NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 NOVEMBER 1926 BINNENLAND. HET VERWEER VAN B. EN W. VAN ROTTERDAM. In zijn rede in de Tweede Kamer had de Minister van Buitenlandsche Zaken niet weinig succes met zijn op merkingen over de houding van de Ka mer van Koophandel te Rotterdam in zake het Belgisch Verdrag in 1919 aan genomen. Daarin werd ook het ^Gemeentebe stuur genoemd. In een verweer hebben nu B. en W. van Rotterdam ook daarover hun licht laten schijnen. Wij nemen daaruit het volgende over uit de Rotterd. In het verband, aldus het adres, waarin Minister van Kar nebeek zijn mede deelingen deed, moest de indruk wel zijn, dat omtrent de kanalen Ant werpenRulirort en AntwerpenMoer dijk het advies van het gemeentebe stuur van Rotterdam is gevraagd en dat clit in 1919 daarmede zijn instem- ming beeft betuigd, althans daartegen geen enkel bezwaar heeft doen hooren. Deze indruk mi is onjuist. Aan het gemeentebestuur van Rotterdam is nimmer advies gevraagd aangaande de kanalen Antwerpen—Ruhrort en Ant werpenMoerdijk. Het rapport, 44 bladzijden groot, dat eind Juli 1919 vertrouwelijk aan den Burgemeester (niet aan het gemeente bestuur) van Rotterdam om advies ge zonden werd, bevatte een uitgebreide studie over een groot aantal onderwer pen,, welke met de haven van Rotter dam verband houden. Dit groote rap port, "dat nimmer ter kennis van ons College is gebracht, levert ook be schouwingen over verschillende plan nen, die in België geopperd waren met betrekking tot de positie van Antwer pen, waaronder ook voorkomen denk beelden omtrent verbetering van de Belgische waterweggen in het algemeen verbetering van den Scheldeloop in het bijzonder en totstandbrenging v. nieu we verbinding Schol deRijn. Wat het laatste punt betreft worden 'verschillende plannen besproken, ter wijl de schrijver zijn beschouwing be ëindigd met de woorden: „In België schijnen overigens sommigen reeds te meenen, dat er van het eigenlijke Bijn Stheldekanaal toch niets komen zal, waarom men reeds twee andere plan nen geopperd heeft, n.l.: Ie. het plan voor een kanaal van 'Antwerpen via Roosendaal naar den Moerdijk en 2e. het plan van het doorsteken van den dam van Woensdrecht." Hieruit blijkt dat men het plan voor een RijnScheldekanaal als oen niot zeer ernstig plan beschouwde. Dat men ook aan de verwezenlijking van het plan voor een kanaal Antwerpen Moerdijk geen grooter kans gaf, blijkt wel uit de navolgende beschouwing, welke aan dit plan is gewijd: ,,Wat dit plan betreft zij opgemerkt, dat het ongeveer 60 K.M. zou uitsparen maar dat het bij het begin- en het eindpunt sluizen zou moeten hebben, bij welker opening en afsluiting met eb en vloed zou zijn te rekenen, zoo dat ook hier de schepen telkens in massa's voor de sluizen zouden liggen en dat uit dezen hoofde het nieuwe traject niet beter zou zijn dan het oude. Voorts ligt er wel geen uitge werkt plan voor dit kanaal gereed, maar mag, ook als men heel zuinig acht, toch wel aangenomen worden, dat er een viertal sluizen tusschen be gin- en ^eindpunt zouden moeten ko men.. Maar. die sluizen zouden in com binatie met de noodige bruggen de tijdwinst, gelegen in de 60 K.M. af standwinst, geheel doen te loor gaan, zoodat er alleen het voordeel zou over blijven van de veiliger vaart waarvoor men echter de kosten van een kanaal voor groote schepen wel niet zal willen maken. Wil men het wel doen, dan zal dat medewerken om Westelijk N. Brabant meer dan tot dusver te ont sluiten, wat goeddeels ten goede zal komen aan Botterdam, op welke ha ven c'it Nederlandsche gebied zich lie ver orienteereh zal dan op Antwer pen." iHet is thans gebleken dat de Bur gemeester van Rotterdam, wiensad vies over de «trekking van het hoven- bedoelde, lijvige rapport gevraagd werd,-in een persoonlijk schrijven aan Uwe Excellentie dat niet ter kennis van B. en W. is gebracht, van zijn zienswijze omtrent dit rapport heeft doen blijken. In Juli 1920 werd een herziene en aangevulde uitgaaf van het rapport, aan den Burgemeester (en niet aan het gemeentebestuur) van Rotterdam ge zonden om daaruit gegevens te putten voor zooveel dit bij de behartiging der belangen v. Nederland door hem wen- schelijk mocht worden geoordeeld. In dit rapport werden de kanaalplannen cp geheel dezelfde wijze besproken. Alleen werd in deze uitgaaf nog mel ding gemaakt van een uitgewerkt plan voor een kanaal Antwerpen.Moerdijk geschikt voor schepen van 3000 ton, ten aanzien waarvan in het rapport wordt opgemerkt: „Ieder zal toegeven, dat wij hier weer zijn op het gebied van de fantas ten." Naar aanleiding van dit rapport ant woordde de Burgemeester slechts, dat hij. 't met groote belangstelling en war me ingenomenheid had gelezen, terwijl hij toestemming verzocht het aan de Wethouders ter lezing voor te leggen. Deze toestemming is verleend, onder voorwaarde dat het rapport zeer ver trouwelijk aan de Wethouders ter le zing zou worden gelegd. Het spreekt vanzelf, dat deze gegevens van Buiten landsche Zaken den leden van het Col lege geen aanleiding hebben gegeven eenige stappen te doen, aangezien uit het rapport duidelijk bleek, dat de ka naalplannen als niet ernstig werden beschouwd. Wij hebben enkele zinnen gelinieerd, welke geen gunstig licht werpen op het bewijsmateriaal van den Minister. B. en W. eindigen hun adres met de woorden Wij hebben het nuttig geoordeeld den loop van zaken, met betrekking tot deze gelegenheid in bijzonderheden weer te geven, ten einde weg te nemen den indruk, welke gewekt is, dat bet gemeentebestuur van Rotterdam, daar toe in de gelegenheid gesteld, toen het .daarvoor de tijd was, verzuimd zou hebben bezwaren te opperen togen de kanalen AntwerpenRuhrort en Ant werpenMoer dij k WEGEN VERBETERING. In dit voorjaar werden verschillen de Voetpaden in „Velserbeek" verhard met een afvalproduct van de hoog ovens, het z.g. slakkenzand. Het resultaat is echter niet gewor den wat men zich had voorgesteld; zeer waarschijnlijk idoor den lossen on dergrond, heeft het dek niet voldoen de vastheid gekregen. Nu is echter de directie van hoog ovens overgegaan tot een nieuw© proef Op een nieuw aangelegrten weg wordt op een bed van puin, een laag grint, vermengd met sproeiasfalt, gebracht. Dit wordt gewal.sd en daarna het slak kenzand er op gebracht. Men heeft de stellige verwachting, dat met dit procédé goede resultaten worden verkregen,, daar over een ge deelte van den weg, dat reeds is afge werkt, een zware vrachtauto heeft ge reden, zonder sporen na te laten. Slaagt deze proef, dan is het de be doeling, op de thans bestaande, reeds verharde wegen, een bovendek van dit slakkenzand aan te brengen. STAATSCOMMISSIE LAGER ONDERWIJS. De minister van onderwijs heeft aan de colleges van Ged. Staten medege deeld, dat de Staatscommissie inzake Lager Onderwijs, ingesteld bij Kon. be sluit van 2 Juli 1926. er prijs op zal stellen, indien de colleges vóór 15 Ja nuari mededeelingen en wenschen wil len kenbaar maken, die zij voor de vervulling van de opdracht der staats commissie van belang achten, in het bijzonder betreffende: a. de kosten van het lager onderwijs en de verdeeling daarvan; b. het weg nemen van niet noodzakelijke vrij heidsbeperkingen; c. het opheffen van beswaren van technischen aard, hij de toepassing van de lager-onderwijswet aan het licht getreden; d. de organisa tie van het onderwijs. De minister heeft daarbij verzocht, hem in staat te stellen, vóór genoem den datum de inzichten en wenschen van Ged. Staten, alsmede die van eeni ge door hem te kiezen gemeentebestu ren, aan de staatscommissie kenbaar te maken. EEN KAMPEERVERBOD. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoen van den officier van Justitie te Zwolle, tegen een vonnis van de rechtbank, aldaar, waarbij mr. P. van K. is ontslagen van rechtsver volging met betrekking tot de hem ten laste gelegde overtreding van de poli- tie-verordening der gemeente Ommen, welke het kampeeren verbiedt. DE EX KEIZER. De Brittish United Press" zegt, dati een spoedige terugkeer van den ex-kei- zer naar Duitschland geen verwonde ring zou behoeven te wekken. Zij ver neemt namelijk, dat vele bekende per sonen uit de monarchale partij de laatste weken te Doorn zijn geweest en er geheime beraadslagingen heb ben gehouden met de gemalin van den' ex-keizer en met graat von Finkenstem die bieden Onlangs Duitschland heb ben bezocht. De onderhandelingen zijn evenwel niet met don ex-keizer xgevoerd. gevoerd. Het agentschap zegt verder, dat het kasteel Homburg von der Höhe voor 1de ontvangst in gereedheid, wordt ge bracht. Verwacht wordt dat de keizer op dezelfde wijze Nederland zal ver laten als de kroonprins het heeft ge daan, maar het agentschap is wel zooi verstandig er bij te voegen, dat dit nog wei* weken, ja zelfs maanden kan duren, voor het gebeurt. VEREENIGING VAN RADEN VAN ARBEID. De Vereeniging van Raden van Ar beid houdt op 15 en 16 dezer te Am sterdam een algemeene vergadering. In de vergadering van a.s. Maandag avond zal de beer dr. G. P. van Trooy- en, controleerend geneeskundige bij de Rijksverzekeringsbank, een lezing houden over: Arbeidstherapie, en zal idr. M. de Hartogh, voorzitter van de vereeniging Parkherstellingsoorden te Amsterdam spreken over: Parkherstel lingsoorden. In de vergadering van Dinsdagoch tend zal de heer B. L. van Al bad a, arts te Sexbierum, een lezing houden over: Uitbouw van de Invaliditeits wet; controle en observatie van ver zekerden. DE „WISLA" WEER VLOT. Het te Terschelling de vorige maand gestrande Poolsche s.s. „Wisla" is door de sleepbooten „Bornrif", „Neptunus" „Noordsvaarder" en „Texel' afgebracht en de haven binnengesleept. Het schip zal waarschijnlijk te Am sterdam gerepareerd worden en dan de hier geborgen lading weer innemen. DE WOORDENSCHAT VAN HET AFRIKAANSGH. In de Zuid-Afrikaansche bladen tref fen wij het verslag aan van een lezing, die prof. J. J. Smith, belast met de sa menstelling van het „Afrikaanse Stan daard-woordenboek over bovenstaand onderwerp te Kaapstad heeft gehou den Sprekende over de „taal van die Boer1' zeide hij: Daar word soms beweer, vervolg prof. Smith, dat die gewone hoer met 300 woorde klaarkom. Daarclie argu ment is dikwels gebruik toe 'n begin gemaak is met Afrikaans as skryftaal maar spr. noem die bewering belaglik en toon met tal van voorbeeld© die mis vatting aan. Alleen aan 'n wa sal 'n boer vir jou amper 300 on der de' e noem (Gelag). Én as hy eers gogas begin op noem! Die taal selfs van die allerge woonste persoon is ryker as ons dink. Iemand wat 'n grondige studie daar van gemaak het, het tot die gevolg trekking gekom, dat daaromtrent 3000 plantname is en ook 3000 diername wat in Afrikaans gangbaar, is onder die gewone mense. Spr. wil die saak nog van 'n ander kant bekyk en die vraag stel hoeveel woorde 'n kind gebruik. Ba ie geleerde mense het 'n studie daarvan gemaak, maar veral 'n Amerikaanse professor Winifred Hall, wat in 1897 na die sorgvuldigste optekening van alle woorde van haar kind gebruik, bere ken het dat haar seuntjie toe hy 17 maande oud was 232 woorden gebruik het en toe hy ses jaar oud was 2688 woorde. Natuurlijk, sê prof. Smith loop dit uiteen, 'n Meisie leer in die algemeen gouer praat as 'n iongetjie (gelag), .maar 'n jongetje is knapper, laat hy gou volg. Die Duitse professor Wundt het by 'n meisie van twee jaar 489 woorde as daar woorde?kat bere ken, maar by 'n ander 1100 woorde. Moet ons dan, vra die professor, aan neem dat die Afrikaanse boer, of enige boer, minder woorde tot sy beschik king het as 'n kind? In het vervolg va.n zijn rede zeide prof. Smith nog: Arikaans het ook 'n geweldige woor- deskat en die woordeskat kan altoos uit die Néderlanse vooraadskuur aan gevul word. Ons neem 'n menigte woorde gemaklik, ongemerk oor. Daar is egter 'n gevaar, dat ons daar die groot rykdom sal laat ontneem deur 'n ander rykdom. deur die ge bruik van woorde wat ons nie nodig het nie en waardeur ons armer word op die ou end. Spr. het die oog op die neiging om voortdurend Engelse woor de en anglisismes te gebruik, waar deur ons eie woorde in onbruik kom en ten slotte gladnie meer gebruik word nie. Daarteen moet ons op ons moede wees in Suid-Afrika. „Leer die Engelse taal behoorlijk" raai spr. aan, „maar onthou dat. hoe goed cl ie En- eelse taal ook mag wees. ons eie taal vir ons nommer een moet bly." (lui de toej.) Spr. wil nog net op ons eenvoudige, handige grammatiese rykdom wys, wat ons idikwels net besef nie. Hoe moeilik is dit nie om in Engels die verskil uit te druk tussen „Hy het gesê hy sal kom" en „Hy het g£sê hij sou kom" en watter duidelike verskil voel ons niet tussen: „Hy het in die straat geloop en geval" en „Hy het in die straat geloop en val", terwijl lie verskil in Engels baie moeilijk uit te druk is. Daar is in die Afrikaanse taal baie sinoiiieme vir gewone dingen. Die opsteller van 'n woordenoek het dik wels te dóen met baie woorde vir een en. dieself de ding. ECHTE MUSKUS. Deze stof, die soms tot 20 maal den prijs van zilver (hij gelijk gewicht) op brengt en dus tot de allerduurste ma terialen behoort, is een afscheidings product van een hertachtig dier, dat vooral in Thibet voorkomt. Het is be vat in een aparten huidel, ongeveer in het midden onder aan den buik aan wezig. De muskusdieren vormen een geïso leerden, zoölogischen vorm, die in vele opzichten afwijkt van de typische ver tegenwoordigers der hertenfamilie. Ze hebben geen horens, de oogtanden van de bovenkaak steken vrij naar huiten uit en huigen zich naar beneden om, terwijl deze dieren géén galblaas be zitten. Ze zijn verspreid over de hooglan den van Centraal- en Oo9t-Azië tot Kashmir in het Zuidwesten en Cochin China in het Zuidoosten. Zelfs in den zomer komen ze net beneden plm, 300 meter boven het zeeniveau, terwijl ze evenhoog voorkomen, als de boschjes berken, rhododendron en jeneverbes sen, waaronder ze zich overdag ver bergen. Het zijn geharde, schuwe die ren, feitelijk nachtdieren, die nooit in groótere aantallen bijeen gevonden worden, hetgeen ook al verhinderd wordt door den karigen plantengroei in de streken, waar het dier inheemseh is. Het is vlug, actief, vast ter been en heeft zijn gelijk© niet in snelheid bij het oversteken van rosachtigen grond; het hoofdvoedsel bestaat uit mos, gras en bladeren van bergplanten. Men raamt, dat jaarlijks 60.000 tot 100.000 van deze dieren gevangen wor den in srikken en vallen, opgesteld bij de drinkplaatsen en zelfs de wijf jes worden gedood, hoewel deze den buidel met de kostbare muskus niet bezitten. Naar bericht wordt, is in Z. O. Thibet het vangen en dooden van muskus dieren verboden en is er de barbaarsche straf op gesteld van het afhakken der beide handen. Het is echter zeer de vraaf, of in een land met zulke schaarsche bevolking maat regelen genomen kunnen worden te- «ijR0ERKttEDtH& Stevig stapten gisteren drie kleine meisjes naar haar school. Een van haar liep nog zon der manteltje, hoewel het al frisch begon to worden. De moeder van die kleine had hiet- echter wel aan gedacht en begrepen, dat als zij nu haar kind nog zonder mantel naar schooi liet gaan, zij hg.ar een warme najaarsjurk aan moest laten trekken. De jurk, die zij aan had, was dan ook werkelijk warm genoeg. Het was een matrozenjurk. Zoo'n jurk, als je die in lan gen tijd niet hebt zien dragen, vindt je haar toch altijd weer aardig. Het wijde geplooide korte rokje, waarin het kind zich goed bewe gen kan; de lange blouse, die een weinig strak om het lijfje sluit, geeft iets kordaats aan ae kleine draagster en het alleraardigst vind ik daarbij de krullen of vlechten, die onder een eenvoudigen ronden hoed vandaan komen en over een grooten matrozenkraag vallen. Ja zoo'n pakje is leuk voor onze kleinen, de ma trozenjurk zal dan ook door de schoolgaande kinderen weer veel gedragen worden; het is oen model dat blijft, dat merkt men ook in ae kinderkleedingwinkels, waar dergelijke jurKen altijd voorhanden zijn. Nu iets over de kleeding van bovenstaande meisjes. Het zittende kindje heeft een lila wol len crepe jurkje aan, zie afb. 40, waarop van bedrukte wollen crêpe op het rokje ruime vu- lants gerimpeld zijn. Kraagje en het onderste godeelto van de mouwtjes zijn ook van be drukte wollen crêpe. De zijnaden van het blousje zijn gedeeltelijk bedekt door een licht lila ribslintje, hetwelk de naden sluit. Ook mid denvoor bij den hals is zoo'n lintje in het blou* je geregen. Patroon voor meisjes van 7 tot 9 jaar. Het tweede kindje, afb. 41, heeft een terra cotta velours de laine jasje aan. Het applloa- tie-werk boven den bontrand, welke de zoom vormt, boven de bontranden van de mouwtjes, benevens op de zakjes is van grijze en zwarte velours de laine. Eerst worden er hierbij licht grijze driehoeken op het manteltje gestikt, daarna op de lichtgrijze, kleine zwarte drie hoeken. Met kleine knoopen van dezelfde stof sluit dit manteltje. De bovengenoemde kleurencombinatie staat liet mooist aan licht blonde kinderen. Koren- blauw, zilvergrijs en zwart is een goede combi natie voor donkere kinderen. Patroon van dit manteltje voor meisjes van 5 tot 7 jaar. Het grootste meisje, afb. 42, heeft een deux- pièces aan. Het rokje is heelémaal goplooid. De blouse eindigt in een breeden band, welke de heupen omsluit. Zij is met. kunstwol ver sierd. Ook op de stolpplooien van 'het rokje zijn van deze wol groote motieven geborduurd, Zoo'n jurk zou b.v. van reseda wollen crêpe waarop met zacht paèrs en lichtgrijs gebor duurd is, iets geheel aparts zijn. Patroon voor njeisjes van 13 lot 14 jaar. De patronen van bovenstaande kleeding zijn verkrijgbaar h. f 0.65 jper stuk bij onze mode redactrice, mej. Greta Stein, Corn. Kruse- manstr. 51 Til, Amsterdam. gen het verkrijgen van zoo'n duur product. Er is een voorstel om de dieren in halfwilden staat in een soort natuur park te laten en dan regelmatig de muskus uit den buidel weg te nemen. Het is echter twijfelachtig of dit ren- deerend zal zijn. De mannelijke muskusdieren bezit ten een buidel ter grootte van een mandarijn, die gevuld is met een don kerbruine, chocoladekleurige massa, die er zoowat uitziet als „natte peper koek" en die bij het drogen korrelig wordt. De stank ervan is vreeselijk; al leen in zeer verdunden staat wordt de reuk aangenaam. Na het dooden van het manlijk dier wordt de buidel geheel uitgesneden en gedroogd; ze zijn dan zoowat 45 m.M. lang, 40 m.M. breed en 15 tot 20 m.M dik; de behaarde kant is bol. Het gewicht is 15 tot 45 gram. De beste soort wordt dikwijls verpakt in kar tonnen doosjes, die ongeveei* 10 c.M. breed en 20 c.M. lang zijn en 25 stuks bevatten, die stuk voor stuk gewik keld zijn in papier, bedrukt met plaat jes en Chineesche karakters; bet doos je is veelal met sterk© zijde overtrok ken. De waarde van de totale productie wordt op ongeveer 1 millioen gld. geraamd. De helft blijft in China en wordt vooral in Kanton verwerkt in pillen, die volgens de uiterst merk waardige Aziatische pharmakopee te gen cholera ingenomen worden. Ver der gebruikt men het ook voor parfu merieën en als afweermiddel tegen mot, waarvoor het natuurlijk ook niet helpt. De meeste muskusbuidels komen via China in den handel; indien ech ter het rooverwezen erg bloeit, gaat een deel van de voor China bestemde hoeveelheid naar het Zuiden en komt via Engelsch-Indië in den handel. Een ander deel passeert Siberië en Rusland. De Chineesche soort (Tonki- neesche muskus) wordt als de beste beschouwd en dan volgt de Siberische (Kabardijn9che). Onderweg is er veel al alle gelegenheid om den inïloud te vervalschen, waarvan dan ook ruim schoots gebruik gemaakt wordt, zoo dat het koop en van muskus een ver- trouwenszaak is geworden en er niet velen zijn, die de waar goed kunnen beoordeelen. In Joetsjau (Honan) wordt geduren de twee maanden een belangrijke markt gehouden van muskus, waar ook vele handelaren uit Sungpan ko men. Te Tachienloe is muskus het voornaamste exportartikel, zoodat elk herbergje ernaar stinkt, evenals ds Thibetanen, die uit het verre binnen land een weinig ervan meebrengen. De jaarlijksche productie bedraagt ongeveer 30.000 ounces, in 1922 34.000) die per ounce (31 gram) van ongeveer f 19 tot f 42 doen, afhankelijk van vraag en aanbod en kwaliteit. In onze streken dient muskus uit sluitend voor de parfumerie on wel wegens de eigen geur (in sterke ver dunning) en als fixateur voor andere reukstoffen. Vroeger was Frankrijk de grootste afnemer en tegenwoordig Amreak.i (H.bld,") Scheepstijdingen. HOLLAND-AHER1KA LIJN. VEENDAM 9 (8 u. vm.) van New-York te R'dam. DRECHTDIJK, R'dam n. Cancr. 8 ia San Francisco. SPAARNDAM, R'dam n. N.Orleans 8 van Havana. BOSCIHDIJK, R'dam naar Boston 8-11 (10.54 vm.) 70 mijl W. v. Lands' End, LOCHM0NAR, Vanc. n. Rott. 8 te Southampton. CARDIGANSHIRE 5 v. Vancouver iv Rotterdam. MONTGOMERYSHIRE 5 v. Tacoma n. Rotterdam. EDAM, Rott. n. N.Orleans 9 nm.) VP" Bilbao. HOLLAND-AFRIK A'LIJN. ARE'S (uitr.) 9 van Amsterdam. RIJPEliKERK (uitr.) 6 te Beira. HOLLAND WE ST-AFRIK A LIJN. REGGESTROOM (uitr.) 7 van Dakar. HELDER (thuisr.) 8 van Freetown. RIJNLAND (uitr.) 7 te Duala. VLIELAND (uitr.) 8 te Lagos. SClH'ELDESTRO'OM (uitr.) 6 van Ko- tonau n. Gr. Popo. KON.-HOLLANESCHE LLOYD. ORA'NIA (uitr.) 8 van Lissabon. MAASLAND (thuisr.) p. 8 Fern. Nor, ROTTERDAMSOHE LLOYD. INDRAPOE'RA (thuisr.) p. 9 (8.15 vm.| Ouessant (10 verwacht). DJAMBI (uitr.) 9 te Antwerpen. TANAPOELI 8 v. R'dam te Hamburg. BLITAR (uitr.) 6 van Medan. MENADO (uitr.) 6 van Medan. SLAMAT (uitr.) 9 (11 nm.) van Tanger. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. ROTO (thuisr.) p. 8 Gibraltar. K'AMBANGAN (thuisr.) 8 van Sabang, PRINSES JULIANA (thuisr.) 8 van Sabang. GROTIUS (uitr.) 9 van Amsterdam. KAiRIMATA (uitr.) 9 van Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8