NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 OCTOBER 1926 constateeren. Waarom moet de gem. dit stukje grond cadeau geven.. De heer Eerdmans: wat? Het lijkt hier wel een rooversbende, (hila riteit). Weth. Mulder meent dat de gem. tijdig grond moet reserveeren voor wegverbreeding. De kwestie is alleen, dat de aanvrager last kreeg met zijn hypotheekhouder of iets dergelijks. De heer v. Hamel (V.B.) kan het laatste weerspreken. Verder maakt spr. duidelijk waarom de kosten voor den aanvrager wel een bezwaar kon den worden. Spr. weet dat de eigenaar den grond kosteloos wil afstaan indien liet niet vrij van hypotheek mag wor den geleverd. De heer Huurman (A.R.) acht het laatste heel gevaarlijk en voor de ge meente nooit te aanvaarden. De Voorzitter licht de bedoeling van de Verordening toe vanuit juri disch en practisch standpunt. In dit geval behoeft de eigenaar b.v. met 'n onderhandsche acte heel geen groote kosten te maken. Bij eventueele ver breeding zou de man wel gaarne wil len dat de gemeente z'n strookje grond goed onderhield, maar het nu voor eeD weinig kosten afstaan, dat noemt men gemeen. Zich tot den heer Eerdmans richtend zegt spr. dat in de meeste ge vallen de gemeente de beroofde is. Het voorstel-Schüller zou spr. alleen bij wijze van motie willen zien aange nomen. al blijft het dan ook nog ge- vaarliik. De heer Knuttel meent ook dat de gemeente niet moet worden bena deeld voor een grooten of kleinen ei genaar. De heer Huurman zou in dit spe ciale geval iets voor het voorstel-van Hamel kunnen gevoelen, maar spr. durft er niet voor stemmen. Later zou men voor het.geval kunnen komen dat de gemeente het royement betaalde van een eigenaar die geweldig bevoor deeld werd. (Instemming). Het voorstel-Schüller wordt met 20 —12 stemmen aangenomen. De andere worden ingetrokken. Het geamendeerde prae-advies van B. en W. wordt hienmede geacht te zijn aangenomen. 30. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 30 Juli 1923 :(Gem.blad No. 25), regelende het open baar gewoon lager- en uitgebreid la ger onderwijs in de gemeente Leiden. Aangenomen. 31e. Voorstel tot verkoop aan P. J. Bomli q.q. van een perceel bouwter rein, gelegen langs de Schelpenkade aan het einde van de Magdal. Moons- straat en de Leuvenstraat en tot vast stelling van den desbetreffenden be- grootimgsstaat. De heer Dubbel d'eman (SDAP.) vraagt of B. en W. wel hebben onder zocht of de Eendracht ook dit laatste hoekje niet kan volbouwen, 't Zou voor de eenheid veel mooier zijn. De heer Huurman vindt het een vreemde manier van doen om eerst aan deze en gene te gaan vragen of zij den grond niet willen koopen alvorens een zekere aanvrage in te willigen. 'Weth. Mulder voegt hieraan «en en ander toe. Er was geen enkele re den om eerst naar de Eendracht te gaan. Bovendien bouwt deze alleen met premie. De Eendracht wist heel goed wat er aan de hand was. De heer Dubbeldem an: dat weet ik niet. 'Weth. Mulder: ik weet het wel. Maar ik zeg u niet na dat de Een dracht evengoed particulier kapitaal kan krijgen als de heer Bomli q.q. De heer v. Stralen vraagt of nu die paleizen die op het terrein staan, ook gauw zullen worden leeggemaakt. De voorzitter: wat noemt u leeg? (groote hilariteit). Het voorstel wordt aangenomen. 32e. a. Herstemming over het amen dement van de heer en Sytsma en Wit- mans. op art. 3 van het Tarief van bij dragen, te voldoen wegens ziekenhuis- verpleging vanwege de gemeente Lei den; b. Voortzetting van de behande ling van het sub a bedoelde tarief. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hierbij gebruik wenschen te maken vau een betreffend artikel van het R. v. O. en geeft diensvolgens eerst het woord aan wethouder Meynen. Weth. Meynen deelt in verband rqet de beraadslaging in de vorige ver gadering mede, dat B. en W. bij nader 'inzien geen bezwaar hebben het B. A. uit te schakelen uit de colleges, die uitdrukkelijk worden aangewezen om het onderzoek naar de draagkracht te leiden. Ook B. en W. vinden het beter, de bedoelde college's niet bij name te noemen, doch elk geval te onderzoe ken zooals zij het noodig achten. Het college acht dit ook juridisch juister en sluit zich daarin aan bij een amen dement-Heemskerk. Verder ont raadt, het 't amendement Sytsma Witman», dat het onderzoek aan de comm. v. Soc. Zaken wil opdragen. De heer Heemskerk had duide lijker willen hooren, dat bepaalde ca tegorieën in geen geval met het B. A. in aanraking zullen komen. De heer Sytsma acht de comm. v. Sociale Zaken zeer geschikt om zich met het onderzoek te heiasten. Weth. Sanders: weineen. u weet er niets van. De heer v. Stralen kan zich wel met het amendement-Heemskerk ver eenigen, indien er geheel aan voldaan wordt. De heer Schoneveld (A.R. vraagt eveneens een duidelijke aanwijzing van de lichamen die B. en W. willen raadplegen. Spr. weet dat in eenige gevallen van recenten datum de Ar menraad meer succes heeft gehad dan het BA. De heer Wit mans (D.P.) meent rdat de Ddenst v. Sociale Zaken ineens voor het onderzoek aeschikt kan wor den gemaakt door hem de dossiers te geven van het B.A. De heer Wilbrink acht de tal rijke gevallen die buiten de georgani seerde arbeiders omgaan een bezwaar om het onderzoek op te dragen aan den dienst v. Soc. Zaken. Men kan dezen dienst nog wel méér willen opdragen. De heer Dubbeldem an: dat komt ook wel! De heer Eerdmans vindt het be langrijker dat het onderzoek grondig is, dan wie het onderzoek doet. Men zal toch niet beter kunnen werken dan het B.A. Spr. wil een compromis door te overwegen of de naam B.A. niet kan worden vervangen door college voor maatschappelijk hulpbetoon. Weth. Sanders zegt. dat inder daad de Dienst v. Soc. Zaken voor dit onderzoek niet voldoende is geoutil leerd. Men late voorloopig B. en W. vrij in hun keus om alle gevallen te kunnen bereiken. Later kan een meer geregelde gedragslijn worden overwo eien. Van het B. A. zal alleen gebruik worden gemaakt voor hen die daarbij zijn ingeschreven. Het am endement-Syt s ma-W itmans wordt verworpen met 1715 stemmen. Het am.-Heemskerk is hiermede aan genomen. Het aldus geamendeerde art. wordt aangenomen. De artt. 5 en 10 worden eveneens goedgekeurd. De heer Knuttel waagt stemming over de gebeeie verordening. De verordening wordt aang^D->mon met op 1 na alg. stemmen. Tegen de heer Knuttel. 33e. Voorstel in zake den bouw van gemeentewege van 20 beneden- en 20 bovenwoningen op een terrein bezui den den Haagweg, Sectie O No. 1186 ged. ten behoeve van de ontruiming van onbewoonbaar verklaarde wonin gen. c- Den heer Dubbeldeman is het plan tegengevallen. Het verschil tus- schen de nieuwe woningen en verlaten krotten is alleen dat zij o/p een andere plaats staan. De heer Wit mans: je overdrijft. De heer Dubbeldeman: de wo ningen hebben niet eens een keuken, dus er moet in de huiskamer gekookt worden. En dan met roode kool, die ZVt uur moet koken (groote hilariteit). De heer Bergers: al wat rood is, daar heeft ie verstand van. De heer Dubbeldeman stelt voor dit punt aan te houden tot de volgende vergadering om B. en W. gelegenheid te geven met een beter voorstel te komen. De heer Huurman gelooft niet dat de exploitatierekening sluitend is te maken met een minimum-huurop brengst van f 3.C5 per week. De krotbe woners zullen deze huur nooit kunnen betalen. Verder is spr. ertegen de wa terkranen y* M. boven den vloer aan te brengen, omdat vloeren en Plafonds zullen verrotten, zoodat de zuinigheid dc wijsheid bedriegen zou. De Voorzitter: het zijn voor schriften. De heer Huurman acht de opmer kingen van den heer Dubbeldeman overdreven. In de ontworpen spoelka- mer kan heel goed een kookstel wor den geplaatst en de menschen waar over het hier gaat, koken 's winters al tijd op de potkachel. De Voor zitter merkt op dat B. en W. thans komen met voorstellen tot bouw van de woningen waarom de heer Dubbeldeman zoo lang gevraagd heeft. Voor dezen prijs kan geen betere woning worden gebouwd, dat is duide lijk. Tooveren kunnen wij ook niet. En u durft voor uw populariteit niet te genstemmen, aldus spr. tot dhr. Dub beldeman. Den heer Schoneveld is de inrich ting der woningen niet meegevallen. Spr. zag gaarne in de z.g. spoelkeu ken een schoorsteen geprojecteerd en verder zooveel mogelijk het type één gezinswoningen toegepast. De Voorzitter maakt nogmaals duidelijk, dat voor dit geld geen betere woning kan worden gebouwd. De re- geering en de gezondheidscomissie heb ben dit plan goedgekeurd. Maar men wil hier altijd het neusje van de zalm hebben. Het subsidie is eenmaal niet hooger. De heer Wilmër (R.K.) vindt naar verhouding het aantal woningen voor groote gezinnen te gering. Nu zullen de groote gezinnen dikwiils in de krot ten moeten blijven. Met genoegen heeft spr. géhoord dat de verhouding beter zal zi.in bij de 174 andere woningen, die nog op dit terrein zullen verrijzen. De heer Eerdmans dringt aan op goed toezicht en goede afwerking. Dat heeft wel eens iets té wenschen over gelaten. De heer Huurman dfmkt voor de inlichtingen betreffende de exploitatie. Maar spr. blijft erop aandringen, dat de commissie den huurprijs zal hand haven. Nadat wethouder Mulder de ver schillende sprekers van antwoord ge diend heeft, ontraadt de voorzitter nogeens de uitstel-motie-Dubbeldeman Spr. heeft verschillende gewenschte verbeteringen genoteerd en B. en W. zullen er zooveel mogelijk aan tege moetkomen. De motie-D. wordt met 23 tegen 9 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt met op 3 na algemeene stemmen aan genomen. Tegen de heeren1 Knuttel, Baart en Schüller. 34e. Voorstel inzake de verbetering van den spoorwegovergang over den R ijmsburg erweg eq tot beschikbaars tel ling van de daarvoor benoodigde gol den. In antwoord op enkele opmerkingen van den heer Groeneveld deelt weth. Mulder mee dat ook B, en \Ve de hou ding der spoorwegdirectie op eenige punten krenterig vinden. Maar zij meenden daarom het gehee- le plan niet te moeten laten varen. De heer Groeneveld vindt dat de Gemeente sterker had gestaan in dien op het uitbreidingsplan een bree- dere weg over de spoorbaan was ge projecteerd. De Voorzitter: u moogt gerust een weg teekenen over die spoorbaan, maar dan komt die weg er nog niet. De baan is particulier eigendom en daarover kunnen we niet beschikken. Aangenomen. Met het oog op eenige zaken die nog in geheime zitting hioesten worden behandeld, werd besloten des avonds weer bijeen te komen en dan tevens de rondvraag aan de orde te stellen. GEMENGD NIEUWS. Auto een huis ingereden. Zaterdagnacht is te Alphen aan den Rijn, een auto, beladen met meube len, op weg naar Den Haag1, ini Hinkel vaart tegen den. muur van een arbei derswoning geTeden, waardoor deze in stortte en het vóorgedeelte van den auto in het woonvertrek terecht kwami en daar groote vernieling aanrichtte. De, bewoners, uit him slaap opge schrikt, bekwamen geen letsel, de be stuurders kwamen eveneens met den, schrik vrij. Mishandeling. In !den nacht van Zaterdag op Zondag1 hoorden eeni ge agenten "van politie te Schiedam een gègil, dat uit de richting Noord- vest weerklonk. Uit het onderzoek bleek, dat de manufacturenkoopman J. G. van de Hoogstraat, op de Noord- vest was aangevallen door twee per sonen, van wie een hem in het gelaat sloeg, terwijl de ander hem met een hard voorwerp op het achterhoofd trof waardoor hij bewusteloos raakte. G., die een bloedende wonde in het achter hoofd had, werd in zijn garage bin nen gedragen. Na eenigen tijd kon hij, door de politie naar huis worden ver voerd, waar dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. G. zelf verklaarde gisteren, dat hij Zaterdagavond met zijn auto van de markt te Rotterdam was gekomen, in gezelschap van zijn twaalf-jarig zoont- tjé. Toen hij den auto gestald had en de garagedeur wilde sluiten, bemerkte hij, dat een man die miaiari één arm had achter den wagen stond. G. gelastte hem de garage te ver laten. De man wilde hieraan niet vol doen, waarna G. Jiem buiten de deur zette. Even later op weg naar huis, had de aanval plaats. Gisteravond zijn door de politie aan gehouden A. van H. en B. v. d. S. beiden uit Schiedam, Een prachtige vangst. Te Achttïennovcn was de heer v. d. H. bij maanlicht op de eendeniacht, toen hij oip eenigen afstand het blazen van een vischotter hoorde. Voorzichtig, be gaf hij zich in de rióhtihg, vanwaar het geluia kwam, ten laatste op handen en. voeten. Doorweekt van water was dei jager ten slotte op tamelijk korten af stand van het beest gekomen, dat zich van het dreigend gevaar niets bewust was. Geholpen door het heldere licht der maan wist hij fnet een welgemikt schot een eind te maken aan de visch- rooverijen van het om zijn prachtig] bont zoo gewilde dier. Nauwelijks was djt eerste exemplaar geschoten, toen op dezelfde plaats on geveer een tweede vischroover zijn neus boven water stak. Een tweede, schot maakte met onverbiddelijke ze kerheid ook dit dier tot een welkome buit des gelukkigen jagers. Toen v. d. H. zich omdraaide, en een paar nieuwe patronen in zijn ge weer stopte, hoorde hij ten derde male, nu op. iets verderen afstand een zacht geplas. Een otterkop kwam boven het water en ook deze werd slachtoffer van 's jagers vaste hand. De waarde van de drie prachtige huiden wordt op f 70 geschat. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Er stondengisteren voor de zitting van het Kantongerecht 52 zaken op de rol, waarvan 48 bestemd voor openbare behandeling en 4 kinderzaken. Aan de orde is de vroeger uitge stelde zaak betreffende J. C. B, vrouw van P. J. v. R. te Leiden, wie ten laste was gelegd, dat zij in een vergunnings lokaal aan den. Nieuwen Rijn na 13 uur 's nachts bezoekers heeft gehad, wat volgens de verordening niet is geoor loofd. Er bleek nu, dat de eigenares van de vergunning was Mej. M, vrouw van v. d. E, die J. P. v. R., de echtge noot van verdachte, tot zatkastelein had aangesteld, wat zij ook aan den burge meester dezer gemeente had geschreven De kantonrechter was van meening, dat mei. J. C. B. zich nietschuldig ge maakt heeft aan het ten laste gelegde feit ,omdat zij geen vergunninghoud ster is. Mej. v.. 'd. E.-M. nu gehoord, ver klaarde ook, dat v. R. haar plaatsver vanger was. v. E. meende, dat zijn vrouw hem wel mocht vervangen. Twee jongelui, v. T. en T., die na 12 uur in de lokaliteit waren aange troffen, bekenden daar geweest te zijn. De ambtenaar meende, dat mej. B. niet voor deze zaak kon worden aan- gesproken, waar zij niet de plaatsver vangster van de vergunninghoudster Was en vroeg vrijspraak. De raadsman, fir. de Clercq kon zich daarbij geheel aansluiten; hij meende, dat zijn cliënt moest worden ontslagen van rechtsvervolging. P. J. de J., kellner alhier, stond voor dezelfde overtreding terecht. Hjj be kende de overtrading. Een der bezoekers, zekere C. werd nog gehoord, f 3 of 3 d. geëischt, A. v. d. K„ schipper te Zoeterwoude had op 6 October in de Wassenaarsche Watering, boezemwater van Rijnland, gevaren met een motorvaartuig, zander vergunning Van het Hoogheemraadschap A. v. d. K. verklaarde, dat hij een vergunning had. Deze vertoonde Hij nu aan den kantonrechter. De verbalisant de brugwachter Ka- paan meende, dat alle vergunningen van voor den oorlog waren ingetrokken, wat de ambtenaar, die nu vrijspraak vroeg, niet aannam. De kantonrechter raadde den schipper aan, het document trouw te bewaren. A. ~V„ een 28-jarig chauffeur te War mond, heeft met een vierwielig motor vaartuig, autobus, onder Oegstgeest, zonder zijlicht gereden. Verdachte ontkende niet, mahr hij wist, dat het licht in Leiden stellig nog brandde. De kantonrechter vroeg f 3 subs. 3 dagen. Verdachte zei, dat hij om dat geval ontslagen is. De Kantonrechter zal bij het bepalen der straf daarmede rekening houden W. v. d. H„ 65-jarig tuinder te üegst geest had bjj avond op een rijwiel zon der licht gereden. Eisch f 1 subs. 1 dag. B. L„ 23 jaar, houturaaiar te Leiden had zich aan dezeltde overtreding schul dig gemaakt. Eisch ook f 1 subs. 1 dag. C. W. te Noordwijkerhout heeft met een motorrijtuig zonder .voorgeschreven licht gereden. Eisen f 4 subs. 4 dagen. C. B„ motorschipper te Amsterdam was tot tweemaal toe met zjjn vaar tuig in Rijn-anos boezemwater varende aangetrofien, zonder dat hjj een ver gunning kon toonen. Eisch twee geldboeten van f 10, subs. 10 dagen voor eike boete. Uitspraak in al deze zaken over twee weken. KANTONGERECHT HAARLEMMER MEER. K. Sell, en A. A., beiden woonwagen bewoners te Hillegom, hebben zon der toestemming hun woonwagens ge plaatst op een terrein van den heer Jozel Gerrard Mathot, winkelier te Hillegom. Beide beklaagden willen het doen voorkomen, also! zij van Mathot vergunning hadden. Uit de ge tuigenverklaring van Mathot hlijkt evenwel, dat zij geen permissie had den. De gem. politieagent N, Verhaar verklaart, dat beiden onwillig waren, het terrein te ontruimen, om welke reden proces-verbaal is opgemaakt Eisch voor beiden f 4 of 4 dagen; uit spraak conform. A. G. en J. B, beiden uit A'dam, hadden op het feest te Lisse gestaan met een boeienkoning, welke boeien- koning volgens verklaring van getui gen voor reclame zorgde. Als er ge noeg publiek was kwamen beide be klaagden met hun loterij voor den draad. Beide beklaagden laten ver stek gaan. Getuige G. v. Reis, verzeke ringsagent te Lisse, had een lot geno men in de hoop f 2.50 te winnen of meer, de kans was volgens de monde linge verklaring van de beklaagden de helft prijzen (prijzen van 10 ets. tot f 10). Getuige S. Boerema, brigadier van de Rijkspolitie te Lisse, had de loterij opgemerkt, maar de heeren waren niet gemakkelijk te vangen, om welke reden hij getuige van Reis had ondervraagd alvorens in te grijpen, waarna hij de loterij had inbeslag ge nomen. Het bleek toen, dat in een en veloppe, klaar om uit te geven, aan wezig waren 56 briefjes a 10 ets. ver koop; het totaal bedrag wat op die 56 briefjes was ie winnen bedroeg f 1.90 (prijzen van 10 tot 25 ets) Ook bleek dat de heeren in hun zakken hadden briefjes van f 1 a f 2.50, doch deze wa ren niet in de loterij. De Ambtenaar van het O. M. merkt op, dat de loterij zwendel en de overtredingen wel dui delijk zijn bewezen en eischt voor het aanleggen van een loterij, en voor hel houden van een loterij zonder vergun ning, voor ieder f 10 of 10 dagen, te gen elk der beklaagden..; uitspraak conform eisch. H. J. H., caféhouder, Stationsweg Hillegom, is ten laste gelegd na sluitingsuur bezoekers ih zijn café te hebben gehad. Beki. ontkent; wel wa ren 2 personen in zijn achterkamer, doch dit waren bloemisten, die meen den, dat een bollenzoeker van hun land, die zij naliepen, daar was inge vlucht. Bekl. zegt, dat deze bollenzoe ker, toen hij zag dat zij hier ingingen, de politie is gaan waarschuwen. Ook had die bollenzoeker intusschen zijn slag weten te slaan. In de dagvaar ding staat dat de politie glazen op ta fel heeft zien staan. Bekl. ontkent per tinent, dat er iets getapt is. De ambt. vraagt aanhouding om den verbalisee renden agent te hooren. De Kantonrechter heeft de volgen de uitspraken gedaan: C. van M., Hillegom overtreding mo torregleiment f 1 of 1 week hechtenis; L. M. Lisse, idem; H. F., Lisse, idem; U. B., Lisse, idem; E. G., Haarlemmer meer, idem f 4 of 4 dagen; B. B., Lisse f44 dagen; A. K., Lisse f 4 of 4 dagen; J. van K. f 4 of 4 dagen; E. S., Lisse f 4 of 4 dagen; M. S., Lisse f 4 of 4 da gen; C. G., Lisse f 4 of 4 dagen; J. van D., Lisse f 4 oi 4 dagen; N. B., Lisse, f 4 of 4 dagen; G T., Lisse f 4 of 4 da gen; C. R., Lisse f 4 of 4 dagen; J. IC, Lisse f 4of 4dagen; J. B., Lisse f 4of 4 dagen; J. van V., Sassenheim f 4 of 4 dagen; J. R.,Lisse, f 4 of 4 dagen; T. B., Haarlemmermeer f 4 of 4 dagen; M. v. d. H., Haarlen<mermeer f 4 of 4 dagen; A. R., Haarlemmermeer f 4 of 4 dagen; L. v, K., Haarlemmermeer I 4 of 4 dagen; C. K,, Lisse f 4 of 4 dagen; C. K., Haarlemmermeer f 4 of 4 dagen; C. v. E., Haarlem, f 4 of 4 dagen; A. d. G., Hillegom f 4 of 4 da gen; M. v. T., Haarlemmermeer, A. P. V, Lisse, f 5 of 5 dagen; A: P. V., Lis se f 5 of 5 dagen; J. G., Hillegom, A. P. V., Hillegom, f 2 of 2 dagen; M de B., Leiden Art. 429/2 f 8 of 8 dagen; J. K., Woubrugge, Leerplichtwet, f 3 of 3 dagen; C. C., Hillegom, Leerplicht wet f 4 of 4 dagen; J. van D., Hillegotn Leerplichtwet f 2 of 2 dagen; C. E„ Leiden, wet op de •bevolkingsregisters, i 4 of 4 dagen; T. IJ, Oud-Ade, Keur Rijnland f 4 of 4 dagen; A. R., Meppel verord. op de woonwagens te Haar lemmermeer f 3 of 3 dagen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der RedaotleJ M. 't Beginsel inzake een Leidsch woud lijkt me zeer, en 'k kaast mij iets aan de hand te doen dat allicht overwogen kan worden. Is 't bosch van Endegeest niet dicht bij? Als 't oude Ziekenhuis voor de pa tiënten bestemd werd, was een oplos sing in tweeërlei zin aanwezig. 't Nieuwe Ziekenhuis heeft maar voor een enkele (rechtens) plaats. Gemeenterechtelijke bezwaren voor Oegstgeest of Leden? Die zullen voor wat te O. de plaat selijke agrarische situatie betreft, eenigszins kunnen gelden, dus heeft men daarin 't beleid toe te passen, dat voor aangrenzende gemeenten altijd rationeel is; men zal namelijk, waar annexatie niet aan de orde meer is (door beide partijen is eene opschor ting wenschelijk bevonden) 't publiek moeten trachten te wennen aan 't be* zoek van 't bosch, dat, in Oegstgeest gelegen, toch absoluut Leidsch recht of bezit is. Hoe 't daarbijgelegen gesticht zal rea geeren? Dat betrekt men summierlijk in dd transactie, medicijn als dat boven dien voor de brave inwuners is. Door tactvol bouwen en aankleeden der laatste jaren maken de afdeelingen in 't geheel geen sinisteren indruk meer. Veel grootere maatschappelijkheid (door verminderd drankgebruik en reinere opvattingen) neemt men thans onder de inwoners (passanten) waar; men inforraeere voorts daaromtrent gerust bij de trammaatschappijen welke soms voor „trips" in den om trek de bedoelde dames, en heeren ver voeren (Noordwijk trekt nogal!) In 't kort valt op te merken, dat 't na tuurschoon van 't Endeg.bosch overwel digend en zelfs bijzonder te genieten moet heeten; even met wat belangstel lenden daarheen gewandeld (in de week Ook getramd of zoto!) en elk went er aan en is dankbaar. Zoo stel ik me voor, dat een niet te overtreffen bosch in elk denkbaar op zicht ons kan dienen. Achtend, VERSTRAATEN. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMER1KA LIJN. MONTGOMERYSHIRE, 22 v. Antw. te San Francisco. NOORDAM, 23 v New-York n. R'dam. ROTTERDAM, New-York n, R'dam 24 (8,30 n.m.) v. Pymouth GROOTENDIJK, Vancouver 11. R'dam 23 v. Christobal. DINTELDIJK, R'dam n. Vancouver 24 te Londen. LEERDAM, N.-Orleans n. R'dam 22 v. Vera Cruz. MOERDIJK, Vancouver n. R'dam 23 te Glasgow. DRECHTDIJK, 23 v. R'dam te Van couver. RIJNDAM, 21 v. Honolulu n. Yoko hama. SPAARNDAM, R'daan n N.-Orleans p. 25 (11 vm.) Ponta Delgada NOORDERDIJK, Vancouver v. R'dam 24 v. Liverpool. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. HEEMSKERK (thuisr.) 23 te Kilidini. KLIPFONTEIN, 25 v A'dam n. R'dam BILDERDIJK (uitr.) 23 te Kaapstad JAGERSFONTEIN, 24 v. Hamburg te Amsterdam. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. HELDER (thuisr.) 25 v. Lagos. VLIELAND (uitr,) 23 v. Teneriffe. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) 24 te Rio Janeiro. DELFLAND, 24 v. Hamburg te A'dam EEMLAND, 24 v. A'dam n. Hamburg. GELRIA (thuisr) p. 24 Fern. Noronha KOTTERDAMSCHE LLOYD. TAPANOELI (thuisr.) 24 (7 vm.) V Marseille. MODJOKERTO (thuisr.) p. 24 Ouessant KERTOSONO (thuisr.) 24 v'Sabang SITOEBONDO (thuisr.) 25 v Port Said TAB AN AN (uitr.) p 24 Ouessant. PATRIA (uitr.) p 24 Perim INSULINDE, 24 v R'dam te Batavia BLITAR (uitr.) p 24 Peritn. DJAMBI, 24 v R'dam te Hamburg SIANTAR (uitr.) 25 v Port Said. MERAUKE, 24 v R'dam te Soerabaja. TAMBORA (thuisr) p 25 Gibraltar. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. KARIMOEN (uitr.) 25 te Genua. BALI (uitr.) 23 te Belawan GROTIUS, 24 v Batavia te A'dam. PRINS DER NEDEDLANDEN (thuisr.) 25 van Port Said. RADJA, 25 v Hamburg te 'A'dam. JOBAN DE NYITT (uitiiX24 v Colombo

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6