CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN NUMMER IgöT1 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 ADVERTENTIE-PRIJS: Gewone edvertentlên per regel 22ty» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie* J Kléine advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- 11}ks geplaatst ad 40 cent. BUREAUHooigracht 35 ffwfe» TcL 1278' p°stgiro 58936 LeideniÉSsSaJ» Postbox 20 Dit nummer bestaat uit ME Bladen. EERSTE BLAD. 7 Wie lacht. De Minister van Financiën hoeft Woensdag in do Tweede Kamer hij de verdediging van zijn voorstel tot ver laging van de Successie belasting een uitdrukking gebruikt, die ernstige aan dacht verdient. De Minister zoide dat boven dit wets ontwerp niet moet staan: De lachende erfgenaam, maar: Het lachende kroost van den arbeider. Van Soc. Dem. zijde en ook van andere zijde werd. een) goedkeurend knikje vernomen werd voorgesteld om de successierechten niet te ver lagen. De heer Vliegen belichaamde dit zelfs in een amendement. De Minister wees er nu terecht op dat onze successie'belasting thans zoo zwaar drukt, dat men spreken kan van wegvloeiing van vermogen. Is 't recht, dat betaald moet worden bij versterf in rechte lijn nog niet zoo drukkend, in' de zijlijn is het dit wel. Bij over gang van oom op neef is het al heel zwaar, nog erger van oudoom op ach terneef. Wordt een erfenis nagelaten in nog verdere familiebetrekking, dan is het recht zoo hoog dat zoo onge veer de helft van de erfenis aan den Staat komt. Vooral wanneer die erfenis bestaat in ondernemingen, fabrieken, cultuur gronden enz. is het gevolg daarvan dat de bezitter in groote moeilijkheden komt. Het gevolg hiervan is weer, dat de arbeiders in dat bedrijf den terug slag eveneens moeten ondervinden. Daarom was de red ene er ins: van den Minister: Het is niet in de eerste plaats die ondernemer-erfgenaam waarop de aandacht gevestigd moet worden, maai' degenen die door mid del van die onderneming .hun brood verdienen. Wanneer de onderneming zich in schulden moet steken, dan heeft dat natuurlijk ook invloed op de loonen. Wanneer de onderneming met kapitaal-gebrek kampt en dreigt onder te gaan, bedreigt dit ook, degenen die met hun gezinnen daar van leven 'moeten, Inderdaad het amendement-Vliegen is een uiting van de dwaze Socialisti sche stelling: haal het waar het te halen is. Amendement of motie. Het amendement-Vliegen was eigen lijk geen amendement. Immers een amendement bedoelt door een kleine wijziging een onderdeel van een wets voorstel o om te vormen. Zoo'n amendement laat het ontwerp intact. Wordt het een zoo uitgebreid voorstel, dat het heele ontwerp van karakter verandert, dan spreekt men van een ander ontwerp. Nu was het voostel Vliegen eigen lijk geen van beide. Het bedoelde niet de strekking in zeker opzicht te wijzi gen. Een tariefswijziging b.v. werd niet voorgesteld. Ook wilde de heer Vliegen geen nieuw ontwerp met andere tarieven of andere strekking. Integendeel, het voorstel bedoelde al leen de successiewet onveranderd te laten. Dat is in wezen zuiver een motie. De heer Vliegen had dan ook princi pieel juist gehandeld, indien hij zijn voorstel in den vorm van een motie gegoten had. Maar een motie had de Kamer voor- loopig naast zich neer kunnen leggen. Een amendement moet behandeld wor den tegelijk met het ontwerp. Een handigheidje, waarmede hij echter naar onze meening een parle mentairen vorm geschonden heeft. Maar dat niet alleen. Gesteld eens dat zoo'n amendement was aangeno men, welk wangedrochtelilk stuk zou het ontwerp dan geworden zijn indien geen andere middelen het den weg naar het Staatsblad zouden hebben belet. Daarom is het noodig ook op den vorm te letten. STADSNIEUWS. dhr. Besturenbond, Hedenavond 8 uur heeft in de Groo te zaal van Prediker de propaganda- vergadering voor de Chr. Vakbeweging plaats, waar de voorzitter van het Chr. Nat. VVakverbond, de heer K. Kruithof en de heer P. L. v. d. Voorde, pen ningmeester van den Chr. Bond van Personeel* in Publieken Dienst het woord hopen te voeren, terwijl Ds. W. Bouwman een slotwoord zal spreken. We wekken onze lezers op, deze be langrijke samenkomst te gaan bijwo nen, opdat wij een even mooie en goed geslaagde vergadering hebben als ver leden jaar. Allen, zoowel vrouwen als mannen,.zijn welkom; ook de eersten, want het is van groote beteekenis dat ook de vrouwen iets van onze bewe ging begrijpen en hun mannen steu nen in den strijd voor onze schoone beginselen.' Niemand kan worden ge mist, zullen we met vernieuwde kracht voorwaarts gaan! Genei. Evangelisatie. In de Hooigrachtkerk is gisteravond een openbare vergadering in het be lang van den Evangelisatie arbeid ge houden, d'ie vrij goed bezocht was. De samenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 100:2, lezing van Joh. 10:15 en gebed. Daarna was het woord aan Ds. H. Knoop, predikant der Geref. kerk te Gouda, die tot on derwerp zijner rede had: „Ontvangen eischt geven." Sp. had tot tekst Joh. 10:10 laatste gedeelte ,',Ik ben gekomen opdat zij hebben leven en overvloed" en zette aan de hand 'daarvan, met het oog op den Evangelisatiearbeid uiteen, dat dit woord spreekt van een gevenden Mees ter en roept tot gevende discipelen. 'YVapt de gevende Meester wil alleen door gevende discipelen gediend wor den. In beeldrijke taal schetste spreker Christus als den goeden Herder. Bui ten Hem is er geen leven, dat -dien naam verdient, maar Hij schenkt le ven, dat het karakter van overvloed draagt. En wie deel heeft gekregen aan dien overvloed van leven, kan zin gen met Psalm 23: „Mijn beker is over vloeiende" of zooals Luther het zoo heerlijk foutief vertaalt: „Hij schenkt volin" of zooals er eigenlijk in den grondtekst staat: „Mijn beker is gelijk aan overvloed." Dat leven moet uitbreken naar bui ten, want leven dat binnen de grenzen blijft gaat dood. Die overvloed moet overvloeien, anders wordt hii tot ar moede. Is er bij ons iets te zien van dien overvloed van leven, zoodat wij daarvan meedeelen aan anderen? Is bet bij ons een kapitaal dat rente op levert voor het koninkrijk Gods? Be seffen wij onze roeping tegenover een wereld, die geestelijken honger en dorst heeft? Ons geven bestaat in meeleven, mee bidden en meegeven. Leven wij mee met den geestelijken nood van al die geestelijke hongerlijders hier in Lei den, zoowel in de achterbuurten als in de villa's? Doen wij dit, dan komen wij. er vanzelf toe ook te bidden voor den arbeid der Evangelisatie. En ven meebidden wordt het yieegeven, want het kan niet anders,'of wie bidt voor dezen arbeid, komt er vanzelf toe, ook daaraan mee te. werken en zich te ge ven, en ervaart dan de waarheid yan het woord.: „Het is zaliger te geven dan te ontvangen,." Na $e rede van ds. Knoop werd ge zongen Ps. 68:2 en 10, terwijl gecol lecteerd werd voor den Evangelisatie- arbeid. Vervolgens bracht het zang- koor op verdienstelijke wijze een twee tal nummers ten gehoore: Jehovah" en „Jezus, 'kben de uwe." Vervolgens wekte de heer C. de Ru de aanwezigen op, zich actief te geven voor den heerlijken arbeid der Evan gelisatie, dezen arbeid te steunen niet gebed, maar ook met de gaven. Nadat Mej. van Dissel nog een solo nummer gezongen had. waarna het ge heel e koor volgde met: „O, Lam Gods' sloot de heer V erschoor de samen komst met dankzegging. Een jubileum op „Minerva". Maandag herdacht de heer Jan Hofstra, meer bekend onder den naam van „Thomas", zijn zilveren ju bileum als kellner op de sociëteit „Minerva". Dit feest werd Woensdagmiddag op eenigszins luisterrijke wijze gevierd. De jubilaris wer d met zijn vrouw van huis gehaald per rijtuig, waarvan de paarden dé sociëteitspluimen droe gen en in de commissiekamer der so ciëteit ontvangen. Daar werd o.m, het woord gevoerd door den president der kroegcommis sie Jhr. de Ranitz, den heer Carp e.a Als blijk van waardeering werd hem een gouden horlogeketting geschon ken. Daarna werd „Thomas" gecompli menteerd door den directeur der so ciëteit, den heer L. Benen Sr., die hem als voorzitter van de afdeeling Lei den van „Horecaf" de gouden medail le met daaraan verbonden oorkonde wegens 25-jarigen trouwen dienst na mens den bond overhandigde. In de met groene palmen versierde leeszaal werd daarna gerecipieerd en behalve de vele studenten en oud-stu denten die hier van hun belangstelling deden blijken door persoonlijk bezoek mocht „Thomas" ook vele schriftelij ke gelukwenschen in ontvangst ne men. Zoo kreeg hij o.m. van een oud student in Canada een gelukwensch benevens een enveloppe met inhoud. Na de receptie gingen de feestelin: gen huiswaarts, alwaar menigeen den jubilaris eveneens kwam gelukwen- schen. De werking titer Röntgenstralen op het normale en zieke weefsel. Dr. D. J. Steenhuis alhier, benoemd tot lector in de radiologie aan de uni versiteit, heeft vanmiddag in het groot auditorium der universiteit zijn ambt aanvaard met het houden van een re de over: „De werking der Röntgen stralen op het normale en zieke weef sel". De radiologie, aldus dr. Steenhuis, is een nog slecht» gedurende betrek kelijk korten tijd gevormd onderdeel in het medisch systeem, dat reeds zoo veel specialismen omvat, terwijl het zijn invloed heeft uitgestrekt tot naast alle deeïen der medische wetenschap. Toen Röntgen in 1895 zijn opzienba re ontdekking deed bij het experimen teeren inet een Hittorf'sche buis, be greep hij wel de beteekenis welke deze kon hebben, doch den grooten invloed welke deze heeft verkregen voor het cmedisch onderzoek en de medische behandeling, zal hij wel niet voorzien hebben, Spr. herinnerde verder aan de groote vorderingen der techniek, waarbij hij in het kort den grooteu vooruitgang en de mogelijkheden der diagnostiek' behandelde. Reeds kan men door allerlei methoden verschil lende organen zichtbaar maken en ze ker zullen in de naaste toekomst nog vele verbeteringen tot stand komen om verschillende ziekteprocessen te kun nen diagnostiseeren. Wat de toepassing van de Röntgen stralen bij de behandeling der zieken betreft, staat deze nog op dezelfde hoogte als de diagnostiek, hoewel ver schillende aandoeningen met goeden uitslag behandeld worden. Over den invloed, welken de ver schillende stralen op het normale weef sel hebben, zijn reeds verschillende onderzoekingen gedaan. Die is voor ieder weefselsoort verschillend, terwijl ook de verschillende cellen van een zelfde soort weer verschillend gevoe lig zijn, wat waarschijnlijk afhangt van de kemdeelingen, Deze gevoelig heid moeten we kennen voor de behan deling. Om deze in bepaalde gevallen voor de behandeling te kunnen verhoo'' gen, zijn verschillende pogingen ge daan, voorloopig nog imet weinig suc ces. Vele theorieën zijn er reeds geop perd over de inwerking der Röntgen stralen, doch alleen een physisch che mische verklaring is voorloopig onvol doende. Bij een bepaalde dosis Röntgenstra len, welke ziekelijk weefsel aantast, blijven de normale organen in het al gemeen gespaard. De invloed op de en docrine klieren behoeft echter nog na der onderzoek. Van het ziekelijk weef sel kunnen alleen de carcinomen ver meld worden. De histologisché veran deringen door de Röntgenstralen zijn bekend, doch daarbij kennen we den biologischen invloed nog niet. Een groote vraag is, of de Röntgen stralen direct doodend op de cel wer ken of dat er allerlei veranderingen in het organisme optreden, die het ge zwel trachten te vernietigen. Vooral het bindweefsel en de lymphocyten spelen hierbij een rol. Over de inwerking der stralen zijn door velen onderzoekingen verricht bij muizen, die met carcinomen waren geënt, waarbij belangrijke resultaten zijn verkregen. De Duitsche onderzoe kers behandelden deze carcinomen meer met harde, terwijl de Amerika nen juist weeke stralen gebruiken. Een moeilijkheid is nog de grootte van de dosis en of men deze in een maal zal toedienen of over eenigen tijd verdeeld. Waar de huidcarcino men bijna alle genezen, moeten we naar sprekers meening doorgaan met de bestudeering van de carcinoom- therapie. Spreker besloot zijn rede met de ge bruikelijke toespraken tot curatoren, hoogleeraren en studenten. Wie ben ik? Onder bovenstaande leuze organi seert de firma Jurgens, fabrikante v. Lotus, „zoet als room", een reclame campagne, die ongetwijfeld inslaat. In advertenties en op transparanten van de meest verschillende kleur en vorm, worden de verbruikers van Lo tus opgeroepen, om deel te nemen aan een eigenaardige wedstrijd, welke v. 15 October tot 15 November wordt go- houden en waarbij de kapitale som van f 20.000 aan geldprijzen wordt be schikbaar gesteld. Er is dus voor velen een kansje. De wedstrijd is inderdaad voor al de huisgenooten een aangename en leu ke bezigheid en is zeer bevorderlijk voor de ontwikkeling der gelaatsken nis. Wat de Lotusprijsvraag in heeft? Laten we het aan de hand van het ons toegezonden recla/me-materiaal be knopt mededeelen. In het Lotus-tijdschrift nr. 35 en in Lotus-tijdschrift nr. 36, welke bij aan koop van 1 pond Lotus gratis bij de winkeliers verkrijgbaar zijn, zijn bei de keeren 24 verschillende personen afgebeeld „met hoed". Elk portret is voorzien van een num mer. In Lotus-tijdschrift nr. 35 en in Lo tus-tijdschrift nr. 36 is tevens een groepsfoto afgedrukt waarop 83 per sonen „zonder hoed" zijn afgebeeld. Onder deze 83 personen op de groeps foto bevinden zich dezelfde 48 perso nen, welke op de afzonderlijke por tretten zijn, afgebeeld. De deelnemers moeten door het in vullen van de 48 nummers der 48 por tretten „met hoed" op de daarvoor opengelaten ruimte, onder de groeps foto, de 48 personen aanwijzen, die zij uit de groepsfoto als dezelfde personen „zonder hoed" herkennen. Deelname aan de Lotps-pijsvraag „Wie ben ik?" geschiedt door inzen ding van de groepsfoto, waarop dus 48 nummers moeten worden ingevuld, ter wijl gelijktijdig 20 cartonuen strookjes (rood carton), waarvan zich in elk pakje Lotus van Y> pond 1 exemplaar bevindt, moeten worden ingezonden. Het is dus noodig, dat de deelnemers aan den wedstrijd het Lotustijdschrift no. 35 dat 15 October verscheen en het Lotustijidschrift no. 36 dat 1 No vember a,s. verschijnt in hémden te krijgen. Alle bijzonderheden kan men hierin vinden. Wij twijfelen niet of de deelneming aan deze Lotusprijsvraag zal groot zijn en het verbruik van Lotus zal daaraan natuurlijk evenredig zijn. M. Joustra. f Na langdurige ongesteldheid is gis teren op ongeveer 55-jarigen leeitjjd in het Diaconessenhuis alhier over- leden de heer M. Joustra, oud-zendeling van het Ned. Zendelingsgenootschap in het> Carobatakland, waar hij van de taal zeden en gewoonten der bewoners een grondige studie maakte. In Nederland teruggekeerd, werd hij belast met de leiding van de te Leiden gevestigde onderardeeling van het Kolo niaal instituut te Amsterdam, n.l. het Batak-Instituut. Van hem zijn verschenen verscheidene publicaties, waarvan voornamel. het Ca- robataksch-Nederlandsche woordenboek bekend is. Verder gaf hij cursussen in het Mar leisch, vanwege het Koloniaal Instituut aan hen, die naar Indië gingen, alsmede aah de Zendingsschool te Oegstgeest Turfmolm als kunstmest. De kantonrechter alhier heeft gister F. A. L. S. uit Boskoop, die turfmolm vermengd met een weinig chilisalpe- ter, als kunstmest voor kamerplanten heeft verkocht, veroordeeld tot f10 b. subs. 2 dagen hechtenis. Gistermiddag te ruim kwart over 6 had op den Stationsweg een aanrij ding plaats van de 24-jarige wielrijd- stei' L. H. van M. van Oegstgeest en -pen luxe auto, bestuurd door den 20» jarigen O. B. te Leiden. Het rijtviel werd vernield, doch de wielrijdster kwam er gelukkig goed af. Gisteren zijn alhier door een In specteur van Politie te Amsterdam mét medewerking der Leidsche Politie 1200 stuks muziek In beslag genomen, zulks ter zake van oneerlijke concur rentie. De zending was gezonden door de fa. L. te Amsterdam naar den boek handelaar S. alhier en door dezen laat ste teruggestuurd. Gistermiddag, kwart over twaalf is aan de Heerengracht voor de con structiewerkplaatsen van den heer den Os een auto te water gereden. De auto, een Ford-touring en eigen dom van het Motorhuis, was door den chauffeur C. P. H. B. even onbeheerd gelaten, toen eenige nieuwsgierige jon gelui voorbijkwamen. De 12-jarige L. de R. klom in de auto en ging achter het stuurrad zitten. Toen echter de motor in beweging kwam, werd hij on gerust en sprong hij er weer uit. De auto zwenkte en reed pardoes te wa ter. Alleen de kap bleef nog boven wa ter uitsteken. Bij het ongeval viel geen persoonlijk letsel te'betreuren, terwijl nog niet te zeggen was of er veel ma- terieele schade Was, zoolang de auto niet was gelicht, wat door het Motor huis zelf zal geschieden. Het bericht, dat dit een auto van den heer Livingtonzou zijn, is niet juist; het voertuig behoorde aan het Motorhüis. BINNENLAND. Amendement op 't ontwerp-wegen belasting. Het Tweede-Kamerlid Van den Heu vel c.s. heeft een amendement inge diend op het ontwerp in zake de We genbelasting. De bedoeling daarvan is, zoo wordt gezegd, om de onbillijkheid weg te nemen, dat de auto's, welke nooit komen op wegen waarvoor da Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. In Volkenbondskringen te Geneva gaan geruchten, dat BelgiS, Indien Nederland de ratificatie van het ver drag verwerpt, de zaak voor den VoL klenbond zon brengen. Opgericht is de Vereen, voor Actieve Handelspolitiek. Buitenland Verklaringen van Duitsche ministers over de bestrijding der werkloosheid. Het Ameriliaansche standpunt ten opzichte van het economisch memo randum. Een groot Engelsch viegtuig in het Kanaal gevallen; de pasagierg zijn gered. gelden van het Rijkswegenfonds zijn, bestemd, toch belasting moeten beta len. Prov. Comité Zuid-Holland. Tn het verslag van de vergadering van het Prov. Comité dat wij gisteren opnamen, sloop een klein foutje, dat aan berekenaars der stembusuitslagen. moeilijkheden zou kunnen geven en dat wij daarom even herstellen. De vermoedelijke uitslag van do a.s. Statenverkiezing zal, op basis van de ten vorigen jare gehouden Kamerver kiezing, zijn als volgt: A.R. partij van 16 op 13 zetels. R.K. partij van 16 op 15 zetels. C.H. partij van 12 op 9 zetels. totaal 37 zetels. Staatk.Geref. van 2 op 3 zetels. H.G.S. van 1 op 2 zetels. Mr. A. R. Zimmertnan. Naar het Handelsblad verneemt, is mr. A. R. Zimmerman, die naai* men weet, tijdens zijn reis in Amerika te' Saai Francisco ongesteld is geworden1,, thans weder geheel beter. (Echter beeft onze landgenoot op medisch advies van zijn reis naar Me xico moeten afzien. Op 17 dezer heeft de heer Zimmerman zich te San Diego ingescheept om via Panamakanaal en Liverpool de thuisreis te ondernemen. Nadere regeling der coll. arbeidsover eenkomst. Het Verhond van Ned. Werkgevers heeft een adres gezonden aan de Twee de Kamer met betrekking tot het wets ontwerp, houdende nadere regeling der Collectieve Arbeidsovereenkomst. Adressante verklaart daarin, dat de door de regeering voorgestelde rege ling dn verschillenid opzicht gebrekkig is. Bedenking heeft zij om. tegen de, overgangsbepaling van artikel 26 en 1 tegen de uitwerking van bet beginsel; dat aan artikel 10 ten grondslag ligf. Het hoofdbezwaar vindt zij evenwel1 tegen de voorgestelde regeling van de aansprakelijkheid van vereenigingen en haar leden voor handelingen ver richt in strijd met de bepalingen eener afgesloten collectieve arbeidsovereenw komst. Het Verbond meent, dat de voorgestelde beperking der aansprake lijkheid niet wèl te verdedigen is. De yereeniging, die door haai* handteeke- ning namens haar leden rechten en verplichtingen aanvaardt, moet hij niet naleving der verplichtingen door haar leden voor de niet richtige naleving der c.a.o. aansprakelijk worden gesteld Het ontwerp wil dezen weg niet op en! schept daardoor tweeërlei recht. Daarenboven wordt bezwaar ge*, maakt tegen het voorschrift van arti kel 14 van het ontwerp, waarin de werkgever, die door het c.a.o. gebon den is, verplicht wordt de bepalingen' van dit contract ook na te komen ten opzichte van de arbeiders die met dé c.a.o niets te maken hebben. Het Belgisch Verdrag. In de gisteren gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is op voor stel van den voorzitter het verdrag NederlandBelgië aan de agenda toe gevoegd. Alhoewel de voorzitter geen voorstel wenschte te doen over den dag van in behandelingneming van het verdrag, verklaarde hij toch, dat er uiterlijk, Vrijdag 29 October mede begonnen moest worden, en dat dan de andere wetsontwerpen, die nog niet afgehandeld zouden zijn, in een avondvergadering zouden moeten' worden afgedaan. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer dit voorstel aan, dat door den voorzitter gedaan was namens de Centrae Sectie, De corespondent van het „Hdblr1 seinde gisteravond uit Genève: In Vokenhondskringen ltfopt het gerucht, dat de Belgische regeeringfc ingeval van verwerping door het Ne- derlandqcfrq flftQ het Befc

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1