NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 NOVEMBER 1926 UIT DE OMGEVING. OEasïOHMï. Gemeenteraad. ^Vergadering van Donderdagavond, ga houden onder leiding van den burge meester, den heer J. G. M. v. Griet ihuysen. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen gele zen en vastgesteld. Een beroep van P. Swaak tegen een (afwijzende beschikking van B. en W pp zijn verzoek, om een losse veranda in de Regentesselaan te vervangen door een vaste, werd ter afdoening gesteld in handen gesteld van B. en tV., daar 'volgens den voorzitter deze zaak tot de competentie van dit college behoort. Inzake het eventueel te geven vervolg pnderwjjs aan de O. L. school Hooga (Morsch, werd besloten daarmede zoo noodig het hoofd en de onderwijzeres van aeze inrichting te belasten. Het kohier voor het schoolgeld van het vervolgonderwijs werd goedgekeurd, fcoojala het door B. en werd aange boden. Voor de benoeming van een lid der (Dommissie tot wering van schoolver zuim in de vacature wijlen L Verhaar, ■werden door B. en W» voorgedragen de heeren G. Kamsteeg en J. Kos, ouders van leerlingen, die de bijzondere scholen bezoeken. i Benoemd werd de heer Los met 6 van de ii stemmen. Hierna werd benandeld het subsidie verzoek van de Dhr. H. B. S. te Let 'den voor de leerlingen, uit Oegstgeest. Evenals ven-leden jaar, stelden B. en jVV. voor, hierop gunstig te beschikken, fc>p dezelfde voorwaarden als de bijdra ge aan ae openbare H. B. S. wondt verleend. Hieraan voldoende, kon echter het (subsidie niet worden verleendaan al de U3 leerlingen, waarvoor het werd ge vraagd. Er vielen er 4 af. Per leerling iWerd f 59.05 gevraagd. Aldus goedgekeurd. I Naar aanleiding van een adres der vereeniging Wijkverpleging voor alle gezindten om een extra subsidie van 250 per jaar gedurende 5 jaren ter dekking van de hypotheekrente voor een onlangs gesticht gebouwtje, stelden B. en W. voor dit in te willigen. (De gemeente subsidieert reeds met f 400 per jaar, plus een extra subsidie van |f 200). De heer v. d. Burg gaf in overweging het extra subsidie elk jaar opnieuw te bepalen. De voorzitter achtte het beter, dat de vereeniging weet, waarop zij kan reke pen. De heer van Egmond wees er op, Öat in weerwil van het reeds genoten subsidie, het bestuur der wijkverpleging ihard gewerkt heeft om onder de schuld vandaan te komen. Er is dus voor de gemeente genoeg reden om royaal te steunen. Het voorstel van B. en W. werd hier- |na met algeraeene stemmen aangeno men. Vervolgens kwam de gemeentebegroo ting voor 1927 in behandeling, aan de hand van het rapport der begrootinga Commissie, bestaande uit de heeren van iEgmond, Bakker en van der Hulst. Verschillende opmerkingen van het rapport kwamen bij de betreffende pos- Iten ter sprake. In het algemeen drong de commissie pan op meer zorg voor de verfraaiing van de gemeente en het wegenonder houd. I Het rapport werd toegelicht door den heer van Egmond, die de aandacht ves- Itigda op den levensgevaarlijken toe stand,, waarin de Rijksstraatweg onder deze gemeente verkeert. B(j het drukke verkeer spr. telde verleden week gedurende een kwartier niet minder dan II iS passeerende motorrijtuigen is de slechte toestand van hoofdweg en Zijpaden hoogst gevaarlijk. In dit ver- tand wijst spr. op het toenemend aan- t \1 sportvelden in de gemeente en het V-iti, dat do openbare weg wordt gebruikt voou- wielerwedstrijden, waarbij zoomin pp de veiligheid der deelnemers als van de voorbijgangers wordt gelet. Onder de laats ten zün de kerkgangers te reke- pen, die das Zondags van het geschetste misbruik veel hinder ondervinden. Spr. drong1 aan op meer politietoezicht. Dei voorzitter zei als burgemeester reeeïs zooveel mogelijk maatregelen te pent en om het verkeer te beveiligen. Spr heeft aan den lijve het onaangename vah de wielerwedstrijden op den weg püdervonden, en doet er het mogelijke 'tégen. maar het helpt niet afdoende. Men heeft de omgeving van het Groene Kerly'e reeds het „autokerkhof' ge doopt. "Wegverbetering van Rijkswege faat nog niet hard. Het wegenvraagstak etreft ons geheele land. Het kost miffi- penen en ook werken de betrokken eige parflp niet allen mede. De heer v. Egmond merkte op, dat in de buurt van "Haarlem in de laatste 'jaren toch veel is verbeterd. B. en W. ïnoeten er hier ook maar flink „op zitten". De voorzitter herhaalde in korte trek ken zb'n betoog. Met den rijksingenieur is herhaalde malen geconfereerd, maar die heeft niet genoeg geld tot zijn be Schikking. En ten slotte is er in deze gemeente wel iets verbeterd. Maar de grondeigenaren werken niet altijd mee. De begrooting kwam hierna artikels- gewüs in behandeling. Uitgaven. De begTootingscommissie ptelde voor ïet salaris der wethouders van f 700 pp f 1000 te brengen met het oog op de vele werkzaamheden. De voorzitter steunde het' voorstel pn de heer v. Egmond verdedigde het pok. De laatste zei het nog niet te be schouwen als een belooning, maar als een bewijs van waardeering. De wethouder wordt overal heen ge- ftnurd door de raadsleden... De voorzitter: Nu, zoo bekijk ik het iiiet. (geiachj. Da heer Bakker: Ik geloof toch wel, dat het zoo moet. Weth. Rubenkamp: .Wat is dat met ijou'! Het voorstel werd aangenomen met de stem van den heer Zandbergen.tegen. B. en W. stellen voor, het presentie- jgeid der raadsleden van f 300 op f 500 ie brengen. De heer Zandbergen was hier „heele- maal" tegen. De heer v. Egmond trou wens ook. De heer v. d. Hulst vond, dat hst wel kon. Wat er nu voor betaald wordt is pen „lullig beetje". De heer BakKer oefende critiek op het commissielid, dat op dit punt „ver raad' pleegde. Spr. vond, dat B. en W. terecht op den wenk van de oommissie waren ingegaan. Met op 2 na algemeene stemmen werd het voorstel hierna aangenomen. Tegen de heeren v. Egmond en Zandbergen. B. en Wl stelden voor de post „schoon jnakan raadhuis" van f 35? op f 400 ite brengen. Goedgekeurd. De commissie gaf in overweging de Huurcominissie, die f 300 per jaar kos( pp te heffen. De heer Schoonderwoerd maakte daar tegen bezwaar. Do commissie heeft in .1925 nog 42 zaken behandeld, en spr. zou die huurders niet gaarne aan de willekeur der eigenaren overgeven. De heer v. Egmond noemde daaren tegen eenige gevaien, waarin van geen wniekeur sprake was en de eigenaar toch veel last had van de commissie Het voorstel werd aangenomen met de stem van den heer Schoonderwoerd tegen. De begrootingscommissie had ook aan gedrongen op verbetering van den La gen Morsch. B. en Wi. zeiden de f 5000, die hier voor noodig zijn, niet te hebben kun nen vinden. Wel zal da weg, als alls grintwegen worden onderhouden en zoo mogelijk worden ontdaan van het paar denpad. Het college kon de commissie niet .toegeven, dat do Hooge Morsch stief moederlijk wordt bedeeld. De heer v. Egmond lichtte de meening der commissie toe. Het onderhoud is ondoelmatig. O.m. moeten op andere wijze de gaten worden gedicht en moet de waterafvoer minder primitief wor den geregeld. Een betere behandeling zou op den duur voordeèliger zijn. De voorzitter verklaarde, waarom z.i. het onderhoud zonder een dure riolee- ring niet anders kan plaatshebben. Vol gens spr. zijn B. en W. vol zorg over den H. Morsch. De heer Uitenboogaard becritiseerde uitvoerig den toestand van den Lagén Morschweg en den Rijnsburgerweg van de 3 witte palen af tot den Rjnzicht- weg toe. Deze wegen moeten eens Hink pnüerhanden woruen genomen. De in gezetenen, die den toestand kennen, zul len er gaarne een kleine belastdngver hooging voor over hebben. De voorzitter bleef adviseeren voorioo pig te volstaan met het gewone onder houd, en later bjj gedeelten de genoem de wegen radicaal te reconstrueeren. De heer Zandbergen zei, dat de op zichter v. d. Voet in geen 14 dagen op den weg tusschen de tramrails en het Rustenburgerpad is geweest, want daar liggen gaten van bjjna 1 M. diepte. De kokmeeuwen zwemmen over den weg Spr. dacht al, dat de opzichter riek was. De heer Uitenbogaard: Ik dacht, dat hij in het buitenland was. De voorzitter tripliceert en verzeker de nogmaals, dat B. en W. diligent zijn. Weth. Rubenkamp wees er op, dat 4 menschen dag aan dag aan den L. weg hebben gewerkt, en B. en W. zeggen verdere verbetering toe. De heer Zandbergen noemde het wa- tervrj maken van de wegen een pruts- karweitje, in tegenstelling mét den voor zitter, die wel een heirleger wegwerkers noodig achtte om dit te bereiken. De beer Uitenbogaard vroeg naar de plaatsing van urinoirs, waarop de voor zitter verschillende oorzaken van ver traging noemde. De heer v. Egmond gaf in overweging de f 1300 die voor teerbesproeiing ge raamd zijn, te gebruiken voor bet op knappen van de wegen, nu we een Nor- tonpomp hebben met zout waiter, die dé teer overbodig maakt. De voorzitter maande tot voorzich tigheid bjj het vormen van dergelijke illusies en sprak daarmee voorloopig het laatste woord in deze brandende kwes tie. De begrooting werd varder zonder beduidende wijzigingen goedgekeurd. Het heffingspercentage van de ge meentelijke inkomstenbelasting kan ge handhaafd blijven op 21/1 pet De eindcijfers luiden als volgt: Gewone dienst: f 154-4^7,3® Kapi taaldienst: Ontvangsten: 5.158,36 Uitgaven: 5-°5°,— Batig Saldo: 108,36 Bij de rondvraag vroeg de heer. Zand bergen doortrekking van de gasleiding in den Leidarweg. Daarna sluiting. V70ÜEBUSS2L Woensdag j.L was de afd. Wou- brugge van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm voor de tweede maal na haar oprichting in feestelijke vergadering bij een in de zaal van hotel Guldemondf. De voorzitter, de heer J. C. Banmann burgemeester dezer gemeente, opende de vergadering, heette allen welkom en zette in kort bestak een en ander om trent den Bijz. Vrijw. Landstorm, in het bijzonder ten aanzien van de Afd. Wou- brugge uiteen, daarbij niet vergetende den steeds volijverigen secretaris en lei der der vereeniging. den heer de Goede, te Alphen aan den Rijn, en den secreta ris dar Gswesteliike afd. Zuid Holland- West, Luitenant van Pelt, aan welke personen het (plaatselijk) instituut veel te danken heeft' en die steeds alle krach ten daarvoor inspannen. 1 Laatstgenoemde lieer, luit. v. Pelt, mede ter vergadering aanwezig, hield hierna een rede, waarin hij doel en tot Btandkoming, enz. van den Bijz. Vrij-w. Landstorm schetste, en ieder,die daar voor in aanmerking komt, opwekte, lid der vereeniging te worden. Het verdere verloop van den avond kunnen we in tweeën splitsen. 1 e. De Landstormfilm, voor velen wel de attractie van den avond, en 2e. de tooneelstukjes, waarin twee onderdeelen elkander beurtelings afwisselden. De Landstormfilm deed ons verschil lende episoden uit den laatsten tijd zien betrekking hebbende op den Bijz. Vrijw. Landstorm, beginnende met ae huldi ging van H. M. de Koningin in 1918 op het Malieveld te 's Gravenhage, ver (schillende kopstukken van den Land- s'torm, o.m. de voorzitter, Gen.-majoor tit. Duymaer van Twist, Snoeck Hen- keinans, Krijger, Pater Borromeüs de Greve, enz., om deze slechts te noemen Voorts zagen we enkele van de be kende Landstorm-Landdagen; eenige op namen uit het Nederlandsche leger, waar onder zeer in den smaak vielen de spring oefeningen te paard van de militairen, van het 6de regiment Veld. Art Mede werden „Onze Jantjes" naar voren ge bracht en in verband daarmede ten slot te hetgeen zeer zeker niet het minst aantrekkelijke was een oefeningstocht van een onzer oorlogsbodems, ae Hr. Ms. „Tromp". De verschillende kamerstukjes te be schrijven zou te moeilijk zijn en te veel plaats vergen. We willen er enkele noe men, b.v. de Pannekoek, welke zeer in den smaak viel in dubbel opricht een Soldatenstreek, Korporaal en Re- cruut, Luitenant en Oppasser en nog eenige andere. AUe stukjes werden door de leden vlot afgewerkt en tot genoegen van het ■aanwezige publiek. Nog, dit is nog niet vermeld, was er een derde attractie dezen avond, n.l. de volkszang. Ofschoon zulks niet ver wachtende, is dit gebleken een punt van het programma te zjjn geweest, waarover een ieder .rich heeft geamu seerd. De heer Theo Bosman. Hoofd der R. K. school te Hoogmade, en een der grootste voorstanders van de beoefening van dit werk, was zoo welwillend om den aanwezigen op een en ander te ver- Enkele bekende stukjes werden door hem voorgezongen en daarna door de aanwezigen met hem herhaald. Een tweetal dames beviel dit reeds zoo goed, dat rij met den heer Bosman ge iiamenljjk een stukje lieten hooren. De volkszang viel, kortweg gezegd, goed in den smaak. De heer Bosman heeft de gezelligheid van den avond er zeer mede verhoogd. Tot slot vond nog plaats de uitreiking van de prijzen, welke door de leden in de schietwedstrijden waren behaald. Hierbij merkte de voorzitter op, dat de Woubrugsche afdeeling zeer goede schutters onder haar leden telt, niette genstaande haar nog maar kort bestaan. Niet alleen in den plaatseljjken wed strijd is dit gebleken, maar ook in den districtswedstrrjd kwam zulks uit, dus bij het kampen tusschen de leden van een groot aantal vereenigingen in deze provincie. De heer P. Kroon toch heeft in dezen districtswedstrijd den eersten prijs be haald, terwijl een der anderen voldoen de punten had verkregen voor een twee den prijs, welke hem echter is misgaan doordat hierom geloot moest worden. De voorzitter sloot hierop de verga dering, welke een zeer vlot en goed verloop had. De vergadering was goed bezet. Het is alleen maar jammer, dat de zaal niet wat grooter is en ruimer. De atmosfeer wordt op den duur veel te bedompt, ter wijl niet voldoende luchtverversching kan plaats hebben. We hopen, dat de dames Guldemond binnen korten tjjd zullen overgaan tot vernieuwing of verbetering van deze Socaliteit, waarmede zoowel' alle ver eenigingen hier ter plaatse, alsook zjj zelf, ten zeerste gehaat zullen zjjn. Uit het Sociale Leven. Na de staking bij „Heemaf". De afd. Hengelo van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft een ma nifest verspreid, waarin de voordee- len, bij de staking aan „Heemaf" ver kregen, worden vermeld. Verder wekt het bestuur de metaal- arbeidois op tot nieuwen strijd voor de vervanging van het groepsloon door een „persoonlijk minimum", voorts voor het recht van medezeg genschap der arbeiders en 'n week va- cantie voor alle metaalarbeiders. Deze eischen zijn neergelegd in een ontwerp collectief contract. De staking bij Eiectrolox. Te Praag had een int. conferentie van moderne handelsreizigersvereeni- .gingen .plaats, bijeengeroepen door hei Int. Verbond van Handels- en Kantoor bedienden en Technici. Vertegenwoor digd waren Duitschland, Oostenrijk, Tsjechoslowakije* Polen, Zwitserland, Zweden, Denemarken, Nederland en Spanje. De Bond van Handelsreizigers, wel ke 5000 leden telt, hield eveneens zijn congres. Als bewijs van internationale solidariteit werd besloten aan den Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden ten behoeve van de staking bij Electrolux 5000 Kronen ter beschikking te stellen en de Interna tionale te verzoeken, zoo noodig een internationale actie tegen deze firma te beginnen. De Contact-Commissie. Men seint uit Heerlen: Gistermorgen vergaderde de contact commissie, voor het mijnbedrijf. Uit voerig werd van gedachten gewisseld over den brief der Samenwerkende Mijnwerkersbonden inzake den datum van invoering van den 6-uren dienst op Zaterdagen. Zooals bekend willen de directies den dienst laten ingaan op 24 Decem ber a.s. De bonden daarentegen vra gen als datum vast te stellen 1 Dec. De directies deelden mede, niet over te kunnen gaan tot invoering van den 6-urendienst op 1 December a.s. Ze waren echter bereid, óm als com pensatie voor de opschorting der drie Zaterdagen gedurende de maand Dec. een loonsverhooging toe te kennen van 5 pet. Verder werd overeenstemming be reikt over de nog hangende punten inzake het collectief arbeidscontract. Midden December zal de contact commissie opnieuw vergaderen ter bespreking van de loonregeling, wel ke na 1 Januari a.s. zal gelden. Aan het mechanisatie-rapport van den Ned. R.-K. Mijnwerkersbond zal een aparte vergadering worden gewijd Pensioen personeel Van Gend en Loos De firma Van Gend en Loos heeft aan de moderne en R.-K. transportar beidersbonden en aan de bonden van handels- en kantoorbedienden meege deeld, bereid te zijn tot storting van oen grondkapitaal en tot een jaarlijk- sche storting voor .een te stichten fonds, dat zal dienen voor pensionnee ring van ambtenaren en beambten de zer onderneming. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Woensdag moesten een aantal auto- overtredingen door den Kantonrechter worden behandeld. Allen hadden met meer of minder moderne voertuigen betverkeer onveilig gemaakt,, zooals J. Tb. G. M. te Leiden, die terecht stond wegens bet met zijn auto aan rijden van een Ford-vrachtwagentje. Uit de' getuigenverklaringen van de heeren Looy en Wesselius bleek echter dat de Ford wagen de schuldige was, reden waarom de ambtenaar vrij spraak vroeg. L. M. C. te Leiden was met een te groote vaart uit de Janvossensteeg ge komen, zonder van zijn komst door claxon of eenig ander welklinkend ge luid blijk te geven. Juist passeerde dioor de Haarlemmerstraat een tram van de H.T.M. zoodat Ch. tegen de tram opvloog. Eenige getuigen E. J. van Maren, Brugman en K. Wassenaar, lieten hun licht over deze kwestie schijnen en ver klaarden dat verdachte geen signalen had gegeven en de trambestuurder wel Eisch f 10 boete of 10 dagen. W. A. K. chauffeur te 's-Gravenhage werd schuldig bevonden wegens het feit dat hij de Hooge Rijndijk onveilig had. gemaakt met een vrachtauto, door zig-zagwijze over den weg te slingeren. Hoewel verdachte pertinent deze aan tijging van zich wierp, ging de ambte naar toch af op de verklaring van ge tuige Meyer, die het verbaal bevestig de en eischte f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. D© volgende overtreder, die echter hevige bezwaren had was G. A. S. chauffeur te Den Haag, die-met een auto rijdend op den Haagweg, de spooroverweg had willen passeeren met een vaart van meer dan 10 K.M. en daarbijtegen de afsluitboomen was gereden. Get. W. T. Neüteboom, over wegwachter bevestigde dit verhaal, ter wijl N. B. v d Voort, die terzelfder tijd juist aankwam, het roode waarschu- wingslicht, midden op den overweg verklaarde gezien te hebben. Ook werden nog gehoord als getui gen J. la Rooy, sergeant van de Mari niers en H. de Vries, die in de auto hadden gezeten. Zij verklaarden, dat het afschuwelijk weer was, regen en wind, waardoor goed. zien onmogelijk werd gemaakt. Bovendien stond aan den anderen kant van den overweg 'n auto te wachten, die een verblindend licht uitstraalde. De ambtenaar nam dit als goede redenen op. Verklarende dat hem wel meer klachten over den overweg ter oor© waren gekomen vroeg hij tegen S. een boete van f 1 of 1 dag hechtenis. De trambestuurders hebben het den laatsten tijd nog al eens met den kan tonrechter te kwaad. Nu was het weer KI. H. uit Leiden, bestuurder der stadstram die beklaagd was op het kruispunt Rijnsburgersin- gel, Morschsingel, Stationsweg, Steen straat tegen een auto te zijn opgere den, die van de Morschsingel kwam. De man verklaarde langzaam te heb ben gereden en gaf de schuld aan den auto-bestuurder. Als getuigen werden gehoord v. d. Heuvel, v. d. Zeeuw, Win ter, Ausschütz en Vos, die nog al te genstrijdige verklaringen aflegden, zoo dat de ambtenaar tenslotte, zeggende dat de tram in een vaste baan reed en dus bestuurders van vehikels als auto's beter moeten uitkijken, vrij spraak vroeg. S. v. d. M. een melkslijter uit Kat wijk werd beticht te hebben gebeursd, het bekende Katwijksche kwaad, d.wjè door gezamenlijk onnoodig lang er gens te staan, waardoor het verkeer belemmerd wordt. Hij zeide echter slechts melk gevent te hebben en was in ieder geval alleen geweest, zoodat van beurzen geen sprake was. Zonder straf werd hij huiswaarts gezonden. Tenslotte een jongeling, die zonder licht had gefietst. Hij dacht, dat hij „het nog wel kon De ambtenaar vroeg f0.50 boete, waarop de kantonrechter hem, door verschillende omstandigheden, zonder straf naai- huis zond. Land- en Tuinbouw. De waarde van 't fokvee. iVoor den veefokker bestaat, en komt steeds weer naar voren, de vraag! <W|at is de waarde van een goed fok- dier?" Die vraag geldt zoowel voor hen die fokvee over hebben, als vooil hen die het moeten koopen. Veelal is het een zeer moeilijk tej beantwoorden vraag, en niet zelden 13 het verschil van inzicht over de waar de van een dergelijk -dier, oorzaaki dat van een voorgenomen koop niets), terecht komt. Er zijn gevallen, waar bij men tot de conclusie moet komen dat de eigenaar zijn dier te hoogje fok-, waarde toekent, en maar schijnt tej denken dat het eerste het beste vol- bioed4dier waard is „wat een gek ep voor geven wil". Talrijker zijn de ge* vallen, waarin men meent werkelijk aan te toonen fokwaarde, voor 'n zwart! gezicht te kunnen koopen, en de ge vallen zijn niet zeldzaam, dat een wer kelijk goed dier om een gering prijs* verschil niet gekocht werd. Wanneer men uitgaat, 01 plan heeft een of meer werkelijk goede fokdie- ren te koopen, dan dient men zich ter dege rekenschap te geven, wat men' noodig heeft hetzij voor opheffing van eigen fokkerij, hetzij voor inrichting van een nieuw bedrijf. In sommige* gevallen tracht men door aankoop van vrouwelijk fokvee, dat deel van den veestapel uit te breiden; in de) meeste gevallen echter zoekt men het in de richting van verbetering vaiï eigen vee door aankoop van mannelijk) fanmateriaal; in de veefokkerij duhj door aankoop van een stier. Dit blijk® meestal 'tot net beste resultaat te lei den. In hoofdzaak komt dat doordatj uit een stier' ontzaglijk veel meer af-, stammelingen kunnen worden verkre gen dan van een koe. Waneer een stier), wordt gebruikt door meerdere lokkers) en op den juisten tijd verandert van standplaats, dan kan het aantal na komelingen in da honderden loopen. Werkelijk goed verervende stieren/, worden door het te vet mesten, me1 nigmaai ongeschikt gemaakt om ver der te worden doorgehouden. Ook ziet men wel eens een misplaat ste vrees voor oude stieren. Voor al leenstaande bedrijven, of op zichzelfl aangewezen fokkers is het mogelijk) wel wat lastig en kostbaar, maar wan-' neer men als buren zooiets samen kan doen, verdient het in vele gevallen! overweging of men niet veel beteil deed een oudere stier te koopen, diö reeds heeft getoond, dat hij goed ver erft, inplaats van een dier dat hier van de bewijzen nog moet leveren. Men heeft voor de kans op goed ver erven van jonge dieren geen andere! maatstaf dan zijn voorgeslacht. De om standigheden, waaronder in den regel) de jonge fokdieren verhandeld wor den, maken het weieens zeer moeilijk) hiervan voldoende te weten te ko men. Op een marktplaats ol een keu ring kunnen^alleen ae productiecijfers) worden getoond, maar lcrijgt men geen; kijk op de kwaliteit van de ouderal van het dier. Verder 13 het niet kwaad,, of, wanneer men werkelijk serieus wenscht te werk te gaan, zelfs noo dig, om ook van de grootouders zooveel mogelijk zieii te weten te ko men. Hoemeer nakomelingen men van plan is van een stier te fokken, hoe* meer waarde zoo'n dier heeft als het! werkelijk goed is. Wanneer, gerekend) buiten het productievermogen om, elk! volwassen afstammeling f25 tot f50) meer marktwaarde heeft, dan is het! duidelijk, dat de prijs, die een stier! kost, maar van zeer ondergeschikt be lang is. 'n Beste betaalt zichzelf, een die slecht, of slechts matig vererft, ïsJ gauw te duur. Als alleen maar alle vrouwelijke na komelingen 1 liter melk per dag meer. geven, aan die van een andere stier, welk een enorm bedrag wordt datl Als van de, eene stier de jongie die ren lastig zijn te melken, en van da andere alle jongen mak zijn en mooij te melken, welk een verschil in be- (drijfsgenoiegien kan dat geven. En zoo zou men kunnen doorgaan. Alle eigen schappen erven over, de slechte even- goed als de beste, bijna nooit wordt daar voldoende rekening mee gehou den. De ideale toestand is echter in dit opzicht nog ver te Zoeken. Wat; wordt dikwijls lichtzinnig en roeke loos tewerk gegaan. In de eerste* plaats is het nogaleens een misplaat-, ste zuinigheid, die oorzaak is dat om 'n gering prijsverschil een beste stier niét en een minder goede wèl wordt ge nomen. Het toppunt van slordigheid en roe keloosheid bij 'het aankoopen van een fokstier, passeerde dezer dagen op een veelbezochte jaarmarkt. Men zou het gerust „onverschillig?- hedd" kunnen noemen. Een bekend veehandelaar stond met een aantal aardige kalfstieren te koop. Een boer komt bij hem loopen, en vat ide afgebroken draad weer op inzake) |den koop van een dier sitieren. Men ziou meenan, dat hij wel heel goed) wist, welke van de vijf hij! als fokstier verkpos. Toen echter na wat loven en bieden, men het over den prijs eens* was, bleek de kooper niet eens meer te weten, wejke stier hij had gekocht. Hij had daarbij 'het advies van den verkooper noodig, die schrander ge noeg was, hem van de beste af te (houden. De toeschouwer van deze! isoène, uitgevoerd door iemand die vol komen nuchter scheen te zijn, ontlokt» (deze ervaring dc verzuchting: „Dat is weer een boer Idie het in de veefok kerij niet ver zal brengen, tenzij zn oogen voor zijn dwaasheid worden ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6