NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 NOVEMBER 1926 DAG-AGENDA. Dinsdag 16 Nov., 's av. negen uur. Rest. „In den Vergulden Turk": Alg. Verg. der L. IJsclub. V/oensdag 17 Nov., 's av. acht uur. „Jeruël", Groenesteeg 16: Samenkomst Spr. de heer A. de Jong Sr., van Schie dam. Woensdag 17 tot Zaterdag 20 Nov. Foyer Stadsgehoorzaal: Tentoonstel ling van de Ver. tot Bev. der Belangen van Slechthoorenden. Leiderdorp. Woensdag 17 November 's avonds half acht. „Irene": Leden vergadering der Leiderdorpsche Chr. Oranje Ver. Sassenheim. Woensdag 17 Nov., 's avonds acht uur: Geref. Kerk. Orgel bespeling door den heer H M. Keuning Woensdag 17 Nov. 1S26. 's Av. acht uur „Jeruël" Middelstegr. 3 Samenk. Spr. de heer v. d. Horst. Oegstgeest Woensdag 15 Nov., 's av. acht uur: „Rehoboth-Kapel": Decla matieavond v. d. .Ver. voor Chr. Be langen. Donderdag 18 Nov., 's av. acht uur: Hooigrachtkerk. Ie Winterlezing door Ds. R. E. van Arkel van Utrecht, over.: „Galilea". Vrijdag 19 Nov., 's avonds acht uur: Stadsgehoorzaal Concert, Dirk Sch&fer De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. wanneer zij met het vernieuwen van de ballast bezig zijn, daarbij moeten blijven tot de boel weer voldoende is aangestampt In werkelijkheid komt het echter voor, dat de ploegen de baan wel verlaten. Prof. Meyers: Zijn er dan geen opdrachten gegeven om ter plaatse te blijven? Getuige: Zeer zeker. Bij dozijnen Maar het schijnt, dat ze niet altijd volkomen worden uitgevoerd. Wat de algemeene oorzaak betreft, antwoordde getuige op een vraag van den voorzitter, dat de baan inderdaad niet gunstig was. Zijn indruk op 9 September was: hier had niet met een snelheid van 90 K.M. gereden mogen worden. De opzichter O. A. Berghuis, uit 's- Gravenhage, vertelde, wanneer onder zijn leidipg grinttreinen zijn gelost. Tegen get.'s uitdrukkelijken wil heeft hij op 17 Aug. op het opgaande spoor (naar Rotterdam) het werk -r- waar hij een put had doen maken ter aan vulling met nieuwe ballast moeten laten liggen, omdat hem werd opge- dragên, dien dag te Duivenvoorde te werken. De ploeg werkvolk is alleen iip 17 Aug. van 10 uur af, op 18 Aug. den geheelen dag, en verder op 21 Aug en 2 Sept. op afodere baanvakken werkzaam gewieest. Get. is na 26 Aug. niet meer persoonlijk op het baanvak geweest. De heer Leith constateerde, dat hij 1 Sept. eeia. ernstige klacht over den weg ter kennis van Berghuis had gebracht met betrekking tot een door hem aangetroffen punt. Op een vrixag van den voorzitter, welke werk/wijze bij het vernieuwen werd gevolgd, antwoordde getuige Berghuis, da.t steeds maar één dwars ligger tegelijkertijd werd ondergra ven. De voorzitter merkte op, dat toch door een der getuigen is geconsta teerd, dat e:r weieens vijf dwarsliggers tegelijk waren ondergraven. De heer Berghuis heeft dit nimmer kunnen constateere n, overigens kan hij niet eiken dag persoonlijk zich van den gang van /zaken op den weg overtui gen. Op den dag, vlak na het ongeluk,, heeft getw den toestand van het spoor opgenome n. Zijn stellige meening is, dat de to estand van het spoor niet de oorzaak 1 tan zijn geweest. Den vorigen dag was het spoor trouwens nog na gezien. Bi enige verklaring, wat wel de oorzaak van de ontsporing kan zijn, kan get. niet geven. Ir. Vim der Vegt: „Was u te vreden over het baanvak, toen u er den voriigen dag was geweest?" Get.: „Er zat wel iets in, dooh het was goed berijdbaar." De vermoedelijke oorzaak. Zaterdagmorgen werd o.a. gehoord de chef' van den dienst van Weg en werkenir. H. P. Maas Geestera- nus. Wat de vermoedelijke oorzaak aan gaat, g;elooft get., dat de voorste as van dn locomotief 't eerst is ontspoord dat duarop de locomotief zich in den grond heeft vastgewroet en dat ver- volgei is een der volgwagens bij het de- raillei.-fren de moet in de rails heeft doen ontstaan. Get. geeft toe, dat de ondervinding van het ongeval heeft gelee) rd, dat men buitengewoon voor zichtig moet zijn met de keuze van het 1 grint voor h'et ballastbed en dat bij fl/en nieuw bed snelheidsbeperking wen schelijk is. Lniit.-kolonel b. d. P. A. M. Hack- s t r o h wijst er op, dat ongelijke vul ling; van het ballastbed onder de dwi irsliggers tot gevolg kan hebben, dat bij het rijden van den trein de dwarsliggers zakken en zich dan la ter weer opheffen, doch dan kan het griint gelegenheid hebben gehad zich te verplaatsen, (Als factoren, die bij het ongeluk een RECLAME. Zenuwstiliend en Zenuwsterkend is de werking van Mijnhardt's Zenuwlahletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. rol kunnen spelen, noemt get. de on juiste samenstelling van het grind, het verschil in ligging van de Deide banen en de groote snelheid op het vernieuwde ballastbed. Overigens is* hem gebleken, dat aan de snelheilsbeperking niet de hand is gehouden, aangezien er weer nieuwe aanschrijvingen noodig zijn gebleken Ir. Maas Geesteranu.s ant woordt op de opmerkingen van den heer Hackstroh nog, dat het verschil in hoogte van de banen van het spoor op de rechte baan, zoolang het de 10 c.M. ifiet overschrijdt, geen aanleiding voor ongerustheid behoeft te geven. Ten slotte geeft spr. toe, dat de si tuatie van het ballastbed niet geheel onschuldig aan het ongeluk is geweest De heer J. Willig' Dzn., uit Pur- mer, heeft geconstateerd, dat groote mollen gelegenheid hebben gehad de spoorbanen overdwars te ondergraven van de eene naar de andere zijde. Dit wijst op onvoldoende schouwing. Op verzoek van prof. Meyers wordt de door den heer Rok enberg afge legde verklaring, aan de hand van het stenogram, langzaam herhaald. Er blijkt uit, dat de wagon, waaron der de korte laschplaat werd gevon den, de derde van achteren was. De kop van de bovenrail was gespleten. De laschplaat, hier bedoeld, was pl.m. 30 c.M. en aan beide kanten gelijk, de bouten waren afgerukt en lagen aan weerszijden van het spoor. Get. denkt, dat de vorige trein een D-trein en daarvan wellicht de laatste wagon, deze bijzondere laschplaat heeft los geslagen, welke aldus voor den ver ongelukten trein noodlottig is gewor den. Als laatste get. wordt gehoord de machinist B r o n k uit Den Haag. De ze achtte het niet uitgesloten dat ten gevolge van het voortdurend rijden in dezelfde richting het spoor eenigszins is opgekropen in de lengte. Omtrent get. Berghuis heeh hij den indruk, dat deze wel zeer angstvallig aan de voortreffelijkheid van zijn eigen werk heeft vastgehouden, ter wijl in wezen dat werk zoo voortreffe lijk niet is. De zitting werd hierna verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. RECLAME VOOR UTRECHT. Het blijkt uit de „Utrechtsche" bla den, dat op uitnoodiging van het ge meentebestuur Donderdagavond ten stadhuize onder leiding van den Wet houder van Openbare Werken, Dr. J. J. de Waal Malefijt, eene bespreking plaats had van vertegenwoordigers van de V. V. V., de Kamer van Koop handel, de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen, de Utrechtsche Han delsvereeniging, de handelssociëteit, de Chr. Middenstandsvereeniging, Ho- recaf, de Utrechtsche Bestuurders- bond, den Neutr. Bestuurdersbond en bond, de Utrechtsche Chr. Besturen de afd. Utrecht van den Ned. Bond van Autobusondernemers, alsmede de Hoofdcommissaris van politie, terwijl verhinderd waren de Leo-vereeniging, de R.K. Werkliedenvereeniging St. Jozeph, de Stichtsche Industrieele Club en de direecteur van Gemeente werken. De bijeenkomst was belegd tenein de middelen te beramen om te gera ken tot een daadwerkelijke samenwer king van dé corporaties en vereenir gingen, die geacht mogen worden de belangen der geheele Utrechtsche be volking te vertegenwoordigen, voor een goed gefundeerd vereenigingspunt voor de bevordering van vreemdelin genverkeer, een en ander in verband met een ter zake door het bestuur de V. V. V. aan het gemeentebestuur ingezonden rapport met schema van begrooting. Uit de gehouden besprekingen bleek dat naar algemeen gevoelen het doel bereikbaar is te achten en de wil aanwezig om te komen tot: le. een behoorlijke huisvesting, waartoe de gemeente een doelmatig en aesthetisch volkomen bevredigend Verkeershuis zou plaatsen op een der meest-gunstig gelegen verkeerspunten waarvoor dan door de V.V.V. een over eenkomstige huur zou worden ver goed; 2e. een zoodanige regeling der ge zamenlijke bijdragen in de jaarlijk- sche exploitatie van den propaganda- en informatiedienst en overeenkom stige verhooging van de Gemeentesub sidie dat deze dienst zoodanig func tioneert, dat daaruit de vruchten mo gen verwacht worden welke een doel treffende stadsreclame kan opbren gen; 3e. een regeling van de vertegen woordiging in het bestuur der V.V.V. op zoodanige wijze dat mag aangeno men worden, dat de gemeente en de meest belanghebbende kringen daarin hunne belangen beveiligd kunnen ach ten en medezeggenschap vermogen uit te oefenen. Op voorstel van den voorzitter werd ter nadere uitwerking dezer denk beelden een kleine commissie be noemd, waarin zitting hebben een vertegenwoordiger van de Gemeente, de V.V.V., dé K. van K., de Nederland sche Jaarbeurs, de U.H.V. en de U.B.B. De „Stand" teekent hierbij aan: Twee dingen moeten ons van 't hart le. dat ook nu nog de reclame zich voorl. tot Utrecht schijnt te zullen be perken, blijkens de verspreiding van het persbericht; 2. dat het opvalt, dat in de „kleine commissie' de Chr. of R.K. organisa ties geheel zijn uitgeschakeld. MINISTER VANDERVELDE OVER HET KAMERVOTUM. Een B.T.A.telegram meldde gisteren avond uit Brussel: Bij zijn terugkeer uit Parijs heeft minister Vandervelde een onderhoud gehad met eeri verslaggever van de „Soir" over de aanneming van 't Ned.- Belgisch verdrag door de Tweede Ka<- mer. De minister wenschte beide lan den er geluk mee en voegde eraan toe. dat hii de gelegenheid niet wilde laten voorbijgaan om te zeggen hoeveel be wondering hij gevoelde voor minister van Karnebeek. In geheel deze zaak, aldus minister Vandervelde, gaf hij zulk een bewijs van loyaliteit en flinkheid, dat men niet weet, welke men het meest moet bewonderen. Wat het belangrijkst is, vervolgde de minister, is wel, dat de inhoud van het verdrag zelve de gelegenheid biedt om tusschen Nederland en België be trekkingen te scheppen van een echte, volmaakte vriendschap. Zoo vereenigd zullen de beide landen, daaraan twijfel ik niet, een vruchtbare actie voor den vrede kunnen voeren, VERBETERING VAN DEN DELFT- WEG. Ged. Staten van Zuid-Holland stel len aan de Staten voor, aan de gem. Delft f300.000 subsidie toe te kennen in de kosten van de verbetering van den Delftweg, welke kosten worden ge raamd op f 1,134.000. Wellicht zal op 1 Januari 1927 het tolgeld op den Delftweg weer verlaagd kunnen worden. SUBSIDIES. Ged. Staten stellen .verder voor. aan de provinciale commissie ter be vordering van de gei'enfokkerij in Zuid-Holland voor i926 een subsidie van f2000 toe te kennen; voor restauratie van den toren der gemeente Zwartewaal voor 1926 een subsidie van f 600 toe te kennen; voor restauratie van den toren te Gorinchem voor 1926 een subsidie van f1000 toe te kennen; voor restauratie van den toren te Nieuwkoop voor 1927 een subsidie van •ten hoogste f3050 toe te kennen. RENTEVERLAGING. Ged. Staten stellen voor, met ingang van 1 Januari 1927 de rente van het gedeelte der leensom ten bedrage van f150.000 te bepalen op VA pet. en de rente van het overige deel der leensom door de Vereeniging tot Opvoeding en Verpleging van idioten en achterlijke kindeken aangegaan, ten bedrage van f350.000 voorloopig eveneens te bepa len op 4 Yt pet. 5 A PCT. LEENING DEN HAAG. De Gemeenteraad van 's-Gravenha- ge besloot op 19 Sept. 1919 tot het aan gaan van een geldleening, groot f 20.000.000, tegen pet. rente, waar bij de gemeente zich het recht voorbe hield tot vervroegde affossing k paid. B. en W. meenen thans van die be voegdheid gebruik te moeten maken. Na de aflossing, welke dit jaar be hoort plaats te hebben, resteert nog f 17.225.000. Dit bedrag kunnen B. en W. thans leenen tegen een rente van VA pet met een looptijd van 35 jaar. B. en W_ stellen v.oor, hiertoe over te gaan, en aan de houders der aflosbaar gestelde obligaties, recht van voorkeur te geven. HULDE UIT VENEZUELA VOOR H. M. DE KONINGIN. De Koningin heeft Vrijdagmiddag op Het Loo ontvangen den gezant van Venezuela, den heer J. I. Cardenas, ter overhandiging aan H. M. van den keten van de orde van de Bevrijders. EEN TELEGRAM VAN TROELSTRA. Het Volk meld:. 'Naar wij vernemen heeft Troelstra het volgende telegram gezonden aan Minister Van Karnebeek: „Het is mij een behoefte, Uwe Excellentie geluk te wenschen met de aanneming van het Belgisch verdrag door de Tweede Kamer. De wijze waarop dit is geschied, stem pelt dit. feit tot een persoonlijk suc ces. Thans is ~kêbleken, hoe weinig ons volk in de breedere visie der moderne, op den wereldvrede ge richte -politiek meeleeft, zonder welke, dit stuk vredeswerk niet is te begrijpen en alsnog door het na tionalistisch en locaal drijven eener verouderde belangenpolitiek wordt bedreigd. Boven alles behoeft ons volk in al zijn geledingen politieke scholing op internationaal gebied in den geest der vredesgedachte, op dat het Europeesch leere denken en in staat zij, de nieuwe methode van buitenlandsch beleid, door u in dit verdrag toegepast, te begrijpen. Moge dit grootsche werk van volksopvoeding tijdig ter hand wor den genomen met medewerking van allen,die de medezeggenschap des volks aan het voeren van het buitenlandsch .beleid tot het hoogst mogelijk peil willen opvoeren TROELSTRA' Antwoord van minister Van Karnebeek Naar het Volk verder verneemt, lieeft mr. P. J. Troelstra van minister Van Karnebeek het volgende telegram terug ontvangen: „Mag ik u danken voor uw blijk van belangstelling, dat aaJa neü-of- fen heeft en uitdrukking geeft aan gedachten, waarmee ik volkomen instem?" BUITENLAND. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. De voorstellen naar de districten. Dé gedelegteerden -conferentie dér) mijnwerkers heeft Zaterdag een beslis sing over de regteeringsvoorstellén ver) wezen naar de districten, met de aan beveling, deze te aanvaarden, als het) beste, wat in de gegeven omstandig heden te verkrijgen is. Het besluit) aangaande deze aanbeveling wefd m'et; 432.000 tegen 352.000 stemmen geno men. Het voorstel om een individueel^ stemming te houden werd met 42T.OOO' tegen 357.000 stemmen, verworpen. Thans zullen dus de gebruikelijke dis- itrictstemmmgen in vergaderingen e>nz. worden gehouden. Een nieuwe gddelegjeerdenconferen- tie der mijnwerkers zal nu a.s. Vrijdag) worden gehouden, ten einde van del resultaten der stemmingen in de dis tricten over de aanvaarding der regiee- ringvoorstellen voor een regjeling ken nis te nemen. De aanbeveling om de voorstellen te aanvaarden, zooals die door de con ferentie is gedaan, wordt uitgelegd in den zin, dat de mijnwerkers zich bui gen voor het onvermijdelijke. Een af wijzende stemming wordt thans als on waarschijnlijk beschouwd'. Het schijnt, dat de vertegenwoordi gers van Wales -en Yorkshire en eeni- fe andere districten, een verwerping er voorstellen wilden aanbevelen, maar er werd niet naar hen geluisterd. Zelfs indien de regeëring.svoorstellen aanvaard worden, kan een algemeenel hervatting van den arbeid in talnjkei districten eerst over enkele weken wor- dene verwacht, want men voorziet groo te moeilijkheden bij' de besprekingen over districtsre'gelingen. Uit de interpretaties der regeering's- voorstellen blijkt, dat de nationalei raad van arbritage geen volmacht zal hebben, om kwesties van den arbeids tijd te behandelen, waaromtrent ieder district zal beslissen. GAAT HINDENBURG IN 1927 HEEN? De „Welt am Montag" beweerde reeds eenigen tijd geleden, uit de om geving van rijkspresident Yon Hin denburg vernomen te hebben, day de ze voornemens zou zijn, op zijn tacatig- sten verjaardag, d.i. in den herfst van 1927, zijn ambt neer te leggen. Thans vernemen wij, zegt net blad, dat de rijkspresident zich zelf in dezen zin geuit heeft, en dus inderdaad dit plan heeft. Het' is evenwel te verwach ten, dat zijn vrienden van rechts, zul len trachten, den rijkspresident van zijn voornemen at te brengen, daar zij! niet over een geschikt-en candidaat a(s opvolger van Ven Hindenburg be schikken. VORSTELIJKE VERLOVING IN NOORWEGEN. Kroonprins Olaf mei een zuster van Prinses Asirid. Uit Stockholm wordt gemeld, dat binnen enkele dagen de verloving zal1 worden bekend gemaakt van kroon prins Olai van Noorwegen met prinses1 Martha, de tweede dochter van den; hertog van .West Gotland en dus een zuster van prinses Astrid. BOECHARIN, VOORZITTER DER BERDE INTERNATIONALE. Uit Moskou wordt aan het „Berliner! Tageblatt" gemeld, dat Boiecharïn in plaats van Zinowjet 't voorzitterschap' van de communistische internationale zal aanvaarden. Boecharin geldt voor een theoreti cus. Ten opzichte van de mogelijkheid! ieener spoedige wereldrevolutie, staat hij sceptisch, al vervullen hem de ge beurtenissen in Engeland en .China met groote verwachtingen. Wat Duitschland betreft, verklaarde hij, dat hij den snellen wederopbloei.; der Duitsche industrie betreurde, daar deze oe positie der Duitsche bour geoisie versterkt. Het is niet te verwachten, dat door de benoeming van Boecharin wijziging m de politiek van het Centrale Comité zal worden gebracht. ZWARE STORM BOVEN ENGELAND Zondagnacht heeft boven geheel En geland een hevige storm gewoed, ge-1 paard met buitengewoon zware regens,, ten gevolge waarvan op vele plaatsen Oyerstroommgen zijn ontstaan. Er is betrekkelijk veel schade aangericht. De Kanaalbooten hebben liet zwaar! te verantwoorden gehad. Over de ha venmuren van Folkestone sloegen Za terdag dertig voet hóoge golven. De boot van Boulogne was genoodzaakt* Dover binnen te loopen. De „Pnnseg Juliana" heeft 'den sïechtsten overtocht van haar geheele geschiedenis ge maakt. Ook Zoiidag, was het weer buitenge woon ruw. De böot uit iVÜssingen kwam een uur te laat binnen. Een Deens che schoener is tijdiens het hoog tepunt van den storm bij Cornwall aan |den grond geloppen. De bemanning van b koppen kon gefreici worden. KROEP SKA JA OVER HET RUSSI SCHE PLATTELAND. Kroepskajja, de weduwe vah Lenin, heeft in de „Prawda" tafereelen gegeven van den toestand op het platteland. Kr.oepskaja bevestigt het overigens reeds door velen vastgestelde feit dat het platteland in Rusland zich anal her stelt. Overal wordt er gebouwd, gare pareerd, verbeterd. De boeren schaffen zich nieuwen inventaris aan, koopen vee, enz. Maar het is verbijsterend, al dus Kroepskaja, hoe slecht voor de gees telijke opleiding van de boeren gezorgd •wordfc. -—-j De bolsjewiki doen niets om de boeren te verheffen, om hen wat meer op de hoogte te brengen van hetgeen op gees lelijk gebied gebeurt. Doen zij dat een enkelen keer wel, dan geschiedt dit op een barbaarsohe wijze. Kroepskaja brengt verschillende spro kende voorbeelden van de wjjze, waarop de bolsjewiki de boeren beschaven, Zoo btjv. was er een tijd, dat de bols jewiki het organiseeren van tooneelvoor- stellingen als het meest belangrijke werk iop dit gebied beschouwden. Loenatsjarsky heeft toen gezegd: „bij ons zijn er nu in een provincie meer schouwburgen, dan in geheel Frank rijk". i Dit was niet geheel juist, want schouw burgen waren er juist- niet. De tóoheel. voorstellingen werden daarom in de scho len gegeven. Kroepskaja schrijft hierover het. vol- „Dit beteekénde, dat het leven van den onderwijzer een hel werd. De school werd gerequireerd voor schoilwburg en er kon dus geen onderwijs gegeven wor den". Nu is deze rage voorbij. De kinderen hebben hun scholen terug gekregen, maar nu heeft de rijpe jeugd geen lo kaal, waar zij den vrijen tijd zou kun nen doorbrengen. He-t beste huis van elk dorp wordt be schikbaar gesteld voor de plaatselijke organisatie van den Komsomol (de-com munistische jeugdorganisatie). Wie niet tot deze organisatie behoort en kom» eomollers zijn er op het platteland wei nig kan er niet binnen. De rijpe jeugd heeft dus geen lokaal, waar .zij.; bijeen zou kunnen komen om op behoor lijk© wijze den vrijen tijd door te bren gen; de jongelui slenteren daarom op straat, hetgeen tct baldadigheid leidt. De ejug'd verlangt nu naar opleiding, naar meer onderwijs. Dit kan in Rus land alleen bereikt worden door het fee; zceken van een „rab£ak'\ Ra-bfak is een „arbeidersfaculteitr', een instelling, waar arbeiders en boeren in korten tijd opge- leid worden in het volgen van he.t_hó.o« ger onderwijs. Het aantal jongelui, die - op een rabiak willen opgenomen wórden is clan ook zeer groot. - De bestaande rabfak's kunnen echter niet alle candidaten opnemén. Slechta io pei. van de candidaten heeft kans- toegelaten te worden. De duizenden boe renjongens, ciie hun laatste opgespaarde roede is hebben uitgegeven om naar eed groote stad te gaan, waar zuik een rab iak bestaat, en die nu buiten.de muren Van de zoo begeerue onderwijéiprichting- blij ven schreien a!s_ kleine kinderen, wanneer zij het vonnis hooren, De mees ten hunner hebben geen geld om naar huis terug te keeren. Sommigen plegen zelfmoord. iviaar niet alleen op onderwijsgebied voeit het platteland zich misdeeld, ook op materieel gebied is de toestand niet,' 'Zcoals nij zijn moest. Bj hun poging den vrcegeren welstand te herkrijgen, bot- - sen de boeren telkens weer tegen de gevolgen van het bolsjewistisch regime „Vvij kunnen niets", Deklagen de boe- ren zich. KORTE BERICHTEN. De Hongaar sche ministerraad heeft besloten Dinsdag de Nationale) .Vergadering te ontbinden. Waarschijn), lijk zullen de verkiezingen voor het) nieuwe parlement op 8 December a.s» worden gehouden. Gistermorgen kwam het in dd Berlijn sche voorstad Neuköln tot erin; stige botsingen tusschen VölkisChen i ien politie. Drie personen webden zwaai! en [dertig- licht gewond. Ivondylis heeft in een interview)- de mogelijkheid besproken, dat toet pa? lement opnieuw ontbonden moet- w£ iden. De Verkiezingen zouden aan eg. een anderen grondslag plaats hebben., De Slowakische volkspartij' heeft», besloten niet in de regeering te treden*-, [doch een voortgezette onafhankelijk^ held te handhaven In Italië hebben wederom antf- Fransche incidenten plaats gehad. De ziekte van den japansckei* keizer heeft een ernstige wending gé- nomen. In hooge ambtelijke kringen is men zeer ongerust. Donderdag 18 dezer zal h'et 3GC jaar geleden zijn, dat de Sint PieterS-, kerk te Rome door Paus Urbanus VIII werd geconsacreerd. De Duitsche Rijksdag hééft h©f regeering,sontwierp inzake de bijslagen iop den onderstand van werkloozen part genomen. I «T UIT DE OMGEVING. NOORD WIJK. In de Vrijdagmiddag gehouden raads» zitting deelden B. en w. mede, dat zij de meening van den raad wenschen te weten, ol hij in beginsel voor invoering der logeergastenbelasting is en zoo ja, pi dan de voorkeur gegeveu wordt aan een progressief tarief, al dan niet met indeeling der hotels en pensions in klaa sen. l.i De heer Admiraal vroeg den voorzit» ter i^,t de woonforensenbelasting zal (opbrengen, waarop de voorzitter zégt, dat zulks onmogelijk te zeggen is. Daarna vroeg' de hear Admiraal, _oï de Mij: Zeebad geen voorstel ten aanzien van de Dogeorbelasting heeft gedaan! De voorzitter antwoordde hierop, dat deze Mij. heeft jijorgesteld een belas ting te heffen op de badkaartjes. Da raming zou, naar spr. meent, f 2700, volgens de meening van weth. Liefferink ,en den heer de Hollander echter f 7.000 Naar aanleiding daarvan zeide de heel Admiraal, dat hjj twee belastingen al voldoende acht en geen nieuwe aparte Iqgeerbfthviting noodig is. De heeren den Hollander en Alkemade spraken zich eveneens tegen bedoelde belasting uit Terecht werd opgemerkt, dat de forensenbelasting reeds een zware m ea®

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2