CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7a* JAARGANG VRIJDAG 29 OCTOBER 1926 NUMMER 1963 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalI 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone «dvertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarleb Bij contract, belangrijke reductie» Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. V Een Wegen wet. De Minister van «Waterstaat heeft in d© Tweede Kamer, bij de behande ling der weggeldbelasting, de toezeg ging: gedaan dat er spoedig een wegen- wet zal komen. Een dergelijk ontwerp wordt in veel kringen met belangstelling tegemoet gezien.* Wij hebben in ons land sinids trek schuit en diligence de normale ver voermiddelen waren, behalve de spoor wegen een ontzettende uitbreiding van het verkeer gekregen. Vooral in den laatsten tijd is het aantal vervoermid delen dat naast de spoorwegen in het snelverkeer moet voorzien, zeer toege nomen. Dat stelt vragen aan/ de wegbeheer- ders, die men vroeger niet onder de oogen behoefde te zien. Waar het groot ste deel van ons land een slappen bo dem heeft en het aantal waterloopen bijzonder groot is, streeft men van ouds naar een klein aantal wegen. Geen wonder, dat dit kleine aantal, zoo dra het verkeer met sprongen voor uit gaat, eischen van onderhoud stelt, waar men vroeger niet aan dacht. Ook heeft dat kleine aantal wegen in de hand gewerkt het groot aantal tollen om van dat verkeer te halen een welkome bron van inkomsten. Het was vooral dit tollenvraagstuk, dat in de Kamer aandacht trok. De toezegging van den Minister laat ook in dat opzicht geen twijfel meer bestaan. De Minister is ook voor op heffing van de tollen. Maar daarnaast zal het vraagstuk van wegenbouw, wegverbreeding en verdeeling van het verkeer in voertui gen voor "snelverkeer, gewoon asver- keer, verkeer voor rijwielen en voor voetgangers, ernstige studie behoeven. Bovendien zal, naar het ons voor komt dringend noodzakelijk zijn het aantal verkeerswegen uit te breiden. Parallelwegen moeten uitkomst bren gen daar, waar opstoppinr^ nu met levensgevaar dreigen. Wij hopen dat de Minister iu de voor bereiding van dit vraagstuk aan alle uitingen van degenen die bij een nor maal verkeer belang hebben aandacht zal "schenken, opdat straks dit vraag stuk in de Staten Generaal volle be vrediging moge vinden. V Belasting of retributie. Het oorspronkelijk ontwerp weggeld belasting had voor verschillende Ka merleden het bezwaar, dat het te een vormig was. Men sprak van een zware retributie-heffing. Daarentegen was men den Minister dankbaar, dat hij enkele tarieven ver laagde om door vrijstellingen en ont- hefifïigen, daar waar het tarief te zwaar zou drukken, den druk te ver lichten of weg te nemen Sommige Ka merleden sloegen toen weer in hét an dere uiterste over en meenden dat daarmede in eens het karakter der hef fimg was veranderd in een belasting naar draagkracht. Hoewel het onderscheid tusschen re tributie en belasting in grensgevallen moeilijk is aan te geven, komt het ons toch voor, dat hier wel wat luchtig over dit vraagstuk werd heengegleden In het algemeen toch is het noodza kelijk bij retributie streng vast te hou den aan het staan tegenover de hef fing van een Overheidsdienst, die den schatplichtige direct -ten goede komt. Als een schipper gebruik maakt van een voor hem geopende brug, of een veehouder op de markt zijn vee kan brengen op een daarvoor gereedge maakte plaats, of ook zijn kaas kan doen weg§n in een door de Overheid ingerichte en bediende weeginrichting, draagt de vergoeding daarvoor zeer kennelijk het karakter eener retributie Dit element zit wiet, of veel minder in het wegenonderhoud in het alge meen .zelfs niet in het aanbrengen van bepaalde voorzieningen voor een be paald soort vervoermiddel. Maar nog om andere redenen is het gewenscht onderscheid te houden tus schen belasting en retributie. De retri butie moet blijven een vergoeding voor bewezen dienst. Het bedrag dier ver goeding mag niet gaan boven de be stede kosten. Daarentegen kan de be lasting een middel zijn om ln de alge meene behoefte aan. middelen te voor zien, zelfs al is haar karakter ook om een bepaald doel te bevorderen. Met name zou dit ontwerp zeker ge oordeeld zijn als retributie, omdat nog niiet vaststaat welk bedrag de belas ting zal opbrengen, en evenmin precies bekend is wat met de opbrengst zal worden tot stand gebracht. Daarom is het een belasting en geen retrihu tiehef f ing. STADSNIEUWS. A.R. Kiesvereenlging. Wïj wekken alle antirevolutionairen op om bedenavohd 8 uur de vergade ring van de A.R. Kiesvereenii ging niet te verzuimen. Zóoals reeds meegedeeld, is de ver gadering daarom van zooveel, belang, omdat van het aantal aanwezigen af hangt de plaats die de door de Kies- vereenaging aanbevolen candidaat op de lijst zal krijgen. Daarom allen hedenavond 8 uur naar Amicitia op de Breestraat. Cfrr. Opleidingsschool Noordeinde. Aan de Chr. Opleidingssch. v. Gym nasium, H.B.S. enz. Noordeinde 40 (Hoofd de heer A. L. L. Gathier) is tot onderwijzer benoemd de beer A. Gouds waard, le onderwijzer aan de Christ, school te Ysselmonde (hoofd de heerP. A. Roest). Deze benoeming geschiedde ter uitbreiding van het personeel, noo- dig geworden door den zeer sterken aanwas van het aantal leerlingen^ dat thans reeds meer dan 400 bedraagt. Het menagegeld te Leiden, Bij monisterieele beschikking is voor het tijdvak van 1 November tot en met 31 Januari a.s. de dagelijksche vergoe ding voor niet ini natura verstrekte fourage vastgesteld voor Leiden op 91 cent per dag. Buurtvereeniging „Eensgezindheid." Bovengenoemde vereeniging heeft Dinsdagavond j.l. in de met planten groepen versierde Graanibeurs haar 3- jarig bestaan herdacht. Te half 8 opende de voorzitter, de heer W. F. v. d. Broek de jaarverga dering met een welkomstwoord tot de aanwezigen, met de mededeeling, dat bestuur heeft gemeend dezen avond in een feestvergadering te mogen om zetten. Tot zijn genoegen is het leden tal sterk vooruitgegaan, want 42 nieu we leden zijn in den loop van dit jaar toegetreden, zoodat op heden de ver eeniging 22 leden telt. Een mooi aan tal, doch de voorzitter hoopte nog eens te zien, dat alle bewoners der buurt als lid van „de Eensgezindheid" waren in geschreven. Daarna brachten de secretaris en de penningmeester hun jaarverslag uit. De voorzitter dankte hen en de contro lecommissie bracht den penningmees ter hulde voor het keurige beheer der vereenigingsgelden, en het bleek dat ondanks de groote uitgaven, o.a. voor de kinderfeesten op 31 Augustus, nog een batig saldo van f 64.42 in kas was (Applaus). De voorzitter deelde hierna mede, dat er ten bate van de kas een verlo ting zou plaats hebben van' een prach tig geborduurd kussen en enkele kunst voorwerpen, en tevens dat er een torn bola was georganiseerd, welke hij, ook omdat de geheele opbrengst ten bate komt van de vereeniging, aan de ruim 300 aanwezigen wilde aanbevelen. Voor de rondvraag was niemand die dezen avond het woord verlangde om dat er verder feest gevierd zou worden en daarom sloot de voorzitter de ver gadering, met den wensch dat allen zich nog geüimen tijd zouden amusee ren. Direct daarop ging het doek open ennu kwam een bijzondere ver rassing. Op het tooneel stond in 't mid den een vereenigingsvlag, met de kleu ren Oranje-bleu en daarop prijkte in gouden letters het „Eensgezindheid" met daarboven Buurtvereeniging en daaronder de datum van oprichting, 26 Oct. 1923. Een 10-tal meisjes, keurig in het wit gekleed, met een sjerp om, natuurlijk in de kleuren Oranje-bleu en elk een palmtak in de hand, erom heen geschaard. Elk bestuurslid had intusschen een met de vereenigingskleuren ingebon- den lied ontvangen, dat opgedragen aan het bestuur, op indrukwekkende wijze door de meisjes werd gezongen. Het was muisstil in de zaal pn het lied noodigde den Voorzitter uit op het po dium te komen en nadat hem de vlag ter hand was gesteld, sprak hij zijn verrassing uit over deze aanbieding en zichtbaar aangedaan, zeide hij dit mooie doek te beschouwen als de ver eeniging op heden en de gouden let ters als de toekomst, dat we nog eens den gouden tijd mogen medemaken dat alle bewoners der buurt als lid een zekere mate van trouw aan deze vlag zullen betoonen. De verrassing bestond hierin, dat in het begin van dit jaar het bestuur 'n voorstel op de ledenvergadering deed tot het aanschaffen van een vlag; dit voorstel werd direct - overgenomen door eeh commissie, bestaande uit en kele dames en er werd zoo goed als niets meer vernomen, totdat plotseling op dezen feestavond, de prachtige vlag werd aangeboden. Na deze plechtigheid werden door de kinderen der zangvereeniging on- der leiding van hun ijverigen direc teur, den heer G. Mulder, enkele mooie liederen gezongen, wat na afloop een levendig applaus ontlokte. De avond werd verder afgewisseld met voordrachten van den heer P. I. A. Wijnbeek, begeleid door den heer de la Rie als pianist, terwijl de heer Jac. de Groot optrad als clown en een 5-tal meisjes een grappige voordracht deden, bij mooie Jaszhand muziek, waarvoor allen zich belangeloos be schikbaar haden gesteld. Dat een en ander in den smaak viel bewees het levendige applaus in de zaal; vooral de voordracht der meis jes was geschikt om de lachspieren in beweging \e brengen. Nadat even voor het einde een col lecte voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte Katwijker vis- schers was gehouden, zakte, het doek en was hiermede het officieele pro gramma afgeloopen, waarna een rond gang met de vlag volgde en velen nog geruimen tijd gezellig hijeen bleven, om eerst heel laat huiswaarts te gaan Leidsche zwemclub. In de gisteravondtgehouden bestuurs' vergadering van de L. Z. G. werd bij monde van den voorzitter, den heer J. W. IJcio Ezn., de zilveren reddings medaille uitgereikt aan den havenre chercheur H. Horn, voor de zeer ver dienstelijke redding van een jon getje in de Haven op 7 Sept. j.l. In har telijke bewoordingen wees de voorzit ter op deze mooie redding, hoe spon taan Horn direct naar het reeds gezon ken knaapje dook en het genoegen oiiotht smaken het aan den wal te bren gen waar het gelukte de levensgees ten op te wekken. Na hartelijke geluk wenschen van het bestuur, waarhij ook tegenwoordig was het eere-lid de heer Ch. v. Spall, was deze plechtig heid afgeloopen. Na behandeling van de zeer uitvoe rige agenda sprak de voorzitter een woerd van leedwezen over het a s. vertrek van het eere-lid der L. Z. C,. den burgemeester de Gijselaar. Spre ker memoreerde het vele dat de zwem be\. -ging in Leiden aan Jhr. de Gijse laar heeft te danken en roemde de me dewerking die steeds werd ondervou- den. Het vertrek van den burgemees ter noemde spreker dan ook een ge voelig verlies voor „het zwemmen" te Leiden. Wetenschappelijke voordrachten over het Katholicisme. Evenals de vorige jaren wordt ook dij; jaar een serie wetenschappelijke voordrachten over het Katholicisme gehouden in het Universiteitsgebouw alhier (Kloksteeg 23) door Prof. J. P. V erhaar, hoogleeraar in de N Leer stellige Godgeleerdheid te Warmond. Gisteravond werd- de eerste voor dracht gehouden over: „God in het menschenleven". Nadat sprekers in deü aanvang had uiteengezet, dat- deze voordrachten alleen beoogden,f om voor degenen, die daarin belang stellen, eeh verklaring en toelichting%te .geven, van de roomsch katholieke levensbeschouwing en ge- loofspractijk, vooral bezien onder dog matische en wijsgeerige belichting, liet hij in een kort exordium zien, hoe iedere mensch bestormd wordt door de aangrijpende vragen over den oor sprong, het einddoel en de waarde van het menschenleven, levensvragen dio dringen om een oplossing, wil niet het gansche leven problematisch worden. De oplossing van al deze vragen ligt, volgens spreker, in een leven met God Zonder God wordt het leven een onop losbaar probleem. Deze stelling werd in een eerste deel nader toegelicht en bewezen. Op de eerste plaats werd aangetoond, dat het leven mèt God een diep-logische behoefte is voor den menschelijken geest; daar alleen God een volledige verklaring geeft van den oorsprong al Ier dingen, ook van den oorsprong van het leven. Op de tweede plaats werd aangetoond, dat het leven mèt God beantwoordt aan de behoefte van (het menschenhart, dat onweerstaan baar streeft naar een doel buiten deze wereld en over de grenzen van dit leven: als God het einddoel van het menschenleven is, dan verkrijgt het leven een waardevolle beteekenis; zonder God wordt het waardeloos. Op de derde plaats werd aangetoond, dat het leven met God noodzakelijk is om de imoreele waarde van ons leven en van onze daden te bepalen. Zonder God is er geen vaststaande moraliteit; en gemis aan moraliteit leidt tot de- sti*uctie der samenleving. Zoo worden dus door het leven met God de groote inenschenvragen over oorsprong, einddoel en zedelijke waar de van het leven volkomen opgelost. Zonder God blijven het problemen. In een tweede gedeelte trok spreker uit het voorafgaande de logische con sequentie, dat dus iedere mensch ver plicht is zijn leven aan God te confor- meeren, m.a.w, verplicht ia religieus te leven. Hoe dit moet geschieden, zal op 11 November worden uiteen gezet. Prof. van Calcar. Naar wij vernemen, hebben 60 stu denten zich aangemeld om zich bloed te laten aftappen voor Prof. van Cal car. Het bloed van den zoon van den Prof. is het beste voor dit doel bevon den. De burgemeester der gemeente Zevenbergen maakt bekend, dat op 11 Augustus 1926 bij den Rijksveldwach ter te Langeweg als gevonden is gede poneerd een dekkleed, groot 4 hij IYj M.. Inlichtingen zijn te bekomen bij genoemden Rijksveldwachter. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een loopeend, die in t water van hét Utrechtscheveer is aangetroffen zonder dat er de eige naar van bekend was. Aangehouden en in bewaring ge steld is de behanger H. G. B., uit Oegst geest, die ervan verdacht wordt, ten nadeele van den winkelier v. d. P., al hier twee vloerkleeden te hebben ver duisterd. iHedenmorgen om half acht over kwam mej. S. B.v. d. L., in hagr wo ning aan het Ververshof een droevig ongeval. De vrouw werd n.l. getroffen door een toéval, en viel daarbij voor- ovc-, met het gelaat op de. pijp van de brandende kachel, in welke houding zij eenige oogenblikken moet hebben gelegen. Met brandwonden in het gelaat werd zij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De behandelende ge neesheer constateerde, dat de oogen waarschijnlijk behouden zullen blij ven en dat er geen levensgevaar be staat. In den afgeloopen nacht is inge broken in de vlees cliwaimfabriek van V. Vermist wordt eenig bank papier en zegels tot een bedrg van f 12 Aangeh.oi.-":n is dc sigarenmaker D. T., geboortig uit Zijpe, die wegens enkele overtredingen 5 dagen hechte nis moet ondergaan. BINNENLAND. Het huwelijk van Prins Leopold van België. Naar uit Brussel gemeld wordt is ook de Neder landsche Koninklijke Familie uitgenoodigd, de inzegening van het huwelijk van prins Leopold van België met prinses Astrid van Zweden bij te wonen. Automatische afschrijving van levens verzekeringspremies. Naar wij vernemen, zal met 1 Jan. de gelegenheid heropend worden tot automatische afschrijving van aan levensverzekeringsmaatschappijen ver schuldigde premiën, voor zoover deze maatschappij daarvoor, naar het oor deel van den postgiro-dienst in aan merking komen. Dit is dus weer een nieuwe uitbreiding van het automa tisch postgiro-verkeer, nadat dit eerst hersteld was voor aan erschillende overheidsbedrijven (telefoon, gas, wa terleiding) periodiek verschuldigde retributies. Na het spoorwegongeluk bij De Vink. Het dreggen in de sloot, waarin de bij De Vink ontspoorde spoorwagens zijn terecht gekomen, is thans geëin digd. Het grootste gedeelte van de als verloren gegane opgegeven voorwer pen is teruggevonden. Onder de terug gevonden voorwerpen, die naar Utrecht zijn opgezonden, bevonden zich een beurs met een inhoud van f 85, (de vermiste beurs van mevrouw Lobo-Braakensiek?) en een gouden ring. De controleur bij de Nederlandsche Spoorwegen, de heer Marchand, is be last met het onderzoek naar de zeer talrijke aanvragen om schadevergoe ding, die bij de directie der Spoorwe gen binnenkomen. Kleine schadere- kenigen zijn na dit onderzoek reeds uitbetaald. Iemand uit Delft heeft f 47 ontvangen wegens schade, bij het ver voer van de gewonden aan zijn auto ontstaan en iemand uit Leiden, die zijn bril vermiste, heeft ook schade vergoeding hiervoor gekregen. De commissie van rapporteurs voor de Indische begrooting.' In de plaats van het Tweede Kamer lid, de heer Scheurer, is benoemd tot rapporteur voor het Wetsontwerp Begrooting van Ned.-Indië voor 1927, de heer Zijlstra. De commissie voor dit ontwerp heeft tot haar voorzitter benoemd den heer v. Boetzelaer van Dubbeldam. Het afbrengen van de R. O. 2. Het minder gunstige weer heeft de werkzaamheden yan het afbrengen Binnenland. De besluiten der Synode te Assen. Buitenland. De viering van den fascistischen op? marsch naar Rome. Gook doet een nienw beroep Moskou om stenn voor de stakende mijnwerkers. Een Duitsch vliegtuig maakt bij Bunschoten in de Zuiderzee een nood landing. van de R. O. 2 de laatste dagen niet weinig bemoeilijkt. Woensdagochtend was de houten stelling, waarop het schip na het op vijzelen rustte, door de ,:ee weer vrij wel weggespoeld, maar in den loop van den dag heeft men het schip zijn steunsels weer hergeven. Gistermorgen was alles gereed om het schip af te brengen. Of het echter vandaag reeds zoover zal komen, zal afhangen van het weer en van het vertrouwen, dat de leider der werk zaamheden in de weersomstandighe den heeff. Bescsherming van vogels. Het uitvoerend comité tot opheffing van de vangst van beschermde inland sche vogels heeft een adres gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin in over weging wordt gegeven om, in afwach ting van eventueele wijziging van de Vogelwet 1912, aan de Koningin te ver zoeken, wel te willen besluiten, dat voortaan tot de in artikel 19 der Vo gelwet 1912 bedoelde vogel9 zullen be hooren: de Kauw (Colaems. monedula spermologus) en de zwarte lijster (Tardus m. merula). ^BUITENLAND. DE VIERDE VERJAARDAG DER FASCISTISCHE REVOLUTIE. Een boodschap van Mussolini. In heel Italië is gisteren de vierde verjaardag gevierd van den opmars ch der fascisten naar Rome. Ter gelegen heid daarvan is door de leden der re^ geering en door de hooge fascistische autoriteiten een boodschap van Musso lini voorgelezen, waarin gewaagd wordt van de geweldige machtspositie van het fascistisch regime in het binnenland en van zijn prestige in de wereld. Na een zeer uitvoerige opsomming te hebben gegeven van alles, wat het fascistisch regiem in het afgeloopen jaar tot stand heeft gebracht, zegt de, Duce: Ik vraag, of er in Italië ooit ia één enkel jaar zooveel arbeid is ver richt. De actie der oppositie is ver- geefsch. Het vroeger zoo verdeelde Ita- liaansche volk werkt thans met een voorbeeldige discipline zonder een en kel uur te verliezen. Maar we staan nog maar aan het begin. Na de wetten moeten ook de zeden worden veran derd, de overblijfselen van het oude democratische-l-iberale Italië moeten worden gebannen, daar zij remmend werken. Zij zijn het onkruid onder de tarwe. Ten slotte doet Mussolini een beroep op de zwarthemden, wier bajo netten geen regiem vertegenwoordigen maar het geheele Italiaansche volk, om ook in het vijfde jaar door te gaan op den ingeslagen weg. De plechtigheden te Home. De hoofdstad was gisteren overal met vlaggen getooid; tienduizend nii-< litairen bevoniden zich rondom en in het Coliseum, waar Mussolini, om ringd door de ministers e.a. autoritei ten, een toespraak hield tot de jeug dige en volwassen fascisten en een groot marmeren blok onthulde mat de namen er op van 3000 voor de partij gestorven fascisten. De dag van gisteren was tot een openbaren feestdag verklaard, maar om den gang van zaken niet onnoodig te verstoren, zal de volgende Zondag als een werkdag worden beschouwd. De rede varu Mussolini werd storm achtig toegejuicht en toen de Duce het Coliseum verliet, was hij diep ontroerd Na in het paleis Chigi te zijn terugge keerd, verscheen hij op het balkon, waar hij voor de saamgestroomde me nigte nogmaals een rede hield. Ofschoon men het fascisme aanvan kelijk een korten levensduur voorspel de, zeide hij, gevoelen wij ons thans sterker dan ooit, en mijn leus is: vol-< houden! Het fascisme staat lui rechte streeksch contact met het volk, welks rechten alle worden beschermd, en het is dwaasheid dit regiem te kenschet sen als een product der oligarchie, aan -welk* hoofd een mysterieuze en ,w*es-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1