«l tweede blad. WAT DE BLADEN ZEGGEN. kerk en'school. uit onze indien. Een historisch document. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 NOVEMBER 1926 Kleinigheden. 1 Terwijl ex-keizer Wilhelm II, zoo v schrijft E. J. S. in De Stand. nog altijd in een waan van onverwoestbare illusies, maar overigens in voorname zwijgzaamheid op 'het Doornsche slot ,'Zijn dagen slijt, en slecht9 van tijd tot ;tijd de al te fantastiscihè geruchten, die' over zijn persoon opduiken, kort en zakelijk laat tegenspreken, trachten jongere leden van het Hohenzollera- sche Huis de verloren en verspeelde sympathieën van hun volk met. dik wijls twijfelachtige methoden te her winnen. "Men kan de Duitsche republiek er geen verwijt van maken, dat zij zich tegenover haar natuurlijke vijanden, de vroegere monarchen, wreed en hard vochtig toont. Geen harer onttroonde koningen stierf op het schavot der schande. Behalve de grijze banneling in. Ddorn genieten alle anderen, die eens Duiitscihland regeerden en be- heerschten, de volle vrijheid, waarin ieder staatsburger zich verheugt. Zelfs de gewezen kroonprins, die tocli bij eventueel herstel van het keizerrijk de meeste kansen zou hebben den scepter te mogen dragen, leeft in vrede en wel vaart op zijn bezittingen 'in Oels. Wel mag het aanzien van de geval len dynastie geschokt 'zijn, maar het grootste deel van het Duitsche volk, ook de gematigde en bezadigde repu blikeinen, is niet geheel en al onge voelig geworden voor de sedert lange jaren traditioneel© vereering van zijn afgedankte vorsten. Zelfs ter gelegenheid van liet referen tiüm, in verband met de vorsten-beroo- vlng, waren het slechts de altijd onfat soenlijke, en. met gemeen© wapenen strijdende pafrtijen, die tegenover de vroegere vorsten persoonlijk en belee- digend werden. Het monarchistische Duitschland kan in dat opzicht niet klagen. En ik stel me voor, dat allang die eens in purper gehtild een kroon droegen in 't Duitsche lalid, ook nu, als gelijkgerech tigd© burgers, temidden van hun vroe gere onderdanen tevreden en genoeg lijk vermogen te leven. En het kan den zonen van den ex-keizer niet ontgaan zijn, dat ielis van den eerbied, die hun ih voorbije jaren ten deel viel, alom nog bleef bewaard. Bij de ï»ogiugen om die onuitroei bare gevoelens tot sympathieën te ver sterken, laten deze prinsen zich helaas niet immer leiden door koel en voor zichtig ovferleg. En het vplksontzag is niet zoo grroot, dat niet bij zulke gele genheden, zelfs van verstandigen en verantwoordelijken kant, stemmen op rijzen, die met bijtende critiek op zul ke kleinisgJheden wijzen Ik wil uit den laatsten tijd twee ge vallen noemen: In.-'tB/erlijnsche „Sportpalast" wordt eeh zesdaagse he wielerwedstrijd ge houden. Een zeer gemengd publiek „vermaakt" zich. (Smaal niet beschaaf ld© Were/ld op wreede en bloedige ha nen- en stierengevechten; uw amuse ment is even walgelijk, en daarenbo ven nog; veel geestloozer!) In één van de loges zit ex-kroonprins Wilhelm, onopvaJtend en onherkend. Ook hij ge niet, en looft zelfs als „oud vriend van den zesdaagschen" een premie uit van vijfhondferd mark. (Twee filmpijassen, Pa.t.en'Patachon, overtreffen hem met het diibbcle bedrag). De Den-leiding deelt dezen extra-prijs van eken hoogen schenker mee. Een uit dagend gejoel en minachtend gefluit Van de galerijen is het antwoord. Hoon gelach schatert, en de Duitsche wielrij ders 'laten, 'zonder zelf eenige moeite •te doen (waarschijnlijk uit angst voor hun populariteit), de premie winnen door een buitenlandsch team. Het voorgevallene komt in de kran ten; een sociaaldemocraat agiteert er mee in den Rijksdag. Reclame? Maar nog tactloozer: Prins Oskar van Pruisen, eveneens een zoon van Wilhelm' II, ontvangt van iemand uit de onderzoekingsge- vangenis een brief met het verzoek om cigaretten. -De gevangene beweert we gens een „nationale daad" te zijn ge arresteerd. De prins stuurt hem vijftig cigaretten en eenige troostwoorden. Enkele'dagen later sta'at een opzien bare geschiedenis in de dagbladen: Prins Oskar stuurt cigaretten aan een gevangen samenzweerder. Wat toch is gebeurd? De brief schrijver is Lorenz, die met een ander als medeplichtige, gevangen genomen was onder verdenking Stresemann te willen vermoorden. (Laterwerden, de ze vrijgesproken op grond van het ver moeden, dat zij 'hun bloeddorstige be dreigingen in dronkemansstemming geuit hadden). De prins verontschuldigde zich. Hij heeft dat niet geweten. Maar niemand gelooft hem, en kwaad gerucht roert d© trom. Een misschien goed bedoelde onvoor zichtigheid, maar slechte reclame. Kleinigheden! Zeker, kleinigheden,, die in onzen rumoerigen tijd weldra vergeten zullen zijn, maar die er toch niet toe bijdragen de oude volksgunst jegens het heerschersrecht te doen her leven. Angstig voorgevoel. De Maasbode vermeldt het ontroeren de verhaal van de familie Ettikboven dat hun man en zoon, de verongelukte leerling-machinist zich van het gevaar op de spoorlijn AmsterdamRotter dam zoodanig bewust was; dat hij een angstig voorgevoel niet kon onderdruk ken. Daaraan knoopt het blad de vol gende zeer juiste beschouwingen vast. Het is niet enkel het ontroerende van dit verhaal, dat wij wilden rele- veeren. De jonggetrouwde man die, als hij de machine opgaat, zijn \touw troost met de gedachte, dat hij in een goed ziekenhuis terecht komt het is waarlijk navrant genoeg. Maar wij wil den wijzen op het exorbitante van dit „voorgevoel" dat geen voorgevoel, maar een op feiten gegronde verwach ting was, zélf. De machinisten, die onze jumbo's be sturen, staan daar niet voor spek-èn- boonen. Een zekere mate van gevaar is aan hun werk verhonden; zij moe ten juist mannen zijn, die koelbloedig blijven in gevaarlijke omstandigheden en het gevaar weten te voorkomen. Het gedrag van den overlevenden maqhinist in het uur van de ramp be wijst, dat zij aan zulke eischen meer dan voldoen. Maar niemand, die een trein gereed voor vertrek ziet staan, verwacht, dat de machinist bezig is te overleggen, in welk ziekenhuis hij terecht zal komen. Het reizen zou een twijfelachtig genoe gen worden, wanneer de coupé-genoo- ten onderweg, in plaats van over het weer of het. Belgisch verdrag, elkaar moesten onderhouden over de mérites der diverse ziekenhuizen langs de lijn. Wij zouden het toch ©enigszins vreemd vinden, als het spoorboekje ook een lijst van hospitalen bevatte. We zou den een weinig ^verbaasd zijn, indien de directie adverteerde: „Goedkoope trein naar Amersfoort. Bij Bilthoven riant gelegen ziekenhuis" of: „Ge bruikt den dagsneltrein naar Amster dam. Prof. A. opereert onze reizigers persoonlijk." Wij willen maar zeggen, dat hier aanmerkelijk meer dan het normale ri sico scheen te zijn'. Van een bijzondere angstvalligheid van den jongen Ettik- hoven is niet gesproken. Wel zal hij allicht aan het leven gehecht zijn ge weest en misschien meer aan het ge vaar gedacht hebben dan een ander. Dat zijn angst op zich zelf overdreven was, blijkt echter niet. Het tegendeel is wèl gebleken. En de vraag dringt zich op: staa% 01* meer machinisten met. dergelijke voorgevoelens op de locomotief? Dat zij de eigenaardigheden van de lijn beter kennen dan de reizigers, ligt voor de hand. Zij zijn zich de gevaar-moge lijkheden beter bewust; daarvoor neb ben zij ook de machine in hun hand, om ze te voorkomen. Zij zijn meestal ook niet de men schen om ophef te maken van hun werk. Maar als de reiziger begint te vermoeden, dat de machinist al een plaatsje in het ziekenhuis heeft uitge zocht ,zal hij dan nog zoo gerust in de schommelende wagens zitten? Het is in dit verband te betreuren, dat de spoorweg-vakorganisaties, wiil zij niet in de commissie vertegenwoor digd zijn, geen personen hebben willen aanwijzen om .van hun zijde inlichtin gen te verschaffen. In Frankrijk en in het aan sensatie- lustige knapen rijke Düitschland koo- pen de reizigers hun spoorkaartje met een zekere doodsverachting. In ons so lide land vertrouwen We in de veilig heid onzer spoorwegen; dat vertrou wen is kostbaar; moge het pok al zoo danig behoed worden. Eenmaal weg, komt het niet gauw meer terug. NED. HERV. KERK. Beroepen te Ter Apel, H. H. Bau- det, te Arum. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Ottoland, A. F. Keu chenius, cand. te 's-Gravenhage Te Nieuwlande (Dr.) F. Slomp, cand. te Kuinerwold. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Cand. J. H. Antuma hoopt Zondag 21 Nov. intrede te doen in de Geref. Kerk ie Raard. Bevestiger is Ds. G. Bierste ker, van Suameer. EVANGELISATIE. Door de komst van den vrijzinnigen predikant der Ned. Herv. Gemeente te Nieuwveen, Ds .W. van Dooren uit Oos ter- «en Westerblokker, is de Hervorm de Evangelisatie- aldaar weder geo pend. Geregeld zullen daar rechtzinni ge sprekers optreden. GIFTEN EN LEGATEN. Dr. J. Hoek Geref. predikant te Den Haag-West, ontving van een echtpaar, dat onbekend wensehte te blijven, een gift van f 500 voor de nieuwe kerk. Ook ontving Dr. J. Hoek van een an der echtpaar, een gift. van f225 waar van f 100 voor de Kerk, f 100 voor de Diaconie en f 25 voor de Zending. DE MUIDERBERGSCHE SCHOOL KWESTIE. In een j.l. Donderdagavond gehou den ledenvergadering, der Vereeniging tot stichting en instandhouding van Ghr. Scholen te Miiiderberg werd met algemeene stemmen besloten in beroep te gaan. bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij het afwijzend Raadsbesluit op het verzoek der vereeniging, om tot stichting eener Chf. school te Muiderberg over te gaan werd gehandhaafd. LEERPLAN VOOR HET BIJBELSCH ONDERWIJS. De Besturen van den Bond van Be sturen van Chr. MULO.-scholen" en van de „Vereeniging voor Chr. MULO. in Nederland" noodigen belangstellen den uit een leerplan te ontwerpen voor het Bijbelsch Onderwijs aan Chr. ULO- scholen. Men gelieve daarbij het vol gende in 'toog te houden: le. Bedoeld wordt «en leerplan uit sluitend voor 't Bijbelsch Onderwijs; 2e.#Het moet berekend zijn op een drie jarigen cursus, aansluitend, aan het 6e (c,q. 7e) leerjaar eener goed ingerichte Chr. Lagere School; 3e. Als basis wor de aangenomen, dat in elke klasse leerjaar)'2 uur (120 min.) voor het Bij belsch Onderwijs is uitgetrokken; 4e. Het ontwerp bevatte: a. een inleiding, waarin uiteengezet wordt 't doel, dat met het Bijb. Onderwijs wordt beoogd, in overeenstemming met de beginselen waarvan bovengenoemde vereenigin- gen. blijkens haar Statuten, uitgaan; U. een opgave van de verdeel ing der leerstof over de drie opeenvolgende ja ren. henevens de onderwerpen voor elk leer jaar; c. een schets van de wijze van behandeling, waarbij aan het beklijven der daarvoor in aanmerking komende leerstof aandacht worde geschonken; d. een beredeneerde opgave (ook cri- tisch) der hulpmiddelen bij het onder- wijs( handleidingen voor den onder wijzer en leerboeken voor den leerling inbegrepen); 5e. Voorwaarden: a. de inzendingen worden getypt Qf geschre ven door anderendan de ontwerpers. Ze dragen een motto, ook vermeld op een bijgevoegde gesloten enveloppe, die een briefje bevat met naam en adres van den ontwerper; b. de inzendingen moeten uiterlijk 1 Sept. 1927 in het be zit zijn der nader te noemen Commis sie van Beoordeeling; c. de ontwerpen blijven het eigendom der inzenders; de genoemde vereenigingen behouden zich echter het recht voor, de drie h.i. beste ontwerpen te ptlbliceeren in het orgaan der vereenigingen; d. voor de ze drie ontwerpen zijn 3 prijzen, elk van f50 beschikbaar, terwijl aan den inzender van het door de commissie daarvoor aanbevolen ontwerp nog f50 bovendien wordt toegekend; 6e. In de Commissie van Beoordeeling hebben zitting; namens den Bond van Bestu ren: Ds. M. van Grieken, Rotterdam en een nog aan te wijzen lid: namens de vereeniging voor Chr. MULO: J. Th. R. Schreuder, Heemstede en W. Uittenbo- gaard, Arnhem, terwijl nog een vijfde lid buiten de vereenigingen zal worden uitgenoodigd. Adres: Prins Hendrikstr Arnhem. UNIE VAN CHRISTELIJKE ONDER WIJZERS. Aan het jaarverslag 19251926 der Unie van Christelijke Onderwijzers is het volgende ontleend: Het aantal leden liep terug van 845 op 761 (op 30 Sept.) in 't laatste kwar taal bleef de toestand vrijwel station- nair: het aantal donateurs bedraagt 229 (verleden jaar 236); twee af deelin gen werden opgeheven. De werkzaamheden van het bureau der Unie nemen steeds toe; vooral de •moeilijkheden van wettelijke bepalin- gèn en bezoldigingsbesluit zijn aanlei- dmg tót het vragen van adviezen; het aantal gegeven adviezen bedroeg 189, Wharvan 85 inzake salaris, pensioen en, wachtgeld. Een enquête werd ingesteld nvaar het aantal „overcompleten." Vele antwoorden kwamen in, die duidelijk doen zien dat de toestand onhoudbaar is geworden, en slechts verbetering is tp vinden in herstel van het 7de' leer jaar en verlaging van het aantal leer lingen per klasse. Vooral de „Kleine" scholen zouden hiermee gebaat zijn. De Unie zal o.m. deelnemen aan het in 1927 te houden Chr. Nat. School con gres en heeft zitting in het landelijk comité van actie voor aansluiting van leerplicht- en arbeidswet. Voor niet minder dan 14 ontslag kwesties werd de hulp der Unie van Chr. Ond. ingeroepen; daarvan waren 11 het gevolg van de wijziging van de l.o.-wet, waardoor overcompleten moe ten afvloeien, zoodat dan als regel ge vraagd wordt het ontslag te handha ven, zoodat recht op wachtgeld ont staat. Uit vele kwesties is het aan het hoofdbestuur opnieuw gebleken, dat de rechtspositie der bijzondere onderwij zers onvoldoende eeregeld is. Bii de komende westwijziging zal op verbete ring worden aangedrongen, evenals op verlenging van den beroepstermijn tot 14 dagen en op spoedige berechting, zoodat een zaak niet meer, gelijk nu maanden nadat het ontslag is inge gaan, door de commissie wordt behan deld. (3ok werden enkele processen ten behoeve der leden gevoerd. In verschil lende kwesties werd het bestuur bijge staan door mr. Burch te Haarlem, den rechtskundigen adviseur der Unie. De begrooting voor 1927 geeft in ont vangsten en uitgaven f7350. Voor het nieuwe boekjaar wordt een contributie voorgesteld van f6 tot 15. ERNSTIGE COMMUNISTISCHE ONLUSTEN. Aneta meldt: BATAVIA, Een uitgebreid, doch onhandig opgezet communistisch com! plot waarop de politie gelukkig wag voorbereid, doch welks details haar on bekend waren, is in den nacht van" Vrijdag op Zaterdag op verschillen de plaatsen op West-Java uitgebroken Sedert Vrijdagavond waren op vier plaatsen in Weltevreden gewapende! benden vergaderd, die de politie mo lesteerden. De vergaderingen werden uiteen gejaagd en verschillende per sonen gearresteerd. Een politie-agent wetd gedood, twee gewond. TAN GE RANG, Een aanval op de politiekazerne door een 50-tal in het' wit gekleeden, werd afgeslagen. Er- zijn geen gewonden. In Bantam is in [het plaatsje Menes de Wiedana ver moord. In de benedenstad van Batavia) is het telefoonkantoor door een dertig tal communisten bezet, nadat hun aan val op de gevangenis was afeslagen. Zij kregen hierbij) 4 gewonden. Zij trok ken zich in het telefoonkantoor terug, nadat eenige salvo's waren giefost en velen van Tien waren gearresteerd. Hierbij vielen echter noch docdennoch gewonden. BANDOENG. Bij. Nagrek is de spoorlijn op 4 punten opgebroken. De) telefoondraden zijn doorgesneden. De communisten beletten den eer sten trein uit- Menes te vertrekken. Afschrift van een vers vervaardigd door T. Beekhart: De Woubrugsche vrijheidsboom. in den vorm van een raadsel met ant woord of „uitleg" voorafgegaan door een. voorbericht. Cornelis Boorsma, lid der muni- eipalen raad in 1795, met zes andere •leden hebben den vrijheidsboom in triomf door het dorp Woubrugge gedragen vóór zij deze' z.g. boom voor de deur van het „oude recht huis" hebben geplant. O. C. VAN HEMERSEN Sr. Voorbericht. Wie dit raadsel en deszelfs uitleg itaimer in handen mocht'komen den ken niet dait het zeiven uit jok of spot lust is samengesteld maar veel eer om ieder te overtuigen hoe Neerlands volk evenals 't al ouden volk van Is raël twee boosheden begaan hebben: God dén springader des levende wa ters'verlakten en zich zlven gebrokeno bakken, uitgehouwen hebben, bakken die geen water houden. Om ware bet mogelijk een ieder op te wekken om hoe eerder te beter met diep© schaam te en ook moedige belijdenis voor den Heere tot hem weder te keeren, die niettegenstaande dit alles zoo in zijn woord als door de bediening van het zelve ons nog toe roept: al hebt gij met nog zoo veel boeleh geboeleerd keert nogthans tot mij weder spreekt de Heere dit is niet alleen de-eeuwige en niet min zekere weg tot herstelling van het war© heil van Kerk en Bur gerstand maar ook zou langs dien weg een ieder voor zich zërven de aangenaamste ja zalige vruchten mogen smaaken. 't Welk is de welver - meenende Wensch van mij. T. BEEKHART. Raadsel. O noodlot dat mij treft wi© kan zich ooit verlaaten. Op achting gunst of roem gezag of hoogen staaten. Ik wierd weleer zoo hoog geacht bemind geroemd. Maar word nu evenzeer veracht bespot gedoemd Miljoenen zijn verspild het menschenbloed moest stroomen Eer dat ik kon of mogt bij mijnen minnaars komen Geen kroon zoo duur betaald geen troon zoo duur gekocht Nog ooit met zoo veel drift verlang begeerd gezocht. Geen wonder was het toen men mij had verkregpn Dat mijn© minnaars dacht ik was den grootsten zeegen Ik wierd daarom gesteld ten hoogsten top van eer. Men boog zich elk om strijd gewillig voor mij-neer. Al had ik geenen mond men deed'mij woorden spreeken Als wilden ik aan elk, een vollen zéegen preeken En schoon ik hand nog voet nog anderen leeden had Zoo stond ik, stijf en sterk, en kon nog boven dat Mijn 'macht en heerschappij aan ieder klaar doen merken. Mijn vijand even zelf moest tot mijn luister werkeri Ik was geheel versierd en praalde met een krans Men deed ter mijner eer zoo menig luchten dans Kort om ik wierd geëerd gelijk men eert de goden Maar nu is eer en roem helaas van mij gevloden Een welgewapend volk ontroofde mij mijn eer En velde met geweld mijn sterken macht terneer. De toestand' is volmaakt rustig". Hon derden lieden, voorzien van vuurwa pens en electrische lantaarns, drongen de woning van den Wedana te Menes binnen. 2uj vermoordden den Wedana en 2 andere inlanders. Een kind werd/ zwaar gewond De vrouw van den Wie dana kreeg een schot in den buik. De assistent-Wedana van Tjening 1st vermoord, evenals eenige poFitie-agen- ten. De Wiedana van Laboean kreeg een schotwond, maar wist te ontvluch ten. Te Menes, Serang en PandeglLang is een sterke politiemacht aanwezig. Een opzichter van de Staatsspoor tel Menes, Benjamins geheeten, is ver moord. Te Serang en te Meoes heerscht thans een volmaakte rust. BATAVIA, In den Volksraad heeft Mr. Schriecke verklaard, dat er, al staan de Regeering gedetailleerde rap porten nog niet ten dienste, voor ern stige bezorgdheid geen reden is; dank zij de door het Europeesch en In- Ian<isch bestuur genomen maatregelen wordt de toestand geheel beheerscht. PAD AN G. De autoriteiten lieten te Boengo Tandjoeng in het Padang- Pandjangsche een verboden protest meeting van 300 communistische pad vinders uiteenjagen, die bijeengeko men waren om te protestoeren tegen de arrestatie van de vrouwelijke co-mi munist Oepikitam. Twee lei-diers wer den gearresteerd. TJIAMIS. De veldpolitie heeft de; vernieling van het telefoonkantoor vopr de woning van den regent te Tjiamis verhinderd. Bij een salvo_ van de politie werden vier communisten, gedood, aan onze zijde is een agjenti zwaar gewond. LABOEAN. Een bende van hon derd man doodde drie politiemannen en verwondde één zeer zwaar. De as sist" nt-Wedana wordt vermist, in zijn huis werden bloedsporen aangetroffen. Versterking met infanterie is gevraagd! 200 Communisten gearresteerd. In totaal zijn op de politiebureau* ongeveer 200 gearresteerden. Het is nu overal zeer rustig behal ve te Laboean. Geen reden tot ongerustheid. Naar wij vernemen, 'heeft de mi nister van koloniën van den gouver neur-generaal van Ned.-Iudië een tele gram ontvangen, waarin deze on der verwijzing naar de berichten vaiï Aneta omtrent dé commuPlst 1 scho on geregeldheden op Java mededeelt* aht er geen reaen bestaat tot onge rustheid. In het Bantamsche. Te Tjaringin in het Bantamsche be schoten communisten een huis. Zeven inlanders werden gedood, tv\ree mili tairen licht gewond. Een ageiït kreeg een schot in de borst. Zijn toestand ia ernstig. HERSTELLEN VAN GEBROKEN GLOEILAMPEN. Als de gloeidraad van een electri sche lamp gebroken is, gooit men de lamp gewoonlijk weg. Het is echten mo gelijk, haar te herstellen; men is er na melijk in geslaagd, een methode Uit te werken, om den ouden draad er uit te nemen en door een nieuwe te vervangen. Daartoe maakt men eerst een kleine opening in de lamp, door haar bjj net puntje te verhitten, tot het glas week wordt en het dan met een scherpe punt door te steken. Door het aldus ontstane gaatje neemt men met een pincet den ouden draad en de steundraaen weg. De laatste zit ten, zooals men weet, in een glazen staafje vastgesmolten,en men moet dus om ze los te maken, dit glas ook ver warmen tot het zacht is. Dit gelukt,, want men kan door de opening ook een heel klein blaasvlam* met je naar binnen br.engen en het gla*. daarmee verhitten. Mèn kan dan meteen de nieuwe steu. draden vastzetten. Daarna wordt de wol* ramdraad ingezet, op de gewone wijzv bevestigd en met de torevoerdraden ver bonden. Er rest dan nog slechts de lamp weder dicht te maken. Men neemt een glazen .buis, welke aan den eenen kant trechtervormig is uit gestulpt, en wel zoo wijd, dat zij pre cies op de opening der lamp past. Mét behulp van een speciale blaasvlam worden buis en iamp aan elkaar gesmol ten, waarna men met de luchtpomp ver bindt, luchtledig maakt en ei* eventueel argon in laat. Men smelt de buis af en de lamp is weder bruikbaar. In deeze droeven stand kwam ..niemand mij beweenen. Mijn Vrienden gingen zelfs ftl 9potten voor mij heenen. Ja doemden mij ten vuur wien trof ooit zulk een val Als mij reeds overkwam maar dit is nog niet al Men lag daar in dien stand daar hoop en troostloos needer En niemand zag ik in een langen tijd nog weder Tot eindelijk 't zelfde volk dat mij had neergeveld Met haren ruwe hand mij nam in haar geweld Dat gaat mij op 't nieuw aan hakken slaan en houwen. Dat deed mij ramp op ramp en druk bij 't onheil bouwen Dat maak mij droevig klein en neemt mij zooveel af Dat ik hun meerendeel gewillig overgaf Het wil niet dat ik zal voortaan meer woorden spreeke-. Nog immer aan het volk des imenschen regten preeken Maar heeft mij gevormd dat ik met eenen hand Moet wijzen aan het volk den juisten stond en stand Dien last mij opgelegd moet ik gewillig dragen 'k Moet altoos dit ook doen zoowel bij nacht als dagen Al kan geen mensch mij zien al schijnt geen zon of maan 'k Mag egter van mijn post geen haar breed af en gaan De regen hagel sneeuw de heete zonnestraalen 'k Moet alles op mijn lijf maar laten nederdaalen Zoo als men mij och bloed daar maar ter neder steld Ontbloot van hulp of troost in 't naar en t>enzaam veld. 'k Word hier niet voorbeloond krijg immer kost of kleeren Veel minder zal men mij daar jeuchend groéten eeren. Neen als ik niet meer kan aanwijzen men9Chen pligt Dan zal mijn droevig lot gewisselijk zijn niet ligt Voor 2eker zal mijn loon dan zijn o mijn wat schande Dat men mij heel en al tot as toe zal verbranden. Wat dunkt u wie beti ik die zulk een eer beklom. En die o droevig lot tot zulk een laagte kom. (In ons blad Tan morgen de Uitleg van het RaariaalL

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5