinde rechteroog kan het gcede niet zien. Petrus vergelijkt Judas bij den inktvisch, onlangs ge vangen, met zijn grilpende voelhoorns, en schijnbare lijdzaamheid, maar die plotseling zich in elkaar rolde en zich zuigend aan den grond vastklampte: „Jij lijkt op dien achtarmigen «inkt visch, Judas maar alleen aan een kant." Uit dit uiterlijk spreekt reeds veel van zijn innerlijk. Judas is schrander, sluw, geneigd tot veinzen en liegen, traóht door vleien voor zich in te ne men. Hij denkt pessimistisch over de menschen. Goede menschen dat alleen in schijn, omdat ze hun daden en gedachten, die boos zijn, goed we ten te verbergen. Judas heeft er pleizier in zijn mede discipelen iets leelijks, gemeens en weerzinwekkends in het oor te blazen. Een bekende ondeugd van hem i9 heb zucht. Bij deze liefde tot geld voegt zich een sterke mate van eigenliefde, ingenomenheid met eigen gewaande voortreffelijkheid, die zich snel voelt gekrenkt. Maar Judas heeft ook „een teeder hart" al zegt hij het zelf. Het maakt hem wanhopig dat Jezus hem niet lief heeft. Doch Judas' liefde is gemengd met berekening en eerzucht, ze slaat om in wraak, zoodra zijn ijver, meest een Jehu's ijver, versmaad wordt. Eens offerde Judas zich op en wierp zich op Jezus' vijanden, die den Hei land wilden steenigen. Waanzinnig van angst is Judas bij de gedachte, dat Jezus' smetteloos gewaad met het heilig bloed zal worden bezoedeld. Hij redt zijn Meester door schreeuwen, dreigen, smeeken en liegen. Maar ais Christus zich zwijgend en toornig van zijn redder afwendt, zegt Judas tot Thomas, die hem zijn duivel9che lie gen verwijt: „Ja," de duivel heeft het me geleerd. Maar ik heb toch Jezus gered? Dat wil zeggen: dat de duivel Jezus lief heeft, dat de duivel Jezus noodig heeft; begrijp je?" (Wocdtt vervolbxU

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5