dag-agenda. binnenland. buitenland. uit de omgeving. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 NOVEMBER 1926 Sassenheim. Dinsdag 9 Nov. 'sav. half acht „Concordia" Openb. Verg. v. „Patrimonium." Spr. de heer J. Hol lander van Dien Haag, over: „De oude banier hoog." Woensdag 10 Nov., s av. acht uur. Groote zaal der Stadsgehoorzaal: Feestuitvoering der Chr. Gymn. Ver. „Jahn". Woensdag 10 NovM 's av. acht uur. Heerengrachtkerk. Openb. Propagan- dalezing voor de Geref. Ouderver. Spr. Ds. Knoppers, van Amsterdam, over: „Door gevaren omringd". Dinsdag 16 Nov., 's av. negen uur. Rest. „In den Vergulden Turk": Alg. Verg. der L. IJsclub. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 November a.s. waargenomen door de apotheek van den. heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Te lef. 523. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. De voorzitter zei dat de bestu ren dezen maatregel reeds hebben overwogen en bij voldoende medewer king ook willen uitvoeren. Er kan ge makkelijk een gebouw gehuurd en een installatie gesticht worden. Zoo spoe dig mogelijk zal een definitief plan den leden der -verschillende melkveehou dersbonden worden voorgelegd. Een der aanwezigen vroeg of deze aangelegenheid hier nu wel diende te worden besproken, waarop de voorzit: ter'als zijn meening zei, dat dit wel degelijk het geval was, daar in de al lernaaste toekomst de melkveehou ders hun actie zullen moeten bescher men door eigen middelen om de melk te verwerken, vooral nu men geen overleg meer kan plegen met een ge westelijke organisatie van handelaren De opwekking van de besturen om tot eiken prijs vast te houden en niet na enkele dagen te verslappen, werd met applaus begroet en de presentie lijst door alle aanwezigen geteekend, Daarna werd nog eenigen tijd ver gaderd met gesloten deuren. Zendingssamenkomst. Gisteravond had in de Pieterskerk een buitengewone Zendingssamen komst plaats tei* inleiding van de Week van Gebed, Toewijding en Offer. Sprekers waren Ds. C. Ferguson uit Den Haag en Zendeling G. H. van Eelen, beheerder van een Melaatschen Dorp ip Deli (O.-I.) De goed bezochte samenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 33: 1 en 5, vervolgens werd gelezen 1 Cor. 13, het hoofdstuk der liefde; waarna Ds. Ferguson voorging in gebed. Spr. begon met er op te wijzen, dat de zending een geweldig ernstige zaak is, want het gaat er daarbij om, wat wij doen met de boodschap van Gods liefde. God. ziet op ons, en de heidenen zien naar ons. ja ook wij zelf zien op ons zelf en hoe staat 'tdan met ons? Is er blijdschap in óns oog en straalt er vrede van ons gezicht? Spr. had tot onderwerp zijner rede gnomen de zending van Petrus, die Cornelius het Evangelie verkondigde Toen Petrus het visioen van het laken met de dieren had, weigerde hij eerst, aan het hevel „Sta op, slacht en eet" gehoor te geven, doch daarna volgde hij dit op. Zijn wij ook zoo gehoorzaam aan de roepstem des Heeren, vraagt spr. b.v. wanneer het de zending be treft. Helaas neen; wel zijn er tiendui zenden Europeanen in Indië, zij heb ben hun familie achtergelaten en ver- Iragenin dat verre land het vermoei ende warme klimaat om daar ge'd te verdienen, veel geld. Doch hoe weini gen zijn er die een dergelijk offer voor de Zending over hebben? Tegenover de millioenen van den handel met In dië staan de duizenden van de zon ding Spr; schetst het leven der Inlanders de wijze, waarop zij de Europeanen zien. Zij zien in bun leven dikwijls weinig van het Evangelie, wol merken zij ellende, onzedelijkheid en egoisme op, precies als zij zelf die hebben. Heel Indië ziet op ons, zullen wij dan deze kleinen ergeren, zullen wij hen teleurstellen of zullen wij hen iéts kunnen laten zien van het Christen dom: blijdschap en vrede des harten. Het is ontroerend, zegt spr. hoe stil en eerbiedig onze bruine broeders in •hun kerken zitten te luisteren naar de prediking des Evangelies en welk een vertrouwen zij hebben in den prediker. Het is beschamend, hoe de heidenen op ons zien. Terwijl gezongen werd Ps. 67:2 en 3, besteeg de beer van Eelen den predik stoel. en oude vrienden, de Stundisten, voortdu- Deze spreker verhaalde van zijn er varingen in het melaatschenkamp, waar 400 lepra-lijders verpleegd wer den door hem en zijn vrouw. Verschrikkelijk was wat spr. van de ze vreesélijke ziekte vertelde, clie hij definieerde als het bij volle bewustzijn levend afsterven. De dood besluipt de ze mensehen van buiten af en vreet dan naar binnen voort; soms vallen geheele lichaamsdeelen (een vinger, een hand, een voet) af. Deze kolonie wordt tegenwoordig door het Rijk gesubsidieerd met f 10 per persoon en per maand; verleden jaar bracht de Gouverneur-Generaal Fock een bezoek aan de leprozerie. De melaatschen moeten in de kolo nie blij ven tot ze genezen zijn, wat he laas niet voorkomt, want er is nog geen geneesmiddel voor gevonden. De geest in het dorp is zoo, dat spr. het „Vreugdedorp" kon noemen; alle menschen hebben er lepra, dus dit is het normale en dit voelen zij ndetmeer zoo als ellende. Er wordt daar meer gelachen dan geweend; er is daar be rusting, ja sprankelende humor. Dat komt omdat deze Batakscho miniatuur-maatschappij rust op de drie grondzuilen van geregelden ar beid, huwelijk en Evangelieprediking. De patiënten mogen hier, in tegen stelling met andere leprozerieën, on derling huwen. Er .zijn reeds een 120 gezinnen; de menschen blijven in hun Bataksch milieu, vele zijn wat men in Drenthe zou noemen keuterboertjes, zij houden kippen enz. en wonen in hut ten. Het geheim van den goedeh geest is vooral de prediking des Evangelies. Op een 20Ttal plaatsen zijn al de patien ten in het dorp Christenen. De persoon van Christus staat in het middelpunt van hun geloofsleven en hun kinder lijk geloof is vaak beschamend voor ons. Aan het einde der samenkomst droeg spr. de nooden der zending in den gébede op. Groninger Blaarkop Rundvee Stam boek. Vrijdag j.l. yergaderde in „Zomer- zorg" alhier de af deeling „Holland" van het Groninger Blaarkop Rundvee- Stamboek onder het voorzitterschap van den heer M. Th. Kompier te Zoe- terwoude, in buitengewone vergade ring. Deze was noodig geworden door liet bedanken van den heer S. Th. J. van Vliet te Alphen a. d. Rijn als lid van het afdeelingsbestuur en als lid van het Hoofdbestuur, wegens vertrek uit de omgeving en beëindiging van het bedrijf. Als lid van het afdeelingsbestuur werd gekozen de liéer C. van Galen te Alphen a. d. Rijn, en als lid van het Hoofdbestuur, dat zijn zetel heeft te Groningen, werd aangewezen de voorzitter. Het Hoofdbestuur bestaat uit 7 leden waarvan 2 worden aangewezen door de af deeling. Met den heer Kompier, heeft daarin thans ook zitting de heer L. P. v. d. Graaf te Bodegraven. Verder werd nog behandeld de aan vraag om advies betreffende de benoe ming van een lid van de Proinciale Regelings commissie voor de Rund vee fokkerij in de provincie Zuid-Holland in de vacaturen, ontstaan door perio dieke aftreding van de heeren Dr. H. J. Lovink en Am. de Jopg te Hazers- woude en waarvan de laatste niet weer herkiesbaar is. Besloten werd aan het Dag. Bestuur te adviseeren zich te conformeeren aan de voor dracht zooals die door genoemde com missie is opgemaakt. De benoeming van de leden en adviseerende leden dezer commissie gesQhiedt door Gede puteerde Staten. Een motie van „Tuiistadwiik". Door hetbestuur van de woning bouw vereenig ing „Tuinstadwijk" zal hedenavond aan de ledenvA'gade- ring de volgende motie worden voor gesteld: De vergadering van de woningbouw vereeniging „Tuinstads wijk", gehou den op Dinsdag 9 Nov. 1926, gehoord de besprekingen omtrent het hadhuis, tot welks stichting de Raad van de gemeente Leiden in 1920 met algemee- ne stemmen besloot, overwegende, dat op het adres door de vereeniging in Mei van dit jaar tot den Raad gericht, tot op heden geen antwoord is ontvan gen, draagt het bestuur op: le. zich tot den Raad te wenden, met het verzoek antwoord te mogen ont vangen op bedoeld adres. 2e. met alle ten diens te staande mid delen den bouw en exploitatie van een badhuis in 't zuidelijk stadsgedeelte te - bevorderen. De alhier tot arts bevorderde se- mi-arts J. R. H. Schaank is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht. Gistermiddag half 1 sloeg op het - Noordeinde een paard, toebehoorende en bestuurd door L. C. op hol. Het dier was geschrokken van het geraas van een tweewielig motorrijtuig, dat met open knalpot reed. Het paard werd in de Steenstraat tot staan gebracht. Ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Nederlandsche Middernaehtzending- Vereeniging.' De Nederl. Middernachtzending-Ver- feeniging heeft gisteren in den Salon Doele te Rotterdam haar 38ste aigemee ne jaarvergadering gehouden, onder lei ding van fir. J. Lammerts vau Bueren. De periodiek aftredende bestuursle den werden herkozen. In de huishoudelijke ochtendvergade ring heeft do heer G. Velthuysen Jr. een beschouwing gegeven onder den titel; „Rondblik binnen en buiten de gren zen des lands in betrekking tot den strijd tot verheffing der zeden." Spr. wijst op de algemeene klachten ever verwildering en daling van bet zedelijk peil, terwijl de middelen ter verbetering welke worden voorgesteld, hemelsbreed uiteen loopen. Maar ook dat men kan spreken van de ontwaking vaa strjjd tegen de prostitutie en hare gevolgen; de drievoudige herziening on zer wetgeving" zedeljjkheidswetteo, kinderwetten en het onderzoek naar het vaderschap noemde spr. een schoon harmonisch en organisch geheel- Ten slotte critiseerde spr. de slappe uitvoering van de wetten. Opheffing van de reglementeering der Prostitutie wordt eveneens aanbevolen door den raad van bestuur van de „(Jni on Int. contre le péril vénérien", een raad samengesteld uit vertegenwoordi gers van al de bestaande nationale ver- eenigingen Roode Kruisvereenïgingen en waarin cok de regeering is vertegen woordigd. Rede Minister De Geer. Daarop was het woord aan den minis ter van financiën, Jhr, Mr. D. .7. (de Geer, die zei, gaarne de uitnoodiging van het bestuur te hebben aangenomen era op deze vergadering te spreken. Dank wilde spr. aan de vereeniging bren gen voor het aanvankelijk belachelijk gevonden, maar ten slotte algemeen ge waardeerd. werk dat 'zij 'heeït gedaan tot zedelijke opheffing van ons volk. Spr. giug daarop na het werk dat de ze vereeniging heeft volbracht. Tal van wjjzigingeii zqn dank zij deze vereeni ging in het publiek bestel gekomen, ten goede van de algemeene zedelijkheid Haar taak is nog allerminst geëindigd en zij zelf is daar zeker van bewust. Het komt spr, wel eens voor, dat de ernst van hetgeen zich op dit gebied voordoet, niet altijdwordt beseft. Als vrucht niet alleen van het Burgerlijk wetboek,, maar .onk vau al-oude-€hristelü ke zeden, bestreven wij een levenslange monogamie. Veel is er echter veran derd en nog steeds wordt "het erger. Men is tegenwoordig „gesepareerd en er wordt over echtscheiding gesproken, tot zelfs in het bijzijn van kinderen. Een groote kloof is er ontstaan door een lacune in de wet. En wanneer dit s»o doorgaat, dan zullen we in ons fezinspeil dalen beneden dat van vele eidensche volken, zelfs dat van de hoogere diersoorten. Een Zwitsersche professor zelf materialist zegt, dat de ongeloovige geleerde tot dezelfde conclusie komt ais de geloovige. De huidige echtscheidingmet beider lei goedvinden, is de negatie van het huwelijk. Wanneer men voor huwelijk gaat aanzien een verbintenis die even goed tijdelijk als blijvend kan zijn, dan leidt dat tot ontwrichting van het maat schappelijk leven. De moderne opvatting werkt ongeluk kige huwelijken in da hand. Haar medi-, cijn werkt de kwaal in de hand en daar om zal de medicijn .vake< moeten Worden gebruikt. Spr. wenschte de vereeniging ook bij haar arbeid op dit gebied den rijken zegen Gods. toe. De voorzitter -bracht dank voor de woorden van den minister. Het verheug de spr. evèneens zeer, dat de minister van justitie, Mr. J. Donner, ter verga dering aanwezig was. Rede Dr. P. H. P.itter. De volgende spr. was Dr. P. H. Rit- ter, die sprak "over „Bescherming van het toekomstig leven Spr. wil spre ken als vertegenwoordiger van de pers. Naar spr.'s oordeel, heelt de pers niet alleen «en repressieve, doch ook een practische taak. Spr. wil zich in het felid scharen van zijn collega's die in uil organen hebben geageerd tegen de zoo genoemde aborteurs. De omvang is verbijsterend. Op niet minder dan 205.000 gevallen wordthet aantal praetijkën in Duitschland ge schat, terwijl volgens de statistici min stens' ió pet." der vróuwen aan deze' operatie bezwijken. Behalve de omvang, vereischt ook.de aard van de praetijkën van abnr-tus vol komen aandacht. Daartoe moet mien tot de grootste .diépten van het leven ai- dalen. Aan dé',hand- 'van verschillende voorbeelden wees spr. op "dë buitenge woon slinksche en misleidende wijze, waarop deze misdadige praetijkën wor den uitgeoefend, Niet zoo bekend is, dat bet leger van deze menschen, die aan den zelfkant van ons leven wérken, ook. in behande ling neemt vrouwen, dié absoluut niets op hun geweten hebben. Buitengewoon geraffineerd zijn de'middelen, waarop men de slach'tófïèrs' in handen weet te krügen. De meéstbevoegde gynaecologen zijn van oordeel, dat net operatief ingrijpen altijd een buitengemeen groot gevaar oplevert voor de vrouw. Als grónden waarom men tegen den abortus eriminalis is, wordt genoemd de bescherming van de gemeénsehap, van de vrucht, en van de vrouw. Maar ook de openbare zedelijkheid is in ge vaar. Wanneer tegenwoordig blijkt, dat het aantal ongehuwde moeders afnèemt, dan beteekent dat, dat de abortus eriminalis -toeneemt. Spr. stelt op prijs, als standpunt aan te nemen, dat men door het aantasten van de vrucht een bezit aantast dat ons door God gegeven is. Zijn wij over- -tuigd, dat abortus eriminalis een aan slag is op de moeder en. op de vrucht, -dan zien wij tevens in, dat het een gevaar is voor de gemeenschap. Is onze wetgeving in deze voldoende? Geheel bevredigend in deze kan spr. de wet niet achten. Hoe wil men ih de practrjk abortieve middelen tegengaan? In de eerste plaats zegt men, dat de strafbaarheid van de vrouw geheel zal worden opgeheven. Spr. acht dit niet raadzaam, omdat er dan een mogelijkheid is geschapen voor den aborteur om de wet te ontduiken. Wanneer ipen een medious den plicht oplegt geva-llen van abortus, welke hem ter kennis komen, bij de justitie aan te geven, dan zal de vrouw zich waarschijn lijk aan deskundige hulp gaan onttrek ken, Spr. acht het 't doelmatigst om een vrouw, die zelf aangifte doet vau de misdrijven, genoemd in de artt. 297 en 25ibis, of die door een geneeskundige ter kennis van de justitie doet komen, vau straf vrij te stellen. De beste bestrijding van dit euvel acht spr. sociale voorlichting. Als beginselen van waaruit men deze euvelen heeft te bestrijden, noemde spr., dat men iu de allereerste plaats moet trachten te ver geven en te helpen. We moeten begin nen opbouwend te zijn, zonder socialen smaao. Spr. wekte de vereeniging op, dit probleem ernstig'-te bestudeeren. Inner Ijjke «srbetering is de beste-remedie te een uéze kwaa- Prof. Dr. Jac. van Ginneken S. J. Men meldt uit Nijmegen: De toestand van den Zeereerw. pater Prof, Dr. Jac. van Ginneken is van dien aard, dat hij binnenkort zijn werk zaamheden hoopt te hei-vatten. Noodlanding. Gistermiddag heeft luitenant Veen-en daal omstreeks 4 uur met een militair vliegtuig van Soesterberg een noodlan ding gemaakt in den Kethelpolder bij Delft. De bestuurder heeft geen letsel bekomen. De machine bleef onbesoha- digd. Het toestel is onder militaire bewaking gesteld'. Getracht zal wor den heden weer op te stijgen. HET CONFLICT BIJ DE RIJNVAART De arbitrale uitspraak bindend verklaard. De Duitsche rijksminister van ar beid heeft dfe arbitrale uitspraak nor pens het loonconflict. bij 'de Rijns chéep vaart bindend verklaard. Aan het besluit der werknemersor ganisaties om bij niet-bmdendverkla- ring het.werk.néér te leggen behoeft dus geen gevolg te. worden gegeven. DE WERELOOZENONDERSTEUNING IN DUITgCHLAND. Een moeilijk geval in den Rijksdag. In de gister gehouden rijksdagzit- ting ontstond na de stemming, nopens de werkloozenondersteuning een z»eer moeilijke situatie. De Duitsch-nationa- len en de Vö.lkischen stemden met de communisten vóór het soc.-dem. voor stel om het bedrag der ondersteuning met 30 pet. te verhoogen. De regee- ringspartiien bleven- in de minderheid en de rijksminister van arbeid ver klaarde, dat de riiksregeering aan een verhooging van dién omvang geen uit voering zou kunnen geven. Graaf v. Wïesfarp verklaarde, dat de D.-nationalen vóór het soc.-dem, voorstel hadden gestemd om de soc.- idemocraten in de gelegenheid te stel len de verantwoordelijkheid voor hun eischen op zich te némen. De regeeringspartijen stelden eerst voor dé beraadslagingen at te breken en daarna het voorstel naar de com missie terug te verwijzen. Beide voor stellen weraen verworpen. De régee- ringspartrjen bereikten ten slotte nun doel door de zaal te verlaten en al dus den rijksdag „beschlussimfahig" te maken. Na het wéder bijeenkomen van heti Huis werden enkele kleine aangelegen' héden afgehandeld, waarna net tot Dinsdag werd verdaagld. De verordening naar den rijksraad. Het rijkskabinet kwam gisteren na de eerste zitting van den rijksdag) bijeen en besloot de reeds voorberei de verordening nopens de verhoogmgl der werkloozenondersteuning overeen komstig de voorstellen der regeerings partijen en de- besluiten der sociaal- politieke commissie uit den rijksdag! aan de heden bijeenkomende commis sie uit den rijksraad voor te leggen. In verband "hiermede verwacht men, dat de "nieuwe regeling met ingang van 8 Nov. in werking zal treden. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. De onderhandelingen. Eigenaars en mijnwevkeis-afglevaar- digden zijn gistermiddag langer dan 3 uur bij Baldwin op bezoek geweiesV idooh hebben eikaar niet ontmoet. Da bestuurders der mijnwerkers confereer! den vooral met de kleine commissie) voor de steenkoolriijverheid uit het ka binet :en toen zij cm half zes weggin gen ,was Baldwin zelf nog in confe rentie met de eigenaars. In den namiddag zijn geen commit niqué's uitgegeven. Gisteravond is officieus meegedeeld) dat de kwestie van den werktijd bijl 'de onderhandelingen in 'den namid dag het voornaamste struikelblok heelt opgeleverd. De arbeiders bleven staan, op den eisch van den werkdag, van, zeven uur, de eigenaars bleven even hardnekkig volhouden dat zonder een verlenging van den werktijd, alle ver dere onderhandelingen nutteloos wa ren. Voorts is er nog gesproken over de samenstelling van het nationale hof. ,De regeeringi heeft hieromtrent aanj beide partijen gevraagd, of zij eert scheidsgerecht bies taande uit vertègen- iwoordigers van eigenaars en arbei ders wenscihten, of een volkomén neu! traal' lichaam. De regeeringi schijnt aan (die laatste oplossing de voorkeur tei geven, 'maar ia waarschijnlijk ook ge neigd genoegen te nemen met een neigd genoegen te nemen met een go! mengd hof met een door haar be noemd voorzittei". Naar verluidt, verlangen de mijn werkers de oprichting van een natio naai hof voor het onderzoek van dei districtsregeling, terwijl de eigenaars zich daar sterk tegen blijven kanten. De werkhervatting. Het aantal werkwilligen is met ruim; een totaal van 304.333 voor de eerste maal het Idierde honder duizend over schreden Een preek voor voetballers. Als een bewijs tot welke onzinnig-* héden men in den Dienst des Wiooras} jn de Kierk komt, door zich niet aanj Gods Wloord te houden, plaatsen we het volgende bericht In de St. Pauls kerk te Kingston-hill' (Engeland:) werd Zondagmiddag een. godsdienstoefening; voor voetbalclubs) gehouden, waarbij de banken van Ido erk versierd waren met voetballers- truien. 1 De eerwaarde Wielleslev Orr open de de godsdienstoefening door op een' scheidsrechtersfluitje te blazen.- Aan de verbaasde gemeente vertelde hü Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Lel den, brengen ter algemeene kennis, da» de beslissing op het verzoek van de fa. J. C. van der Steen en Co., ypm vtergunning tot het uitbeiden van. de banketbakkerij in bet perceel Langebrug Nes. 33b, 35 en 37a, Kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie nos. 1771 1773 is verdaagd. Leiden, 9 Nov. 1926. N. C. DE -GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secr. (daarop, 'dat „dit 'de tekst van zijn preek was". „Dit fluitje", verklaarde hij, .ver spreidt schrik onder velen uwer, gelijk ik het kan zien uit de manier, waaropi gij opgesprongen zijt". Daarna vertelde hij, dat hij vroeger scheidsrechter was in een graatschap, in het Wiesten van Engeland. „Mijn; scheidsrechteren scheen sommige spe-, Iers te hinderen. Zij begonnen te vloe ken. Ik gat 'het daarom op, daar het nergens toe dient iemand op Zaterdag middag aan het vloeken te brengen en je best te doen des Zondags een beetje goed te stichten. „God," zeide Ds. Orr nog, „is de groote Scheidsrechter. Hêt is een ge luk, dat hij met sommige regels geen rekening .houdt, zooals bijvoorbeeld, dat iemand maar eens. gewaarschuwd; mag woeden Mussolini en de Italiaansche Kamer. Volgens het officieuze Italiaansche blad revere'heeft Mussolini besloten, •dat heden bij de heropening der Ka mer geen debatten zuilen plaats vin den. Mussolini zal aan de Kamers het jongste door het. kabinet goeclgekeur- de wetsontwerp voorleggen 011 verkla ren, dat dit ontwerp van dringenden aard is. De Kamer zal daaiop een. bij zondere commissie benoemen, die net ontwerp moet onderzoeken. Men ver moedt, dat de Kamer het ontwerp nog in dezelfde vergadering zal aannemen. Twee of drie bijzondere rechtbanken zullen worden ingesteld voor het von nissen der in samenzweringen betrok ken personen. Beklaagden, die ter dood worden veroordeéld, zullen wor dèn gefusileerd. De wet zal geen te rugwerkende kracht hebben. Opgravingen te Teil el Amarna. De Egypt Exploration Fund zal zijiv opgravingen te Teil el Amarna her vatten. In juli van dit jaar zijn te Lon-- den, op een tentoonstelling, waar m idel eerste plaats vele te Abydos gevon den voorwerpen waren te zien,.afbeel dingen van iresco's, vaatwerk en rin gen, welke door wijlen F. G. Newton! te 'feil el Amarna waren ontdekt iiï klein.'vertrek van he: nootdenjK pa leis van Ichnatcn's stad, geëxposeerd geweest. In net' jongste Seizoen concentreer de het genootschap zijn opgravmgs- werk op het z.g. „Osireion,, te Aby dos. In het laaist .van dit jaar echter' zuilen onder de leiding van onzen land. genoot H. frankfort, 'die van 'tjaar/ te Abydos het Osireion-vraagstuk tot een oplossing bracht, de opgravingen te Teil el Amarna worden hervat. Heti plan is voorts, dat de hee. Frankfort daarna ook nog weer" in Abydos werk zaam zal zijn, waar hij'de teksten van Seti's cenotaaph voor de publicatie er van moe. bewerken. De steun, dien oelangstellende .Ne derlanders aan de Egypt Exploration Fund hebben geboden, heelt er toe geleid, dat zoowel het keidsch als hét- rlaagscli Museum eenigie van de in het laatste seizoen gevonden voorwer pen ontvingen. KORTE BERICHTEN. Met ongekende geestdrift is prin ses Astrid van Zweden, de toekomsti ge gemalin *van prins Leopold van België, gisteren bij haar aankomst te Antwerpen door de bevolking begroet. Er had ook een schitterende ontvangst ten stadhuize plaats, waar burgemees ter van Cauwelaert een welkomstrede hield. De koninklijke trein kon eerat na aanzienlijke vertraging naar Brus sel vertrekken. Ook te Brussel is prinses Astrid met buitengewoon enthousiasme ont vangen. Het O. M. is tegen de vrijspraak van Schulz in het veemmoordproces in Duitschland in hooger beroep ge gaan. Te Brussel is een protestvergade ring van in België wonende Nederlan ders gehouden tegen het plan der re geering, van in het buitenland geves tigde Nederlanders belasting te heffen Te Weenen is een anti-fascisti sche betooging gehouden. De Italiaan sche gezant heeft geprotesteerd. Door de overstrooming te Bari zijn 6000 huisgezinnen dakloos. Bij een spoorwegongeluk tus- schen Bozen en Meran zijn 20 reizigers omgekomen. Prins Olaf van Noorwegen zou verloofd zijn met prinses Martha van Zweden, zuster van prinsen Astrid. LISSE. De raad1 dezer gemeente zal1 vcf- Igaderen op Vrijdag 12 November a.s. des namiddags om half drie uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Voorstel van Burgemeester en. (Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein langs den Grachtwegl (hoek Smalle weg, aan den heer A. L. (Beugielsdijk. 2. Voorstel van Burgemeester en W^houdera not verkoop van een per-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2