CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTEfJTIE-PRIJ^ BelaRBifste nieuws ii dit Hammer. 7°> JAARGANG DONDERDAG 11 NOVEMBER 192© mfMMER 1974 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advert en ti Sn per regel 22"/» coat lage zonden Mededeeltages, dabbel tarieL Bt) contract, belangrijke reductie. Kleine advert enti&n bij voornitbetaling ▼an «en hoogste 30 woorden, woeden dage» tffea geplaatst ad 40 cent Dii nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Revolutie verdediging. Opmerkelijk was de brutale wijze waarop Dinsdagavond in d© Tweede Kamer de Communist de Visser open lijk de revolutie in het leger durfde prediken. Uitvoeriger dan in ons Kamerver slag kon uitkomen, willen wij nog even vernielden wat hij zei de: Als de Minister mij zou vragen: Wat meent gij, dat de taak is van de com munisten in het leger, dan zeg ik, dat zij het leger volkomen moeten onder graven, dat zij het onbetrouwbaar moe ten maken voor de heerschende klasse en moeten zorgen, dat de arbeiders klasse op een belangrijk gedeelte van het leger kan rekenen in de dagen van revolutie, die komen gaat. Dat is de plicht van de communisten in het le ger, Mijnheer de Voorzitter! Ik heb dus precies gezegd, hoe ik over deze dingen denk en hoe ik mij daarover heb uitgelaten. De Minister is ook op een ander ter rein aan het grasduinen geweest en heeft getracht, of hij niets tegen mij kon vinden. Uit het bewuste rapport heeft hij voorgelezen, dat ik zou heb ben aangespoord, dat de militairen noesten schieten op de sterren der kra igen van de officieren. Ook dit is weer niet heelemaal juist. Ik heb, zooais altijd gezegd, dat het reeds zoover met het leger gekomen is, dat de militai ren zich niet als willooze werktuigen laten gebruiken als zij gecommandeerd worden op hun klasgenooten en mede arbeiders te schieten, dat zij als regel schieten op de sterren in de lucht en ik heb er bij gezegd: maar indien men moord veroorzaakt, zooals nu in Assen ben ik er van overtuigd, dat er 'een tijd komen zal, dat diezelfde militairen niet meer schieten op de sterren in de lucht, maar op de sterren van de kra gen der officieren, die hen tot moord aansporen. Ik ben overtuigd, dat als de militairen, die staan tegenover hun klassestrijdende arbeidsgenooten, ge commandeerd worden op hen in koe len bloede te schieten ,zij op den duur dat niet zullen verdragen en eerder hun commandanten die hun tot moord aansporen, zullen neervellen dan hun eigen klassegenooten. Dat zulke woorden in de Volksver tegenwoordiging toegelaten worden, is treurig. Maar treuriger is dat ze door min der ontwikkelde partijgenooten van den spr. helaas maar al te spoedig in praktijk gebracht worden. Wij zijn het niet met den heer Mar- chant eens dat deze taal ongevaarlijk is. Ze is zeer gevaarlijk. STADSNIEUWS. CONFERENTIE VAN &EKEF. OUDERLINSEN. D© ouderlingen der Gereformeerde Kerken in de classis Leiden hielden gistermiddag in de Kerkeraaidskamer aan de Hooigracht een vrij goed be zochte conferentie. Zij werd geopend door ouderling J. C. Wirtz van Oegstgeest met het laten zingen' van Ps. 75: 1 en 4, gebed en het lezen van Pred. 3:115. Na de aanwezige broeders te hebben verwelkomd, gaf de praeses het woord aan oud. C. Nieuwenhuis, secretaris, die de notulen der vorige conferentie las. Deze werden ongewijzigd goedge keurd. De vergadering nam kennis van de ingekomen stukken waarna de pen ningmeester, oud. J. N Bogaards van Leiderdorp, verslag uitbracht van het financieel beheer, dat eveneens werd goedgekeurd. Van het batig saldo werd f10 bestemd voor de kerk van Leiden als zaalhuur. Het presidium ging daarna over in handen van den heer C. Nieuwenhuis. die dadelijk het woord gaf aan den heer Wirtz om te spreken over: wat wij kunnen leeren van Aurelius Au gustinus als opvoeder. De spreker gaf eerst een korte schets van liet jeugdleven, de vorming en de bekeering van Augustinus, waarna hij wees op de beteekenis van den grooten kerkvader als een die stond tussclien Christendom en Cultuur. Zooals heel de wetenschap van Au gustinus is ook zijn opvoedingsstelsel. Bij de beschouwing van zjjn werk. denkt men onwillekeurig aan Paulus. die midden in het Hellenistische cul tuurleven staande, daaraan stof ont leende om de prediking van Christus ingang te doen vinden. Augustinus zoekt naar het wezen der waarheid inplaats van naar der bedriegeliiken schijn der rethoriek. Maar zelfs wordt hem het hartstoch telijk grijpen van de waarheid zonde, indien het wordt een grijpen naar wat wij alleen als een geschenk van God kunnen krijgen. Ook na zijn bekeering had hij nog Heidensche ideeën, die geleidelijk wij ken moesten. Hierop ziende, gaf spr. den raad om verstandig te handelen met hen die niet altijd in orthodoxe kringen hebben verkeerd en nog be vrijd moeten worden van vreemde ideeën en .gewoonten. Ook Elia verbood Naaman den Sy riër niet dadelijk met zijn heer in bet huis van Rimmon te gaan, want hij wist dat dit vanzelf in orde zou komen. Wat we van A. kunnen leeren is het practicale onderwijs. A. gaf aan het begrip wetenschap een ethisch-reliji- euzen inhoud, maar ook voor het een voudigste onderwijs vroeg hij 'n schoo- nen vorm, waarbij hij zich beriep op de geschriften van het O. Testament. A. gaf ook den raad, geen kracht te zoeken in het overreden wanneer over tuigen niet slaagt. Over de wijze van spreken en de soort van taal spreekt A. herhaaldelijk. Hij onderscheidt dan de locale, de familiaire en de sociale taal. Die vormen een pyramide, waar van het dialect het grondvlak, het alg. beschaafd de top is. Natuurlijk moeten wij het laatste gebruiken, al zullen wij soms moeten terugtasten naar de la gen die daaronder zijn. Maar eenvou dig is anders dan plat. Het taalgebruik geldt echiter niet al leen den vorm. Dikwijls moet het die nen om contact te krijgen, vooral bij nieuwe objecten. Er is niets tegen, een gesprek te be ginnen met een dagelijksch onderwerp (het natuurlijke is eerst) mits het spoe dig tot de hoofdzaak voere. A. geeft den raad op eenmaal niet teveel ge dachten ter verwerking te geven. Bij het huisbezoek worden dikwijls aller lei zaken door elkaar gehaald zonder dat er een draad in zit en waarbij men langs elkaar heenpraat. Woorden, aldus A., zijn geen gedach ten, doch slechts teekens daarvan. Slechts het doen aanschouwen is echt onderwijzen. A. onderscheidt een lichamelijke, geestelijke en verstande lijke aanschouwing. Wij kunnen hier mede onze winst doen, bij het inrich ten van lokalen voor Bijbelsch onder wijs. bij'belsche musea, enz. Tevens moeten wij er uit leeren, dat woorden altijd gebrekkig blijven en dat we hee: goed hetzelfde kunnen bedoelen ai wekken wij een schijn van verdeeld heid. We praten zoo licht langs elkaar heen .Ten opzichte van de sociale Jiwestie b.y. geeft spr. den raad, zoo mogelijk bij de bron te beginnen, en een Schriftwoord, b.v. Efeze 6(?) op te slaan. Uit hetgeen A heeft geschreven over de toelating van nieuwe leden, moe ten wij leeren,. dat meer op de hoeda nigheid, dan op de hoeveelheid moet worden gelet, Ons spreken moet leiden tot het geloof, van het geloof tot de hoop en van de hoop toi de liefde. Niet alleen ambtsbesef en plichts gevoel maar vooral de liefde moet ons dringen, willen wij vruchtbaar arbei den. A. houdt er niet van, dat één altijd het woord heeft. Hij is voor de dialoog, het tweegesprek. Spr. wijst op den Heiland, die de gè- heele Wet samenvatte in twee geboden en op den samenhang daarvan wees, om duidelijk te maken, dat wij- moe ten trachten een geheel te geven. Bij het onderwijs aan jongeren en ouderen, moet steeds gevraagd wor den naar de motieven. Hei waarom moet, naar A.'s voorbeeld, op den voor grond staan, ook bij het toepassen van de tucht. Dan moeten wij rekenen met de be hoefte van den tijd en op de hoogte zijn van de actueele vraagstukken. In zijn tijd prentte A. b.v .de teer lingen vooral in wat wij belijden aan gaande de vleeschwording en opstan ding. Wanneer wij eens niet slagen, moe ten wij eerst de oorzaak bij onszelf, zoeken. A. noemit drie oorzaken: a. dat wij iets beters willen geven dan wij kunnen geven; b. dat wij denken aan anderen ar beid, dien we terwijl moeten laten ste ken; c. dat de ergernis ons te pakken heeft, zonder dat wij ons kunnen los maken Wij moeten ook wel eens spreken over afgezaagde onderwerpen. Maar dan wijst A. op de ouders die met ge duld ieder volgend kind hetzelfde lee ren. Hij geeft in zijn werken uitgewerk te voorbeelden voor de -toepassing der belijdenis op zijn tijd en omgeving. Ook wij tobben dikwijls met voorlich ting ten aanzien van practisch© kwes ties, als de 3 Oct. feestviering, de sport wedstrijd, de bazar enz. Spr. besloot zijn met aandacht ge volgd referaat met een schoone uit spraak van Augustinus en een opwek- in o om zijn belijdenissen, spreuken ■n wenken trouw te lezen. i;-.n de discussie werd deelgenomen door de ouderlingen A. Bogaards, van ZvTeten, H. van Weeren, Slegtenhor&t, Wiepkema, J. M. de Koning en van Venetiën, die vooral de practi- sche zijde van de zielszorg bespraken en erop aandrongen, dat in actueele vragen de kerk zich beslister zal uit spreken. De heer Wirtz beantwoordde uitvoe rig de verschillende sprekers. Tot voorzitter werd in zijn plaats be noemd br. H. J. Blommiendaal, Leiden, die echter om gegronde redenen de benoeming niet aannam. Bij acclama tie werd daarna benoemd br. J. P. Sleg tenborst van Koudekerk, die de benoe ming voorloopig aanvaardde. De heer Nieuwenhuis dankte namen9 de vergadering br. Wirtz voor zijn schoone lezing en ook voor wat hij deed als voorzitter, hem een gezegen- den levensavond toewenschende. Br. Wirtz zei zich in de eerste plaats tot de paedagogiek geroepen te gevoe len. Nu Oegstgeest een leeraar heeft, gevoelde spr. als oud. te kunnen wor den gemist. Met genoegen heeft hij al tijd de conferenties geleid. Bij de rondvraag vroeg br. v. Wee- ren de vergaderingen zóó te beleggen, dat zij ook kunnen worden bijgewoond door de brs. die overdag niet kunnen komen. Het mud ©ram en beloofde een oplossing te zullen zoeken. Geconsta teerd werd dat ter wille van de zee kerken de datum was verschoven, maar dat noch Katwijk aan Zee noch Noordwijk aan Zee vertegenwoordigd waren. Op verzoek ging br. van Zwieten in 'dankgebed voor. GEREFORMEERDE OUDERVER- EENIGING. De Gereformeerde Oudervereeniging hield gisteravond in de prettig ver lichte en vet warm de Heerengracht- kerk een propaganda-avond in het be lang van den jeugdarbeid di© van haar uitgaat. Het bestuur was zoo gelukkig geweest Ds. B. A. Knoppers, de in de Geref. Jeugdbeweging zeer geziene pre dikant uit Amsterdam, als spreker te arrangeeren, en tevens de medewer king te verkrijgen van de Geref. Zang- vereen. „Hosènna" alhier, dir. G. de Wolf. Gelet op hetgeen er gisteravond buiten deze vergadering te doen was, kon de opkomst van ouders en jonge ren verblijdend genoemd worden. De vergadering ving aan met het gem. zingen van Psalm 119:5 en ge bed waarin Ds. W. Bouwman als voor zitter der vereeniging voorging. In zijn openingswoord verwelkomde spr. „Ho sanna" en in het bijzonder den spreker Ds. Knoppers, wiens arbeid voor de Geref. jeugdactie zich eerstdaags zelfs tot Hongarije zal gaan uitbreiden. Spr. gaf een uiteenzetting van het doel der Geref. O.V. en een overzicht van haar arbeid om te besluiten met een opwekking aan de ouders, die daarvoor geschikt mogen geacht wor- den, om als leider aan den jeugdar beid deel te nemen. Daarna gaf spr. het woord aan ds. Knoppers. In een schoone inleiding toonde spr. hoe'in onze dagen de mannen van op voeding en wetenschap, naast de ver schillende volkspartijen, hét kind op- eischen voor hun doel, en hoe wij daar boven de stem van den Heiland ver nemen, die zegt: geef Mij het kind. Die roepstem zal worden beantwoord door alle ouders en opvoeders, die het waarachtig heil bedoelen van het kind, van de kerk, de staat en de maat schappij. Gelukkig het kind in de gezinnen en levenskringen, waar die roeptsem nog wordt gehoord. Met een juistheid die van veel pae- dagogische kennis getuigde, teekende spr. het karakter van het meisje en den knaap, wees hij op de gevaren die het kind in den overgangs leef tijd be dreigen. 'Het ontwaken van het critisch be wustzijn, de ontwikkeling van hot li- chaams- en zieleleven, bij het eenie kind geleidelijk, bij het andere ongere geld, de waarneming, het gevoels- en het wilsleven bij meisje en knaap, de spreker teekende het alles zoo „naar de natuur" dat hij voortdurend zijn aandachtig gehoor met de Jeugd in con tact hield, en ieder kon gevoelen hoe gewichtig de arbeid onider de jeugd is voor de persoonsvorming. Ontbreekt in de overgangsperiode 'n verstandige leiding, dan kan juist in dien tijd de grondslag worden gelegd voor allerlei abnormaliteiten. De sociale drang, de clubgeest, dl© bij meisje en knaap ontwaakt, is het aanknoopingspunt voor onzen arbeid door de jeugd vergaderingen. Vel© opvoeders, ook vele ouders on derschatten de bekoring die de wereld voor hun kinderen heeft. En die beko ring is te grooter wanneer de weroJd zich meester maakt van schoonheid, die wij behoorden te bezitten en te heiligen. Hoevele bondelingen zijn niet reeds losgeraakt van het Chr. leven omdat zii niet hebben willen aanne men dat de wereld hen die offeren op haar altaar beloont met doodelijke ar moede en zedelijke ellen/de. De Heiland vraagt van on« dat wij het kind voor Hom zullen opleiden. Door het gezin in de eer&te plaats, en ook door school- en jeugdarbeid. Die arbeid vraagt een wijs hoofd, een biddend hart en een vasten wil. De groote gevaren die onze jeugd omringen en de toenemende eischen, die aan de vorming worden gesteld, eischen eenheid in het geheele werk der opvoeding. Daarom zij er een band tusschen het gezin en zijn hulp middelen, de school en de jeugdver- gadering. Kunnen alle ouders in het gezin al les geven? En zoo ja, doen zij het dan? En zoo ja is dan niet nog de vergade ring noodig voor de ontwakende zelf werkzaamheid? Wij moeten God dan ken voor de vele hulpmiddelen, waar over Hij ons de beschikking geeft. Geldt het de stoffelijke belangen on zer kinderen, dan zijn we er direct bij. Maar evengoed moeten wij iedere ge legenheid aangrijpen om onze kinde ren op te voeden tot Godzaligheid. Daarom drong spr. aan op steun aan de Geref. Oudervereeniging, die leiding en steun moet geven aan en toezicht moet houden op den jeugd arbeid, die leiders zoekt en bij de ouders belangstelling yoor den arbeid wekt. Wanneer er zoo gearbeid wordt zullen wij en onze kinderen de zege ningen van het onwankelbaar ver bond der genade ondervinden. Gedurende de pauze bracht „Hosan na" een kwartet ten gehoore: „Ja aan U heeft mijn ziel genoeg", en zong mej. L. v. Dissel, lid v. Hosanna, op het kerkorgel begeleid door den heer De Wolf, enkele schoone solo's: „Aan de kribbe te Bethelehem" en „Heere Jezus, Gij zijt mijne!" Na de rede van Ds. Knoppers trad het zangkoor nogmaals op, met een Adventslied, dat weder verdienstelijk werd voorgedragen. Ds. Bouwman dankte hartelijk den spreker, „Hosanna", haar directeur, die tevens een orgelnummer had voor gedragen, en de zangeres, en voegde er nog een woord van opwekking tot de ouders aan toe. Vooral vroeg spr. hen die lust gevoelen voor het leider schap, zich niet langer te onthouden, terwijl hij voorts aandrong op finan- cieelen steun. De collecte in de pauze had het mooie bedrag van f 52 opge bracht. Geëindigd werd met gebed en het zingen van Ps. 7211. De vergadering kan belangrijk heb ben bijgedragen tot vermeerdering van de belangstelling voor het werk der Geref. Oudervereeniging, dat bier nog heel wat beter kan worden ge steund. CHR. ONDERWIJZERS. A.s. Zaterdag 13 Nov. vergadert de af deeling Leiden van de Ver. van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in (het Nutsgebouw, Steenschuur, aan vang 6 uur. Ingeleid zal worden „De Steen der Wijzen" van J Anker Larsen door mej. Moene. Daarna verkiezing van een lid voor het Hoofdbestuur. Voorts zullen behandeld worden: 1. Zevende leerjaar en leerlingen- school. 2. Opleiding. Door het Bestuur zal worden voorge steld het aanvangsuur der vergadering te veranderen. De heer J. Brederveld, onderwijzer aan de Geref. School voor U. L. 0„ Hoogl. Kerkgracht (Hoofd de heer W. G. Aldershoff Jr.) slaagde gister aan de academie alhier voor het candi- daats-examen wijsbegeerte cum laude JAHN's TWEEDE LUSTRUM. D© Chr. Gymnastiek- en Schermver- eeniging „Jahn" gaf gisteravond in de Stadsgehoorzaal een groote fees tuitvoe ring ter gelegenheid van haar Tweede Lustrum. De groote zaal, die met palmen en hangende bloemenmanden versierd was, was flink bezet en het was als steeds weer een aardige aanblik, toen de verschillende afdeelingen de zaal inmarcheerden en zich op het podium achter het oranje-groene vaandel schaarden. Na het vaandelsaluut open de Dr. J. G. van Es. de voorzitter der Commissie van Toezicht, de samen komst met gebed en sprak daarna het openingswoord uit. Jahn vier thans feest zoo begon spr. De vereeniging viert haar verjaardag of, zoo ge dat liever wilt, haar lustrum Wanneer wij terugzien op de afgeloo- pen tien jaar, dan kunnen wij wel zeg gen, dat moeilijke dagen haar niet ge spaard zijn, doch de sombere voorspel lingen van velen, dat zij wel niet veel levensvatbaarheid zou bezitten, zijn niet uitgekomen: zij staat thans in on gebroken kracht en met goeden moed en hoopvol gaat zij de toekomst tege moet. Spr. heet vervolgens de aanwezigen hartelijk welkom, in. 't bijzonder den Binnenland. Een motie-Marehant tot uitstel en opnienw onderhandelen over het Bel gisch verdrag. Het openbaar onderzoek vanwege de minieterieele commissie in zake hef spoorwegongeluk bij De Vink. Buitenland. De Britsche regeering wil alleen met de mijnwerkers-gedelegeerden onder handelen als deze schriftelijke vol macht hebben. De kerkelijke trouwplechtigheid va!» Prins Leopold en Prinses Astrid in Brussel, heer Meynen. wethouder van onder wijs onzer gemeente en den heer Baak inspecteur van het L.O. die zoo vrien delijk zijn de vereeniging met hun te genwoordigheid te vereeren. alsmede de oud-leden, die blijk hebben gegeven van hun belangstelling voor de jarige vereeniging. Spr. gaat vervolgens over to>t een ge deelte van h^t program, dat eigenlijk aan het eind behoort plaats te hebben, n.l. liet bedanken. Hij dankt, alvast bij voorbaat "den heer Feyten, die zoo wel willend was de grijze bisschopsstad voor een wijle vaarwel te zeggen om in de Sleutelstad het feest van Jahn op te luisteren, verder brengt spr. dank aan het muziekgezelschap onder lei ding van dpn heer Dreef, de bestuurs leden der' zustervereenigingen, die door hun tegenwoordighecd hun be langstelling in „Jahn" toonen. alsmede de juryleden, die zoo vriendelijk wa ren bij den onlangs gehouden onder- lingen wedstrijd der Adsparanten hun diensten te verrichten. Na nog met een enkel wfoord de jon geren, 'die nog geen lid van „Jahn* zijn. opgewekt te hebben toe te treden tot de verepniging, terwijl zij die daar voor niet in de termen vallen, donar teur of beg-unstiger kunnen worden, verklaarde spr. de samenkomst voor geopend (applaus). Hierna was het woord aam. den heer J. C. B. Hüner, otid-lid der vereeniging die namens de oud-leden eem plaquette aanbood, waarop eenige tafereelen uit het turn leven zijn afgebeeld! Deze spr. wees op de medailles die reeds aan het 5 jaar geleden aan de vereeniging aangeboden vaandel han- gon en die bewijzen, dat er goed is ge werkt. Daarnaast evenwel is er een andere meer geestelijke factor, en dat is cle onderlinge vriendschap, die de ledèn steeds verbond, reden waarom 'de oudleden, die zulke goedte herinne ringen aan „Jahn" hebben, bij dit twee de lustrum een huldeblijk walden aan bieden. Spr, eindigde met den wensch, dat, de leden eenmaal de omverderfe- 1 ijke kroon 'zouden mogen o»ntvangen die eeuwig blijft. De voorzitter der vereeniging, de heer Dool dankt in hartelijke bewoordingen voor het geschenk, aan de vereeniging aangeboden. Hierna namen de oefeningem een aan vang allereerst de oefeningeiji in stan den van de jongens en meisjes van 14 16 jaar, daarna paard- en 'boksprin gen van deze jongens en de- Dames. Een mooi nummer waren vervolgens 'de mannengroepen: voor zoover wij weten was dit iets nieuws, doch het mag- dan als ten volle gesla-agd wor den beschouwd. Bet bood inderdaad een fantastischen aanblik. De declamator, de heer J. Ftuyten gaf een voordracht ten beste, waarin hij de drukte bij liet feestelijk inhialen van 'n vorst op meesterlijke wijze weergaf; de verschillende gesprekkdh, die men bij zoon gelegenheid onder het volk kan hooren, werden uitstekeaid nage bootst. Nadat de heeren nog stokoetfeningen hadden gedaan, had de prijsuitreiking van den op 29 October j.l. gehouden Onder lingen Wedstrijd Ad spirant en plaats. De prijs winners werden door den voorzitter hartelijk toegespoken en vervolgens door de aanwectgen en thousiast toegejuicht. Hier volgt de uitslag: D IV. Corn. Rijnawou, 7 p. Ie pr- Diena van 'Weeren. 7 p. *3© pr; Maria Riethoven, GJ4 p. 3e pr. H IV. Adriaan v. d. Laan, 3 M. Ie pr. Piet van Dtalen 2.90 M. 2e pr. Corn. Hollebraodts 2,80 M. 3o pr. D III. Beb Bekooy, 8* p. Ie pr. Jo Voorbrood, 8 p, 2e pr. Maria v. d. Wijn gaard, 7K p. 3e pr. H III, Jo Mulder, 9 p. Ie Pr. Dirk v, d. Burg 7 V, 'p. 2e pr. Willem Ouds- hoorn. 7 p. 3e pr. D II. M. Wendt, 18 p, Ie pr. A. Leder 18 p. 2e pr. Jacnij van Evert, 16* P ei?II. Wil tem Brugman 18* p. Ie pr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1