NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 22 OCTOBER 1926 STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Advies Commissie Financiën. De Commissie van Financiën advi seert gunstig over den aankoop van de perceelen Lange Atjehstraat Nos. 17 -en 19; evenmin ontmoet de over name van eenige strookjes grond, ver meld in het voorstel van Burgemees ter en Wethouders van 20 September 1926 bij haar bedenking. Zij geeft in overweging overeen komstig de voorstellen van B. en W. te besluiten. Bestuur Stedelijke Werkinrichting Ter voorziening in de vacature in zijn Bestuur van een lid buiten den Gemeenteraad, ontstaan door het overijden van den heer Dr. J. G, van der Sluys, dragen Bestuurderen der Stedelijke Werkinrichting ter benoe ming voor de heeren J. Heringa, fabri kant en Dr. J, C, M, Timmermans Ontslag onderwijzeres mej. Bresser B. en W. stellen voor mej, E, H, W, Bresser overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag als onderwijzeres in handteekenen bij het U. L. O. te ver leenen. Leeraar plant- en dierkunde H. B. S. In overeenstemming met het advies der Commissie van Toezicht stellen B. en W. voor den heer Dr. J. A, W, Groenewegen alsnog met ingang van 1 September j.l. definitief te benoe men tot leeraar in plant- en dierkun de aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus alhier. Verzoek v. d. Heijden. B. en W, merken op, dat het ver zoekschrift van W. van der Heijden om restitutie van een bedrag van f 100, door liem gestort ter verzeke ring van de nakoming van een tegen over de gemeente, in verband met de verbouwing van zijn perceel Heeren singel No. 39, aangegane verbintenis tot overdracht van een stukje grond gelegen vóór genoemd perceel, c.q. ver lenging van den termijn waarbinnen die overdracht moet hebben plaats gehad in hunne handen gesteld moet worden ter afdoening. Ter toelichting van een en ander merken zij het volgende op: In het begin van dit jaar verzocht adressant vergunning tot het verbou wen van het perceel Heerensingel No. 39. Aangezien het perceel niet was ge legen aan een straat of weg toebehoo- rende aan het Rijk, de Provincie of de Gememte en het bouwplan derhalve in strijd was met het bepaalde bij artikel 1, eerste alinea, der verorde ning op liet bouwen en sloopen, werd dóoi* ons aan adressant bericht, dat wij zijn verzoek niet konden inwilli gen. Dit bericht ging, zooals in derge lijke gevallen gebruikelijk is, verge zeld van de mededeeling, dat het be zwaar tegen het plan zou kunnen wor - den opgeheven, dóór kosteloos aan de gemeente in eigendom over te dra gen het bij het uitbreidingsplan voor straat bestemde strookje grond, ge legen tusschen den voorgevel van zijn perceel en den aan de gemeente toe behoorenden grond daar ter plaatse. Inmiddels was door adressant reeds, dus zonder de vereischte ver gunning, een aanvang met de verbou wing genyaakt. En waar nu mét het overdragen van grond steeds veel tijd gemoeid gaat, hebben zij, ten einde niet genodd zaakt te zijn de aangevangen ver bouwing stop te zetten, adressant in overweging gegeven zich te verbinden het bovenbedoelde strookje grond binnen den tijd van zes maanden aan de gemeente over te dragen, ter ver zekering van de nakomiing dier ver bintenis^ een waarborgsom groot f 100 in de gemeentekas te storten. Adressant heeft aan dien wenk gevolg gegeven en hem is daarop vergunning tot verbouwing van zijn perceel Ver leend. Niettegenstaande adressant aan zijne verplichting tot overdracht van den grond nog steeds niet heeft vol daan en- de verbouwing inmiddels voltooid, is, vraagt hij thans de door hem gestorte waarborgsom te rug- Het spreekt vanzelf, dat van inwilli- ning va.n dat verzoek, zoolang de ver- binteni's niet is nagekomen, geen sprake, kan zijn. B. etL W. hebben den termijn, waar binnen adressant aan zijne verplich tingen tegenover de gemeente moet hebbeïi voldaan, met drie maanden verlengd. Het vak handelskennis op de ~<£J. L. O.- school voor meisjes. Het hoofd der meisjesschool voor U.L.O. aan de Breestraat wijst er op, dat bet overgroot deel van het totaal aana'l leerlingen na het verlaten van de school eene inrichting kiest, waar bij kennis van handelsrekenen van meer nut is, dan die van wiskunde. VerÜer vestigt het hoofd dier school er d.e aandacht op, dat in 1924 van de 20 eandidaten voor het M.U.L,0,-exa- Imen A slechts 4 examen in wiskunde hebben afgelegd; in 1925 van de 22 eveneens 4 en dat zich in 1926 geen enkele candidaat voor wiskunde heeft opgegeven. Hieraan zou nog kunnen worden toegevoegd, dat voor het examen M.U.L.O.-B, waarbij wiskunde verplicht is, zich nog nimmer een leer ling van deze school heeft aangemeld ien dat wiskunde voor liet examen M.U.I^O.-A facultatief en minder om vangrijk is Teü slotte deelt het hoofd nog me de, clat voor de leerlingen, die het toe iatingsexaimen voor de le klasse van de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen wenschen af te leg gen, kennis .van wiskunde, niet wordt vereischt en dat het slechts zelden voorkomt, dat een leerling van de meis jesschool examen aflegt voor een hou gere klasse van de kweekschool. Op grond van al deze- motieven komt het lioofd tot de conclusie, dat het onderwijs in wiskunde op die school dient te worden vervangen door dat in handelskennis. De directeur van de kweekschool, voor onderwijzers en onderwijzeres sen acht invoering van het'vak han delskennis voor de leerlingen dér meisjesschool, die naar cle kweek school wenschen over te gaan, wel van beteekenis, aangezien het som men-maken, het óude vak rekenen, op de kweekscholen door handelsre kenen is verhangen. Daartegenover staat z.i., dat aan de afvoering van de wiskunde van het leerplan, der meisjesschool dit bezwaar is verbon den, dat tussclien de leerlingen van de kyeekschool, afkomstig van beide scholen voor U.L.O. alhier, voortaan een groote ongelijkheid zou bestaan, aangezien de leerlingen der jongens school voor U.L.O. onderwijs in wis kunde zullen blijven ontvangen De Plaatselijke Schoolcommissie is unaniem van oordeel, dat invoering van het vak handelskennis zeer moet worden toegejuicht, daarentegen zou zij afvoering van het vak wiskunde diep betreuren. Gaarne erkennende de nuttige vruchten, die het onderwijs in handelskennis zal afwerpen, is de Commissie toch van meening, dat het onderwijs in wiskunde niet mag wor den gemist. In het algea :een niet, om dat h. i. aan de beoefening van wis kunde groote vormende kracht en waarde moet worden toegekend en niet alles mag worden afgemeten naar het dadelijk tastbare nuttige effect, dat de beoefening van een vak (i. 'c. handelskennis) voor het latere leven afwerpt. In het bijzonder niet, omdat naar baar gevoelen een elementaire kennis van wiskunde bij degenen, die naar de kweeschoo gaan, alleszins aanbevelenswaard mag worden ge noemd. Ook met het oog op de leerlin gen, die naar Gymnasium of H. B. S. wenschen over te gaan, is behoud van het vak wiskunde h i. van belang. Al bestaat er ook naar ons gevoelen inderdaad voldoende aanleiding om het vak handelskennis in te voeren en al erkennen wij, dat het vak wis kunde voör enkele leerlingen der meis jesschool van belaiig is, toch achten wij het niet geheel zonder bedenking imperatief voor .te schrijven, dat iede re' leerling cie lessen in beide vakken (handelskennis en wiskunde) "moet volgen. Uit bet oog moét toch niet worden verloren, dat dan aan de meisjésT school één vak (n.l, nuttige handwer ken) m'ér zal worden onderwezen dan aan de jongensschool. Gezien daaren boven bet feit, dat in het. algemeen bij de leerlingen der meisjesschool wei nig belangstelling bestaat voor het on derwijs in wiskunde en gelet op de omstandigheid, dat kennis van wis kunde voor de toelating tot de kweek school niet mag worden geëischt en de vrouwelijke: leerlingen der kweek school van het onderwijs in wiskunde kunnen worden vrijgesteld, zoudè de beste oplossing deze zijn, dat de keus werd gelaten tusschen heide vakken, wiskunde; of handelskennis. Zoo noodig zou dan bovendien voor degenen, die dat zouden wenschen, de mogelijkheid kunnen worden gescha pen het onderwijs ,in beide vakken te volgen. Tegen hét vastleggen in de betrek- gelijke verordening- van een derge lijke facultatieve regeling verzet zich echter art. 12 der Lageronderwijs wet 1920, krachtens welk artikel iede re leerling het onderwijs in alle vak ken moet volgen. Wil men het vak wiskunde dus niet onmiddellijk schrap pen en toch overgaan tot invoering van het vak handelskennis,dan móet de wijziging der verordening zich dus wel beperken tot de opneming van het vak handelskejinis in de rij der vakken, welke aan de meisjesschool worden ónderwezen. Evenwel blijkt het ook dan nog mogelijk vrijstelling te verleenen van het volgen van liet onderwijs in een.van beide vakken. Immers, bij het 3e lid van dat artikel en bij den agemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in dat lid, is aan B. en W. de bevoegdheid Verleend om op verzoek van ouders, voogden of ver zorgers vrijstelling te verleenen van de verplichting tot het volgen van het onderwijs in een of meer der vakken, genoemd onder 1 tot en met u van art. 2 der wet, derhalve ook van het onder wijs in wiskunde of handelskennis. Het bezwaar tegen eene wijziging van de betrekkelijke verordening als door de Plaatselijke Schoolcommissie bedoeld kan derhalve, door gebruik te maken van de aan B. en W. bij de wettelijke bepalingen gegeven bevoegd heid, worden ondervangen. Aan de practijk kan dan worden overgelaten uit te wijzen, of voor handhaving van liet vak wiskunde in de toekomst vol doende aanleiding bestaat. Kan de Raad zich met dat gevoelen veréenigen, dan blijft nog ovër te be palen wanneer en op welke wijze de verandering in het leerplan dér meis jesschool zal worden ingevoerd.' Het behoeft geen betoog, dat indiien^ die verandering, zooals B. en W. meenen, in het belang van de school zal zijn, daartoe zoodra mogelijk moet worden overgegaan. Toch schijnt het hun niet gewen9cht het onderwijs in handels kennis aanstonds in alle leerjaren in te voeren. Naar hun gevoelen verdient liet aanbeveling geleidelijk tot invoe ring van handelskennis over te gaan, zóó, dat het nieuwe vak over enkele jaren, geheel is doorgevoerd. Te dien einde zouden zij: onmiddellijk in het eerste leerjaar het onderwijs in han delskennis wenschen in te voeren en alleen dan in die verandering ook nog het tweede leerjaar willen betrekken, indien hef, na gepleegd overleg met den Inspecteur van het lager onder wijs en het hoofd der school, mogelijk mocht blijken, om de leerlingen van dat leerjaar nog een behoorlijke ken nis van het/nieuwe vak bij te brengen. Onder opmerking, dat de Inspec teur van liét lager onderwijs zich ge heel met dat gevoelen kan vereenigen geven B. en W. den Raad in overwe ging over te gaan tot vaststelling van een verordening waarin wordt be paald, dat invoering van het vak han delskennis aan de Meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs geleidelijk zal geschieden, zóó, dat uiterlijk op 1 September 1929 in alle leerjaren dier school handelsonderwijs wordt gege ven. Ontslag onderwijzeres mej. Ragnt. B. en W. geven aan den Raad in overweging aan Mej. J. J. Ragut eer vol ontslag te verleenen. uit hare be trekking van onderwijzeres aan de O. L. School aan de Paul Krugerstraat A, wegens huwelijk en vertrek naar Indië Overplaatsiing onderwijzer Westerman. B. en W. deelen mede, dat naar hun mëenïng door overplaatsing kan wor den voorzien in de vacature ontstaan in het onderwijzend personeel van de Opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. Si .alhier. Mitsdien geven zij, in overeenstem ming met het gevoelen van den In specteur van het lager onderwijs in deze inspectie, in overweging, met in gang van een nader door hun College te bepalen dag, naar de Opleidings school voor Gymnasium en H. B. S. over te plaatsen den heer L. Wester man, thans onderwijzer aan de o. 1. scliool. aan de Paul Krugerstraat B. Tijdelijk personeel Gymnasium. Na de op 6 en 7 September j.l. ge- houden her-examina aan het Gymna sium alhier is gebleken, dat eenige klassen gesplitst moesten worden, jn verband waarmede het noodzakelijk is voor den duur van den cursus 1926 —1927 in de aanstelling van eenige tij delijke leerkrachten te voorzien. On der overlegging van het desbetreffend voorstel van den Rector van 7 Septem ber j.l. en het advies van den Inspec- - teur der Gymnasia van 6 October j.l. stenen curatoren van het Gymnasium op. grond Van art. 17 der Hooger Onder -wijswet voor de navolgende personen tót' tijdelijk (leerares (leeraar) in het achter hunne namen vermelde vak aan het Gymnasium voor den duur van den cursus 19261927 aan te stej len: Mej. Dr. D. L. van Raalte, leerares aan de H. B. S. voor meisjes alhier, in het Fransch; Mej. Dr. C. H. Kool, leerares aan de H. B. S. voor meisjes alhier, in de Aardrijkskunde den Heer Dr. J. D. A. Boks leeraar aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus alhier, in de Wiskunde; den heer Drs. J. van Daalen, leeraar aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus alhier, in het Nederlandsch; en den heer F. A. Menalda. alhieer, (ge durende den cursus 19251926 reeds als tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium alhier verbonden) in de Wiskunde. Daar de mogelijkheid voorzien kon worden, dat deze aanstellingen na de her-examina noodzakelijk zouden blij ken, konden reeds gedurende de va cantie de noodige maatregelen worden getroffen, tengevolge waarvan de voor gedragenen in overleg met den wet houder van Onderwijs bij den aanvang van den nieuwen cursus in functie zijn getreden en het onderwijs dus geen stagnatie heeft ondervonden. De voordracht zelve kon echter niet eer der, dan na herexamina aan den In specteür om advies worden gezonden, hetgeen bij brief van 18 September j.l. geschiedde. Intusschen zullen cu ratoren in nader overleg treden, of de gang van zaken in dergelijke gevallen niettemin niet. e enigermate kan worden bespoedigd, zoodat in het ver volg de voordracht den Raad tijdiger bereikt. Ontspanningslokaal vooï werkloozen In de raadsvergadering van 28 Sep tember 1925 werden B. en W. gemach tigd om, evenals in beide vorige jaren gedurende het winterseizoen twee lo kalen der benedenverdieping van het gebouw „Gravenstein" beschikbaar te stellen als ontspanningslokaal voor werkloozen. - B. en W. geven ctok nu weer in over weging hen te machtigen ook voor het a.s. winterseizoen (1 November 1926 —26 Maart 1927) een tweetal vertrek ken van het gebouw „Gravenstein" be schikbaar te stellen als ontspannings lokaal voor werkloozen. Voordracht geneesheer Endegeest Voorgeest en Rhijngeest. Ter vervulling van de vacature' van 2den. geneesheer aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest" ontstaan tengevolge van het aan den heer G. N. Munlc verleend eervol ont slag, bieden B. en W.. na raadpleging van de Commissie van Beheer over die inrichtingen, de navolgende voor dracht aan: le. Dr. H. C. Jelgersma, buitenge woon geneesheer aan de gestichten 'Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest en assistent aan de Psychiatrische en Neurologische Kliniek te Leiden; 2e. Mej. P. H. C. Tibout, Conser vatrice aan de Psychiatrisclie-Neurolo- giselle Kliniek te Groningen. Zij verzoeken tot eene benoeming over te gaan en daarbij te bepalen, dat de benoeming zal ingaan op een nader door hun College te bepalen datum. Mocht de Raad besluiten tot henoe ming van den heer Jelgersma, dan stellen zij tevens voor genoemden heer eervol ontslag te verleenen yit zijn betrekking van buitengewoon ge neesheer aan de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest, eveneens op nader door hun College te bepalen datum. Overname in beheer van de de Wetstraat. Eenigen tijd geleden wendden de bewoners der de Wetstraat zich tot het College van B. en W..met het ver zoek te willen bevorderen, dat de ge meente genoemde straat, welke op het oogenblik nog particulier eigen-' dom is, t in eigendom en onderhoud overneemt. Aangezien de gemeente in de laatste jaren reeds meer straten, buiten de Morschpoort gelegen, in eigendom heeft overgenomen, kwam bet B. en W. voor, dat tegen inwilli ging van het verzoek in 't algemeen geen bezwaar bestond, mits de gewo ne voorwaarden werden vervuld, t, w. dat.de overdracht aan de gemeen te kosteloos zou geschiedenen voorts een bedrag in de gemeentekas zou worden gestort, gelijk aan-de helft dei- uitgaven, welke reeds aanstonds of in de toekomst zullen moeten worden gedaan, om de straat'in behoorlijken toestand te brengen. Deze uitgaven zijn in totaal begroot op f 2000. B. en W. deden hiervan mededee- ling aan de verzoekers en verzochten tevens de beide eigenaren de:- straat, L. Lagendijk en P. Oudshoorn, beiden alhier, hun te berichten, of zij bereid waren de straat, ieder voor wat het aan hem toebehoorende gedeelte be treft, kosteloos aan de gemeente in eigendom over te dragen. Aangezien deze zich hiertoe bereid verklaarden en voorts op 7 October j.l. door de verzoekers een bedrag van f 1000 bij den Gemeenteontvanger werd gestort/ stellen B. en W. overeen kornis tig het advies der Commissie van Fabriqagö alsnu voor: a. te hesluiten tot kostelooze overne ming in eigendom- en onderhoud bij de gemeente van de de Wetstraat, kad. bekend Sectie P nis 482 eh 503; b. door vaststelling van den hierbij ovorgel egden begrootingsstaat ten behoeve van de verbetering der de Wetstraat -en bedrag van f 2000 te hunner beschikking te stellen. Zij merken op, dat op den post voor Onvoorziene Uitgaven, waarvan de helft van dit bedrag, ad i 1000, moet worden afgeschreven, nog f 90.235.29 beschikbaar is. Stroomleveringsovereenkomst met Alphen. Zich vereenigende met een voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit in zake het afsluiten van eene nieuwe stroomleveringsovereenkomst met de gemeente Alphen aan den Rijn, geven B. én W. den Raad in overweging met de gemeente Alphen aan den Rijn he treffende de levering van electriciteit aan die gemeente aan te gaan een overeenkomst waarvan zij oen con cept aanbieden. GEMENGD NIEUWS. T r a m "on g e 1 u k._ De middag- sneltram in de richting Gendringenj kwam gistermiddag op den Doesburg- scbendijk te Dieren in volle vaart in botsing met den autoverhuiswagen der fima Marée, waardoor [de auto bijna totaal vernield werd en de tram Ont spoorde. Op den dijk reed een vrachtwagen, vol takkenbossen, die bijna een meter aan weerskanten uitstaken. De chauf feur van d'en auto-verhuiswagen moest om te kunnen passeeren ver links uit wijken. Op 't oogenblik, dat hij! wol fas gat en !de auto* vooruitschoot, wam deze in botsing met de sneltram welke hij niet had opgemerkt. Een ge weldige botsing volgde en sleepte den verhuiswagen wel een 100 meter terug, waar hij op 'den dijk werd geworpen. De postwagen van de tram ontspoor de. Wonder boven wonder bleek nie mand gekwetst te zijn, enkele schram men en kleine wondjes door de bot sing veroorzaakt niet meegerekend. De tram kon na een halt uur oponthoud] haar weg vervolgen. De auto was in elkaar gereden. Verzekering dekt de schade. Motorongeval. Nabij Beer schoten, op den Biltschen straatweg te de Bilt, waar de tram plotseling vani den weg afwijkt, is gisteren, naar het) „U. D." meldt, een best uur dei- vaneen; motor met zijspan in flinke vaart ge reden tegen denzelfden boom, waar tegen onlangs een Duitsche auto ge reden is. De bestuurder van den mo tor werd zwaar gewond door een juist passeerende militaire auto terugge bracht naar de Bilt, waar hit in tiet politiebureau verder behandelcl is door een geneesheer. De man "was nog be wusteloos. Het motorrijwiel was zwaar beschadigd. De zijspanwag-en, waarin gelukkig niemand zat, is vrijwel ver- tnield. Goederentrein ointspoiord. Gisternacht is bij het rangeeren op hét stationsemplacement bij Tilburg, een gedeelte van een goederentrein, bé staande uit vier wagons, ontspoord. De wagens werden zwaatf bescha digd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De oorzaak is vermoede lijk gelegen in het feit, dat de wagenal te snel tot stilstand waren gekomen. Trein gederailleerd. Da trein HoornMedemblik, die om 6.191 van Hoorn vertrekt is gisteren bij het station Wognum gederailleerd. 'Het ge beurde juist bij het verlaten van heC station. De middelste van de vijf wa gons liep uit de rails. Een der passa- fiers uit clit tweede klasse rijtuig, de eer Snel uit Medemblik, bekwam lichte kwetsuren. De anderen kwamen mén den schrik vrij. De, reizigers konden na eenig op onthoud de réis in het voorste gedeelte van den trein volgen. O verred en en g edoo d. Gis teravond is de 40-jarige stucadoor H. Klaassen, die op zijn rijwiel in de Slag. hekstraat te Rotterdam vóór een auto bus van de maatschappij „Jacatra" wil de oversteken, door de autobus aan gereden. Het hoofd van den onge lukkige werd verbrijzeld. Hij was «ogenblikkelijk dood. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Den bestuurder van de autobus treft geen schuld. Inbreker aangehouden. Te Tiel is gisteren gevankelijk bin nengebracht en na verhoor door den rechtercommissaris, in het huis vani bewaring opgesloten een zekere D. H., gedomicineerd te 's-Gravenhage, die zich gisternacht te Geldermalsen] op verdachte wijze in een hooiberg op hield. Hij werd in het bezit van een- masker en een volledig stel inbrekers werktuigen bevonden. De vingerafdrukken van 'den aange houdene bleken overeen te komen met die, welke gevonden zijn ten huize van mej. v. E. te Est (tbij Geldermalsen), bij wie verleden week tweemaal is in- gebroken. Voorts is gebleken, dat dei man 4 jaar geleden in dezelfde villa heeft ingebroken, waarvoor hem taeni 9 maanden gevangenisstraf is opge legd. Een lumineuze inval. Een levensmoede jongedame had zich tel Straatsburg te water geworpen en was op het punt den verdrinkingsdood te sterven. Een jonge politie-agent zag het dra ma zich voltrekken en moest lijdelijk- toezien, daar hij piet zwemmen kon. Opeens echter kreeg hij een lumineuze inval. Hij trok zijn revolver, en dien op het meisie richtend, riep hij: „Kom er uit, of ik schiet". De verschrikte sclioone gat oogen- blikkelijk aan het bevel gehoor en werd door den agent, wiens tegen woordigheid van geest hem een groote toekomst belooft, naar haar ouders te ruggebracht. Een onbekende visch. De Amerikaansche bladen weten te mel den, dat bij een storm in den Atlanti- schen Oceaan een gropte visch (dOQ Eng. pond) door een hoog© golt aart boord werd geslingerd van de Repu blic, een boot van de United States Line. De visch behoort tot een tot nul toe onbekende soort. Ten minste, nie mand aan boord kon het exemplaar thuisbrengen. De gezagvoerder van 1de» Republic 2al wel maatregelen bera men om den visch te conserveer en voor een l.i4r"V onderzoek .door geleerden» aan den wal. Toen het beest aan boord kwam, geschiedde dit «met zoo'n smak, dat! de verschansing werd stukgeslagen. Een familie-drama. DezeC dagen heeft zich te Wiensley (York shire) in Engeland een vreeselijk dra- ma afgespeeld, dat eerst heden ontdekt werd. Men constateerde namelijk, dat del 56-jarige kolonel Edmond ]W{ray, zijn, echtgenoot© en zijn 21-jarig;e zoon, met een revolver waren doodgeschoten, teil wijl tevens poging was gedaan om| brand te stichten. Hoewel met zekerheid1 nog niets vast staat, neemt men aan, 'dat de kolonel eerst zijn vrouw en zijn zoon heeft gedooa en vervolgens het huis in vlam» men heeft willen doen opgaan. Rijke misdadigers. Tweel jaar geleden brachten twee Amerikaan sche mill-ionnairszoons de wereld nx opschudding door op ©en hunner vnem- Iden, Robert Franks, een moord te begaan, ©pk el om 'de sensatie te genie ten iemand door hun hand te zien; sterven. Beiden werden z© tot negen en-negentig jaar gevangenisstraf ver oordeeld, een vonnis, dat ze thans uit zitten in de groote Joliet-gevangenia te Chicago* Het schijnt, dat <de eerste twee jaar van hun straf pp de gedegenereerde! jongens niet zonder invloed is geble- ven, althans de gevangenisautoriteiten verklaren, dat ze beiden heel wat ver anderd zijn. Natthan Leopold, een der beid© jeugdige, moordenaars, is thans schpen maker in de gevangenis. Zijn vrijen' tijd besteedt hij aan het 'schrijven varu een boek over de vogelstudie. Toenl hij nog op vrije voeten was, bestudeer de hij met enthousiasme het vogel leven. De ander, Loeb, is boodschappenjong gen in de gevangenis. In zijn vrijen tijd| leest hij; met zijn medegevangenen] spreekt hij slechts', als hij er niet bui ten kan. Zes maanden na den moor dj stierf zijn vader aan hartverlamming en algemeen wordt zijn dood aan het leed over het wangedrag van zijn ont aarden zoon toegeschreven. De gouverneur van den staat, waar in zich de gevangenis bevindt, heeft verklaard, dat zoolang hij aan het be wind blijft-, er geen kans op is, dat zijl voorwaardelijk in vrijheid zullen wor den gesteld. Geeft hiin gedrag aanlei ding tot gedeeltelijke opheffing der straf, dan zal zulks toen zeker niet voor Jg3ë> aebourem,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6