pui S DOBB -ELMANN NIcUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 OCTOBER 1926 DAG-AGENDA. Donderdag 21 Oct., 's av. acht uur, Geref. Kerk Hooigracht: Openl). Verg. der Stads-Evangelisatie. Spr. Us. H. Knoop, vsyn Gouda, over: „Ontvang!3n elscht geven". Vrijdag 22 Oct., 's avonds acht-uur. Gebouw „Prediker", Jan Vossensteeg. Openb. Prop. Verg. v. d. Chr Besturen bond. Spr. de heeren K. Kruithof en P. L. v. d. Voorde. Vrijdag 22 October, 's avonds acht uur.- Nutszaal. Steenschuur. Lezing door Ds. Rieniens, over: „Het Kind en de godsdienst" voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. Sassenheim. Zaterdag 30 October, 's middags drie uur: Jaarl alg. verg. van aandeelh. in de N.V. Baartman en Koning, ten kantore der Vennootschap Oegstgeest, Dinsdag 26 October, 's av. half acht. Rehoboth Kapel: Zendings- avond met lichtbeelden. Spr. de heer J. Dols, Ex-R.-K. priester De avond-, nacht en Zondagdie rist der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Octobei a.S; waargenomen door de apotheken der H. H. G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telefoon 1313 Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. RECLAME Naar aanleiding van het feit, dat de gemeente 's-Gravenhage op het oogen- blik niet beschikt over een afzonder lijke gelegenheid tot het isoleeren en verplegen van lijders aan exotische besmettelijke ziekten, werd besloten, bij het gemeentebestuur krachtig aan te dringen op het st'chten van zulke barakken op een daartoe geschikte Hinderlijke gelui dsinstmmenten. In de jongste vergadering der Ge- zondheidscoimjmissie te s-Gravenhage is het voorstel aangenomen, om aaü B. en W. te verzoeken, de toestand koming te bevorderen van een veror dening tegen den overlast van radio loudspeakers en andere hinderlijke ge.'uidsinstrumenten. en, naar het voorbeeld van Rotterdam, te verbie den, die instrumenten als regel an ders dan met gesloten ramen te iaten werken. Invoering van den tijd van 24 uur voor het spoorwegverkeer. Op de Europeesche conferentie tot vaststelling van den treinenloop wel ke te Baden-Baden wordt gehouden, is besloten om met ingang van 1 Mei '27 ini geheel Europa, met uitzondering van Engeland, voor het spoorwegver keer den tijd van 24 uur in te voeren. Grist.-hist. beginselen. De Chr .-Historische Jongerengroep 's-Gravenhage houdt heden een open bare vergadering in Pulchri Studio. Als spreker treedt op het lid der Tweede Kamer, ds. Langman, te Voor burg, met het onderwerp „de Christe- lijk-Historische beginselen." DL Berlage gewond. De architect, dr. Berlage, wonende aan den Violenweg, bad gistermiddag het ongeluk op het in aanbouw zijnde kantoorgebouw der Levensverzekering Mij. „De Nederlanden yan 1845" aan de Burnierstraat te Amsterdam, over een plank te struikelen, waardoor hij met het hoofd tegen een trapleuning viel. Hij bekwam eenige lichte verwon dingen en werd door den geneeskundi gen dienst aan den centralen post ver bonden. i De wijziging der successiewet. Ook de Ned. Oudheidkundige Bond heeft een adres aan de Tweede. Kamer doen toekomen, waarin de Kamer ver zocht wordt deze wijziging niet aan nenien. Tegen de kapitaalvlucht. In de gistermiddag gehouden Twee de-Kamerzitting heeft minister De Géèr medegedeeld; dat een wetsont werp tegen de kapitaalvlucht zijn de partement heeft verlaten. Het personenverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Inzake het personenverkeer tusschen Nederland en Duitschland hadden Dinsdag besprekingen plaats tusschen den minister van justitie en van bui tenlandse!*© zaken eenerzijds en een deputatie van de K. varu K. voor N. Limburg te Venlo, anderzijds. De de putatie ontving de toezegging dat gé- tracht zou worden, zooveel mogelijk aan de geuite wenschen tegemoet te komen. Eerste steenlegging Troelstra-oord. Woensdagmiddag had de eerste steen legging plaats voor het te Beekbergen te stichten gebouw „bet Troelstra- oord" waarvoor het Ned. Vakverbond het initiatief nam. De heer Stenhuis wees er op in zijn openingsrede, dat dit gebouw een tweeledig doel had, le èen hulde aan mr. P. J. Troelstra met een duurzaam monument en ten 2de •het maken van een centrum, om wan neer de arbeiders allen hun geregelde vacantie zullen genieten hier in deze prachtige 'omgeving te kunnen rusten en studeeren. Provinciaal Comité Zuid-Holland, Gisteren werd te Rotterdam een vergadering gehouden van het Prov. Comité van Anti-revolutionaire Kies- vereenigingen in Zuid-Holland, ter voorbereiding van de verkiezing van de Sta ten-Provinciaal. De vergadering werd, geleid door den heer H. de Wilde, lid van Ged. hem de landelijke werk zaamheden krachtig en frisch verrichten. BZK geeft levenslust en een opgeruimd humeur. De stevigheid in den mond maakt dat BZK het voor- deeligste in het gebruik is. RÓTTERDA H. v WORDT VERVOLGD Staten, die, na te zijn voorgegaan in gebed een openingswoord sprak. In zijn openingswoord wees de voor zittèr op het groote gewicht der ko mende Statenverkiezing, in 't bijzon der om het behoud der rechtsche meer derheid, welke gedurende een kwart eeuw zulk een invloedrijk en vrucht baar v.'érk heeft mogen ve-Tichten. De invloed welke van een rechtsche meerderheid in de Staten uitgaat ten aanzien van de samenstelling van hef college van Ged. Staten en de verkie zing van leden der Eerste Kamer, werd door den spreker op de hem eigen geestdriftige en bezielende wijze in bijzonderheden uiteengezet. De vraag, aldus de yoorz., of de rechtsche meerderheid in de Staten van Zuid-Holland bestendigd zal kun nen worden, moe-t met grooten ernst worden gesteld. Wanneer een berekening wordt op gezet naar den uitslag der Kamerver kiezing in 1925, dan is het met de rechtsche meerderheid in Zuid-Hol land gedaan. Dan zullen de verhoudngen worden als volgt: A.-R. partij van 1G op 13 zetels R.-K. partij van 16 op 13 zetels C.-H. partij van 12 op 10 zetels de St.-Geref. daarentegen zullen ko- imen van 2 op 3 zetels en de H. G. S. van 1 op 2 zetels. Aan de hand vair den uitslag der Kamerverkiezing wordt de rechtsche meerderheid zeer ernstig bedreigd en rust er op de besturen der 7 'Staten- kieskringen een zeer zware taak. Laten wij aldus spr. toch alles in het werk stellen om de rechtsche meerderheid in de Staten van Z.-H. te behouden en laten wij eendrachtig, mét alle geoorloofde middelen en in betooning van groote activiteit, in de komende maanden werken in de boe zem onzer partij, opdat het gevaar van een linksche meerderheid in de Staten onder d en zegen des Heeren worde -afgewnd. - -—Hierna las'd è.i qcfet a r i s, de heer C. (Wildenberg de notulen der vorige vergadering, welke- onveranderd woa ■den vastgesteld. Vervolgens bracht-de secretaris uit voerig verslag uit van de door het be stuur" gedane werkzaamheden. Met verschillende Statenkieskringbesturen in de Provincie is overleg gepleegd en zijn de belangen der kieskringen be sproken. In den kieskring Dordrecht en Gouda zal binnenkort een A.R. weekblad verschijnen, hetwelk de ver gadering met instemming verneemt. Aan de aftredende Statenleden ia een schrijven gericht waarin gevraagdl werd of zij bereid waren weder een eventueele herbenoeming te aanvaar den. Alle aftredenden bleken hiertoe be reid, uitgezonderd de heer v. d. Loo te Den Plaag. Na ,de vaststelling van de statuten wijziging wordt langdurig gediscus sieerd oven de propaganda, waaraan door tal van afgevaardigden wordt deelgenomen. Aan de K.V. zal een circulaire wor den gezonden, waarin wordt aange drongen op spoedige canclidaatstelling opdat vóór 1 Jan. a.s. deze zaak de finitief geregeld is. Bij de rondvraag wordt door den afgevaardigde van de .Statejnkieskringj „Leiden" de vraag gedaan, of bij cle jongste verkiezing van leden voor de wel deugdelijk was voorbereid, en de Eerste Kamer, waarbij de zetel van den heer A mei ink verloren ging, alles zaken in orde waren. Het antwoord, wat door den voor zitter en Mr. v. Baren op deze vraa^ gegeven wordt, is van dien aard, dat de A.R. Statenfractie geen enkel ver wijt van nalatigheid treft, maar ge daan is wat gedaan kon worden. Nadat de voorzitter de aanwezigen had dank gezegd voor hun tegenwoor digheid, wordt de vergadering geslo ten, nadat Dr. J. Severijn van Dor drecht is vqorgegaan in dankzegging. De Bijbel in het tramhuisje. Ons bericht, aldus „De Standaard", dat in de Commissie voor de Tram een verzoek van een der Evangelisa tie vereenigingen was besproken om een opengeslagen Bijbel in hét tram huisje te mogen leggen, vindt tegen spraak. Een erg „officieer er uitziend be richt, dat in twee bladen precies een der luidt, gaat zelfs verder dan door ons was meegedeeld, en beweert, dat het verzoek reeds ingewilligd zou zijn. iets wat door ons niet geschreven is. Het eenige wat wij schreven, dat het verzoek in de Commissie is be sproken, en daar is goedgekeurd en naar B .en W. is gezonden, handhaven we. Dat is juist Eenige weken geleden is het verzoek verzonden, en tot goedkeuring werd besloten door de heele Commissie, zelfs met inbegrip van de soc.-dem leden. Dat het hij B. en W een min-gun stig onthaal zou vinden, dat wisten we ook al. Doch het zou voorbarig zijn geweest voor dit college er".over beraadslaagd had, dit te uiten. Juist om het mooie, van het geval, en om te zórgen, dat het niet werd doodgezwegen, gingen we tot publici teit over. Nu moesten B. en W zich uitspre ken. Dat zij dit deden in den vorm van deze tegenspraak, doet. voor het eigen lijke verzoek' niet veel; góeds; verwach ten." BUITENLAND. EET BRITSCHE MIJNCQNFLICT. Een nieuwe poging tot bijlegging verwacht. De Britsche koning'' heeft gisteren de "proclamaties get'eekeiid tot verlen ging van den uitzonderingstoestand in verband met de mijnstaking, en tot bije.enroeping van het parlement te gen a.s. Maandag ter verlenging van de buitengewone bevoegdheden der re geering. Sir William Joynson Hicks, de mi nister van binnenlandsche zaken, was Dinsdagmiddag" reeds te Sandringhami ontboden en heeft er bij den koningl gedineerd. Naar aanleiding daarvan liepen er .gisteren geruchten over een te ver wachten keer in het mijngeschil. In: elk. geval verwacWt. men een nieuwe poging tot bijlegging tegen Maandag, als het parlement bijeenkomt. De ingevallen koude zal ongetwiij feeld aan een dergelijke poging kracht bijzetten. Morgen vergadert de algcfneene raad van het vakvéiTè.iigingjcöngres te Londen. Leden van he: ho Gdbcstuur van den mijnwerker/band 1 ebben een rond reis door de inijnd: strict ca gedaan, om te trachten- (hier 'en daar met matie succesj om de werkwilligen. te bewegen den arbeid weer neer té leggen, ^ij zullen morgen te Londen terug zijn en met het hoofdbestuur van het vakvereenigingscongres overleg! plegen. Zij zullen aan hethoofdbestuur! "voorstellen een embargo, te leggen op buitenlandsche steenkool en earn noor delijke omslag van dG vakvereenigin gen te heffen tot steun aan de mijnwer kers. Het antwoord van het hoofdbestuur is te voorzien. Het zal ongetwijfeld een, weigering inhouden, hetgeen valt af to leiden, uit de verklaringen van Thomas ien Thilett, de leiders van de spoor wegmannen en transportarbeiders pp de conferentie der arbeiderspartij. Vermoedelijk zal hethoofdbestuur van het vakvereenigingscongres zich bepalen tot een algemeene bereidver klaring om steun te verlefenen aan el- ken stap die tot wede kan leiden. Een orkaan op Cuba. Een orkaan, die het westelijk deel van Cuba teisterde, heeft gisteren meen dan honiderdvijftig huizen te Didora en Jesus-Delmonte, een voorstad van Havanna, vernield. De orkaan bewoog zich in noorde lijke richting. De barometer daalde snel. De storm had een snelheid van 145 K.M. per uur. De telegrafische verbinding met Ha vanna is door den orkaan gestoord. Een telegram kort vóór de storing ont vangen zegt, dat de handel gestaakt is, dat de wegen onbegaanbaar zijn, de telefoondraden vernield en de lichten gedoofd. De keizer van Japan ziek. De keizer van Japan, die pas 47 jaar oud is, en de laatste 4 jaren reeds to taal invalide was, bevindt zich thans in een zoodanigen toestand, dat hij zijn hoofdstad wel nimmer zal wederzien. Hij bevindt zich op het oogeüblik in een paleis in de zeebadplaats Dzushi, Dij Kamakoera. Dit paleis, dat bij de groote aard beving in 1923 vernield werd, is on langs hersteld en als een permanente residentie voor den half-veriamden kei zer en keizerin ingericht. Er is bij het paleis een tuin aange legd, die een getrouwe reproductie in miniatuur is van 's Keizers Jievelings tuin in Tokio. Met het oog op den gebrekkigen ti- chaamstoestand' van den monarch zijn er geen trappen in den tuin, of in het paleisgedeglte, dat voor den hoogen lij der gereserveerd is, aangebracht. Zes doctoren bevinden zich in 's kei zers gevolg. Een hunner is voortdurend in zijn onmiddellijke^nabijheid. Het paleis te Dzushi is dicht bij de vlooibasis van Yokosoeka gelegen en een kruiser komt vandaar dikwijls bij de kust ankeren, waarna het muziekkorps der marine eenige vroolijke marschen ten gehoore brengt om den keizer wat op te monteren. DE VOLKSSTEMMING IN NOORWEGEN. Groots meerderheid tegen drankverbod De uitslagen van de volksstemming over het drankverbod zijn nu vrjjwel volledig bekend: alleen uit enkele stre ken in het hooge Hoorden ontbreken ze nog 51S.972 stemmen zijn tegen het drank verbod en 408.945 er voor uitgebracht Er is dus een meerderheid van meer dan ico.ooo stemmen tegen het drank verbod. De minister van sociale aangelegen heden heeft in een persgesprek ver klaard, 'dat de regeering onverwijld een wetsontwerp 'tot Intrekking van het ver bod izal voorbereiden. De verkoop van sterken drank zal dan staatsmonopolie worden. Plaatselijke keuze zal vermoedelijk weer worden ingevoerd. Er zal geen rantsoeneering komen maar aan personen beneden de 21 jaar zal geen sterke drank verkocht mógen worden. Het ontwerp zal aan het begin ran de nieuwe Parlementszitting aan 'tStor ting worden voorgelegd. Men verwaait, dat het daar een groote meerderheid zal krjjgen. Het memorandum. Met een eenstemmigheid, welke ze ker merkwaardig mag worden genoemd verwerpt de fascistische pers in Italië liet bankiersmemorandum. In donkere kleuren worden de werkelijke doelein den van de internationale bankiers ge schilderd. Volgens de meening van deze pers trachten deze de landen onder hun con trole te verkrijgen, die weinig grond- stofefn bezitten. De regeeringsverklaring der nieu we Tsjechisch-Duitsche coalitie is met 159 tegen 113 stemmen door de Tsje chische Nationale .Vergadering aange nomen. De Sovjetregeering heeft, volgens de Information, alle gezanten naar Mos kou ontboden. In Mexico is de bisschop van Chia pos, Mgr. Diez de Bovilla, in hechte nis genomen. KORTE BERICHTEN. Uit Frankrijk wordt vroege koude gemeld. Te Charolles in het departement Kaöne en Loire heeft het in den nacht van Maandag op Dinsdag hard gevroren Plassen en vijvers waren met ijs bedenkt De vereeniging van gewezen poli tieke bannelingen in Rusland heeft het plan opgevat tot het samenstellen en uitgeven van een woordenboek der Rus sische revolutionaire beweging. Het werk zal meer dan 200.000 namen be vatten. Ter Britsche Rijksconferentie heeft Chamberlain gisteren zijn aangekondig de rede gehouden over den internatio nalen politieken toestand. Zijn mededee- lingen waren echter, evenals die van den hoogen Commissaris van Egypté van conjidentieelen aard. De Oosteniijksche nationale raad heeft de samenstelling van het nieuwe kabinet Seipel goedgekeurd. De Brusselsche gemeenteraad heeft een wensch aangenomen, dat de regeering, om het aantal auto-ongeluk ken te beperken, een chauffeur-permit zal instellen, ihtetwelk slechts zal wor den verleend na een onderzoek, be treffende de technische vaardigheid, de physische geschiktheid en het zedelijke gelraa der autobestuurders. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Gemeenteraad. (Vervolg). De Voorzitter dankte voor deze woor den, Spr. beloofde de laatste krachten, die God hem schenkt, aan de gemeente te 2ullen geven, al zal men'them niet ten kwade moeten duiden, wanheer hij er zoo noodig het bijltje bij neerlegt, voor de volle termijn is verstreken. Spr sloot zich aan bij den wensch, betreffen de de herleving van handel en visscherij. Voorstel tot verkoop van grond. - esloten wordt van C. Zuiderduin 'a strookje grond te Katwijk aan Zee te verkoopen, groot 13 vierfc. M. voor f25 en van de firma Zwanenburg en v. Bent een stuk grond van 1000 vierk, M., tegenover de O. L. school, Voor straat te Katwijk aan Zee, voor f 8 per vierk. M. vrij geld. De grond zal binnen een jaar be- bouwd moeten zijn. 4. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening tot wijziging van die-op het bouwen en sloopen. - Het geldt hier een wijziging door Ged. Staten gevraagd, van administratie ven aard. Goedgekeurd. j 6. Voorstel tot vaststelling eener na dere regeling van de jaarwedde secre.' taris-boekhouder Gemeente-spaarbank. Besloten wordt het aanvang-salaris te stellen op f 350, met 3 jaarlgksche ver hoogingen van f 50, dus met een maxi mum van f 500. Goedgekeurd. 7. Benoeming van een secretaris-boek houder voor de Gem. Spaarbank. Voorgedragen worden de heeren Nic. Haasnoot Jaczn en O. de Best. B. en W. merkten hierbij op, dat de eerste als geëmployeerd bij het gasbedrijf slechts in anderen loondienst kan gaan, in- dien B. en W. vergunning geven. Benoemd werd dé heer C. de BesV 8. Voorstel tot wijziging der veror dening, regelende de heffing van Haven geld, alsmede van die op de invorde ring van Havengeld. De voorgestelde wijzigingen waren niet van ingrijpenden aard. De bedoe ling yas o.m, het abonnementsgeld mét' Januari ineens te innen, in verband met' ondervonden moeilijkheden. B. en ,W. wilden het voorstel dadelijk behandelen- om nog voor Januari de Kon. goedkeu ring te kunnen verkrijgen. Tegen directe behandeling maakte geen der leden bezwaar. De heer J. van Duin meende dat door deze wijziging, de góeden wérden getrof fen om de kwaden De voorzitter stemde dit toa maar dit is dan ook het eenige nadeel. De men schen worden reeds bevoordeeld door de reductie en betaling in tweeën ia ge vaarlijk gebleken. En abonnementen wor den altijd vooruit betaald. De heeren v. d. Zwan en Wouda vroé gen ook een ander middel om gere gelde betaling te waarborgen. De heer H. Parlevliet vroeg, of bij verkoop van een schip een deel van: het abonnementsgeld wordt gereetitu. tueerd. Weth. Ouwehand zei op dit laatste, dat iemand ,die van plan is zijn sohip te verkoopen, geen abonnement neemt. Gaat het om een groot bedrag, dan kan men requesteeren. Overigens zal d^e nieuwe regeling den schippers niet zoo heel veel last veroorzaken, De heer J. v. Duin stelde toch voor het abonn. geld in 2 gedeelten te innen Verworpen met 9-4 stemmen. Voor dé, heeren G. en J.. v. Duin, vt d. Zwan en Wouda. De heer H. Parlevliet vroeg ih. dé heffing het verschil tusschen de ge wone en de registerton te laten uitko men. De voorzitter meende, dat dit reeds geschiedt. Er zal speciaal op wor den gelet. De verandering werd hierna goedge-. keurd. - V 9. 'Vaststelling herzien uitbreidings plan en regelen voor de bebouwing der terreinen 'langs den weg van Wasse naar over Katwgk naar Noordwjjk. De heer J. v. d. Perk maakt er zeer ernstig bezwaar tegen, dat B. en W. geen rekening hebben gehouden niet de meening der Commissie ten aanzien der geprojecteerde losplaats aan den Val- kenburgerweg. Zij acht die plaats daar voor zeer ongeschikt, en de grond er- voor veel te kostbaar, aangezien deze veel waarde heeft en zal krijgen als bouwgrond. De eigenaar zou zeer wor den gedupeerd, wanneer men den grond beschouwde als alleen geschikt voor teeliand. -1 De heer Wouda onderschreef het eerste gedeelte van dit betoog als com- lid. Overigens had hjj tegen de gepror jecteerde plaats geen bezwaar. Wethouder Ouwehand verdedigde t standpunt van B. en W., Dat de go~ meente alle grond moet koopen, die bij den aanleg van losplaatsen en toegangs wegen is betrokken gaat niet op. Dan sou de gemeente te Katwijk aan Zee, nog heet veel grond moeten koopen. En we kunnen met buiten de geprojec teerde losplaats. De heer v. d. Perk merkte op, dat alle gevallen niet eender zijn. In het eene geval rijst de grondwaarde door het projecteeren van een straat, in het andere vermindert die waarde. Dit laat ste is wel het geval, wanneer liet een losplaats betreft, waar allerlei mest stoffen, enz, worden opgeslagen en vet

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2