CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Oit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. V'JAARGANG MAANDAG 1 NOVEMBER 1926 NUMMER.1005 ABONNEMENTSPRIJS Id Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 i Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiSn per regel 22"/« cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel Uriel Bi] contract, belangrijke reductie. Kleine advert en tién bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent V Gefundeerd in de leer. Willen wij in de politiek goed Anti revolutionair zijn, dan moeten wij in ons leven goed Calvinist zijn. Het komt er dan niet op aan tot welke kerk we behooren, dat wil zeggen niet voor ons politieke standpunt. Maar wel heeft de belijdenis der Kerk voor ons beteekenis. Wel ook beeft voor ons beteekenis, hoe de Kerk onderwijst in de loer. Gaat dat onderwijs achteruit, dan gaat niet alleen de kennis achteruit, >maar ook de liefde. Al is het gelukkig in ons land nog niet zoo ver, er zijn landen waar men door allerlei middelen de menschem lokken moet om weer naar de Kerken te komen. Muziek en zang, sonjs zelfs de bioscoop, worden daartoe te baat genomen. En toch heeft dat alles geen invloed op de menschen. Neen, in de Kerk moet in de belijde nis onderwezen worden. Gebeurt dat niet, dan gaan de hon gerige en dorstige zielen, want die wor den door Gods Geest gewerkt, naar an dere plaatsen om verzadigd en gelaafd te worden: Een bewijs daarvoor zien wij in Ame rika. Het Amerikaansche blad „De Ho pe' vertelt daar bet volgende van: „Op een Zondag, niet zoo lang gele den, werden in een Katholieke kerk in Chicago zestien protestanten opgeno men. De organist dezer kerk is een Pro testanten hij zegt. dat dit wel meer gebeurt. In een onderhoud met den priester der gemeente, had hij de vraag gedaan hoe dit gebeurde, en de priester antwoordde op de volgende wijze: „Daar was een tijd toen de Protes tanten iets geloofden en iets leerden. Die tijd is voorbij, behalve voor de Lu- therschen en enkele anderen. Protes tants,che kerken zijn meestal sociale organisaties, met andere soorten van clubs, activiteiten en vermakelijke pro gramma's, met een weinig geestelijke kruiderij in den vorm van een gena- uraliseerd© kerkdienst en een „hap hazard Zondagsschool" er aan toege voegd. Het hart van den kerkdienst is de muziek, met een opwekking tot deugd en zedelijk gedrag, of een behan deling van een sociaal vraagstuk, of economische situatie er bij in gewor pen, in den vorm van een preek. „Wat is de uitkomst? Het Protes- cantsche volk is geestelijk uitgehon gerd. Negen en negentig iiit de hon derd kunnen niet eenmaal de meest .'lementaire dingen die zij gelooven, als geslist Protestantsch, noemen. Zij wor den in niets onderwezen. .De uitkomst s, dat het eenige houvast, dat men leeft, loyaliteit is aan een organisatie, .naar geen godsdienstige overtuiging. Aan den anderen kant, onze Kerk on- lerwijst het katholieke geloof van het iindsbeen af, en ons volk weet wat net gelooft. De meesten volharden. Pro testanten, ziende dat wij iets gelooven, ,-n geestelijk hongerig zijnde, zijn open voor ons beroep. Dan ook, wij hebben een orde, de Paulist Vaders, geheel ge wijd aan de bekeering van niet-katho- lieken tot het Katholicisme. Zij drei jen of overrompelen het volk niet op hartstochtelijke wijze. Zij redeneeren en onderwijzen. „De uitkomst is een oogst van niet- Katholieken voor onze kerk. Indien de Protestanten wijs zijn, zullen zij van godsdienstig onderwijs hun voornaam ste werk maken, en al het andere on dergeschikt." Tót zoover de priester. Is het niet teekenend? De geestelijke honger drijft de men schen naar de Roomsche Kerk. De roeping der Kerk ligt hier klaar en duidelijk aangewezen. Het moge ons ten voorbeeld zijn. V De kermis en de zonde. In Nijmegen is pas een nog al felle discussie geweest in den Gemeente raad over de kermis. Zooals altijd en overal komen bijeen dergelijk principieel debat woorden los die binnensmonds hadden moeten blij. ven. Ook bij hen die voor ons beginsel hebben op te komen, moge dan vooral de bede zijn: Zet Heer, een wacht voor mijne lippen; Behoedt de deuren van mijn mond. Het is bekend dat van Roomsche zij de niet over de kermis gedacht wordt als door ons. Maar toch is daar eer bied voor de waarheden van Gods Woord en zullen niet licht de heilsge schiedenissen worden gebruikt om goed te praten wat in wezen geworden is een carricatuur van het oorspron kelijke, zooals de kermis. Maar in het vuur van het debat zegt men soms dingen, die men later gaar ne zou herroepen. Ons dunkt, zoo zal het 90k den Nij- meegschen R.K. wethouder Struik Daim gaan. Nadat in den Gemeenteraad was ge sproken over drankmisbruik, moord en onzedelijkheid, waarmede de kermis gepaard gaat, wees de heer Struik Daim er op dat drankmisbruik, moord en onzedelijkheid er ai lang waren voor dat de kennis er was. Dit was zijn goed recht, maar ver keerd was daarbij te wijzen op Noach, die zich bedronk kort na den zond vloed. Op Kaïn, die zijn broeder Abel doodsloeg. Op Sodom en Gomorra, die van den aardbodem verdelgd werden om hun zedeloosheid. Dit waren \yoorden die hierbij niet in dit verband gesproken hadden moe ten zijn. tHet Volk is er dan ook dadelijk bij om een artikeltje over dit debat te he sluiten met: de Wethouder was voor het behoud van de kennis en blijk baar ook van de zonde, maar dat zei hij er niet bij^ Een waarschuwing om voorzichtig te zijn met woorden. Het behoud van de zonde is zeker niet bedoeld, al wilde de spreker ook betoogen, dat. er zonde is en zijn zal, ook zonder kermis. Maar daar ging het niet om. STADSNIEUWS. PAE3AGOGISCHE CONFERENTIE. De methode FröbelHaanstra. Zaterdagochtend is' in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal de paedago- gische conferentie, uitgaande van de Ver. „de Paedagogische Bibliotheek", geopend. Na een kort openingswoord van den voorzitter dezer vereeniging. den heer J. C. van Schalk, kreeg mej. D. Volt- man, directricevan de Opleidings school voor Bewaarschoolonderwijze ressen alhier, gelegenheid een inlei ding te houden over „De practijk van de methode FröbelHaanstra". Het liefste, aldus spr., zou ik u het werk van Haanstra in de school zelve willen laten zien. Spr. wees vervol gens op het verschil tusschen de op voeding van het kind van 3 tot 6 jaar en dat in den leeftijd van 13 14 jaar. In de eerste periode is het streven naar arbeid, het zoeken naar oorzaak en gevolg, in het algemeen het streven naar ontwikkeling krachtiger dan in eene volgende periode en nu is het de groote verdienste van Fröbel en Haan stra dat ze dat natuurlijke streven de behulpzamfe hand willen bieden. Spr. gaf daarna een overzicht van het werken van haar voorganger, wij len Haanstra en wees erop, dat zijn ideëen in dezen kring en in dezen tijd beter begrepen worden dan toen hij ze voor vijftig jaar voor het eerst, pro pageerde. Er is voor de nieuwe paeda- gogiek haar inziens veel te leeren uit de 31 jaargangen van Haanstra's Maandblad. Voor alles blijkt daaruit de groote liefde voor het kind. Hij heelt het kind zelf leuren zien en wel ken en daarin zoekt een goede Fröbel school haar kracht. Voorbereidend Montesscri-onderwijs Mej. C. v. d. Veen hield vervolgens ,een inleiding over „Voorbereidend •.li,, ntc s oi i-uiiderw ijs. Een der grootste fouten bij de beoor deeling van de onderwijsmethoden is, aldus spr., dat er te veel gegenerali seerd wordt. Evenmin als in de natuur de boomen, bloemen en planten alle op dezelfde wijze op het zonlicht rea- geeren, mag van een onderwijsme thode verlangd word .«n, lat deze op dezelfde wijze op alle kinderen in werkt. Het mooie in de Montessori- methode is, dat de 'opvoeding in een rustig tempo geschiedt en de kinderen gelegenheid geeft tot doorzetten. Spr. gaf voorbeelden van eenige kin deren uit haar klasse, waarbij zij deed uitkomen, dat het onderwijs op har monische wijze geschiedt en niet, zoo als bij het klassikaal onderwijs, de leervakken precies in tijd en uur zijn ingedeeld. Aan de.scheppende kracht van het kind zelf wordt bij de Mon- tessori-methode meer overgelaten. Een algemeene klacht in den tegen- woordigen tijd is, dat er geen men schen van de daad zijn. Dit, aldus spr., kan een gevolg zijn van de pas sieve opvoeding, die het tegenwoordi ge geslacht heeft gehad. Thans laat men de kinderen in de school datgene doen, waaraan ze op een zeker oogenblik behoefe hebben, en geeft men den kinderen gelegen heid, zich te bewegen. Dit voorkomt verslapping van de werklust, doordat •le kinderen geboeid blijven door het geen zij onder handen hebben. I11 de Montessori-methode is ieder kind een nieuw geval en wordt ervoor gewaakt, dat, zooals bij het oude klas sikale onderwijs aan all?n hetzelfde onderwezen wordt, zoodat 't contact tusschen de leidster v. de klasse en de kinderen veel grooter is. Spr. eindig 13 met de hoop uit te spreken, dat, eVenals do wetenschap van de hygiëno aan het lichaam ten goede is gekomen; do studie van óc psyche van het kind do ar allen teza men aan het kind zal ten goede ko- mor. Op deze rede volgde eenig debat De heer Plooy gaf tegenover het geen mej. v. d. Veen had gesproken ais zijn meening t? kennen, dat de Montcssori-school «le uitbundige vroolijkheid en de fantasie der kinde ren doodt, hetgeen door de inleidstcr werd tegengesproken Hierna werd gepauzeerd. Het Dalton-onderwijs. Na heropening van de bijeenkomst sprak het eerst de heer M. Vri\ direc leur der „Nieuwe Schoolvereeniging te Amsterdam, over het Dalton onder wijs Sp:'. begon een overzicht te geven van het door hem bijgewoonde paeda- gogisch congres te Londen, Mei 1024 gehouden. Do groei van het klassikaal onderwijs, aldus spr., is or. gedurende een menschengeslacht niet voor niets geweest. In plaats van dit thans ge heel te laten verdwijnen, dient het goede ervan behouden te blijven. De bespreking van de theoretische grondslagen aan prof. Casimir overla tende, wilde spr. zich slechts bij de practijk houden. Spr. gaf vervolgens een verslag van zijn bezoeken aan de school van Lynch in Tottenham. De leerlingen zijn er ordelijk en belangstel! m.I voor hun waik. ook in de arme school van Miss Mee kinder. Verder liet spr de inrich ting van de schojl de revue passecren. De banken z jrt vervangen door vier tafels met oud-Hollandsche stoelen i .et armleuning. De dagtaken duur den vijf kwart el" en spr. gaf eenige voorbeelden waaruit die dagtak-n be stonden. Veel tijd wordt den kinde ren geiten voor lezen en clc durf wordt aangekweekt om hun ge lach- ter. te uiten De vraag of met de Dalton-methode moet voortgegaan worden, is op spr.'s school volmondig met ja beantwoord. Ten slotte gaf spr. een overzicht van de lesroosters, waarbij hij gelegenheid had te wijzen op de soepelheid van-het Dalton-onderwijs, alsmede op de moge lijkheid der leerlingen die wegens ziek te of andere oorzaken verhinderd zijn de school te bezoeken, om het onder wijs toch te volgen. In dit verband wees spr. op een leerling in Curasao, die drie jaar het onderwijs uit de verte precies volgde. Lager Montesosri-cnderwijs. "Vervolgens hield mevrouw R. Joos- tenChotzen, hoofd van de lagere Am- sterdamsche Montessori-school, een in leiding over: Lager Montessori-onder- wijs. Spr. stelde in het licht, dat het voornaamste bij het Montessori-onder- wijs is de vorming van de persoonlijk heid; al het andere houdt hiermee ver band, vloeit eruit voort. Hiervoor is noodig, dat men de innerlijke behoef ten van het kind kent, zijn levenswet ten en den wil daaraan te beantwoor den. Dit is gebaseerd op psychobiolo- pische inzichten en behoort tot de po sitieve, experimenteele wetenschappen. Langs experimenteelen weg zijn vast gesteld uiterlijke prikkels, waarvan kwaliteit en kwantiteit bepaald zijn, Welke beantwoorden aan innerlijke be hoeften en het kind in staat stellen, zich te ontwikkelen door te gehoorza men aan de innerlijke levenswet. Dat is, aldus spr. de vrijheid, die het kind in zijn groei verovert. Spr. lichtte een en ander nader toe door een vergelij king te trekken tusschen de opleiding volgens Montessori en vroeger gevolg de methodes, een vergelijking tusschen de ontvangende persoonlijkheid van vroeger met de actieve persoonlijkheid zooals Montessori die ziet. Het kind heeft de innerlijke behoefte om te groeien en te rijpen van binnen uit, als een natuurlijk proces. De onverbroken eenheid van' denken en deen geeft de psychische hygiëne der intelligentie, de ontwikkeling tot vrijheid, tot spontane activiteit en stelt den arbeid op de waardige plaats, die hem toekomt. Onze kinderen, aldus spr. verkondi gen in hun activiteit, in hun lichtende vreugde, het Evangelie van den Ar beid; zij doen ons gelooven, dat de op lossing van de sociale problemen voor bereid wordt door de opvoeding tot vrijheid van het jonge kind. Spr. gaf hierna eenige voorbeelden uit de practijk en stelde de groote waarde van de Montessori-opleiding in het licht. Prof. Casimir aan het woord, Tenslotte kreeg prof. R. Casimir, hoogleeraar in de paedagogiek aan de Leidsehe Hoogeschool, het woord tot het uitspreken van een slotrede. In de laatste 25 jaar, aldus spr. zijn vele veranderingen beproefd in' het on derwijs, die wel onderling verschillend zijn, maar waarvoor toch een gemeen schappelijke theoretische grondel, aan wezig is. Naar de theoretische grond slagen en oorzaken zoekende, vindt men allereerst den invloed van de kin- onderzoek. De nieuwe richtingen wil len een innerlijke, een mentale disci pline; daarmee gaat gepaard een ver anderde positie van den onderwijzer; hij wordt helpende medewerker wat in de Montessori-beweging die van- leider spreekt, het duidelijkst naai* voren komt. Dit rekening houden met deindi vidualiteit is* tot zekere hoogte slechts gedeeltelijk; het Dalton-principe doet het voor en boven alles met het tempo dat bij elkeen verschillend is en den arbeidsduur, die iedereen noodig heeft de Montessori-beweging houdt reke ning met de individueele groeistadia en met tempo en duur, en Fröbel hield derpsychologie en van het intelligentie vooral rekening met de behoeften van een bepaalden leeftijd en met de in stinctieve reactiviteit van het kind. In alle drie richtingen komt dan ook tot uiting het principe van' de arbeids- school, d.w.z. het pogen, om door gees telijke werkzaamheid, die zich in vrije physieke reacties kan uiten, tot ont wikkeling te komen. In deze nieuwe stroomingen en ook in Fröbel ligt een ste.rk sociaal ele ment, in 't Montessori-systeem zijn nu alle natuurlijke tendenties gerationa liseerd en gemechaniseerd, wat waar schijnlijk verband houdt met den ver schillenden tijd en de wijsgeerige stroomingen, waarin deze theorieën ontstonden. Bij alle drie richtingen treedt de on derwijzer in zooverre op den achter grond, dat hij niet meer het stempel zijner suggestieve persoonlijkheid op de kinderen zet, maar dat hij de mi lieu-scheppende factor wordt. Ook de spelgaven, het materiaal, de voorschrif ten en de boeken zijn een zeer werke lijk bestanddeel, wat ook overeenkomt met de ontwikkeling van de civilisatie die het verkrijgen van deze middelen makkelijker maakt. Spr. besloot met op te merken, dat er blijkbaar geen afzonderlijke tegen stelling tusschen de drie genoemde richtingen bestaat, maar dat we der zij dsche influenceering zeer wel moge lijk is en de practijk te dezen opzichte syncretistisch zal kunnen te werk gaan, (luid applaus). De voorzitter der vereeniging de Paedagogische Bibliotheek, de heer J. C. van Schaik, sloot hierna, onder dankzegging aan de inleiders en aan de aanwezigen de conferentie. Jeruël's Tehuis voor verzwakte kindezen. Hedenmorgen had de officieele ope ning plaats van het Tehuis voor ver zwakte kinderen, uitgaande van de Stadsevangelisatie „Jeruël" Middelste gracht. Tegen 11 uur had zich een kring van gemoodigden vereenigd in de vergader zaal van Jeruël om de opening der in richting bij te wonen. Onder hen troffen wij o.a. aan den Burgemeester en Mevr. de Gijselaar, Dr. Poortman, Mr. v. d. Göes, secreta ris van den Armenraad en de vertegen woordigers der Pers. De heer F. H. van der Horst, leider der Evangelisatie, opende het samen zijn» met gebed, las Pred. 3; 915, "waar na door de aanwezigen werd gezongen lied 463 uit den Evangeïischen liede renbundel. Hierna sprak de heer van der Horst een openingswoord, waarin hij, na de aanwezigen hartelijk te hebben verwei komd, in 't bijzonder den Burgemees ter en mevr. de Gijselaar, er op wees, hoe men in d. arbeid der evangelisatie telkens in aanraking komt met gezin nen, waar groote nood heersckt en waar het de kinderen menigmaal ont breekt aan goede ligging en verzorging De veelal verzwakte kinderen wor den heel spoedig T.B.C.-lijders en moe ten vóór zij door deze zoo gevreesde ziekte worden aangetast een periode van rust en versterking hebben. Dat wil het Tehuis voor verzwakte kinde ren, dat wij heden in gebruik nemen, hen geven. Reeds mocht de Evangeli satie enkele jaren aan 200 kinderen des morgens melk en brood verstrek ken in een daartoe expresselijk inge richte localiteit. Tot dit werk werden wij onder den zegen des Almachtigen in staat gesteld door uw offervaardigheid. Thans wen- schen wij dezen arbeid uit te breiden, door de allerzwakste kinderen eenigen tijd in ons tehuis een goede behande ling en degelijke verzorging te ver schaffen. Aan Dr. Poortman wil spr. gaar ne dank brengen voor rijn betoonde be langstelling en belanigelooze medewer king bij de totstandkoming van deze inrichting. Meer nog dan wij, zijt gij Binnenland. De Paedagogische Conferentie tb Leiden. Jubileum van den heer J. Schaap Hzn. te Leidien. Buitenland. Weer een mislukte aanslag op Mus solini; de dader gelyncht. Dreigende verkeeersstakingen te Antwerpen en Berlijn. Een aanslag op den sneltrein Parijs —Berlijn verijdeld. als spr. van de noodzakelijkheid van een Tehuis als wij heden openen, overtuigd. Mogen wij van uw welwillende me dewerking nog vele jaren profiteeren. Ook zuster van der Steen wordt hartelijk welkom geheeten en dank ge bracht voor haar medewerking als ver pleegster, een taak, die zij zonder het stellen van eenige conditie, gaarne heeft willen aanvaarden. In het vertrouwen dat de inrichting aan de gestelde verwachting zal vol doen en in het geloof, dat God op den arbeid Zijn onmisbaren zegen zal schenken, beveelt spr. dit. evangelisa tiewerk in de belangstelling der aan- Vezigen aan. Hierna spreekt de burgemeester een kort woord. Het is hem een genoegen de opening van dit tehuis te mogen bij wonen. Eigenlijk moest een inrichting als deze niet noodig ziin. De noodzake lijkheid ervan wordt helaas maar al te dikwijls geveeld. Deels is dit toe te schrijven aan de slechte woningtoe standen, welke vooral in de steden, door uitbreiding der bevolking ont staat, maar deels ja zelfs voor het rootste deel moet dit worden op re kening -gesteld van de ouders. Het is lang niet altijd een gevolg van de maatschappelijke verhoudingen, dat de kinderen verzwakken en lijdende worden. De kinderen zelf mogen hiervan ech ter niet de dupe worden, en daarom verheugt spr. zich over de totstandko ming van dit tehuis. Moge het bestuur en de leider, de heer van der Horst nog lang hieraan werkzaam zijn en de stichting onder Gods zegen, groeien en bloeien tot heil van 't verzwakte kind. Hierna werd door de aanwezigen de inrichting in oogenschouw genomen. Achter het gebouw waarin de samen komsten gehouden worden, gescheiden door een binnenplaats, vindt men een afzonderlijk nieuw gebouw. Beneden treft men de eetzaal aan, een ruim frisch lokaal, waar des morgéns de kinderen worden gevoed. Hierop aan sluitend zijn de badkamer en de keu ken geprojecteerd, beiden zeer doelma tig ingericht. Boven bevindt zich de zaal voor de jonge patiënten, een uitnemende loca liteit, waar 12 bedden, keurig ingericht alles helder en zindelijk, gereed staan de a.s. logé's te ontvangen. Deze zaal is prachtig op het zuiden gelegen. De heerlijke Novemberzon» scheen vanmorgen verkwikkend naar binnen. Vanuit deze zaal komt .nu op een zeer ruim met kiezel belegd dak, welke als daktuin wordt bestemd. Verder heeft de verpleegster op deze étage haar zit- en slaapkamer. Het go- heel maakt een prettigen eenvoudigen indruk. In niets is naar luxe gestreefd, wel naar degelijkheid. Licht en lucht hebben vrijen onbeperkten toegang. Met de opening van dit tehuis, dat geheel uit particulier initiatief werd opgericht en in stand wordt gehouden, is onze stad een inrichting rijker ge worden, waarin men nood en leed wenscht te verzachten. En naast ophef fing van maatschappelijk leed, bren gen wil het Evangelie der zaligheid aan kinderen, die daarvan in hun om geving maar al te vaak verstoken zijn, Buurtvereenigina Eensgezindheid De een dezer dagen aangeboden ver eenigingsvlag aan de buurtyereeniging „Eensgezindheid" is te bezichtigen in de etalage van den vervaardiger, den heer C. Donckers, Breestraat 26. Nooit meex oorlog. Naar wij vernemen, zal, evenals ver leden jaar, op llNovember a-s. het sluiten van den wapenstilstand door de „Nooit meer Oorlog" Federatie, afd. Leiden e.o., worden herdacht. Chr. Schaakclub Steinlz. Naar wij vernemen zal de Chr. Schaakclub „Steinitz" alhier medespe len in de Wintercompetitie van. den Nederlandschen Schaakbond, Verder zal deze club onderlinge win topwed strijden houden in' twee groepen. De wedstrijden zullen bestaan uit twee rondes. De groepen zijn als volgt in gedeeld:

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1