NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 NOVEMBER 1928 BOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT. De heer R. A. d. O. schrijft het vol gende: „Staat en Kerk" wijdt «en uitvoerig artikel aan hetgeen wij schreven over Ds. Lin'gbeek's ontboezeming naar aan leiding van den optocht der jongens en meisjes van de socialistische jeugd organisatie. Het is echter niet Ds. Lingbeek zelf, die zich verantwoordt. Di*9. Jac. J. Woldendorp te Groningen heeft de ver dediging op zich genomen. Wat hij le vend, heeft echter niets vani een ver dediging. We zullen even de kern van ons be toog in de herinnering terugroepen. Wij verweten Ds. Lingbeek, dat hij gelasterd had, toen hij (Groen en) Kuy- per en de „Christenen" beschuldigde van „de kinderen van onze gedoopte natie aan den hongerdood, aan den geest van ongeloof en revolutie te heb ben prijs gegeven.'* Hij zou deze beschuldiging hebben mogen uiten, zeiden we, indien het liberalisme destijds op de nationale school waarachtig bijbelsch, christelijk onderwijs had willen geven en de „Christenen" zouden dit welbewust en opzettelijk hebben verhinderd; indien zij een meerderheid had den kunnen vinden om door middel vap de wetgeving de openbare school in waren, bijbelschen zin „christelijk" te maken en ze dit hadden verzuimd; indien zij het ware Christelijk element uit het onderwijs op de volks school hadden weggenomen. De heer Woldendorp drukt dezen passus uit ons vorig artikel af, maar hij tracht ze voor zijn lezers op deze j wij«ze duidelijker te maken: nu j brengen wij de voorwaarden maar in een duidelijk beeld over. Ie. dat de dief niet van plan was te stelen en Dr. Kuyper c.s. bewust en opzettelijk tot diefstal hebben aange pord; 2e. dat de menschen, die den diefstal zagen, in voldoend groot aantal aan wezig waren om hem te voorkomen en dat zij dit door hun aantal hier toe in staat verzuimd hebben; 3e. dat Dr. Kuyper c.s. zelf gestolen hebben." De lezer oordeel e. De heer Woldendorp voegt er maar haastig aan toe: „De lezer bedenke dat ieder voorbeeld, iedere vergelijking al tijd eenigszins mank gaat! Zegt u dat well Intusschen de heer Woldendorp vraagt: „Kan Ds. Lingbeek deze din gen bewijzen?" En hij geeft daarop ten j antwoord: „Natuurlijk niet!" Precies op dit antwoord gingen wij in ons eerste artikel af. Alzoo hebben we ons doel bereikt. Want het tegendeel is wèl te bewijzen, waarmee dit is uitge maakt; dat Ds. Lingbeek wèl gelasterd heeft, al zegt zijn ,,verdediger"(?). „Allerminst!" De heer Woldendorp voelt dan ook zelf, dat hij er met deze ontkenning niet af is. Nu tracht hij echter zich aan de klem der door ons gestelde voor waarden te ontworstelen door de kwes tie ai te leiden naar een ander tijd perk met gansch andere zaken. Het ging over wat geschied is bij den aanvang van' den schoolstrijd, bij het loslaten van de staatsschool en bij de aanvaarding van het beginsel der vrije school. Wij verwezen naar het jaar 1869. De heer Woldendorp springt over naar het jaar 19C5, toen de schoolstrijd reeds in beginsel beslist was en de strijd voor de vrije school, onder Gods bestel, met de zege -gekroond. Hij springt over op het stokpaard- Je der K.G.S.: „Artikel 36." Hij haalt er zélfs de „Asser Synode" bij! Neen, neen, heer Woldendorp! Eerst het een en dan het ander.- Zoo licht ontspringt ge den dans niet. Eerst de gebeurtenissen van 1869. Eerst als die tusschen ons afgedaan zijn, willen we allicht eens met u over dat andere han delen, waaromtrent ge ook alweer to taal valsche voorstellingen geeft. Maar voet bij stuk. Intusschen nu de heer Woldendorp ons zelf op den hui- digen dag bracht, moet hij ons even, zoo terloops, een uitstapje in dezen tijd veroorloven. Deze heer Drs. Jac. J. Woldendorp i9leeraar aan het Christelijk Ly ceum te Groningen. Aan een school al- zoo, die in de taal der H.G.S. een „afgescheiden" inrichting heet wat wij een „vrije school" noemen!! Hoe rijmt zich dit met des heeren Woldendorp's principiën? Waarom heeft hij zich niet verbonden aan een openbare school om daar „Christelijk" onderwijs te geven? Is dan ook op hem toepasselijk, wat hij ons,_A.R. in de schoenen schuift? Gaat hijzelf „van de gedachte uit, dat, als de verhoudingen (op schoolter rein) zoodanig zijn, dat het „Er staat geschreven" niet door menschen in vervulilng gebracht kan worden, de IHeere Zelf dit of dat gebod heeft opgeheven of tijdelijk op non-activiteit heeft gesteld?" In .ons vorig artikel vroegen we, welke houding de heer Lingbeek, toen hij predikant was, tegenover de school met den Bijbel heeft aangenomen. Wij kregen daarop geen antwoord. De heer Woldendorp heeft nu de ge legenheid het antwoord voor Ds. Ling beek en voor hemzelf tegelijk te geven. Maar hij moet daarbij toch niet over het hoofd zien, dat we het over „1869" hebben. en Ds. Lingbeek, die de verdediging zij ner'valsche aantijging aan zijn vriend Woldendorp overlaat, werpt zichzelf met een razende woede op de Leeuwar der rede van den heer Colijn. Ziehier op wat fraaie wijze hij die weet te com mentarie-eren „Ja gewis, zegt de heer Colijn, maar „met het jaar 1874, waarin Dr. Kuyper in de Dolitiek trad, begint het actieve leven van de anti-revolutionaire par tij." „Met andere woorden: Groen was wel de man van de beginselen, maar al Groen's lijden en strijden in en bui ten de Kamer, was maar een soort droomen; Kuyper daarentegen was practisch en wist het te brengen tot daden; hij had succes! „Nu weten wij voor ons het tweeër lei werk van Groen en Kuyper, waarop de heer Colijn hier zinspeelt, niet beter te kenschetsen dan door een eenvou dig beeld. Een hond, die.aan de ket ting ligt kan, als die ketting lang is, ver gaan, maar nooit verder dan zijn ketting toelaat. In dat opzicht is een losloopende hond hem verreweg de baas! Die eerste hond nu was Groen In een tijd, waarin alles leefde en werkte uit de revolutionaire gedachte, waarin dus met God en Gods Woord in het Staatsleven niet meer werd ge rekend, had Groen met. die beide weer te doen gekregen. Zoo lag hii dan vast aan het beginsel van Gods wil en Woord, als de onpractische man, die door de tijdeenooten beschouwd wer. als een antiquiteit en die dan ook wer kelijk vierkant stond tegenover alle anderen onder zijn' volk,.tenminste voor zoover zij den toon aangaven. Groen was naar de wereld een on mogelijk mensch. Maar die tweede hond was Kuyper. Kuyper had het trekken van Groen gezien en het blaf fen van Groen gehoord en bemerkt dat Groen, in een tijd als de onze, waarin alles uit een andere gedachte leefde, naar den mensch gesproken, niets kon bereiken. „Toen rukte Kuyper zich van zijn ketting los. Hij verzaakte de gebon denheid van ons land en volk en over heid aan het Woord des Heeren en hij aanvaardde den Neutralen Staat, en o! wat ruimte lag nu voor hem open, waarin hij maar kon voorthollen! Met Groen's beginsel, een opkomen voor de rechten des Heeren, op ons volk, op onze overheid, op onze scho len, op onze kinderen was het een klop pen aan doovemans deur geweest. Die rechten erkende men niet: Maar nu kwam Kuyper (en Lobman) en zij zeiden tot de Liberalen: hoor eens, wij zijn nu geen Christelijke. Staat meer, maar een Neutrale Staat, en in een Neutralen Staat moet rechts gelijkheid zijrn; evenveel recht voor den Christen als door den onchristen; evenveel recht voor geloof als voor on geloof, evenveel recht voor God als voor den duivel. En n u hadden Kuy per en Lohman het pleit gewonnen. 'Want op d i e voorwaarde, dat men voortaan afzag van een Christelijk Ne derland en op de voorwaarde, dat n* de leugen in Nederland precies dezelf de rechten zou verkrijgen als de waar heid, op die voorwaarde wilden zij, die met Gods Woord niet rekenden, gaarne de wenschen van Kuyper en Lohman inwilligen. „Ieder zijn meug" zeide de boer. Wilt gij, antiquiteiten die gij zijt, voor uwe kinderen no<? scholen met Christelijk onderwijs en met Bijbels, daar kunt ge dan wat geld voor krijgen, mits ge miet alleen ons, maar onzen Staat, onze Overheid, ons volk dan ook los laat en mits ge den God der vaderen maakt tot uw particulieren God. „Dien sprong, los van de ketting, heeft Kuyper gedaan. En hoe vloog hij Nederland door? Groen had maar gesprongen rondom zijn oude beginsel en kwam ndet ver der. Kuyper werd baas in Nederland. Ja. maai'het beginsel bleef aan de ketting zitten, en het succes was voor Kuyper, maar voor het begin sel niet. „In dat licht bezien wij wat de heer Colijn te Leeuwarden zeide omtrent •Het Verleden: Met Dr. Kuyper's komen in de Kamer „begint het actieve leven der antirevolutionaire partij." Deze als we niet onvriendelijk wilden zijn, zouden we zeggen baar lijke nonsens, is het best aldus te be antwoorden: Groen, aldus zegt gij, hield, op hope tegen hope, het beginsel vast, maar Kuyper liet het Ids en aanvaardde den Neutralen Staat. Maarhet was Groen, die reeds in 1869 schreef (Ned. Gedachten I, No. 3, 9 Sept. '69): „Gods dienstloosheid. De godsdienstlooze Staat laat al wat den godsdienst be treft, de opvoeding vooral ook, over a'an de vrije ontwikkeling der Natie, in k e r k e 1 ij k e vereenigingen beli chaamd. „Deze godsdienstloosheid hebben wij in 1862 aanvaard. Als een noodzakelijk kwaad. Uit vrees voor erger." UIT DE OMGEVING, BOSKOOP. Gemeenteraad. Onder leiding van den burg., den heer P. A. Colijn, lieeft gisteravond de ge meenteraad vergaderd om de begroo ting voor 1927 vast te stellen. De leden waren allen aanwezig. De geheele wijze, waarop tegenwoor dig de oegreoting wordt behandeld, pleit wel voor" dp goede constructie ervan. De tijd, dat men een geheelen dag noo- dig nad om het beleid van B.. en W. te bespreken want daarop komt het in degroote debatten toch in hoofd zaak neer is voorbg, en geen ver standig Boskooper, die dat niet toejui chen zal. Ook gisteravond zag de raad kans, om de lgvige begrootingen van gemeen tedienst en -bedrijven in één zitting vast te stellen, en dat bg zeer kalme, soms bijna huiselijke besprekingen, die zich maar voor een klein deel bewogen om punten van principieele beteekenis. Dit wijst erop, dat het beleid van het dage- Üjivsch bestuur geen aanleiding geeft tot ernstige critiek. Hetzelfde viel op te maken uit het rapport van de begrootingscommissie, 1 waarmede in norma e gevallen de be spreking aanvangt. Hierin werd dan ook hulde gebracht aan het college van B. en W. voor zijn verstandige leiding. De eerste, die met critiek scheen te zullen komen, was de heer Boekraad (R. K.), wien de Voorzitter eerst een ver klaring vroeg, of hij al dan niet namens zijn fractie sprak. Hij antwoordde daar op toestemmend. Spr. achtte de 1 300 duizend, die moeten worden geleend voor enkele groote werken en die volgens B. en W. vanaf 1930 het budget jaarlijks met f ig.coo zullen verzwaren, wel tot f 200.000 terug te brengen. S,pr. wilde n.l. den bouw van een nieuw raadhuis voor onbepaalden tijd verschuiven en er in elk geval 50 pet. minder aan ten koste leggen. Tevens wilde spr. de spoorwegleening everbodig maken, door van nu af elk jaar reserves te vormen uit de bedrijven en op den gsm. dienst. Tot 1929 dacht spr. zoo aan batige saldi een som van f 120.C00 te kunnen „opsparen". De heer Spruyt sloot zich namens den raad bij het rapport der begrootings commissie aan en hoopte, dat ae leiding van thans nog vele jaren zal bleven be stendigd. De heer Noest (S.D.A.P.) zei het op timisme van het college te deel'en, doch aan de belastingverlaging met 16 pet. (van 0.9 op 0.75) een slechten kant te zien, omdat die verlaging voor de groo ten f ico kan beteekenen tegen f5 voor den „kleinen" man. Verder was spr. niet tegen reserves der gem. bedrijven, maar wel tegen dit tarief, terwijl hg voorts aandrong op afkeuring van meer woningen, benoe ming van een schoolarts, een betere zweminrichting, een schoolbad, demping van slooten, een andere tabel voor het schoolgeld, subsidie aan de bewaarscho len, onderbrenging der te werk gestelde werkloozen bij gemeentewerken, met loonbepaling naar rato, geen indirecte belasting door drukking van den gas prijs en geen subsidie aan burgerwacht en landstorm. De melodie is bekend De heer Mesman onderscheidde de de objecten van zijn beschouwingen in economische, sociale en ethische. Met zorg constateerde spr., dat in 1916 het Burg. Armbestuur f 2850, en nu, 10 jaar later f 9770,20 eischt. Als oor zaak noemde spr. de werkverschaffing. In zijn ethische rubriek drong spreker aan op uitroeiing van alle valsche ker mis overblijfselen als daar zijn het poffertjes-etablissement en de zweefmo len. Het sluitingsuur dient vervroegd en de dansgelegenheden gesloten. Nadat aldus verschillende leden hun gemoed hadden lucht gegeven, nam de voorzitter het woord. Gedachtig aan het: wie zwijgt, stemt toe, concludeerde spr. uit het rapport der begrootingscommissie, dat de raad de gevolgen van de gedragslijn die B. en w. de laatste jaren hebben gevolgd, goedkeurt. In dit verband nam spr. aen neer Boekraad even onderhanden. Wat hij zei ,had in het rapport der commissie moeten staan, dat zijn fractie had hel pen samenstellen. Nu komt hij met veel cijfers, waaruit op dit moment niets is af te leiden, en waarover niets kan wor den beslist. B*jkbaar kan het beleid van B. en W. den toets der gezonde critiek doorslaan. Het college werkte naar alle zijden: de wegen zijn verbeterd, de ta rieven verlaagd en verbeterd en de financiën gezond gemaakt. Dit vooral was een moeilijk werk. en het is ook moeilijk ze gezond te houdfen. Op de opmerking van den heer Boek raad betreffende "het raadhuis, wensch- te spr. niet in te gaan. Tegen het verval len der spoorwegleening maakte spr. bezwaar. De verbetering van de Zijde zou eerst ophouden bij net Station, nu zal het geheele eincl worden gedaan. De distributieleening is inderdaad snel af gelost. De geraamde bedrijfswinsten zijn zeer matig. Het overschot van het gas- bedr. bedroeg f 9000; thans is f 6000 ge raamd, terwijl op verminderde afname moet worden gerekend. Bovendien eischen de sociale nooden het aanboren van nieuwe en het bewa ren der bestaande bronnen. Overal zijn theoretische bezwaren geweken voor de ■practische eischen. Rioleering van de geheele gemeente is momenteel onbetaalbaar. Indien geen uitstel mogelijk is, kan bij gedeelten wor den begonnen. Op het gesprokene aangaande burger wacht en landstorm ging spr. niet in, evenmin als op subsidie aan de bewaar scholen en 'schoolreisjes. Dat de arbeiders van de belastingverlaging niet zooveel profiteerén als ae bezitters pleit voor het sterk progressief karak ter der heffing. Die voor hen gunstige progressie mag geen argument zijn om nu verlaging tegen te gaan. Den heer Mesman a-ntwoorddé spr., dat vooral de verplpegkosten de reke ning van het B. A. hoog maken. Als de dokter zegt ja, mag ën durft niemand neen zeggen. In een poffertjeskraam ziet spr. geen kwaad. Pie brengt niet de gevaarlijke kermis-stemming. Sinds de zweefmolen kwam is de kraam echter verdvjenen. Tegen dien molen is spr. wel. Laatst is hier op kosten van het B. A. iemand verpleegd, dié te Gouda uit een zweef molen was gevallen... i j i Ook !s spr. tegen den circus, waar voor zijn voorganger vergunning gaf. Niet zoozeer om de dieren, dan wel om de menschen te beschermen, die erin- werken. Spr. zal de eerste zijn om alles te weren, wat het Chr. karakter van ons volksleven aanrandt. Het sluitingsuur is voor „Klaassen" en „Neuf' een paar maal verschoven in het belang van vergaderingen. Ge danst wordt er in de cafe's absoluut niet. Iemand, die geen lid i§ van een dansclub, kan dn Boskoop in een café niet dansen. Als spr. onder strenge bepalingen voor geslist besloten clubs toestemming geeft, waarbij de ouders toestemming mosten geven en de leeftijden geregeld 'jjjn. is uat alleen om de greep niet ge heel kwijt te raken. Od verzoek van den voorzitter ont hield men zich bijna geheel van repliek izoodat kert na zijn antwoord met de artikelsgewijze behandeling yverd aan gevangen. De post: aanschaffing teermachine werd goedgekeurd. De machine zal veel besparing geven. Goudalithe kan goed zijn voor wegverharding, maar de proef op de Zuidkade voldoet niet, mogelijk door 't werken van den grond hier in Boskoop. De lieer Spruyt wilde <f 800 meer voteeren voor een 2den bruggeman. Ging voorloopig niet door. B. en Wi overwegen invoering van mechanische afsluiting. Dezelfde spr. vond, dat er te veel booten achtereen worden doorgelaten. De voorzitter ook. Maar er schijnt wei nig aan te doen. In 't particulier bedrijf is het: doen, of er uit. Dat gaat hier niet. Of er is te veel stroom, of te veel wind. Het besluit om de boomen lang zaam te laten zakken ter waarschuwing voor het publiek, is ook nooit uitge voerd. Men werd er zoo moe van De heer Houdijk vroeg verbreeding van de brug bij de Rozenlaan, waarop de voorzitter adviseerde te wachten op verbinding van de Biezen met het Goud ische Rijpad, 't Gaat niet best, maar het kan. Den heer Noest werd medegedeeld, dat de leidingen van gas en water in den Otweg wel zullen doorgetrokken en van Alphen .een behoorlijker bijdrage gevraagd zal worden. De gemeentebegrooting werd ongewij zigd go e dg ekeurd. Daarna volgden de begrootingen van de lichtbedrijven en de'waterleiding. Dank zij de goede resultaten, is er van den aanvang af bg het electr. be drijf geen cent te k#rt. De heer Mesman besprak goedkoop e levering aan de industrie, waarop de voorzitter zei, dat B. en W. onder re delijke borgstelling zich voor de eerste aansluitingen op een sterkstrcomkabel gaarne een offer zullen getroosten. Aan de eersten wordt n.l. niet verdiend. Wat den gasprijs betreft zijn B. en W. tegen een algeheele verlaging als de b4eer Boekraad wilde. Zij zullen ech ter met den meesten ijver streven naar prijsverlaging voor kachelgas. Een kleeding-toelage voor de hulp- stokers zal worden overwogen. De losse arbeiders achtte weth. v. Gelderen met f 1352,per jaar goed betaald, gelet op het part. bedrijf. Het was de neer Noest die daarop aanmerking maakte. Het kleedinggela werd ook door den heer v. d. Wolf verdedigd. Volgens den Voorzitter, hebben B. en W. reeds be werkt dat overuren werden betaald. De laatste verdedigde de alg. gasprijs met een beroep op aen lagen kolenprgs. Die is hier 75 cent, in Den Haag i,ij>. B. en W. hebben gaarne stabiliteit. Die faat te loor, wanneer de prgs onder- evig wordt aan de kleinste schomme ling van den kolenprgs. Het gas zou al duurder worden, als de gem. bij geluk geen icoo ton kolen in voorkoop had tegen f 13. Nu Zou f 30 moeten wor den betaald. Het gas kan in vergelijking met de zwarte brandstof binnen eenige maanden heel goedkoop zijn. Hoewel weth. v. Gelderen bij her haling zei, dat er nog nooit zooveel in voorkoop was genomen, bleef de heer Brand minutenlang betoogen, dat het toch beter was geweest, om zich voor 2 of 3 jaar te /lekken. Hij haalde zich een terechtzetting van den voorzitter op den h^ls, die het onverantwoorde lijk noemde om veel te koopen als de prijzen dalen, en een bestraffing van collega v. Kleef, die het in een „gewoon raadslid" afkeurde, dat het over B. en W. en den directeur wil \wrleren in zake kolenaankfcop. Bij de begrootingv. d. waterleiding zegden B. en W. den heer Noest toe, dat zij gaarne eventueele plooien in het tarief zullen gladstrijken, al moeten zn topmerken, dat progressie in dit tarief nog sterker is aan bij de waterleiding. In het algemeen gaf de voorzitter m overweging, om de gem. huishouding) niet nog meer vaste inkomsten te ont nemen, met het oog op de toenemende vaste uitgaven. Op verzoek van den heer v. d. Wolf werd in overweging genomen de huur ders, die om de 1 3 per week verwonen, in een andere klas te plaatsen. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren: Jaoobus, zv. L. D. Schellingerhout en C. Mag- chielse; Marijtje Johannes, dv. A. Kei zer en G. M. Baars; Cornells, zv. J. ds Vries en G. Kniep; Gijsberthe Ca- trina, dv. G. Pannekoek en A. Smit; Johanna Hendrika, dv. D. 1. G' Sloot weg en A. K. Hoogyliet; wilhelmina, dv. P. Kulk en A. Millenaar; Matje Catharina, dv. M. J. van de Velde en' T. Eekhoff; Pietje, dv. P. Zaal1 en D. Wolf; Leendert Comelis, zv. j. C. v. Ider Graat en O. Ni. Klaassen; Petro- nella Maria, dv. N. Stokman en P.. Calvelage. Overleden: Fennigje Gruppen, 5(J j., geh. met M. C. Vissers. KATWIJK. Maandag waren op uitnoodiging van B. en W. de slagers en vleeschverkoo- pers uit Katwijk ter vergadering bijeen gekomen in het gemeentehuis, om de vraag te bespreken, of oprichting van een abattoir met koelinrichting ge- wenscht was. Dit stond in verband met het feit, dat voor 1 Juni 1927 de slachtplaatsen en winkels aan verschillende eischen moe ten voldoen, hetgeen thans bij enkele nog niet het geval is. Nadat de burgemeester de vergade ring geopend en het doel uiteengezet had, nam de heer Justus Vooys namens de slagersvereeniging het woord en deel de meae, dat de slagersvereeniging reeds vergaderd had om deze aangelegenheid te 'bespreken. Op deze vergadering wa ren bgna alle slagers vertegenwoordigd en geen enkele dezer slagers pleitte voor een abattoir, integendeel, algemeen ver klaarde men zich hiertegen. Verschil- Jende bezwaren werden daar opgenoemd als het minder hygiënisch gesjouw met het vleesch en onderdeelen, zooals het in Vele groote plaatsen gaat. Vervoerd vleesch kan minder goed tegen bewaren In de gewone slagerijen zooals hier,: wordt het vleesch veel beter vuil en stofvrij gehouden. De slagers rekenen het zich tot een eer bij ae zindelijks te te worden ge noemd. Dan de buitengewoon groote onkos ten, die op een dergelijke inriohtirfg komen en voor zulk een kleine groep; van personen niet te betalen zijn. In deze vergadering was men unaniem van oordeel om te adviseeren niet tot het bouwen van een dergelijke inrich ting over te gaan, en de gemeente niet voor zoo'n groote uitgaaf te stellen. Een noodslachthuis met laboratorium heeft men hier alreeds, iets wat vele gemeea ten zelfs nog niet hebben. In genoemde vergadering deden alle glagers, wier inrichting nog niet aan de voorschriften der wet voldeden, de toezegging te zorgen, dat hieraan voor den gestelden datum 1 Juni 1927^ zal zijn voldaan. Hierna vroegen nog enkele aanwe zigen het woord. De heer v. Klaveren zeide, er ach reeds lang over verwonderd te hebben, dat dergelijke plannen niet aan de orde waren gesteld. Persoonlijk bad hg 'da verbouwing van zgn pand er altijd voor uitgesteld. De heer Vreeburg wees er op, dat Üe kosten, noodig voor een slachtplaats» die aan de eischen voldoet, erg mee vallen. Een voorbeeld werd aangehaald. Gevraagd werd nog, of B. en W. de (toezegging konden aoen, dat 4® sla gers, na hun inrichtingen te hebben in orde gebracht, toch niet evengoed voor het feit zullen worden gesteld van een centrale slachtplaats gebruik te zulleo. moeten maken. De burgemeester zeide als burgemees ter zfilk een toezegging.niet te Kunnen doen, doch zulks zou hem zeer onbillijk voorkomen. In dit opzicht zou men dus tamelijk gerust kunnen zijn. De Burgemeester dankte dan de vele taanwezigen voor hun welwillende mede werking en sloot de vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN. V Het paard van den tuinder P. ,V. ging op het veiling terrein met een brik achter zich er van door. Vlak voor ds brug op het terrein ging het dier de trap af, ciie bij de hoogte juist voor de brug ligt. Trappenloopen is voor paarden ech ter een bijzondere sport hetgeen zonden oefening niet gaat. £00 ook hier niet. Het paard rolde met de brik achter zich de trap af en bleef beneden aan den dijk liggen. Rappe handen waren er ge noeg om het dier in bedwang te houden, de tuigen los te maken en net dier 00 de been te helpen. Dit gelukte zeer goed Alleen een daar liggend hoopje roode kool moest het ontgelden. Het geval liep overigens bijzonder goed af. Vrijdagavond a.s. hoopt 1de Ge- ref. Jonge!, Vereen, een propaganda; avond te houden in de consistorie Ider Geref. Kerk, welke aanvangen zal orri halt acht. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd alle ouders en belang stellenden, maar in het bijzonder dia jongelingen die nog geen lid zijn van de Jongelingsvereen. Het doel van. dien avond is om nader kennis te ma ken met den wekelijkschen arbeid der vereeniging. De volgende onderwerpen zullen alsdan worden behandela: een Bij belsch onderwerp volgens het J-ongfe* lingsblad; een onderwerp uit de Kerk geschiedenis over „Kerkhervorming'*; een onderwerp over „De jongeling* de man der toekomst", en een voor dracht. Wij kunnen niet anders dan van gan soher harte dezen propaganda-avond warm aanbevelen en hopen dat erl vooral door vele jongelui 'aezen avfcndl zal worden bezocht, wat hun daarnai nopen zal om zich aan te sluiten biji de jongelingisvereen., waar reeds zoof vele jongelingen steun en kracht von- iden voor het verdere leven. In de pauze zal nog een kopje koffie wor den; geschonken. Reeds is door de jongelïng&vereea» verspreid het zeer lezenswaardige pro pagandablad „Ten Arbeid", waaraboit we met blijdschap mogen constateereni dat de propaganda voor onze jonge» lings vereen, hier ter plaatse met krach» is aangevangen, zoowel schriftelijk als! mondeling. Op Woensdag 17 Nov. hoopt he» district Leiden" van het Geref. School; verband/ een huishoudelijke vergade ring te houden in de consistorie den Geref. Kerk alhier. De eerste vergade ring zal' aanvangen 'dies namiddags ami vier uur en de tweede (openbare) Idea avonds om halt acht. Er zullen zeem belangrijke onderwerpen behandeld! worden. W|e kunnen iedereen aanraH (den, die niet het Geref. Schooloröder-: avond/ vrij te houden. Wie hopen la* vijs medeleeft, om toch vooral dien ter op de belangrijke agenda nog eeoflf terug te komen. w KATWIJK AAN ZEE. I Haringafslag van 9 NavemtJoi 1926. Prijzen per kantje. 480 kantjes volle haring, EngelschO walvangst, f 17.0518.50; 900 kantjes steurharing, Engelsche waLv., tT3.50 —f 15.26. Wegens zijn vertrek naar (Watv mond is de heer G. Roman met ingang van 13 November a.s. eervol ontslag verleend als buitengewoon veldwach ter dezer gemeente. LEIDERDORP. Donderdagavond, 11 Nöw* t» halt acht hoopt Ds. J. H. Mulder van Zoeterwouda voor do Chr. Jongel'. iVer eeniging een opwekkende rede te hou den in de Ned. Herv. Kerk alhier, waar belangstellenden toegang bej> ben. Onderwerp ^Roeping".

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7