NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 27 OCTOBER 1926 iK. en W., die toch reeds hoog is, had in dit opzicht de aandacht getrokken. Sommige leden betoogden, dat naar hun meening van bezuiniging op den staatsdienst, niet veel meer is te ver wachten, tenzij men te eeniger tijd er in mocht slagen de gelijkstelling op on derwijsgebied te verkrijgen met een veel goedkooper stelsel. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat de economische toestand van ons land op dit oogenblik veel te Wenschen overlaat. De Regeering is zoo, betoogden deze leden, veel te weinig ipvertuigd van de noodzakelijkheid daar tegen maatregelen te treffen. verscheidene leden vestigden de aan dacht op de ongunstige omstandigheden waarin op dit oogenblik de suikerindus trie verkeert. Sommige leden uitten hun bezorgd jheid over de economische positie in ae mijnen. Zij vreesden, dat daar een de bacle zou ontstaan, wanneer de staking in Engeland zal zijn geëindigd. Ten einde in den bestaanden toestand verbetering te brengen, drongen deze leden aan op een meer intensieve ont ginning van den Nederlandschen bodem Ook meende men, dat de regeering meer laandacht moet wijden aan een Detere economische ^gemeenschap tusschen Ne tierland en Ned. indie. Er moeten, zoo betoogden deze leden, fondsen worden gesticht voor actieve welvaartpoktiek Sommige leden achtten het standpunt van het Kabinet om zich te onthouden ivan bescherming tegen buitenlandsche mededinging bedenkelijk. Andere leden kwamen echter krachtig pp tegen een wijziging van onze handels (politiek, ook in het belang van den we reldvrede.' Sommige leden wezen op de moge lijkheid van meer systematische emigra tie. UIT ONZE INDIEN. De onrust in Atfch. Sedert 1 October meldden zich in Atjeh 12 kwaadwilligen aan. In Tapatoean legde een patrouille een verzetskoofd en een volgeling neer. Knoeierijen bij de Intendance. Een hoofdofficier is verhoord als ver dacht van knoeierijen bij 'de Intendan ce, die ontdekt zijn tijdens het onder zoek van de zaakK. De moord te Garoet. De ten laste legging tegen beklaagde B. die terecht staat in verband met den moord op mevrouw Campbell Mac Fie in een hotel te Garoet, is gelijk aan die van den beklaagde E. die op 11 Au gustus terecht stond, met toevoeging van „uitlokking tot misdrijf." De be langstelling van Europeesche en Br.- Indische zijde is groot. D>e beklaagde ontkent. Moord op een onderofficier. Het legerbestuur ontving een tele gram uit Timor, waarin werd medege deeld, dat de bevolking den sergeant- geweermaker E. Mièrsch, vermoord heeft. Het grootste gedeelte van de da ders is gevat De drijfveer tot den moord is onbekend. Koffiecultuur in Ned.-Indlë. Te Wageningen hield dr. A. J. Ulteé directeur van het proefstation Malang de centrale wetenschappelijke instel ling in Ned.-Isdië voor de koffiecul tuur, een voordracht over „De toe komst der koffiecultuur in Ned.-Indië De slotconclusie van spr. was, dat wij bij een innige samenwerking van practijk en wetenschap de toekomst der koffiecultuur in Ned.-Indië met volle gerustheid kunnen tegemoet zienr Brikettenfabriek te Soerabaja. De Oost Borneo Mij., waarvan de hoofdzetel in Januari a.s. naar Soera baja wordt verplaatst, is voornemens in combinatie met particulieree spoor wegmaatschappijen, o.a. met de N. I. S. een brikettenfabriek te Soerabaja te openen. Tentoonstelling voor toerisme. De „Java Bode" vernam, dat men in belanghebbende kringen het voorne men koestert aan de Hygiënische Ten toonstelling, die tegen einde Juni van het volgend jaar te Bandoeng gehou den zal worden, een propaganda-ten- toonstelling voor het toerisme in Ned.-Indië te verbinden. Transport door Papoea's beschoten. Een 200-tal Papoea's beschoot eep transport Dajaks van de Ned.-Amerik. Expeditie in Nieuw Guinea met pijlen zoodat het genoodzaakt was terug te trekken. Een volgende tocht kon onge stroord geschieden. GEMENGD NIEUWS. Zwendel met steenkool. Van 27 September tot 1 October lo geerden in een. hotel te Venlo drie on bekend gebleven mannen, die voorga ven verbondeti te zijn aan de steen- kol'enfirma Vaas te Rotterdam. Zij ventten met een wagen beladen met steenkool langs de huizen en beweer den deze brandstol Te betrekken van een schip dat in de Maas lag. In wer kelijkheid kochten zij de kolen echter van een handelaar te Venlo. De wa gen was flink beiaden: aan den bui tenkant stonden zakken van 50 K.G. met goede anthraciet gevuld, daarach ter echter zakken die maar pl.m. 40 jK.G. wogen en met z.g.n. smeedkolen gevuld wanen. Alles werd door elkaar voor anthraciet verkocht. De man nen verdwenen op 1 October plotse ling, zonder een adres achter te laten. iDe huur van den wagen bleven zij schuldig. De commissaris van politie te Venlo, verzoekt thans hunne opsporing. In het hotel schreven zij zich in als geboortig uit Antwerpen en resp. te Borgmont en Antwerpen .woonachtig. Zij gaven voor jVIazer en Studenbergt te heeten. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken m den sigarenwinkel' van den heer O. dei J., aan de Regentesselaan. Een bedrag van f 110 is gestolen. Gevangene ontvlucht. Gis termorgen werden vier gedetineerden uit de strafgevangenis te Arnhem op transport gesteld naar Breda, onder geleide van twee rijksveldwachters. Het viertal wachtte op het tweedei perron van het 6tation 'te Arnhem, ongeboeid, met de veldwachters, op, de komst van den trein. Opeens zettei een der gedetineerden het op eén loo- pen, stak de rails over en wist over de afsluiting langs den spoorweg op den Amsterdamschen weg te komen. Hiji werd terstond nagezet door een reizi- fer, die juist uit Zutphen was aange:- oinen en die erin slaagde, na oven de omheining langs den spoorweg te zijn gesprongen, den vluchteling te grij pen en vast te houden. De veldwach ter, die zijn gevangene eveneens ach tervolgde, had het ongeluk, over de rails ie struikelen en een knie te ver wonden. Toch kwam hij over de spoor wegafsluiting heen en hij kon toen den arrestant van den reiziger overnemen, boeien en naar het station brengen, van waar men met een volgenden trein naar Breda ging. Botsing met koeien. In de Kalfjeslaan te Amsterdam is Maandag morgen een motorrijder op een viertal koeien gereden, welke aan het Kalfje van een boot waren gelost. De die ren kwamen er betrekkelijk goed af Met den motorrijder was het anders gesteld, deze was tegen een boom te recht gekomen en bleek eenige ribben gebroken te hebben. Hij werd per autoi naar zijn woning overgebracht. U i t g e gl eden. Maandagavond, kwam de metselaar Segers, 52 jaar oud, door het uitglijden van de fiets op den Bergendalscneweg te Nijmegen te vallen vlak voor een voorbij snellende) auto. In stervenden toestand werd da ongelukkige met een schedelfractuur naar het Wilhelmina ziekenhuis over gebracht. Hij laat vrouw en drie kin deren na. Overreden. Aan den Volger- weg te Beemster ïs gisteren het 17-jari- ge meisje Buurs, wonende te Beem ster, per fiets onder het achterwiel van een zwaar beladen vrachtauto ge raakt. Het meisje is naar het zieken huis te Purmerend vervoerd en daar overleden. Inbrekers verrast. Maan dagavond werden vijf personen in de onbewoonde villa „Lina's hoeve" te Dantumawoude door den veldwachter verrast. Bij zijn nadering namen ze de vlucht. Na de gebruikelijke sommaties en een schot in de lucht, \oiurde de veldwachter op de vluchtelingen. Een hunner, afkomstig uit Murmerwoude, werd in het zitvlak getroffen en moest naar het ziekenhuis te Reeuwarden wörden overgebracht. Brand. Te Roden is de woning- bewoond door G. van den Heide, af gebrand. yerzekering dekt de schade Te Eindhoven is het oude labora torium van de Philips-fabrieken, gele gen tegenover de fabriekscomplexen aan den Emmasingel> uitgebrand. Dei stedelijke brandweer en die van dei Philips-fabrieken bestreden het vuur. De vlakbii gelegen weverij van cie fir ma De Heer bleef gevrijwaard. Een doove overreden. Gis ternamiddag omstreeks zes uur is een 42-jarige bewoner van het Lamgroen, op het^ Spui tegenover de Amsterdam- sche Veerkade te 's-Gravenhage bij het oversteken van de rails door een pas- seerende tram gegrepen. De man, die stokdoof was, hoorde blijkbaar de tram niet aankomen en toen de be stuurder krachtig remde, was het al te laat. Hij kwam onder den wagen, doch bleet voor den baanschuiver lig gen. Toen hij werd opgenomen leefde hij nog „doch tijdens zijn overbrenging door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, is hij aan de bekomen verwonding een schedelfractuur overleden. In een sloot geraakt. Gis termorgen heeft men naar de „Zw. Crt." meldt achter het pompstation on der Lonneker het lijk gevonden van den pl.m. 40-jarigen bouwkundige) B. te Enschedé woonachtig. PIij \verd met het hoofd naar omlaag $n een sloot aangetroffen. Vermoedelijk is de man die betrekkelijk kort geleden fiètsen ha-di geleerd, van het smalle fietspad) in de sloot geraakt. De fiets was met omgebogen stuur in de nabijheid 'blij ven liggen. Een dak ingestort. Gister middag waren enkele arbeiders bezig het dale van een loods, staande op het stations-emplacement te Goes, met en kele palen te stutten, toen plotseling het dak instortte. De arbeider J. v. d. Stel, uit Ka pel le werd door het vallend houtwerk getroffen en moe3t in ern- stigen toestand in het R.K. Ziekenhuis worden opgenomen. De politie maakte van het geval pro ces-verbaal'op, terwijl de directeur van. Gemeentewerken op verzoek van den Commissaris van Politie een deskun dig onderzoek instelde. Een schrander j on get j e. 1 Het moet gebeurd zijn ergens m het Brabantsche. In de tram zit meneeii pastoor; tegenover hem een jongetje, dat ijverig bezig is uit een groot kren tenbrood de krenten te verwijderen en op te eten. Pastoor heeft al eenigei ma len zijn bestraffenden blik op het jon getje gericht, dat er zich natuurlijk! niemendal van aantrekt. „Jongen, zegt hij eindelijk, schaam je je niet om zoo' maar de krenten uit dat kostelijke brood te pulken?" Neen, het jongetje schaamt zich nie* cn pulkt kalmpjes verder. Dan wordt liet Z.Eerw, te machtig. „Nu moet het maar uit zijn, roept hij kwaad. Ik verbied je nog langer, aan dat krentenbrood te pulken". Het jongetje kijkt den pastoor grijn zend aan. „U 'hebt me niets te verhie lden, meneer pastoor, antwoordt hij. Eerstens is dat krentenbrood niet van u. Tweedons ben ik heeiemaal niet Roomsch. En ten .derde moest ik voor mijn moeder een wittebrood halen". Uit het Sociale Leven. Geen sclidaiiteitssiaking in Ned. havens. In verband met de actie van bet Duitscke Rijnvaartpersoneel vernemen wij nog, dat de Hollandsche Rijnschip pers bij een eventueel conflict niet onet hun schepen natvr Duitschland zullen varen om daar kolentranspor- ten te halen. Van een algelieele solida riteitsstaking in de Nederlandsche Rijnhavens zal echter geen sprake zijn. Einde van hef conflict bij Heemaf? Gisteren hebben de beide partijen betrokken bij het conflict aan de Heemaf, onder leiding van den Rijks bemiddelaar, den heer H. H. van IJs- selsteyn, vergaderd. Als uitgangspust van de besprekin gen werd het bemiddelingsvoorstel van het Eerste Kamerlid Engels ge nomen. Tenslotte heeft de Rijksb^mid delaar in overweging gegeven, dat dit voorste] door beide partijen zou wor den aanvaard, nadat punt 1 daarvan als volgt zou zijn gewijzigd: „Aan de uurloonen boven de 18 jaar wordt twee cent loonsverhooging ge geven; aan alle overige werklieden een loonsverhooging van één cent. Dit voorstel is door de directie van de Heemaf aanvaard. De besturen van de arbeidersorganisaties hebben op zich genomen, dit voorstel tegenover de leden te verdedigen. Renten volgens de Invaliditeitswet. Het hoofdbestuur vail den Bond voor staatspensioneering heeft een adres gezonden aan den minister van arbeid, waarin wordt betoogd, dat de renten, aan invaliden en bejaarden toegekend volgens de Invaliditeitswet in het algemeen onvoldoende zijn en dat een en ander in verband staat met den rentevoet (3K pet.), 'waarop de berekeningen zijn gegrond. Uit de voorloopige bedrijfsrekening van het Invaliditeitsfonds 3 December 1919 tot en met December 1924) blijkt, dat een reserve-bedrag van rond 113 Y* mil- lioen is belegd in nationale provincia le en gemeente-ïeeningen, en 105 mii- lioen is geleend aan het Ouderdoms- fonds, een en ander tegen een aanmer kelijk hoögere rente dan 3 Yt pet. Het bestuur betoogt, dat dit meerdere be hoort ten goede te komen aan de be jaarden, invaliden, weduwen en wee zen, die een rente genieten volgens de Invaliditeitswet, hetzij in den vorm van een bijslag, hetzij door herbereke ning van de renten naar een hoogeren rentevoet dan 3K pet. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. De Gezondheidsraad vestigt de aan dacht op het gevaar, dat het poets middel, onder den naam „Cinderella Silver Slipper Cleaner" in den handel gebracht, oplevert. Dit middel is be stemd om zilveren of verzilverde ver sierselen van damesschoenen nieu wen glans te verleenen. Het is een op lossing van een hevig vergif (blauw zuur natrium en'zilver), dat slechts met de allergrootste voorzichtigheid mag worden gebruikt en bewaard, kinderen mogen het nooit in handen krijgen. Land- en Tuinbouw. Zuurgraad-bepaling van jonge kaas. Op de vergadering van den Bond van Zuivelfabrikanten heeft de zuivel consulent in N.-Holland, Dr. L. T. C, Schey, een lezing gehouden over den zuurkeidsgraad van jonge kaas. Spr. wees er op, dat de ervaring reeds ge leerd heeft, dat de groote fabrieken profiteeren van de vondsten van bet wetenschappelijk-laboratorisch werk. Het zuur wordt in de kaas gevormd op dezelfde wijze, als bij melk en room, lil. uit de melksuiker. Een jon ge kaas, die in de pers staat, bevat ta melijk veel wei, die in normale geval len in een paar dagen totaal is ver dwenen. De kaas beeft dan een zeke ren zuurheidsgraad gekregen, die vau groote beteekenis is voor de vorming van de kaas. Het zuur is in de eerste plaats bederfwerend en bevordert ook de rijping van de kaas. De zuurheids- graad is niet altijd dezelfde en wordt hooger, wanneer er te veel wei in den room is gebleven. In de tweede plaats kan het zuur liet bindend vermogen van de kaas kleiner doen zijn, hetgeen zicli vooral voordoet bij nieuwe melk in het voor jaar, Wannscr liet te erg is, wordt de lir.askorst kort of bros. De lucht is dan ook erg zuur en tevens krijgt tmen dan de kwestie van het wit-boren. Wanneer men te veel gebruik maakt van waL- .oevoeging in den .ongel, wascht men te veel melksuiker weg en houdt men te weinig suiker in de kaas. Ook kan men den wrongel te droog verwerken door een te hooge verwarming. Wanneer liet zuurgehal- te te laag is, krijgt men stijf-boren of taaie kaas. Voor den kaasmaker is het dus van veel belang, te kunnen controleeren, lioe liet staat niet liet zuurgekalte van de kaas. Men kan wel afwachten, hoe de kaas in lever baren toestand is, en daarna maatre gelen nemen, maar dat duurt te lang! Van groot belang is bet dus, dat men dit oen paar lagen na bet be reiden van de kaas kan controleeren. Aan het Rijksproefstation te Hoorn is door mej. Dr. Holwerden en Dr. van Dajm een methode uitgevonden, die de practijk in staat stelt, zélf een oor deel over den toestand van jonge kaai te vormen. Wanneer men boorsel van de kaas in een vloeistof van water met Mittei- rot werpt, dan heeft men een middel om den zuurheidsgraad van de kaas te bepalen, als men gebruikt maakt van den vernuftig uitgedachten com parator, bestaande uit een houten plank met gaten, waarin buisjes met vloeistof gezet zijn. (Mittelrot heeft de eigenschap, een vloeistof rooder te doen zijn, naarmate zuurheidsgraad hooger is). De groote fabrieken be schikken over een laboratorium en zij hebben zich op deze methode reeds ingericht. Op de tentoonstelling te Hoorn werd het toestelletjes reeds gedemon streerd. Toen trok het echter nog niet zoozeer de aandacht. De fabrieken van den Coöp. Zuivelexport in Fries land zijn begonnen te onderzoeken Welke waarde het toestelletje had voor de practijk. En met een gunstig resultaat, zoodat het ook in Nooru- Holland toepassing gevonden heeft. Het toestelletje wprdt kant en klaar geleverd voor f 65. In de kleine fabrie ken zou spr. geen plaats weten, waar het toestelletje, dat nog al breekbaar is, opgesteld kan worden. Een kaas maker, die de vakschool bezocht heeft is .overigens wel in staat, het te be handelen. Het toestel wordt een een voudig ding wanneer men de vloei stof kant en klaar van een betrouw baar adres kan betrekken. Zij heeft echter de eigenschap, dat zij niet lang goed blijft en zal dus op korten ter mijn moeten kunnen worden betrok ken. Voor de fabrieken, die bij den ouden bond zijn aangesloten, is het ge makkelijk om de levering daarvan aan den technicus van den Bond op te dragen. De anderen zouden de vloeistof kunnen betrekken van het station voor melkonderzoek te Hoorn, waarheen m/enook de boorsels ter onderzoek op zou kunnen sturen, wat spr. het beste lijkt. Voor de zuivel bereiding heeft het middel z.i. groote waarde Het beplante oppervlak met Narcissen De statistiek 1926 bevestigt het ver schijnsel, reeds waargenomen bij de tusschentijdsche statistiek (in j'anuari 1926 verschenen), dat een inplant van. Narcissen heeft plaats gehad. Vooral met het oog op het invoerverbod in de Vereenigde Staten van Amerika, dat 1 Tan. 1926 van kracht is gewor den, zijn de volgende cijfers belangrijk omdat daaruit blijkt, dat de inplant be trekkelijk gering is geweest, en er 7elfs kweekers zijn, die narcissen zijn gaan telen. De totale met narcissen beplante cpper vlakte in 1926 bedraagt 536.492 Rijn- landsche Roe tegen 5H.752 R. R. ini 1925 dus ruim 35.000 R.R. minder, terwijl het plantseizoen 1924 de' be plante oppervlakte met hetzelfde aan tal roeden toe ^am. Voor de bedrijven, welke beide jaren reeds waren aangesloten, valt eem te ruggang te constateeren van 488.747 R. R. op 462.791 R. R. Een vermin dering dus van 26.000 R. R. Het be plante oppervlak der nieuwe bedrijven! oedraagt dus nog 73.701 R. R. Dit isi echter iets teruggaande. Bii een beschouwing van de ver schillende groepen afzonderlijk blijkt, dat de beplante oppervlakte van een groep gele trompetten het meest is afgenomen (211000 R.R tegen 179000 R. R.) De Bicolor-groep is terugge- loopen van 119.846 R. R. tot 106.313 R. R. Bij de Poetaz-Poeticus soorten valt juist een vermeerdering te consta teeren. Voor de laatste groep bedraagt ide uitplant ruim .12.000 R. R., terwijl in 192b een inplant ,van 2000 R. R. viel te constateeren. De witte trompetten,, de Leedsi's, de dubbele variëteiten en de Polyanthusvariëteiten gingen alle terug, alleen de Barri-giroep wijst een kleine vermeerdering aan. De verpakking van druiven voor Engeland. Voor het dagelijksch bestuur van ld en Bond Wlestland hebben de heeren IM. v. d. Hout, te Naaldwijk tn J. Barendse te PoieMijk, een reis naari Engeland gemaakt, teneinde door eigen aanschouwing waar te nemen, in hoeverre onze huidige druiven verpak king voldoet aan ;de eischen der En- gelsche markt, en of de verzending zooals zij tt hans geschiedt, voor het overgroote deel in veilingsfust, voori den importeur van druiven in Enge land1 reden tot tevredenheid dan wel' tot klachten geeft. .Voor een degelijk' onderzoek was er te meer aanleiding,, omdat de meeningen der druivenex- porteurs zeiven ten aanzien van het gebruik van veilingsfust, in dit ge val den z.g. pootjesbak, verdeeld wa ren. Men meende, dat degenen, diel de kustplaatsen ot de groote haven plaatsen als Londen, Ledth, Eidinburghl enz. bedienden, wel tevreden waren, maar dat diegenen, die) na het arriveie- ren van het product in del havenplaat sen dit nog een groote treinreis moes ten laten maken met al de daaraan' verbonden ellende, niet tevreden kon den zijn. 1 1 DEN LEIDSCHEN HOUT. Den Leidschen Hout JHet land, de vlakke weiden, Begroeid met bosch liet volk ten »rustwarand, En lustwarand den kind'ren van Leiden, Er rondedansend kringlend hand aan hand. Den nachtegale wachten beetre tijden; Zijn lied uitlovend over 't Leidsche Land, Zal hij het met zijn eerezangen wijden, Den spijtige en nijdige ten schand. Zet uit de staken,, waar nu kalvren stoeien! Plant olm en beuk, den meidoorn en den eik! Uit Leidens weiden zal de weelde groeien, Die 't Leidsche Hout vervormt tot weeldewijk; De kleine burger, koningen te rijk, Zal danken voor het vorstelijk bemoeien. II. Den Leidschen Hout! In 't voorjaar Leidsch tehuis,*' Als daar de linde bloeit in zoete geuren, Sering en boschviool prijkt met haar kleuren En 't windje lokt met lente's lief gesuis. Den Leidschen Hout! Schut tegen zomerkruts j Als daar de zon het hoofd in top gaat beuren, En dijk en akker van de droogte scheuren, En elk de koelte zoekt voor haar fornuis. Den Leidschen Hout! Zie hoe de wandelaar De schoonheid van Gods schepping gaat genieten, Wen zon en wind de kronen overgieten met eed'le verven van het late jaar. Voor guren winter met zijn doodsch- heid klaar, Verlangen wekkend naar het knoppen schieten. 16 October 1926 J. P. VERGOUWEN De bovengenoemde heeren brengen thans in De Tuinderij verslag uit van hun bevindingen. Deze waren voor del verzending van druiven in pootjesbak- ketr zeer gunstig. Zoowel op de Covend Garden Market als op de Borough- market in Huil zoowel als in Manches ter, overal troffen zij de Nederland sche druiven in goeden staat aan, en' wat vooral opviel was dat de dauwt zoo weinig, ja bijna niets geleden had'. In Manchester zagen zij Nederland- sche druiven op cfe straat uitventen,, die er uit zagen, of ze zóó van del kweekerij "kwamen. De heeren v. d. Hout en Barendsei zijn tot de overtuiging gekomen, daC men op 't oogenblik in Engeland; 2011- der uitzondering, dén pootjesbak pre fereert. Volgens de importeurs in Max* chester verkiest men den pootjesbaki boven de kratverpakking en ook bo ven de Belgische verpakking. Daar bij verpakking zoer veel van kleinigheden afhangt, wijzen de rappor teurs er nog op, da- hij die het aller beste papier 'georuikt voor bedekking* den besten indruk maakt met zijn pro duct. Glimmend, waterkeerend papier dat niet bij de minste aanraking, scheurt, is te piefereeren. Voorts ver dient het aanbeveling om in de kisP ten langs den kant een vasten rana van houtwol aan te brengen, door hestl papier bijeen gehouden; een houtwol len kussen dus, waardoor onze kis», met 15 pond gevuld is. Ook moet op den bodem der kist de houtwol met! worden gespaard. S che epstij dinge n. HOLLAND-AMEaiXA LIJN. NOORDERDIJK VaViK. V. Rott. 23 t. Liverpool. BREEDIJK 24 van Suebec n. Rott GAASTERDIJK 26 v.m. v. Rott. naar Galvestone. MAASDAM Rott. n. N.-Orl. 25 v.m. tt Tamp. ROTTERDAM. 26 7.30 v.m. v. N.-York te Rott. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. NIJKERK (uitr.) 26 van Pt. Natal. RIJPERKERK uitr. 26 v. Killindim n. Zanz. MELISKERK 23 v. Rott. te Hamburg. BILLITON tliuiar. 26 v. Pt. Sudan. KLIPFONTEIN 26 v. Amst. te Rott NIAS uitr. 26 van Pt. S^id. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. DJOCJA tiiuisr p. 25 Finisterre. HAARLEM thuisr. 24 vani Konakry. KENNEMBRLAND 25 v. Amst. naar Hamburg. KON. KOLLANDSCHE ULO YD. MAASLAND thuisr. 24 v. Montevideo, ROTTERDAMS'JHE LLOYD. TOBA 22 van Batavia te Yokohama. TABANAN uitr. pass. 26 Gibraltar. TAMBORA thuisr. 25 van Tanger. MODJOKERTO thuisr. 26 7 v.m. te Ldr STOOMV. MIJ. NEDERLAND. SAPAROEA thuisr. 25 van Sabang. P. C. HOOFT thuisr. 25 van Sabang. MAN OER AN uitr. 24 van Padang. J. P. COEN 26 van A'dam nt Batavia. BOEROE thuisr. 26 te Suez. MADOERA uitr. 26 v. Antwerpen, ROTTI thuisr. pass. 26 Per lm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6