WAT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 29 OCTOBER 1920 RECLAME TWEEDE BLAD. Een opzienbarend feit. In een artikel in de N. R. Crt. om trent het Belgisch tractaat lezen wij, i zegt het Handelsblad, het vol gend „opzienbarend .feit, dat de deur dicht doet". „Ten opzichte van dit verdrag heb ben wij een mededeeling te doen, die óns op zich zelf reeds geschikt lijkt, ieder weldenkend Nederlander, die nóg geaarzeld mocht hebben, te over tuigen van de onaanvaardbaarheid van het verdrag. Want zonder kennis yan dit totnogtoe onbekende feit heeft men slechts een zeer onvolledige voor stelling, zoowel van de onmiddellijke gevaren, die het verdrag meebrengt als van de wijze, waaróp België tracht, ons de dupe te laten worden van onze grootmoedigheid. „Zooals bekend is, heèft België on derhandelingen gevoerd met Duitsch land over een teruggeven van Eupen en Malmédy aan het Duitsche rijk. Het tot stand komen van een regeling is slechts mislukt doordat Ppincaró om begrijpelijke redenen zijn veto uit bracht tegen de reeds getroffen schik king. „Bij die onderhandelingen nu heeft België den Duitschers voorgesteld, een gedeelte der tegenprestatie te la ten bestaan in een grootscheepsche be voordeeling van de haven van Ant werpen. Wij kunnen voor de juistheid van deze mededeeling instaan, en zou den haar zelfs moeten handhaven te genover een mogelijk Belgisch démen- ti. Dat de voorloopige schikking dit punt nie tomvatte, ligt daaraan, dat de Duitschers terugschrikten voor de vergaande strekking van het voorstel, dat zij als een zoo sterk aan banden leggen van hun bewegingsvrijheid be schouwden, dat zij de voorkeur gaven aan zuiver financieele offers. „Dit voorstel is gedaan, nadat het Belb.sch-Nedei'landsch verdrag reeds geteekend Was". Uitzieken! De klachten over de onnatuurlijke valutaconcurr.entie van Frankrijk, België én Italië nemen toe, zegt de Rotterdammer. Boekdeelen spreekt het Rapport no pens den omvang der valuta-concur- rentie in de Nederlandsche textielin dustrie door de besturen van de Ver- èeniging van Katholieke werkgevers m de textielnijverheid, de Vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wol len stoffen, Nederlandsche tapijtfabri kanten, den Textielarbeidersbond „St. Lambertus" en de organisatie „Uni- - tasopgesteld. De Nota van de Maastrichtsche Ke ramische en Glasindustrie laat niet ^ihihder; duidelijke en sombere taal h'oöreh. De metaal-industrie, de gloeilam- pén'nijverheid zonden een gedocumen teerd. protest in. Mr. Steenberghe in „de Tijd" eerst, daarna in „de Nederlandsche Mer- cuur" ontwierp op grond van officiee- le statistische gegevens een somber beeld van de benauwende werking der Valuta-concurrentie. HeJ jongste Manifest daartegen is het adres van de Leidsche Vereeniging van industrieelen, dat den Minister van Arbeid wijst op de ernstige nadee len veroorzaakt door den vooral in de laatste maanden sterk toegenomen invoer van Belgische, Fransche en Italiaansche fabrikaten. Zoo hoort, wie ooren heeft om te hooren, tal van rechtvaardige klach ten over den druk, die onnatuurlijke buitenlandsche concurrentie over on ze nationale productie brengt. Beveiliging daartegen is raadzaam, ja noodzakelijk. Al schatten wij den export hoog, nooit kunnen wij vergeten de groote beteekenis van Nederland als afzetge "bied van Nederlandsche producten; voor vele bedrijven het voornaamste .afzetgebied. Die bedrijven worden in hun be staan bedreigd door den invoer van buitenlandsche artikelen, afgezet be neden normale kostprijzen, die hier FEUILLETON. Door leed en strijd. •39) Eindelijk hield de regen op, maar toen begon het te sneeuwen. De eerste winterstorm blies met zulk een kracht uit. het noorden, dat de reis gedurende Neenige dagen niet kon voortgezet wor den! daar men, door de dwarrelende sneeuw verblind, het spoor bijster zou raken. - Bij al deze ellende begon zich wel dra de honger te doen gevoelen; zulk een ellende en zooveel ontbering had men tot nu toe nog niet gekend. Er werd namelijk geen voorraad voor de bannelingen meegenomen en de boe ren, van wie men het voedsel kocht, konden evenmin hun weg door den sneeuwstorm vinden. De officier van het geleide stond toe, dat men van het rantsoen der soldaten" een karig deel voor de veroordeelden afzonderde, .juist genoeg om hen in het leven te houdent Meer kon hij niet voor hen doen. Zonder voedsel of vuur; in doornatte kJeederén. die aan hun lichamen mees ten drogen; in een beperkte, benauw de ruimt# op elkander gepakt, aldus brachten de arme bannelingen ellen dige dagen en nog ellendiger nachten door. Éindelijk bedaarde de gemakkelijker dan in eenig ander land kunnen worden gespuid. Als uitzonderingsmaatregel, onder de strenge condities als bij het Schoe nenwetje, moet hier aan de Regeering macht worden gegeven tijdelijk paal en perk te stellen aan de buitenland sche overstrooming. Men bestrijde dit niet met de orakel spreuk: uitzieken is het bestel De klank „uitzieken" wordt dik wijls het luidst gesproken door dege nen die zelf van de ziekte weinig last hebben en geneigd zijn tot erkenning van de waarheid: des eenen dood is 4es anderen brood. „Uitzieken" dat mag evenwel niet de oplossing zijn van de nuchtere figuren, die nog niet alle vertrouwen in de zegenende kracht van genees middelen verloren. KERK EN SCHOOL, NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Elburig, A. F. P. Pop te Vaassen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Rottevalle, H. Smit cand. te Ndeuw-Weerdinge Te En schedé, C. von Meyenfeldt te Vrouwe polder. CHR. GEREF. KERK. B e d an kt: Voor Harderwijk, G Sar lomons te Amersfoort. Afscheid Ds. J. C. Aalders. Gisteravond heeft ds. J. C. Aalders, die het verband met de Geref. kerk van Schoonhoven heeft verbroken, in het hotel Bellevue uitsluitend voor le den en doopleden van genoemde kerk een woord van afscheid en rekenschap gesproken. Ds. A. Fetter, t Te 's-Gravenhage is na een langdu rige ziekte overleden de heer A. Fet ter, emertius-predikant te Den Helder Geboren in 1854, bezocht hij het Gymnasium in Amsterdam en stu deerde aldaar, leerling van het Evan- gelisch-Luthersch Seminarium. In 1881 werd hij predikant der Evange- lisch-Luthersche gemeente te Stads kanaal, ging echter in 1887 over naar de Ned. Hervormde Kerk en diende verscheidene gemeenten in Noord-Hol land en Noord-Brabant, o.a. Ilpendam (1893-1904), Oisterwijk en Waalwijk (19071919). Emeritus geworden 1 December 1919 werd hij waarnemend predikant in den Helder. Prof. Dr. J. Sebestyen. Naar de Nederl. mededeelt, komt Prof. dr. J. Sebestyen, de bekende Hon gaarsche hoogleeraar, dezer dagen weer naar Holland. Prof. Sebestyen wordt eind dezer week in Kampen verwacht; hij hoopt in verschillende groote steden in de Geref. 'Kerken op te treden Half November komt de hoogleeraar naar Den Haag, waar hij de gast zal zijn van oud-Minister Coïijn. Prof. Se- besteyn zal daar spreken over het werk onder de jonge vrouwen en meis jes in Hongarije. Synode te Assen. Gisteravond om negen uur vergader de de synode in openbare zitting, na van acht uur af in comité-generaal vergaderd te zijn geweest. De eerste scriba, dr. G. Keizer, las de acta der laatstgehouden openbare zitting Ds Miilo.rapporteerde inzake de zaak ds. Vermaat te Makkum, en stelde de synode voor goed te keuren de hande lingen van de deputaten, en dezelfde deputaten te machtigen voor Fries land en de classis Makkum op te tre den». Inzake ds. Smelik te Tienhoven werden dehandelingen van de depu taten goedgekeurd. De voorzitter bad. de deputaten voor Friesland Gods wijs heid toe. Betreffende de zaak ds. W. E. van Duin rapporteerde ds. Van Lummel. Uit de motiveering van den rapporteur noteerden wij, dat de bezwaren van fis. van Duin, die indertija tot zijn schorsing leidden, volgens het ondei> zoek door de classis nog dezelfde zijn. Naar aanleiding hiervan besloot de classis in hare vergadering, waar ook ds. van Duin tegenwoordig was, de synode te verzoeken, het besluit van opheffing der schorsing in te trekken- storm Én viel de vorst in, die 'n scher pe, snijdende koude medebracht. De boeren kwamen hu met hum ruwe sle den, terecht begrijpende, dat niet een van de vrouwen en kinderen en ook enkelen der mannen in staat zouden z,ijn om tot de volgende pleisterplaats te loopen. De winter was zóó vroeg en met zulk een gestrengheid ingevallen, dat zelfs de soldaten daar niet op voor bereid waren. De bannelingen gingen barrevoets en hadden geen andere be dekking tegen de felle koude, dan hun zomerkleeding die hun bijna in) lompen van het lijf viel. Aan de eerstvolgende pleisterplaats zouden winterkleederen verstrekt worden, maar voordat men die bereikt had, was het lijden onbe schrijflijk voor de halfverhongerde mannen en vrouwen, die altijd door verder trokken .onder een somberen hemel, blootgesteld aan een snerpen den wind. In de diepste stilte, slechts afgebroken door het gerammel der ke tenen, sleepte de droeve stoet zich met moeite voort over de besneeuwde vlak te. De gevangenen drongen zich dicht tegen elkander aan uit vrees van te zullen doodvriezen, maar er werd geen woord gewisseld. Als met stomheid ge slagen en half bewusteloos lagen de vrouwen in do telega's of in de sle den: slechts nu en dan blaakte eender kinderen een verschrikten kreet, be angst door de drukkende stilte. Micha el en Sareius hieven zoo dicht mofie- Op voorstel dea* commissie besloot de synode, dat zij van oordeel is, dat er genoeg redenen bestaan tot schor sing van ds. van Duin over te gaan, wijl hij zich niet meer conformeert aan de uitspraak der synode, en zij tot haar spijt moest terugkomen op haar besluit om de schorsing van Ds. van Duin op te heffen. Prof. Aalders uit Amsterdam rappor teerde zeer uitvoerig in zake het gra vamen van Dr. van Leeuwen, van Har kema-Opeinde. De conclusies, door de commissie voorgesteld, werden door de synode aangenomen, t.w. a. de sy node verklaart het gravamen van Jr. van Leeuwen met de daarvoor aange voerde gronden uit de Heilige Schrift ongegrond, en ziet daarin geen reden om het besluit der synode te herziien; bt zij is verzekerd, dat wegens de on genoegzaamheid en onhoudbaarheid dr. van Leeuwen zijn gravamen zal terugnemen en de uitspraak der syno de zal aanvaarden en leeren, c. zij acht zich echter verplicht uit te spreken, dat dr. van Leeuwen, in zijn uiteenzet ting van de eerste hoofdstukken van Genesis in verband met buiten-bijbel- sche verhalen zich nader dient te ver klaren. De voorzitter dankte den rapporteur voor dit schitterend rapport, en sprak den wensch uit, dat door dit rapport veel nevels mogen verdwijnen. Dl*. K. Dijk uit Den Haag rapporteer de inzake ds. Brussaard. Op voorstel van de commissie besloot de synode le. Ds. Brussaard mede te dee- len, dat zij van zijn ingekomen bezwa lijik bij de telega, waarin Tatiania zat ineengedoken met de kleine Clava op haar schoot. Beide knapen gevoelden zich echter zóó gedrukt door de alge- meene verslagenheid, dat zij evenjuin iets konden zeggen. Ten laatste bereikte men de voorloo pige gevangenis, waar men winterklee deren zou vindem Hier hield men ee- nige dagen rust, ten einde den men- schen gelegenheid te geven eenigszins op hun verhaal te komen, wamt ver- scheidenen van de oudere bannelin gen waren niet meer in staat om te loopen. Deze rust was een groote ver lichting voor allen. Tatiania, die op •het punt geweest was van te bezwij ken, kwam weder een wéinig bij. „Kharitou' sprak zij op zekeren nacht," toen zij naast hem neerlag op de nari, „gij weet, dat de kleine Clava en ik u spoedig gaan verlaten.v „Ja, lieve vrouw" antwoordde hij. „En gij zult den Heer niet vragen om ons nog langer te laten blijven?" „Neen" zuchtte de arme man, ter wijl hem een stekende pijn door het hart ging. „De tijd is nu voor mij gekomen" fluisterde zij zoo zacht mogelijk, „om u hetgeen Alexis toevertrouwd heeft te geven. Ik heb het veilig bewaard, mie,mand heeft er iets van vermoed. Maar als ik onderweg sterf, dan zai men het vinden, en dan is het mis schien voor ulieden verloren." ren ernstig kennis heeft genomen, wel ke bezwaren door prof. Ridderbos be antwoord zijn geworden, en verwacht, dat nu zijn) bezwaren zijn weggenomen 2e. De classis Haarlem hiervan me dedeeling te doen en haar op te dragen zich te vergewissen, of ds. Brussaard zich nu zal conformeeren, 3e. De gereformeerde kerken in ken nis te stellen met de gevoerde corres pondentie en het besluit der synode De voorzitter stelde voor, thans deze zitting te sluiten en Vrijdagvoormid dag na comité-generaal om half elf in openbare vergadering de synode te sluiten. Ned. Herv. gemeente te Boskoop. Bij de Woensdag gehouden verkie zing van drie gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Boskoop (uitgestelde stemming 1925) weiden op de vrijzinnige candidaten 251, op de rechtzinnige 347 stemmen uitgebracht, zoodat de laatsten (gecani- dMeerd door de samenwerkende con- fessioneelen en gereformeerden) geko zen zijn. De rechtzinnigen beschikken nu over 11, de vrijzinnigen over 10 plaatsen in het kiescollege. Met deze verkiezing is het dus „om" gegaan. Dringend een andjere regeling noodig. Een em. pred. schrijft aan het Hbld.: In mijn tijd en vooral jji de eerste jaren na miin indiensttreding waren vacatures witte raven. En kwamen ze een enkele maal voor dan konden de zoogenaamde vacaturébeurten door de ringpredikanten, zonder schade voor „Maar wie zal het voor ons bewa ren?" vroeg hij. „Mlatriona is oud; nie mand gelooft, dat zij het eind zal be reiken. Wij moeten nog verscheidene weken reizen en al de vrouwen zijn ziek." „Laat de jongens er voor zorgen" fluisterde zij weder. „Geef vijftig roe bels aan Michael envijftig aan Sergius De jongens zijn zoo verstandig en voor zichtig als volwassen menschen. O, zij zijn mij tot zooveel hnlp en troost ge weest, die goede kinderen! Er zal niet veel meer te verdeelen zijn, wanneer gij te Irkoetsk komt, maar daar zult gij werk vinden." „Ik zal er morgen met Alexis over spreken" zeide Kharitou. „Nu ben ik gerust" hernam zij,. „Ik dacht, dat ik heden zou sterven, maar ik heb God gebeden, dat Hij mij tijd zou geven om u dit te zeggen. Thans heb ik aam niets meer te denken dan aan de zaligheid, die. ons wacht, wan neer wij allen weer vereenigd zullen zijn bij den Heer. Wij waren zoo ge lukkig te Knishi, niet waar, lieve man?" „Ja, dat waren wij" antwoordde hij snikkend. „En wij zouden het ook te Irkoetsk geweest zijn, maar ik ben nru uitgeput naar lichaam en geest. Ik verlang er zoo naar om deze wereld te verlaten. Gij zult mij en Clava in vrede laten gaan, niet waar?" de eigen gemeente men moest mis schien eens in de tien weken in eejï vacante gemeente preeken gemak kelijk vervuld warden. Maar thans ne men, althans in de Herv. Kerk, die va catures zóó toe, dat de ringpredikan ten ie deren Zondag in) den dienst van. vele vacante gemeenten moeten voor zien. En dat dikwijls voor een schmla belooning; daar in vele dier gemeenten het tra<? teanent laag is, of' door Kerkvoogden het vaste traktement, dat aan den ring uitgekeerd moet Worden, met opzet steeds laag wordt gehouden. En zoo is het ook met de consulenten, die in die gemeenten onder de int de laatste jaren ontstane toestanden jaar in jaar uit wekelijks moeten catechise eren, maar daarvoor in meer dan één ring in een geheel jaar f100 belooning ontr vangen; terwijl ze zelf nog voor hun reiskosten zorgen moesten. En zie, dat lijken schrijver decet toestanden, die toch niet langer mogen worden bestendigd. De arbeider is zijn loon waard, zegt de Schrift. En daar om zonden vooral in die gemeenten, waar door de Kerkvoogdij moedwillig de vacature langer dan noodig -is, ge rekt wordt, deze althans uit de door haar beheerde en vaak zoo ruime fond sen moeten zorgdragen voor een be hoor lijk e vergoeding diier vacature- beuten en van de diensten dOor den1 consulent bewezen. BINNENLAND. Een motie verwacht. Naar „De Rsb." uit parlementaire kringen mededeelt, zou er vandaag bij den aanvang van het debat over het tractaat een motie van verschillende groepen worden voorgesteld, om de regeering te verzoeken het ontwerp terug te nemen en te trachten, alsnog met de Belgische regeering .nadere besprekingen te houden over de in de motie aangegeven punten. Een adres van de K, v. K. aan den Minister van Justitie. De Kamer van KoopJaandel en Fa brieken te 's-Gravenhage heeft aan den Minister van Justitie een adres gezonden, houdende verzoek: le. het daarheen te leiden, dat spoe dig een nieuw wetboek van Burger lijke Rechtsvordering tot stand kome* gegrond op de beginselen, aangegeven in bet ontwerp der commissie-Grata- ma, aangevuld met bepalingen om trent deskundige medewerking in den in bedoeld adres aangeduiden zin; 2e. bij de benoeming van rechters, meer dan tot heden placht te geschie den, mannen te willen beno'emen, ge schoold in de practijk; een wijziging in de wet op de Rech terlijke Organisatie te willen voorstel len, waardoor de competentie der kan tongerechten in burgerlijke zaken wordt verruimd. Gepaste bezqlnigmgsgeest?, In een nota, naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer betref fende het wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van Binnenland- sche Zaken voor 1926, merkt de mi nister op, dat de algemeene opmer king, dat uit dit wetsontwerp niets zou blijken van gepasten bezuinigings geest, kwalijk weerlegd kan worden, nu niets tot staving der bewering wordt bijgebracht, en in het verslag zelf geen enkele post bestrijding vindt Groot-'s-Gravenhage. In het algemeen verslag op de Haag sche gemeentebegrootnag betoogden vele leden de noodzakelijkheid, dat B. en W. de noodige maatregelen nemen ten einde grenswijziging dezer gemeen te door annexatie van een gedeelte der gemeente Wassenaar te bevorde ren. Eén ontvanger voor moer gemeenten. De minister van Bmnenlandsche Zaken beeft, naar wij vernemen, het gevoelen van Gedeputeerde Staten der provinciën gevraagd over een wij ziging van de gemeentewet, met het doel, voor meer, dan éé:a kleine ge meente één gemeente-ontvanger aan te stellen, zooals door liet hoofdbe stuur van den Nederlandschen Bond van gemeenteambtenaren is verzocht. „Gods wil geschiede!" klonk het op doffen toon. Slaap en dood. Het was een ziware verantwoordelijk heid voor Michaël en Seilgius belast te worden met de bewaring der gelden,' waarvan de Stundisten den eersten tij na hun aankomst op de plaats hun ner bestemming moestem leven. Wel zouden de bannelingen de karige toe lage ontvangen, die hun vanwege het gouvernement werd verstrekt, maar deze was geheel onvoldoende om in hun onderhoud en dat dor hen verge zellende vrouwen en kinderen te voor zien .Den volgenden dag was Tatiania in de gelegenheid om hot papieren geld tusschen de voering van de jas sen der knapen te naaien. Het was een drukke dag. de vrachtwagens werden ontpakt en de winterkleederen, die de vrije bannelingen meegenomen hadden uitgereikt, maar alles waB nat en be schimmeld, want de zakken, waarin men die kleedingstukken had meege bracht, waren doorweekt van den re gen en van de sneeuw. De veroordeel de ballingen, die huni winterkleederen uit de magazijnen van he*t gouverne ment kregen, hadden ten minste het voordeel, dat die droog en> warm wa ren. Eenigszins verkwikt «n versterkt zette men de reis voort- CWordSt vervolgd*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5