CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen, t EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7<i® JAARGANG DINSDAG 16 NOVEMBER 1926 NUMMER 1978 CUE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 jflQGfa TeL 1278, Postgiro 58936 Leiden I-BwGK Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 V Veelzeggende berichten. Met betrekking tot de op Java uit gebroken onlusten moeten een tweetal berichten van groot gewicht genoemd worden. in de eerste plaats het bericht, dat •iet Nationaal Arbeidssecretariaat en de Communistischs Partij Holland in gecombineerde vergadering bijeen een telegram hebben verzonden aan den Gouverneur Generaal van Ned. Indië. waarin zij verklaren den opstand, op West-Java te beschouwen als een ge volg van het wanbeleid van den afge treden gouverneur-generaal Fock. Het provoceerend optreden der autoriteiten bereidde h.i. deze uiting van wanhopig verzet voor. De ware 'schuldigen zijn de afgetreden gouverneur-generaal en zijn raadgevers. D© besturen protesteeren voorts te gen de talrijke arrestaties gedurende de laatste periode en verlangen eene algemeen© amnestie voor de politiek veroordeelden, vervolgden en verban- nenen. Met deze daad, zoo besluit het tele gram, had het begin van den nieuwen koers op zichtbare wijze gedemon streerd kunnen worden. Het telegram was onderteekend door Me heeren Sneevliet en Dissel voor het N.A.S. en L. de Visser en Bergsma voor de C.P.H. Aan den minister van koloniën is een telegram van soortgelijken inhoud verzonden. Nu moge het Volk het al stuntelig vinden dat men den afgetreden Land voogd een trap achterna geeft, opmer kelijk is toch wel dat men het aan durft om zoo openlijk partij te kiezen voor de oproermakers. Maar het tweede bericht is nog merkwaardiger. „L'Echo de Paris" ontving een tele gram uit Stockholm', mededeelende dat het communistische complot op Java een rechtstreeksch gevolg zou zijn van de beslissing, genomen op het congers der derde Internationale. Daar hebben de heeren Wijnkoop en De Visser openlijk verklaard, dat het programma der Nederlandsohe com munistische part'ij het beginsel omvat van de absolute onafhankelijkheid van Nederlandsch Indië, er aan toevoegen de dat de Nederlandsche bolsjewisten alle krachten inspanden om de bolsje- wiseering van de koloniën te verze keren." Hier hebben we goed gelezen een draad in handen waaruit blijkt dat vooraanstaande Nederlandsche Com munisten rechtstreeks op den gang van zaken in Indië als nu openbaar werd aansturen. In Indiië waren het indertijd Snee vliet ën diens echtgenoot© die dezelfde tactiek voerden. Daar had de Regee# ring nog te harer beschikking de zoo genaamde exorbitante reohten; zij kon idoor uitzetting het land behoeden voor het gevaar. Hier staat de Regeering machteloos tegenover mannen als Wijnkoop en de Visser. Het groote gevaar voor Indië dreigt niet van de zijde der Inlandsche be volking, maar van de zijde van bet Westen. Moge het oog der Regeering daar steeds voor open zijn. i STADSNIEUWS. 1 LaSÊ HET TEVEEL VAN MEDISCHE STUDENTEN." In aansluiting met hetgeen wij reeds hebben medegedeeld omtrent wat prof. P. C. T. van der Hoeven op een zijner laatste colleges heeft betoogd, name lijk dat met het oog op de maatschap pelijke toekomst van hen, die in de geneeskunde willen gaan studeeren, niet wenöchelijk is, dat een zoo groot aantal studenten, als de laatste jaren het geval is, de geneeskunde als hun toekomstig beroep kiezen en dat der halve het aantal nieuw-aankomende studenten sterk dient te worden ver minderd, deelde de hoogleeraar ons nader mede, dat hij ree*ds eerder tegen het groot aantal studenten in de ge neeskunde heeft gewaarschuwd. fHüj heeft daarbij geen andere bedoe- ling gehaid dan deze, de studenten, als zij zich eenmaal als arts zullen vesti gen, voor een desillusie te willen spa ren. Reeds zijn er in ons land veel te veel pmetiseerende artsen. Dit blijkt ■uit een vergelijking met andere landen Wanneer men het oog richt naar bijv. Argentinië, dan blijkt dat daar 1 arts Is op de 6000 zielen. In ons land echter is deze verhouding 1 op de 3000. Nu reeds ziet men. dat op verschil lende plaatsen in ons land er een te veel aan doctoren ds, waardoor sommi gen zich niet een behoorlijk bestaan jvveten te verschaffen. En het is luist idoor de groote toeneming van het aan tal studenten, dat in de geneeskunde is gaan studeeren, dat de vrees niet ongewettigd is dat de onzekerheid, dat de afgestudeerde artsen zich een be hoorlijk bestaan zullen kunnen verze keren, steeds grooter wordt. De oorzaak van deze groote toene ming van het aantal studenten in de geneeskunde meende prof. van der Ho© ven voor eên belangrijk deel te moeten zoeken in de omstandigheid, dat de Technische Hoogeschool te Delft, een surplus van ingenieurs heeft afgele verd. Voor tal van ingenieurs is het moeilijk, zoo niet onmogelijk, hun pas sende betrekking te bekomen en met dit voor oogen is het begrijpelijk, dat velen, die anders naar de Techn. Hoo geschool zouden zijn gegaan, met het oog op de groote bestaansonzekerheid welke 't ingenieursdiploma biedt, zich in de toekomst een behoorlijke maat schappelijke positie trachten te ver schaffen door zich nu op de studie van de geneeskunde toe te leggen. Dat dit op teleurstelling moet uitloopen, dat is het waartegen de hoogleeraar de jon gelui tijdig wil waarschuwen. Bij wat de medische faculteit der studenten doet, zal liet waarschijnlijk niet blijven. Ook de medische faculteit der hoogleeraren zal deze aangelegen heid in een der volgende vergaderin gen onder de oogen zien. Wat deze fa culteit échter zal besluiten is op het oogenblik echter nog niet te zeggen. POTEMKINFILM. iHét bioscoopbezoekende publiek in onze stad zal weldra, indien de bur gemeester, hiervoor toestemming geeft worden „vergast" op bovengenoemde film. Gistermiddag is in Casino aan de Hoogewoerd, voor de keuringscommis sie deze film afgedraaid. De burge meester en wethouder Reimeringer wa ren mede aanwezig. Wij vernemen, dat de Keuringscom missie, welke aan den burgemeester advies beeft uit te brengen, omtrent het al of niet toelaatbare van deze film, die een zeer revolutionair karak ter draagt, en een episode voorstelt uit den Russisch-Japanschen zeeoor log, niet eenstemmig is in haar oor deel. Vandaag zal de burgemeester een beslissing nemen. MACHINISTEN EXAMEN. Heden slaagde te Den Haag voor het machinisten-examen diploma A (ma chinist ter koopvaardij) de heer T. P. de Konink, leerling van den machinis tencursus, verbonden aan de Am bachtschool te Leiden. Door den lO'-jarigen J. H. S. wer den gisteren drie bankbiljetten van f 10 uit een gracht opgevischt. Door J. B. een varkensdrijver uit de Korte Scheistraat is gisteren bij de politie aangifte gedaan, dat hij door A. Z. met een hondenzweep zoodanig op het hoofd is geslagen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling stel len moest. Op den hoek van Haarlemmers ti\ •ep Koestraat haJd gisteren een aanrij ding plaats tusschen een luxe auto, bestuurd door C. W. L. en een vracht auto, bestuurd door A. F. W. H. uit Haarlemmermeer. De carosserie van de vrachtauto werd beschadigd. BINNENLAND. AFSCHEIDSCOLLEGE MINISTER PROF. SLOTEMAKER DE BRUINE. Gistermorgen heeft Z.Exc. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, in de aula der Utrechtsche universiteit, een af scheidscollege gegeven als kerkelijk hoogleeraar, in tegenwoordigheid van talrijke professoren en studenten. Het is voornamelijk de politieke ver antwoording die daarin opvalt. Bij de ovcerdracht van het recto raat, zoo sprak Z.Exc., heeft, de rector magnificus ook aan mijn vertrek en kele woorden gewijd. Daarbij is een woord gesproken, waarbij ik even den vinger moet leggen. Namelijk, dat de politiek, onder wier bekoring ik sinds jaren verkeerde, het ten slotte defini- tef gewonnen heeft van de aantrek kingskracht, die de universiteit op mij vermocht uit te oefenen. Deze uiting is met de feiten niet in overeenstemming. Ik ben lid der Eer- stjp Kamer geworden op het alleron verwachtst en geheel ongezocht, door een telefonische vraag, nadat de eigen lijk bedoelde candidaat zich moest te rugtrekken. Toen heb ik ja gezegd. En wie mij in Februari en Maart van vlakbij heeft kunnen gadeslaan, weet, dat ik zeer beslist het tegendeel ge daan heb van de nieuwe kans te zoe ken. Maar ten slotte moesten er enke le mannen zijn, die bereid waren om ter wille van onze Koningin, de Sta- ten-Generaal en ons volk zich beschik baar te stellen voor een weinig dank" baar en ditmaal een extra moeilijk ambt. Waarom ik dit in mijn afscheids uur zeg? Hierom: Ik neem niemand kwalijk, dat hij politieke ambitie heeft en zelfs niet, dat hij minister wil wor den. Maar als dit van mij gegolden had, dan zou er voor mijn gevoel een valsche toon geklonken hebben in mijn colleges en al mijn arbeid onder u. Ik ben twintig jaar predikant ge weest en heb'tien jaar aan de oplei ding van predikanten mogen mede werken. Ik heb dat laatste met mijn ziel kunnen doen, omdat ik het pre dikambt het schoonste acht. Gij hebt dat ook wel gevoeld. Wat zoudt ge van al die toewijding moeten denken, wanneer ik achter den katheder staan de, eigenlijk met schuinseheu blik had staan te turen naar het Binnenhof of naar een departementsgebouw? Ik wil het u bij het afscheid nemen zeg gen: mijn plotseling verdwijnen op clen 8en Maart geschiedde niet, omdat ik toen kans zag, iets beters te krij gen. Het is niet het betere en gij moogt bij uw academische studie en straks in uw pastorie weten, dat ook volgens mijn bijvende overtuiging gij naar het betere op weg zijt. In zijn rede «prak de Minister ver der over het Kerkrecht, de practische theologie de sociale ethiek en de dog matiek. Na deze rede werd de Minister nog door verschillende professoren harte lijk toegesproken. GASTEN TEN PALEIZE. De Koningin heeft gisteravond om kwart over zeven ten paleize Het Loo in afscheidgehoor ontvangen den Brit schen gezant bij haar Hof, Sir Charles Marling. Na de audiëntie hebben de afgetre den gezant en Lady Marling deelge nomen aan den maaltijd van de Ko ningin. Zij zijn ten Koninklijke palei ze blijven overnachten, EERSTE EAME.F EN HET NED.— BELGISCH VERDRAG. Naar aanleiding van de geruchten, die de ronde doen over het tijdstip van in behandeling komen van het Nederlandsch-Belgisch verdrag in de Eerste Kamer heeft de „Tel." zich om inlichtingen gewend tot den voorzit ter der Kamer, den heer J. J. Baron van Voorst tot Voorst. Deze verklaar de, dat het nog niet mogelijk is vast te stellen, wanneer de Eerste Kamer het voorstel behandelen zal. Uiterlijk veertien dagen, nadat de wet bij de Kamer is ingekomen, zal deze het in de afdeelingen behandelen. Men dient echter daarna af te wachten wanneer de commissie van rapporteurs haar rapport zal uitbrengen en het ant woord van den minister zal binnenko men, al zal dit niet lang duren. Daar na zal de Kamer tot openbare behan deling kunnen overgaan. Zij zal hier bij zoo groot mogelijken spoed be trachten. De Minister van Buitenlandsche Za ken, verklaarde de,heer Van Voorst tot Voorst heeft reeds in Maart van dit jaar verzocht, cm, wanneer het ver drag door de Tweede Kamer mocht worden aanvaard, het ten spoedigste bij de Eerste Kamer in behandeling te nemen, teneinde den tijd van beroe ring, waarin door pers en publiek het verdrag wordt besproken, zoo snel mogelijk te doen voorbijgaan, Aan dit verzoek zal hij gaarne voldoen. Ik kan echter thans nog niet zeggen, of de behandeling in de Kamer in Decem ber, Januari of Februari zal plaats hebben, zoo besloot de Voorzitter zijn mededeelingen. INRUILING BRIEFKAARTEN. Van rijkswege uitgegeven bripfkaar ten met zegelafdruk van 7 Ys cent, welke voor het gebiuik ongeschikt zijn geworden, kunnei tegen bijbeta ling van 3 Ya cent per kaart, worden in geruild tegen 2 briefkaarten met ze gelafdruk van 5 cent Desgewenscht kupnen voor elke 2 briefkaarten met zegelafdruk van 7J4 c«nt als evenbe- doeld, tegen bijbetaling van 1 cent per kaart 3 briefkaarten vaa 5 cent wor den verstrekt. NIET AANGEVEN VAN MIJN- ONGEVALLIN. Wegens het niet aangeven van mijn ongevallen is, zooals mei weet, tegen de betrokken mijnondernemingen pro ces-verbaal opgemaakt. Binnenkort zullen dezt zaken voor de kantongerechten te Sittard ën Heerlen behandeld worden. In totaal zijn in 1926 t»t dusver 27 doodelijke ongevallen voorgekomen. Het totaalcijfer voor 1925 vas 43. In 1925 bedroeg het aantal zware ongevallen 1115. Hoewel dt juiste cij fers nog niet vaststaan, maj men ver trouwen, dat dit aantal over 1926 cir ca 10 pet, lager zal zün. Di< resultaat is te opmerkelijker, wanneer rekening gehouden wordt met het feit, dat het aantal arbeiders met ruim 800 is ge stegen en de productie bijna ander half millioen. ton grooter werd. DE TABAKSWET. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsonwerp tot verlenging van den termijn genoemd in artikel 88a der Ta bakswet, deelt de minister van Finan ciën, in antwoord op de vraag, in zake de bereidwilligheid van de regeering tot het verstrekken van voorschotten, mede, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen, degenen, die in het ge not zijn vdn 'n ontheffing naar artikel 88a voor het verleenen van voorschot ten, in staat te stellen hun werkplaat sen in overeenstemming te brengen met de eischen der wet. Wel is er sprake van geweest, zulke voorschot ten te verleenen aan hen, wier werk plaatsen niet voldeden aan den eisch van artikel 23, eerste lid der wet, of die, in strijd met artikel 24 in hun woonvertrek werkten. Intusschen schijnt het den minister toe, de voorkeur te verdienen, thans te wachten op het rapport van de com missie, welke in onderzoek heeft, de mogelijkheid van een belasting op de ruwe tabak. Aan de bedoelde voor schotten zouden trouwens groote be zwaren verbonden zijn. DE DRENTSCHE TURF. Naar wij reeds eerder, in navolging van andere bladen hebben gemeld, zal over 1927 niet meer de bijslag van 25 cent per kub. meter Drentsche' fabrieksturf worden toegekend. Wij kunnen echter mededcelen, zoo bericht de „Tel." thans, dat ten aan zien van de kanaalrechten, de tege moetkoming van 5 cent per kub. me ter blijft gehandhaafd. EEN RADIO-GEVECHT. 't Gebeurde volgens de Stahd. Zater dagmiddag te Lisse dat twee Radio- luistervinken (levens Radiohandelaars „draadloos" twist kregen. Zekere D. liet z'n draden zoo laag zakken, dat de draden van luisteraar G. geraakt werden en deze niets meer kon opvan gen. G. hierover begijpelijkerwijze ont stemd, trok de draden van* D. omlaag op zijn erf en zette er stroom op, zoo dat de stoppen bij D. defect werden. Juist kwam echter de dienstbode van G. buiten en wilde voelen of de stroom sterk was. Ze vatte den draad, doch viel terstond neer en was bijna een half uur buiten bewustzijn. Ze kwam echter toen weer hij. De politie heeft de zaak. onderhan den genomen. 't Allernieuwste: draadlooze gevech ten! EMIGRATIE NAAR CANADA Van oordeel, dat emigratie mede werkt tot bestrijding der werkloosheid, heeft de Regeering besloten, voor het komende seizoen aan een grooter aan tal gemeenten gelegenheid te gevers om, als zij zelf bereid zijn, een voor schot te verstrekken aan emigranten, van Rijkswege een aanvulling van dit voorschot te verkrijgen. D© bedoeling is, dat die voorschotten worden gege ven aan voor emigratie geschikt ge oordeelde landarbeiders, die in het voorjaar van 1927 naar Canada emi- greeren, doch niet in staat zijn om de kosten van overtocht daarheen zelf ge heel te betalen. De voorschotten van Rijkswege zul len worden verleend door bemiddeling van de Emigratie-Centrale Holland, welke instelling te dien aanzien zal handelen in overleg met den Directeur van den Rijksdienst d. werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling. Het Rijksvoorschot zal slechts kun nen worden verleend indien de gem. een deel van het voorschot voor hare rekening neemt; dit deel van het voor schot moet door de gemeente aan de Emigratie-Centrale Holland worden uitbetaald. De op deze wijze van gemeente- en rijkswege beschikbaar gestelde gelden zullen door den emigrant in een tijd perk van uiterlijk vijf jaren moeten worden terugbetaald. De voorschotten worden verleend te gen een rente van 5 pet. De kosten van overtocht, met inbegrip van 25 dol lar landingsgeld, welk bedrag het ei gendom blijft van den emigrant en de overige onkosten gedurende de reis tot aan de plaats van bestemming be dragen tezamen -ongeveer lf 460 a 475. Natuurlijk is het noodzakelijk, dat de emigrant zooveel mogelijk zelf bij draagt in de kosten van overtocht; reeds in zijn eigen belang is dit noo- dig, omdat hij dan minder met aflos sing van schuld heeft te maken. Als minste bedrag zou moeten worden ge- eischt, dat de arbeiders zelf f 100 be talen, terwijl slechts bij uitzondering een voorschot zou moeten worden ver leend, indien hij zelf minder dan f100 kan bijdragen. In elk geval zou de ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine advertentifin bij vooruitbetaling ▼an tan koogste 30 woorden, worden dege lijk» geplaatat ad 40 cent Buitenland. De communisten-troebelen op West- Java; de autoriteiten beheerschen den toestand. Het aantal arrestaties neemt voortdurend toe. Dreigende revolutie in Mexico. De stemmingen in de mijncUstricten in Engeland. De Cataleensche samenzweerders uitgezet. eigen bijdrage niet beneden f50 moeten dal-en. UITKEERÏNGEN AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS. In een nota van Wijzigingen vraagt de Minister f 10.000 meer aan vooruit- keeringen aan de z.g. mobilisatie slachtoffers, welk bedrag wordt ver kregen door vermindering van een an deren post. MINISTERIEELS CIRCULAIRE IN ZAKE WERKLOOZSïSJKASSEN. De minister van Arbeid, Hlandel en Nijverheid heeft een circulaire gezon den aan de vereenigingen met gesub sidieerde werkloozenkas, met verzoek, in al de afdeelingen 'goed na te gaan, of de leden der werklooz-enkassen daarin wel thuisbehooren. met het oog op het beroep, dat zij uitoefenen. Wel is in de laatste jaren verbetering inge treden, maar het blijkt nog herhaal delijk. dat 'de toestand bij alle werk- loozenksssen noc lang niet voldoende is, hetgeen dikwijls tot aanmerkin gen en bezwaren van de zijde der ge meentebesturen aanleiding geeft. BUITENLAND. HET BRITSCKE MIJNCONFLICT. De stemming in de districten. Dethans begonnen week zal, naarl algemeen verwacht wordt, het emdej van het kolenconflict brengen. De districtsvereenigingen der mijn werkers zullen beslissen, ot nnen de voorstellen voor de regeling, door de regeering aangeboden, zal aanvaardeni zooals door de conferentie der gedele geerden op .Vrijdag worden voorge legd. In Zuid-Wales, Blacknavon, Aber- tillery en Garndiftarth hebben de mijn werkers reeds ten gunste van het aan vaarden der voorstellen gestemd en de overige districten zullen, naar men verwacht, ten mihste een meerderheid' opleveren. Het trekt de aandacht, dat in Zuid- [Wales de mijnwerkers een meer aan eengesloten front hebben bewaard: dan In eenig ander kolendistrict en dat Ide vertegenwoordigiers van Zuid-Wa les voor het verwerpen der regeermgs- voorstellen hebben gestemd o-p een conferentie der gedelegeerden, welke' Zaterdag j.I. te Londen is gehouden. De gunstige besluiten, die thans uit de bovengenoemde districten van Zuid (Wales worden gemeld, mogen daaromi zonder overdreven optimisme als een aanwijzing worden beschouwd, dat de regeling waarschijnlijk niet alleen ïni Zuid-Wales, doch algemeen door het geheele land aanvaard zal worden. Intusschen blijft het aantal mijnwer kers, dat het werk hervat, dagelijks toel nemen. De toeneming bedroeg van daag 7:442, waardoor het totale aan tal mijnwerkers, dat aan het wcik is, tot 336.153 is gestegen. DE DREIGENDE REVOLUTIE IN MEXICO. Aanval op eenstad. In weprwil van de nadrukkelijke of- - ficieele tegenspraak houden te JuareZ geruchten aan, dat zich een ernstige revolutionaire beweging in Chihuahai en langs de Noordelijke grens van 'Mexioo ontwikkelt. Gemeld wordt n.l., dat generaal Ni- colaas Fernandez, een vroeger lid van den stat van generaal Rancho .Villa, dei leider is van een kleine bende re bellen. Men verwacht, dat Fernandez van plan is, zich de hulp van de vroegere; volgelingen van Villa voor zijn bewe ging te verschaften. Een troep bandieten is Zondag het; (Mexicaansche stadje Banderilla bij Ja- lapa binnengedrongen. Zij dodden 12 soldaten van het garnizoen, wondden tal van burgers en vertrokken weer, na| een aantal ziekenhuizen geplunuderd] te hebben. Een sterke troepenmacht achtervolgt de roovers. HET CATALAANSCH COMPLOT. De Catalan enzijn niet ontmoedigd. Na omtrent hun identiteit te zijn vet hoorö, zijn de te Parijs aangekomen Catalaansohe separatisten achter slot en grendel gezet. Intusschen konden

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1