is JOH. GEUTENBEEK, NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 NOVEMBER 1026 DAG-AGENDA. Donderdag, 11 Nov., 's av. acht uur. Academiegebouw Kloksteeg 23. /We- tensch. voordr. over het Katholicisme, door Prof. J. P. Verhaar. Onderwerp: „De Godsopenbaring als cultuurfac tor". Donderdag 11 Nov., 's av. 8 uur. Hui ze „Feenstra", Rapenburg 13: Jaarver gadering der Prop. Club „Dr. A. Kuy- per". Lisse. Vrijdag 12 Nov., 's av. acht u. Consistorie der Geref. Kerk: Vergade ring van den Ring Sassenheim en O. v. d. J. V. op Geref. Grondslag Dinsdag 16 Nov., 's av. negen uur. Rest. „In den Vergulden Turk": Alg. Verg. der L. IJsclub. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 November a.s. waargenomen door de apotheek van den lieer C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Te lef. 523. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kern pen aerstraat 4. des nachts en des Zondags. Frans van Houten 15^ p. 2e pr. Gerrit Laven 14 p. 3e pr. Vervolgens ontvingen de beide lei- ders der Lich. Oef. de heeren A. M. Ver schoor en F. Th. M. Zilverentant als huldeblijk van het vele door hen voor de vereeniging verrichte werk elk een turnklok met de beeltenis van „Vader Jahn", waarvoor de heer Verschoor namens beiden dank zeide. Het verdere van den avond werd op aangename wijze door de elkaar afwis selende oefeningen en declamatie van den heer Feyten doorgebracht. Ongetwijfelid heeft ook* deze uitvoe ring er weer toe meegewerkt, de sym pathie voor de vereeniging „Jahn" te vergrooten. vergrooten, een sympathie, die zij ten volle waard is. BINNENLAND. EEN BELANGRIJKE SCHENKING. Blijkens bij de Memorie van Ant woord inzake de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, Le- hoorende bij de in de Tweede Kamer ingediende nota van wijzigingen, is van de N.V. „De Drie Provinciën" de toezegging ontvangen dat zij bereid is ian den Staat om niet af te staan een complex woeste gronden ter grootte van pl.m. 750 H.A. en grenzende aan de boschwachterij Appelscha, onder voorwaarde, dat deze gronden door be bossching in cultuur zullen worden gebracht. In overeenstemming met zijn ambtgenoot van Financiën meent de Minister van Binnen!andsche Za ken, dat deze belangrijke schenking door den staat onder dankbetuiging zalzijn te .aanvaarden. Ten einde na het verlijden der schen kingsacte zoo spoedig mogelijk de be- bossching,^werkzaamheden een aan vang te kunnen doen nemen, worden er reeds thans gelden op deie begroo ting aangievraagd. WEER KERMIS IN EMMEN. In de gisteren gehouden Raadszit ting te Ehamen werd met 14 tegen 12 stemmen besloten tot wederinvoering van de kermis. HET B/fiLGïSCH VERDRAG IN DE KAMER. In verband met loopende geruchten verneemit de „Tel.", dat het in de be doeling ligt, om, wanneer vandaag Je discussies over het Nederlandsch-Bel- gisch tractaat op een niet al te laat tijd stip eindigen, de stemming over 'de eventuoele motie-Marchant, subs, het tractaat;, direct na afloop der beraad slagingen te doen houden. Er zijjn echter nog vier sprekers in geschreven. Nadat deze het woord hebben gevoerd, zal de minister dupli- ceeren. Indien er evenwel nog meer spreker,b bijkomen, zou het debat wel licht off een zoodanig uur eindigen, dat de, stemming niet dadelijk plaats heeft. EEN VERDIENSTELIJKE JARIGE. Men schrijft uit Amsterdam: De Npord- en Zuid-Hollandsche Red ding Mij. bestaat heden 102 jaar. In dit tijdperk werden 5150 schipbreuke lingen met haar middelen gered. De Mij. heeft steun noodig. Een be wijs van belangstelling op dezen ju bileum sdag verdient aanbeveling. Met 4500 bulptrs die ieder f 5 per jaar bij dragen, wordt veel bereikt. .DE MOTIE-MARCHANT. De tekst van de motie, die de heer March ant wil voorstellen, luidt let-" terlijk als volgt: De Kamer overwegende, dat Nederland een onderling vriend schappelijke regeling met België van de ha.ngende vraagstukken op den hoogsten prijs stelt en vertrouwt dat een vroor beide partijen aannemelijke gemeenschappelijke formuleering der grondslagen zeker is te vinden; dat tegen het thans aan de Kamer voorgelegd tractaat van 3 April 1925 ernstige bezwaren zijn gerezen, hoofd zakelijk hierin bestaande, dat: 1. het standpunt van Nederland in zake zijn bevoegdheid om in tijd van oorlogsgevaar en van oorlog het wa tergebied van de Wester Schelde voor oorlogsverkeer te sluiten niet uitdruk kelijk door België is erkend; 2. van den aanleg van het kanaal AntwerpenMoerdijk, zooals het in het tractaat en in de toelichtende me morie tot het tractaat is gedacht voor RECLAME Ned.rland ernstige nadeelen zijn ie duchten; dat bij een voortgezet overleg deze bezwaren zullen kunnen worden uit den weg geruimd; spreekt den wenscb uit, dat het over leg omtrent de voor beide partijen aan nemelijke gemeenschappelijke formu leering' worde voortgezet, teneinde alsnog met België tot overeenstem ming te komen; besluit de beraadslagingen over het wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat van 3 April 1925 te schorsen, totdat zij het resultaat van het voort gezet overleg zal hebben vernomen, en gaat over tot de orde van den dag. RECLAMES BIJ BE SPOORWEGEN. Op vragen van het lid van de Twee de Kamer, den heer Schaper, betref fende toezicht van regeeringswege op de plaatsing van reclames aan de spoorwegen en de gebouwen, tot de spoorwegen behoorende: 1. Is de plaatsing van reclames aan de spoorwegen en de gebouwen, tot- de spoorwegen behoorende, onderwor pen aan het toezicht van den minister 2. Zoo ja, hoe kon dan toegestaan worden, dat op het perron van het Staatsspoor in Den Haag een gropte, zeer in het oog loopende, reclame werd geplaatst, voorstellende een gru welijk en bloederig tafereel, namelijk een stierengevecht in zijn meest "af stootenden vorm? 3. Zoo neen, wil dan de minister overwegen, of niet de plaatsing van reclames in de toekomst zal moeten afhangen van zijn goedkeuring? heeft de minister van Waterstaat geantwoord: 1. De vraag wordtontkennend be antwoord. 2-3. In de in de tweede vraag bedoel de reclame kan de ondergeteekende geen aanleiding vinden, bijzondere maatregelen voor de spoorwegen te overwegen; ook de spoorwegen zijn onderworpen aan de algemeen gel dende, op dit stuk bestaande wette lijke voorschriften. OPLEIDING VOOR KOMMIES OF RIJKSKLERK. De Minister van Financiën waar schuwt belanghebbenden tegen per sonen, die er hun werk van maken, candidaten op te leiden voor het exa men van kommies of rijksklerk bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, tegen een onevenredig hoog lesgeld, dat dan later na aan stelling betaald zal kunnen worden. Candidaten voor de ambten van koananies en rijksklerk van wie blijkt, dat zij zich op deze wijze in overma tige schulden hebben gestoken, zullen met het oog op de belangen van den dienst niet kunnen worden geplaatst. ™iüITENLAND.™ HET HUWELIJK VAN PRINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRID. De kerkelijke inzegening. Gisteren zijn, gelijk wij reeds onder „Telegrammen" konden vermelden, kroonprins Leopold en prinses Astrid. man en vrouw, hertog; en hertogin van Brabant en aanstaand vorstenpaar van België geworden. De allercharmantete prinses Astrid heeft te Antwerpen en Brussel door haar bevalligheid, haar eenvoud en haar kinderlijke ongedwongenheid van at het eerste ©ogenblik harer verschij ning op Belgischen bodem als bij too- verslag alle harten gewonnen. De huwelijksinzegening in de St.- Gudule had plaats* zonder dat een Mis werd opgedragen, zulks omdat phnses Astrid nog niet katholiek is gewor den. In yerbatid hiermee droeg de' plechtigheid een meer sober karakter. De kerk was smaakvol versierd. Aan weerszijden van het priesterkoor hin gen kostbare gobelinsde zware pi laren prijkten met mooie processie- vaandels Boven'het hoogaltaar was een groo- te vergu de koningskroon aangebracht die scheen te rüstén op golvende róo- de draperieën. Achter het altaar hing het hertoge lijk wapenschild art Brabant tusschen de Belgische; en'de Zweedsche kleuren. - Het altaar was weelderig versierd- met witte bloemen: Links en rechts er van stonden vier groote kandelabers met veei brandende kaarsen. De voet stukken waren verborgen onder loover en planten. - Voor het bruidspaar waren dicht bijt het altaar roodfluweelen bidsïoelen en twee vergulde zetels met koninklijke! kroon geplaatst. In halve ronde daar omheen stonden, roodfluweelen stoelen en zetels voor de'cuders van het b'ruidsi paar en de getuigen. De getuigen waren: minister Van- dervelae, de Zweedscbe gezant, graaf de Dar del'en' prins Axel van Denemar ken voor. prinses Astrid; de graat van Vlaanderen, minister-president Jaspar en minister Hjjmans voor kroonprins Leopold. Terwijl -d^e. stoet* zich naar het hoofd altaar begaf, speelde 't orgel een groiotsche compositie 'van Boëimann. In het transept waren plaatsen gere serveerd voor de" autoriteiten, in uni form en met decoraties. Zoo o.m. voor het magnifiek gevolg van de twee fa milies en voor een. schitterende groep diplomat en, waaronder de pauselijke nuntius, als hoofd van'dit corps. Nederland was, behalve zijn gezant) te Brussel, Jhr. Dr. E. G. W;. F. van! Vreidenburch, vertegenwoordigd 'doom schout-bij-nacht Sluijs èn Jonkheer Ver heijiden, ordónnance-öfficier van H.M. Koningin Wilhelmina. De huwelijksinzegening weidr ver richt door Monseigneur van Roey, den aartsbisschop van Mecbelenw Rede van Mgr. van Roey. In zijn rede tot het prinselijk echt paar, heeft Mgr. .Van Roey, eerst het belang van hét huwelijk, van natio naal standpunt bezien, uiteengezet en vervolgens gesproken over de beteeke- nis daarvan in geestelijk opzicht. „God zelf" aldus ongeveer dei aartsbisschop 'zegende net eerste) huweliijk in, in aë prachtige natuur1 en toen werd1 het profetische woord; gesproken, dat tot alle komende ge slachten eveneens zou klinken: De vrouw zal haar vader en moeder verla ten ien haar man aanhangen. Het huwelijk is dan ook geen con tract als elk ander tusschen menschen; gesloten contract, hoe plechtig dit ook moge zijn. Het draagt veeleer den on- uitwischbaren stempelvan zijn god gelijken oorsprong en dit gieeit er het heilige karakter aan, dat de menschen soms gepoogfd.' hebben te verzwakken, maar dat zij 'niet kunnen vernietigen. Meer nog, in het werk der volma king, dat Hij voor onzen Heere Jezusi Christus heeft weggelegd, ken God niet de instelling vergeten die de bron zelve van het menscnelijk geslacht is. Hoe zuiver en edel zij ook in haar oor sprong was, de Zaligmaker heeft ze nog willen louteren en veredelen door ze nog ten behoeve van diegenen, die het christelijk doopsel hebben ontvan gen te verhef ten tot de verheven waar ddgheid van het heilig sacrament. Het christelijk huwelijk symboliseert 'de mystieke vereeniging van Christus: met Zijn kerk, die Hiji heeft bëmmd, die Hij heeft verworven ten koste van 'Zijn bloed, die Hij! glorierijk, heilig en smetteloos wilde zien. De aartsbisschop eindigde zijn rede met het jonge paar aan te 'manen,, steeds de blikken gevestigd1 te houden op God, den Souverein aller vorsten. Hierna kusten prins Leopold en zijn 'gemalin het crucifix, dat hun door den aartsbisschop werd voorgehouden. Het vertrek uit de kerk geschiedde met het zelfde ceremonieel als het bin nenkomen, met dit verschil, dat thansi de kroonprins den arm gat aan zijn gemalin: koning Albert aan primes Ingeborg en prins Karei -van Zweden aan koningin Elizabeth. Onderwijl werd op het orgel het1 machtige „Alleluia" van Handel ge speeld. Toen de jonggehuwden buiten kwa men, steeg er een oorverdoovend ge juich op. Als in een sprookje. Het Koninklijk paleis te Brussel was gisteren als het ware in een prachtigen tuin herschapen. Alle bloemenmanden die aan het prinselijk echtpaar zijn gezonden en het zijn er meer dan vierhonderd waren in de gangen en aan beide zijden van de trappen ge plaatst, van welke prinses Astrid gis termorgen, gedost in haar prachtig wit en-zilver toilet, bedekt met Brusselsche kant, en gevolgd door haar vier pa- g:s, geheel in het wit, is afgedaald. et was als een verschijning uit een sprookje. Het jonge paar is gisteravond ver trokken naar net koninklijk buitenver blijf van Ciergnon, in de Belgische Ar dennen, van waaruit het dezer dagen zijn huwelijksreis naar Zwitserland en het Zuiden van Frankrijk zal onderne men. Hier zullen zij hun intrek ne men in een prinselijk kasteel, dat door een bekende Franscbe familie te hun ner beschikking werd gesteld. EET BFJTSCHE MIJNCQNFLICT. Een kwestie van volmacht. Het beloop van de onderhandelin gen inzake de mijnwerkersstaking is niet zoo vlot als zich na de bemidde ling van het vakvereenigingsbestuur liet aanzien. De fout is, dat niemand; een volmacht tot onderhandelen schijnt te bezitten^ De bestuurders der mijnwerkers, Cook en Herbert Smith, zeggen nu, dat het vakvereenigingsbestuur nooit volmacht heeft gehad om over de k.wes tie van de verlenging van den werk tijd te onderhandelen. Zijzelf :unnen geen besluit nemen zonder hun be stuur te hebben geraadpleegd, dat weer eerst de vergadering van afge vaardigden bijeen moet roepen, die op hun beurt eerst v. eer ruggie praak moe ten houden met de mijnwerkersvakver- eenigingen in de districten. Deze ver gunnen den mijnwerkers, die het ven: hebben hervat, nïe. op. hun yergadê rin gen aan de stemmingen dee! te hemen, zoodat vaak een volstrekt niet repre sentatieve vergadering besluiten neemt die kant noen wal raken en d:e dan trapsgewijze weer aan de leiders wor den overgebracht. Zoodoende gaat er zooveel tijd verloren, dat inmidae's de toestanden weer geheel zijn veranderd. Er zijn thans weer meer dan 300000 mijnwerkers aan het werk, waarvan de overgroots meerderheid er in heeft ioe- gestemd om langer dan T uur te wer kenden nu wordt door de afgevaardig den té Londen de vraag aan de orde gesteld1, of er over een 1 an gieren werk tijd met de regeëring mag worden t n- der handel d. De dwaasheid hiervan springt in het oog. De leiders' van hun kant achten evenwel de zaak zoo belangrijk, dat zij er de verantwoordelijkheid niet voor op zich durfden nemen. De regeeringi heeft thans uitdrukke lijk verklaard, geen onderhandelingen meer met de mijnwerkers te zullen be ginnen, voordat zij schriftelijk kunnen waarborgen, dat zij inderdaad vol macht van het verbond hebben cm over de punten van bespreking te on derhandelen. KORTE BERICHTEN. Wellington Koo<, de waarnemen de Chine esc he premier heeft aan de militaire aanvoerders een telegram ge zonden, dat hij wenscht af te treden. De .Duitsche Rijksdagconimissiej voor buitenlandsohe aangelegenheden heeft een motie aangenomen, waarin zij de rijksregeling aanspoort op een spoedige opheffing van de 2C pet. hef fing op ingevoerde Duitsche goederen in Frankrijk aan te dringen en vóór die opheffing geen definiaiet handels verdrag met Frankrijk te sluiten. In het zuidwesten van de Ver. Staten is de wintel ingevallen met veel' sneeuw in Kansas, Oklahoma en noord, en noordwestelijk Texas. Een sneeuw storm beweegt zich, uit Canada ko mend, in zuidoostelijke richting, en Kansas en Missouri hebben felle koude te wachten. Azerkan, Abd el Krim's voor naamste onder bevelhebber m zijn strijd tegen de Fransohen en de Spanjaar den, heeft een brief van zijn ouden meestér ontvangen, uit diens verban ningsoord Réunion, waarin Abd el Krim meedeelt, dat hem een 'dochter, ia geboren en zijn tevredenheid betuigt over de wijze, waarop hij wordt behan deld. De Turksche minister van buiten- ilandsohe zaken, Roesjdibey is te Con- stantinopel aangekomen. Hij zal een ontmoeting met den Sovjet-Volkscom missaris voor buitenlandsohe zaken, Tsjitsjerin, hebben. Volgens een draadloos bericht uit Londen is een opstand uitgebroken tegen de Sovjets in Daghestan (Kau- kaausj Gemeentelijke Aankondigingen B Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de N. V. Leidsche Meubelindustrie en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een fabriek voor het vervaar digen van meubelen, in het perceel Utrechtsohe Jaagpad No. 44. kadastr. bekend gemeente Leiden, Sectie M No. 3763 en 38.57. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRTJEN, Secretaris RECLAME. HET ADRES VOOR: LICHTBEELDEN en FILM-VERHUUR Breestraat79 - Tel. 1851 STATEN-GENERAAL, TWEEDE KAM&ft. Vergadering van Woensdag 10 Nov. Besloten wordt hedenavond verder te behandelen de interpellaties van de hee ren E. ter Laan en L. ue Visser, en de volgende week in avondvergaderingen (Dinsdag en Donderdag) té Behandelen de bsgrooting van binnenlandsche zaken en landbouw. Het trgntaat met België. Bij de voortzetting tfan do behandeling van liet tractaat met België verklaart de heer VAN GIJN (V.B.) dat de Vrij heidspond niet kan medewerken aan de totstandkoming. Aanvaarding zal hier meer gcecle gezindheid doen verloren gaan dan in Eclgi"' zal worden gewon nen. De heer HEEMSKERK (A.R.) be strijdt den heer Knottenbelt, waar dezo de aptie tegen het verdrag in. bescher ming nam. Spr. becijfert, dat de maximumschade, die Rotterdam kan hebben aan het ka naal AntwerpenMoerdijk, 16.000.000 ton Rijngoederen kan bedragen. Dere serve, dcor Peigiï gemaakt ten aanzien van de doorvaart van oorlogsschepen, is Van geen waarde en had niet in het tractaat beho'oren te worden opgeno men. Deze reserve kan echter na de verklaringen van minister Vandèrvelde geen argument meer zijn tegen het tractaat. Dit verdrag dient naar het oordeel van spr. ondanks zwakke plek ken te worden aanvaard, aangezien het het Belgisch probleem, dat een -Euro- peesch j jjj| li probleem is, uit de wereld helpt. De heer LING8EEK (H.G.S.) is niet gerustgesteld door de verklaring van den minister. De Nederiandsche volks vertegenwoordigers mogen niet uit zwak heid of vrees de belanden van het va derland ten achter stellen. De heer MARCH ALT (V.D.) zegt, dat de kestenkwestie van tweede orde is. Inzake het kanaai MoerdijkAntwer pen, mag de minister niét verwijzen naar de omstandigheden van 1919, want di© waren anders dan die v^n nu. De aandacht \yerd toen 'afgeleid door poli tieke omstandigheden. Tegenover den heer Heemskerk meent spr., dat dit kanaal niet de eenige Bel gische eisch zal blijven. Het tractaat is onopzegbaar. Neder land bindt zich voorgoed. Het kan er ger worden, maar niet beter. Spr. neemt de opvatting v. minister Vandervelde dat dit een waarborg ver drag zou zijn van wederzrjdsche beteel>e- nis, geheel fout. Dan zou Nederland - den Volkenbond moeten verlaten. De kern van den Volkenbond is, dat wie. een staat aanvalt, de andere staten te gen zich vindt. Deze averechtsche op vatting van België drjjft hun in verkeer de richting. AkT men een. regeeringsver- klaring zoo verderfelijk acht, dat men daardoor in een oorlog kan worden ge sleept, moet dat nopen tot tegen stera men. De Belgen hebben het tractaat aanvaard in ver trod wen op dö door on ze Regeering afgelegde casus belli ver klaring. Spr. zal tegen het einde van den tweeden termijn, een motie van uitstel en opnieuw onderhandelen indienen. De heer L. DE VISSER (C.P.) meent dat tal van kwesties onopgelost blij ven. Spr. heeft .tegen het verdrag dat het •bedoelt, ons te doen toetreden tot de imperialistische machtsformatie. Als de heer Albarda voor stemt, is daarmede de laatste schijn van democra tie verdwenen, en is de S.D.A.P. voor goed geblameerd. Daarna wordt de vergadering ge schorst tot gisteravond 8 uur. Avondvergadering. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling der interpellaties-Ter Baan en De Visser over de militaire rel- leteis te Assen en Ede. De heer THAN US (G.H.) geeft naar aanleiding van het feit, dat de relletjes te Assen en te Ede gelijktijdig uitbraken waarin van opzet blijkt, den minister in overweging, strenger op te treden. Riet leger wordt als aangrijpingspunt gebruikt voor de verbreiding van revo lutie. Spr. is bij}, dat de leider der S.D.A.P. hier de Asser relletjes heeft afgekeurd, maar spr. veroordeeld de tactiek der S. D. A. P., die het leger bespottelijk tracht te maken. De interpellaties zjjn voor de interpel- lanten geen succes geweest. Alles heeft 'zich redtel^k tegen de interpellati on gflrir^V en de wgse, waarop de

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2