Geschiedenis der muziek NIEUWE LEÏDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 12 OCTOBER 1926 berg. Neeltie, d.v. T. van Rhijn en A. Feeman. Klaas, z.v. H. Mol en C. van Leeuwen. Ondertrouwd: C. Knjjt en P. Brou- wer. W. P. Caspers en G. C. v. A Kamp. Getrouwd: J. Ouwehand en J. v. Rijn OverledenDiewertje Maria Korepls hoek, i d., d.v. J. Korpebhoek en L. A. Minnee. Arie van Duijvenbodo, "8 jaar, wedr. van C. Remmeizwaal. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Geboren. Leen- dert Cornells, z.v. L. C. Snel en A. van Houwelingen. Overleden: Maria Frank, 89 j., overl. te Oegstgeest. NOORDWIJE AAN ZEE. Een Noordvfksche visseher. wel ke een Katwjjksche logger bestuurde, is gister binnen gekomen te IJmuiden, met gemis van een man, welke over boord is geslagen tjjdens den storm. Dit slachtoffer was iemand uit Eg- mond. In de collecten in de Ned. Herv. Kerk werden als extra giften gevon den: voor de diaconie ftvee bankbil jetten van f 25 en voor de Kerk een van f 10. OEQSTOEEST. Toen bjj de wijziging van de L. 0. wet het geven van vervolgonderwijs door het Rjjk niet meer werd vergoed, besloot destijds de gemeenteraad toch gelegenheid te geven tot het volgen van oen cursus, welks kosten dan voor rekening der gemeente kwamen. Thans is er ook weer gelegenheid zich bü de hoofden der Lagere scholen aan te melden voor den cursus 1926'27 en wel tot 25 dezer. Het destijds genomen raadsbesluit is zeer toe te juichen, en de ouders dienen dit te waardeeren, door hun kinderen te doen inschrijven. Er zal onderwijs worden gegeven in Ned. taal, rekenen, aardi'ijks- en natuur kunde en voor meisjes bovendien hand werken. Het lesgeld is gering en voor inko mens beneden f 800 geheel vrij. Bjj den veehouder S. is in de weide gelegen in de Broekpolder een koe door Eet hemelvuur doodelijk getroffen. Het kadaver is onder toezicht van keurmees- te rde Boer vernietigd. Op 1 October telde de burger wacht 103 leden en in het derde kwar taal werden 13 oefeningen gehouden m. een gemiddeld aantal deelnemers van 14. De storm heeft ook hier wat niet buigen wilde gebroken. Een wiekn.l. van het watermolentje op het erf van Kooymans is weggevlogen, het stee- nen beeld bij de Hofdijk is vernield, terwijl verder nog enkele boomen het moeeten ontgelden. De leden der Ned. Herv. Kerk worden allen op kaarten beschreven (kaartsysteem) in verband waarmede aan allen ter invulling is toegezonden een kaart waarin opgave wordt ge vraagd van naam, voornamen, adres, of men al of niet lidmaat is, al of niet kerkelijk gehuwd en of de kinderen zijn gedoopt, en de Zondagsschool of catechisatie bezoeken. Het is een heel werk, vandaar dat enkele leden zich groepsgewijze hebben verdeeld om een gedeelte te bewerken. In het verslag van de Burgerwacht in ons nummer van Maandag stond, dat f 125 sub^die was veirleenid, doch we rijn gelukkeg te kunnen melden, dat dit f 1250 moet zijiu OUDE WETERING. In den nacht van Vrijdag op Za terdag j.L is ingebroken in de schuur van den rijwielhandelaar M. Meyer al hier. De dieven hebben uit een aldaar ge stalde auto een partij manufacturen, toebehooreüde aan den heer A. S., al hier, meegenomen, terwijl zn van een eveneens gestalde auto), welke eigen dom is van den heer van der Veer, twee complete auto-wielen hebben ont vreemd. Het is zeer waarschijnlijk, dat de die ven per auto zijn aangekomen, daar gedurende ruim een uur een auto niet volle lichten in d® buurt van de schuur met volle lichten midden op den weg heeft gestaan. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. RIJNSBURG. In een der lokalen van de 0. L. school alhier zjjn de lessen van de Rijks Tüinbouw-wintercursus weder hervat. Het onderwijs wordt op Dinsdag- en Vrijdagavond gegeven. GEMENGD NIEUWS. Overreden en gedood. Bij het oversteken van de straat is de 3- jarige H. Wittenberg, te Os? door een vraóntauto overreden en gedood. Dei auto is -door de politie in beslag ge nomen. Maandagavond te half elf uur is de 23-jarige W. A. de B. te Haarlem die op het klinkerpad naast den geas- phalteerden Rijksstraatweg te Schoten wandelde, door een autobus, komen de uit ITmuiden, aangereden. In zorg wekkender! toestand, werd hij is per ceel 94 aldaar binnengedragen, waar een dokter hem de eerste hulp ver leende. De geneesheer achtte opne ming in de Mariastichting' alhier dade lijk noodig. D*e jonge man bloedde uit vele wonden. In den afgeJoopen; nacht is hij aan de gevolgen overleden. De politie stelt'een onderzoek in. Trap van een paard. Te Kerkraae kreeg het 5-jarig zoontje van den landbouwer V., dat met zijn vader in een weide liep, een trap van een paard tegen het hoofd. Met hersen schudding werd het ventje naar het hospitaal gebracht. Meteen mes ges token. Gis ternacht om een uur, na het sluitenl van de kermis te Nijmegen, welke zeil zeer kalm verloopen is, werd del 24-jarige koopman A. Mogendorf na bij zijïi woning in de Houtstraat door den eveneens 24--jarig>en bankwerker J J. van Leth, onverhoeds met een mèsi in den rug gestoken. Ernstig gewond' werd de jongeman zijn woning binnen gedragen, waar hij om 5 uur heden ochtend aan de verwondingen is over leden. De dader bevindt zich in arrest. Het slachtoffer is de oudste zoon van den eigenaar van „Het Witte Huia het heerenklee'dingmagazijn in de Hout straat aldaar. Hij was deelgenoot in do zaak van zijn vader en niet gehuwd. Inbraak. Te Enschedé"hebbeni inbrekers zich Maandagnacht door for ceeren van het paneel in de achterdeur toegang verschaft tot de kruideniers zaak „De Toko". Na' in het kantoor alles omver gehaald te hebben, zijn zei met een bedrag van ongeveer f30 ver trokken. T y p h u s. Te Assen zijn twee ge vallen van typhus geconstateerd. De typhus 'in Breda en omge ving is met geen nieuwe gevallen ver meerderd. Twee patiënten, te Breda zijn als genezen ontslagen. Te Maastricht zim in de afgeloo- pen week twee gevallen van paraty phi^ gecombineerd met typhus, gecon stateerd. Ingebroken. Zaterdagavond isl te Vlaardingen ingebroken in de sitoqmi kuiperij van' C. van Toor in de Blik* straat. Met behulp van een valscheq sleutel heeft men ziöh toegang -ver schaft. De brandkast wlerd omverge worpen en aan den achterkant openge sneden. Een bedrag van f123 wordt vermist. ,Van de daders is geen spoot gevonden. Branden. Te Emmer Compas- cuum is door onbekende oorzaak de winkelbehuizing, bewoond en toebe hoorende aan den heer R. van Hansen,v tot den grond toe afgebrand. .Verze kering dekt de scliade. Te Haps (N.-B.) is totaal afge brand de woning van den landbouw©* van Wanrov. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Èeerta is gisteravond afge brand de boerderij van J. H. Ha«rm©iei* met den geheel-en ocgfstze-ven paarden en tien varkens verbrandden mede. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Gisteravond is te Appelscha het ^Compagnons Hotel afgebrand. Oor zaak is vermoedelijk een schoorsteen brand. Een jongen d Oi o d g, c r e d e n. Zaterdagavond ging een 14-jarige jon gen per fiets van Maartensdijk te Dei Bilt een boodschap doen. Bij de boer derij Larenstein van den heer v. d. Grift gekomen, kwam van tegenoverge stelde richting de veekoopèr Van Soest met een slingerende hittewagen aan rijden. Van SV die, naar het „U.D." meldt, in beschonken toestand verkeer de, had de geheele- breedte van deiï weg noodig. Met 'den boom van het wagentje werd de borstkas van het jongetje ingedrukt, die aan den kant) van den weg werd geslingerd en- on middellijk do.oci "is geweest. Na even te hebben gekeken, is de veekooper direct doorgereden, zonder zich verder om het slachtoffer te bekommeren. Pseud a-beroof de. Een 17-ja- rige loopknecht te Hilversum kwam 's avonds van zijn ronde bij zijn baasl terug met opengekrabd gelaat en ge havende- kleeren, plus een avontuurlijk verhaai van een roofaanval, die hij op den Taludwe-g zou hebben doorstaan. Vijftig gulden had men hem ontsto len, en hij haci zich krachtig geweerd, getuige zijn bebloed aangezicht. D-e zaak werd- in handen der politie! gesteld, die bij haar onderzoek ont dekte, dat het jonge menscli niet wasl aangevallen, doch zelf zich had toegeta; keld en het verhaal had bedacht oml zich de vijftig gulden te kunnen toe- eigenen. Met dit geld hoopte hij vroë- gere gepleegde kleine diefstallen te kunnen aanzuiveren. Mijnongeluk. In de in aan bouw zijnde mijn „Julia" te Eygels- hoven is de mijnwerker T., door val lend gesteente getroffen. Ernstig .gekwetst werd hij naar bo- veh gebracht, waar hij kort daarop overleed. Inbraakte Rotterdam. Gia teravond omstreeks 6 uur viel het een) surveill-eerend agent van politie op, dat de jalouzie van een winkel in kruide nierswaren van den heer P. K. in de Zwaanshals te Rotterdam geheel defect was. De politieman, die onraad- vermoed de, stelde zich in de nabijheid verdekt) op en inderdaad zag hij even later tweel 'mannen naar buiten komen, die dd Zwaanshals ingingen. Hij slaagde er in| lee-n hunner te arresteeren, dien hij over bracht naar het politiebureau aan jdö Wickstraat. 9 Het bleekste zijn de 41-jarige be ruchte inbreker B. T. G. L. Hij werd) in het bezit gevonden van een oom- klein bedrag aan geld. Hij bekende, in pleet stel inbrekerswerktuigen en een den winke-l te hebben ingebroken en het geld uit een linnenkast te hebben gestolen. De andere dader is ontkomen. *J.W!g RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Er stonden Maandag 78 zaken voor de zitting van het Kantongerecht op de rol, waarvan 72 bestemd voor open bare behandeling. De in de vorige zitting terecht ge staan hebbende A. van den B. te Lei den, die gedagvaard was terzake oat hij een kalf op de veemarkt had aan gevoerd, dat lijdende was aan mond en klauwzeer, kwam nu weer voor. Als getuige werd de adj.directeur van het Openbaar Slachthuis gehoord, die tegenover de ontkenning van be klaagde n-u het pro ces-verbaal beves tigde, waarna de Ambtenaar f5 of 5 dagen eischte. Tegen J. C. en W. Hl. te Leiden werd inzake dezelfde overtreding ook f5 of 5 dagen geëischt. C. C. te Leiden stond de vorige week terecht, terzake dat hij in Noordwijk met een vrachtauto had gereden waar van de nummerplaat niet Üe vereisch- te blauwe kleur droeg, wat verdachte toen ontkende. De plaat was wel iet wat verkleurd. De kantonrechter vond het echter niet zoo erg. Nadat als ge tuige was gehoord de verbalisant Par- levliet, eischte de Ambtenaar f 4 subs. 4 dagen, wat de verdachte onbillijk vond. De Kantonrechter zeide, dat bij de uitspraak maar eens moest afwach ten. P. van B. koetsier te Leiden, stond terecht wegens het aanrijden van een auto met een rijtuig op de Breestraat Hij beweerde, dat de autobestuurder geen sein had gegeven. De gehoorde getuigen, de heer De Koning, koop man alhier, en de stalhouder Van Vliet hadden ook niet gezien of ge hoord, dat de chauffeur een sein heeft gegeven. De Ambtenaar vroeg nu bij gebrek aan bewijs vrijspraak. J. J. de Gr. te Noord wijk, beeft ge- loopen op verboden grond. Door een bord was aangegeven dat dit verboden terrein was, terwijl ook bet heli geslo ten was. Verdachte had den vorigen keer gezegd, dat het bord er biet stond en het hek open was. De verbalisant Parlevliet bevestigde het proces-verbaal en verklaarde, dat 's morgens het bord er nog stond en het hek op slot was. Verdachte had het dus moeten hebben opengemaakt. Eiscb f 3 of 3 dagen. H. C. v d V. bakker te Katwijk bad een knecht in dienst gehad, zonder daarvan kennis te geven aan d. Raad van Arbeid, waarvoor de Ambtenaar f 10 subs. 5 dagen eischte. G'. D. los werkman te Leiden, was ten laste gelegd in verboden water, de Spoorsloot, te hebben gebaggerd. Verdachte zeide, dat hij niet gebag gerd had, maar daarin gevallen steen kolen gevischt. havl Eisch f0.50 subs. 1 dag. De Kanton rechter liet hem zonder straf gaan. P. A. W. te Leiden zou hebben ge reden bij avond met een rijwiel zonder licht. Verdachte beweerde, dat het licht had gebrand, maar hij had, om dat het warm was, zijn stroohoed af gezet en die over den lantaarn ge hangen. Dit achtte de Ambtenaar geen ver ontschuldiging en eischte daarom fl subs. 1 dag. C. L. te 's-Gravenhage, bad volgens het proces-verbaal gevischt met een kruisnet in de Vliet. Verdachte ontkende. Hij vlschte met een hengel. Er waren nog meer vis- schers en daaronder die wel een kruis net hij zich hadden. De zaak werd nu uitgesteld tot de volgende week om den verbalisant te hooren. P. van H. smid te Leiden, heeft niet voldaan aan den last van een politie beambte om voor de spoorbrug aan den Haagweg te blijven staan totdat de trein was gepasseerd. De verdachte verdedigde zich met er op te wijzen, dat hij in verband met het spoorwegongeluk, dat pas was ge beurd, een zuurstofapparaat moest ver voeren. De Ambtenaar zeide, dat' hij in ieder geval bad moeten voldoen aan den last van den agent van politie en eischte daarom f 3 subs. 3 dagen. H. J. S. chauffeur te Leiden, beeft op 20 Sept. met een vierwielig motor rijtuig gereden zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs, Hem is door den Kantorechter te Woerden bet recht om met een motorvoertuig te rijden voor den tijd van 3 maanden Verdachte had gratie gevraagd en was persoonlijk aan het Kabinet der, Koningin geweest, waar men een af-; schrift van een brief had gegeven,! waarop hij meende te mogen rijden. De verdere behandeling werd aan gehouden. M. Z. 21 jaar, dienstmeisje, en Ma-> rie 18 j. zonder beroep, beiden te; Leiden, waren bij avond' aangetroffen' op een berm van den weg in gezel schap van leden der andere sexe. De Ambtenaar vroeg tegen elk f 3i suhs. 3 dagen, terwijl de Kantonrech- ter de meisjes wees op het gevaar en haar ernstig waarschuwde het niet. weer te doen. Pieter P. schipper te Warmond zou,; volgens de dagvaarding, met veel te groote snelheid in* de Warmonderleede hebben gevaren. i Verdachte vroeg naar de toegelaten snelheid, aangezien daarvan niets op de waarschuwingsborden vermeld stond. De Kantonrechter zeide, dat dit ook niet noodig was. Het staat om-' schreven in een verordening van het) jaar 1917, welke de schipper toch had moeten kennen. Eisch f 10 snbs. 10 dagen. De 63-jarige N. Zw. te AlkemaJde,, heeft in de Warmonderleede gepeurd,, wat hij ontkende. Hij had wel een Béér bij zich die had gepeurd, doch deze; had eenigen tijd te voren het schuitje' verlaten. Er waren twee mannen ge-J komen di$ hij voor bandieten aanzag, doch later bleken rijksveldwachters te 7,ijn. Hij heeft van schrik toen maar, wat gezegd. De Ambt. geloofde het ver-; haal niet en eischte een boete van f21 subs. 2 dagen. J. van D. en J. v d A. schilders te Leidèn, waren bij avond te Zoeterwou-'. de aangetroffen, rijdende op rijwielen zonder liëlit. Zij waren om werk uiti geweest en door den harden wind was'; het licht uitgewaaid. Eisch f3 subs. 3: dagen. De Kantonrechter sprak hen vrij,; toen hij van den verbalisant hoorde. dat het dien avond inderdaad hard v/oei. W. Spr. student te Leiden had in de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee «en1 auto eenigen tijd onbeheerd laten staan, terwijl de motor werkte. Eisch f 3 subs. 3 dagen. G. N. B. broodbakker te Katwijk had? zijn zoontje van 13 jaar brood laten, rondbrengen bij de klanten. Eisob f5 subs. 5 dagen, wat verdach-. te f5 te veel achtte. Uitspraak over twee weken1. Scheepstijdingen. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT, uitreis, 12 Oot. te Port Said. KARIMATA, 12 Oct. van Java, Lv, Londen, Amsterdam. KONINGIN DER NEDERLANDEN, 12 Oct. van Amsterdam naar Batavia, PRINS DEN NEDERLANDEN, thuis reis, 11 Oct. van Sabang. ROTTERDAMSUHE LLOYD. I MEDAAN, uitreis, 12 Oct van Qi- braltar. PATRIA, uitreis, 12 Oct te Gibraltar. SITOEBONDO, thuisreis, 11 Oot. van ICblombo. MA AD 10 EN, 12 Oct, van Rotterdam te Batavia. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, van de N. Pacifiokuet naar Rotterdam, 12 Oct. te Londen. BLIJDÉNDIJK, van Philadelphia n. Rotterdam, wordt 12 Oct. voor den N. Waterweg verwacht. SPAAKNDAM, 12 Oct. van Rotter naar N. Orleans. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. MELISKERK, thuisr., pass. 11 Oct. (Gibraltar. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. JAVA, 12 Oct. van Amsterdam naar Rotterdam. X VI. BEETHOVEN. De muzikale kunst der 17de en 18 de eeuw is in wezen het product van den Latjjnschen geest. Alleen b(j die muziek van Bach, naar den vorm nog geschoold aan de Italiaansfihe traditie, bemerken we de wondere clair-obscuur, welke in de Noordelijke schilderkunst is opgeval len en waarva/i Rembrandt de visioe naire vertolker is. Toch bezit Bach een groote mate varn strakheid en klaarheid Baeh kunnen -ive noemen de Palestrina van de ErotejS tantsche kerkmuziek. De muziek van de 17de en 18de eeuw streeft naai; plastische en uiterlijke vormsohoon'nejid. Deze uiterlijkheid sluit daarom innerlijk beleven niet uit. Er is evenwicht tusschen de drie elementen: rhythmua, melodie en harmonie. Er is een rusMg beiheerschte architectonische Orde iii die ï'assions van Bach, in de sonaten en syimphonieën van Haydn en Mozart. Er is een sobere vastheid van tonali teit. Deee nruziek maakt rustig. Ze kan weemoedig zijn, maar niet de schrijnen de dissonanten van het verscheurde ge» 'moedsleven. De klassici denken er niet aan, hun haat, hun drift hun persoonlijke smart of liefde In dje mimiek om te zetten. Zij blijven, voorzoover dat kan, ob jectief tegenover zichzelven. Maar nu kpmt Beethoven. Als hü optreedt is Europa aan ge weldige beroeringen ten prooi. In Frankrijk woedt de revolutie; in Duifechland heerscht een omkeering op het gebied der gedachte en slaat de romantiek de verzenen van het rationa lisme der liufklarung kapot. Engeland, dat in u, a8de eeuw met zijn nuchtere wijsbegeerte is voorgegaan, doet een omwenteling in zijn litteratuur aanschou wen. In Frankrijk een keten van schrijvers die zich atpant van Rousseau over Cha teaubriand naar Victor Hugo. In Duitschland Goethe en Schiller en de Romantici; aan de overzijde der Noordzee de stormvogel van Albion, Byron, en Walter Scott en Shelley en Keats. Zij wilden het persoonlijk gemoeds leven, het persoonlek levensgevoel uiten in hun geschriften; zij schreven over zeer persoonlijke levenservaringen, in hooge mate zelfs Goethe, dien men klas- sicus noemt Maar wat deze allen in verschillende landen, in verschillende talen, op aller lei wijzen voor de litteratuur deden, het recht opeischen voor de persoonlijkheid pm zichzelf te openbaren in nieuwe vor men, het eigen gemoedsleven te ma ken tot voorwerp van kunst, dat wordt door één man met oer-geniale kracht van uiting gedaan voor de muziek; één, die alles samenvat, wat leeft en woelt in de hevig bewogen wereld der eeuw wenteling, die alles doorgrondt en phan- taseert in zijn kunst: Ludwig von Beet hoven. „Tot aan Beethoven had de muziek God gediend en de menschen. God had zij verheerljjkt door vijftien eeuwen. Sinds weinige eeuwen was zfi daar naast begonnen, ook de menschen te die nen, hun leven te sieren met melodie. Weinig evenwel had zij nog getracht de gelijkenis der menschen te scheppen, hun innerlijk leven te vertolken". Aldus weer Diepenbrock. Maar met Beethoven wordt alles an ders. Beethoven schijnt te vragen: hoe druk ik door muziek het best mijn gevoelens uit, en de vorm wordt ondergeschikt gemaakt aan den inhoud van het leven. Beethoven wil geven „Ausdruck der Empfindung". De uitdrukking van het persoonlijk levensgevoel wordt met en na hem het doel der muziek; bij de klassici was het meer gevolg. Bij Beethoven de storm en de strijd der menschelijke hartstochten in hevig kampende thema's; maar hoor hoe hij ze bezweert in zijn aangrijpende andan te's en adagio's; hoor, hoe hfl in zijn finale's in machtige aceoorden de be vrijding en de zege uitjubelt. BÜ Beethoveu de mensch, de per soonlijkheid, die in de prachtigste lyriek zijn innerlijkste droomen onthult; de mensch, die kampt en kreunt onder den zweepslag van het lot, de mensch die vertwijfelt en in de vertwijfeling de rust vindt van het gebed; die in het machtige slotkoor van de 9de symphonie het heilige rijk der vreugde bezingt en verklaart: Brüder, üben Sternenwelt, Musz die grosze Gottheit wohnen. die in de „Missa Soleninis" bidt: „Dona nobis pacem" geef ons vrede Het is zooals een Fransch schrijver verklaart: „Voor Beethoven zong de mu ziek rondom ons, met en na Beethoven zingt zjj in ons". Het is merkwaardig hoeveel er nog bij Beethoven's leven in het tijdvak der Romantiek over muziek geschreven is en hoe men vooral de melodie verheer lijkt. Men weet wat Gezelle zegt: Als de ziele luistert, Spreekt het al een taal dat leeft. Voor de ziel die luistert hebbeu alle dingen hun eigen melodie. Ik kan mij niet weerhouden, hier een paar gedachten van den genialen Sotch, Thomas Carlyle, af te schrijven: „Een muzikale gedachte is een ge dachte, uitgesproken door een geest, die doorgedrongen is tot de diepte kern van het ding; die het innerlijk mysterie er van doorgrond heeft, namelijk de melodie, welke er in ligt opgesloten. Het wezen van alle dingen kunnen wij zeggen, is melodieus, wat zich vanzei! uit in een lied". En elders zegt Carlyle: „Alle diepe dingen zijn een lied. 'Een lied schijnt onze innerlijke kern te zün, alsof al het overige slechts omhulsel en windsel ware Prachtige dingen kan men vinden over het universeele en tevens allerper soonlijkste der muziek van Beethoven bij den wonderlijken spokenphantast Amadeüs Hoffmann, in de geschriften van Carl. M. von Weber, en in de ge schriften van Robert Schumann. In Beethoven's symphonieën men Ipefft ze „Reden an die Menschheit" genoemd spreekt de mensch van zijn leed en strijd en liefde en boven de duis ter roffelende accoorden van smart en opstandigheid, breeks soms plotseling de melodie uit als een goudstralende vreugdehymne. In Beethovens muziek zien wij den mensch voor ons: maar meer dan de mensch Beethoven. Heel een wereld, die zich aan tuchtlooze vrijheidsrazernij had overgegeven, heel een wereld, die snakte naar rust en orde en die uit een chaos van werkelijkheid droomen van vrede schiep. In Beethoven's muziek schalt met grooten roep de leuze der democratie, maar een democratie, die in de eerste plaats recht opeiseht voor .den adel des geestes, ongeacht of deze woont onder een koningsmantel, dan on der een dagloonersbuis. God weegt de zielen der menschen, en niet hun staat en voor de ziel kan de staat een bezwaar zün. Met Beethoven is de muziek vrij. Hoe zü ook mag toegepast worden bij den eeredienst aer verschiUende ge zindten, hoe zjj moge medewerken ih tempels en bedehuizen, het hart te ver teederen voor den Almaohtigen God, zij is buiten de Kerk getreden, is onaf hankelijk geworden van de opdrachten en paleizen der vormen, onafhankelijk van de klassieke vormen der comjoositie leer, zij is in de wereld getreden, om, het leven der menschen te sieren, om1 in de concertzaal den mensch aan zich-' zelf te ontdekken, de mensch met zün moeiten en strijd, zün liefde en geheim ste verlangens, zü'n worsteling om het te bereiken. Zü heeft, 2egt Dr. de Hartog, „een, kosmisch karakter" en verder: ,,De kosmische beteekenis der muziek in de organische al-uiting van het mensche-, lfjk geestesleven lijkt ons deze, dat zij. in h a a r sfeer gelden kan als Theodicee,' als „rechtvaardiging Gods" van Zijn wereldgangen in wereldzangen". Ziet men af van de „lagere" muziek, die alleeu voor amusementsdoeleinden, werd gecomponeerd, let men uitsluitend' op de hoogere muziek, op die, welke, door genieen werd gecomponeerd, onl! hun levensgevoel, hun levenshouding ia, tonen te verklanken, dan kunnen sonate,) symphonie, kwartet of oratorium- ona voeren op hooger levensplan, om met' grooter geloof en gr00ter liefde den, strijd des levens te doen aanvaarden. Want dg kunst is meer dan vluohtige, verpoozing. Zij is het herscheppen eener geïdealiseerde werkelijkheid. En wie de gave bezit, kunst te kunnen scheppen, is een begenadigde, die de plicht op zich voelt rusten, zooals Beethoven, in het leven der menschen „een straal te werpen uit de eeuwigheid". Zoo komt de genade van God in de kunst door den mensch tot den mehsch. S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6