NIEUWE LEIDSTCHE COURANT VAN DONDERDAG tl NOVEMBER 1920 UIT DE OMGEVING. alksmade. Burgerlijke stand. Geboren: Apolo- nia Gerarda, d.v. Pieter Cornells Mol lens en Johanna van der Mejj. Maurits, v.v. Arie Verboon en Agatha van Soest Maria Héndrica, d.v. Eermanus Verdel en Johanna Koek. Gerardus Martinus Maria, z.v. Franciscus van Rjjn en Adri- anan Maria Slingerland. Overleden: Petronella van der Hoorn wed. van D. van Klink, 78 iaar. Theo dora Klein, echtg. van J. Hoogenboom 79 jaar. oude wetering. Tot assistente aan school voor Chr. Nat. schoolonderwijs, is benoemd mej. M. G. Dijkstra uit Am sterdam. ROELOr arendsveen. Vrijdag 12 Nov. a.s., des middags te ongeveer 12 uur, zal de nieuw-benoem de pastoor dezer parochie, de zeer Eerw. heer J. G. Onel, door het Kerkbestuur met de kapelaans worden inge haald vanai de Fransche Brug. Bij dezen intocht is het gemeentebe stuur uitgenoodigd tegenwoordig te zijn, terwijl het muziekcorps ,,Liefde voor Harmonie" mede ter opluistering aan wezig zal sgjn. RIJNSBURG. Vergadering van den gemeenteraad pp Donderdag 11 November a.s., des lavonds 7 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. 3.Benoeming lid Schattingscommis- pie. 4. Voorstel van B. en W. tot ver koop van grond aan de Hofstraat. 5. Wijziging pensioensgrondslag van het Hoofd aer Openbare Lagere school. 6. Restitutie Hondenbelasting. 7. Vaststelling gemeentebegrooting, Idienst 1927. SASSENHEm. „Patrimonium!' hield Dinsdagavond 'n zeer goed geslaagde openbare vergade ring. Een zeventigtal broeders waren opge komen om den heer Hollander te beluis teren en ze zullen zich hun gang naar „Concordia" niet hebben beklaagd. Nadat de. voorzitter, de heer A. Vo gelaar, de vergadering op de gebruike lijke wjjze haa geopemt gaf hij bet woord aan den spreker. Deze begon met eraan te herinneren, dat we in September 1927 hopen te her denken Patnmonium's 50-jarigen dienst. Bij die gelegenheid hebben we geen be hoefte aan schetterende fanfares of schitterende redevoeringen. Wij verlan gen niet naar een wedstrijd in proza of Ipoezie, om den lof van Patrimonium te bei Wij zjjn nuchtere meiischen, die weten 'dat eén ons daadwerkelijke sympathie meer beteekent dan een pond sympathie „in de lucht". Wfl willen ons een oogenblik bezin nen, en onze wapenrusting voor den geestelijken strijd bezien. Wij willen zien of die wapenrusting ook nog gebruikt kan worden en of ze ook nog betee- kenis heeft voor de toekomsL Wij willen samen onderzoeken, wat de ordeningen Gods en dezer tijden nood ■van ons eischen. Vast staat, dat in deze 50 jaar bet fcociaal en economisch aanschijn der aarde belangrijk is gewijzigd, niet alleen in Nederland, maar over de ganscbe wereld. We moeten weten waar we staan - We willen met elkaar onderzoeken (wat het motief was van hen, die 150 jaar geleden Patrimonium stichtten. Voor 1876 was er in Nederland slechts één organisatie van arbeiders, bet z.g. (Nederlandsch Werklieden Verbond. Daar tot alles in. Men noemde zich neutraal maar in dien tjjd bleek reeds, dat men look in den strijd op sociaal gebied niet neutraal kan zijn. De meer democrati sche elementen kregen al spoedig de leiding, en strjja ontstond over de vraag, of men zich bij de Internationale organisatie zou aansluiten. Naar aanleiding van deze kwestie zei de bekende Klaas Kater: 1 Ik mag niet als Christen. Ik wil niet als Nederlander. Ik kan niet als werkman. En toen men tegen 1876 ook nog ging ijveren voor de neutrale staatsschool, .was het uit en verlieten de Christelijke (elementen de organisatie. Men is gaan leeren verstaan, dat men pok op sociaal terrein moet staan naar de gerechtigheid Gods en positie heeft te kiezen voor het Koningschap van Christus. In deze beweging stonden bekende mannen als Kater, Wormser, Esser en lindeboom vooraan. Deze mannen hebben den strjjd aan gebonden met het modernisme en libe ralisme van die dagen. Zij hebben zich niet terug getrokken met een boekske in een boekske, maar zijn op den vijand ingevlogen en hebben hem bij den strot gepakt. Ze leefden bij bet beginsel. - Het waren slechts 9 mannen, die den strjjd aanvatten. Mannen van verschillenden stand in de maatschappij. Naast een Klaas Ka tar en een Poesiat, treffen we een Hovy aan. Die mannen vroegen niet naar maat schappelijken stand, alles viel weg voor de ééne gedachte: Wat moeten we, niet als patroon of arbeider, maar wat moe iten wij als Christen doen. Duidelijk werd door spr. in het licht gesteld, hoe Patrimonium ook in den Strijd voor het vrije christelijke onder wüs de sporen hepft verdiend. voor den tijd der vakorganisatie werd ook aandacht geschonken' aan de stof felijke belangen, maar nooit heeft Pa- li. monium vergeten, dat de geestelijke dingen in waaxdjj verre te stellen zijn (boven de stoffelijke. In Talma's dagen w.erd van Patrimo nium ook nota genomen op politiek ter rein. Als men dan inging tegen den geest van den tjjd, verschenen er in de roode Eers artikelen met den titel: „De hond eeft gekeft", „De zoutzakken", en: „De zoete jongens hebben zich weer eens doen hooren". Spr. is blm dat die fcjjd voorbij is> maar zou toen gaarne zien, dat er nu door de leidende figuren in de Chr. politiek eens wat meer rekening werd gehouden jset de gedachten en verlan gens die in Patrimonium leven. Op welsprekende wijze heeft spr. ons geteekend dqn strijd, die Patrimonium deze 50 jaar heeft gevoerd, en opge wekt, dat hunne trouw onze trouw en dat hunne liefde onze liefde tnag zijn, opdat ook hier zal kunnen worden ge zegd, dat in 't verleden ligt het heden, in net nu, wat worden zal. Zwijgen en rusten zou ons niet alleen schuldig stellen aan hen, die voor ons de oude banier hebben opgeheven, maar ook aan onze kinderen, het geslacht dat na ons komen zal. Duidelijk werd in het licht gestelid, dat Patrimonium ook thans nog een taak heeft te vervullen. Zoowel tegen libera lisme als teg9n socialisme moet de strjjd worden aangebonden, en in dien strijd hebben we noodig menschen met voldoende geestelijke ruggegraat. Met groote belangstelling werd dit geestdrittig betoog aangehoord. 'tWas voor .Patrimonium een goede avond, en we twijfelen niet, of de broeders zullen, wanneer ze hun arbeid voor het jubi leumfonds aanvangen, van dezen avond vruchten oogsten. Nadat de neer Hollander was voorge gaan in dankzegging, werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. voorhout. Burgerlijke stand. Geboren: Hen- ricus Theodoras, z.v. W. Kortekais en M. Los. Petronella Alida, d.v. Th. P. V. d. Nouland en O. Bierman. Gerda, d. v. P. Kühn en A. Vonk. Leonardus Gerardus Petrus, z.v. L. H. Prins en C. W. Stokman. Overleden: Jacoba Colijn, oud 2 jaar. Johannes Arandze Diemei, echtg. v. M. van Mozel, 75 jaar. Ondertrouwd: M. Voordouw te Riet veld en M. Burgmeijer, alhier. J. W. Hilders te Lisse en Th. Kortekaas. Gehuwd: J. de Groot en M. A. Ver hagen. M. Voordouw te Rietveld en M. Burgmeijer. GEMENGD NIEUWS. Aanvaring. Gisterochtend is 't 1300 ton groote, met kolen gelaten sleep schip van de firma Plouvier en Co. te Rotterdam in de Kil bij 's Gravendeel Het schip kreeg zware averij; Het verkeert in zinkenden toestand, doch wordt door de inmiddels garequireerde pompboot „Stormvogel" (kijvende ge houden. Brutale berooving. Dinsdag avond is te Rotterdam een brutale be rooving met gewe'dj.leging geschied. Een Hollandsche zeeman, de 30-jarige H. A. W., verblijf houdende in het logement van het Leger des Heils aan den Oppert ontmoette in een café op den Schiedam schen dijk den 49-jarigen Engelschen matroos A. Mac. D. van het in de Waal haven liggende s s. ,,Cape St. Agnes". De Hollander wist zijn Engelschen col lega, die in eenigszins beschonken toe stand verkeerde, mee te lokken. Gearmd liepen zij tot in de Herderinnestraat. Daar kreeg de Engelschman plotse ling een klap op het achterhoofd, waar na njj op straat vieL De Hollander ontnam hem toen het p&kje, dat hij onder den arm droeg, en dat later kruidenierswaren bleek te be vatten. Hij ging op de vlucht. Een voorbijganger, die het heele ge val had zien afspelen, belette hem te ontkomen en leverde hem aan de politie over. Hij is naar Den Haag op transport gesteld omdat gebleken is dat hij daar nog iets te goed heeft. Slachthuis. De gemeenteraad te Uithoorn stelde een bedrag van 14000 gulden beschikbaar voor grondaankoop ten behoeve van den bouw van een slachthuis. Verdronken. De 71-jarige T. E. te Nieuw Vennep is in een sloot ge raakt en verdronken. Botsing) Te Haren (Gron.) is gistermorgen een autobus in botsing ge komen met een tram. De bus werd aan den rechterkant ge heel vernield; van de beide inzittenden werd er één, afkomstig uit Assen, aan het hoofd verwond. Van de tram werd het voorbaloon in gedrukt Overboord gewaaid. Te Win- neweer (Gron.) is gisteren de vrouw van schipper Nijborg door den Noordenwind overhoord geslagen en bekneld geraakt tusschen schip en oever. Zij moest m het ziekenhuis te Gro ningen worden opgenomen. Uit vrees. Door de politie te Doesburg is aangehouden een 14-jarige Dnitscher, genaamd H. H. W. uit Dort mund, die ringen te koop aanbood. Hij was .uit het ouderlijk huis ont vlucht uit vrees voor de straf van een slecht schoolrapport. Herstellingen. Vanwege het Waterschap Salland worii» 1 te Colm- echate in de buurt van de spoorlijn Zut- phen-Deventer belangrijke herstellingen verricht aan den IJsseldijk. Het was op die plaats, dat bij den laat sten hooger waterstand een doorbraak in de richting van Colmschate met de hulp der ponteniers nog juist kon wor den voorkomen. Thans wordt de drjk, ter bescherming tegen den golfslag, van een stroo-be- scnoeiing voorzien, terwijl in de nabij heid van de Snippeling een kolk. die daar den djjk ondermijnde, gedeeltelijk zal worden gedempt. Een mooie bolide. In dezen tijd van het jaar zijn gewoonlijk veel boliden waar te nemen. Dit jaar schijnt zich wel buitengewoon op dit gebied te onderscheiden. Eeui der lezers van de Tel. schrijft aan dit blad: „Juist een week geleden, Maandag 2 Nov., 's avonds te ongeveer half ne gen, zag ik. loopend op de Admiralen gracht te Amsterdam, een sterk lich tende massa uit de lucht komen. Eerst zeer klein, dan steeds grooter wordend naderde het de aards onder een hoek van ongeveer zestig graden. Toen de massa dichterbij kwam. werd duidelijk zichtbaar, dat zij bestond uit een peervormig lichaam, naar alle zijden een zeer sterk „kopergroen" licht uit stralend. Het geheel eindigde in een een langen staart van donkerroode, pur perachtige vonken. Bij het neerkomen op de aarde ver spreidde zich een zeer schel, blauw achtig groen licht, ongeveer als vonken der electrisehe tram bij avond. Het geval kwam terecht in de volks tuintjes achter, de Jan van Galenstraat, links van de Admiraal de Ruyterweg. Hoewel ik mij op vrij groeten afstand bevond, was deze plaats gemakkelijk te bepalen, doordat de achterzijde der hui zen van den De Ruyterweg sterk ver licht werden". Het schjjnt de moeite waard te zijn, des avonds eens het oog naar boven te richten. Ee n meteoorsteen. Te Mag- liana bij Rome is inden nacht van Zon dag op Maandag een reusachtige mete oorsteen geva'len, die een gat van 45 M. in den grond heeft geboord. Men zal hem uitgraven en naar Rome vervoeren, waar hrj aan den Paus zal worden aangeboden. Breken van de lier. Bij het lossen van een schip, gela len met grint, liggende in de stadsgracht te Zwolle, brak gistermiddag de lier. De mand, inhoudende 25 K.G. grint, lcwam terecht op het hoofd van den 64-iarigen arbeider Willem Veldkamp. Hij sloeg achterover op het dek eh daarna in net water. Hij werd op het droge gebracht maar overleed eenige oogenblikke nlater. Een jongen, die naar het lossen stond te kijken, raakte met zjjn band tusschen lier en schip. Twee vingera werden hem Gezwollen rivieren. Uit Tiel meldt men, dat in' Waal en Maas men zooveel last krijgt van het regen- en welwater, dat men het op de laag gele gen weilanden grazende vee heeft moe ten sta'len. Door den nieuwen was der Maas staat de bemaling stik Veel op zijn kerfstok. In het verblijf voor onbehuisden aan den Böschhoek te Rotterdam is aangehouden de 29-jarige J. v. d. B. uit Vianen, die heel wat op zijn kerfstok bleek te heb ben. In het Alg. Politieblad stond hij ge- naletrd voor een verduistering, gepleegd in Den Haag in 1919, een diefstal met inbraak te Amsterdam in 1924 en een verduistering te Den Haag in 1925. Hij wordt naar Den Haag op trans port gesteld. Een veewagen met twee t ar ges. Door de politie te Velp is B'bcesverbaal opgemaakt tegen zeke-ren te Nijmegen die met een vrachtauto 48 varkens vervoerde. De varkens wa ren verdeeld over twee verdiepingen die op den auto waren aangebracht. Te Worth-Rheden bezweek de vloer van het bovenste gedeelte en kwamen de varkens op hun onderburen terecht. Daarbij werden twee varkens gedood, terwijl een een poot brak. Verkeersongeval. De heer Hazemeyer fabrikant te Hengelo, is in Duitschland, nabij Essen, aangereden door een vrachtauto. Hij vloog door de voorruit van zijn auto; een paar hoofdaders werden hem doorgesneden Hij is in een naburig ziekenhuis opge nomen. De 49-jarige losse werkman P. C. v. D. is op de Oosterkade te Rot terdam onder een auto geraakt. Met kneuzingen aan linker enkel en arm, benevens een ernstige verwonding aan het gezicht is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging oj> genomien. Paard op hol. Op 'de Prina Hendrikkade te Rotterdam, is een voor een sleeperswagen gtespannen on beheerd staand paard, toen het met een van de achterpooten den neus wou krabben en daarbij een stuk vel af scheurde, op hol geslagen. Het dier, rende de brug op en daar raakte de sleeperswagen klem tusschen 'n draad- mast en een vrachtauto. Van den laat ste is een band en een spatbord be schadigd. Tegen den voerman van het paard is proces-verbaal opgemaakt. Inbraken. Gisterochtend 6uur hebben politie-agenten te Aerdenhout aangehouden den '21-jarigen Duitsoher IC., die in het bezit was van ongeveer 150 gouden en zilveren voorwerpen. Zij' waren gestolen uit de tijdelijk on bewoonde villa van mevrouw de wed: B. C. Koninck-Wpndenburg Cal koen. De man was door verbreking binnen gekomen en stond te wachten op een tram naar Amsterdam. Hij befcendel de inbraak te hebben gepleegd. K. wordt van nog meer inbraken verdacht In het nachtasyl aan de Bosch- hoek te Rotterdam is aangehouden de 29-jarige J. v. d. B. uit Vianen, diet in net algemeen Politieblad stond ge signaleerd, als verdacht van- verschil lende inbraken gepleegd te 'stGraven- hage in de jaren 1924 en 1926. en van verduistering van een stofzuiger even eens te 's-Gravenhage in 1926 ge pleegd. Hij is naar Den Haag op trans, port gesteld. Mijnongeval, «e- tri de mijn Laura en Viereem'ging had de mijn werker Th. V; uit Kerkrad'S het onge luk onder afvallend gesteente te gera ken. V. weid: naar het St. JosCph-Zie- kenhuis te Heerlen overgebracht. B ra nden. Te Millingen bij! Nij megen is afgebrand de boerderij van B. Dr. op den Dender Het vee werd gered. De inboedel) ging verloren. Verzekering deikt de schade. Te Ufteite is de woning bewoontj door B. Lyseai tot den grond toe ai- gebrand. Niets werd gered, terwijl een geit en 30 kippen in da vlammen zijn omgekomen. •Verzekering dekt de schade. Te Oude Niedorp is de bakkerij, en woonhuis van den heer Beemster- boer tot den grond afgebrand. Verdronken. Een drim'arig zoontje van den heer Sch., te Span broek is te water geraakt en verdron ken Ernstig ongeval. Te Nieuw Vennep waren Dinsdag twee metse laars bezig met het opladen van hou ten schotten, afkomstig van een keet, toen door een rukwind éen der schol ten van den auto viel. Beide mannen geraakten er onder. Eén hunner werd slechts licht gekwetst, doch zekere Fr. werd zwaar aan het hoofd gewond. In ernstigen toestand werd hij naar de Maria-stichting te Haarlem ver voerd. Lysol gedronken. Het 3-ja- rig dochtertje van R. uit de Steen- straat te Nijmegen, dionk gis.eren uit een fleschje met lyso.. Het Kind kreeg ernstige inwendige brandwonden. Men vreest voor haar leven. Land- en Tuinbouw. gebruik ontsmet zaaizaad! Het feit, dat ontmet zaaizaad veel beter resultaten geeft, dan onbehan deld goed, behoeft geen demonstratie meer. Niettemin is bet interessant, kennis te nemen van de proeven, ge- nomen door eenige Groningscüe boeren. De heer P. Bos te Warfhuizen heeft op een proefveldje, lang 3.70 M., resp. 32, 30 en 28 plantjes in de rij gekregen van onbehandeld zaad en 127, 215, en 176 van ontsmet zaad, dus 90 tegen 514 Bij den heer P. Blauw te Overschild was de verhouding 586 tegen 1791, bij J. Schutter in hetzelfde dorp 524 en 858, en bij B. de Lange te Veendam 248 tegen 556. Inderdaad frappante cijfersI de invoer van boter en kaas in duitschland. In de eerste drie kwartalen van het loopende jaar heeft Duitschland 71.946 ton boter ingevoerd, tegenover 74.527 ton in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar; Denemarken en Nederland, di3 in de maanden JanuariOctober van dit jaar onderscheidenlijk 22.875 ton en 22,074 ton boter aan Duitschkuul leverden, waren de belangrijkste im- porteerende landen; verder was af komstig uit Estland en Letland teza men 10,114 ton, uit Zweden 3207 ton, uit Polen 3100 ton, uit Finland 2724 ton en uit Europeesch Rusland en Si berië tezamen 3897 ton. indexcijfers van den landbouw. De directie van den landbouw pu bliceert de indexcijfers van den land bouw over de laatste drie maanden. Aug. Sept. Oct. Akkerbouwproducten 122 122 128 Veeteeltproducten 134 129 127 Landbouwproducten 130 127 128 Productiekosten 158 158 159 In de afgeloopen maand liepen voor granen, aardappelen en suiker de no teeringen niet onbelangrijk op, terwijl overigens de prijzen vrij gelijk waren, zoodat het indexcijfer voor de akker bouwproducten een 6-tal punten boven dat van September steeg. Van de veeteeltproducten vertoon de alleen kaas een hooger indexcijfer, maar deze verhooging was dan ook ook zoodanig, dat alle daling der an dere producten er nagenoeg aoor werd opgeheven. Voor alle landbouwpro ducten gezamenlijk was het indexcij fer lechts iets hooger dan in de vori ge .aand. Daar de voederartikelen iets in prijs stegen en de meststoffen een vrij con stant verloop hadden, vertoonde het indexcijfer der productiekosten een kleine verhooging. ons groeiend veebeslag. Zoowel zij onder onze boeren, die in hoofdzaak den akkerbouw beoefenen als zij, die zich voornamelijk op vee houderij toeleggen, zijn er sind9 eeni ge tientallen jaren in ieder opzicht op uit om door doelmatige teelkeus en selectie te komen tot 9teeds hoogere opbrengsten, wat tot gevolg heeft dat in de eerste plaats zijzelf to grootere welvaart komen, doch daarnaast voor al ook, dat het economisch weerstands vermogen van de geheele maatschap pij zeer belangrijk toeneemt. In hoe sterke mate ons veebeslag in den loop der jaren is gegroeid, moge blijken uit de volgende cijfers, ont leend aan de verslagen en mededee- lingen van de directie van den land bouw, jaargang 1926 no. 2: over de ja ren 1866 tot 1870 bedroeg het aantal stk. rundvee gemiddeld 1.369.000, waar onder 896.000 melk- en kalfkoeien. Voor het tijdvak 1891/1900 wordt opge geven een totaal van gemiddeld 1.574.000 stuks, waaronder 920.000 melk- en kalfkoeien. Ook na 1900 bleef er gestadige groei, rooala biiikt uit da getallen, welke worden opgegeven voor de jaren 1904 en 1921. In eerstge noemd jaar beliep het aantal stuks rundvee in totaal reeds het getal van 1.690.000, waaronder 973.000 m«dk- en kalfkoeien, terwijl voor 1921 het tota le aantal stuks wa9 opgeloopen tot rond 2 millioen, waarvan de helft, dus 1 millioen, melk- en kalfkoeien waren. Uit deze cijfers blijkt dus, dat tus schen omstreeks 1870 en 1921 het aan tal stuks vee met bijna 50 pet. is toe genomen, terwijl de oppervlakte grond, als grasland in gebruik, van 1.212.000 in 1870 opliep tot 1.219.000 H.A. in 1920, Het totaal werd dus met de slecht9 geringe oppervlakte van 9000 HA, (nauwelijks Vi pet.) uitge breid en nu zou het, gezien de gewij zigde voedermethoden, weliswaar ten eenenmale onjui9t zijn om te conclu- deeren, dat het voortbrengend vermo gen van het grasland in het algemeen met 50 pet. is toegenomen, maar toch is 't aantal rundvee, dat thans op een weidebedrijf gehouden kan word«.n, per 100 H.A. belangrijk grooter dan 50 jaar terug, daar ook het voortbren gend vermogen van het weiland in hooge mate is vooruitgegaan als ge volg van de nieuwe inzichten op 't ge bied der bemestingsleer. Verblijdender nog dan de sterke vooruitgang van het aantal stuks vee in 't algemeen is het feit, dat het produceerende vermogen van de melkkoeien zoo'n groote toeneming en zoo'n geregelde toeneming vertoont. Voor de koeien, ingeschreven in t Friesche Rundveestamboek, vinden we de volgende opbrengstcijfers ver meld: jaar kg. mk. p. koe vet kg. boter 1899 4090 2.99 135 1907 4419 3.16 150 1913 4418 3.26 156 1922 4595 - 3.42 170 1923 4684 3.48 177 Van de koeien, ingeschreven in g> meld stamboek, beliep dus aan boter de gemiddelde opbrengst in 1923 per koe 42 kg. meer dan in 1899 en nu mag Friesland in dezen aan de spits gaan, ieder die op ons platteland bekend is en zijn oogen zoowel als zijn ooren d n 1 ost geeft, kan zich er overal waar veehouderij gedreven wordt van overtuigen hoe er door de voorgangers in de boerenbeweging gewerkt wordt om niet alleen het exterieur maar vooral ook het voortbrengend vermo gen van ons vee op steeds hooger peil te brengen, welk doel voornamelijk nog bereikt wordt door middel van controlevereenigingen en stierhoude- rijen Voor '925 beliep het aantal con trol evereenigingen voor 't geheele land een totaal van 600 en 't aantal stierhouderijen een totaal van 550. Vooral stierhouderijen, welker bestu ren bij het aankoopen van dekstieren zoo hoog mogelijke eischen stellen met betrekking tot het vetgehalte en de botervetopbrengst van de moeders dier dieren, zullen van steeds grootere ren invloed blijken te zijn op de tota le zuivelopbrengst voor 't geheele land en 't mag een zeer verheugend ver schijnsel worden genoemd dat de laat ste jaren vooral ook de kleinere boe ren op de lichtere gronden hoe langer hoe belangstellender worden en, in te genstelling met eenige jaren geledsn nog, volstrekt niet meer schromen om zeer hooge bedragen te besteden voor den aankoop van een stier, waarvan op grond van zijn „papieren" veron dersteld mag worden, dat hij een sterk verheffenden invloed zal oefenen op de melkrijkheid van zijn page9lacht. S cheepstij dingen HOLLA ND-AMERIKA LIJK. NOORDERDLJK, R'dam n. Vanc, 10 v. Londen. ROTTERDAM R'dam n. N. Yoriz p. 10 (v.m.) Kaap Race. CARDIGANSHIRE, 7 te Seattle v. Rotterdam. DRECHTDIJK, 6 v. Astoria n .Rot- terdam. BLIJDENDIJK, 10 v. Quebec te Rot terdam. NARENTA, Vano. n. R'dam 10 van Cristobal. i RIJNDAM, weraldir., 9 v. Yokohama te Kobe, NOORDAM, 10 (tn.) v. R'dam n. N.. York. MAASDAM, 9 v. New Orleans Rotterdam. LOCHMONAR, Vancouver n. Rot terdam 9 te Londen. HOLLAND-AFRIK A-LIJN. BILLTTON, thuisr., 9 v. Marseille. SPRINGFONTEIN, thuisr„ 10 v. Algoabaai. JAGERSFONTEIN, uitr., p. 9 Gi braltar. MELISKERK, 10 v. A'dam te Rot terdam. I KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GA'ASTERLAND, R'diam: n. Anoooai p. 9 Finisterre. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. ALBIREO, 9 v. Seocomdeo n. Mon rovia. 'CERES, 9 v. Hamburg n. 'Adam, SCHELDESTR. uitr., 10 op kfe Goud! kust verwacht. HAARLEM, 10 v. ®![.-Atrifca te Am sterdam. ROTTERDAMSCBE LLOYD. iBL'ITAR, uitr., 7 v. Penang MEN ADO, uitr., 7 v. Penang. ÏTAPANOELI, 10 (12.10 v.m.) v. ,Ham burg n. R'dam. KEDQE, thuisr., p. B0 Pcnnt de Gall® STOOMV. MIJ. NEDERLAND. (BOEROE, 10 v. Batavia te A'dam. GROTIUS, uitr., 10 te Southampton. iSAPAROEA, thuisr., 10 te Suae. dir-E, cmrn. WJR, 10 te Pottt Saai,)

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6