NIEUWE LEI DSC HË COURANT VAN VRIJDAG 2£ OCTOBER 1926 DAG-AGENDA. Vrijdag 22 Oct., '9 avonds acht uur. Gebouw Prediker", Jan Vossensteeg. Opanb. Prop. Verg. v. d. Chr Besturen bond. Spr. de heersen K. Kruithof en P. L. v. d. Voorde. Vrijdag 22 October, 's-avonds acht uur. Nutszaal. Steenschuur. Lezing door Ds. Riem ens, over: „Het Kind en de godsdienst" voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. Sassenheim. Zaterdag 30 October, 's middags drie uur: Jaarl alg. verg. van aandeelh, in de N.V. Baartman en Koning, ten kantore der Vennootschap Oegstgeest, Dinsdag 26 October, 's av. half acht. Rehoboth Kapel: Zendings avond met lichtbeelden. Spr. de heer J. Dols, Ex-R.-K. priester De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 October a.s. waargenomen door de apotheken der H. H. G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telefoon 1313 Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. gisch Verdrag, voornemens zou zijn Stappen te doen hij enkele gro'ote mo gendheden om de kwestie van de Ne- derlandsch-Belgische verhouding voor den Bond te brengen. Krachtens art. 11 van het Pact heeft elk bondslid namelijk het „friendly right" de aandacht van de Assemblée of den Raad te vestigen op elke om standigheid, die de goede verstand houding tusschen de natiën zou kun nen verstoren, waarhij volgens den Britschen tekst „the League shall ta ke any action that mey Lo deemed wi se and effectual" (de Bond ell^e daad zal verrichten, die verstandig en doel matig geacht kan worden). In enkele kringen van het .secreta riaat wordt de meening uitgesproken, dat éventneele Bondsinterventie in het onderhavige geval bijzondere moeilijkheden zou meebrengen, omdat het betrokken verdrag en de daarin vervatte betrekkingen veelal op zoo zeer technische grondslagen berusten, dat die het best door de twee naties •direct kunnen worden gewogen en opgelost. Absolute bevestiging van dit gerucht was heden niet te verkrijgen, al werd er in verschillende bondskrio gen gewag van gemaakt. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat men te doen heeft met een poging om op Nederland druk uit te oefenen door indrecte dreiging met Bondsin terventie. In elk geval is de Bond vol gens art. 11 competent om zijn tus- pchenkomst te verleenen, al behoeft /erwerping van het verdrag geenszins van Nederlandschen kant als onvrien-i ,c h appel ijk e daad jegens België te worden beschouwd. De Belgische in terpretatie zou echter voldoende zijn om d,e zaak direct of via andere mo gendheden in den Raad, waarin Ne- ierland nu echter ook stem heeft, aan bangig te maken. Actieve Handelspolitiek. Te Amsterdam werd gisteren een ver gadering gehouden door de Vereeni ging voor Actieve Handelspolitiek, wel ke bijeenkomst o*m. bedoeld was om de statuten vast te stellen en een be stuur te verkiezen. De voorzitter, pr-of. mr. P. A. Diepen horst, opende de vergadering, waarhij 'hij een rede hield over: le. waarom werd deze vereeniging opgericht? 2e. Op welken grondslag staat zij? en 3e. wat stelt zij zich ten doel? Daarna wordt overgegaan tot de be ihandeling der statuten, welke worden aangenomen. Deze statuten behelzen de navolgende beginselverklaring: „Vooropstellende de gedachte cLat in ternationale vrijhandel het meest be- vorderlijk is voor de volkswelvaart, stelt de Vereeniging zich ten doel het 'bevorderen eener actieve handelspoli tiek, welke zoekt naar toepassing van het beginsel van wederk e erighe id in d§ regeling onzer handelsbetrekkingen met het buitenland en maatregelen van veiligheid tegen abnormale con currentie. zoo als valut a en dumping van het buitenland. Zij tracht dit doel te bereiken door schriftelijke en mon delinge propaganda, door het zenden van adressen tot regeering en volks vertegenwoordiging en in 't algemeen door toepassing van alle wettelijke middelen, welke tot verwezenlijking van dat doel kunnen dienen." Besloten werd voorts de jaarlijksche contributie op f2.50 tot f100 vast te stellen. Tenslotte werd het voorloopig comi té, waarin o.a. zitting hebben de hee- ren: Prof. mr. P. A. Diepenhorst, Am sterdam, voorzitter; H. A. van IJssel- steyn, oud-Minister van Landbouw, 'Handel en Nijverheid, Den Haag, on der-voorzitter; D. ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Kooph. en Fabrieken voor Rijnland, Alphen a. d. Rijn op voorstel van een der aan wezigen bij acclamatie tot permanent bestuur gekozen. De Glindhorfetzaak. Vool* het Amsterdamsch Gerechtshof is gisteren en eergisteren in hooger be roep behandeld de zaak tegen ds. S. J. V. gewezen directeur van het opvoe dingsgesticht „De Glindhorst" die door de Rechtbank te Utrecht Wegens het uitlokken van mishandeling en twee zelfstandige feiten van mishandeling, was veroordeeld tot f500 boete of 50 dagen hechtenis, terwijl het O.M. één maand gevangenisstraf had gevorderd. Van d© zijde van het O.M. waren 8 getuigen a charge gedagvaard, de ver dediger had 18 getuigen a décharge opgeroepen. Bij zijn vérhoor deelde verd. mede, dat hij in a.ppèl was gegaan omdat hij zijn veroordeeling in strijd met het recht achtte. Deswege ondervraagd verklaarde hij dat het dringend noodig was geweest om het meisje te isoleeren, daar zij niet wilde heioven geen onzedelijkhe den te zeggen tegen de andere meis jes. Verd. had geen andere keus. In het paviljoen kon zij niet onderge bracht worden, omdat dan contact met de andere verpleegden niet goed ver hinderd had kunnen worden1. Na uitvoerig getuigenverhoor werd de zaak geschorst tot Maandagmiddag. BUITENLAND. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Verklaringen van ministers in de rijks dage oinmissie. In 'de rijksdagcommissie voor so ciale politiek hebben-gisteren achter leenvolgens minister Braun [arbeid), Curtius (economische zaken) en Rein- hold (financiën) het woord gevoerd, over werklo csheidsvraagstukken Braun verklaarde namens de re- feering, dat deze op een verdere geld elijke verbetering van de toestanden; op de arbeidsmarkt rekent, tenzij het weder een storende invloed daarop mocht uitoefenen. De regeering op pert nog steeds bedenkingen tegen het voorstel om langer dan 52 weken on dersteuning aan denzelfden werkloo- ze uit te betalen. Men moet het noodi fe doen om de arbeiders, die zoolang ebben leeggeloopen, door middel vai werkverschaffing aan bezigheid te hel pen. De rijksregeering voelt nietisl voor een algemeene vernooging van de on dersteuningen, die reeds in niet wei nige gevallen de loonen hebben over schreden en vaak vrijwel met de loo nen gelijk staan. .Wel is de regeering bereid, mits do bondsstaten er hun goedkeuring aan hechten, den steun te verhoogen, die wordt uitbetaald aan alleenstaande werkloozen, die den leet tijd van 21 jaar nog niet hebben be reikt. Curtius meende, dat het Duitsche bedrijfsleven zich sinds Februari we der in gunstigen zin heeft ontwikkeld, hetgeen echter nog lang niet betee- kent, dat de toestand als gunstig kan worden beschouwd. Spreker acht het een van zijn voornaamste plich en, nor male werkgelegenheid voor de werk loozen te vinden. De minister somde op wat er op het gebied der productieve werkver schaffing is geschied en deelde mede, dat er onderhandelingen worden ge voerd om de economische betrekkin gen met Rusland verder te financeeren Door andere plannen van gelijken aard zal het zeker mogelijk zijn, voor den Duitschen export nieuwe afzetge bieden te vinden.. Van de samenwerking in de staal- trust verwacht spr. belangrijke bestel lingen voor de machinefabrieken. Rein hold zei de als laatste spre ker, dat do financieele toestand zich gunstiger had ontwikkeld dan in het begin van dit iaar werd vermoed. De inkomsten hebben in het eerste halt jaar 130 millioen meer bedragen'dan in de begrooting werd voorzien? Des ondanks is de financieele toestand nog zeer netelig en zal een tekort slechts- met moeite kunnen worden vermeden. Voor de werkverschaffing heeft de rijksregeering pp de gewone begroo ting van 1926 ongeveer 108 millioen mark uitgetrokken. Op de buitenge wone begrooting, die thans bij den trokken. Voor het uitvoeren van ver- nog meer gelden voor dit doel uitge- Rijksdag zal worden ingediend, zijn schillende werken zal aan de spoorweg maatschappij nog een bedrag van 400 rtiillioien ter beschikking worden ge steld. Aldus zullen er vele werkloozem aan Ih'et werk kunnen worden gezet. Voor het bouwen van kleine woningen wordt vooris 200 millioen uitgetrok ken en voor het bouwen van Jandarbei- derswoningen 30 millioen. .Ook het graven van kanalen zal niet worden vergeten, maar hiermede is dan ook de uiterste grens der uitgaven bereikt. In het debat, dat op de ministeri- leeie verklaringen volgde, gat 'de &o- iciaal-democraat Hertz de regeering den raad, met den psychologisciien en materieeien toestand rekening te hou den. De winter staat voor de werkloo zen v.oor de deur. Indien er geen mid delen tot irun ondersteuning zijn, zal men in elk geval moeten trachten aeze: te vinden. Reinhold antwoordde, dat hij hoopte, dat de economische toestand zich zal blijven .verbeteren, al is iüj, plok eenigszins sceptisch gestemd. In dien inderdaad, zooals Hertz schijnt te vreezen, het aantal werkloozen in den aanstaanden winter nog stijgt, zou -.dit beteekenen, dat .de regeering,-nog, voorzichtiger dan tot nu toe met de haar ter beschikking staanae geldmid delen dient om te gaan. HET ECONOMISCH MEMORANDUM. Het Amerikaansche standpunt. De regeering te Washington zegt, bereid te zijn, om openlijk te verkla ren, dat, volgens haar oordeel, het in ternationaal manifest betreffende de tarieven niet van toepassing is op de Ver. Staten. Men gelooft echter toch, dat de Amerikaansche regeering haar steun zal geven aan een voorstel tot beper king van liet aantal douane-barrières onder de Europeesche naties. Een desbetreffende verklaring zal worden afgelegd door staatssecretaris Mellon ,dfe de kwestie niet president Coolidge besproken beeft. Tftceiiikertijd, dat de conferentie op het Witte Kuis gehouden wordt, is be kend geworden, dat de Amerikaansche afdeeling van de internationale kamer van koophandel, samengesteld uit.za kenlieden, die leden zijn van kamers van koophandel in Amerika, een rap port inzake de tarieven heeft voorbe reid, waarin gezegd wordt, dat de Amerikaans che zakenlieden en de Amerikaansche arbeiders tot het wel bestudeerde besluit zijn gekomen, dat de Amerikaansche levensstandaar l beschermd moet worden en dat een actie om hem te verlagen geen andere dan ongelukkige gevolgen kan heb ben De Amerikaansche bankier Pierpont Morgan heeft verklaard, dat hij geen machtiging heeft gegeven tot het plaat sen van'zijn handteekening op het in ternationaie manifest. De drukte in de haven van Antwerpen Omstreeks 15 November wordt de aankomst van het 10.000e zeeschip van het jaar 1926 in de haven van Antwerpen verwacht. Een vloot van gepavoiseerde boo ten zal het schip tot aan de Nederland sche grens tegemoet varen. De kapi tein en de bemanning zullen ten stad huize worden ontvangen. Vliegtuig in het Kanaal gevallen. Een groot Engelsch vliegtuig is ten gevolge van een defect aan den motor in het Kanaal gevallen. De 10 lucht- passagiers zijn door een stoomschip gered. Nader wordt gemeld, dat het veron gelukte vliegtuig is de G.E.B.M.S. van den- dienst KeulenLonden. Sneeuwval in het Zwarte Woud. In het Zwarte Woud heeft het gister nacht 2 3 graden gevroren. Op 900 meter hoogte is sneeuw gevallen. Het sneeuwt op 't oogenblik nog voort. Op den Feldberg ligt reeds 7 c.M. sneeuw. KORTE BERICHTEN. De Fransche commissie van Fi nanciën vraagt een crediet tot het versterken van de verdedigingstroepen in Indo-China. Volgens bericht uit Boedapest is de verkiezingscampagne begonnen. De nieuwe verkiezingen zullen in Decem ber of Januari plaats vinden. Terwijl het diplomacenoorps te Peking nog steeds pogingen doet cm zijn standpunt vast te stellen tegenover de Kantonneesche belasting-heffing, groeit te Peking het verzet tegen deze. belastingen. De gezantenraad heeft besloten de controle over Duitschland's ontwa pening eerst aan den volkenbond over te dragen, als Duitschiand in enkel© nog niet geregelde kwesties zijn ver plichtingen vervuld heeft. Te Debreczin is een standbeeld) voor Tisza opgericht. De Djebei-Drusen hebben plech tig hun onderwerping aangeboden. Yo .gens het journal zou Poincaré na het Kerstreces het wetsontwerp tot staDniseering van den frank bij het Fransche parlement indienen. Parlementaire kringen in Dene marken acnten een pon dene crisis, in verband met de prcHectioiiistisciie ont werpen, die het kabinet heeft inge diend, niet onmogelijk. UIT DE OMGEVING. WÜüJbttüfaiiaE. Gemeenteraad. (Vervolg). 10. Verbetering Kerkbuurt en be schikbaarstelling van een crediet voor de verbetering van den Voorweg (W.) Deze voorstellen kwamen afzonder lijk in behandeling. In overleg met de bouwcommissie stelden B. en W. voor den Kerkbuurt- weg te bewerken met het nieuwe pro cédé van de Goudsche kaarsenfabriek: Goudalithe Vermoedelijke kosten f1800 waar misschien nog wel iets afgaat. D© heer Boot juichte het plan toe, maar kon zich mei de begrooting van den opzichter niet vereenigen. De ra ming is veel te hoog. Wel heeft de op zichter gerekend op wegnemen van het paardenpad, maar dat is heel niet moodig om een gelijken weg te krijgen. Laat men zich houden aan het advies van de kaarsenfabriek. De voorzitier zei. dat B. en W. het ook met den opz. niet eens zijn. De begTooting zal nog in eën gecom bineerde vergadering worden behan deld. Het gaat nru alleen om 't crediet. Besloten werd B. en W. een blanco crediet toe te staan, nadat uitdrukke lijk was uitgesproken, dat eerst nog- eens met de kaarsenfabriek overleg zal worden gepleegd. Hei werk zal in eigen be-heer worden uitgevoerd. Verbetering Voorweg W.zijde. B. en W. willen afwijzen het ver zoek om van het voetpal aldaar een rijweg te maken. Zij stellen voor, de bewoners te bewegen tot hei leggen van een bestrating met basaltinetpgels en dit werk te subsidieeren met een bedrag van f1000. De heei* Boot steunde liet voorstel. Er is voor den rijweg niet veel te zeggen. Wel is er veel tegen. Spr. vroeg hoe B. en W. zich de me dewerking der bewoners denken te ver zekeren. De voorzitter zei dat indertijd de bewoners zelf al medewerking heb ben toegezegd. Later is het in de war geloopen door een adres, waarin werd gevraagd om een rijweg. Men wilde de meerdere kosten wel zelf betalen. Nu echter blijkt dat die wel f2000 zouden bedragen, betwijfelt spr. of men thans dit edele gebaar nog zou maken. Weth. van 't R ie t voegde hieraan toe. dat de meerdere kosten wel ruim f3000 zouden bedragen, indien B. en W. rechtmatige eischen aan de uitvoe ring wilden stellen. Bovendien hebben C bewoners te kennen gegeven, dat zij geen rijweg wenschten. IHet voorstel van B. en W. werd hier na aangenomen. 11. Comptabele regeling. In verband met de bovenvermelde besluiten werd het bedrag der totaal geraamde kosten overgeschreven van het batig saldo van d. gewonen dienst over 1925. Rondvraag. De heer Boot bracht liet gratis aan vaarden van grond van den heer Zand stra ter sprake. In tegenstelling met weth. Liever se achtte spr. dit een gr'oo- to aanwinst, voor de gemeente, mits in de schoeiing een gleuf wordt gere serveerd voor de pont. Ook kan de gemeente op deze plek vrij grint lossen Ook de voorzitter noemde het een groote verbetering, ook omdat de gemeente hier wel eenigen invloed heb ben mag. Daarna sluiting. ALP2DSN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De raad vergaderde gisteravond on der leiding van burgemeester Dr. H. J. Lovink. Afwezig de heer Koren, wegens on gesteldheid. De vergadering werd geopend met ambtsgebed. Onder de ingekomen stukken was de rekening van de Chr. H. B. S. over 1925, die goedgekeurd werd. Het toege stane subsidie tot een max. van f 4000 zal worden uitbetaald. Besloten werd een goed verlicht en verwarmd lokaal ter beschikking te stel len van den Tuinbouwwintercürsus en die te subsidieeren met f 50. Een beroep van den heer C. v. d. Bijl, inzake de bekende rooilnnkwestie aan de Dorpstraat, achtten B. en W. niet ontvankelijk, wegens te late indie ning. Op een vraag van den heer v. Dijk deelde de voorzitter mede, dat deze zaak heel ernstig is onderzocht. Maar Jangs een anderen weg kan zij wel weer ter sprake worden gebracht. Op een verzoek om schadeloosstelling voor af ges tanen grond van den heer W. Snel zullen B. en W. prae-advies uitbrengen. 1. Voorstel van B. en W. tot een par- tieele-wijziging van het stratenplan van Oudshoorn. Ten aanzien van enkele gronden in de voorm. gem. Oudshoorn stellen B. en W. voor ontheffing van het bouw- verbod te verleenen om den woning bouw te bevorderen. (Men z.e voor ade voorstellen en prae (adviezen de „N. L. Crt." van Maan- (dag 18 October j.l.). Goedgekeurd. 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond. Overeenkomstig het advies der Comm. v.h. Grondbedriji stellen B. en W. voor aan de fa. W. vl d. Bijl een perceel van 2co vierk. M. grond, gelegen aan do Prins Hendrikstraat, te' verkoopen tegen f 10 per vierk. M. voor den bouw van 2 hoerenhuizen. De comm. stelt zich voor, in verband hiermede een gewijzigd bouwplan in te dienen voor „Hazeveld". Aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Hortensiastraat aan den heer G. de Jeu q.q. (560 vierk. M. a f 4, Aangenomen. 4. Voorstel tvan B. en W. tot aankoop van strooken grond langs den Gouw- sluischen weg en de Prins Hendrik straat van verschillende eigenaren. De verschillende eigenaren zijn be reid gebleken hun eigendom zoo goed als kosteloos aan de gemeente af te staan, behoudens een tweetal perceel tjes grond gelegen achter de staats grens, waarvoor een kleine en billijke vergoeding gevraagd wordt. De heer lifn Hertog lettende op de ervaring met de Hoofdstraat, had liever één liin zien getrokken. De Voorzitter gaf dit grif toe. Maar deze» verkoop is nogal vlot verlöopei\ al is het jammer, dat er toch weer drie zijn, die tegenstribbelen. Alle men schen zijn niet eender. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een strook grond, gelegen binnen het hek om het kerkgebouw aan de Hooftstraat van den kerkeraad der Geref. Kerk van .Oudshoorn. [78 vierk. M. a f 6,De grond buiten het kek wordt kosteloos afge staan. 6. Voorstel van B. en W. om aan het Bestuur van het Departement Alphen aan den Rijn der Maatschappij tot nut van 't Algemeen te verhuren vier loka len van de 0. L. school aan de School straat voor zjjn ambachtsteekenschooL (4 Avonden 4 lokalen per week voor f 000,evenals verleden jaar. De heer De Wolf wil de lokalen gratis geven, om het onderwijs goedkooper te maken voor de mingegoeden. De heer Bergshoef meent dat de min gegoeden niets behoeven te betalen. De heer v. Djjk: het hoogste is fó per seizoen. De Voorzitter merkt op, dat huurvei mindering geen invloed op de kosten zou hebben, 't Zou slechts een cadeau tje aan 't Rijk zijn. De heer de W. ver wart de taak van het Nuts- en het Gem. bestuur. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot verhuur van de slachtplaats aan de Rijnkade aan F. Schmal alhier. (Tot wederopzegging voor f 12,50 p. maand.) Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op het verzoek van de Gewestelijke Landstormcommifleie Z. Holland-West te Schiedam om over ^27 een subsidie van f ico uit'de ^meente- kas te mogen ontvangen. B. en .W. adviseeren afwijkend om» Gemeentelijke Aankondigingen Aislnlhing Bethlchemsbiug. Burgemeester en Wethouders van leiden brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de Bethlehemsbrug (LevendaalKraiaerstraat) wegens het vernieuwen van het geplaveide dek vanaf heden tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertui gen zal ziin afgesloten. Leiden, 22 October 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris dat zrj evenals vroeger van meaning zijn, dat er nog geen reden is om deze instelling uit de publieke kas te steu nen. De heer Vlasman, weth., vroeg dit punt aan te houden. Aldus besloten. 9. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen eener verordening, houdende eischen voor vergunnings- en verlofs- localiteiten. Hierdoor zal de raad gebruik kunnen maken van zijn wettelijke bevoegdheid om aan een bepaalde iocaliteit eischen te stellen, die de minimum-eischen v. het Kon. Besluit overtreffen. De heer De Wolf: is het de bedoeling dat men de bezoekers van buitenaf moet kunnen zien zitten? De voorzitter: ia. De heer De Wolf: daar hebben da menschen hier zoo'n hekel aan. De Voorzitter: dat is de bedoeling juist, (hilariteit). Aangenomen.' 10. Voorstel van B. en W. tot aan vulling van de verordening voor da openbare lagere scholen, en het onder wijzend personeel dier scholen. Het betreft hier een verordening, die de vervanging van een schoolhoofd re gelt bpj tijdelijke afwezigheid. 1 Aangenomen. 1 11. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot aanvulling v. de Algemeene Politieverordening. De voornaamste aanvulling betreft een bepaling, die verbiedt het ver strekken van sterken drank aan per sonen, die meermalen wegens openbare dronkenschap Veroordeeld zijn of die, ter beoordeeling van den Burgemeester, be kend staan ais openbare dronkaards, eu wier namen aan den vergunninghouder zijn opgegeven. De heer v. Dijk meent, dat niet alleen openbare dronkaards, maar alle mis-, bruikers moesten kunhen worden ge troffen. 1 De Voorzitter acht dit heel moeilik Men zal zich voorloopig tot het publiek terrein moeten bepalen. Het gaat vooral om den preventieven invloed. De heer Bergshoef weet ook nog een geval, dat men zoo moeilijk in 't open baar kan bespreken. De Voorzitter: komt u maar eens bij mij. De heer v. 't Riet acht de eerstge noemde categorie moeilijk te herkennen. De voorzitter legt nogmaals den na druk op da preventieve werking. De heer v. 't Riet zou lijfstraf beter vinden, (gelach.) Aangenomen. 12. Benoeming van twee leden van 't Algemeen Armbestuur wegens periodie ke aftreding van de heeren H. S. van de Putte en A. D. van Vliet Aanbevolen worden voor de vacature van de Piitte: 1 1. H.'S. v. d. Putte. 2. A. Kerkvliet. en voor de vacature van Vliet: 1. A. D. van Vliet. 2. C. den Dubbelden. Beide heeren worden herbenoemd. Daarna sluiting. SASSENHEIM. Begrafenis Ds. J. Thijs. Het stoffelijk overschot van Ds. J,. Thijs, hier dezer dagen als emeritus predikant van de Geref. Kerk overle den, is vanmorgen op de protestantscha begraafplaats ter aarde besteld. Onder de aanwezigen werden meer dere vooraanstaande personen opge merkt, o.a. de burgemeester en de bei de wethouders, van wie Weth. War- naar tevens den raad der Geref. Kerk vertegenwoordigde. Ds. A. M. Boeijinga voerde eerst het woord als predikant der Geref. Kerk Z. Eerw, herinnerde er aan, hoe ia 1878 Ds. Thijs als een jonge man van 24 jaar te Sassenheim de bediening deai Woords aanvaardde, en hoe hij, het geen, zelden voorkomt, hier zijn geheels leven lang als predikant is blijven ar beiden. Een groote taak was hem gegeven; het Evangelie Gods te verkondigen aan schuldige menschen. En wat hem zeil aangaat, al had hij een gesloten karak- ter en al liet hij zich weinig uit ovez zijn persoonlijk geloofsleven, wij we ten, dat hij met Zfjn hart beaamde, waf hij zoo lang had gepredikt, en dat hij tot het laatste toe alleen wenschte te steunen op de borggereehtigheid van Christus. Zeker, aan een graf is men licht ge neigd tot oordeelen. Maar laten wij liever onszelf er rekenschap van geven, of ons leven in voldoende mate de vruch ten toont van al den geestelijken arbeid dien Ds. Thijs hier gedurende zooveel jaren heeft verricht, en laten wij bou wen gp den Oversten Leeraar, die al leen net Woord kan brengen tot diep in onze harten. De heer W: Warnaar sprak vervol gens namens den Geref. Kerkeraad, en ook namens het gemeentebestuur. Als w^j staan aan het graf van iemand dien wij liefhadden en hoogachtten, al dus 'spr., hebben wij behoefte znn ge dachtenis te verheffen boven ae lijn van zijn dagelijksch leven en den scha duw te vergeten. Toen Ds. Thijs hier kwam, telde de Gerei Kerk nog geen 100, toen hij

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2