NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 25 OCTOBER 1926 TWEEDE BLAD. Wflï DE BLflBEH ZEGGEN. Geen belangstelling meer. Hoogezand, zegt de Rotterdam- bi e r, lieeft een sociaal-democrati- schen burgemeester gekregen. De vierde uit zijn partij, welke aan het hoofd eener gemeente komt te staan. De benoemde anoet in en ook buiten zijn kring een geziene persoon zijn. Niet partijdig in den ongunstigen zin van het woord. Dat de Minister van Binnenlandsche Zaken geen feilen partijganger zou voordragen, valt trouwens te begrijpen. Maar op het volgende willen wij even de aandacht vestigen. In de le vensbeschrijving van den nieuwen burgemeester lezen wij: „Bartels' ouders waren van Gerefor meerden godsdienst en de zoon werd in die leer opgevoed. In zijn jonge ja ren heeft hij aan het vereenigingsle- ven als „christelijk jongeling" ijverig meegedaan.24 jaar oud, keerde hij de Gereformeerde Kerk den rug toe en slpot zich aan bij de S.D.A.P. Op kerkelijk gebied heeft Bartels van toen af geen belangstelling 'meer aan den dag gelégd". Geen belangstelling meer op ker kelijk gebied na de toetreding tot de sociaal-democratische partij! Sociaal democratie en godsdienst verdragen zich samen best, wordt altijd geleer- aard in de kringen van Bartels. Maar in de practijk verdragen zij elkaar blijkbaar zoo goed als nooit. Geen belangstelling voor God en god delijke zaken! Aan de kennis uwer wegen heb ik geen lust, heet het in Gods Woord van wie zich afwenden van de Bron des Levens. Veelzeggen de overeenstemming! Een bezwaar. „De Standaard" wijdt een artikel aan de belastingvoorstelleri^van Minis ter De Geer. Deze beschouwingen geven ons. zegt De Zeeuw, aanleiding er. de aan dacht op te vestigen, dat ook aan het voorstel van den heer Colijn inzake de wijziging van de inkomstenbelas ting een zeer ernstig bezwaar kleefde Voorgesteld werd den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te bren gen op f 1000 plus voor elk kind f 200 Dit zou dus beteekenen dat alle in gezetenen met een middelmatig gezin en een inkomen van f 1500 of minder niet alleen geeii Rijksinkomstenbelas ting, maar ook in Gemeenten die geen eigen belasting heffen geen gemeen telijke belasting zouden betalen. In tal van dorpen zou op die wijze de groote meerderheid der bevolking Van alle belastingbetaling worden vrijgesteld. Dit nu schijnt ons niet alleen met het oog op de moeilijkheden voor de gemeenten,, maar ook en vooral uit opvoedkundig oogpunt minder ge- wenscht. De ingezetenen met kleine inko mens moeten zooveel mogelijk wor den ontzien. Op de zwakste schouders piogen geen zware lasten worden gelegd. Maar een algeheele vrijstelling van een groote groep der bevolking schijnt ons evenzeer ongewenscht, omdat op die wijze het verantwoordelijkheids gevoel op bedenkelijke wijze wordt verzwakt. Boven een zoo grooten aftrek zou den wij dan ook verkiezen een lageren aftrek met een zeer laag beginperc'en- tage. Het is daarom dat wij Het plan Colijn indertijd niet met onverdeelde instemming hebben begroet. In 'de tang. In De Gelderlander (R.-K.Y komt de volgende beschouwing voor: De Belgische minister Vandervelde, sociaal-democraat naar men weet, heeft dezer dagen tot een aantal jour nalisten 't woord gericht over de ont wapening van Duitschland. Het is niet mogelijk, zeide hij, een volk van zestig millioen volkomen te ontwape nen, wanneer het omringd blijft door volken, die tot aan de tanden bewa- FEUILLETON. Door leed en strijd. 35) „Gij gelooft" ging zij voort, „dat Hij, Die Zichzelven liet kruisigen, al ons verdriet en ons lijden kent ja! ik heb u zelfs hooren zeggen, dat Hij hier is en dat Hij alles (hoort en ziet." „Ja" zeide Alexis, „want Hij heeft gezegd: „Ziet, Ik hen alreeds bij u tot aan het einde der aarde." „Gij gelooft" vervolgde zij, „dat men zonder priester en zonder formulieren of heiligen den Almachtigen God alles mag vragen wai men noodig heeft, z als een kind dat aan zijn vader vraagt. „Ja, dat gelooven wij" hernam Ale xis, „indien hetgeen wij vragen ten minste in overeenstemming is met Zij nen wil. Een kind zou om een schor pioen of om een brandend stuk hout kunnen vragen." „Gave God, dat ik kon gelooven zoo als gij" zeide. do jonge vrouw met een diepen zucht. k,Weet gij, dat ook ik al les opgeofferd Imb dat ook ik mijn le ven verlies ter wille van mijn volk?" „Dat weten wij" sprak Alexis, „en God weet het ook. Gij kunt er zeker van wezen, dat Hij, Die het grootste of fer van allen bracht, dit niet zal ver geten. Hij is niet verre van u en gij- komt nader tot Hem." Het was aan den avond van den vol- pend zijn. Europa moet ontwapen 1 worden, wanneer men Duitschland wil ontwapend zien. Dat is heel verstandige taal. en haast nóg verstandiger is, wat de mi nister daarop volgen liet: „Men moet het zeggen en duizend maal herhalen: de ontwapening kan alleen algemeen zijn of er zal nooit ontwapend worden!" In dien geest heeft ook onze vorige Paus. Z. H. Benedictus XV gesproken Maar de socialisten hier te lande spreken anders. Zij willen, dat Nederland alleen ont- wapene. Alle landen om ons heen tot de tanden gewapend. Nederland al leen weerloos. Die Vandervelde loopt dwars door de ontwapeningsbetooging heen. Zijn „neen" schreeuwt door de rede voering van alle Nederlandsche par- tijgenooten. En het klinkt daarom zoo krachtig, wijl het zich onmiddellijk aansluit bij hetgeen de heer Troelstra pas enkele jaren geleden hec.'t geschreven: t „Pogingen, onl de ontwapening na tionaal. met verwaarloozing van do internationale beteekenis, ligging, plichten en verhoudingen van het land, te doen plaats hebben, zullen hoogstens aan de partij een mooi lij kend programpunt, waarmede in ze kere kringen te paradeeren valt, ver schaffen, maar de natie daarom nog niet verlossen van het militarisme". Daar zit het Albarda-socialisme in de tang, tusschen Vandervelde en Troelstra. Krik-krak. Hoort gij het kraken? KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Mijdrecht, A. J. ;Hio,eksema te 'Willige Kangierak. Te Lexmond, J. G. Dekking, te Kesteren. Te Kortgene, (Zeel.), A. M. v. Mo3t van Spijk te Opwierde (Gr.). Aangenomen: Naar Zuidlaren, |W(. F. Dikboiom te Wildervank. Naar1 Groningen (vac. L. J. Pierson), J. J. van de Wall te Bre'cla. Bedankt: Voor Schalkwijk, c.a., J. Jukema, te Broek op Langendijk. Voor Zegveld, J. D. van Hof. te Wil ms. Voor Wiommels (Dr.) H. Ster- ringa, te Herwen en Aardt. GEREF. GEMEENTEN. B e 'd a n k tVoor Aagtekerke, B van Neerbos te Terneuzen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aangenomen: Naar Veenhuizen; A. A. Sepp te Edam'. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Ds. J. van Gillen, Ned. Herv. pred. te Goiutum, hoopt wegens geno men emeritaat Zondagmorgien 31 Oc tober a.s. afscheid van zijn gemeente te nemen. Een verklaring van ds. J. G. Aalders. Ds. T. C. Aalders, te Schoonhoven, die zien bij !de Nederlandsche Geref. Kerken heeft gevoegd, schrijft in „Woord en Geest" een verklaring (Re kenschap). Wij ontleenen aan dit stuk: Ik heb getracht irtijn gewetens bezwaren te begraven in den druk ken pastoralen arbeid van een niet on belangrijke gemeente, door (de kerke lijke vragen van den dag vrijwel on beroerd Soms meende ik inderdaad den in- nerlijken strijd overwonnen te hebben; maar dan opeens weer braken de be zwaren met volle kracht los. En de woekeruurtjes moest ik besteden aan studie en onderzoek Van de geweldigei ien verstrekkende vragen, die de Sy node van Assen met een machtsspreukl (heeft uitgemaakt. Ook stond mij 'de kerkelijke pers in (de hoofdbladeh bijl voortduur meer tegen en ik kon héb niet over mij verkrijgen, het geref. volk waaronder ik diende, nog langer stil zwijgend te laten voorlichten op een wijze, die om mijn protest riep Ik weet, dat jk een opzienbarend ei daad heb verrioht. Maar ik ben mij niet minder bewust ernstig biddend èn rijp beradend te werk te zijn gegaan. Het heeft mij veel) strijd, ja zonder in verkeerden zin gevoelig te worden, mag ik het zeg genden dag, toen men de stad bereik te, waar (het hospitaal zich bevond. Feitelijk was dit hospitaal, dat in een hoek lag van de hooge omheining, die al de gebouwen der gevangenis om sloot, slechts een laag vertrek, niet veel van de andere kamera's verschil lend. Hier werd de gewone derden- daagsche rustdag gehouden. Den volgenden morgen was het ge vangenisplein vol met bannelingen. De mannen leunden tegen de muren, rook ten of speelden, terwijl de vrouwen ha re kleederen waschten en verstelden, of, op den grond neergehurkt, met el kander praatten. Het was buitenge woon warm en allen hielden zich liefst zoo rustig mogelijk. Tegen het einde van den dag hoorden Micliaël en Ser- gius zich eensklaps door iemand met een schelle stem hij hun namen roepen Opziende, zagen zij een vrbuw aan de deur van het hospitaal staan. On middellijk begaven zij zich naar haar toe. „Een gevangene, die gisteravond aangekomen ds, verlangt u te zien" zei de vrouw, met onverholen verwonde ring naar de twee flinke, door de zon gebruinde knapen ziende. „Zij schijnt erg op jelui gesteld; nu. dat wil ik graag gelooven. Van uw slag zien wij er hier niet veel." Michaël en Sergius volgden de vrouw door een smerige gang, waarin men al het vuil uit de ziekenzalen scheen geveegd te hebben. Een walgelijke stank, nog erger dan de onzuivere gen, tranen "gekost. En, het of- Ier van een rijkopbloeienden geestelij ken arbeid jn een met aandoenlijke! liefde zich aan mij 'hechtende gemeen te. Voor deze laatste is 'de slag het zwaarst. Mijn hart breekt, als ik daar aan denk. (Go.d gedenke haar en iroos- te de vele verslagene harten, verlichte! ook zielen door Zijn Geest, opdat er op waking en inzicht kome van de nood lottige gevolgen der Asser Synode. Ds. Aalders vraagt eerbiediging van zijn daad door iedereen, omdat het een gewetensdaad was Óf ik daarom iemand raden durt mijn voorbeeld te volgen Dat mag ik niet doen; in gewetenszaken is het zoo •moeilijk te raden. Maar wel wil ik eindigen met de verklaring, dat ik zoo beslist en doortastend optrad om mij zelf en mijn gemeente ae ellende van een kerkelijke procedure te sparen. En tot nog toe heb ik op mijn besluit zulk een innerlijken vrede, als ik in geen jaren gekend Heb. De Sier uit het Oosten. De classis Rotterdam der. Christ. Geref. Kerk ontving ter behandeling de volgende instructie. „De Classis dringe er op aan, 'dat langs Kerkdijken weg bij' onze Regeer ring bezwaren worden ingebracht te gen de propaganda welke in ons land in 't openbaar, met name te Ommen, is gevoerd en verder zal' voortgezet worden door de vereeniging „De ster uit het Oosten", welker streven den grondslag der Christelijke leer onder mijnt". Besloten werd deze instructie in han den te geven van de Deputaten voor de Correspondentie met de Hooge Overheid. Dr. H. Beais naar Holland. De Commissie tot behartiging van de Godsdienstige Belangen der Neder landers in Canada, inges.teld door de Nederlandsche af deeling der Evange lische Alliantie, heeft tot haar voor zitter benoemd prof. dr. J. W. Pont, ihoogleeraar te Utrecht, en tot haar secretaris, den heer J. R, Schmal', te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van Dr. H. Beets, predikant bij de Christian Reformed Church te Grand Rapids, werd besloten dezen' uit te noodigen tot een bezoek aai!» Ne derland, teneinde door mondeling over leg tot een definitieve regeling van; de behartiging der godsdienstige be langen onzer landgenooten in Canada te komen. In afwachting van de komst van Dr. Beets kan men zich om inlich tingen wenden tot .den secretaris der commissie. De commissie wijst er met nadruk op, dat zij zich uitsluitend met de behartiging aer godsdienstige be langen bezig houdt en derhalve alle voorlichting' inzake de mogelijkheid van vestiging in .Canada aan de daar toe van Regaeringswege aangewezen', organen «overlaat. Uit het Sociale Leven. De zes-urendienst op Zaterdag. Men meldt uit Heerlen: De samenwerkende vakbonden zon den het volgend schrijven aan de con tact-commissie in de mijnindustrie: „Het schrijven der gezamenlijke mijndirecties, d.d. 14 October j.l., imaakte een punt van bespreking uit in het comité der samenwerkende mijnwerkersbonden. Na gepleegd over leg met de afzonderlijke besturen, kan namens de gezamenlijke vakbon den medegedeeld worden, dat zij stel lig hadden verwacht, dat de directies gevolg hadden gegeven aan het ge meenschappelijk verzoek van de vak honden om den zesurendienst per 1 December a.s. in te voeren. Het komt den vakbonden dan ook voor dat geen enkele steekhoudende reden kan be staan om de invoering van den zes urendienst op Zaterdag tot 24 Decem ber uit te stellen^ waarom zij er bij de werkgevers op aan blijven dringen den zesurendienst in te doen gaan op den len Zaterdag in December. Overigens doet het den besturen der vakbonden een zeker genoegen, dat de directies de invoering van den zesurendienst op Zaterdagen niet meer aan de een of andere loonsverlaging lucht in d? overbevolkte kamera s, waaraan «zij maar al te «goed gewend waren geraakt, kwam hun tegemoet. Deze bedorven atmosfeer werd nog on draaglijker gemaakt door de eigenaar dige lucht van drankjes en smeersels, waardoor een ziekenkamer zich steeds kenmerkt. Michaël en Sergius durfden ternauwernood ademhalen. Met dicht op elkaar geknepen lippen volgden zij hun geleiclster. Maar indien de atmosfeer in de gan gen reeds vergiftigd was. dit bleek nog veel meer het geval te wezen in de zie kenzaal voor de vrouwen. Een groot, aantal smalle, lage kribben 'waren twee aan twee zoo dicht naast elkan der geplaatst, dat er ternauwernood ruimte overbleef om er tusschen door te gaan, en de zieke vrouwen, die er in lagen, hoestten en ademden elkaar noodwendig in het gelaat. Degenen die in de kribben lagen, mochten nog van .geluk spreken, want ook de vloer was bedekt met doodzieke schepsels, waar nog maar een enkel 'beschikbaar plek je te vinden was. De patiënten waren oven dicht op elkaar gepakt als de ban nelingen in de kamera's, en zii konden zich niet verroeren zonder de anderen lastig te vallen. Behalve een paar ga ten in den muur, was er volstrekt geen ventilatie in het vertrek, want de vensters konden niet geopend worden: de kribben stonden er vlak tegen aan. Er heersc'hte een schemerachtig licht in dit Hfl*o-uw&e vertrek, de venster- blijven vastkoppelen. Eerder zou er ons inziens een ernstige reden aanwe zig zijn om bij den goeden gang van zaken in ons Nederlandsch mijnbedrijf de positie der laagbetaalde arbeiders groepen in het mijnbedrijf eens onder de oogen te zien en maatregelen te be ramen, om daarin eenige verbetering te brengen. Allicht dat in de eerstvol gende vergadering van de contact commissie daaraan eenige aandacht kan worden gewijd. Het collectief contract in de bouwbedrijven. Men schrijft ons: Voor 1 November moeten de partijen bij het Landelijk Collectief Contract in de bouwbedrijven beslissen of dit contract al of niet gewijzigd, moet worden gecontinueerd. Door de besturen van den Patroons bond in de bouwbedrijven en den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons is nu aan de arbeidersorganisaties kennis gegeven, dat zij, hoewel verschillende wijzigingen noodzakelijk worden ge acht, bereid zijn hun leden te advisee- ren de bestaande overeenkomst met bijbehoorende afspraak inzake tarief aangelegenheden, ongewijzigd voor een jaar te verlengen, mits de bestu ren der arbeidersbonden tot hetzelfde bereid zijn. De patroons hebben zich echter het recht voorbehouden alsnog wijzigings voorstellen in te dienen indien zij van de besturen der arbeidersbonden voorstellen tot wijziging mochten ont vangen. Door de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders, welke bij het vigeerend contract geen partij is, was bereids de vraag tot de patroonsbonden gericht om voor de periode 1927'23 ook met haar een colectief contract af te sluiten. In verband met het schrijven aan de gecontracteerde bonden is de Federa tie bericht, dat daargelaten de vraag of de patroonsbonden genegen zouden zijn hij eventueel© onderhandelingen met de gecontracteerde bonden de Federatie te betrekkén, zij toch in geen geval kunnen besluiten alleen met de Federatie over een C. A. te gaan on derhandelen. Bemiddelingspoging in het Heemaf- conflict. Naar wij vernemen heeft de heer Van IJselstein de directie van Heemaf en de metaalbewerkersbonden uitge- noodigd tot een bespreking p Dins dag aanstaande. Een 48-urige werkweek. Verschenen is het door het Centraal Bureau voor de Statistiek samenge stelde „Overzicht van den omvang en den voornaamsten inhoud der collec tieve arbeidsovereenkomsten op 1 Juni 1926". Bestonden op 1 Januari 1911 nog slechts S>7 dergelijke overeenkomsten, geldende voor 1100 ondernemingen en 23.000 werknemers, op 1 Juni j.l. wa ren er in totaal 763 collectieve arbeids overeenkomsten, van toepassing op 16.400 ondernemngen en 261.600 werk nemers. Naar verhouding kwam het groot ste gedeelte der werknemers voor in de groep „Bouwbedrijven". n.L 39 pet. van het totaal aantal; 13 pet. was be trokken bij de groep „Steenkolen, turf", 9 pet. bij de groep „Verkeer", 3 pet. bij elk der groepen „Bereiding van voeöings- en genotmiddelen" en „Boek en steendrukkerij, papier". Verder bestonden 17 „landelijke" collectieve arbeidsovereenkomsten, van toepassing op 131.000, d.i. 50 pet van het totaal aantal werknemers. Nagegaan zijn verder p.a. de bepa lingen in de contracten voorkomende met betrekking tot den arbeidsduur per week; volgens 73 pet. der contrac ten, geldende voor 85 pet. der arbei ders, bedroeg deze 48 uur; voor 6 pet. der werknemers bedroeg hij „langer dan 55 uur", hieronder vallen hoofd zakelijk de schepelingen ter koopvaar dij (pl.m. 12.000). Ziekengeld werd uitgekeerd volgens 706 overeenkomsten, geldende voor 89 pet. van het totaal aantal werkne mers. ruiten waren een duim dik met stof bedekt en bovendien met een laa«g vui le witte verf bestreken. In dit halfduis ter, te midden van al die bleeke of van koortshitte gloeiende aangezichten, viel het den knapen moeilijk Anna te vinden, totdat zij op het spoor werden gebracht door het krampachtige hoes ten, waaraan zij gedurende Marfa's ziekte zoo gewoon waren geraakt. Voor zichtig tusschen de zieken op den grond doorgaande, begaven zij zich naar de plek, van waar het geluid kwam. Anna lag op den grond uitge strekt, half onder een kribbe gescho ven. Zij lag op een dunne stroomatras, het laken, dat men over haar heen ge worpen had, was vol gaten en met bloedvlekken bezoedeld. De arme kran lie was niet meer in staat zichzelve op te richten, hoe benauwd zij het ook had van het «hoesten. Op dat eigen oogenblik dreigde zij te stikken; Mi chaël knielde naast haar neder en hield zijn arm onder haar hoofd, tot dat de aanval voorbij was. „Dit is een hel!" bracht zij hijgend uit, zoodra zij iets zeggen kon. „Niet door God, maar door de men- schen gemaakt!" riep Michaël, maar zich eensklaps de woorden uit den brief van Vader CyTillus herinnerende, vervolgde hij op zachten toon: „Al bed de ik mij in de hel, zie. Gij ziit daar-" Met een angstigen blik in de oogen zag de stervende vrouw tot hem op. -God z;j gedankt, dat Marfa gestor- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 25 Oct. 1926. Vrouw Keus, de echtgenoot© van den Schipper van de K.'W. 103 moest niets hebben van een prentje van haar voor de bioscoop. Ds. Nauta te Katwijk deelde mede, dat de eenvoudige visschersmenschen in al hun ellende door den dood van hun geliefden toch vertrouwend bet oog omhoog heffen tot hun Vader in de hemelen. Zij gaan ter kerke als God hun met Zijn slaande hand bezoekt. Bij den pre dikant zoeken zij troost. Spel en zang mijden zij. Nog kort geleden sprak een zwaar he«proefde weduwe met Job van een: de Naam .des Heeren zij geloofd! Zoo zijn onze visschers. Nu las ik dat men als een middel om geld te krijgen voor de beproefde menschen een dansavond wil organi- seeren. Een dansavond voor biddende vis- schersvrouwen en kinderen. Voör de eenvoudige vrome zielen, die hun troost zoeken in de eenzaamheid bij hpn bij-bel. Is het niet treffend tegenstrijdig? OBSERVATOR. UIT DE OMGEVING. LEIMÜIDEN. Gemeenteraad. Versie van. de openbare vergadering van denTlaad dezer gemeente, gehou den op Vrijdag 22 Oetcber, Jes avonds 7.3e uur. Tegenwoordig de heeren H. Heenk J. van Dam, P. Rietdijk, J. A. Bernard, H. J. Visser, W. Koot Nzn, en j'. de Rijk. voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der Gemeente. Secretaris de heer W. L. Diemont. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De voorzitter doet mededeeliag van de navolgende ingekomen stukkerr Ingekomen is de maandstaat van den. stand der kas ran de gemeente op 15 October i.L Een schrijven van B. en W. van Ter Aar, waarin wordt medegedeeld, dat het voornemen bestaat uitbreiding te teven aan het electriciteitsnet, aoor aarin Gesrdijk op te nemen. De inge zetenen uit de gemeente Leimuiden, die aan dien weg wonen, willen ook hun pan den aansluiten. B. en W. van Ter Aar zouden gaarne vernemen, of daartegen bezwaren bestaan. Bovendien is ook een schrijven in- fekomen van d9 Stedelijke Lichtfabrie- en te Leiden over hetzelfde onderwerp De kwestie is deze. De gemeente heeft een overeenkomst aangegaan met de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden, waarin in artikel 2 dier overeenkomst een bepaling is opgenomen, dat de ge* meente Leimuiden niet mag toelaten, dat derden kabels of geleidingen voor electriciteit, gas, of eenigen anderen energievorm in ae openbare wegen la ten aanleggen. Er bestaat echter geen enkel bezwaar om van onzen kant het verzoek van. Ter Aar toe te staan en aangezien de Directie van de Stedelijke Lichtfabrie ken evéneens toestemtming heeft ver leend, stelt spr. den raad voor, het verzoek van Ter Aar toe te staan. De raad kan zich hiqrmee geheel ver eenigen. De voorzitter merkt op, dat het ge volg hiervan wel zal zijn, dat de inwo ners wel om straat'verlichting zulleQ vragen, maar dat is eqn kwestie raa latere zorg. De heer van Dam merkt nog op, dat de gemeente Ter Aar daar wel voor zal zorgen temeer, daar die gemeente toch de stroom aan die bewoners levert Een verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie, stelling Amsterdam, om voor de afd. Leimuidsn van het Landstormcorps een jaarlgksche sub sidie van f 40 beschikbaar te stellen, aanvangende voor het dienstjaar 1927. De voorzitter deelt mede, dat over deze aangelegenheid geen voorstel van B. en W. komt, aangezien dit adrea nog niet in de vergadering van B. en W. is geweest. §pr. stelt den Raad voor ven is voordat wij hier kwamen!" riep Sergius, vol afgrijzen rondziende naar de zieltogende gestalten en verwron gen aangezichten van de vrouwen, die met open monden naar adem hijgden in die vergiftigde atmosfeer, en wier koortsige, brekende oogen hopeloos naar verlossing uitzagen. In een hoek lagen vijf kinderen op een handvol stroo naast elkander. He<t oudste was zeven jaar, het jongste ongeveer vijf maanden oud. De arme schepseltjes woelden heen en weder en lieten on ophoudelijk dat treurig, klagend ge schrei hooren. zoo eigen aan zieke kin deren. Sergius begaf zich naar hen toe hij ging op den vloer zitten en nam het kleinste op zijn schoot, nadat hij de anderen een weinig tot bedaren had gebracht, door ze wat lauw water te laten drinken. ,,Ik word nog gek van hun geschrei" zeide Anna, „zij hebben den ganschen nacht gekermd, en ik kon niets voor hen doen die arme stakkertjes! Wij zijn den ganschen nacht opgesloten geweest en er was niet eens een ver pleegster bij ons. 6en van de vrouwen is in den voornacht gestorven en tot den morgen blijven liggen. Michaël, dit is het ergst van alles. Ik heb God gebeden om mij te laten sterven, maar Hij heeft, mij niet gehoord." „Hij heeft u wel gehoord" antwoord de Michaël, „want Hij is hier." „Niet hierl Niet hier!" riep Anna. *Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5